Ontmoeting met schilder llenito Quinqnela Martin RIANT RITMEESTER kunst kaleiöo^tQQp Dansend op reis (II) Elk kunstwerk moet een boodschap zijn Elektronische miizie van Ton Bruynèl Utrechtse activiteit iii ruimte SPRINGT ER VÈR BOVEN UIT! Conflict in Herten over uitlenen van gemeente-arbeiders DONDERDAG S MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1T Een ontmoeting met Benito Quinquela Martin, een man die als vondeling geadopteerd door een kolenhandelaar tot zijn 20ste jaar havenarbeider was en toen als autodidact begon te schilderen om daarna een hele wijk, La Boca, de oude havenbuurt van Buenos Aires, letterlijk kleur te geven, is zonder meer een belevenis! Zijn kleuren zijn fel en hij beperkt zich tot één thema, het leven in ,,La Boca in al zijn facetten realistisch weergegeven, zoals hij het vanuit de grote ramen van zijn studio ziet: carnavals, feestop- tochten, volksdansfeesten, alles met schepen en rokende schoor stenen op de achtergrond. Er is een enorm schilderij van een overstroming in „La Boca" en een ander van de vuren van Sint Jan, waarbij iedereen met oud huisraad komt aandragen om grote nachtelijke feestvuren te voe den. Maar de meeste schilderijen van de nu 76-jarige meester laten toch het werk van de arbeiders op en bij de schepen zien, het lossen en laden, het visen met grote netten, het sjouwen met manden en zakken en het repareren van ds zeilen. In zijn1 jonge tijd had Quinquela Martin tentoonstellingen in z'n eigen land, in Brazilië, Madrid, Parijs, Rome, New York en Londen en in veel musea over de hele wereld verspreid hangen werken van hem, maar ik zou niet naar de pen ge grepen hebben om over hem te schrijven, als deze man niet zo een enorme invloed op zijn eigen wijk had uitgeoefend. Kindervriend Buenos Aires is triest", zegt hij, „allemaal cement, en kleuren vor men het leven". In „La Boca" zijn veel van zelfs de armoedigste huizen van gegolfd plaatijzer geschilderd in felle kleuren, blauw, groen, oranje en geel. In veel muren zijn schilde rijen op tegels of mozaïeken van Quinquela ingemetseld en als je van uit de wereldstad Buenos Aires met 6 miljoen mensen in deze wijk van 200.000 terecht komt, sta je opeens in een totaal andere wereld, een we reld waar zelfs de autobussen en vrachtwagens met bloemenornamen- ten opgeschilderd zijn. Maar dat is nog lang niet alles. Ongeveer 30 jaar geleden na Quin quela het initiatief om het onder wijs dat in allerlei kleine lokaal tjes door de buurt verspreid gege ven werd, onder te brengen in een grote school en zo ontstond er een instituut, gedeeltelijk gefinancierd door het ministeire van Onderwijs en gedeeltelijk door de nu beroemd geworden schilder, waarin om te be ginnen 600 kinderen van 4 tot 12 jaar les kunnen krijgen, met verder een grafische school, een zeer uitge museum voor de werken van meesters en op de der verdieping de studio van Quin- zelf. De school is van binnen overal geschilderd in vlakken van felle kleuren en in elk lokaal is een enorm wandschildering aangebracht de stichter van dit complex, Martin, allemaal met als facetten uit het leven in oude havenwijk. Veel ideeën Toen de schilder op een gegeven merkte dat de gebitten van le leerlingen slecht verzorgd waren, iet hij naast het al bestaande ge- >ouw een tandheelkundig instituut 'oor kinderen neerzetten en daarna léó.r weer naast een bureau voor en een moedermelkcentrale. nog steeds is hij niet aan het van zijn ideeën, want toen ik indrukwekkende geheel bezocht, ?as men bezig een theater voor 800 oeschouwers te bouwen, zoals Quin- uela me vertelde: „Overdag voor de en 's avonds voor experi- voorstellingen. Iedereen die Schilderijendiefst?1 te Besam>on opgehelderd De Franse recherche heeft de laders aangehouden van de childerijendiefstal uit het Ge- van Besanqon z.-w.