Onderscheidingen in Leiden en omgeving Wiegelied voor een lijk EEN MAN MET ZES VROIWEN Voor 71 personen 3.90 VRIJDAG 29 APRIL 1966 LETOSCH DAGBLAD Vermaarde talenten schitteren in geraffineerde thriller 99 5? CAMERA Wiegelied voor een lijk" (de meest -plat vloerse Nederlandse titel die men zich maar kan bedenken voor het veel subtielere „Hush, hush, sweet Charlot te") is een van de weinige films, waarin het oude, op de achtergrond geraakte Ameri kaanse acteertalent zich in volle glorie doet gelden. Ster ren als Bette Davis, Olivia de Havilland en Joseph Cotten tonen in deze zeer geraffi neerde thriller nog eens met wélk een formidabele kracht zij een karakterrol kunnen uitbeelden. Het merendeel van de huidige -jonge acteurs en actrices staat nog ver af van het peil van deze oude rotten. De film roept wat sfeer en in trige betreft herinneringen op aan het navrante „Wat gebeurde er met Baby Jane", waarin Bet te Davis en Joan Crawford zo zeer op de voorgrond traden. Het stuk speelt in deze tijd, maar heeft zijn emotionele aangrij pingspunten in de jaren twin tig. Charlotte (Bette Davisde dochter van een rijke, egoïsti sche en niet al te scrupuleuze man, raakte in die periode ver liefd op John Mayhew, de echt genoot van een van haar ken nissen (Jewel). Op het moment dat zij er met hem vandoor zal gaan, komt haar vader tussen beide. Korte tijd later, na een heftige scene tussen John en Charlotte, wordt eerstgenoemde op afschuwelijke wijze ver moord aangetroffen. Wie heeft de misdaad op zijn geweten? De eerste sporen leiden naar Char lotte, of misschien haar vader, maar er zijn ook anderen, zoals de arts Drew Bayliss (Joseph Cotten) en haar nichtje Miriam (Olivia de Havilland) die er een rol in hebben kunnen spelen. Ruim 35 jaar later volgt de ontknoping als Miriam terug keert naar haar grote, bijna spookachtige huis, waarin de zonderlinge Charlotte met haar slonzige huishoudster is blijven wonen. Charlotte's vader is al lang overleden, maar zijn in vloed is nog steeds voelbaar. In die veertig jaar zijn de gevoelens en het verdriet niet verzacht. Integendeel de geestelijke won den zijn pijnlijk, nimmer ge heeld. Charlotte heeft de dood van John nooit kunnen aan vaarden; de in haar omgeving wonende Jewel Mayhew is een verbitterde, zieke.vrouw. De te rugkeer van Miriam versnelt de loop der gebeurtenissen die naai de ontknoping van het raadsel en de ontmastekring van een intussen gesmeed komplot lei den. Verboden lading LL'XOR Lino Ventura heeft al vaker rollen gespeeld van een mannetje dat geheel te goeder trouw door misdadige figuren wordt gebruikt voor duistere doeleinden. Al lijkt de situatie nog zo penibel, hij redt er zich uiteindelijk toch uit, maar krijgt het daarbij hard te verduren. Ook in „Verboden lading", waarin hij, als brave-zeeman, te maken krijgt met wapensmokke laars. Aan het hoofd staat een bruut, een stengun-maniak, die geen enkele fout van zijn mede werkers tolereert. Het grootste deel van het verhaal speelt zich af op een jacht, dat is gestrand bij een zandbank in de Caraïibi- sche Zee. Frappant is het weer. hoe de Fransen met heel sim pele middelen een spannende film met veel sfeer weten te ma ken. James Bond TRIANON Onze geheime agent James Bond nulnulzevent zich voor de vierde week het theater aan de Breestraat in. Evenals in zijn vorige films bindt hij de strijd aan met de schurken die zich verzameld