Ir. Philips over „Doel n taak der onderneming Europese ruimteraket nu politieke speelbal BIJ HET 75 JAAR BESTAAN roeimogelijkheden in ruime mate AEG Djakarta bezig met erkenning Singapore Frankrijk wil meer betalen mits nieuwe basis wordt gebruikt AEG Senaat verbluft over Pengels uitlatingen Twaalf studenten in Barcelona in arrest (DEKDAG 28 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD loei en taak van de onderneming na 75 jaar was het ondetwerp de rede, gehouden door ir. F. J. Philips, president van de N.V. lips' Gloeilampenfabrieken, in de vandaag gehouden algemene jadering van aandeelhouders der vennootschap. De oprichters van ons bedrijf, aldus spreker, hebben in 1891 voorzien dat reeds in 1928 het grootste deel van onze omzet andere artikelen dan gloeilampen zou bestaan, In 1928 hebben - zoals zeer vele anderen de toen reeds zeer dichtbij zijnde ie depressie niet voorzien en in 1945 hebben wij niet durven en, dat het na-oorlogse herstel zo vlot zou verlopen en de rop volgende expansie zo spectaculair zou worden als zij in is geweest". Sprekend over de taak van de on derneming in de moderne maat- sehappij achtte spr. kenmerkend Creativiteit en enthousiasme vandaag staan wy voor een rast vol onzekerheden. Wat de imische verwachtingen betreft *U van mening dat ondanks de ,ande conjuncturele spanningen ;oeimogelijkheden voor ons con- In ruime mate aanwezig zijn, alleen voor de komende jaren, voor de komende decen- Twee dingen staan hierbij voor >t: mogen ons gelukkig prijzen, ie oprichters van onze onderne- zlch in 1891 hebben geworpen en activiteit die later zulke fan- iche groeikansen bleek te heb- kracht van Philips schuilt in flexibele organisatie waarin mensen met kleine en grote atwoordelijkheden bekleed Hef en enthousiast samenwer- ir. Philips vertelde heeft de binatie van ingenieur (Gerard [raag gloeilampen wilde maken), (diens vader Frederik die lomlsch wel wat in de gloeilamp en handelsman (zyn broer An- die de gloeilamp commercieel tot succes maakte) de kleine fabriek proeien en bloeien. Ook het dat Karl Marx (een ver familie- destyds bij de familie Philips in bommel aan huis kwam, heeft nagelaten zijn invloed te heb- op de belangstelling van de fa- voor de sociale ontwikkeling. Snelle groei jperend voor het bedrijf noemde Philips de snelle groei, die ge- rd is gegaan met sterke geogra- ie en artikelspreiding. De snelle can het concern na de oorlog voortdurend nieuwe arbeids- itsen op allerlei niveaus ge- mi. Voor een verdere groei van onderneming zullen vele mensen 55 zijn, die voldoen aan hoge wat betreft karakter en kun- ieid. Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast- kopen AMSTERDAM voor de welvaartstaat niet de mate riële welvaart op zichzelf, maar veel eer het streven van de overheid naar sociale en culturele verheffing van de gehele bevolking, en het stimule- van de economische vooruitgang. Bij Philips is men van mening, dat het systeem van ondernemings gewijze produktie in onze tijd de meest doeltreffende organisatievorm is, en bovendien de verantwoorde lijkheid en de creativiteit van de mens het best tot zijn recht doet komen. Het verschaffen van werkgelegen heid in zo ruim mogelijke mate is een doelstelling in de statuten, die het bedrijf in de toekomst onver minderd zal blijven nastreven. Nieuw element Een nieuw element achtte spr. thans het streven naar internatio nale economische integratie en daar door tevens inpassing van de Philips' activiteiten in de doelstellingen van Advertentie) de gouden tijd van gelukkig zijn. Is er een meer symbolisch geschenk denkbaar dan een gouden horloge voor de allerdierbaarste? Een uurwerk wijst de tijd aan die u samen zo gelukkig doorbrengt. En edel goud wijst liefde en waardering aan. Geven of ontvangen, goud is een bezit van beiden. goud maakt zo blij ce Juweliers hebben veel begrip voor zeer persoonlijke ge schenken, die blijvend blij en gelukkig maken. „Technische voorbereiding" de landen (60) waar de onderne ming werkt, o.a. de ontwikkelings landen. Bij vestigingen in die lan den laat Philips er nooit enige twij fel over bestaan, dat het bedrijf al leen maar kennis en kapitaal expor teert, indien het daarover op rede lijke termijn een voldoende rende ment kan bereiken. „Rendement is in ons economische bestel niet al leen noodzakelijk om in de behoef te aan kapitaal voor de verdere