LEIDSCH DAGBLAD STRAND „UITVERKOCHT Ambassadeur Lodge Y.S. voor besprekingen in ZALIG ZONZOEKEN AAN ZEE Hardhandige actie van politie tegen jongeren Zonnig Verk teer eist 25 levens Indonesische leger arresteert Loekman en generaal Dhani Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 MEI 1966 No. 31859 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse ni Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Zaterdagavond in drie sleden Washington niet pessimistisch Henry Cabot Lodge, Amerikaans ambassadeur in Saigon, is in Wash ington aangekomen voor overleg over de maatregelen in verband met de kans op een nieuw offensief van de Het blijft ijjt mooi weerkundige medewerker) uit, dat het (Van onze Het ziet daag de warmste 2 mei sinds 1898 gaat worden. Op die dag werd in De BUt een temperatuur van 25.6 gra den gemeten. Het is mogelijk dat vandaag in enkele provinices dit re cord nog zal worden overtroffen. In ieder geval zün de eerste twee mei dagen samen reeds de warmste van de laatste 68 jaar .De Bilt haalde gisteren 24 graden, een hoogte, die sinds Koninginnedag 1952, toen het 26 graden werd, niet meer werd be reikt. De zon, die in deze tyd van het jaar ruim 14 uren per dag maakt, levert nu een topprestatie. Hoewel het hogedrukgebicd, waardoor heel Europa een vrijwel wolkenloze he mel toont, iets in betekenis begint af te nemen ,zal de eerste helft van deze week toch nog 'n zomers weer type blijven brengen, met later uit het zuiden een kleine onweerkans. Voor vanmiddag werd voor de kust gebieden enige zeewind verwacht. WEERBERICHT Het KNMI in De BUt verwacht van heden- tot morgenavond: droog en zonnig weer, behoudens een klei ne kans op een locale onweersbui. Overwegend zwakke wind. Warm weer, maar aan de kust in de mid dag enige afkoeling bij wind van (Opgemaakt om 11.15 uiur). Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Vietcong en de Noordvietnamezen als I is afgegaan. Bij gisteren gehouden de moesson eenmaal zijn intrede 1 - meidemonstraties hebben duizen- heeft gedaan. Ondanks de toene- den arbeiders in Saigon anti-Ameri- ming van de Amerikaanse luchtaan- kaanse leuzen geroepen en vrede ge vallen in Vietnam ten noorden de 17-de breedtegraad, die zich con centreren op spoor- en andere wegen rond Hanoi, blijven er versterkingen uit het noorden Zuid-Vietnam bin nenkomen. In bevoegde Amerikaanse kringen meent men, dat er maandelijks on geveer 5.500 man naar Zuid-Viet nam gaan. Dag en nacht rollen de konvooien van het noorden naar het zuiden. In totaal zouden de Ameri kanen in Zuid-Vietnam nu tegenover 90.000 man staat, twaalf Viét- congregimenten inbegrepen. Toch is men in Washington niet pessimistisch wat de ontwikkeling op lange termijn betreft. Men erkent wel dat de strijd nog „hard en langdurig" zal zijn, maar verwacht 'n kentering ten goede in begin 1967. Men hoopt dat de verliezen van de tegenstander, als gevolg van de bom bardementen en de opvoering van de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten dan groter zullen zijn dan het aantal Noordvietnamezen dat het zuiden is binnengekomen. Om streeks die tijd zou een wellicht be slissende stap kunnen worden gezet. In april is de sterkte van de Ame- kaans strijdkrachten in Zuid-Viet- met 20.000 man toegenomen. Er zijn nu 250.000 man Amerikaan se troepen in Zuid-Vietnam. Presi dent Johnson, zijn minister van De fensie McNamara en Cabot Lodge zullen ook van gedachten wisselen de mogelijkheid en wenselijk heid om de operaties van de Ame rikaanse luchtmacht tot China uit te breiden. De Amerikaanse vliegtui gen zouden in dat geval vijandelijke toesteUen die naar China proberen uit te wijken, moeten achtervolgen zelfs luchtmachtbases in Zuid- China aanvallen. De jongste verkla ringen van 't State Department op dit punt hebben diverse senatoren verontrust. Senator Kennedy er se nator Pulbright, die voorzitter is van senaatscommissie voor Bui tenlandse aangelegenheden, hebben laten uitkomen dat zij bang zijn voor de gevolgen van een dergelijke uit breiding van de operaties. katholieken hebben vandaag een vreedzame demonstratie bij Saigon gehouden tegen de onrust in 't land, :van zij de boeddhisten de schuld geven. In Da Nang, in het noorden van het land, heeft een menigte gepro beerd naar het centrum van de stad te marcheren, maar ze