hebben onder de naam „Spec tre". Dit keer ontvreemden de heren een NAVO-vliegtuig met atoombommen en vragen daar voor een kolossale losprijs. Met veel technisch vernuft zorgt Bond ervoor dat de Britse rege ring haar geld in de zak kan houden. Leve de liefde STUDIO Onder de titel „Leve de liefde" geven vier jon ge Italiaanse cineasten in even- zovele filmpjes anecdotes over de liefde of wat daarvoor moet doorgaan. Pikant vrolijke ont spanning. LIDO Marcello Mastroianni is de mooie jongen van de Ita liaanse film. Geknipt voor de rol van minnaar. Maar meestal ook een verknipte minnaar. Een minnaar-met-complexen. Met n knipoogje naar Boccaccio '70 voert regisseur Mario Monicello hem weer op deze wijze ten to nele in Casanova '70. Een wat verknipte Casanova. Een even excentrieke psychiater vertelt hem haarfijn, wat er aan schort: h\j kan alleen maar lief hebben in ogenblikken van ge vaar. En de hartstocht, welke hem volkomen beheerst als de dood dreigt, ebt volledig weg als de omstandigheden geheel vreed zaam zijn. „Mijd de vrouwen" adviseert de psychiater. Maar dat is te veel gevraagd van onze moderne Casanova, die het gevaar en de liefde maar al te graag opzoekt. Het wordt hem bijna noodlottig. Op het nippertje wordt hij gered en komt dan voorgoed in de ar men van een schone blondine terecht. Maar tochook dan blijft het gevaar lonken. Een wonderlijk gegeven, dat Mario Monicello terecht niet serieus en met de nodige lucht hartigheid heeft aangepakt, maar hy kan het ook niet hel pen, dat het verhaal op zichzelf een voortdurende herhaling is van hetzelfde motief in een an dere enscenering. Van breedvoe righeid is de film (die in ons land de titel „Een man met zes vrouwen" meekreeg) dan ook niet vrij te pleiten. Bovendien Olivia de Havilland (links) en Bette Davis in ..Wiege lied voor een lijk Weekend bij Duinkerken REX Jean-Paul Belmondo is het bezielend middelpunt in „Weekend bij Duinkerken" (Weekend a Zuydcoote~>. een film. die de terugkeer van de verslagen Engelse legers in hst begin van de Tweede Wereldoor log van Duinkerken naar Enge land tot onderwerp heeft. Vcor de Engelse troepen kunnen wor den ingescheept moeten ze op het strand en in de duinen bij Duinkerken een onzekere tijd doormaken. Duitse vliegtuigen doen voortdurend aanvallen op de gedemoraliseerde Britse troe pen, die grote verliezen lijden. Jean-Paul Belmondo speelt de rol van een Franse soldaat, die probeert met de Engelsen mee te gaan naar Engeland. De film behandelt op boeiende wijze de conflictsituaties waarin deze jonge soldaat gedurende één weekeinde in Duinkerken ver zeild raakt. Vooral de psycholo gische spanningen van de sol daat. als hij zijn beste vrienden zwaar verminkt aantreft, de waarde van een moraal, die het goedkeurt dat hij twee mannen, die een vrouw verkrachten, neerschiet, zijn in de film cen traal gesteld. Daardoor steekt de film ver uit boven die waarin het oorlogsbedrijf eenzijdig wordt verheerlijkt. Deze Franse kleurenfilm staat bijvoorbeeld in schril contrast met Zanucks „De langste dag", een film van ver gelijkbaar niveau, die zich ech ter nauwelijks inlaat met. de factor mens in een oorlog. Woensdag draait er in het REX- theater „SS sadisme". worden de dwaasheden, die in het scenario zitten verankerd, slechts zelden door de beelden onderstreept. Monicelli vertelt het absurd vrolijke verhaaltje vlot en luchtig, maar voegt er slechts zelden een filmische di mensie aan toe. KONINGINNEDAG IN LEIDEN Het programma voor de viering van Koninginnedag in Leiden ziet er als volgt uit: 7.00 uur: Reveille door 4 drumbands. 