Leembruggen 2 eeuwen „van vader op zoon" MET f20.000- WERD BEGONNEN RUIM 700 WERKKRACHTEN IN LEIDEN EN OMGEVING Collecte Militaire Steunfondsen Dr. Gerbrands gewoon Leids hoogleraar Leiclen gaat op 4 mei zijn doden herdenken Zondag bestaat oudste Leidse textielfabriek 200 jaar Diploma- zwemmen Leidenaar benoemd tot stationschef LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Expansie Tweehonderd jaar geleden om precies te zijn op 3 april 1766 verschenen voor de Leidse notaris P. Kerkhoven Adriaansz de kooplieden Paulus Clos, Gerard Leembruggen en Willem van Aken Cornelisz teneinde met ingang van 1 mei 1766 een com pagnonschap aan te gaan. Het kapitaal, dat op tafel werd gelegd, bestond uit f 20.000, terwijl men zich voor ogen stelde het ver vaardigen van en handel drijven in greinen en garens. Een hechte zaak kreeg die dag zijn beslag. De grondslag werd gelegd voor het huidige complex van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen aan de Langegracht te Leiden, waarin thans, met een vestiging te Veenendaal, ruim 700 werkkrachten hun dage lijkse arbeid vinden. MAANDAG RECEPTIE Er valt echter nóg: een be langrijk feit te memoreren. Kortge leden heeft de zevende genera tie Leembruggen,-drs. Ph. A. Leem bruggen 28 jaar haar intrede in het jubilerende bedrijf gedaan, het geen betekent, dat twee eeuwen Clos Leembruggen óók twee eeuwen Leembruggen „van vader op zoon" inhoudt. In de komende week staat P.C.L. dan ook voor een zeer zeld zaam dubbel-jubileum dat o.a. maandag met een receptie in „De Lakenhal" zal worden herdacht. Volgende week vrüdag is het feest voor het personeel. Maar om terug te keren naar 1766. Wie zijn die drie heren, die onge twijfeld met licht gekleurde pruiken, gespen op de schoenen en kanten plastron voor notaris Kerkhoven ver schenen? Paulus Clos vinden wy in 1736 op zestienjarige leeftijd als student in de wiskunde ingeschre ven aan de Leidse Universiteit. In 1766 bezat Paulus, die op latere leef tijd zijn studie ontrouw werd, reeds een „grijnfabricq", die hij in dat jaar in de vennootschap inbracht. Hij heeft slechts kort aan deze ven nootschap deelgenomen, doch zijn naam bleef er voorgoed aan verbon den. Gerard Leembruggen stamt uit een oud geslacht van handelaren en ambachtslieden. Wij treffen deze fa milie reeds in de zeventiende eeuw te Leiden aan als winkeliers en „pruijckemakers", doch veelal ook in overheidsdiensten. Willem van Aken was in dit driemanschap de stille vennoot. Hij fourneerde bij de op richting van P.C. en L. de helft van het bijeengebrachte kapitaal, doch bedong daarbij uitdrukkelijk, dat zijn naam nimmer als firmant zou wor den genoemd. De laatste uitbreiding in 1949 van het jubilerende be- drijf Een markante uitbreiding er waren er vele kwam onder di rectie van de heer W. A. Leembrug gen in 1910 tot stand: de sajetspin- nerij en machinale breierij van de firma J. Parmentier en Zonen werd aangekocht. Samen aan één tafel Het honderd-jarig bestaan was nog maar nauwelijks achter de rug het was in 1867 toen P.C. en L. bet initiatief nam tot het invoeren van enkele sociale voorzieningen. De in dat jaar opgerichte Leidsche Ar beidersvereniging kreeg de steun van de heer C. J. Leembruggen, die met nog een zevental Leidse industriëlen zitting nam in de commissie van toe zicht. Met het zitting nemen in de ze commissie