LEIDSCH DAGBLAD classic Beatrix en Clans terug Heeft China al H-bom? VANOCHTEND OP ZONOVERGOTEN SCHIPHOL pileis was heerlijk Stralende feestdag Zonnig Hotel De Stad Rome Lintjes regen Oud-nazi-rechter nu president rechtbank GOED TUINGEREEDSCHAP IS NIET DUUR. 19 alles Vlieland HOFNAR SL UW 1 t* matras1 (9uc/ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 APRIL 1966 No. 31858 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR REIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) Prinses Beatrix en Prins Claus n vanochtend na een huwe- ijksreis van zeven weken in Ne- Jerland teruggekeerd. Tegen wart voor acht landde het L.M.-toestel uit Montreal op le luchthaven Schiphol. De prinses was gekleed in een lonkerblauw pakje en droeg een uitte toque van bont op het hoofd. Met de breed lachende ?rins Claus achter zich kwam ze ie vliegtuigtrap af en omhelsde meden gekomen haar ouders. Prins Claus gaf onze Koningin kus op beide wangen nog een handkus. i daar- Stralend .Wij hebben een heerlijke reis ge- lad. Mexico was zalig. Daarna nog paar rustige dagen in Amerika Canada. Maar wij zijn natuurlijk Nukkig weer in Nederland te zijn op leze fijne dag. Het is werkelijk een tralend welkom", zei Prinses Bea- or enkele op het zonovergoten ilatform opgestelde microfoons. De aankomst van het paar en de hartelijke begroeting werden gade- [eslagen door enkele tientallen per soneelsleden van de luchthaven en uchtvaartmaatschappen. Tien minu- nadat het vliegtuig geland was, rertrok het koninklijk gezelschap in gesloten zwarte hofauto richting Soestdijk. Prinses Beatrix en Prins Claus zul- llen ongeveer twee maanden in Ne derland blijven. Begin juli vertrekken lij voor een reis naar de West. BERTUS AAFJES WEIGERT LINTJE De dichter Bertus Aafjes deelt mede, dat hij om principiële redenen de hem verleende koninklijke onder scheiding (Ridder in de orde Oranje-Nassau) niet kan den. Koninginnedag zal morgen stra lender zijn dan in jaren het geval is geweest. En dat is dan wel een troost na het langdurig sombere begin van de lente. Een sterk hogedruk centrum Beft zich bij de Azoren los ge- Makt en bereikte vanmorgen West-Europa. Morgen wordt het (entrum in de buurt van ons land m Denemarken verwacht. Hier- ioor is er vrijwel geen wolkje aan ie hemel te verwachten. De westenwind hield het weer gisteren in de kustgebieden nog l, maar deze wind ivordt zwak ruimt naar het oosten. Zo is er een stijging van de middag- temperaturen te verwachten. De kans op lichte nachtvorst in et binnenland blijft aanwezig net in de morgenuren plaatselijk nist. Op zondag kan mei een tiralend entree maken. Ondanks het bijzonder zonnige Jloi van april met ruim 13 uur zon Per dag zal het tekort aan zon ieze maand toch ongeveer 60 uur bedragen. WFERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht rm heden- tot morgenavond droog '•eer met weinig bewolking. Van nacht plaatselijk nachtvorst en hier daar mist. Zwakke tot matige, hoofdzaak noordelijke wind. In het algemeen iets hogere middag- tönperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 APRIL Zon op: 05.13 uur; onder: 20.02 uur. Maanop: 14.08 u.; onder: 04.02 u. Hoogwater in Katwijk te 11.31 uur. Laagwater te 06.47 en 19.50 uur. (1 mei: hoogwater te 00.11 en 12.41 "ur; laagwater te 08.15 en 21.01 uur 2mei: hoogwater te 07.07 en 12.32 u.: laagwater te 09.15 en 21.50 uur). bestaat uit 36 pagina's -,Y Prinses Beatrix en Prins Claus spraken voor de micro foons op Schiphol enkele woor den (boven), nadat zij door de Koningin en Prins Bernhard heel hartelijk waren verwelkomd (hiernaast) Het jonge paar beëindigde de wittebroodsweken teneinde gen de