-Frankrijk). De kunstwer- die een waarde vertegen woordigen van tien miljoen frank ongeveer 7,5 miljoen gulden), ijn teruggevonden in een schuur ij de woning van een van de daders in Porrentruy in De schilderijen zijn nbeschadigd gebleven. De aangehoudenen zijn de 38- ïrige ingenieur Camille Jahier it Audincourt in het Franse de artement Doubs en de 19-jarige Boury uit Porren- •uy. Jahie? heeft verklaard de iefstal te hebben georganiseerd om de aandacht van de Franse van Cultuur, André te vestigen op de moei- situatie van de jonge schil- ers". Bij de gestolen schilderijen raren werken van Rembrandt, Tjepolo, Boucher enz. met een goed plan komt krijgt het toneel gratis voor een week, daarna niet meer, want dan moet een an der weer een kans hebben". „Wie betaalt dat allemaal?" „Ik verkoop veel schilderijen en ik heb zelf weinig nodig. Een man die veel geld heeft kan het nooit goed gaan". En over zijn artistieke idealen: „Elk kunstwerk moet een boodschap inhouden, onafhanke lijk van zijn artistieke waarde. Ik zelf schilder wat ik zie, wat ik voel en waar ik zin in heb, maar zoals ze wel eens zeggen: het is gemak kelijker een tijger te vangen dan een jacht te beschrijven, zo is het voor mij ook heel wat gemakke lijker te schilderen, dan te vertel len hoe ik dat doe". Een ni eld nieuwe wen Benito Quinquela Martin is nooit getrouwd geweest „geen tijd, er is zoveel te doen" en hij woont alleen in zijn studio temidden zijn schilderijen, waar hij eens in de week alle leraren van zijn school ont vangt en iedere zondagavond een zoete inval houdt voor zijn collega artiesten, schilders, beeldhouwers, schrijvers enz. Een van die bijeen komsten heb ik meegemaakt. Het was geweldige ervaring, een ervaring die inderdaad enorm veel kleur aan mijn verblijf in Buenos Aires gaf. Veel van de daar aanwezige arties ten droegen een schroef, een dood gewone schroef in hun knoopsgat en Quinquela liet me zo'n schroef in het groot, maar dan van goud zien: „Ik geef zo'n schroef aan alle ar tiesten die zoveel fantasie hebben dat ze in staat zijn een nieuwe we reld te creëren. Gewone mensen zeg gen dan dat ze een schroef missen" en hij wijst op z'n slaap „maar voor mij is dat juist een ereteken". In Utrechts Nicolaikerk „RELIEF 1964" Een combinatie van vier elektro nische klanksporen en orgel zal voor het eerst in de geschiedenis in een kerk te beluisteren zijn. Op 11 mei geeft de organist van de St- Jans Basiliek in Den Bosch, Huub ten Hacken, in de Utrechtse Nicolai kerk een concert van hedendaagse orgelwerken. Op het programma staat onder meer „Reliëf-1964" van Ton Bruynèl, een concert voor vier elektronische klanksporen en orgel, aaraan het CEM-contactorgaan voor elektronische muziek en de studio voor elektronische muziek van de Rijksuniversiteit in Utrecht ook medewerking verlenen. Het is de eer ste publieke uitvoering van dit werk. In de Nicolaikerk zullen in een vierkant (in iedere hoek) luidspre- kergroepen worden opgesteld, waar door de reeds op de band vastgeleg de elektronische partij ten gehore zal worden gebracht. Huub ten Hacken speelt er zijn orgelpartij bij. De elektronisshe klanken zijn over der luidsprekergroepen verdeeld, dat wil zeggen dat de elektronische partij zich „door de kerk zal bewe gen" waardoor een antifonerend ef fect ontstaat voor de luisteraar. Een fluctuerend effect ontstaat door de vermenging van bovenaf met de or gelklanken. Componist Ton Bruynèl stelt zich __n ideale uitvoering van zijn werk voor. De concertbezoeker zou dan door de kerk moeten kunnen wan delen om zodoende zelf het fluctue- Na „Sonsbeek '66 Blijft Van Eyks beeldenpaviljoen? (Van onze correspondent) In drie weken tijd is in park Sonsbeek te Arnhem een beelden paviljoen verrezen dat onderdak moet bieden aan zo'n (>0 van de 300 beel den van de beeldenexpositie „Sons beek '66", welke 26 mei door minis- mr. M. Vrolijk geopend wordt. Ilct bouwwerk, dat wat labyrinthisch aandoet, kosten f 50.000, is een hepping van de 48-jarige in Loe- nen aan de Vecht