werden door jeep met Vietnamese militairen tegengehouden. Twee personen wer den gewond door pistoolschoten. Of ficieel is meegedeeld dat het pistool een der militairen per ongeluk Sinds zaterdag hebben piloten van de Amerikaanse luchtmacht in luchtgevechten ten noorden van Hanoi en soms binnen 56 km af stand van de Chinese grens vijf toe stellen van het type Mig-17 en een van het laatste model, Mig-21 neergehaald. Premier Tsj oe En-lai van China heeft de Verenigde Staten zaterdag ge waarschuwd, dat zü nooit zullen sla gen in het bereiken van vredesbe sprekingen over Vietnam en dat, als zij de oorlog uitbreiden, hun nog veel meer destrateuze nederlagen te wachten staan. Tsjoe zei dat de Chi nezen met de bevolking van Albanië en andere revolutionaire volkeren de Vietnamezen volledig zullen steunen om de Amerikaanse agressors te ver slaan. Tsjoe legde zijn verklaring af bij de verwelkoming van een dele gatie uit Albanië. Ontelbaar velen hebben tijdens het weekeinde, aangenaam ver- rast door het stralende weer, de stoffige steden verlaten om ver koeling te zoeken aan de waterkant, vooral aan de kust. Op de stranden van Katwijk, Noordwijk, Scheveningen en Zandvoort was gisteren bijna geen vierkante meter onbezet. Dit zich massaal verplaatsen van honderdduizenden wierp wel zijn schaduw af: 25 personen kwamen bij verkeersongelukken om het leven. DR. SOUMOKIL IS INDERDAAD DOODGESCHOTEN (Van onze correspondent in Djakarta) De beschuldiging van Ambonese zjjde in Nederland dat dr. Chris Soumokil is doodgeschoten, is later van Indonesische zyde ontkend. Uit volstrekt betrouwbare bron verne men wij echter, dat de gevangenge nomen leider van de „Republiek der Zuidmolukken" in de vroege ochtend van 12 april, ergens in de omgeving van Djakarta, voor een vuurpeleton het leven heeft gelaten. De uitvoe ring van het doodvonnis zou oor spronkelijk op eerste paasdag plaats hebben, maar men had tot na de paasdagen uitstel kunnen krijgen. Het gratieverzoek kil was reeds vorig jaar september afgewezen. Dr. J. G. de Beus voorzitter van Veiligheidsraad Het hoofd van de Nederlandse per manente afvaardiging bij de Ver enigde Naties, dr. J. G. de Beus, heeft gisteren het voorzitterschap van de Veiligheidsraad der Verenig de Naties voor de maand mei aan vaard. Hij volgt als zodanig de Ma- linees Keita op, die het voorzitter schap gedurende april bekleedde. „Een ware volksverhuizing". Zo typeerde de Utrechtse verkeerspolitie de drukte op het verkeersplein Oudenrijn op de eerste mooie lente zondag in dit jaar. Al om negen uur gisterochtend reden duizenden auto's per uur op Oudenrijn af. Ofschoon met man en macht aan de verkeers afwikkeling is gewerkt, vormden zich toch op alle toevoerwegen kilometers lange files, 's Avonds om een uur of half acht werd Oudenrijn weer overstroomd door auto's op de terug weg. De grootste autostromen kwa men uit de kuststreek en uit de richting Arnhem, maar ook wagens die uit Den Bosch en Amster dam het verkeersplein naderden, strandden in lange files van drie tot zes kilometer, die slechts uiterst traag voortkropen. Een niet onbelangrijke route naar het strand is die via Leiden. Gister ochtend vormden zich lange files auto's op bijv. de Rijnsburgerweg. Ook tegen de avond, omstreeks zes uur kroop het doorgaande verkeer, weer in lange rijen zeer langzaam over de Rijnsburgerweg en de singels door Leiden. Het leek er gisteren op of alle Amsterdammers naar het strand wil den. De reizigers puilden 's ochtends uit het Muiderpoortstation en de gehele hal van 't Centraal Sta tion stond vol zonzoekers. Bij het station Sloterdijk stonden de reizi gers om twaalf uur nog buiten het station in de rij. De Nederlandse Spoorwegen legden op het traject Amsterdam—Zandvoort twaalf extra- treinen va nelk twaalf rijtuigen in. 