8.15 uur: Aubade met pol. muziek op het Stadhuisplein. 9.00 uur: Kinderfeest in de Leidse bioscopen en Ant. Clubhuis. 9.30 uur: Kinderoptocht in Burge- meesterswijk. in aansluiting waar op kinderspelen (idem van 1.30 tot 6 uurt. 9.00—10.00 uur: Spelen Stadhuis carillon. 9.30—10.30—11.30 uur: 3 Poppenkast voorstellingen in de Burchtzaal. 10.00 uur: Kinderspelen op het Zoe- terwoudse Singelterrein. 10.00 uur: Kerkdienst in de Pieters kerk (voorganger ds. A. J. Lam ping). 10 0011.00 uur: Demonstratie door Judoclub Eendracht op het Stad huisplein. 12.00 uur: Receptie B. en W. in de Burgerzaal. 12.00—1.00 uur: Spelen Lodewijkca- rillon. 1.30—2.30 uur: Start Oranjewandel- i tochten Burcht. 3.00—4.00 uur: Judo en Jiu-JitSu demonstratie op het Pieterskerk plein. 4.00 uur: Openluchtconcert v. d. Werfpark (Werkmans Wilskracht). 4.00 uur: Muzikale rondgang (Nieuw Leven 4 45 uur: Wandelaarsdefilé bij het Stadhuis. 7.45—8.30 uur: Lampionoptocht 6—10 jarige leden van Gvmn. verenigin gen imedew. de band van Jahn en het seniorenkorps K. en G.. de band van „Victorie"). Route: Kaas markt. Hooigracht. Nieuwe Rijn. Gangetje. Steenschuur. Rapenburg - o.z.. Langebrug, Pielerskerkgracht Pieterskerkstraat. Pie.terskerkplein. 8.309.30 uur: Muzikale demonstra tie en show op het Pieterskerkplein j door de band van „Jahn" en het senJorenkorps „Kunst en Genoe- j gen". MARCELLO MASTROIANI DAMESKOUSEN Kwaliteiten Banane en Pa prika. Normale prijs voor beide soorten fl. 2.50 per paar. Nu 2C 172-174-17? Herenstraat 9 Haarlemmerstraat MIDZA Ook in Leiden en omgeving zijn velen begiftigd met koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana. Zeven hunner werden ridder in de orde van de Neder landse Leeuw, elf officier in de orde van Oranje-Nassau. achttien ridder in de orde van Oranje-Nassau. aan vijftien werd de gouden eremedaille van Oranje-Nassau toegekend, aan vijftien de zilveren eremedaille en aan vijf de bronzen eremedaille van deze orde. De volgende personen uit Leiden en omgeving verwierven deze onderscheidingen. Elders is de benoeming van de in Wassenaar woonachtige Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. Klaasesz tot commandeur Oranje-Nassau vermeld. i woon lager onderwijs; J. van den Berg. Leiderdorp, bibliotheekassis tent bij de Leidse Universiteit; mej. 1 R. G Bosscha. Leiden, administratief., ambtenaar A eerste klasse by de Leidse Universiteit: W E A vom, Hofe. Leiden, pedeladministrateur-, \an het Leidsche Studenten Corps; W Karman. Leiden, hoofdassistent^ A van Rijks belastingen ter in spectie der directe belastingen, eerste afdeling: L Kreeft. Leiden, hoofd assistent A van 's Ryks belastingen tei inspectie der invoerrechten en accijnzen; P. van Splunder. Leiden, i hoofdassistent A van s Rijks belas tingen ter inspectie der directe be lastingen, tweede afdeling; P. de Jeu, Alkmade. oud-opzichter B bij het Hoogheemraadschap van Rijnland A. van den Bos, Oegstgeest, hoofd boekhouder bij de veilingvereniging Flora te Rijnsburg; C Dubbelaar, Katwijk, schipper bij Ouwehands Re derij en Visverwerking NV; A van Dijk. Leiden, voorheen hoofd van de technische dienst van het St. Elisa beth Ziekenhuis: A. W. den Boef. Alphen