was de heer Leembrug gen één van de eerste Nederlandse werkgevers, die met zijn werknemers aan één tafel ging zitten. Het doel van de organisatie was het oprichten van een eigen winkel, waarin goedkope en deugdzame voe dingsmiddelen verkocht zouden wor den. De winkel werd gesticht met gelden, bijeengebracht door de leden werknemers. Tot een andere sociale Uitbreidingen De „wieg" van dit in de loop der jaren sterk uit de kluiten gewassen concern stond aan de Oude Vest, in het gebouw van de voormalige brouwerij „De Posthoorn". Na een korte aanlooptijd verhuisde het fce- drijf naar de Langegracht, waar het De huidige directeur, mr. C. J. Leembruggen sedertdien onafgebroken gevestigd is geweest. De uitbreidingen zijn even wel niet achterwege gebleven. Uit oude archiefstukken blijkt, dat reeds enkele maanden na de oprich ting voor het eerst „swarte zayet met Zij" werd geleverd. Daarnaast waren saai, barkan en polemiet de voor naamste produkten, welke men ver vaardigde. Export heeft de fabriek bijna van af het begin gehad. Daarvan getui gen o.m. de omslagen van de staal- boekjes uit het begin van de negen tiende eeuw, waarop soms de op schriften in het Chinees zijn te vinden. In de beginjaren bediende zich veelal van thuiswer kers. Men had een aantal wevers in dienst, die thuis een of meer weef getouwen hadden. Zodra een stof gereed was, werd het bij de heer Leembruggen afgeleverd, waar na de afrekening volgde. jouden verlovingsringen Constant Love, Anjer Desiree Juwelier v d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 18L Zeer grote Keuze Op net graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Van 1939 tot 1961 is de huidige directeur bijgestaan door de heer G. Overduin Jzn als mededirecteur, in welke periode vele expansiemogelijk heden zijn gevonden. Zo bedraagt de export momenteel ongeveer zes tig procent, met afzetmarkten in Duitsland, het Midden-Oosten, Scan dinavië, Oostenrijk, Zwitserland, Noord, en Midden Amerika, alsmede diverse Afrikaanse staten. Voor al deze landen, doch ook in de omge ving waar dit jubilerende bedrijf is groot geworden, betekent P.C. en L's Leithenwol een begrip. Twee eeuwen Leembruggen „van vader op zoon" Twee eeuwen ook van een gevestig de reputatie van een kerngezond en in de Hollandse textielwereld mee sprekend bedrijf. wees er op tijd bij Tot 31 mei krijgt u bij aankoop van een DAALDER0P snelkookpan een kookwekker van f 10,95 cadeau. iPi De winkelier met het PRESTO raambiljet In de eerste week van mei zal wederom een beroep op onze stad- en landgenoten worden gedaan voor de jaarlijkse collecte der Militaire Steunfondsen. Deze jaarlijkse collecte wordt gehouden door het Collecte-Comité der G.M.F. (Gezamenlijke Militaire Steunfondsen), Rayon Leiden, met de onmisbare medewerking van de Leidse Koksschool, die hiervoor de collectanten beschikbaar stelt. Niettegenstaande de vele miljoenen die jaarlijks aan militaire pensioenen worden uitgekeerd, blijft er nog steeds een groot aantal gevallen, waarin de Overheid niet kan voor zien, gebonden als zij ls aan wetteii' en bepalingen. De baten uit deze col lecte dienen derhalve de weduwen en wezen van de gesneuvelde militairen en hun gezinnen waar nodig steui^ te verlenen in aanvulling op hu»; staatspensioen. Bovendien ontvangen- velen hulp en bijstand, die tengef volge van de vervulling hun dienstplicht bijzonder nadeel fïebbeni Mr. M. de Clercq substituut griffier Mr. M. de Clercq in Leiden, die 1 januari 1958 werd opgenomen in dc advocatenpraktijk van zijn vader en na diens overlijden deze in samen werking met zijn broer voortzette, is benoemd tot Substituut griffie*- bij het Gerechshof in Amsterdam. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doet. examen natuurkunde de heer J. W. Sanders (Leiden). Advertentie MEDEDELING De gezamenlijke leden Centrale Vereniging Markt- en Straathandel deelt mede dat de markt op Koninginnedag gewoon doorgaat. Voor Volkenrecht en niet-Westerse rechtsontwikkeling Bij K.B. Is dr. A. A. Gerbrands, onderdirecteur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden be noemd tot gewoon Leids hoogleraar in de faculteit der sociale weten schappen, om onderwijs te geven in het volkenrecht en de rechtsontwik keling in de niet -westerse samen levingen. Dr. Gerbrands, die in 1917 te Me- nado is geboren, studeerde indologie aan de Leidse Universiteit, waar hij Branrl Met brand tot driemaal toe heeft het thans jubilerende bedrijf veel te maken gehad. Het begon in september 1865 toen de vergrote en gemoderniseerde stoomspinnerij aan de Langegracht tot de grond toe af brandde. Reeds een jaar later stond op de zelfde plaats een nieuwe en nog veel modernere stoomspinnerij. Negentien jaar later kraaide wederom de rode haan over het gebouwencomplex: in mei 1884 brandde de in 1874 van de firma Van Heukelom en Co. overgenomen spinnerij af. Gelijk als in 1865 zat men ook toen niet bij de pakken neer. Een jaar na de brand was de tegenslag overwonnen en legde P.C. en L. over de Lange gracht 'n .luchtbrug' met 't heropge bouwde complex. Nog eenmaal zag de directie zich tegenover een laaien de vuurzee geplaatst: op 25 februari 1909 werd het hoofdgebouw aan de Langegracht geheel verwoest. Stille tocht tot besluit in 1941 het doctoraal examen afleg de. In 1956 promoveerde hij, even- te Leiden, op een proefschrift getiteld „Kunst als cultuurelement, het bijzonder van Neger-Afrika". Sinds 1947 is de nieuwbenoemde hoogleraar in dienst van het Rijks museum voor Volkenkunde; hij was geruime tijd hoofd van de afdeling Afrika en Amerika, sinds 1960 is hij onderdirecteur, speciaal belast met de afdeling film en tentoonstellin gen. Prof. Gerbrands werkte geruime tijd in het Kongomuseum te Ter- vuren bij Brussel, en ln het Musée de l'Homme te Parijs. In 1960 1961 verrichtte hij onderzoek de plaats van het kunstwerk en de kunstenaar in de samenleving in het Asmat-gebied van Zuid-Nieuw Gui nea, een van de belangrijkste tra van de z.g. primitieve kunst. Vo rig Jaar was hij werkzaam als ad- Ook dit jaar zullen op 4 mei in Leiden de gevallenen uit de tweede wereldoorlog worden herdacht. Leer lingen van lagere scholen komen woensdagochtend om 11 uur bijeen bij het bevrijdingsmonument tegen over de molen „De Valk" voor het brengen van een bloemenhulde, wel ke sobere plechtigheid 's avonds zal worden gevolgd door een herdenking in de Marekerk en een Stille Tocht. Tijdens deze stille tocht zal er ge legenheid zijn om bloemen te leggen bij het monument. Aan de dodenherdenking in de Marekerk, die om half acht begint, zal medewerking worden verleend door de voordrachtkunstenares Nel Oosthoek en door het Jeugd Kamer Orkest onder leiding van Henk