's Ochtends werden ongeveer 8000 Amsterdammers naar de kust ver voerd en 's middags 23.000 badgasten. Op normale zomerse dagen reizen ongeveer 9000 mensen naar Zand voort. In Hoek van Holland zijn in de loop van gisterochtend 4000 met badpakken, emmertjes en schepjes beladen reizigers op het station ge arriveerd. Ook hier werden extra- treinen ingelegd. In Amsterdam was het treinverkeer zo druk, dat twee kaartjesautomaten het begaven. Een automaat, in de hal van het Centraal Station, waar uit het publiek kaartjes voor Zand voort kan halen, viel na het 1486ste kaartje uit en de andere gaf de geest bij een stand van 2188. Ondanks de vele zonneschijn, waarschijnlijk juist door die onv wacht grote hoeveelheid zon is het in het verkeer een zeer somber week einde geworden. Niet minder dan 25 personen kwamen door verkeersonge lukken om het leven en 2 door drinking. De meeste slachtoffers vie len op zondag. Het ergste ongeval viel gisteravond te betreuren bij Alkemade (gem. Roêlofarendsveen) op rijksweg 4a. Een personenauto uit de richting Den Haag vloog door onbekende oorzaak door de middenberm en kwam op de andere rijbaan in botsing met personenauto, die uit de richting Amsterdam kwam. Drie personen vonden in de enorme ravage de dood: de 42-jarige A. Harmsen uit Rijswijk, de 50-jarige J. Veeninga uit Amster dam en zijn 18-jarige zoon Duco Vee ninga. De vier overige inzittenden de Rijswijkse auto en nog twee inzittenden van de auto uit de hoofd stad werden met ernstige verwondin- Leids ziekenhuis ver voerd. Twee doden vielen er zaterdag avond op de weg Gemert—Boekei bij frontale botsing. De bestuurders beide auto's kwamen om het dr 'sourno- i,even: de 23-jarige M. van Berloo uit Handel en de 21-jarige B. Bevers uit Boekei. Verder waren er nog twee gewonden. Ondanks de waarschuwingen, die bij herhaling door radio en televisie werden uitgezonden, moesten er al weer twee heidebranden worden ge meld. Brandweerkorpsen uit Rheden en Velp en vele vrijwilligers slaagden er vrijdagmiddag in op de Veluwe de schade tot twee hectaren te be perken. Oorzaak: een achteloos weg gegooid sigarettepeukje. Dader: on bekend. Tien hectaren gingen gisteren ver loren bij Elspeet. Brandweren van Apeldoorn, Elspeet, Uddel en Nun- speet deden alles om ook daar de gevolgen van de brand tot het uiter ste te beperken. De brand ontstond hier, toen een picknickende familie uit Deventer een kip wilde braden en in het met heide en vliegdennen begroeide gebied niet voorzichtig met het vuur omsprong. De splinter nieuwe auto van de familie verbrand de ook. Op drie plaatsen in Nederland heeft de politie zaterdagavond hard handig ingegrepen in ongeregeld heden, waarbij jongeren waren be trokken: in Amsterdam, Maastricht en Haarlem. De wekelijkse bijeenkomst bij „Het Lieverdje" op het Amsterdamse Spui had zaterdagnacht een rumoeriger karakter dan de laatste weken. En kele van de jongelui lieten rook- bommetjes ontploffen. Voor het eerst sinds de negentiende maart gebruik te de politie weer de wapenstok. Er werden veertien arrestaties verricht wegens verschillende overtredingen de algemene politieverordening. Allen zijn gistermiddag na voor de rechter-commissaris te zijn geleld, waar vrijgelaten onder de bekende voorwaarde, dat zij zich gedurende een bepaalde tijd zullen onthouden van strafbare handelingen. Twaalf van de jongelui moesten een fc som van vijftig gulden betalen. Maastricht M. H. Loekman, de tweede ma de nu verboden communistische par ty van Indonesië, is gearresteerd. Dit meldt het tweemaal per week schonende blad Ampera. De arresta tie zou door het leger zyn verricht in westelijk Java. Het dagblad van leger meldt, dat de vroegere c mandant van de luchtmacht, vice- maarschalk Omar Dhani, eveneei gearresteerd. Hü zou zijn gevangen genomen kort nadat hy enkele dagen geleden in het geheim naar Indonesië was teruggekeerd. Volgens geruchten heeft hy in Cambodja vertoefd. Zo wel Loekman als Dhani zouden door het leger worden vastgehouden. De Indonesische studenten eisen van president Soekarno, dat hij het parlement verantwoording aflegt voor de wijze waarop hy het hem door het volk toevertrouwde mandaat heeft uitgevoerd. Een delegatie van duizend studenten, aangesloten bij het Studenten-actiefront, heeft za terdag een desbetreffende resolutie by het adviserende volkscongres in gediend. De studenten willen voorts binnen het jaar algemene verkiezin gen en verwijdering uit het volkscon gres van Sastroamidjojo, een oude vriend van Soekarno. De militaire bevelhebber van Bali, brigade-generaal Sjafoeddin, heeft alle Chinese scholen op het eiland laten sluiten. De onderwijsinstellin gen zyn onder militair toezicht ge steld. Procureur-generaal Soegiharto heeft openbare aanklager Aroean oneervol ontslagen, zo meldt Antara. Aroean betrokken zyn geweest by de staatsgreep