woonachtige ar chitect Aldo van Eyck. Inmiddels zijn de eerste beelden voor de Sons beek tentoonstelling, gearriveerd. De primeur viel ten deel aan „Ruiter met paard" van de Italiaanse beeld houwer Marino Marini. Het staat nog niet geheel vast of het genoemde beeldenpaviljoen na de expositie zal worden afgebroken. Experts noemen het een origineel en bijzonder mooi ontwerp. Het is tot nu toe gebruikelijk geweest, de pa viljoens na de exposities af te bre ken. Dat gebeurde ook nog na de laatste beeldententoonstelling, toen een bijzonder fraai paviljoen werd ontworpen door de architect Riet veld. Dit paviljoen is later herbouwd in de tuin van het Kröller-Müller- museum op de Hoge Veluwe. De ge meente Arnhem zal echter een be slissing moeten nemen of het pavil joen al dan niet zal worden afge broken. ren tussen de beide klankmedia te ontdekken. Hij zou op enkele plaat sen moeten gaat zitten en hij zou zelfs hier en daar moeten kun nen gaan liggen om volop van zy'n „reliëf" te kunnen genieten In de Jacobikerk is dat helaas niet mo gelijk. „Alles gaat hinderlijk kraken door het drakerige meubilair" Schilder Ozenfant - 80 - overleden Amedee Ozenfant, de stichter van de puristische school van schilders, is gisteren in Cannes overleden na eèn operatie. Hij was 80 jaar oud. In 1915 heeft hij het blad Elan opgericht, waaraan ook Picasso. Du- noyer de Segonzac en anderen heb ben meegewerkt. In 1918 heeft Ozenfant samen met de architect Le Corbusier een manifest gepubliceerd waarin hij zijn opvattingen over het purisme in de kunst uiteenzette. Later is hij naar de Ver. Staten gegaan, waar hij een kunstschool heeft gesticht en lezingen heeft ge houden. In 1950 is hij naar Frank rijk teruggekeerd. Kunstzaal 17de eeuwse Hollandse zeegezichten Onlangs is in Londen een kunstzaal geopend die zich specialiseert op het gebied van zeegezichten en vooral Nederlandse schilderkunst uit de ze ventiende eeuw. Het is de kunstzaal Rupert Preston. Op de eerste expo sitie hangt een groot monochroom paneel van Willem van der Velde de Oudere. De studie van drie Oost- Indiërs en vissersboten in een har de bries is een uitzonderlijke schil derij door de uitstekende staat waar in het zich bevindt en de kwaliteit ervan. Er hangt ook het vroegst be kende werk van Willem van der Vel de de Jongere, dat waarschijnlijk werd geschilderd toen hij ongeveer 17 jaar was. „Chronochromie" in Holland Festival Koningin naar gala-concert Rott. Philh. Orkest H. M. Koningin Juliana is voornemens op woensdag 18 mei a.s. aanwezig te zijn bij een gala concert te geven door het Rotter dams Philharmonisch Orkest ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe concert- en congresgebouw De Doelen in Rotterdam. Concert in „Duivenvoorde" In het kasteel Duivenvoorde te Voorschoten concerteert maandag avond om half negen het ensemble „Syntagma Musicum" onder leiding van Kees Otten. Het brengt muziek uit de middeleeuwen en Renaissance. Solisten zijn Wil Kippersluys (alt), Marius van Altena tenor). Barbara Miedema (portotief, blokfluit en kromhoorn) Uitgevoerd worden o.a. werken van Adam de la Halle, Ser Cherardello, Francesco Landini, Guillaume Du- fay, Gilles Binchois, Oswald von Wolkenstein, Jacob Obtecht, Pierre de la Rue en vele anonimi. Ab Steenvoorden exposeert in 'Mansarde' In de onlangs opgerichte wijnzol- der „Mansarde" te Oegstgeest is thans een expositie te zien van stracte aquarellen van de Noordwijk- se schilder Ab Steenvoorden, over wiens capaciteiten wij reeds herhaal delijk schreven. Deze tentoonstelling blijft geopend tot en met 28 mei. Fiat-fabriek in Sow jet-Unie De Italiaanse automobielmaat schappij Fiat heeft gisteravond in Turijn bekendgemaakt, dat zij een overeenkomst met de Sowjet-Unie heeft ondertekend voor samenwer king op het gebied van de automo- bielproduktie. De overeenkomst houdt o.m. in dat Fiat in de Sowjet-Unie een fa briek van auto's uit