Wat gaat u vanavond opsteken? Aangrijpende herdenking van gevallenen in Leiden in ons Water begint land schaars te worden Droef en sober Omgeving Mevr. Van Holk-Meyer 25 jaar predikante OUD-PRAESES V.V.S.L. Hunter King Size? Hunter filter? Boekbinderij huldigt drie jubilarissen Leger schuift moord op „meneer Henri" G.S. VAN ZUID-HOLLAND: Aantal studenten in Barcelona van studie uitgesloten maatregelen Prov. grondwaterwinning TOENEMENDE VERVUILING DONDERDAG 5 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Helene Oosthoek leest brieven voor De zin van het leven, m'n lief dochtertje, is te leven, zo goed mogelijk te leven zonder daarbij je eigen geluk na te streven, want wij, m'n kind, is meer dan ik. Lieve vader, ook U moet straks, na mijn dood als de oorlog voorbij is, op Uw eigen manier een steentje bijdragen aan de tot standkoming van een nieuwe leefbare wereld. Heb je moederland lief kinderen, maar bedenk dat jullie va derland de wereld is. Het zijn zo maar wat losse zinnen uit brieven, die in een huive ringwekkend groot aantal Euro pese dodencellen gedurende de jaren 1940-45 zijn geschreven. Brieven van Nederlandse, Belgi- j sche, Franse, Italiaanse, Oos- I tenrijkse, Griekse en Tsjechi- f sche verzetshelden. Brieven ge schreven aan een vader, een vrouw, een kind, een vriendin, een moeder, een tante. Aangrij pende brieven, waaruit zonder meer blijkt dat vele gevallenen met moed de dood tegemoet zijn getreden. Brieven, die nooit geschreven hadden mogen wor den. Brieven, die niettemin één grote aanklacht vormen tegen de zinloze gruwelijkheid van een oorlog. Beschamende brie ven, die in talloze gezinnen on voorstelbaar veel leed hebben gebracht. Enkele van deze brieven werden gis teravond In de Leidse Marekerk tij dens de herdenking van hen die vielen voor vrijheid en recht voor gelezen door Helene Oosthoek. De voordrachtskunstenares behoefde overigens de registers van haar overtuigingskracht nauwelijks open te zetten, want de met zo'n grote droefenis op papier gezette zinnen spraken voor zichzelf. Zij maakten op de vele honderden, die op deze avond van dodenherdenking in het kerkgebouw bijeen waren gekomen, een diepe, diepe indruk. Aan de sobere herdenkingsavond ver leende behalve de declamatrice, het Leids Jeugd Kamerorkest onder lei ding van Henk Briër op stijlvolle wyze mee. De alt Marianne Diele- man zong een aria uit het Gloria j van Vivaldi en Joke Hartzheim en j Ilan Kapaan waren de solisten in i het concert voor viool, hobo en-or kest van Bach. Gezamenlijk zong men op deze herdenkingsbijeen komst, die met een enkel woord door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, werd ingeleid, het Wilhelmus, tussen het eerste en zesde couplet waarvan twee minuten stilte in acht werden genomen. Na deze herdenking was er gelegen heid om deel te nemen aan de stille tocht langs het bevrijdingsmonu ment tegenover de molen „De Valk", waar leden van de voorma lige B.S. de erewacht hadden be trokken. Voorop liepen, in de stro mende regen, de nagelaten betrek kingen van de oorlogs- en verzets- slachtoffers en de groepen van de Vereniging „Expogé", de Vereniging van Militaire Oorlogsslachtoffers en de Bond van Oud-Strijders. Ook vertegenwoordigers uit de Leidse studenten- en padvind(sters) we reld en die van de politie trokken langs het monument, aan de voet waarvan vele bloemen werden ge- Ad verren tie W ZOEKT D EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 neett hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren Petra, dr van J. van Beelen en A. M Petersen; Sandra, dr van F. Zwart en J. E. G. van Vliet Eelco Ruurd. zn van R. Nljholt en G. de Vries; Désirée, dr van M. C. van der Horst en C. W. F. Koemans; Theo dora Anne Maria, dr van J. J. L. van der Meer en T. C. A. de Jeu; Robert Johannes Sebastiaan, zn van C. Bie- mans en A. M. L. P. Schuurman; Jo hanna Frederika, dr van W. H. Stikke- lorum en L. M. Verbooij; Sonja Franzl- ta, dr van H. J. C. Paddenburg en F. K. Boltendal; Mlchaël Maria, zn van A. M. A. M. Aelen