Briër Nel Oosthoek zal een voordracht houden, getiteld „Brieven". Het ligt voorts in de bedoeling, dat de her denking zal worden Ingeleid door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen. Na deze herden king heeft de stille tocht plaats naar het monument bij de molen „De Valk". De opstelling hiervoor ge schiedt aan de Oude Singel by het museum „De Lakenhal" tussen de Lange Scheistraat en de Turfmarkts- brug. Het vertrek van de stille tocht is vastgesteld op half negen. Voor de nagelaten betrekkingen van de oorlogs- en verzetsslachtoffers en de groepen van de vereniging Expogé, de Vereniging van Militaire Oorlogs slachtoffers en de Bond van Oud- Stryders bestaat de gelegenheid zich vooraan in de stoet op te stellen Alle overige groepen en particulieren dienen zich aan te sluiten- in volg orde van aankomst. donesische regering en sedert sep tember van dat jaar is hy gast hoogleraar aan de Southern Illinois University. Prof. Gerbrands heeft behalve zyn proefschrift, waarvan ook een Engelse editie is versche nen, veel gepubliceerd. Sinds 1955 is hy bestuurslid van Comité International du Film Ethnographique et Sociologique te Paxys, sedert 1957 redactielid van de Encyclopedia Cinematografica, die in GottLngen wordt gepubliceerd door het universitair instituut voor de wetenschappeiyke film. ondervonden, eventueel ook hun gelaten betrekkingen. Voor militairen bestaat niet vaak de gelegenheid zich op maatschap- peiyk gebied in hun diensttyd ver- dienstehjk te maken. Dat zy door voor deze collecte te werken in staat zyn mede te helpen de nood van hun oud-collega's of hun gezinnen te lenigen, versterkt het saamhorig heidsbesef en zal niet nalaten van invloed te zyn op een goede geest by de troep. Het Rayon Lelden van de G.M.F. er dankbaar voor, dat de Leidse Koksschool ond. leiding van de com mandant, kol. Th. H. Wessels, weer haar volledige medewerking voor deze weekcollecte heeft willen verlenen i haar tot een zo groot mogehjk cces te maken. Een byzonder woord van dank wil hel Collecte-Comité daarom brengen kol. Th. H. Wessels en zqn ka derleden. met name kapt. W. Harte- man en de serg. majoor W. Paats en W. F. Vosters. die de laatste weken duk werk hebben gehad met de no dige voorbereidingen teneinde het collecte-schema zo goed mogelijk in elkaar te zetten. Dit ziet er als volgt: Maandag 2 mei: Leiden Huis-aan- huis-collecte, Leidschen'dam. Dinsdag 3 mei: Hillegom, Sassenheim, Lisse, Alphen-Aarlanderveen, Zoetermeer. Woensdag 4 mei: Rijnsburg, Oegst- wykerhout, De Zilk, Warmond, Voor- mykerhout, De Zilk, Warmond, Voor schoten. Donderdag 5 mei: Valken burg, Katwyk, Wassenaar (Hier wordt wederom door de Marine het Vliegveld in samenwerking met het comité-Wassenaar gecollecteerd). Vrijdag 6 mei: Leiderdorp, Oud-Ade, Rypwetering, Nieuwe Wetering, De Kaag, Roelofarendsveen, Oudewete ring, Leimuiden-Rynsaterwoude, Ter Aar-Langeraar, Zoeterwoude (Dorp en Ryndyk), Hazerswoude (Dorp en Ryndyk), Koudekerk, Woubrugge, Hoogmade, Bodegraven, Nieuwkoop Nieuwveen, Zevenhoven, Zevenhui zen, Boskoop, Moercapelle, Waddinx- veen, Benthuizen en Stompwyk. Za terdag 7 mei: Straatcollecte te Lei den, Oegstgeest en Warmond. Het collecte-comité verwacht, dat even als voorgaande jaren weer royaal zal worden gegeven. Officiële publikaties muzlekvergunningen Klaverjascompetitie In de tweede