ver lij den bisschop ekkers groot verlies Nieuw paviljoen voor spastici werd geopend K! BHIKlii ïtotul open voor ndersdenkenden t elke dag n fiets mr niets! Onderminister kreeg bevel te breken met Gerda Munsinger WILTUALLES? Minister Vrolijk opent conferentie behoud watervogels Zeldzame gans koos „Onderhoud met Guevara vals" vrijheid UIT KLINIEK MAN ONTSNAPTn/arrr™.van de Na,uurc,ub' 10 MEI 1966 PAGINA 15 RV.-GEREF. STEMMEN: idr. G. C. Berkouwer. hoogleraar in de dogmatiek en dog- ihiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, noemt hqaan van mgr. Bekkers een groot verlies. In de eerste iteraard van de R.-K. Kerk, waarvan mgr. Bekkers naar |ig van prof. Berkouwer één van de eminenste vertegen- 'ers was. den, waarin zij haar deelneming be tuigt met het overlijden van mgr. Bekkers. Hierin zegt zü, dat dit over lijden een groot verlies betekent, zo wel voor de rooms-katholieke Neder landers als voor zoveel anderen. Het kathedraal kapittel van Den Bosch heeft mgr. J. Bluyssen, de hulpbisschop van Den Bosch, geko zen tot kapittel vicaris. Hij zal in ver band met het overlijden van mgr. Bekkers de tijdelijke zaken van het bisdom waarnemen totdat een bisschop is benoemd. achten blijven jorklinken f overtuigend r.-katholiek, jde dr. Berkouwer verder, (echter bijzonder open voor kenden en kon hij die an- iden zeer liefdevol en zon- krampachtigheid tegemoet- tad voor de levens- en ge- jjng van de overleden bis- mde prof. Berkouwer mgr. hchrift „Gods volk onder- typeerde hemzelf en zyn de pelgrimage van de 'de wereld. puwer twijfelt er niet aan even van mgr. Bekkers, die st progressieve r.-katholie- Tjlerland gerekend mocht iote weerklank onder zijn jten heeft gevonden en dat ,ten ook verder zullen blij- Inken. jkouwer, die als gast van j>aat enige malen op het Iconcilie was en de over- meermalen ontmoet heeft van overtuigd dat mgr. k buiten zijn kerk een gro- iheeft verworven. Ontroering van de generale de Ned. Herv. Kerk heeft ^ing kennis genomen van jan van bisschop Bekkers it van zijn leven. ISkmen denkt met eerbied poon en arbeid als bis- 's-Hertogenbosch en aan pn objectieve wijze waar- tanadering tot reformato- jn en christenen heeft be- het voetspoor van Paus XIII heeft bisschop Bek- ie vernieuwing der kerk i energie deelgenomen en k bij niet-r.-k. christenen 1 pardering weten te wek- daardoor wordt ook door 4'jnen van de hervormde heengaan in hoL-e mate 9 Populaire bisschop 'Vadering van het dagelijks ,or\ het Nederlands Katho- ibond heeft de voorzitter, J. Mertens mgr. Bek- Hij noemde mgr. Bek eer populaire bisschop van Nederlandse volk. In het hij aandacht aan eerdiensten van mgr. Bek- s iestelijk adviseur van de )oriossche bond van de toen- 0. Voor zijn zielerust werd ^'jdering gebeden. Koninklijke s: deelneming Juliana heeft kardinaal «ren een telegram gezon- T(els schip si de grond Jse passagiersschip „Cape- E"e" (27.002 ton) van de ^le Line is vanmoi-gen om _J>Ü Vlissingen voor de ha- grond gelopen. Wande schip was op weg unpton naar Kaapstad en o.m. in Vlissingen, Ma- Walvisbaai passagiers op- de verwachtingen van de jent van de Union Cast-Ie fcterdam, zou de „Capetown het eerstvolgende hoog- anmiddag rond vijf uur 'orden losgetrokken. Het met de neus vast in de Aanvankelijk hebben de vanochtend nog getracht te wei-ken, maar dit had - gevolg dat het schip zich ^ie modder boorde. Over de e in de stranding tast men het duister. Het ongeval ge- helder en kalm weer ter- ►k vast zou staan dat er ter Aïen wrakken liggen, ja nengheto w a-od i tciho iden zich aan boord ruim jers en een bem arming van n. Het lag in de bedoeling Jssingen een groep van ze- ftagiers aan boord zou gaan, groot deel afkomstig uit