van vorig jaar oktober. Met Aroean verloren elf van zyn me dewerkers hun positie. Tienduizenden Indonesische arbei ders hebben zaterdag in Djakarta de eerste mei gevierd, voor het eerst se dert vele jaren zonder communisten. President Soekarno, die in tegenstel ling tot vorige jaren, niet aanwezig \was op de bijeenkomst, zand boodschap waarin hy de arbeiders opriep tot eenheid. Engeland heeft de nieuwe Indone sische regering economische hulp tot een bedrag van een miljoen pond sterling aangeboden, zo heeft minis ter van Buitenlandse Zaken Stewart in het Lagerhuis meegedeeld. De mi nister zei dat Amerika voor zes mil joen dollar aan rijst aan Indonesië levert en Australië 80.000 pond stea ling beschikbaar heeft gesteld voor hulp aan overstromingsslachtoffers. Lord Balniel van de oppositie zei te hopen, dat er nu een eind aan de z.g. confrontatiepolitiek van Indone sië komt. Engeland heeft meer dan 50.000 militairen in Zuidoost-Azië, voornamelijk om Maleisië en Singa pore tegen Indonesië te verdedigen. In een rede ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana heeft de Nederlandse ambassa deur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff, voor de radio gezegd, dat de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland thans zeer bevredigend zyn. Indonesië voerde in 1965 goederen ;r waarde van 400 miljoen dollar tar Nederland uit terwyl de Neder landse uitvoer naar Indonesië steeg 43 tot 120 miljoen. In Maastricht verdreef de politie met gummiknuppels een groep van ongeveer 500 jongens en meisjes tus sen de 15 en de 21 jaar van een van de hoofdwegen in de stad. Vieren twintig jongens en vier meisjes wer den aangehouden. In het politie bureau werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. De officier van Justitie wil ze snel voor de rechter brengen. Vier jongens van boven de achttien werden tot gistermiddag vastgehouden. Arrestanten van be neden de achttien moesten door de ouders worden afgehaald. Daarby vielen opnieuw klappen: soms heel harde oorvygen. De jongelui kwamen byeen rond het beeld van de Maastichter „Geist" aan het bat. zy gingen op de weg zitten, hinderden het verkeer en trachtten herhaalde- lyk op de weg brand te stichten voor dat de politie hardhandig ingreep. Het 3% ton wegend standbeeld is weggehaald omdat het wankel was geworden door het sjorren van de jongelui. Haarlem Ook in Haarlem heeft de politie gisteravond enkele charges uitge voerd. Die waren gericht tegen jon gelui, die waren ontstemd door het feit, dat een muzikale show wat was uitgelopen, zodat het begin van een openluchtbal op de Grote Markt wat lang op zich liet wachten. Zy begon nen bloemen en planten uit bloem bakken te trekken en gingen afzet- hekken verplaatsen. Ook voetgangers v/erden lastig gevallen. De politie heeft geen arrestaties verricht. Ongeluk tijdens processie in Irak eist 23 levens Een toeschouwster probeerde gis teren vlak voor een pelgrimsproces- in Irak de weg over te steken, waardoor de deelnemers, in hun draf begonnen te struikelen. Zy vielen elkaar heen: 23 personen kwa men door verstikking op de stoffige weg om het leven. Het incident deed zich voor tydens godsdienstige plechtigheid van de Sji'ieten een mohammedaanse groepering, die, ten getale van honderdduizend uit alle delen van Irak, de gebeurtenis sen herhaalden rondom de dood, nu twaalf eeuwen geleden, van Al Hoessein, een kleinzoon van de pro feet Mohammed. De plaats van de ramp was Karabala, een heilige stad van de Sji'ieten. tk voel mij als herboren vertelde Max Tailleur vanoch tend, toen hij voor een flinke va kantie naar Nice vertrok. Twee maanden geleden kon hij nau welijks meer lopenOp 1 juli gaat hij zelfs weer in het Sche- veningse Kurhaus optreden. Sa men met Conny van den Bos die hem vanochtend op de vlieg- haven uitgeleide deed. (9ud Qföe teuwö Er bestaat weer plan tot droogmaking der Zuiderzee, waarvan de technische lei ding is opgedragen aan den heer Stieltjes. In 15 jaren zou het werk voltooid zijn. Onze algemeen geachte stadgenoot Pro). Jan van der Hoeven genoot Zondag het voorrecht de 40-jarige ver vulling van het hoogleraars ambt aan de Leidsche Hoo- geschool te beleven. Van vele zijden werden hartelijke blij ken van deelneming Z.H.Gel. gegeven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1