klasse van de kla verjascompetitie ziet het er naar uit, dat ook het tweede team van T. en D. met de titel gaat stryken Met nog enkele wedstrijden te spelen ziet de stand er als volgt uit: T. ei 20—3312, De 4 Azen I, 18—2952%, T. en D. 2 172950, Groenoord 2 18—2875%, SLF 2 17—2757, Sportief 2 15—2502, MDS 2 15—2444, Spor tief 3 14—2383%. De uitslagen van de in de afge lopen dagen gespeelde wedstryden luiden: De 4 Azen 2—T. en D. 2 172156, MDS 2Sportlef 3 (uitge steld), T. en D. 3—Sportlef 2 178— 159, Groenoord 2—SLF 2 167—176 MDS 2—SLF 2 162%—167%. T. e: 3—De 4 Azen 2 171—163. T. er 2—Groenoord 2 168—170%, T. en maatregel nam mevr. J. C. W. Leem- bruggen-von Lieben ln 1916 het ini tiatief. zy stichtte een bystands- fonds voor de werknemers, waaruit geput kon worden indien deze werk nemers in moeiiyke omstandig heden geraakten. Daarnaast werd een ziekenfonds voor de werknemers in het leven geroepen. Nadat het bedrijf in 1921 was om gezet in een naamloze vennootschap sinds 1934 is mr. C. J. Leem bruggen directeur werden nog enkele bedrijven aangekocht. In 1923 was dit de Leidsche Katoenvlechtery en Nettenfabriek v/h Jaeger en Co. en na de tweede wereldoorlog de Fri- sia Wolspinnerij en de Hollandia Wol- en Kousenfabriek v/h gebr. Van Leeuwen, beide te Veenendaal. ïr het kader van verdere rationa lisatie van de bedryfsvoering zal de reeds aangevangen samenvoeging van Hollandia en Frisia te Veenen daal in de naaste toekomst haar be slag krijgen. De enige jaren geleden aangevangen en in de toekomst ver der door te voeren specialisering houdt in dat te Leiden de hand- breigarens worden gesponnen en in Veenendaal de industriegarens. Wol, wolwolEen kijk- je in de voorspinnerij. De volgende jongens en meisjes hebben in het Zweilandbad in Leiden om diploma's gezwommen: Bewijs zwemproef: Meisjes: In grid van de Blom; Marjanneke Buis; Jo hanna Flippo; Marion de Groot; Lydia v. d. Hout; Marleen de Jong; Astrid Kret, Wilhelmina Neuteboom, Maria Noordermeer, Mirjam van Rooijen Judith de Vries, Jacoba Web bers. Jongens: David Bekooy, Jacobus Bekooy Peter Brinkman, Roeland Hendriksen, Louis Jansen, Franklin Kruit, Robert Limburg, Marcel v. d. Linden, Hendrik van Leon, Simon Mulder, Cornells Sohattevoet, Johan nes van Vliet, Klaas v. d. Vliet. Geoefend zwemmer: Meisjes: Ka rin Adriaanse, Ria Boot, An ja v. d. Capellen, Mirjam van Eygen, Joanne Goedhart, Petronella van Haarlem, An ja de Haas, Christine v. Meygaard, Joke Meyvogel, Gaby van Slee. Jongens: Johannes Boom, Theo Boot, Arnold v. d. Capellen, Jaap van Diest, Franciscus de Haas, Johannes de Jong, Robin Jordens, Cornelis Kortekaas, Jos Mulder, Robbert van Musscher, Dick van Scnie. Piet van Sohie, Rudolf van Schooten, Erik Te gelaar, Nicolaas Vis, Freddy Wansink, Johannes Zwaan. In Waddinxveen: De heer A. van Kruistum uit Lei den is benoemd tot stationschef in Waddinxveen. De benoeming wordt geacht te zyn ingegaan op 15 april jl. De heer Van Kruistum was werk zaam op het station in Lelden. De heer van Kruistum volgt ln zyn nieuwe functie de heer Plate op die promotie maakte door zyn benoe ming tot stationschef in Hooge- zand—Sappemeer. D 3—Groenoord 2 167—155; SLF 2—T. en D. 2 150—174, T. en D. 3 SLF 2 165—153, Sportief 3—T en D. 3 178—156, De 4 Azen 2—Groen oord 2 176—160%.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3