Zolang de apen er zijn, blijven er Britten op Gibraltar Harold Hartog neemt roer van Unilever in handen DE LEGENDE OVER LAATSTE BRITSE KOLONIE IN WEST-EUROPA ZEGT» Twistpunt I AAN TOP VAN WERELDCONCERN j Niet bang zijn voor verantwoordelijkheid Veel voldoening DONDERDAG 5 MEI 198a LEÏDSCH DAGBLAD PAOINA 9) lege dat bestaat uit zeven man, aan gevoerd door de slimme advocaat van Arabische oorsprong, sir Joshua Hassan. Sir Hassan is officieel bur gemeester, maar voert de «taat van een minister - presiden t over dit mi- niatuurrytje. Volgens hem ls gedu rende de tweeënhaige eeuw Engelse bezetting Gibraltar zo ver van Spanje af gegroeid, dat er een autochtone bevolking is ontstaan die recht heeft te beslissen over zijn eigen toekomst. Sir Hassan schijnt Engeland tot op zekere hoogte van zyn stand punt te hebben overtuigd en ln fei te ls de Britse kroonkolonie al geheel zelfstandig geworden. Hij probeert Engeland nu zover te krijgen erin toe te stemmen dat Gibraltar zelf mag beslissen tussen een blijvende verbinding met Engeland, terugkeer naar Spanje, of zelfstandigheid. HU kan er daarbij zeker van zijn dat de bevolking voor het laatste zal kie zen, omdat zij altijd zal blijven ho pen op het behoud van haar bevoor recht positie. f (Van onze correspondent in Madrid) De veerboot van Tanger naar Gibraltar, de „Mons Calpe", heeft maar één luxe-hut, die doorgaans door V.I.P.'s (zeer belangrijke personen) is gereser veerd. De in smetteloos wit ge stoken super-Britse vertegen woordiger van de Engelse maat schappij, die deze veerdienst ex ploiteert, had mij met een breed gebaar deze salon aangeboden. ,,Het schip is van u, meneer", en voor ik mij kon afvragen wat ik er mee zou willen gaan doen, werd ik in de kussens van een brede, leren fauteuil gedrukt en snelde een ober toe met scotch en ijs. Sinds Spanje geen middel ongebruikt laat om zijn eisen be treffende de laatste Britse kolo nie in West-Europa, Gibraltar, wereldkundig te maken, heeft ook Gibraltar „public relations" nodig. Het ls een bootreis van anderhalf uur. Al gauw doemt de steenklomp op, de rots van Gibraltar, die al meer dan 260 jaar het twistpunt vormt tussen Engeland en Spanje. Een zonderlinge kolonie. Vier vierkan te kilometer rots, waarin een oud modische vesting is uitgehouwen en tegen de flanken waarvan de En gelsen een stadje hebben opge bouwd dat naar de uiterlijke schijn wel Spaanse trekken vertoont, maar waar een sfeer heerst zoals in Ox ford op een druilerige middag. „Hoe lang zal het trotse Albion nog de scepter over dit stukje Spaanse grond zwaaien?", vraag ik de kapitein van de „Mons Calpe". „Dat doet er niet toe, neem nog een whisky", zegt hij. Engels Op de pier vraagt my een taxi chauffeur: „Wilt u de apen zien, meneer"? Zijn Engels is niet hele maal smetteloos. Dat kan ook moei lijk anders, want de 18.500 inwoners van Gibraltar zijn een samenscho ling van veel verschillende rassen. Hun voorouders zijn voornamelijk afkomstig uit Marokko. Spanje Ita lië, Malta, Griekenland en Turkije. Maar ze hebben allen de Engelse nationaliteit. De meest oorspronke lijke bewoners van de rots zyn on getwijfeld de apen die hier als enige plaats in west-Europa in het wild leven. Hoe die beesten daar geko men zijn, weet niemand precies. Waarschijnlijk zijn zij meegekomen in de escorte van de Moorse legers die uit Noord-Afrika in de achtste eeuw de Straat, van Gibraltar over staken en een groot deel van zuid- Europa wisten te veroveren. Sinds dien schuimen deze dieren, die iets groter zijn dan goeddoorvoede kat ten, over de hoogste punten van de rots. Het