en H. M. T. Bren- ninkmeijer; Johanna Wilhelmina, dr van W. P. F. J. Vinkesteyn en L. P. den Os; Gunnar NJJs Fransiscus, zn van N. van Putten en E W. M. Raap horst. Overleden J. de Ridder, 63 Jaar, man; J. C. Appeldoorn, 80 Jaar, man; C. A. van Herwijnen, 81 Jaar, man. legd. Namens het gemeentebestuur van Leiden legde de burgemeester daar een grote krans. Ook in de aan Leiden grenzende dorpen werden gisteravond herden kingen gehouden. De herdenkingssa menkomst bij het verzetsmonument in het bos van Wijckersloot in Oegst- geest kon door de weersomstndighe- den geen doorgang vinden. Per ge luidswagen werd bekend gemaakt dat de samenkomst zou plaatsvinden in het Patronaatsgebouw. Daar waren zeer velen samengekomen. Ds. Ver donk wees er in zijn herdenkingstoe spraak op, dat elk jaar bij de doden herdenking zijn gedachten uitgaan naar de hoop, die de mensen bezielde in het verzetswerk tijdens de oorlog en ieders hoop na de oorlog op een het afgelasten ervan. betere samenleving, waarin gerech tigheid zou heersen en het wantrou wen zou zijn verdwenen, waar het recht van de sterkste zou zege vieren. Velen zagen dit evenwel als een droom, een utopie. Hij stelde daarnaast de toestanden tijdens de oorlog, waar b.v. aan Ne derlandse krijgsgevangenen bij bin nenkomst in een Japans kamp werd verteld, dat zij nutteloos waren, niet meer dan snippers papier, die waren bijeengevoegd. Toen werd ons de grote leugen voorgehouden, de leugen van de „Übermensch". Toen ontstond de grote industriële bedrijvigheid om crematoria te bouwen waar zes mil joen joden werden verbrand en mil joenen anderen hun leven lieten. Ds. Verdonk schetste de betekenis van het verzet en de bereidheid het leven op t spel te zetten om anderen te redden. De hoop, die onwaarschijnlijk lijkt, behoeft nog niet te worden opgege ven zolang vindingrijkheid, durf en moed zich manifesteren zoals bij John F. Kennedy en ds. Martin L. King. Na het „Wilhelmus" vormde men een stoet voor de kranslegging bij het monument, waar de Last Post werd geblazen en langs het monument werd gedefileerd. In Voorschoten werden de gevalle nen herdacht by het monument by het raadhuis. Een stille stoet vertrok van het gemeentehuis en kwam door het Berkhoutpark naar het monu ment, waar de bedde plaatseiyke mu ziekverenigingen Benvenuto en St.- Laurentius toepasselijke muziek ten gehore brachten. Na de twee minuten stilte volgde de kranslegging: burge meester L. de Kool en loco-gemeente secretaris A. Oosterbaan legden na mens de gemeente een krans. De voet van het monument werd bedekt met een pracht van bloemen en kransen. Na het zingen van het Wilhelmus volgde een interkerkeiyke bijeen komst in de Geref. Kerk. De liturgie werd verzorgd door pastoor M. M. Out en de toespraak werd gehouden door ds. D. J. Modderaar. Hoogheemraadschap van Rijnland By KB. van 2 mei is de heer H. L. du Boeuff te Oegstgeest opnieuw be noemd tot hoogheemraad van Ryn- land. By hetzelfde Koninklijk besluit is de heer C. G. M. Meskers te Noord- wykerhout benoemd tot hoogheem raad van Rijnland, met welke benoe ming is voorzien in de vacature, ont staan door het aftreden van de hoog heemraad, de heer G. A. Verdegaal te Noordwykerhout, wegens het bereikt hebben van de 70-Jarige leeftyd. Geruststelling President De Gaulle heeft de regeringen van Peru, Columbië en Ecuador in brie ven doen weten, dat strenge veilig heidsmaatregelen worden genomen om ervoor te zorgen, dat de aan staande Franse kernproeven in Po- lynesië geen schadeiyke gevolgen zullen hebben voor de bewoners van genoemde landen. President De Gaulle hééft voorgesteld technici uit te wisselen om veiligheidsmaatre gelen te controleren. De brieven van ae Franse president, die op 29 april zyn geschreven, zyn een antwoord op boodschappen van de presidenten der drie genoemde Latynsamerikaan- se landen, waarin zy hun bezorgd heid uiten over de gevolgen van de Franse proeven en aandringen op Het is thans 25 jaar geleden, dat mevr. H. van Holk-Meyer, woonachtig in De Bilt en