verjaardag van Koningin Juliana mee te maken. Na het ongeluk in Asse: België gaat zijn verkeerswetten (Van onze Brusselse correspondent) Als het kalf verdronken is dempt men de put. Na het vreselijke onge luk in Asse, waar een beschonken chauffeur aan het begin van deze week de dood van tien schoolkinderen op zijn geweten kreeg, heeft de Bel gische minister van Justitie aan de hoge raad voor het verkeer verzocht nieuwe wetsartikelen uit te werken. Die moeten o.a. voorzien in een be perking van de snelheid auto's, en een verbod onafgebroken rijden feurs van die auto's en in lijkheid tot het vaststellen nuchterheid van de bestuurder door middel van de zogenaamde ademha- lingsproef. Daarbij mag worden aangetekend dat tot nu toe in België anderhalve gram alcohol per liter bloed is toe gestaan, terwijl bewezen schijnt, dat dronkenschap achter het stuur be gint bij 0,75 gram. Ons nieuwe j feuilleton „Het land achter de bergen" J van John Boland leert, dat het niet verstandig is bij een bank- i roof samen te werken met een j I piloot, die gaarne whisky drinkt. 4 De moeilijkheden, welke daar- j uit voortkomen, gunnen wij Ro- 4 bert Claymore en Geoffrey Lea- J ry echter van harte: zij zijn on- 4 1 aangename lieden, die voor geld t tot alles in staat zijn. De sterke drank maakt dat 4 het vliegtuigje, waarmee zij het J geroofde bankpapier vervoeren, 4 1 terecht komt in Yademos (er- gens nabij Groenland), een ge- 1 heimzinnig oord, waar de klok J der vooruitgang merkwaardig J 1 genoeg heel wat sneller heeft getikt dan in onze streken. Maar J de toepassing, die d_ weten- 4 schap er in de opbouw van de J I maatschappij heeft gekregen, 4 1 zal bij de lezer de "urige hoop J doen oplaaien dat deze besc-ha- 4 1 ving nooit van achter de bergen i j naar ons zal overwaaien. j 1 Claymore en Leary leven in 4 Yademos onder een voortduren- J de dreiging. Niet alleen hebben 4 1 zij met elkaar alleen maar J slechts in de zin, maar boven- 1 dien wantrouwen zij de be vol- king; zeer fraaie en welwillende J mannen en vrouwen, van wie 4 men echter weinig hoogte kan j krijgen. De bankroof blij!'„ tenslotte niemand enig positief resultaat I op te leveren. Behalve dan ons blad, dat er een spannend feuil- J l leton aan heeft overgehouden, i J oorbereiding va n derde kernproef Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat communistisch-China toebereidselen treft tot een derde A-bom-, misschien wel H-bom-proef- explosie. Volgens officiële kringen dit vrij binnenkort kunnen ge beuren. De woordvoerder van het ministe rie, McCloskey, verklaarde dat de komende kernexplosie krachtiger zal zijn dan de eerste twee en mogelijk ook meer radio-actieve afvalstoffen zal opleveren. Hij sloot de mogelijk heid niet uit, dat er dit keer een H- bom-ontploffing zou plaatshebben, wat er op zou wijzen dat de Chinezen op nucleair gebied een hogere ont wikkelingsgraad hebben bereikt dan werd aangenomen. Het Amerikaanse ministerie kon digde ook de twee vorige Chinese kernproeven aan, die op 16 oktober 1964 en 14 mei 1965 werden genomen. Beschuldiging Het Chinese staatshoofd Lioe- Sjao-tsji heeft gisteren de Russische leiders beschuldigd van verraad aan de revolutionaire zaak van het Viet namese volk door medeplichtige van de V.S. te worden. Door in Europa een politiek van verzoening na te streven, aldus het Chinese staats hoofd, stellen de Russische leiders de Amerikanen in staat hun strijd krachten te bundelen voor een offen sief in Vietnam. Lioe deed zijn aanval op een recep tie in Peking, die hij samen met premier Tsjoe-En-lai aanbood aan de premier van Albanië, Sjehoe. ertentie) ZATERDAGAVOND het optreden van het Combo