zyn er niet veel, ongeveer veertig in totaal, maar zij zijn uiterst belangrijk voor de Engelse bezetting. De legende wil dat de Engelsen de rots zo lang bezet zullen houden als er apen zijn. Het militaire comman do van de rots heeft een speciaal apen-peloton opgericht dat ervoor moet zorgen dal deze beesten in le ven blijven. In de hoogste rotspunten zijn waar zij keurig op tijd door het En gelse leger worden gevoerd. Hun or ganieke sterkte wordt nauwkeurig gecontroleerd en als hun geboorte- aanwas niet groot genoeg is, worden er enkele exemplaren uit Afrika In gevoerd. Op die manier blijven zij een garantie vormen voor de Engelse overheersing. Controle De welstand van dit apenvolkje interesseert mij op dit moment ech ter minder dan die van de bewo ners van de stad Gibraltar. Al meer dan een Jaar oefent Spanje de meest rigoreuze douanecontrole uit op het verkeer tussen de door Engeland be heerde rots en het Iberisch schier eiland. Deze controle heeft Gibral tar in een hopeloze situatie gebracht. Men is er voor hun voedselvoorzie ning grotendeels op Spanje aange wezen. De bewoners bestaan van een uitgebreide handel met Spanje en van het grote aantal toeristen dat hen jaarlijks uit Spanje placht te bezoeken. Als gevolg van een serie belasting-faciliteiten die Engeland hun heeft toegekend, is Gibraltar één grote accijnsvrije winkel, waar alle soorten begerenswaardige voor werpen goedkoop te krijgen zijn. Tot voor een jaar maakte Spanje er weinig bezwaar tegen els toeristen, die met een dagexcursie een bezoek aan de rots hadden gebracht, naar hun hotels aan de Costa del Sol terugkeerden, beladen met accijns vrije whisky, belastingvrije sigaret ten, goedkope Japanse fototoestellen, een nieuw scheerapparaat enz. Maar tegenwoordig worden al deze toeris ten nauwkeurig gefouilleerd en moe ten zij op alles wat zij in Gibraltar hebben gekocht ruim invoerrechten betalen. Plezier er af Daardoor is het plezier er voor de meesten af. De organisatie van dag tochtjes naar Gibraltar is geen han del meer voor de reisbureau's in zuid-Span je. Toeristen die met hun eigen auto gaan, verliezen enkele uren op de heen- en terugweg bij de Spaanse douane-posten en hebben daardoor ook hun interesse verloren om de Britse vesting te gaan bekij ken. In de eerste negen maanden van het jaar 1964 passeerden vijf enzeventigduizend auto's de grens met Gibraltar. In dezelfde periode van het vorig jaar waren dat er slechts vijfduizend. Smokkelhandel Bovendien is Gibraltar de basis voor een zeer wijd-vertakte smok kelhandel. Uit de haven van de rots vertrokken dagelijks tientallen snel le scheepjes, tot aan de nok gevuld met smokkelwaar naar Spaanse stranden en naar de eilanden in de Middellandse Zee. Volgens Spaanse cijfers hebben in 1959 driehonderd motorsloepen, met voor een waarde 1750 miljoen peseta's aan smok- Het Spaanse antwoord hierop is dat aan de grens van Gibraltar niets anders gebeurt dan het naleven van douane-bepalingen die aan alle grenzen in West-Europa gelden. Vol gens Spanje is het niet moeilijker om met aan Invoerrechten onderhe vige goederen van Gibraltar naar Spanje te reizen, dan langs de douane op het vliegveld van Londen te komen. Plein voor een van de toegangswegen tot Gibraltar. Andere visie Indringer Het Spaanse antwoord op deze po gingen laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Als Gibraltar ooit zelfstandig wordt, zo heeft het nisterle van Buitenlandse Zaken klaard, dan zal Spanje dit staatje als een vreemde Indringer op zyn grondgebied beschouwen en dien overeenkomstig handelen. Volgens