oud-praeses van de V.V.S.L., werd be noemd tot predikante In tijdelijke dienst van de remonstrants gere formeerde gemeente in Rotterdam. Hanneke van Holk, geboren Meyer werd op 22 mei 1913 uit een advooa- tengezin in Utrecht geboren. Zij be zocht eerst het Stedehjk Gymnasium in Utrecht en studeerde daarna aan de Leidse Universiteit, waar zy in 1936 haar kandidaatsexamen theolo gie aflegde aan het Remonstrants Seminarium, eveneens in Leiden. Zy werd op 13 april 1941 aangesteld tot proponente by de Remonstrantse Broederschap en is van oktober 194C tot 1 Juli 1941 werkzaam geweest als waarnemend voorgangster van de af deling Brielle van de Ned. Protestan ten Bond. Met ingang van 1 mei 1941 werd zy benoemd tot predikante in tijdeiyke dienst van de remonstrants gerefor meerde gemeente van Rotterdam, welke zy sinds 1 november 1940 toen reeds een half jaar als hulppredikster had gediend. Ruim zes en een half jaar later werd mevr. Van Holk- Meyer door dr. P. D. TJalsma, thans emeritus predikant in 's-Gravenhage, bevestigd als predikante in vaste dienst van de remonstrants gerefor meerde gemeente van Rotterdam, welke zy heeft gediend tot 5 septem ber 1954, toen haar in verband met haar huweiyk met prof. dr. L. J. van Holk, toen nog hoogleraar aan de Leidse Universiteit, eervol ontslag werd verleend. Mevrouw Van Holk-Meyer heeft in de loop der jaren vele bestuursfunc ties vervuld en zitting gehad in ver schillende colleges en commissies. Zo was zy o.a. tydens haar studententyd praeses van de Vereniging van vrou- welyke studenten in Leiden en later: secretaresse van het convent van re monstrantse predikanten, lid van de Raad van Advies van de Vrijzinnig Chr. Studenten Bond; lid van de commissie tot de Zaken van de Re monstrantse Broederschap; lid van de Leidse Universiteitsraad en vice- presidente van de Vereniging van vrouwen met academische opleiding. Thans is zy nog lid van het hoofd bestuur van de Centrale Commissie voor het Vryzinnlg Protestantisme, lid van het algemeen bestuur van het Nat. Protestants Centrum voor de geesteiyke volksgezondheid en lid van de redactie van „De Protestant". Terwyi de kerkklokken luidden hebben gisteravond enkele honderden Ingezetenen in Wassenaar deelgeno men aan de traditionele „stille tocht" langs de oorlogsbegraafplaats „Het Lange Duin" aan de Schouwweg. Naast de ingang van de begraaf plaats was weer een symbolisch graf aangebracht, waarover de vaderland se driekleur halfstok was neergela ten. Naast dit graf hadden twee po litiemannen de erewacht betrokken. Van de Nachtegaallaan vertrok de stoet die geopend werd door de bur gemeester. de wethouders, leden van de raad. Ook mevrouw Geertsema nam aan de herdenking deel. Verder waren er ongeveer 100 leerlingen van de Wassenaarse Politie-opleidings- sohool, groepen vam politie, reserve- politie, brandweer, Rode Kruis en padvindersgroepen. Op draagbaren werden door padvin ders, voor de stoet uit, meegebrachte bloemen naar de begraafplaats ge dragen. De bloemen zouden na afloop van de plechtigheid over de graven verdeeld worden. Om 8 uur was de kop van de stoet by de ingang van „Het Lange Duin" aangekomen. Daar werd 2 minuten stilte ln acht genomen. De stille tocht werd voortgezet tot de hoek van de Schouwweg en de Rust van Vreugdlaan. In Leiderdorp werd een herden kingsbijeenkomst gehouden in de au la van de Chr. Ulo aan de Van Geer straat, waar o.a. burgemeester Gallas het woord voerde. De bijeenkomst in de hervormde kerk van Zoeterwoude, tydens welke gesproken werd door ds. Kranenburg was al even stijlvol en sober. De her denking werd in dit dorp besloten met een stille tocht langs de gedenk steen voor het gemeentehuis. dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen Hl! geurige tabak Plezierige bijeenkomst in Leids bedrijf Drie maal vyfentwintig Jaren trouwe dienst waren voor directie en personeel van de N.V. Boekbinderij P. M. Jansen aan de Witte Singel in Leiden aanleiding tot een plezierige bijeenkomst in de koffiekamer van het bedrüf. Vanochtend