de middenklasse zal bouwen met een produktiecapa- citeit van tweeduizend per dag. In Turijn is tevens een financiële over eenkomst ondertekend tussen een Italiaanse bankinstelling en de bank voor de buitenlandse handel van de Sowjet-Unie betreffende de finan ciering van het project. (Advertentie) heudtj De beroemde Engelse bal letdanseres Margot Fonteyn was gistermiddag een hal[ uur in ons land op doorreis naar Finland. Men ziet hier de prima balle rina met haar partner Keath Ros- son op Schiphol. De afdeling ruimteonderzoek van de strrewacht in Utrecht zal eind van dit jaar in samenwerking met Ame rikaanse technici in White Sands (New Mexico) een intrument lance ren voor het verkrijgen van een af beelding van de zon in röntgenlicht. Anderen experimenten in samenwer king met Amerikaanse instanties staan op het programma. De afdeling ruimteonderzoek van de Utrechtse sterrenwacht viert op 1 oktober aanstaande haar eerste lus trum. Zij heeft al een flink pro gramma van werkzaamheden achter de rug. In samenwerking met Franse onderzoekers werden in 1964 en 1965 raketten in de Sahara gelanceerd met in Utrecht vervaardigd instru mentarium voor het meten van rönt genstralen van de zon. In samenwerking met de Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek werd in december vorig jaar een raket gelanceerd in Sardinië, ter wijl voorts experimenten werden uit gevoerd met stratosferische balonnen. Een volledig Utrechtse aangelegen heid was de lancering van vier ra ketten in Suriname voor het meten van de windsnelheid op grote hoog te. Ook voor de toekomst staan en kele raketexperimenten op het pro gramma. Nog deze maand hopen de Utrechtse geleerden tijdens een zons verduistering twee raketten te lan ceren vanaf het Griekse eiland Euboia. Dit jaar en volgend jaar zul len nog tien andere raketexperimen ten worden uitgevoerd. Voorts wordt gewerkt aan de voor bereiding van satellietexperimenten. Het eerste satellietinstrument uit Utrecht wordt in maart volgend jaar gelanceerd in de Europese satelliet Esro-II. Universiteit in Salatiga erkend De Christelijke universiteit Satya Watjana in Salatiga op midden-Java heeft van de regering van Indonesië bericht ontvangen, dat drie facul teiten van deze universiteit zijn ge lijkgesteld met de staatsuniversitei ten. Dit betekent dat men voor de faculteit voor lerarenopleiding, de juridische en de economische facul teit het recht heeft gekregen geheel zelfstandig examens af te nemen promoties te verrichten. Hiervan is met grote dankbaarheid kennis genomen in de kringen van de Christenen in Indonesië en in zendingskringen in Nederland. De Christelijke universiteit in Salatiga verwierf in Indonesië een goede reputatie. De leiding heeft prof. mr. O. Notohamidjojo. Vorig jaar bracht hij een bezoek aan Nederland en legde toen contact met universitaire en missionaire instanties hier. De universiteit telt meer dan dui zend studenten, terwijl ongeveer 120 docenten college geven, onder wie enige buitenlanders. Brandt bereid ambt zo nodig neer te leggen Burgemeester Brandt van West- Berlijn is bereid zijn functie neer te leggen als de regering in Bonn be zwaar zou maken tegen zijn deelne ming aan de komende politieke de batten tussen de Oostduitse SED welke in Chemnizt zullen worden ge houden. (comm.) en de Westduitse SPD soc.) Brandt zei voorts, dat het bestuur van de Westduitse socialistische par tij 13 mei in Bonn vergadert om te beslissen over voortzetting van de voorbereidende besprekingen met de Oostduitsers. „De houding van de Westduitse politieke partijen ver strekken de communisten een voor wendsel om zich terug te trekken", zo zei hij. Het Westduitse kabinet heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij Oostduitse dagbladen in West-Duitsland mogen worden ver spreid mits dat ook het geval zou zijn met Westduitse bladen in Oost-Duits land. Voor West-Berlijn zullen aparte