Spnaje bestaat er maar één juridisch fundament voor <to aanwezigheid van Engeland op Gi braltar. Dat ls de vrede van Utreoht, die to 1713 het gebruik van de rot aan Engeland afstond. Volgens de Spaanse regering heeft Engeland echter constant de bepa lingen van deze vrede geschonde 1 in gen van deze vrede geschonden. Hoewel de overeenkomst van Utrecht Engeland geen souverelniteit over de rots geeft, blijft Groot-Brittannië die tot de dag van vandaag uitoefenen. Door ruimtegebrek heeft de Engel se bezetting op de rota zelfs herhaal delijk kleine stukken Spaans grond gebied erbij in beslag genomen. Ontwikkelingsplan In de campagne, die de Spaanse regering thans voert, probeert zij nie eigenlijk grotendeels heeft ver- j naast de economische blokkade loren. Gibraltar wrordt nog steeds Gibraltar ook van arbeidskrachten te bestuurd door een Engelse gouver- beroven. Nog steeds werken op de neur. Maar het merendeel van diens rots bijna achtduizend Spanjaarden bevoegdheden is reeds overgedragen die dagelijks de grens met het aan een soort inheems bestuurs-col- I Spaanse vasteland passeren. Tot nu een gelukkige vrouw is goed te herkennen Op moederdag wilt u het haar nog eens laten mernen. IJ houdt van haar. U kunt het met weinig woorden zeggen ('kijk,voor jou') en haar iets van goud geven. Warm, rijk, heel persoonlijk goud.Goud dat zo duidelijk spreekt van uw genegenheiden waardering. goud maakt zo blij ce Juweliers nebben veel begripvoorzeerpersoonlijke geschenken, die blijvend blij en gelukkig maken. toe kon de Spaanse regering hier bouw van hotels, bungalows en cam- weinig tegen in brengen, omdat het prngs. Ook de landbouw zal grote Spaanse gebied rond Gibraltar zeer staatshulp krijgen. Dit ontwikke- annelijk ls en altijd een groot ar- beidsoverschot heeft gehad. Daar zal nu verandering ln komen. Het vorig Jaar heeft de regering ln Madrid een plan tot ontwikke ling van de streek rond Gibraltar aangenomen. De Industrialisatie van de dorpen rond de Britse kolonie zal worden bevorderd, waardoor werkge legenheid wordt geschapen voor de Spanjaarden die nog in Gibraltar werken. Op toeristisch gebied zullen kredieten worden verstrekt voor de lingeplan heeft van de Spaanse re gering alle voorrang gekregen om zo spoedig mogelijk de bewoners van het Spaanse achterland geheel onaf hankelijk van Gibraltar te maken en de rota economisch nog meer te isoleren dan nu al door de strenge douane-maatregelen het geval is. Engeland ziet deze plannen met lede ogen aan en heeft zich nu reeds genoodzaakt gezien tien miljoen gul den aan Gibraltar te schenken ter ondersteuning van de bevolking. et m Duizendarmig steken de kranen van de machtigste haven der wereld af tegen de blauwe lucht, de Euromast priemt als het ware als een vermanende vinger omhoog. In de hoek van de kamer van waaruit dit alles is te overzien staat een grote vaas met een enorme tuil gedroogde bloemen. Het is de Rotterdamse werk kamer van de heer Harold S. A. Hartog, die, sinds de tik van de voorzittershamer in de algemene vergadering van aandeelhou ders viel, aan de top staat van het uit duizend vertakkingen be staande Unileverconcern. Wat is het voor een man, die het roer heeft overgenomen van de heer F. J. Tempel om de leiding van de onderneming op zich te nemen, welke zorgt voor een belang rijk deel van de artikelen die voor het dagelijks leven onontbeer lijk zijn, van margarine, spijsolie, wasmiddelen en niet te vergeten allerlei levensmiddelen, van gedroogde soepen tot de fijnste vleeswaren en het roomijsje voor de kinderen? Zo op het eerste gezicht maakt de heer Hartog meer de indruk van een diplomaat met een wat ondoorgron delijke glimlach dan van de bikkel harde zakenman, die de leiders van grote ondernemingen verondersteld worden te zijn. Hoewel hij klein en tenger van stuk is, maakt deze 56- jarige onmiddellijk indruk op dege nen die met hem in contact komen door zijn rustig en voorkomend op treden. „Bent u niet beschroomd een der- gelijke verantwoordelijkheid als nu keiwaar Gibraltar verlaten en hun j op uw schouders is gelegd, te dra- «-..