mm Het land achter de bergen siyii DAGELIJKS VERVOLGVERHAAL Oorspronkelijk verhaal door JOHN BOLAND Niets wees erop dat het een van de nootlottigste dagen in het leven Robert Claymore ging worden. Nadat hij het bankgebouw was bin nengegaan en vluchtig de post op zijn bureau had doorgekeken, was er zeker van, dat dit een van de kwaadste dagen zou zijn die hij be leefd had, want hij had geen hoop meer. Er was geen bericht dat er op zijn sollicitatie naar de directeurs plaats van een groter bijkantoor gunstig was beschikt. ""et was de derde keer dat hij nul op het rekwest kreeg na een poging overgeplaatst te worden om als di recteur van het kleine bijkantoor in Fayton promotie te maken. Claymo- 'as zich ten volle bewust, wat een drievoudige mislukking in dit ver band betekende. Het betekende dat hij de overige jaren van zijn be roepsleven gedoemd was in dezelfde betrekking te blijven. Tien minuten later regelde hij in alle rust de dagelijkse zaken op de bank en zijn rond gezicht was als gewoonlijk beheerst. Geen ogenblik verried een plotselinge uitdruk king wat er in feite in hem omging. Van zijn prilste jeugd af was hem geleerd, dat het gezicht geen emo ties mocht tonen. Zijn eerste leermeester was zijn vader geweest. Voor zover Robert zich kon herinneren, was zijn vader al heel vroeg met deze opleiding be gonnen. Robert was toen drie jaar oud en hij bezeerde zijn knie. Ge prikkeld had zijn vader hem op zijn hart gedrukt, „Nooit huilen, Robert! Nooit tonen wat er in je omgaat!' Met geringe variaties in de woord keus werd deze raad herhaald, zodra vader en zoon met elkaar te maken kregen, tot Robert oud genoeg was om de bescheiden al heel beschei den middelbare school te verlaten, waar het pedagogisch onderwijs voornamelijk had bestaan in de ver maning, „recht door zee" te gaan. Geld voor een universitaire studie was er niet en vlak voor hij van de middelbare school kwam, werd Ro bert overvallen door een ernstige twijfel aan zijn toekomstmogelijkhe den. Hy had nu wel een voorraad oppervlakkige kennis aangaande vele nutteloze dingen verzameld, maar hü meende niet te beschikken over iets dat hem voor een goed betalen- Hoe is het ontstaan? In verschillende delen van ons land en in het by zonder op het platteland verstond men nog in deze eeuw onder een Manusje van alles een marskramer, een leurder met allerlei koopwaar. In meer uitgebreide zin verstaan wij er onder: iemand die dan deze dan gene bezigheid bij de hand heeft, iemand die van alle markten thuis is. Naar de vorm ïyken wy hier te doen te hebber» met de vroeger gewone per soonsnaam Man us, maar er zijn ook andere verklaringen geop perd. Sommigen menen dat wy te maken hebben met het Zi geunerwoord manus dat: mens betekent. Anderen denken aan het Latijnse manus: hand. Een Manusje van alles zou dan ie mand zijn die van alles aan de hand heeft, een factotum of doe-alles. de werkgever aantrekkelijk kon i Hy vergiste zich. De specifieke kwaliteiten die hy bezat, had de bank die hem in dienst nam, nu juist nodig. In de loop van enkele jaren ontwikkelde hy die kwaliteiten in de zin die zijn werkgevers ver langden. Zyn bestaan kabbelde rus tig voort, niet gelukkig, ook niet uit gesproken ongelukkig en hy liet oorlogsgeruchten, die van maand tot maand dreigender werden. In de zomer van 1939 kwamen zyn ouders by een verkeersongeval om. Het kostte hem geen moeite, de we reld een gezicht zonder verdriet te tonen; het was lastig dat zyn ouders dood waren, meer niet. Zo lang hy zich kon