island. IJmuiden kan schepen van 80.000 ton ontvangen (Van onze IJmuidense correspondent) De verruiming van de IJmuiden se havenmond is thans zo ver ge vorderd, dat de reuzen van de zee, schepen van 80.000 en meer ton, er vry entree hebben. Vaartuigen met een diepgang van 42 a 43 voet kun nen nu zonder bezwaar de pieren binnenkomen op' weg naar Amster dam of Hoogovens. Het in 1960 begonen gigantische werk van de verbreding en verdie ping van de IJmuidense poort naar het Noordzeekanaal zal In de herfst "an 1967 zijn voltooid. De vaargeul naar IJmuiden is na het opruimen van de zich tussen de pieren bevin dende scheeps- en vliegtuigwrakken en het intensieve baggerwerk onge veer 300 meter breed geworden. De vaai'diepte is gebracht van 8 tot 10 meter beneden NAP tot ruim 20 me ter beneden NAP. In volle gang is thans het ver- ruimingswerk op en langs het fort eiland ter verkrijging van voldoende vaardiepte en breedte voor het scheepvaartverkeer in het Noorder- buitenkanaal. Dit werk zal eind van dit jaar gereed komen. Buiten de pieren komen twee ankerplaatsen: een voor kleine en een voor grote schepen, die als wachtkamer dienst zullen doen voor vaartuigen die om de een of andere reden nog niet binnen kunnen komen en op de rede hun beurt moeten afwachten. verband met de verruiming van de IJmuidense havenmond zijn enkele nautische voorzieningen noodzakelijk gebleken. Zo zal onder meer de kleinste van de twee IJmuidense vuurtorens ongeveer veertig meter naar het zuiden wor den verplaatst. Deze zomer zal de kleine vuurtoren in zijn geheel naar zijn nieuwe plaats worden verrold. De verplaatsing van de toren is noodzakelijk gebleken met het oog op de gewijzigde vaargeul In de ha venmond. Bij de aanvang van d? generale kerkelijke vergadering van de Evang. Luth. Kerk, die gisteren in de Maar ten Lutherkerk in Amsterdam werd gehouden, heeft de voorzitter ds. mr. D. G. Hoevers, toen het bericht van het overlijden van mgr. Bekkers bin nenkwam, de agenda enkele ogen blikken onderbroken om de overlede ne te herdenken. De vergadering werd bijgewoond door vrijwel alle predikanten en kerker aden van de Evang. Luth. Kerk in Nederland. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Drem.pt A. P. Rasch te Emme'^.rd te Aalst (Gld.) en te Babi'mënbroek D. J. Cuperus. kand. te Waddlnxveen. Bedankt voor Achter berg (toez.) S. de Jong te Houten. GEREF. KERKEN Beroepen te Krulningen en te Mo lenaarsgraaf-Brandwijk T. Ausma. kan didaat te Maarn te Andijk W. J. de Ruiter te Harkema-Opelnde te Soesterberg J. van Eijk te Willem stad. Aangenomen naar Hasselt i2e beroep) S. Hoekstra te H.I. Ambacht, die bedankte voor Haastrecht. Bedankt voor Zwljndrecht-Groot-Llndt (vac. P. Smilde) H. Lijesen te Schoonebeek. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde (vac. J. Meilof) M. Heemskerk \e Ze venbergen. C'HR. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen J. H, Velema te Apeldoorn-C. Aangenomen naar Mitchell (Ontario. Canada - 2e beroep) J. Overduin te Aldergrove (Brits Co lumbia. Canada) (voorh. te Almelo). Bedankt voor Mlddelharnls C. Smits te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden A. F. Hon- koop te Goe6. Advertentie Ook de beste fiets wordt eens te oud! Koop een nieuwe - nul Dan dingt u mee. Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. UITBREIDING ROTTERDAMS ZEEHOSPITIUM IN KATWIJK AAN ZEE Artsopleiding te Deventer? Reeds geruime tyd vinden bespre kingen plaats tussen curatoren en de medische faculteit van de Rijksuni versiteit te Groningen enerzijds en de besturen en specialisten van de Deventer ziekenhuizen anderzijds over de mogelijkheid de opleiding j van tegen de dertig medische docto- randit per jaar tot arts ook te De venter te doen geschieden. Hierdoor zou de bestaande overbelasting van de medische opleidingsfaciliteiten verminderen. De besprekingen zullen spoedig worden afgerond. BENZINE DUURDER IN RHODESIE In Rhodesië zijn flinke prijsverho gingen aangekondigd voor benzine en dieselolie, welke produkten door het olie-embargo sterk zijn gerantsoe neerd. De Rhodesische minister van Handel en Industrie, Mussett, maakte bekend dat benzine ongeveer 14 cent per liter duurder wordt en dieselolie 6 cent per liter. Spaans meisje van viervoudige moord verdacht De politie in de Spaanse stad Mur- verdenkt de 13-jarige Piedad Martinez de Aguila er van vier van haar zusjes en broertjes te hebben x»d. In het begin van diit jaar stierven in het arme gezin van An dres en Antonia Martines de Aguila in één maand tijd de jongste vier van de elf kinderen aan een geheim zinnige kwaal. Bij onderzoek bleek dat de kinderen waren veigiftigd. De vader en de moeder werden aangehouden. Nadat de vader in maart was vrijgelaten, liet de rech ter van instructie gistei-en de moeder op vrije voeten stellen, toen haar dochter Piedad had bekend drie van de vier kinderen te hebben gedood. Deze bekentenis trok zij echter kort nadien in. Piedad moest haar moe der helpen met het verzorgen van het grote gezin. In december 1960 kreeg de toen malige Canadese onderminister van Defensie Pierre Sevigny opdracht premier Diefenbaker te breken met Gerda Munsinger, een uit Duitsland afkomstige vrouw met wie hij een intieme verhouding had. Dit vertelde de Canadese oud-minister Justitie Fulton' gisteren aan een commissie, die een onderzoek in stelt naar berichten volgens welke Gerda Munsinger, die vroeger voor Oost-Duitsland gespioneerd zou heb ben, op meer dan vriendschappelijke voet stond met verscheidene minis ters van de vorige conservatieve re gering. Oud-minister Fulton, die zei bij het gesprek tussen Sevigny en Die fenbaker aanwezig te zyn geweest, verklaarde dat Stevigny kwaad was geworden toen de premier de veilig heidskwestie aan de orde stelde. De onderminister van Defensie verze kerde met klem dat hij nooit met mevr. Munsinger over staatszaken had gesproken. Hij zei niet te kun nen begrijpen waarom deze kwestie zo hoog werd opgenomen, en dat George Hees (de minister van Han del) mevr. Munsinger ook goed had gekend, aldus Fulton. Sevigny zelf verklaarde onder ede dat mevr. Munsinger nimmer zijn maitresse is geweest. Hij zei ook nim mer enige reden gehad te hebben om te denken dat zij in relatie zou staan tot een buitenlandse groep, een subversieve groep of een buiten landse natie, die Canada vijandig gezind was. Sevigny vertelde dat hij mevr. Munsinger in september 1959 had leren kennen en dat zij zeker niet de verachtelijke persoon was zoals ze nu wordt afgeschilderd. Integen deel, ze was charmant, goed ver zorgd, evenwichtig en iedereen mocht haar graag. Ze werd geaccepteerd in de beste kringen van Montreal, aldus Sevigny. Sevigny zei verder dat mevr. Mun singer zeker geen prostituée, call- girl of dievegge was in de tijd dat hij haar kende. Tot ultimo 1959 zag hij haar zo nu en dan- Toen werd hij gewaarschuwd dat mevr. Munsinger zijn naam en die van anderen te vrijelijk gebruikte. Hij besloot daar op hun betrekkingen tot een mini mum terug te brengen. Van januari tot november 1960 zagen ze elkaar een enkele keer en hadden soms een telefoongesprek. Zy belde hem vrij vaak op, vertelde hij. en tenslotte gaf hij zyn personeel opdracht te zeggen dat hij er was als zij belde. Ook toen had hij nog niet het ge voel dat zij relaties met de onder wereld had. Ook nu zei hij nog niet te willen geloven dat dat zo is. Hij vertelde ook nimmer haar huur be