besluiten moeten worden genomen gezien de rechten van de geallieerden in dat stadsdeel. Niet voor niets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vol aroma Riant: de sigaar voor kenners IN DE GROENE DOOS Van onze Roermondse correspond.) Conflicten tussen burgemeester P. J. Jacobs van Herten in midden- Limburg en zijn wethouder van openbare werken, de tuinder J. H. H. Metsemakers (34), hebben geleid tot een justitioneel onderzoek naar de gang van zaken in de gemeentehuis houding van het dorp. De directe aanleiding daartoe was een verzoek van de burgemeester aan het parket van de officier van Justitie in Roer mond, om een onderzoek door de rijksrecherche naar het onrechtmatig aanwenden van gemeentelijke ar beidskrachten en vervoermiddelen voor een particuliere ondernemer. De rijksrecherche van Maastricht, die dat onderzoek enige dagen gele den opende, betrekt daarin nu ook de vermeende frauduleuze praktijken waarvan burgemeester en wethouder elkaar beschuldigen. De burgemees ter beschuldigt de wethouder niet al leen van het verstrekken van gratis arbeidspotentieel aan een aannemer uit Beek, maar ook van het afgraven van enkele honderden kubieke meters De programma's van de concerten van het Südwestfunk Orchester Ba- I den-Baden in het komende Holland Festival op 22 juni in Rotterdam en op 23 juni in Scheveningen bevat ten: „Variations" van Strawinsky, „Impromptus" van Fortner, „Sona ta per violoncello ed orchestra" (so list Siegfried Palm) van Penderecki en „Chronochromie" van Messiaen. Dit laatste werk komt in de plaats van Boulez' volledige versie van Figures, Doubles, Prismes", dat aangekondigd is doch niet op tijd voltooid zal zijn. „Chronochromie" van Messiaen is in 1959/1960 ontstaan in opdracht var de Südwestfunk. Het is een ze vendelig werk en berust op de ele menten: klank en tijd. De compo nist stelt voor dit werk aan te dui den met de omschrijving „kleur van de tijd". zand uit gemeente-eigendommen. De wethouder op zijn beurt verwijt dt burgemeester behalve zijn dictato riaal optreden, ook nog het slordig omspringen met gemeentefinanciën. Bovendien, zou volgens de wethou der, de burgemeester ook herhaalde malen buiten zijn boekje zijn ge gaan door aannemers te bevelen bij de verwezenlijking van uitbreidingen af te wijken van de door de raad goedgekeurde plannen. Wethouder Metsemakers meent, dat hij niet verkeerd deed toen hij een gemeentekantonnier een halve dag uitleende aan de aannemer om behulpzaam te zijn bij houthakken. „Daardoor konden grote kosten voor de gemeente worden voorkomen", meent hij. „Dat houthakken stond niet in het bestek dat de aannemer toen uitvoerde. Als hij het hout door zijn eigen personeel had moeten la ten kappen, zou dat later extra op de rekening zijn gekomen". „Ik weet niet wat er allemaal van waar is", zegt de burgemeester. „An deren hebben mij verteld, dat onze kantonnier met de tractor voor de aannemer aan het werk is geweest. Ik heb dat nergens nagevraagd. Als hulpofficier van Justitie was Ik ver plicht dat misdryf ter kennis van het parket te brengen". „WISKY FOUR" GAAN WEER STUNTEN (Van onze Bredase correspondent). Het stuntteam „Whisky Four" van de Koninklijke Luchtmacht, gestatio- neerd op vliegbasis W'oensdrecht, zal vermoedelijk op 24 juni voor het eerst in dit seizoen weer officiéél op treden. Op die datum wordt het twin tig-jarig bestaan gevierd van de jacht-vliegschool en het tweede lus trum van het team. Het nieuwe team bestaat, behalve uit de leider kapitein H. J. J. van Dommelen, uit de eerste luitenant A. Roest en W. Jaski en sergeant 1 B. J. Drenth. De T-32 straaltralners, waarmee „Whisky Four" opereert, zullen wor den beschilderd In een apart kleuren - i patroon, zoals ook buitenlandse aero-baticteams op hun vliegtuigen aanbrengen, aldus meldt Schelde- I zoom, het blad van de vliegbasis Woensdrecht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17