herinneren, was er in het gezin geen warmte of genegenheid getoond. De enige emo tie,/ die hem overviel, was ergernis bij de ontdekking, dat zyn vader ho ge onbetaalde rekeningen voor wijn, sterke drank en sigaretten had nage laten en geen geld om ze te voldoen. Hy had weinig tijd zich af te vra gen wat hij moest beginnen. De oor log leek vrijwel onontkoombaar en dit vooruitzicht nam zijn denken haast volledig in beslag. Op 3 sep tember deed hy iets, wat hy nooit tevoren had gedaan. Hy bedronk z:ch. Alleen in zyn eigen huis ging hy zich aan zyn vaders port te bui ten tot hy bedwelmd was en het be» wustzyn verloor. Merkwaardigerwys hield hij er geen kater aan over. Hy werd die maandagmorgen laat wak ker en voelde geen andere gevolgen dan een brandende dorst. Maar zyn angst besprong hem opnieuw en om die angst te bestryden maakte hy nog een fles open. Pas nadat hij het werfbureau had verlaten begon het tot hem door te dringen, wat hij gedaan had. Hy had getekend voor de R.A.P. Hy moest krankzinnig zijn geweest. De komen de nacht werd de ergste uit zyn le ven. Zelfs nu, zoveel jaren later, kon hem als een nachtmerrie die wur gende angst overvallen, waaraan hy destyds ten prooi was geweest. Maar de oorlogsjaren waren mee gevallen. Hij durfde geen angst te to nen en toen de kans zich voordeed, had hy zich opgegeven voor de vlie geropleiding. Hy haalde zyn brevet zyn naam kwam te staan, waar hy gewend was hem aan te treffen onderaan op de lyst. Hy werd bij de Coastal Command geplaatst en had zich byna tevreden gevoeld. Hy kreeg met slecht weer te maken, kustverdediging ging en hy de vyand niet actief be hoefde aan te vallen, voelde hy zich tegen zijn taak opgewassen. met verlof te Edingburgh, toen hy kennismaakte met Helen Walters, die op een van de departe menten werkte. Helen, een indolente blonde schoonheid, was in zyn ogen weinig minder dan een godin. Verge leken by hem met zyn lengte van byna twee meter en zyn gewicht van tegen de tweehonderd pond, leek zy tenger breekbaar haast. Geen drie maanden na hun eerste ontmoeting zy getrouwd. na de huwelyksvol trekking leerde hij haar vader kennen. Om of andere reden had Robert in de veronderstelling verkeerd, dat de heer Walters ambtenaar was en op het Ministerie van Voedselvoorzie ning werkte. George Walters bleek, evenwel kruidenier te zijn en by- zonder trots op zyn beroep. Hij was eduwnaar en wylen zijn echtgenote li zyn dochter betekenden heel wat minder voor hem dan zyn zaak. (Wordt vervolgd^ „Vrouwenhoofd" voor 13.000 dollar »,Vrouwenhoofd", een aquarel van Picasso, is gisteren in de Parke-Bennet Galleries geveild. De opbrengst 13.000 dollar was de hoogste voor een teke ning of ets uit de verzameling van wijlen Helena Rubinstein. De veiling van haar juwelen, kunst en meubelen heeft tot dus verre 2.660.642 dollar bruto op gebracht. De veiling wordt van daag besloten. de drievoudige zorg van Glyzerona Milk J - voor Uwhuid Na het wassen of baden u s i even luchtig inwrijven met l i; Glyzerona-milk. U krijgt daardoor een gladde en soepele huid. Glyzerona-milk wordt on- f middellijk door de huid op- genomen. Glyzerona-milk voedt, versterkt en is vocht- inbrengend. De ideale basis l;l:v voor uw make-up; Een ruime hoeveelheid te Glyzerona-milk op een watje gedrenkt in lauw wa« ter en alle resten van make- up verdwijnen tot diep uit de poriën. de natuurlijke huidverzorging PANDA EN DE WEGDOENER 30. Panda gunde zich geen tijd om Joris Goedbloed lang te be spieden, maar sprong, onder het