a.d. Rijn. huisvader van het Ned. Hervormd Tehuis voor Bejaar den. Zilveren mdaille Oranji e Nassau rs- r mader :l. -xeiiw Mr. F. J. Gerritsen. Hillegom. kan- tonrechter te Haarlem, prof. dr. C. j Ch. Berg. hoogleraar aan de Leidse j Universiteit: prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar.en prorector aan de Leid- sc Universiteit; kolonel P. W. van Schendel, garnizoenscommandant van Den Haag en Leiden: ir. G. A. P. de Kort, Wassena~r. hoofdin- genieur-directeur der PTT. hoofd van de Centrale Afdeling Gebouwen; H J. de Koster. Wassenaar, voor- I z»tter van het Verbond van Neder- I landse Werkgevers; prof. dr. A. G. Brom. Wassenaar, hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Officier Oranje Nassau L. Schipper. Rijswijk, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Alphen a.d. Rijn; dr. A. J. Koster. Leiden, oud-leraar aan het Stedelijk Gymnasium en bijzonder lector aan de Leidse Universiteit;dr. L. J. van der Wolk, Warmond, bi bliothecaris bij de Centrale Biblio theek van de Technische Hogeschool re Delft; drs. A. C. den Duik, Leiden, hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks belastingen, hoofd der inspectie der invoerrechten en accijnzen; mr. H. J van der Veen, Leiden, hoofdbe waarder-titulair van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen; G Poot. Lisse. hoofdadministrateur, hoofd afdeling wegvervoer van het Directoraat Generaal van het Ver keer; J. J. Koeijers, Wassenaar, ad ministrateur bij de Dienst van het IJkwezen van het Ministerie van Economische Zeken; dr. H. van Driel, Oegstgeest. voorheen directeur van liet Koninklijke Shell Laboratorium te Amsterdam; J. G. van Schaar denburg. Wassenaar. oud-direc teur van de firma Van Schaarden burg te Zwijndrecht; mr. J. van Vie- gen. Rijswijk, hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Concerten Toonkunst In het komende seizoen organi seert de Maatschappij voor Toon kunst weer drie concerten. Op 21 ok tober treedt op het Tatraikwartet, op 7 november geeft Lois Marshall een liederenavond en op 13 maart speelt het „Quintette a vent francais". De algemene vergadering der Maatschappij wordt gehouden op maandag 9 mei des avonds om 7.45 uur in Restaurant Van der Heijden. Acad. examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. pedagogiek de heer J. Hollander (Amsterdam). Na een van grote waar dering getuigende toespraak, waarin hij zijn verdiensten op economisch gebied schetste, heeft burgemeester mr. WJGeert- sema vanmorgen in het Wasse naarde raadhuis aan de heer H. f. de Koster, algemeen voorzit ter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, medege deeld. dat H. M. de Koningin hem bij bevordering benoemd heeft tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer De Koster was reeds Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Wassenaars eerste burger noem de de heer De Koster een grote deskundige op het gebied van economische vraagstukken, die niet alleen nationale, maar ook internationale bekendheid geniet. (Foto LD Holva6t) wijk; H. E. Roodenburg. Wassenaar, kunstschilder en bestuurslid van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars; W. J. Rozendaal. Wassenaar, gra- Gouden medaille Oranje Nassau J. van Dorp. Leiden, adjudant van de gemeentepolitie; I. Maryt. Noord wyk. hoofd van de centrale boek houding der gemeentelijke bedrijven voor elektriciteit, gas en water