Tien maanden geeist een Haagse kok egen VEEDIEFSTAL Nederlandse vissers beboet door Denen JACHT OP HARING BEGINT 23 MEI TEN eenSTERK STAALTJE Indonesische minister Malik wil actie tegen de samenzweerders elke dag 'n fiets voorniets N. V. V. wil herziening van belastingtarief op vakantiegeld Urker klederdracht imponeerde rechter Vlaggetjesdag in Scheveningen (IJDAG 29 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD ee gestolen voor f 17.000- in Alphen, Bodegraven oorschoten, Oegstgeest en Zoeterwoude De president der Haagse rechtbank constateerde, dat hij de art van de provincie Zuid-Holland er wel bij zou mogen halen alle gemeenten na te gaan, waarin de 24-jarige Haagse kok uit de weide had gestolen. Op zijn zwerftocht had de kok in twintig diefstallen voor totaal 17.000 aan vee gestolen, voornamelijk schapen, lammeren en »ys de dagvaarding werden zes I [stallen vermeld, gepleegd in Al- den Rijn, Pyna-cker, Zoe- ifoude, Zoetermeer, Stompwijk en orschoten, doch ook in Delft, Bo- I [raven, Oegstgeest en in het tstland had verdachte vee „opge- ild". \'u werd weliswaar vastgesteld dat kok bijzondere voorliefde voor vee eft, doch dit was niet de ware re- i om in totaal 127 stuks vee uit diverse weilanden te stelen. De wilde een auto kopen, waarvoor geen geld bezat. 'En toen hij ji eenmaal de auto vanwege do edlefstallen had kunnen ko lk' wilde hij zich een agentuur ko- m, naar hij de rechtbank meedeel- Plan voor nieuwe badplaats bij de grens van Noordwijk b burgemeester van Zandvoort, H. M. van Fenema, die per 1 al zijn ambt zal neerleggen, heeft iteren in een afscheidsbijeenkomst et de middenstandsvereniging he md gemaakt, dat over enkele da- nadere mededelingen gedaan illen worden over het zogenaamde lan Zandwijk. Dit plan omvat het lichten van een nieuwe kleine bad- Üats gelegen nabij de grens met (oordwijk, nog juist op Zandvoorts tondgebied. Ia een brochure zal dit plan uit s doeken worden gedaan. Een vol- kig afgerond ontwerp vormt een jroject van 50 a 60 miljoen gulden, "andwij k zal men moeten zien als badcentrum, waarvan de finan- Is gevonden zijn. Zandvoort, it de exploitatie zal kunnen ver- irgen wegen, woningen, winkels :en hotel kan Zandwijk grij- of het loslaten", zo was de me- van de burgemeester, „maar in iet tweede geval staan al twee ge beenten gereed om dit plan tot ont- ïikkeling te brengen". In dit Zand dijk zal alleen „stilte" te koop ieboden worden. De eerste brochure inmiddels aangeboden aan imissaris van de Koningin Noord-Holland. (Advertentie) m :r" Zonnige TERRASKLEEDJES voortuin-,keuken- en cam ping, 6 kleurendruk, 90x90 cm. 100% wasecht. Normaal375 A Tijdelijk UnIÖ Haarlemmerstraat 172—174 Herenstraat 9 SPECIALE GORDIJNENSHOP Haarlemmerstr. 179 MIDZA Het gestolen vee bracht hy tijde lijk in een weiland aan de Raap horstlaan in Den Haag bijeen. De schapen en lammeren verkocht hij hier en daar, waarbij een vee handelaar in Stompwijk volgens de president der rechtbank een goede afnemer was. Verdachte organiseer de zijn diefstallen wel. Hij hield lag in zijn auto eerst een in spectietocht naar de landerijen. Dan verkende hij de toegangshekken, slo- enz. Bij een garage in Den Haag huurde hij dan des avonds een flinke bestelauto en daarmee reed taar de weilanden en laadde de schapen, lammeren in. Tot zyn „verzameling" behoorde een pony uit een weiland te Voor schoten, welk dier een waarde van f 300 had en uit een weiland in Stompwijk een andere Shetland- pony ter waarde van f 800. Hij ver kocht die samen voor nog geen f 400. Verdachte bleek wel enig verstand van vee te hebben, want zodra hij een ziekte bij een dier waarnam, verkocht hij dat gauw. De officier van Justitie constateerde, dat vee diefstallen niet zo veel meer voor ko men, in deze tijd heeft men het va ker op auto's voorzien. Toch is dit soort diefstallen ernstig, omdat de veehouders hun vee in de weide vei lig achten, en het vrij gemakkelijk te stelen is. Verdachte werd op oudejaarsavond gearresteerd. De eis luidde tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Verdachte