uiten van de kreet: „lelijke dief!" naar voren. „Wacharme" klaagde Joris - ik had het kunnen weten: het is immers altijd dezelfde! Nimmer ken ik rust, steeds komt die kleine bemoeial tussenbeide; zelfs in een verheven ogenblik als dit, nu de droom van een leven vol ontbering vervuld wordt. Zelfs nu moet hij, met zijn benepen moraal, het intieme momentje van geluk ver storen „Schei uit" kreet Panda, terwijl hij Joris' poging om hem te creme-milk-zeep RECHTER TIE EN HET SPOOK VAN DE TEMPEL 88. Rechter Tie wijst naar de goudsmid Lie Mai en beveelt de soldaten: „Arresteer die man!" Lie Mai draait zich vlug om, hij wil naar de deur rennen maar de twee soldaten springen hem ach terna, grijpen hem vast en slepen hem voor de rechter. „Lie Mai", zegt Rechter Tie op barse toon, „nu uw minnares haar nek gebro ken heeft, zult u alleen terecht staan voor de vreselijke misdaden die u tezamen met die verdorven vrouw hebt begaan". ,J)ie vrouwzijstottert de goudsmid. „Zij moet mij hebben be- DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 506. De pollepel en de staande klok spanden zich tot het uiterste in. Maar tegen het ladenkastje van Bram Fok viel niet te vechten. Vlak voor de eindstreep haalde het kastje alle andere deelnemers in. Uit de rieten hulzen staken de hoofden van Bram en de clown. „Gewonnen riep Bram in vervoering en de zeezieke jury was net zo blij als hij, dat het ajgelopen ivas. Tweede werd de staande klok, drie de pollepel. Die avond stond de beker op tafel voor het bord van Bram. Heer- vangen ontweek. Hier Knop C! Als ik die niet onmiddellijk indruk, ontploft de hele boel, met jou en het geld erbij!" En met een vlugge handgreep bezwoer hij dit gevaar. Het was duidelijk dat Joris het hier niet bij kon laten. Maar wat hij van plan was te doen zullen we nooit weten, omdat op dit ogen blik Brigadier Brakhout (die op zijn beurt het gat had opgemerkt) de kelder binnendronggehavend maar volhardend. „Op heterdaad!" zei hij. „Ik wist wel dat je een banktnbraak wilde plegen ik ken verdachte individuen zodra ik ze zie. Je hebt vlug geiverkt, manneke, maar nu ben je er gloeiend bij. Betrapt met het inbrekerswerktuig in je handen!" lasterd, edelachtbare. Zij was een liederlijk schepsel, zij bedroog haar man Tau voortdurend„U bekent dus dat u Tau en zijn vrouw goed kende!" roept Rechter Tie uit. ,A-ls goudmakelaar hebt u van de een of andere doortrekkende goudsmid uit het buurdis- trict gehoord, dat de Schatmeester zoveel goud bij zich had en het in een roodleren koffertje bewaarde. En gij hebt toen Tau opgedra gen het goud te stelen. Yang probeerde u te chanteren. Ik weet dat Yang, kort voordat u hem tezamen met Seng-san hier in deze tempel vermoordde, nog bij u op bezoek is geweest. Ik vond name lijk goudstof in de zoom van zijn kleren. Beken, Lie Mai!" lijke geuren van dampende poffertjes trokken door het lokaaltje, waar iedereen in vrolijke stemming bijeen was. De voorzitter van de jury had alleen nog last van zeeziekte en toen iedereen hoera riep bij het binnentreden van de schalen glanzende, vettige, dik in de boter gebakken poffertjes rende de voorzitter snel weg. De ontroering was hem waarschijnlijk te machtig geworden. Maar alle anderen genoten van de poffertjes volgens het speciale recept, dat Bram eerst zoveel narigheid, maar ten slotte de over winning had gebracht. En de clown bewees zijn dankbaarheid door stiekem één poffertje meer op het bord van Bram te leggen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 35