groei tr kunnen voorzien, door het scheppen van een gunstig emissiekli maat en door winstinhouding, maar het is tevens de maatstaf voor het succes van de onderneming". Ir. Philips, sprak lot slot de wens uit, dat de vennootschap in dezelfde goede geest van de afgelopen 75 jaar, een belangrijke rol zal mo gen blijven spelen in de vooruitgang van de vrije wereld. ■K De grote torens op het Neu- 1 komst hield, zijn eindelijk opge- renberger „Maartveld"waarop ruimd. al kostte het toch nog heel Hitier eens zijn massa-bijeen-1 wat moeite deze symbolen van Frankrijk heeft gisteren in de conferentie van de .European Launcher Development Organisation" (Eldo) te kennen gegeven dat het bereid is een groter deel van de kosten van het Europese satellietprogramma te dragen mits de eerste Europese verbindings kunstmaan van de nieuwe basis in Frans Guyana wordt gelanceerd. De kwestie van een nieuw lanceerterrein in de buurt van de evenaar, ter vervanging van het huidige in Woomera in Zuid- Australië is een van de moeilijkste vraagstukken waarvoor de deel nemers aan de conferentie staan. Frankrijk komt, zo werd in con ferentiekringen gezegd, fel op voor zijn basis in Guyana en ziet zich bedreigd door twee andere voorstellen» afkomstig van Italië en Australië. Laatstgenoemd land is het enige niet-Europese lid van de organisatie. Twee andere mogelijkheden Wil Europa op het commerciële vlak van de communicatiesatellieten wedijveren met Amerika en Rusland dan zal men van de basis in Woome ra moeten afstappen en het dichter bij de evenaar moeten zoeken, aan gezien een equatoriale baan het ge schiktst is. zo hebben Eldofunctio- narissen gezegd. De Australische regering heeft de bouw van een nieuwe lanceerbasis te Darwin in Noord-Australië aange boden en de Italianen hebben de idee geopperd van een lanceerplat- form ter zee en in dit verband de Italiaanse kruiser San Marco ge noemd. Waarnemers zien in het aan bod van Frankrijk een poging de steun van Engeland te winnen voor de lanceerbasis in Guyana. Enge land, dat wel naar het Australische voorstel scheen over te hellen, vindt dat een te groot deel van de finan- zuiver wetenschappelijk karakter draagt. Er maken ook meer Euro pese landen deel van uit. Naast de 1 Eldo-landen zijn daarvan lid landen als Denemarken, Zweden, Zwitserland, Spanje enz. Na een fu sie zou een gemeenschappelijk tien- jarenprogram moeten worden opge steld. Engeland, dat in Februati in een memorandum de waarde van het huidige Eldo-programma sterk in twijfel trok, heeft op de conferentie waarop het met twee ministers is vertegenwoordigd zijn standpunt nog niet laten horen. In het licht van de uiterst moeilijke problemen - de Eldo op het ogenblik mee te kampen heeft, wordt de mogelijk heid niet uitgesloten geacht dat bin nenkort een nieuwe ministeriële bij eenkomst wordt belegd om uit de impasse te geraken. Aan het einde van de tweede conferentiedag scheen het wel duidelijk dat de Eldo zich op een keerpunt in haar geschiede nis bevindt. het het duizendjarig klein te krijgen. azi-rijk Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen AMSTERDAM ciële lasten van het Eldo-program ma draagt. De kosten zijn op het cgenblik in percentages als volgt verdeeld: Engeland 38,7, Frankrijk 23,93, West-Duitsland, 22,1, Italië België 2.85 en Nederland 2.65. Au stralië heeft alleen de basis te Woo mera ter beschikking gesteld en draagt verder niet bij in de kosten. Explosie bij brand Bloemenpracht in Bollenstreek "°or het mooie voorjaarsweer zijn in de Bollenstreek grote tulpen- hyacintenvelden in bloei geko- 'B. Ook de late narcissen schallen tentevreugde uit. Ook In de Keukenhof viert de len- hoogtij. In dit wondermooie bloe- iDPark, waar heesters en strui- 10 uitlopen, kan men narcissen binten, tulipa's, tulpen en aller- «oorten bolgewasjes bewonderen, wc druifjes staan in volle issen met de mooiste en Rotste tulpen vormen een attrac- elke bezoeker. De Indonesische plannen tot er kenning van Singapore bevinden zich in een stadium van technische voorbereiding. Dit heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, Malik, tegenover journalisten verklaard. Hij zei dat de technische voorbe reidingen worden voortgezet, on danks de berichten dat Singapore overeenstemming met Maleisië heeft bereikt inzake hun gezamenlijke de fensie. Minister Malik ging niet in op de vraag hoe lang het