-i. -r gen?", vragen wy hem. Even trek ken de wenkbrauwen wat verbaasd op. Beschroomd? Nee, dat niet. Wel voel ik de grote verantwoordelijkheid, maar ik ben gelukkig op deze plaats te zijn geroepen. De omstandigheid dat de leden van de Raad van Be stuur mij hebben voorgedragen geeft mij zelfvertrouwen. Niet alleen het feit dat ik nu voorzitter van de raad van Bestuur van Unilever N.V. ben, maar vooral de omstandigheid dat ik tot voorzitter van de Special Commit tee van het gehele concern ben geko zen. geeft mij reden tot grote voldoe ning. Dat Special Committee is het handel op de Spaanse kust afgezet. Een verscherpte controle van de Spaanse marine in de Straat van Gibraltar heeft ook deze lucratieve bezigheid van een deel van de in woners van Gibraltar lamgelegd. Deze economische blokkade is voor lopig het enige argument dat Span je in het dispuut betreffende de sou- vereiniteit v»ver de rots hanteert. Al twee jaar lang hebben de V.N. druk op Spanje en Engeland uitge oefend om tot onderhandelingen in zake de souvereiniteit over de rots over te gaan. Spanje houdt niet op zich uiertoe bereid te verklaren, en nu lijkt dus ook Engeland tot praten bereid. Maar de Britten zijn onge-1 hoogste bestuurscollege in het con- twijfeld nog altijd van mening datcern dat de uiteindelijke beslissingen blijven voor de apen uitgehouwen, eerst de Spaanse blokkade zou moe- neemt. Het bestaat uit drie personen, ae voorzitter van Limited, de Engelse tak, de vice-voorzitter daarvan en de voorzitter van de Nederlandse tak van het concern. Die situatie is van het begin af zo gegroeid dat er twee Engelsen en één Nederlander in zit ting hebben. Voor een concern als Unilever maakt het niet uit hoe de verdeling is. In de bestuurscolleges wordt als team gewerkt aan een groot geheel en er wordt nooit aan N.V. of Limited afzonderlijk gedacht. Het gaat alleen om wat het beste ls voor Unilever. Daarnaast voel ik het uiteraard wel als een deel van mijn taak dat het Nederlandse element krachtig vertegenwoordigd blijft. Schaap met vijf poten Er wordt by Unilever ook niet ge dacht in termen van industrieel of koopman, het gaat er alleen om di consument de produkten te laten ko pen. „Van huis uit", zo vertelt de heer Hartog, „ben ik marketing man, verkoopdirecteur. Ieder mens heeft zyn speciale capaciteiten en tekort komingen. Van een directeur van een onderneming wordt heel veel ver wacht en wil hy het goed doen dan moet hij over vele eigenschappen be schikken: Integriteit, intelligentie, pushing power, hy moet analytisch kunnen denken en een goed beoorde lingsvermogen (Judgement) hebben. Eigenlijk zijn het vijf poten aan eei een mens mogen Tegenover mijzelf sta ik zeer kri tisch en als ik zou voelen dat ik de taak niet aan kan, zou ik er onmid dellijk mijn consequenties uit trek ken. Het zou anders niet verant woord zijn ten opzichte van de men sen, de aandeelhouders en de zaak, met alles wat daaraan vast zit. Ik voel een grote loyaliteit tegenover Unilever, die altijd goed voor mij is geweest. U zult merken dat ik in mijn ge sprek nogal eens