van de dienst van gemeentewerken; H. A. Volgering, Ter Aar weathouder aer gemeente: C. Stroo. Koudekerk a.d. Rijn. onderwijzer bij het ge- J. Kranenburg. Nieuwkoop: F. J. E. Radtur. adjunct-commies A bij 1 et Marinevliegkamp Valkenburg; J. Schepers. Boskoop, penningmeester van de woningstichting „Patrimo nium"; Th. Ruigrok, Noordwyk. oud monteur bovenleiding bij de NZHVM bij de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij NV te Amsterdam; C. van den Berg. Noordwyk, schipper mo- torstrandreddingsboot bij de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding- maatschppy; mevr. J. A. de Bot-Ja- nisse. Leiden, chef-filiaalbeheerster Hunkemöller Lexis: G Spruijtenburg Waddinxveen. bediende by het ac countants- en administratiekantoor M Bruins Slot; A. J. Lage. Bodegra ven. landarbeider op het bedrijf van J. L. Nell; J A van Leeuwen. Hille gom. chef collectieafdeling bij de NV Bloembollenhandel en Export Maat schappij L. Stassen Junior; J. J. van de Loo. Hillegom. chef in de pakkerij bij de NV Bloembollenhan del en Export Maatschappij L. Stas sen Junior; G. van Bemmel, Bos koop. redacteur van de Boskoopse i Krant; A. Plug, Noordwyk, oud-be stuurslid van de Chr. Zang- en Ora- I toriumvereniging ..Soli Deo Gloria"; IJ J. Sikking. Warmond, secretaris van de afdeling harmonie van de j RK Harmonie-, Zang- en Toneel- i vereniging ..St. Matthias"; mej. J. j Wilschut. Boskoop, leidster van het jeugdwerk van de stichting „Ons I Jeugdhuis". j Bronzen medaille Oranje Nassau W. M Hofman. Waddinxveen. ge wezen gasfitter by het voormalig ge meentelijk gasbedrijf; M. J. Verha gen. Leiden, besteller eerste klasse bij de PTT; L. Zwart.Leiden, mer ker bij de NV Verenigde Touwfa- bi-ieken te Leiderdorp; J. van Eg- mond. Warmond, bestuurslid van de afdeling harmonie van de R.K. Har monie-, Zang- en Toneelvereniging .St. Matthias": G B. J. te Wiel. Warmond, lid van de afdeling har monie van de RK Harmonie-. Zang en Toneelvereniging „St. Matthias Mei. dr. C. Hovens Gre- ve. bekend huisarts in Leiden, die benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Kerkelijk Leven senbergh te Hedel. Benoemd godsdienstonderwijs aan het kijksidu- Lochem C. van Evert te Olde- DOOPS jEZ. BROED Ridder Oranje Nassau Ds. W Tom. Alphen a.d. Rijn. pre dikant by de Gereformeerde Kerk; mr. J. J. Croles. burgemeester van Bodegraven; B. J. Hogenboom. bur gemeester van Ter Aar; B Kam- menga. Rijnsaterwoude. oud-burge meester van Leimuiden. Nieuwveen en Rijnsaterwoude; W. Geerlof, Al phen a.d. Rijn, lid van de gemeen teraad; C. J. Piena. Leiden, wethou der; L. de Visser, Oegstgeest. secre taris der gemeente: K. Zandbergen. Rijnsburg; H. van der Maaden, Kat wijk a. Zee. hoofd van de neutraal- bijzondere school, yerbonden aan het Rotterdams Zeehos'pitium; G. War nar, Leiden, hoofdinspecteur A. van 's Rijks belastingen ter inspectie der 1 invoerrechten en accijnzen; A. G. Th Laagland Leiden hoofddistrictsbouw- j kundige bij de Rijksgebouwendienst; W. N. C. A. Gastelaars. Voorschoten. i gezagvoerder bij de NV Verenigde i Nederlandse Scheepvaartmaatschap- i pij te Den Haag; mej. A. M. M. Derks. Wassenaar, oud-directeur van j het PTT-kantoor: H. H. Kanters. j Wassenaar, referendaris der PTT; mej. dr. C. Hovens Greve. Leiden erts; P. Vermet, Voorschoten, hoofd 'i van de schoolartsendienst Kring Kat-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7