zal duren voor dat de erkenning van Singapore een feit is. De Indonesische minister van Eco nomische Zaken, Sultan Hamengkoe Boewono IX heeft vandaag ver klaard dat een Indonesische econo mische missie op 10 mei naar Euro pa en Japan zal vertrekken. De mis sie zal Bonn. Amsterdam, Parijs, Londen en Tokio bezoeken. Haar taak zal zjjn uitstel van betaling van schulden te zoeken en nieuwe leningen op korte termijn. Aidit De Indonesische comniunlftenlel- der, Aidit, had vorig jaar zomet een bespreking in Peking met Lo Joei- Tsjing, het hoofd van de Chinese spionagedienst, over de levering van Chinese wapens voor 30.000 personen. Dit heeft het blad van het Indone sische leger „Angkatan Bersendjata" dinsdag gemeld. In zijn tweede artikel van een serie bedoeld 0111 aan te tonen dat China ten nauwste betrokken is geweest bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober, schreef het blad dat Lo de belofte deed de wapens te le veren. Medio september had Aidit dikwijls contact met een aantal lei ders van de opstandige beweging, zo als de commandant van de paleis wacht Oentoeng en vice-luchtmaar- schalk Omar Dani, de toenmalige chef luchtmachtstaf. Aidit gaf Oentoeng opdracht de le den van de legertop „stipt en met grote vindingrijkheid" om het leven te brengen. Dit was, zo deelde hij Oentoeng mee, volgens Mao-Tse- toeng de enige wijze om vijanden uit de weg te ruimen. Vervolgens deelde het legerblad mee dat Dani's taak was president Soekarno op de dag van de coup naar de luchtbasis ten zuiden van Djakarta te lokken. Dani zou de president na het be gin van de staatsgreep gevangen moeten nemen, de communisten zouden het van de omstandigheden van het ogenblik laten afhangen of de president zou worden gedood of dat hij aan de massa zou wor den overgeleverd om te worden be recht, aldus het blad. De communistenleider had Oen toeng nog meegedeeld dat hij met Mao-Tse-toeng had afgesproken dat de staatsgreep zou samenvallen met de nationale feestdag in China: de eerste oktober. (Van Venlose correspondent) Fusie? Duidelijkheid gevraagd Uit delegatiekringen is vernomen dat Italië, daarin gevolgd door Bel gië en Nederland, met de meeste nadruk de mogelijkheid heeft geop perd van een fusie tussen de twee Europese ruimteorganisaties Eldo en Esro, welke laatste speciaal voor het i regering ten aanzien van onar- ruimteonderzoek is opgericht en een I hankelijkheid van Suriname. (Van onze parlementaire redactie) In de Eerste Kamer is gisteren van diverse zijden aangedrongen op duidelijke standpunten van de Nederlandse en de Surinaamse Tijdens grote demonstratie Veel slapende Venlonaren werden de afgelopen nacht opgeschrikt door een enorme knal. Deze knal was ver oorzaakt door een grote cilinder, die gevuld was met stikstof en zich be^ vond nabij een opslagplaats van olie, die in volle vlam stond en 'n ondraag lyke hitte veroorzaakte. Na de ex plosie suisde de opengescheurde ci linder als een raket vele meters door de lucht en kwam bijna op dezelfde plaats terug, precies tussen de aan vallende brandweerlieden van wie wonder boven wonder niemand werd gewond. De brand was veroorzaakt door een storing in de centrale ver warmingsinstallatie van een tuin- dersbedrijf uit Venlo. De schade wordt geraamd op circa 30.000 gul den. NOG GROTERE TANKERS (Van onze Haagse correspondent) De oliemaatschappij Gulf Oil Cor poration zal waarschijnlijk in Japan niet minder dan zes tank schepen van 300.000 ton laten bou- Het concern doorbreekt met die opdracht op spectaculaire wijze de algemeen verkondigde en aanvaarde stelling, dat zelfs de allergrootste su per-mammoettankers in de toekomst de grootte van 200.000 ton niet zou den overschrijden. De nieuwe Gulf- schepen zullen op de hele wereld slechts een paar havens vinden, waar ze kunnen laden en lossen. Ook het Europoort-complex bezit niet de af metingen om de reusachtige tankers 330 meter lang, 54 meter breed en een diepgang vrn ruim 22 meter te kunnen ontvangen. (Van onze correspondent in Madrid) Twaalf arrestaties heeft de ge wapende politie in Barcelona verricht tijdens een van de groot ste studentendemonstraties van de laatste weken. De demonstratie was een ant woord op het ultimatum van de rector van de universiteit, waarin de sludenten werd bevolen met ingang van vandaag normaal hun colleges te hervatten. Iedere student die niet in de collegezalen