Hoe moet onze houding tegenover monarchie zijn? Wandelaars genieten van stralende zon Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar! KONINGINNEDAG IN PIETERSKERK „Onder mom van vrije meningsuiting maken wij elkaar kapot ONTMASKERD NIET RIDDER MAAR OFFICIER Ned. Bank verhoogt disconto tot 5% Aantal leden blijft achter .r 'I r W PREMIE SPAARPLAN Afscheid ds. J. de Wit van hervormd Leiden Geen vervolging hoofdredacteur van Student Normen behoorlijk fatsoen overschreden MAANDAG 2 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Zo is het Het vervelende is echter, dat, sinds ■wij deze vorige eeuwse gedachte als onjuist hebben herkend, er geen dui delijke nieuwe visie voor in de plaats is gekomen. Wij zijn in onze beschouwingen over de monarchie, aldus ds. Lam ping, in een krampachtigheid ver zeild geraakt, met twee uitersten: aan de ene kant de goedkoop-ge makkelijke aanvallen op het Ko ningshuis, zoals in het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", aan de andere kant de fana tieke reactie daarop van bepaalde christelijke groeperingen, die het Huis van Oranje zien als het door God in het verleden gegeven en door God in heden gewilde Koningshuis voor Nederland. Tussen die twee uitersten leeft de grote middengroep, die niet uitge sproken voor en niet uitgesproken tegen de monarchie is, die eigenlijk niet weet, wat ze er van denken moet, die het in feite ook niet zo veel kan schelen. Nu wij in deze si tuatie terecht zijn gekomen, is het juist de kerk, die daarover niet zwij gen mag. De visie van de bijbel, al dus spreker, is niet bestemd voor een select groepje gelovigen, maar is principieel gericht tot de wereld. Geestelijke moord lV „Er is over een kerkdienst in de Pieterskerk op Koninginnedag nogal wat discussie geweest. In de plaatselijke kranten hebben wij kunnen lezen, dat er van verschillende zijden is gesuggereerd deze dienst maar te laten vervallen. De argumenten, die daarbij werden gebruikt, varieerden van de praktische overweging, dat er nu eenmaal weinig belangstelling voor bestaat, tot de meer prin cipiële vraag waarom de kerk op Koninginnedag een dienst be legt", aldus ds. A. J. Lamping, die zaterdagochtend in de Pieters kerk voorging. Heeft de kerk, zo vroeg ds. Lam ping zich af, wel een „boodschap" voor deze dag. Het kwam hem voor, dat een bovenstaande discussie symp tomatisch is voor de gedachtenwe- reld, die er momenteel in Nederland is t.a.v. het Koningshuis. Wij weten niet zo stellig meer hoe onze hou ding tegenover de monarchie moet zijn. Wat moet de kerk, als doorgeef ster van de bijbelse visie, over het huidige koninschap zeggen? En dan moeten wij, aldus spreker, beginnen met te constateren, dat de kerk niet meer kan zeggen, wat zij een halve eeuw geleden nog wel stelde. De leu ze „God, Nederland en Oranje" is duidelijk ontmaskerd als een onge oorloofde vorm van geschiedenisbe schrijving, omdat op die manier de machtige God wordt geannexeerd voor een menselijke belangengroep. De kerk spreekt Voor gelovigen heeft deze overwe ging aldus ds. Lamping nog een be paalde consequentie. Als je meeleeft met je naaste, wil je voor die naas te ook wat doen. En dat is bidden voor de Koningin. Dit klinkt, aldus spreker, als een vrome dooddoener, maar het is het bepaald niet. Naas tenliefde en voorbede behoren on losmakelijk bij elkaar. Een koninginnedagviering in het teken van de naastenliefde zal uit moeten lopen op een voorbed oor dc Koningin. Dit zal de kerk idus eindigde spreker, moeten zeggen op koninginnedag in onze tijd. Ds. Lamping, die aan de hand van Romeinen 13 vers 1-10 een ge deelte, dat handelt over het eren de overheid en dat eindigt met de woorden: de liefde doet den naas te geen kwaad: daarom is de liefde de vervulling der wet" deze bij belse visie behandelend, wees hij er op, dat elke levensovertuiging, elke staatsopvatting, elke politieke over tuiging zonder liefde voor de mede mens, onherroepelijk leidt tot een geestelijke moord op de medemens. De gehele geschiedenis is er om dat te bewijzen. En niet alleen de ge schiedenis, ook talrijke hedendaagse krantenartikelen en radioprogram ma's en televisieuitzendingen. Onder het mom van: wij hebben toch recht op vrije meningsuiting, maken wij elkaar kapot. Met een beroep op de rechten van de mens, vermoorden wij de medemens. Dit is, aldus ds. Lamping, de krankzin nigheid van onze tijd.. En daarom zal de kerk bij elke gelegenheid, die