taald te hebben of haar enig geld gegeven te hebben, en zij had daar ook nooit om gevraagd, behalve een keer toen ze beroofd was. Ledental Evang. Luth. Kerk stijgt Het aantal leden van de Evange lisch Lutherse Kerk beweegt zich in stijgende lijn, zo heeft ds G. Kroes uit Haarlem, tweede secretaris van de synode van dit kerkgenootschap, gisteren medegedeeld in de genera le kerkelijke vergadering. In deze vergadering, die altijd aan de jaar lijkse synodale vergadering vooraf gaat, bespreken predikanten, kerke- raadsleden en belangstellende ge meenteleden de vraagstukken, die de synode zal behandelen. Ds. Kroes deelde mede, dat het aantal mensen, dat belijdenis doet, in 1965 met 8% is toegenomen. Dit jaar tot dusverre valt een toeneming van 12% te constateren. Ds. Kroes noemde dit verschijnsel daarom zo belangrijk, omdat men tegenwoordig veel min der dan vroeger belijdenis doet uit traditionele overwegingen. De ac tiviteit in het lutherse verenigings leven neemt toe en ook is het aan tal deelnemers aan het heilig avond maal aanzienlijk gestegen. Verder is er in lutherse kring allerwege spra ke van restauratie van kerkgebou wen en van nieuwbouw. Plaats voor twaalf personen ..Niet alleen voor Katwijk maar voor de gehele provincie Zuid- Holland is het een feestdag" zei mr. f. Klaasesz gistermiddag tij dens de officiële opening van het tweede paviljoen voor blijvende huisvesting van lichamelijk gehandicapten van het Rotterdams Zee hospitium in Katwijk aan Zee. Vervolgens hees de commissaris der i hospitium een regionaal karakter Het aan twaalf gehandicapten plaats biedende paviljoen van het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee. (Foto L.D./J. v. Duijn, Katwijk a/Zee) leen aan de jongeren, maar ook aan de volwassen spastici aandacht be steed, iets dat bijna nergens anders in Nederland voorkomt". Koningin in Zuid-Holland de vlag bu het nieuwe, aan twaalf personen plaats biedende, paviljoen, dat de naam G. J. G. Moorer heeft gekre gen. Dr. E. H .J. Warns, geneesheer hospitium, deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, spoedig te beginnen met de bouw van nog twee pavil joens. die ook ieder twaalf personen kunnen herbergen. Het nieuwe permanente onderko men voor spastici is tot stand ge komen door de samenwerking van de Stichting Iternaat voor Oudere Spas tici in Rottei'dam, de Dr. Winthrop M. Phelps Stichting in Amsterdam heeft. „Wel komen er", zei hy, „aan vragen uit het gehele land om hier te wonen (er zfjn er thans nog 41) maar wij hopen, dat men spoedig overal in ons land tehuizen kan la ten bouwen". Bijzonder achtte de heer De Maar- ré het, dat de bouw kon worden ge realiseerd door uitsluitend particulie re initiatieven. „De overheid geeft geen subsidies", voegde hy daar aan toe. Nadat prof. dr. P. J. Gaillard, als voorzitter van het Hospitium, een openingswoord had gesproken, waar in hy onder meer Katwyks burge- Indeling Tot slot maakte het gezelschap een rondgang door het nieuwe gebouw, waarin een grote recreatiezaal, be- handellngskamers en een school voor de jongeren zijn. Tevens bestaat er de mogelijkheid, dat men kerkdiens ten volgt. Het gebouwtje staat los van de grote gebouwen van het Zee- hospitium- de Stichting Rotterdams Zeehos- j meester, de heer H. Duiker, een ver- pitium in Katwyk aan Zee. De to tale kosten bedroegen nog geen f 20.000 per bed. Regionaal De voorzitter van de Phelps-Stich ting, de heer Th. de Maaré er waren ook nog andere bestuursleden van deze Stichting aanwezig meende dat het Rotterdamse Zee- tegenwoordiger van de Rotterdamse burgemeester en de oud-burgemees ter van de Maasstad en diens echt genote de heer' en mevr. Van Wal- sum welkom had geheten, memoreer