zei geen reclasserings- rapport te wensen, omdat hij „onge acht de consequenties, berecht wens te te worden, zonder dat zijn per soonlijke situatie in het geding zou worden gebracht". De verdediger, mr. H. A. Kunkeler bepleitte clementie. Uitspraak op 12 mei. De Indonesische vice-premier minister van Buitenlandse Zaken Malik verklaarde giste ren, dat allen die actief of indi rect betrokken zijn geweest bij de staatsgreep, die vorig jaar ok tober in Indonesië plaatsvond, uit hun burgerrechten moeten worden gezet. Hij zal een desbe treffend voorstel aan het kabinet voorleggen. AH Sastroamidjojo, de bejaarde en baardige voorzitter van de Indone sische Nationalistische Party (P.N.I.), is door een buitengewoon partijcon gres in Bandoeng als zodanig afge zet. Hy werd opgevolgd door de anti-communistische Osa Maliki. Sastroamidjojo werkte nauw sai met de nu verboden communistische party en met de crypto-communis- tische Partindo, aldus de ANP-cor- respondent in Djakarta. Het door ongeveer 2000 partijfunc tionarissen bijgewoonde congres heeft een geheel nieuw anti-communistisch bestuur gekozen. De functie vai gemeen secretaris van de 39 jaar ge leden door Soekarno gestichte PNI viel toe aan prof. Roenoemihardjo. Deze post werd bekleed door oud minister Soerachman naar wie met het oog op zijn communistische sym pathieën nog steeds wordt gezocht. Een andere tegenstander van i communistische ideeën van Sastroa midjojo, Hardi, werd gekozen tot vice-voorzitter. De functies tweede en derde vice-voorzitter gin gen naar Rasjad die de mohamme danen in de P.N.I. vertegenwoordigt en Isnaeni. Deze laatste werd vorig jaar als hoofdredacteur van het par tijblad „Soeloeh Indonesia" ontsla gen en vervangen door de na de staatsgreep gearresteerde pro-com munistische Satyagraha. De val van Sastroamidjojo, die in vorige kabinetten tweemaal premier was, wordt gezien als een algehele overwinning van de anti-communis tische vleugel van de R.N.I., die in het verleden voortdurend in een hoek werd gedrukt. Op 7 mei door de bollenstreek Mooie kleuren in bloemencorso „Lenteparade" t bloemencorso „Lenteparade 1966" zal worden gehouden op zater dag 7 mei. Door het gedwongen uit stel ten gevolge van de verlate bloei heeft men nu de beschikking over de laatbloeiende hyacinten met veel leer en veel mooiere kleuren. De praalwagens kunnen worden jzichtigd in de Bloemlusthal (vei ling HBG) in Lisse op donderdag middag 5 mei en vrijdag 6 mei de gehele dag. Tijdschema 10.30 uur vertrek vanaf de Warmonderdam in Sassenheim, 10.55 uur aankomst centrum Sassen heim, 11.50 uur aankomst centrum Liss, 12.40 uur aankomst centrum Hillégom, 13.30 uur aankomst keer punt Bennebroek. Terug 15.00 uur vertrek vanaf het keerpunt Benne broek, 15.40 aankomst centrum Hille' gom, 16.30 Lisse, 17.40 Sassenheim (Parklaan) Het in Djakarta verschijnende Mo hammedaanse blad „Mertjoe Soear" heeft oud-generaal Soenarjo, vóór de staatsgreep leider van de inlichtin gendienst van het ministerie van Justitie, ervan beschuldigd tegen- polit'ieke gevangenen Gestapo- methoden te hebben gebruikt. Vorige week werd gemeld dat Soenarjo ge arresteerd zou zijn. Volgens „Mertjoe Soear" had Soenarjo zijn mannen opdracht gegeven Bahder Djohan, voormalig minister van Onderwijs en eens president van de universiteit in Djakarta, de nagels uit te trekken en hem te slaan. Portugal acht VN-resolutie niet geldig i een brief aan de secretaris generaal van de V.N. trekt de Por tugese delegatie bjj de V.N. de geldig heid in tijfel van de resolutie van de Veiligheidsraad krachtens welke Engeland het recht heeft geweld te gebruiken om tankers tegen te hou den die olie naar Rhodesië In de Portugese brief wordt opge merkt, dat de desbetreffende reso lutie werd goedgekeurd, hoewel twee de vjjf permanente leden van de raad de Sowjet-Unie en Frankrijk niet vóór stemden. Portugal be roept zich op een artikel van het Handvest van de Verenigde Naties volgens hetwelk besluiten van de Veiligheidsraad goedgekeurd moeten