verschijnt, zal worden gestraft met het intrekken 'an zijn inschrijving aan de uni versiteit. In de straten van de stad, in de diiecte omgeving van de oude uni versiteitsgebouwen waren gisteren rond het middaguur duizenden stu denten op de been, die aanvanke lijk in toom werden gehouden door een grote politiemacht. Op een ge geven moment werd door enkele groepen spreekkoren aangeheven .Dictatuur nee, democratie ja". Op gewonden studenten schreeuwden de politiemannen het woord „moor denaars" toe. Onder de demonstran ten bevonden zich veel meisjes-stu denten. Een der gearresteerden is een Frans meisjes van 21 jaar, dat volgens de politie een van de gang maaksters van de betoging is ge weest. De onlusten aan de universiteit van Barcelona duren thans bijna anderhalve maand. Zij begonnen tij dens een bijeenkomst van honder den studenten en hoogleraren ln een klooster, waarbij een vrij democra tisch studenten vakverbond werd op gericht. Dit verbond werd door de Spaanse regering illegaal verklaard, omdat het in tegenstelling staat tot de Spaanse politieke leer, die steunt op door de staat geleide vakbonden. Indien de regering dit vrije Bar- celonese verbond zou erkennen zou een precedent worden geschapen waardoor ook de arbeiders zich van de officiële vakbonden zouden kun nen afkeren. De aanhang van deze vrije bond In Barcelona is echter uiterst groot tn heeft de steun gekregen van zeer veel intellectuele en kunstenaars in de stad. Een het begin van deze week belegde vergadering trok min stens duizend belangstellenden. Tegen de leiders van deze studen ten-vakbond heeft de rector van de universiteit proces-verbaal laten op maken, omdat zij zich weigeren te houden aan het reglement op de academische discipline, dat het op richten van afgescheiden bonden verbiedt en het beleggen van bij eenkomsten zonder goedkeuring van de overheid. In petities aan de mi nister van onderwijs hebben de studenten erkenning van hun vrije vakbond geëist, ontslag van de rec tor van de universiteit en intrek king van alle sancties die tegen de oprichters van het verbond zijn ge nomen. Tot nu toe zyn deze petities nog niet in overweging genomen. Onmiddellijk nadat hij was terug gekeerd van een bezoek aan de mi nister van Onderwijs in Madrid, heeft de rector van de universiteit van Barcelona het bovengenoemde ultimatum uitgevaardigd. Uitlatingen van premier Pengel naar aanleiding van het grensgeschil van Suriname met Brits Guyana vormden daartoe de voornaamste aanleiding. De heer Pengel zou in de Surinaamse staten hebben gezegd maatregelen te overwegen om de soevereniteit van het Surinaamse grondgebied te garanderen. De Kamer, bezig met de begroting van het kabinet van de vice-minis ter-president, dat de verhouding van Nederland met overzeese gebiedsde len van het Koninkrijk behelst, had er verbluft kennis van genomen. Di verse senatoren vroegen, wat de re gering van deze „zware woorden" af wist. „Het is volstrekt duidelijk", zo ant woordde minister Biesheuvel „Dat inschakeling van militairen in het grensconflict een koninkrijksaange legenheid is. Dat kan niet buiten de koninkrijksregering om gebeuren. Dat weet de heer Pengel net zo goed als wij". Over met de Engelse regering over het grensconflict is nog gaande, zo liet mr. Biesheuvel weten. „We kun nen daar niet op vooruit lopen". „Wij zijn niet verantwoordelijk voor uitlatingen van het Surinaam se kabinet" aldus de minister. „Ver klaringen op vliegvelden of perscon ferenties, daar heb ik geen bood schap aan. Die zijn niet tot de Ne derlandse regering gericht". De socialist Cammelbeeck drong nogmaals aan op duidelijkheid in de standpunten ten aanzien van de on afhankelijkheid van Suriname. Mr. Biesheuvel: „Hier krijgt men geen duidelijkheid, omdat de zaak voor Suriname een binnenlands politiek aspect heeft". MET BROMMER TEGEN TREIN: TWEEDODEN Als gevolg van een botsing met een trein zijn gistermiddag de 40- jarige N. de Wit uit Rosmalen en zyn zesjarig zoontje om het leven gekomen. Een elfjarig dochtertje werd licht gewond. De heer De Wit reed op zijn brom fiets met zijn twee kinderen achter op Op de niet-beveiligde overweg in Geffen, even buiten Rosmalen, is hij tegen de trein Roosendaal-Zwolle ge reden. Het jongetje overleed ter plaatse en de vader enige tijd daar na in een ziekenhuis in Den Bosch.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9