„The Sea Side Singers £3£E33SSS99fiï OVATIES IN NOORDWIJK avo«i» kunst kaleiöoscoQp Oude muziek klonk op „SYNTAGMA MUSICUM" IN KASTEEL DUIVENVOORDE Uw Kunstgebit J}roni in Utrecht Concert voor duizend ïensen en zesduizend e stoelen leg< Zwedens Baroktheater bestaat 200 jaar Spectaculair f eestprogram KLAVERBLAD KOFFIE AG 10 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Bladen muziek zoek Orkest kan niet repeteren (Van onze correspondent) Jan van der Waard, dirigent van het Zuid-Hollands Orkest, heeft vrijdagmiddag zijn tas met kostbare partituren tegen de gevel van het clubhuis op het Haagse Hofwyckplein laten staan. De tas met de bladen muziek eigendom van het Haags Gemeente Museum zyn sindsdien I spoorloos en Jan van der Waard j heeft enige slapeloze nachten achter j de rug. ..Hopeloos", verzuchtte hy. „De bladen zeldzame muziek zijn onver vangbaar. De repetities van het or kest liggen stil en eind van deze maand moeten we op toernee door Portugal en Madeira". Na een schoolconcert in Den Briel liet de di rigent zijn tas op straat staan. ,,De vinder mag de kostbare 'tas heus houden en ik hoop dat hy er geluk- I kig mee zal zyn, als hij de bladen I I muziek en m'n agenda maar wil op sturen" The Seaside Singers'" gaven gisteravond in de geheel gevulde k te :aal van „de Rank"' in Noordwijk aan Zee een succesvol en toehoorders een dankbaar concert. Dit koor heeft in korte een grote schare enthousiaste bewonderaars gekregen. Onder gloedvolle en bezielende leiding van de dirigent Louis Peeters hoofdzakelijk aan de opera gewijd programma ten gehore «acht, waaraan de 60 jongens en 40 mannen zich dan ook geheel en gegeven. Wel misten wij natuurlijk- een operaorkest voor ia jegeleiding. Maar de pianiste Ria Ciere-Biemond was een waar- remplagante. inzet „Rejoice the Lord All-lnami". De zangsolisten Ria Ciere- van G. Rathbone was een uit-'-" re introductie. de operakoren moet speoiaal )emd worden de interpretatie het „Jagerchor" uit „Der Frei- tz' van von Weber en „Alle ■Bevlam" van G. Verdi uit „Er- bert Dorne slipendia ioor zondagsschilders Albert Dorne Stipendia voor jaar lang edhildensmateria- lün ditmaal via de Europese van de Famous Artists in Amsterdam toegekend twee zondagsschilders, W. J. aan (70), gepensioneerd bont er, en D. Zwerver (34) schoon heiden uit Utrecht. Het Al- Dorne Studiefonds voor zon- ichilders genoemd naar de hter der Famous Artists Schools merika zal in de toekomst idia toekennen aan de zondags- ders in de vorm van financiële die naar eigen verkiezing en iet kader van hun hobby kan en besteed. Zaterdagmiddag 14 Worden de stipendia uitgereikt Bols Taverne in Amsterdam, ter gelegenheid daarvan een te expositie van het werk van schilders is ingericht. RANCO ZIEK in vooraanstaande Spaanse so- st heeft gisteren in de Zweedse l Gotenborg verklaard, dat gene- Francisco Franco ernstig ziek is. Llopis, secretaris-generaal de Spaanse socialistische par- op een persconferentie in mee, dat de Spaanse op geen actie tegen Franco zal Mien in verband met de viering de 30-ste verjaardag van het a van de Spaanse burgeroorlog uli. H\j voegde hieraan toe: nco is ernstig ziek. Het is niet dat hy dan nog van enig be- dat de operettemuziek c.q. operamu ziek 'hun het beste ligt. De bas-bariton beschikt over een groot klankvolume, de tenor overeen heel mooi, metaalachtig stemgeluid en de sopraan over een reine, fraaie stem düe echter voor Mozart's „Lau- daite Domiinum" tooh nog iets mist om zich daaraan te wagen. Maar al les, koren en soli, werden in zo'n ongekunstelde vorm gegeven dat de ene ovatie de ander opvolgde. Als slot .Land of Hope and Glo ry" van Elgar voor gemengd koor. Dit nummer, door een kleine jon- gensgroep, gemengd koor een com- len amateurs zyn, hebben getoondmunitysinging uitgevoerd, vroeg een herhaling waarna een geweldige ovatie, bloemen en een fruitmand volgde. Louis Peeters heeft weer een groot succes geboekt met deze uit voering. AD INT. Manuscript van Simenon verdwenen Er is werk aan de winkel voor commissaris Maigret: het manus cript van de eerste roman van zijn geestelyke vader, Georges Simenon, is gisteravond verdwenen uit een vi trine in de gemeentelijke bibliotheek van Luik. Dit werk van Simenon, „Au pont des arches", was in de ge boortestad van de schrijver tentoon gesteld, tezamen met een advertentie waarin de verschijning van het boek - geschreven door Georges Sim, toen journalist by het blad „La Gazette de Liège werd aangekondigd. De gemeentebibliotheek ligt vlak by een politiebureau, in de wijk waar de schryver werd geboren. Ned. Dans Theater naar Spoleto