worden door zeven leden van de raad met inbegrip van alle permanente leden. De brief van Portugal zal naar verwacht binnenkort gepubli ceerd worden. Acht kinderen bij brand omgekomen Zeven kinderen van het gezin Lar- cher, in de leeftijd van een tot tien jaar, en een buurmeisje van twee zijn gisteravond by een brand te Hull, in de buurt van Ottawa, Ca nada, om het leven gekomen. Hun vader, een taxi-chauffeur was op zyn werk en de moeder was afwe zig. Als babysit fungeerde de 13-ja- rige Diana Larcher. Vier kinderen van hetzelfde gezin zijn gespaard gebleven: het meisje Diana kon de jongste van twee weken en nog twee zusjes in veiligheid brengen. Corrie Vonk (65) Corrie Vonk, de vrouw van Wim Kan, heeft gisteren haar 65-ste ver jaardag gevierd. Waar, is niet be kend, want Neerlands bekendste kleinkunstechtpaar was'uit de af gelegen woning in de omgeving van Aalsmeer weggevlucht om de ver jaardag in zeer besloten kring te vie- Overigens betekent deze ver dag voor haar niet dat zij het cabaretkostuum voorgoed aan een spijkertje achter de coulissen hangt. Ze gaat gewoon door met optreden. Neen, het vlaggetje, het hoedje en de toeter worden niet opgeborgen. Misschien komt er, als het ABC-ca- baret deze zomer met „Wat een land, wat een land" in Scheveningen te rugkomt, een AOW-kaart bij, maar dat is dan een formaliteit. En Corrie Vonk zal zonder twijfel ook weer zorgelijk tussen de gordij nen staan om te souffleren, als Wim Kan tegen oudejaarsavond weer een uur tirades bijeendartelt voor een miljoenkoppig radiopubliek. Veilig fietsen en een oude fiets gaat niet samen. Koop 'n nieuwe - nul Want u weet: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Taak voor dr. Vondeling (.Van onze parlementaire redactie) Het N.V.V. wil een herziening van het belastingtarief op bijzondere be loningen, dat sinds 1 januari het vakantiegeld en de inkomsten uit overwerk voor grote groepen veel zwaarder belast. Voor de inkomens groep vanf 6000,— tot f 9000,— be tekent het nieuwe tarief zelfs een verdubbeling. „Vele mensen zullen de komende maanden ernstig teleur - worden wanneer blijkt dat zy ten onrechte gerekend hebben op hogere vakantietoeslag", aldus schrijft het vakverbond in zijn ka derblad. „Een onverwachte strop van hon derd gulden of meer komt in vele ge zinnen nog steeds heel hard aan", aldus het N.V.V. „Dat nog een re delijk bedrag voor de vakantie be schikbaar blijft is alleen te danken het feit dat de vakbeweging er in geslaagd is dit jaar twee procent meer vakantietoeslag te verkrijgen. Maar de bedoeling van deze actie is natuurlijk niet geweest om de helft de verhoging naar de belasting te laten vloeien". Het N.V.V. ziet hier een taak lig- w :n voor dr. Vondeling, die zich als kamerlid steeds kritisch tegenover belasting heeft opgesteld. De in komsten die uit deze heffing voort vloeien, staan in geen enkele ver houding tot de ergernis die zij bij honderdduizenden opwekt", aldus het vakverbond. „Datzelfde geldt ten aanzien van het overwerk". Velen weigeren dat wegens de hoge be lasting. Het N.V.V. ziet het tarief als bijzondere belastingverhoging voor de minst draagkrachtigen, om dat alleen boven de f 12.000,— afre kening plaats heeft via de inkom stenbelasting. Een woordvoerder van het minis terie van Financiën wees er op, dat het nieuwe tarief een onderdeel vormt van de technische belasting aankomst centrum I herziening die met goedkeuring van aankomst eindpunt het parlement in 1965 is doorgevoerd. De datum van ingang is onder het kabinet-Marijnen uitgesteld tot 1 januari 1966 om de overgang min der abrupt te maken. Het tarief moest, onder meer ter voorkoming van discrepantie tussen loontrekken- aen en zelfstandigen, worden aan- lonen. Wegens vissen in territoriale ivateren Vier Nederlandse vissers zijn gis teren door een rechtbank in de Deen se stad Esbjerg veroordeeld tot dui zend kronen (ruim vijfhonderd gul den) boete elk en moeten hun vis tuig inleveren of betalen om het terug te krijgen. Zy hebben bekend schuldig te zyn aan tenlasteleggin