werden daar de heren Th. Driessen, C. van der Horst en J. Verhoeven gehuldigd. Vijfentwintig jaar vervulden zij in het bedrijf de functies van respec tievelijk machinevouwer, boekbinder en magazijnbeheerder. De huldigingsbyeenkomst werd een heel gezellige aangelegenheid, die meer weg had van een familiebyeen- komst dan van een officiële plechtig heid. De directeur van de boekbin- dery, de heer A. Quakernaat noemde de drie jubilarissen „mannen", die elk op hun eigen terrein hun man netje staan en in het bedryf een onmisbare schakel zyn". Hy noemde het verder een typisch Nederlands trekje, dat drie jubilarissen tot drie verschillende grafische vakorganisa ties behoren. Verder merkte hy op dat het bedryf in de toekomst grote veranderingen zal ondergaan ,nu vorige week de ontelgeningsplannen voor de Witte Singel definitief zyn geworden, wat betekent dat het be dryf in de toekomst zal moeten wor den verplaatst. De heer Quakernaat sprak ook in zyn functie van voor zitter van de ondernemingsraad. De N.V. Boekbindery P. M. Jansen is een van de weinige bedryven in Lei den die een dergelyk overlegorgaan tussen werkgever en werknemers kennen. In die sfeer sprak ook de commissaris van het bedryf, de heer L. C. van Oldenborgh. „De tyd dat de onderneming alleen werd gezien als een instituut om geld mee te ver dienen is voorby. Daarnaast heeft de onderneming een heel andere functie in het sociale vlak gekregen", aldus de heer Van Oldenburgh, die zich ook persoonhjk tot de drie jubi larissen richtte. Hy overhandigde de heren Verhoeven, Driessen en Van der Hout de gedenkpenning van het bedryf. Er waren heel wat geschenken en ook de echtgenotes van de jubilaris' sen deelden in de hulde. Achtereen volgens werden zij toegesproken door de heer T. van Boven, bedrijfsleider, F. Arnoldus, namens de afdeling Leiden van de Nederlandse Christe lijke Grafische Bond, C. van der Water, algemeen bedrijfschef en mej. G. Krol, procuratiehoudster. De heer Van Leeuwen voerde het woord na mens het personeeL De 29-jarige Lucien Leger, die er van beschuldigd wordt twee jaar ge leden de elfjarige Jongen Luc Taron te hebben gewurgd en die thans in Versailles terechtstaat, houdt staan de dat een geheimzinnige figuur die hy „meneer Henri" noemt de wer- keiyke moordenaar Is. Na de moord schreef Leger 40 da gen lang brieven aan de autoritei ten en de pers, waarin hy zich uit gaf voor de wurger en dreigde nog een Jongen te zullen vermoorden. Bo vendien beschreef hy hoe hy Luc had gewurgd. Commandag op Cyprus De Fin se generaal Martola zal spoedig com mandant worden van de vredesmacht van de Ver. Naties op Cyprus. Hy zal de Indiase generaal Thimayya opvolgen die op 18 december vorig Jaar in Nicosia aan een hartaanval is overleden. Gisteren is de patholoog dr. M. Martin gehoord, die verklaarde dat iemand, die een zo nauwkeurige be- schryving van de wurging kon ge ven of de moordenaar of een des kundige politiearts moet zyn. Derge- ïyke byzonderheden kan men vol gens dr. Martin niet zelf verzinnen. Leger, die ziekenverpleger is ge weest in een psychiatrische inrich ting. antwoordde dat Henri hem ver teld heeft hoe hy Luc om het leren had gebracht en dat hy de rest ver zonnen had met behulp van zyn me dische kennis. De openbare aanklager voerde ech ter aan, dat Leger nauweiyks enige medische kennis bezit en de boeken, die in zyn flat gevonden waren, niet gelezen heeft. Zevenendertig studenten aan de universiteit van Barcelona zijn van verdere studie uitgesloten en vieren twintig studenten zullen hun studie opnieuw moeten beginnen als gevolg van de vorige maand gehouden beto gingen voor meer politieke vryheid. Vorige week werden twaalf studen ten gearresteerd by botsingen met de politie. Zes hunner zyn inmiddels vrygelaten. Hoogleraren hebben de reotor-magnificus inmiddels gevraagd de toekomst van de universiteit met hen te bespreken. Aan de universiteit van Madrid is de rust teruggekeerd, nadat zich ook daar ernstige ongeregeldheden had den voorgedaan. In Italië zyn de