zich voordoet, het woord van de bijbel moeten laten horen: alleen de liefde doet de naas te geen kwaad, daarom is alleen de liefde de vervulling der wet. Ds. A. J. Lamping naastenliefde zijn ambt hem nu eenmaal in de openbaarheid brengt. Hoe veel malen meer geldt dat )or het ambt, dat onze Koningin bekleedt. Zij is onbeschermd tegen de talrijke commentaar leverende en kletsende nieuwsgierigen, maar er ordt niettemin van haar verwacht, dat zij in haar glazen huis leeft als een staatshoofd. Wie eens een keer heeft gepro beerd zich in die situatie in te den ken, bedenkt zich voortaan wel een tijd, alvorens hij zijn op- of aan merkingen ten beste geeft. Wie zich in die situatie heeft ingedacht, zal gaan begrijpen, wat het betekent res pect te hebben voor haar, die het hoogste ambt in ons volk bekleedt. Geen formeel respect voor die func tie, want dat heeft met naastenlief de niets te maken, doch respect voor een medemens, Koningin Juliana, die het volhoudt een post te bekle den, die zoveel zelfopoffering vraagt. Respect voor Kon. Juliana In de kerk zeggen wij, aldus ds. Lamping, dat een dominee in een glazen huis woont en dat er altijd wel commentaar op hem is omdat In het onderschrift van de vrijdag jl. gepubliceerde foto werd abusieve lijk vermeld dat dr. A. J. Koster, oud leraar aan het Stedelijk Gymnasium en bijzonder lector aan de Leidsel Universiteit werd benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau, Dit moest zijn officier in die orde. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden al haar ta rieven met een half procent ver hoogd. Daarmee wordt het of ficiële wisseldisconto gebracht van A]/2 op 5%. Men moet terug gaan tot augus tus 1957 om een zo hoog officieel wisseldisconto van de Ned. Bank aan te treffen als 5 Het is bovendien bijna 2 jaar geleden dat de centrale bank een wijziging in haar tarie ven heeft aangebracht. Op 4 juni 1964 werd het disconto verhoogd 4 op 4% en daarop is het blijven staan tot de dag van vandaag. De- laagste stand tussen 1957 en thans was in 1959, toen het disconto 10 maanden heeft gestaan op 2 3/4 Voor ingewijden op de Amster damse geldmarkt kwam de verho ging der tarieven niet als een ver rassing. Men had het verhoogde ta rief al lang verwacht, en toen dan ook vrijdag op de geldmarkt het dag geld (call money) gebracht werd op 4% werd dit als de ouverture be schouwd voor de verhoging van het wisseldisconto door de centrale bank. Toen immers waren daggeld en of ficieel disconto gelijk geworden en moest de discontoschroef wel wor den aangedraaid, nadat de hoge ren testand in ons land daartoe al ge ruime tijd aanleiding had gegeven. Daggeld immers was op 4 niet te krijgen en er werd reeds grif 4% en zelfs 4 3/4% betaald. Oi> Ko n i ngi n nedag Uitvaartverzorging Leiden en Omstreken De Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. „Leiden en Omstreken" hield vrijdagavond in restaurant „Van der Heijden" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. M. Mid delkoop. sprak er in zijn jaarrede zijn verwondering over uit, dat het leden tal van de Leidse coöperatieve ver eniging, hoewel het nog steeds ge stadig groeit, nog zeer ver achter blijft bij dat van de zusterverenigin gen in andere grote steden. Hy wekte de leden op met een 'actieve persoon lijke propaganda het ledental te hel pen opvoeren, zodat het binnen af zienbare tijd verantwoord zal zijn tot de bouw van een eigen en in Leiden zo noodzakelijk rouwcentrum ov< gaan. De grond hiervoor werd van gemeentewege in principe al aange boden en het schetsplan ligt voor de realisatie ervan al klaar. In het jaarverslag van de secreta ris, de heer C. Ph. F. Zeiler, bleek onder meer, dat het ledental eind 1965 ruim 3900 bedroeg. Het jaarverslag van de penning meester, de heer W. G. J. v. d. Lin den, gaf blijk van een verantwoord financieel beheer. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op daar de periodiek aftredende heren Van der Linden, M. Sommeling en P. van Loe (a\g. adjuncten) bij acclamatie werden herkozen. De aftredende leden van de raad van commissarissen, de heren J. Ent en G. W. L. Monné, werden eveneens bij acclamatie herbenoemd. Alvorens nog enkele huishoudelijke punten ter tafel kwamen, werd de mogelijkheid tot het aangaan van een verzekering bij de vereniging tot bestrijding van uitvaartkosten in discussie gebracht en door het be stuur in studie genomen. 