gen inzake het ongeoorloofd vissen in de Deense territoriale wateren. De boetes zijn aanvaard door de gebroeders Steven, Jan en Meandert Korf uit Urk en door Johannes Wil lem Kwakman uit Volendam. De drie broers, eigenaars van de kotter UK 28, stemden in met de verbeurdverklaring van hun vistuig in plaats van er zesduizend kronen (ruim drieduizend gulden) voor te betalen. Duitse meningen over plan Gromiko Kanselier Erhard van West-Duits- land heeft gisteren het Russische voorstel voor een Europese vredes conferentie zonder Amerika dus niet afgewezen. Wel zei hij tegen te zijn als de bedoeling voorzat Ame rika uit Europa te verdringen. De fractieleider van de christen-demo craten, Rainer Barzel, wilde van de woensdag door Gromiko op een persconferentie in Rome gedane suggestie niets weten. Volgens hem moet Amerika er onder alle omstan digheden bij zijn. Twee opvarenden van de UK 28 maken de netten los om daar- mee de door de Deense recht bank opgelegde boete wegens het vissen in de territoriale wa teren te betalen Kwakman, schipper-eigenaar van de kotter VD 28 besloot zyn vangst en zijn vistuig terug te kopen en Turken zo nodig inplaats van V.N. op Cyprus Turkse troepen zouden op Cyprus landen als de strijdkrachten van de Verenigde Naties het eiland zouden verlaten. Dit is gisteren in kringen van het Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. In het geval de VN-troepen zou den worden teruggetrokken, zou de allereerste Turkse stap zijn troepen naar het eiland te brengen die in aantal gelijk zyn aan de Griekse strijdkrachten. Dit besluit werd kort geleden genomen door de Turkse na tionale veiligheidsraad, welke bestaat uit ministers en bevelhebbers der strijdkrachten. De ministers van Bui tenlandse Zaken van Amerika en Engeland zijn van dit besluit verwit tigd tijdens de bijeenkomst van de Centrale Verdragsorganisatie (CENVO) die eerder deze maand in de Turkse hoofdstad is gehouden. De jacht op de Hollandse Nieuwe zal op maandag 23 mei beginnen, de eerste zoute haring is dan op zijn vroegst op dins dag 31 mei in de winkels of aan de kar te koop. Dit heeft het Produktschap voor Vis en Visprodukten gistermiddag of ficieel vastgesteld. De helft van de trailvisservloot zal een dag later dan de vleetloggers naar de visgronden vertrekken en op 31 mei mag ook de andere helft uitvaren. De regeling voor de trai lers is ook van toepassing op de vis sery met het ringnet, die de redery V.V.M. wil gaan beproeven. aangezien het zoutgehalte maar liefst tien procent moet bedragen. De groe ne haring van vroeger was om streeks 1 op 25 of nog flauwer ge zouten, dus ongeveer vier procent. De strenge voorschriften zijn van zelfsprekend bedoeld om ieder ha- ringwormgerucht de kop in te druk ken., de echte liefhebber moet dan maar bedenken, dat de „groene"- rage zich pas na de tweede wereld oorlog heeft ontwikkeld en dat er voor die tijd soms nog meer zout in de kantjes werd verwerkt dan tegenwoordig. Het produktschap heeft ook vast' gesteld, dat de dryfsnetvissers aan vankelijk slechts met 80 netten mo gen vissen en pas na een later te bepalen datum de volle vleet kun nen uitzetten. Van 31 mei tot 7 ju ni mag een vleetlogger niet meer dan 200 kantjes aanvoeren, na die tijd wordt dat 300 kantjes. Voor de treilers zijn die cijfers 100 en 225 kantjes, voor de kotters 75 en 165 kantjes. Voor deze twee soorten schepen geldt tevens, dat elk kantje boven de 75 stuks moet wor den „gecompenseerd" met twee kisten ongezouten haring. De ring- netvisserij is ook aan deze bepaling onderworpen. De reeks marktbeschermende voor schriften wordt besloten met de ver ordening, dat het haringseizoen af loopt op 1 januari 1969, tenzij vóór die datum een totale aanvoer van 450.000 kantjes wordt gehaald. In dat geval zal de aanvoer binnen vijf dagen na het bereiken van dat getal worden stopgezet. De traditionele vlaggetjesdag wordt zoals wjj reeds uitvoerig bericht ten zaterdag 23 mei in Scheve ningen gehouden. Dan zal daar de met vlaggen versierde vloot te pronk Uggen en zullen