studentenonlusten gisteren van Rome naar Napels over geslagen. waar neofascistische en linkse studenten elkaar te lijf gingen. Zes personen liepen verwondingen op. In Rome is het vandaag rustig ge weest. ..Water begint in ons land schaars te worden. Enerzijds neemt de behoefte daaraan sterk toe, anderzijds wordt door verschillende oorzaken steeds meer water onbruikbaar (toenemende vervuiling van de Rijn. meer lozing van vuil water^ verziltingDeze gang van zaken heelt de behoefte doen ontstaan aan een landelijke rege ling van de waterhuishouding", aldus het College van Ged. Staten van Zuid-Holland in een schrijven aan de Staten van deze pro- G.S. wijzen er in hun schrijven dan verder op, dat de Ontgrondingenwet van 1965 en het bij de Staten-Gene raal aanhangige ontwerp van Wet op de Waterverontreiniging daarvan een uiting zyn. Wat de sitnatie in Zuid-Holland betreft,, merken G.S. o.m. op. dat er een voortgaande verziltlng van het diepe grondwater plaats heeft. Het zoute zeewater heeft door de lage ligging van grote delen van West-Nederland de drang om zich, rechtstreeks onder de kustiyn door of vanuit de benedenrivieren, naar de diepere ondergrond van het pol derland te bewegen, waar het na verloop van zeer lange tyd als zout kwelwater aan de oppervlakte komt. Tegen de rechtstreeks onder de kustiyn doordringende zoute stroom vormt de zoetwatervoorraad onder de duinen een natuurUjke afsluiting Waar zulk een zoetwatervoorraad ontbreekt of van geringe betekenis la, komt dageiyks een vry grote hoe veelheid zout water het land binnen. Aantasting van de zoetwaterbarrière door wateronttrekking en evenzeer afgraving van de duinen moet daar om ln beginsel ongewenst worden ge acht. Gezien enerzyds de grote vraag naar grondwater en anderzyds de ongunstige gevolgen van de onttrek kingen zyn Ged. Staten tot de con clusie gekomen, dat niet langer moet worden gewacht met het vaststellen van regelen, welke het mogelijk maken het grondwater zoveel moge- lijk tegen verdere verslechtering van de kwaliteit te beschermen door de winning binnen toelaatbare grenzen te houden en voorts een doelmatig gebruik van het voor winning in aan merking komende grondwater bevorderen. G.S. wyzen er evenwel op, dat een daartoe strekkende provinciale ver ordening niet mede de wateronttrek king door waterleidingbedrijven zal kunnen regelen, omdat deze onttrek king reeds is gebonden aan de be palingen van de Grondwaterwet Waterleidingbedryven van 1954. Bezwaren van Rijnland Hoewel dykgraaf en hoogheem raden van Rynland de wenselijkheid van een coördinerend beleid t.a.v. de wateronttrekkingen ln groter lan- deiijk of provinciaal verband onder schrijven, hebben zij bezwaar tegen de wijze, waarop G.S. hierin willen voorzien. Rynland voort om. aan, dat het voor boezembeherende waterschap pen vrywel onmogelijk is om een verantwoord boezembeheer te voeren, wanneer zy niet de beschikking heb ben over bevoegdheden om de dit water beïnvloedende handelingen te voorkomen of aan banden te leggen. Deze formulering, aldus GB., wekt de Indruk alsof door aanvaarding van het provinciale voorstel alle be voegdheden van Rynland tA.v. alle het boezemwater beïnvloedende han delingen zouden vervallen. Zo liggen, aldus het provinciale college, de zaken echter niet. Het gaat uitslui tend om de gevolgen van de grotere grondwaterwinningen. Daarby blyft Rynland, doordat het wordt gehoord, doordat het recht van beroep heeft en doordat het GB. kan verzoeken aan een vergunning voorwaarden en aan een reeds verleende vergunning nadere voorwaarden te verbinden, in ruime mate ingeschakeld. Bovendien mag worden verwacht, dat G.S., c.q. de Kroon, geen vergunning zullen verlenen, die Rynland zouden belet ten een goed boezembeheer te voe ren. Misverstand De opmerking van Rijnland, dat de ontworpen verordening het G.S. mogelyk zou maken over de water- schapsbelangen te beschikken zon der de desbetreffende waterschaps besturen te horen, berust op een misverstand.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3