The Robins ZONDAG 1 MEI te 7.30 uur Gert Timmei'imuts met zijn orkest. Entree f 2.5C Op vijftien met kleine letter tjes dicht bedrukte pagina's maakt de Nederlandse Staats courant van vandaag de verle ning van 2553 Koninklijke on- scheidingen bekend ter gelegen heid van de verjaardag van Ko- ningin Juliana. Vrijwel de gehe- le lintjesregen is op Nederlan- ders terecht gekomen, een klein deel ging naar inwoners van Su- 1 riname en de Antillen benevens een heel enkele niet-Rijksge- noot. die zich bijzondere ver- diensten voor de Nederlandse gemeenschap heeft verworven. De verleende onderscheidin- gen lopen uiteen van comman- deur in de orde van Oranje Nas- sau als hoogste (zes stuks) tot de bronzen eremedaille van de- ze orde. waarvan er 538 werden verleend. Daar tusse.. in vindt men nog 78 nieuwe ridders in de 1 orde van de Nederlandse Leeuw, 289 officieren in de orde van 1 Oranje Nassau. 413 ridders in die orde, en 490 gouden en 739 1 zilveren eremedailles van Or an- 1 je Nassau. De aantallen lopen per depar- tement zeer sterk uiteen. Via 1 Sociale Zaken werden de meeste onderscheidingen verleend, na- 1 melijk 540. Daarop volgen Ver keer en Waterstaat met 313, 1 Binnenlandse Zaken met 260, 1 Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk met 232, Eco- 1 nomische Zaken met 226, Defen- sie met 218, Landbouw en Visse- rij met 166, Justitie met 141, het Kabinet van de vice-minister- president (met betrekking tot Suriname en de Antillen) met 135, Onderwijs en WetenschaD- 1 pen met 131, Financiën met 87, Buitenlandse Zaken met 76 en tenslotte als hekkesluiter Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening met 28. We mogen niet 1 aannemen, dat dit laatste a tal een betrouwbare aanwijzing is voor het aantal, dat zich te vuur en te zwaard heeft gewor- 1 pen op de strijd tegen volksvij- and nummen één, de woning- nood Elders in dit blad gaven wij de namen van de belangrijkste geërden en van de personen uit j Leiden en omgeving, die onderscheiding verwierven. Anti-Amerikaans incident op San Domingo Amerikaanse troepen hebben gis teravond in de Dominicaanse repu bliek het vuur geopend op demon stranten, die met revolverschoten en stenen een uitkijkpost aanvielen. Zes Dominicanen zijn gewond, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. Er was reeds de hele dag tegen de Amerikaanse troepen gedemonstreerd maar tot de avond waren de demon straties rustig verlopen. De demon stranten kwamen uit de buitenwijk van Santo Domigo, Villa Duarte, ln het oosten van de stad. Ze marcheer den in de richting van een uitkijk post bij een brug van Amerikaanse parachutisten. De demonstranten riepen anti-Amerikaanse leuzen en verbrandden een Amerikaanse vlag. Dr. Amedick tekende in 1944 doodvonnis zes Nederlanders (Van onze correspondent) De huidige president van de arrondissementsrechtbank in de Westduitse stad Paderborn, dr. Ewald Amedick, blijkt in maart 1944 zes jonge Nederlanders de dood te hebben ingejaagd. Amedick deed dat door in zijn functie van bijzittend rechter bij het Obergericht in Den Haag zijn hand- - ni->->*sen onder het dood vonnis. Dat wordt deze week onthuld Het eerstvolgende i dit blad verschijnt op maandag 1 2 mei a.s. In verband met de verjaardag i Een goed stuk gereedschap is het halve werk. Modern, met zorg geko zen. is onze collectie: SPADEN, v.a4.95 HARKEN, V.a. 2.95 SCHOFFELS, va. 2,45 ONKRUID WIEDERS GRASKANTSTEKERS HANDGEREEDSCHAP Deze week: extra koopjes ln overjarige modellen grasmaaimachines met volledige garantie. VLIEGRAMP IN PERU: 49 DODEN Een sinds woensdag vermist Peru tans vliegtuig, dat met 49 personen op weg was van Lima naar de oude