Engelse woorden ge bruik, dat komt niet omdat ik het Nederlands niet zou weten, maar by Unilever zyn we er aan gewend be paalde begrippen door bepaalde woorden weer te geven. Gedeelteiyk ben ik wereldburger. Gedurende 29 jaar heb ik in zoveel landen gewerkt, Veel liefhebberij Myn huls staat in het hartje van Londen, maar sinds kort heb ik een huisje buiten voor de weekends. Ik ben altyd een grote stadsmens ge weest en het is een byzondere erva ring nu eens buiten te zyn. Van tui nieren heb ik geen verstand, maar ik doe het graag en verricht dan alle karweitjes, die de tuinman niet graag doet. Verder ben ik een hartstochteiyk verzamelaar van Chinees porselein. Sinds ik voor het eerst wat geld kreeg ben ik al aan het verzamelen begonnen en het groeit geleideiyk aan. Het is geen grote verzameling, maar ik ben er biy mee. In Londen hebben we een grote flat zodat het opbergen van de verzameling geen probleem vormt, het interieur wordt er in ieder geval niet aan opgeofferd. Ik heb trouwens belangstelling voor alles wat visueel mooi is. Zonnige carriere Nooit heb ik de gedachte gehad dat ik beter iets anders had kunnen doen dan mijn loopbaan by Unilever. Ik heb een zonnige carrière gehad en ik voel my een gelukkig mens, ook In het huiseiyk leven. Ik ben heel lang vrijgezel gebleven en een van de slechte eigenschappen, die ik daar van heb overgehouden ls dat ik graag alleen ontbijt en dan The Times van A tot Z uitlees. Daar doe ik 45 minuten over. Ten aanzien van myn taak tegen over aandeelhouder en werknemers meen ik dat beide categorieën recht hebben op een zo goed mogeiyke voorlichting over de gang van zaken. Er moet een goed inzicht zijn ln al hetgeen zich in het concern afspeelt. Daarom ben ik voorstander voor een zo uitvoerig mogeiyke verslaggeving in het jaarverslag, dat voor het per soneel in een populaire vorm afzon- deriyk wordt gegeven. Leiding is ondeelbaar Van medezeggenschap heb Ik wei nig verwachtingen. Leiding geven Is ondeelbaar. Het is slechts weinigen gegeven om overlegde beslissingen te nemen. Een van de grote kunsten van het leiding geven Is goede en kundige mensen om zich heen ver zamelen, die vrij moeten zyn in hun thuis, waar men wel eens kankert beleid, maar die zich bewust moeten Dat doe j» ln het buitenland minder. *Un -°<>r dt leldlns aan de top. De topleiding moet naar de mensen luis- Hoewel ik nu tot voorzitter van j teren, hun mening vragen, maar Unilever NV ben benoemd woon ik moet uitelndeiyk de verantwoorde niet ln Nederland. Het grootste deel lijkheid van de beslissing dragen, van mijn taak ligt in Londen, waar j We leven in een sterk concurreren- De heer H. S. A. Hartog van de tyd in beslag wordt ge nomen oa. door vergaderingen in het Special Committee, waar de uitein delijke beslissingen worden genomen over alle plannen en voorstellen die door de deskundigen zUn uitgewerkt. Daarnaast wordt veel tyd in beslag genomen door besprekingen met al lerlei functionarissen. Bovendien zal ik vaak heen en weer reizen naar Rotterdam, waar ik in ieder geval de wekelijkse bespreking met de groepsdirecteuren zal bijwonen. de wereld, die het uiterst moeilijk maakt om beslissingen te nemen. De verantwoordelykheid daarvan kan riet met anderen worden gedeeld. Daarom is wel meespreken mogelijk, maar niet mee beslissen. Het is Juist die verantwoordelykheid, welke de plaats aan de top aantrekkelijk Een secretaresse komt de kamer In. Zij leg- pp tafel een plat reiskoffertje klaar. Bovenop een paar vliegbiljet ten. De taak ln Londen wacht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23