de mevr. mr. J. M. van Walsum- Quispel de geschiedenis van het eers te paviljoen „Feyenoord", waarmee zy nauw is betrokken als lid van het comité van aanbeveling van de Phelps-Stichtlng. Hier wordt niet al- Foto's maken met dezelfde film bij daglicht, bij hmUicht. inkleur, in zwartm* AGFAGOLOR UNIVERSAL GEVAEHT-AGFA Meer dan 100 deskundigen uit| Maan-voorstel 26 landen in Noordwijk hijeen Mr. M. Vrolyk, minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelyk werk heeft gisteravond in „De Baak" in Noordwyk aan Zee de tweede Europese conferentie voor het be houd van watervogels geopend. Aan deze conferentie nemen meer dan 100 deskundigen uit 26 landen deel. De minister toonde zich büzonder ingenomen met het feit, dat deze conferentie in Nederland wordt ge houden, want wanneer ergens op het gebied van natuurbehoud, dan is in ternationale samenwerking juist op dit terrein noodzakelijk. Nederland zei mr. Vrolyk, heeft nog een grote rykdom op het ge bied van watervogels en ligt juist op de grote trekwegen zowel noord zuid als oost-west. De Nederlandse regering is zich zeer wel van haar verantwoordelykheid voor het be houd van deze vogels bewust zo ver zekerde hy zijn gehoor. De minister noemde het bemoedi gend te weten, dat de moeite, die wordt gedaan het natuurelement in onze maafcsohappy te behouden wordt ingegeven door een aantal mo tieven, dat, hoewel verschillend, toch van dezelfde geldigheid is. „In een wooi-d, de natuur moet behouden woi-den voor 's mensen welzyn, zo wel materieel als immaterieel", zo zei hy. Internationale samenwerking op het gebied van natuurbehoud vindt reeds plaats binnen het kader van VN, de Unesco de voedsel en landbouworganisatie en de Raad van Europa. Daarnaast is er nog een aantal onafhankelyke internationa le organisaties, dat zich uitsluitend op dit terrein beweegt, zoals het .Internationaal Wildfowl Re search Bureau (IWRBi, oxxder welks auspiciën het congres in Noord- wijk Is georganiseerd. Verheugend vond hy het ook, dat de ministerraad van de Raad van Europa onlangs besloten heeft 1970 het Europese jaar van het natuur behoud te maken. Deze tweede Europese conferentie voor het behoud van watervogels, die de gehele week zal duren, beoogt een Internationale samenwerking te bereiken voor het behoud van na tuurgebieden binnen Europa. Aan de conferentie wordt ook door Rusland en enkele Oost-Europese landen naar de V.N. De VS hebben maandag verzocht om een spoedige bespreking in VN- verband van president Johnsons voorstel voor het sluiten van een verdrag, waarmee voorkomen moet worden dat de maan een militaire basis wordt. Arthur J. Goldberg, leider van de Amerikaanse afvaardiging by de vol kerenorganisatie, heeft de voorzitter van de VN-commlssie voor de ruimte verzocht een by eenkomst te beleggen van de uit deze commissie gevormde juridische subsommissie. Het IWRB is een particuliere or ganisatie voor de bevordering en de coördinatie van het onderzoek en 't behoud van watervogels. Het bureau ,is gevestigd in Camargue in Frank- ryk Er zyn thans 21 landen lid. Een van de belangrykste werk zaamheden betreft de organisa tie van de tellingen van de water vogels, waardoor gegevens worden verkregen over de verspreiding en de stand van de vogels. Bij achter uitgang kan men op deze wyze maatregelen propageren voor het te laat is. Zo worden trekkende en overwinterende eenden regelmatig geteld in 13 verschillende landen. Aan het internationaal ganzen- onderzoek werken zeven landen mee. Uit Wassenaars dierenpark Mr. f. Klaasesz. commissaris der Koningin in Zuid-Holland hijst de vlag voor het nieuwe pa viljoen van het Zeehospitium, nadat hij het officieel voor ge opend had verklaard. (Foto