incastad Cuzo, blijkt te zijn neer gestort. Een piloot van de nationale Peru- anse luchtvaartmaatschappij „Fau- cett" zag het vernielde toestel liggen een berghelling in Chilca-vallei, op enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Lima. Hij ontdekte geen overlevenden in de omgeving het wrak. Men heeft inmiddels bevestigd dat er géén Nederlanders an boord waren. Op de passagierslijst van vliegtuig staan om. vier Amerika- drie Duitsers, twee Zwitsers, Spanjaard en een Canadees. De Amerikaanse piloot had tien minu- na het vertrek uit Lima aan de verkeerstoren meegedeeld dat er iets niet in orde was aan boord. KW. 74 GAAT DINSDAG TE WATER De KW 74 „Tetman Hette", die bij Boot-Leiden wordt gebouwd voor de N.V. Visserij Maatschappij .Kenne- merland" in Katwijk aan Zee, zal dag 3 mei, 's middags om vier uur aan de Zijl te water worden ge laten. Mevrouw A. C. van der Bank- Meyering zal de doopplechtigheid an deze hektreiler verrichten. TOUR DE FRANCE DIRECT OP T.V. De Nederlandse Televisie Stichting al van elke etappe van de Tour de France de finish direct uitzenden. Een en ander voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse te levisie. Men zal een kwartier voordat de eerste renner aankomt, de lucht inkomen. Barend Barendse zal het verslag verzorgen. De tour rijdt van 21 juni tot en met 14 juli. in het weekblad „De Groene Amster dammer" door de oud-verzetsman Nico Rost, die de procestukken uit voerig heeft bestudeerd. De zes Nederlanders werden ter dood veroordeeld wegens sabotage, die uitsluitend bestond uit het ver spreiden van het illegale blad „De Waarheid". Beschuldigingen als zou den zij ook betrokken zijn geweest bij de liquidatie van „Rijksduitse onderdanen" of beschadiging c.q. vernieling van „rijksgoederen" blijken geheel uit de lucht te zijn gegrepen. Voor deze propaganda kregen de zes slachtoffers op 28 maart 1944 de doodstraf. „Verzachtende omstandig heden werden dus bewust door deze rechter niet toegepast", aldus schrijft het blad. Dr. Amedick heeft zich na de oorlog niet voor een Amerikaanse of Westduitse rechtbank hoeven te verantwoorden en is ook niet vroeg tijdig met pensioen gegaan, hetgeen de regering in Bonn hem had aange boden. Pogingen om de rechter telefonisch om commentaar te vragen faalden. Een vrouwenstem antwoordde slechts dat „Herr doctor" met rust gelaten wilde worden en niet met ons wilde praten. Het is onmogelijk om een uitleve ringsverzoek bij de Westduitse auto riteiten in te dienen, omdat eigen landgenoten nooit worden uitgele verd. De zaak is wel op het ministerie van Justitie in Den Haag in onder zoek. Of men contact zou opnemen met de Westduitse Justitie kon nog niet worden meegedeeld. (Advertentie) UITSLUITEND TABAK ■natininiMBi VOLAUTOMATISCHE Nieuw» KUd 50 - TeL 2 08 24 (01710) Heeft D onze collectie ai gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken Ruime parkeergelegenheid Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 Advertentie f Uit het Leidsch Dagblad van t k 30 April 1866: j Aan het algemeen over zicht vav het N. Batav. Han delsblad ontleenen iv\j het volgende: ,j)e geeseling is in Nederlandsch-Indië afge schaft!" Met dezen vreugde kreet openen wij ons over zicht van de afgeloopen eer ste helft der maand Maart, en brengen wij aan den Gouverneur-Generaal en den Ministerwier samenwerking deze voortreffelijke hervor ming heeft tot stand ge bracht. (Advertentie) Zwem- en Badinrichting Rhijnzigt. De ondergeteekende heep de eer te berigten, dat de zwem school den lsten Mei zal worden geopend. Leyden, 28 April 1866. De ondernemer, J. Rutgers

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1