festiviteiten worden georganiseerd. stemde toe in de betaling van ze venduizend kronen (ongeveer 3500 gulden). De gebroeders Korf hebben hun vangst aan garnalen voor 300 kionen (ongeveer 150 gulden) terug gekocht. De beide Nederlandse vissersche pen zijn zoals wij reeds berichtten woensdagmorgen door een Deens marinevaartuig opgebracht naar Es bjerg, nadat er met machinegewe- was geschoten en schipper Kwakman beletten te vluchten toen Deense matrozen al aan boord van zijn schip waren. De Nederlanders gaven toe binnen Deense territoriale wateren te zijn geweest buiten het eiland Romoe, maar hielden vol dat dit per onge luk is gebeurd. De gebroeders Korf maakte indruk op de rechtbank in Urker kleder dracht op de zitting te verschijnen. Schipper Kwakman vroeg clementie omdat hij thuis een vrouw en der tien kinderen heeft. Zuivering van ambtenarenkorps in Indonesië Bij de zuivering van het ambtena renkorps van Indonesië zyn 56 func tionarissen van het ministerie van Financiën gearresteerd en 263 ont slagen omdat zij betrokken zouden zyn geweest bij de mislukte staats greep van 1 oktober. Elders raakten ruim'veertig ambte naren hun betrekking kwijt. Dit werd gisteren door het persbureau Antara bekendgemaakt. Antara berichtte voorts dat in west-Java de onderwijsvergunningen voor 44 Chinese scholen en hun staf zijn ingetrokken. In Djokjakarta be zetten duizend middelbare scholleren drie Chinese gebouwen en overhan digden later de sleutels aan de mili taire autoriteiten. Minister van Bui tenlandse Zaken, Malik heeft ver klaard dat de schout-bij-nacht Mar- tadinata, die In het begin van difc jaar als marinestafchef werd ont slagen, binnenkort wordt benoemd als diplomatiek vertegenwoordiger in een Europees land. Volgens radio-Djakarta hebben le den van het studentenactiefront gis teren in de hoofdstad een vreedzame betoging gehouden tegen de samen stelling van de opperste adviesraad. De studenten vinden dat de onlangs door president Soekarno gereorga niseerde raad niet beantwoordt aan de wensen van het volk. Bewoners van Tristan da Cunha naar Engeland Vijfendertig bewoners hebben Tristan da Cunha verlaten en de reis naar Groot-Brittannlë aan vaard. De groep van acht gezinnen maakt de reis naar Engeland met de Captown Castle. Zij behoren tot de 261 eilandbewoners, die in 1963 naar him eenzame eiland in het zuiden de Atlantische oceaan terugkeer den na een verblijf van twee jaar in Groot-Brlttannië. ZiJ waren in september 1961 door aardbevingen vulkaanuitbarstingen van het eiland verdreven en kwamen terecht hun volkomen onbekende maatschappij. Bij een stemming, alle bewoners van 21 jaar ouder deelnamen, bleek, dat 148 ,r hun eiland terug wilden en vijf wilden blijven. „Wij komen te- wij meerderjarig zijn", riepen enkele jongeren toen zij in 1963 Engeland verlieten. Zij hebben woord gehouden. A. Vredenburg (83 „op herhaling De heer A. Vredenburg vond het allemaal best. Een grote sigaar in de mond, een helm op het hoofd, een ge- vechtsjas aan en een brandslang in de hand. Tevreden liet hy iedereen maar begaan. Gistermiddag bracht hij, 83 jaar oud, een bezoek aan het korps mobiele colonnes in Crailo. Hij werd daarbij vergezeld door zijn dochter en een verpleegster van het Arnhemse bejaarden tehuis, waar hij bij vergissing een oproep voor herha lingsoefeningen ontving. „Wij zijn er om fouten van de PTT goed te maken", zei lachend de ka zerne-commandant, J. P. van der Graaf. „Nu zult u eens bet verschil zien tussen het soldatenleven van vroeger en nu". Hoe het wa6 in de tijd van soldaat Vredenberg? „Ik weet er niet zoveel meer van", be kende hij. Wel wist hij dat hy in Arnhem gediend had bij het 8ste re giment infanterie in de Menno van Coehoorn kazerne. Na de ontvangst bekeek het „her halende" gezelsohap een brandweer- demonstratie, keek naar het redden van mensen uit ruines en genoot van een rijsttafel. 's-Avonds trad het ge- I zeischap „Gerard Walden" met o.a. Riem van Nunen als Toon Stiefbeen I op.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9