Het Ned. Dans Theater is uitge nodigd deel te nemen aan het ne gende festival van de twee werelden in Spoleto, dat van 24 juni tot 17 juli zal worden gehouden. Het pro gramma van het festival omvat con certen, recitals en theatervoorstellin gen. Het is de eerste maal dat een Nederlands theatergezelschap op dit internationaal zeer hoog aangesla gen festival een serie voorstellingen zal geven. Het Ned. Dans Theater zal twee programma's ten uitvoer brengen. Het eerste programma op 13, 14 en 15 juli, het tweede op 16 en 17 juli. De programma's zyn geheel samen gesteld uit werken van hedendaag se choreografen. Alle voorstellingen zullen worden uitgevoerd met orkest begeleiding onder leiding van Louis Stotyn, de vaste dirigent van het Ned. Dans Theater. De directie van het gezelschap heeft het voornemen in aansluiting op dit Festival nog enige voorstellingen in Zuid-Italië te geven, waarmee het zevende sei zoen van het danstheater besloten zal worden. Geheim overleg van communisten In het diepste geheim is giste ren in Wenen een conferentie be gonnen van de communistische par tijen van Europa. De leiders van de Oostenrijkse communistische party wilden niets zeggen over de deelne mers en de agenda van de confe rentie. Het is niet bekend of er na afloop van de besprekingen een com muniqué zal worden uitgegeven. Vol gens het Oostenrijkse persbureau zou het ideologische geschil tussen Moskou en Peking niet op de agen da staan. De uren vlogen In kasteel Duivenvoorde, waar het -Achterhuis" geheel bezet was. hoorden wij ditmaal het Advertentie de gehele dag onwrikbaar >p zijn plaats! Als Uw wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix nieuw, beproefd, antiseptisch poeder - en strooi een weinig op de gebits plaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunst gebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl Dentofix is daarbij verfrissend, voorkomt on aangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plas tic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Utrechts Symphonic Orkest (gisteravond in de Margriet-hal de Utrechtse jaarbeurs een con- jegeven voor 1000 mensen en lege stoelen. Daarmee begonnen 'eesteiykheden ter gelegenheid het 170-jarig bestaan van het X De Utrechtse Stichting Stads- janning bood in samenwerking het U.S.O. dit promenadecon- onder leiding van Paul Hupperts net medewerking van 200 zan- en zangeressen van zeven koren aan voor de lutte- «ïangsprys van 1,50. steravond vroegen de organisato- °h af dat de oorzaak wel kan van deze geringe belangstelling, werd geopperd de ncerlng onder de naam „Pro- concert". Gebleken is dat ve- daardoor zyn Ze dachten, naar het Engelse voorbeeld in de Albert-Hall. aan een „concert zonder stoe len". Dirigent, musici en koorleden weben un zeker dat een Nederlands Promenade Concert anders is, want zy hadden de hele avond uitzicht op 6000 lege stoelen. Het populaire concert, met werken van Clarke, Van Anrooy, Gounod, Son Suppi, Strauss en Dvorak tel de ook een première. Het was een „plaisanterle" over enkele zeemansliedjes die de Utrechtse componist Herman Stra- tegier speciaal voor dit Promenade- concert had gecomponeerd. liy incasseerde daarvoor een warm ap plaus. Het U.S.O. volgde tenslotte de Engelse traditie van de „proms" en besloot met Elgars „Land of hope and glory", dat dank zij de uitge deelde tekst door de 1000 bezoekers werd mee geneuried Ensemble „Syntagma Mus-Rum". Deze benaming is de titel van een vermaard theoretisch werk, waarin niet minder dan 60 mu ziekinstrumenten beschreven worden, van de Duitser Michael Praetorius, een der vele begaaf de leerlingen van onze Swee- linck. Tot aan Sweelinck reikte het programma echter niet. De 27 gespeelde nummers lagen alle daarvóór en liepen van de laat 13de tot in de helft van de 16de eeuw. Met zo'n inventarislijst op de hand denkt men vooraf: „dat wordt eindeloos De directeur van de Stichting Duivenvoorde zei echter in zijn dankwoord ach teraf: „het is omgevlogen". En dat beamen we Omgevlogen: omdat er steeds zo veel te observeren viel bij een rijkdom aan afwisseling in groepering en in strumentarium, om de charme, om de melodische scheppingskracht, de zo directe vormgeving aan artistiek poë tische en religieuse gevoelens, om de vaak rake uitdrukking aan dingen van het zieleleven reoht uit het ge- moed. Men hoorde de naivlbeit zowel van volkslied of schalkse hoerenlied jes als de aangelegenheden van de ridderschap en merkte daartussen eigenlijk geen grote scheidingslijn. Kees Otten, die toelichtingen in vlocht, wil de muziek van middeleeu wen en renaissance