LD./J. V. Duljn, Katwijk a/Zee) Zowel communisten als an ti-communisten bestempelen het verslag van een Italiaanse journa list over een onderhoud dat hij met de vermiste Cubaanse leider Ernes to Guevara In een afgelegen hut in het Andesgebergte van Peru gehad Een bewoner van de Beeklaan In I zou hebben als vervalst. „Che Gue- Morzer I Noordwijk ontdekte in de landerijen vara is niet In Peru", zo vertelde "~41 een communistische leider aan het Amerikaanse persbureau Associated Press. Een van de doeleinden van het congres is na te gaan hoe het met de bescherming van deze gebieden I staat, aldus de leider van de confe rentie, prof. dr. M. F. Bruyns. Ook wil men op tal van terreinen een betere Internationale coördinatie bereiken. Zo wordt ge dacht aan een internationale rege ling van de jacht. Een afdeling van het. congres is speciaal gewyd aan de ™.eiaae z4,n.ws in™ de Politieman Baljeu, steltlopers. voor zijn flatwoning een vogel, die naar zijn mening in deze omgeving niet thuis hoorde. Het dier zag er uit als een soort gans, echter zwart met witte hals en rode kop. Hy meldde zijn waarneming aan bekend door zyn activiteiten voor „Vogellust", die j op zun beurt de heer W. Baalber- i gen jr., bestuurslid van de vereni- I Beiden kwamen al spoedig tot de conclusie, dat het vrjj tamme dier niet tot de inlandse vogelsoorten moest worden gerekend. Diverse vo gelboeken werden bestudeerd, doch dit leverde geen resultaat op. Daarop stelden zy zich ln verbin ding met Warmond, met de Dr. M.r. Willem van den Berghstichting en tenslotte met het dierenpark Wasse naar. De directeur, de heer Louw man kwam op de melding met enke le personeelsleden naar Noordwyk. Zy herkenden de vogel als een enige tyd geleden uit het park ontsnapte zeldzame Ekstergans. De vryheid van de vogel was nu nog maar van korte duur. Het ge lukte om de Ekstergans met een klapnet te vangen. Dank zy het speurwerk van Noordwykse natuur- en vogelliefhebbers zwemt de vogel thans weer in de wateren van het Wassenaarse dieren- en vogelpark. (Van onze Utrechtse correspondent) Uit de psychiatrische observatie kliniek van het gevangeniswezen aan de Gansstraat 164 in Utrecht is gis teravond om 20.40 uur een 22-jarige inwoner van Rotterdam ontsnapt. De man (zeeman) heeft zich aan de achterzyde van het gebouw laten zakken door een raam, vermoede- lyk via lakens- Daai'na is hy aan de achterzyde de straat overgestoken en Jn het duister verdwenen. Zyn signalement luidt: bruine manches ter broek, dito jas, bruin kaki hemd en bruine stropdas. De man is aan beide armen getatoueerd, heeft een hoog voorhoofd en blauwe ogen De haarkleur is blond en heeft een fors postuur. Ook het hoofd van de Peruaanse politie Montoya verklaarde, dat de Italiaanse journalist het vraagge sprek verzonnen heeft. Het verslag van Senise, die beweert twee uur met de vroegere Cubaan se minister van Financien gespro ken te hebben, is gepubliceerd door het Italiaanse tydschrift Le Ore. Se nise heeft gezegd dat hy naar Huan- cayo, 200 km ten oosten van Lima was gegaan, waar hy door twee mannen afgehaald was die hem per auto en te paard naar de schuil plaats van Guevara gebracht zou den hebben. Een diplomaat zei: „de kansen dat Che hier is of was zyn uiterst ge ring. Ik denk dat hy dood is". Een andere Italiaanse journalist, Marcello Ogania heeft medegedeeld, dat hy Senise naar Huancayo verge zeld had, waax zy drie dagen ge sproken hadden met de autoriteiten over linkse guerrillabewegingen in het gebied. Ongania, wiens stand plaats Lima is. zei dat hy vrywel de gehele tyd by Senise was ge weest en „myn collega heeft geen tyd gehad voor een interview met Guevara".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15