4 lil Mede door het stralende wandel weer vormde de Oranjewandeltocht, voor de twaalfde maal georganiseerd door de vereniging „Koninginnedag" in samenwerking met de Wandel - kring-Leiden, de Leidse Jeugdactie en de Gemeentelijke Schoolsport commissie, weer een geslaagd hoog tepunt in het middagprogramma van de Leidse Koninginnedag-viering. Vanaf het Burcht-terrein de startplaats van het wandelevenement begaven zich 27 groepen met een totaal van ruim 500 deelnemers (sters) en bijna 600 individuele wan delaars (sters) op pad en wel voor een wandeling over de afstand van 10 of 15 kilometer. Na hun Oranje-wandeling te heb ben volbracht, verzamelden de deel nemers (sters) zich op de Hoge Rijn dijk. vanwaar een lange met enkele honderden vlaggen en vlaggetjes op geluisterde stoet achter het muziek gezelschap „Nieuw Leven" naar „Den Burcht" marcheerde. Daar had de uitreiking plaats van de herinne ringsmedailles, de jaarcijfers en de bijzondere onderscheidingen voor hen, die de tocht voor de vijfde of tiende maal volbrachten. Voordat het echter zover was, was er een défilé voor B. en W. en het bestuur van de Vereniging Konin ginnedag, waarbij „Nieuw Leven" voor de trappen van het Stadhuis halt hield en front maakte. De wandeljury werd gevormd door de heren B. Velthuysen, T. Koele- wijn en J. Lamme. De algehele organisatie was by de heer G. Steinbach en de dames N. Jansen en A. van Bokhorst van het LJA-secretariaat weer in vertrouwde handen. De groepspryzen werden ditmaal gewonnen door: Wandelsportverenigingsgroepen1. De wandelaars tijdens het de~ filé voor het Leidse Stadhuis. (Foto L.D.-Holvast) (wisselbeker en lauwertak) „De Rip pers", Rijpwetering; 2. (lauwertak.) „Oranje Garde", Schiedam; 3. (idem) „Sparta", Leiderdorp; 4. (medaille) „Houdt Koers", Sassenheim. Schoolgroepen1. (wisselbeker en lauwertak) Pacellischool2. (lauwer tak) R.-K. Vakschool voor Meisjes, Galgewater, 3. (idem) Du Rieuschool. 4. (medaille) Kon. Julianaschool; 5. (idem) Pr. Marijkeschool, allen te Leiden. Evenals vorig jaar volbracht het hondje Molly aan de lijn van haar 16-jarige bazin Coby Eradus succes de 15 km-tocht. Coby verwierf het jaarcijfer 4 en op het lint van de medaille aan Molly's halsband prjjkt nu het jaarcijfer 2. Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen fn de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krügt u begin 1971 de spaarpremie van 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal 100,verdienen. D Per deelnemer maximaal f 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkhedenr spaarbewijzen ter waarde van 25, een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000,— was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? (J kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffelsenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! 1AS1S VOOR PERSOONLIJK BEZIT Blijft voorlopig nog verbonden aan Diac. Huis en Endegeest Ds. J. de Wit, die sinds 1933 de hervormde gemeente van Leiden als predikant diende en wiens pastorale arbeid zich de laatste jaren toespit ste op het Diaconessenhuis en „En degeest", heeft gisteravond in de Pieterskerk in verband met het hem verleende emeritaat afscheid van hervormd Leiden genomen. De dienst, waarvoor goede belang stelling bestond, werd o.m. bijge woond door wethouder P. S. Harm- sen, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, zyn oud-Leidse collega's, dr. J. Riemens en ds. J. N. de Ruiten, ds. J. Maaskant, geref. ziekenihuispredikant, ds. P. Hofstede, emeritus-predikant, die hem inder tijd te Leiden bevestigde, directie en medische staf van het Diaconessen- huis, afgevaardigde van diverse Leid se kerken, predikanten uit de herv. classis Leiden en de ring van pre dikanten, het ministerie van predi kanten, een afvaardiging van „En degeest" en tal van leden van her vormde, kerkelijke colleges. Alvorens ds. De Wit voor het laatst als dienstdoend predikant voorlo pig blijft hij nog verbonden aan het Diaconessenhuis en Endegeest sprak over de tekst uit Lucas 17 „Zo moet ook gij, nadat gij alles gedaan hebt wat u bevolen is, zeggen: wy zijn onnutte slaven: wij hebben slechts gedaan, wat wij moesten doen", richtte hij zich tot alle boven genoemde personen en colleges in een kort woord van afscheid en dank. Na twee korte ambtsperioden in Vol- lenhove en Leidschendam, aldus- ds. De Wit, hebben ik en mijn vrouw zich steeds in Leiden goed thuis ge voeld. Wij hopen er dan ook