laten klinken in een benadering van de klankkleuren van eertyds en had daartoe Barbara Miedema meegebracht, voorzien van i portatief, blokfluiten en kromhoorn, terwyl hy zelf ook allerlei leden van j de blokfluitfamilie (van sopranino tot j bas) bespeelde, naast de kromhoorn in verschillende maten en zelfs een gemshoorn. De menselijke stem hoorde er ook by: Will Kippersluys zong alt, Ma- nigmaai de a cappella idee in vier- rius van Altena tenor. Zo werd me- stemmigheid bereikt door alt en tenor vocaal en bas- en sporaanblokfluit instrumentaal. Men had daar vroeger alle vrijheid toe. De instrumenten waren wel reconstructies, de authen tieke museum-exemplaren lenen zich niet voor toernee's. Het portatief was dus eveneens nagemaakt een in pro cessies dienstdoend, maar ook bij wij ze van luit bereikbaar, twee-oktaafs draagbaar orgeltje van 24 pijpjes, waarbij de linkerhand de blaasbalg hanteert en de rechterhand eenstem mig spel kan geven. Heel wat zeer oude muziek is be waard gebleven, zy het goeddeels ano niem en zo bleek dan ook de helft van het vertolkte anoniem. Als in de muziekgeschiedenis bekende namen kunnen we in volgorde vermelden de noordfranse minstreel „trouvère") Adam de la Halle de Italiaan Lan- dini uit 13de en 14de eeuw; de zuid- nedeii anders Dufay, Binchois, Obrecht en Petrus de la Rue uit de 15de en 16de eeuw. Het spreekt van zelf dat zowel liturgisch al6 profaan aanwezig waren, maar ook veel pro faans droeg een kerkeiyke klank zo als b.v. een kinderbedelballade. En ook viel soms vast te stellen, dat hartstocht en romantische treurig heid geen monopolie zijn van de 19de eeuw Over de kwaliteiten van het ensem ble kunnen we kort zyn: alles in de opperste mate geacheveerd. V. Een van Zwedens grootste cultuur-bezittingen, het wereldbe roemde 18de eeuwse barok-theater van Drottningholm, even bui ten Stockholm, zal deze zomer zijn 200-jarig bestaan vieren. Be halve werken uit het eigen repertoire het Drottningholms-thea- ter heeft een produktie van niet minder dan 14 opera's zullen gast-uitvoeringen worden gegeven door beroemde ensembles, zoals de Covent Garden Opera Group, een orkest uit Wenen-Salzburg, de Kon. Deense Opera en een Frans theatergezelschap. Het ensemble van het Herrenhau- sen-Festival uit Hannover zal onder leiding van August Wenzinger een uitvoering geven van Monteverdi's „Orfeo". In ruil daarvoor zal het en semble van Drottningholm in juli a.s. in Herrenhausen een voorstelling verzorgen van Scarlatti's „L'honesta negli amori" speciaal in produk tie genomen ter gelegenheid van de grote Koningin Christina tentoon stelling, die deze zomer in Stock holm wordt gehouden. De Opera van Stockholm presenteert twee opera's van Gluck en twee balletprogram ma's. Deze laatste worden verzorgd door de choregraaf Mary Skeaping. Een aantal concerten completeert het veelomvattende programma, dat zal in doordat het als het best bewaard gebleven hoftheater uit de 18de eeuw nog steeds in gebruik en intact is. Het theater beschikt over meer dan 30 complete toneeldecors van stuk ken uit de 18de eeuw, de grootste collectie die er op dit gebied ter we reld bestaat. Het huidige theater van Drott ningholm, dat aan de oever van het Malarmeer enkele kilometers vanaf het centrum van de hoofdstad ligt dateert uit 1766. Wat betreft de ar chitectuur is Drottningholm een op vallend theater, waarin de zaal en de toneelruimte een harmonieus ge heel vormen. - I De toneelruimte is een viui ue me' SeP" I Smotste van eeheel Zweden en wordt de Na meifestival Voor kwart ton schade in de jaarbeurshallen De belhamels, die saterdag ba Utrecht het meifestival van Party van de Arbeid hebben verat oord, hebben in de vier Utrechts* Jaar- beurshalle nvoor minsten* f 25.904,- aangericht. De technisch* dienst van de jaarbeurs heeft gisteren balans opgemaakt. De grootst* aehad*p«*t werd genoteerd voor stoelen an ma ren. Een deel van het splinternieu we meubilair werd verwoest, „Nooit meer stoelen in een hal v**v **n beat-feest", luidt voortaan hst ad vies van de Jaarbeurs aan irniTisut ders. Ad verten tl* hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! tember. Dertig decors Het Hoftheater van Drottningholm neemt onder de beroemde theaters van de wereld een bijzondere positie pas gebouwde gemeentelyke thea ters. De ingewikkelde houten toneel machinerie maakt het mogelyk om alle decors binnen slechts 10 secon den te verwisselen. Op 18 mei wordt het Rot terdams Concertgebouw De Doelen" feestelijk geopend Hierbij een overzicht van de gro te concertzaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19