te blij- Spreker, die op deze avond geen balans wenste op te maken en ook niet over kerkelijke situaties in het verleden en heden wilde spreken, plaatste ook in deze dienst het evan gelie in het middelpunt. Ds. De Wit, die in de gelijkenis uit Lucas van „Heer en knecht" een ontdekkende en bevrydende prediking zag „wij zullen onszelf als niet gewichtig zien" zette uitvoerig uiteen hoe wij als mensen tegenover God en Zijn dienst moeten staan. Is dit een werkelijk dienen, of zit daarbij de gedachte van „verdienen" op de voorgrond. In een dienst knechtgestalte zullen wjj tot God moeten naderen. Christus, aldus spr., wil onder zondaren wonen en niet onder mensen, die het zo goed we ten. Zalig zijn de dienstknechten, slaven, die de Heer bij zijn komst wakend zal aantreffen. Dan klinkt voor hen ook het woord „Gij g> en getrouwe dienstknecht, over nig zijt gij getrouw geweest, over eel zal Ik u zetten. Gaat in tot de vreugde uws Heren". Na afloop van de dienst, was er in het koor der kerk gelegenheid om De Wit afscheid Overleden na klap Op het Prinseneiland in Amsterdam heeft zaterdagavond een 45-jarige scheepsbouwer die in deze buurt woont de 45-jarige classificeerder J. Liestendahl, met wie hy een be talingskwestie had, met een houten handspaak op het hoofd geslagen. De zwaargewonde man werd naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht, waar hij gisteren is overle den. De scheepsbouwer had de clas sificeerder een stalen roeiboot (prijs 1200 gulden) geleverd, maar hij had het geld ervoor nog niet ontvangen Na de klap is de scheepsbouwer ge arresteerd. In de strafzaak tegen de hoofdre dacteur van het maandblad Student waarvan de oplage van het april nummer door de gemeentepolitie te Den Haag in verband met een daar in voorkomende afbeelding, welke beledigend geacht kan worden te zijn voor Prinses Beatrix, in beslag is genomen, zal door de officier van Justitie te Den Haag geen strafver volging worden ingesteld. Gelet op het ingrijpen van de uit geefster en van de drukker, en ook op het feit, dat de redactieleden ver klaarden niet de vooropgezette be doeling te hebben gehad Prinses Beatrix te beledigen, is besloten geen strafvervolging in te stellen. Het in- beslaggenomene zal, op verzoek van de uitgeefster, worden vernietigd. Bij beoordeling vorstenhuis .,lu Koningshuis bezitten wij grote waarden" Het is bepaald grievend, dat in de laatste tijd de normen van behoorlijk fatsoen door velen by het beoordelen van onze vorstin en haar huis niet in acht zijn genomen en werden over schreden. Een mentaliteit, die alleen valt te bestryden door daartegenover een andere, betere, mentaliteit te plaatsen. Nadat spreker erop gewezen had, dat Koningin Juliana steeds op de bres heeft gestaan voor ware mense lijkheid, rechtvaardigheid en naas tenliefde, stelde hy met nadruk, dat wij meer oog moeten krijgen op wat ons verenigt, dan wat ons verdeelt. Het is voor ons land, aldus spreker, belangrijk indien wij een groot gevoel van saamhorigheid weten oP te bren gen. In vele landen zyn eenheid en saamhorigheid gesymboliseerd in een vlag en volkslied. Nederland mag zich gelukkig prijzen om deze eenheid bo vendien te zien in de persoon van Koningin Juliana. Tijdens de dit jaar wel uitzonder lijk druk bezochte en geanimeerde receptie van Leidens burgemeester zaterdag in de Burgerzaal van het stadhuis heeft profi. mr. J. V. Rjjpperda Wierdsma, hoogleraar in het staatsrecht aan de Leidse Uni versiteit, in een kort woord gewezen op de plaats, welke Koningin Juliana temidden van ons volksleven in neemt. Sinds haar troonsbestijging in 1948 heeft Koningin Juliana, aldus de Leidse hoogleraar, jaar in jaar uit in heel haar optreden gestreefd om zich te gedragen als een constitutioneel vorstin. Hierbij stond haar grote menselijkheid steeds op de voorgrond. Het betrachten van deze menselijk heid heeft haar, vooral in eigen ge zin. wel eens moeilijkheden gebracht. I brengen, aldus eindigde prof. Wij mogen haar daarom nog niet Rjjpperda Wierdsma zjjn korte toë- veroordelen. Haar positieve kwalitei- spraak, welke door een krachtig ap- ten zjjn ver in de meerderheid. plaus werd onderstreept. Gelet op de grote waarden, die wjj in ons vorstenhuis bezitten en waarin Koningin Juliana ons voorgaat, zul len wjj voor de koninkljjke familie een grote mate van eerbiedige aan hankelijkheid moeten weten op te

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7