Wachten is op minister VERTRAGING IN MILJARDENKWESTIE KAN VELEN DVVR TE STAAN KOMEN Het 127e R.V.S. jaarverslag. Keihard zakendoen Ongunstige studieresultaten mede door onjuiste selectie Dr. G. van Leeuwen over de provo's DONDERDAG 28 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Nog steeds geen spelregels voor gas— en olierace op Noordzee i véél interessant I (Van onze Groningse correspondent) Kortgeleden is er weer een gasvondst van betekenis gemeld in het Engelse deel van de Noordzee weer moeten gegadigden aan Nederlandse zijde constateren, dat er ook dit jaar niets meer zal komen van boringen. Het wordt op zijn vroegst voorjaar 1967, voordat de eerste boorbeitels kun nen gaan draaien in het gedeelte van het continentale Noordzeeplateau, dat Nederland is toegewe- Deze vertraging in een zaak, waarmee miljarden zijn gemoeid, kan velen wel eens duur komen te staan. De achterstand, die Nederland heeft opgelopen in de gas- en olierace op de Noordzee wordt beangstigend. Terwijl, het Nordsee-Konsortium al drie jaar boort voor de Duitse kust en in het veelbelovende Engelse deel van de Noordzee steeds meer booreilanden verschijnen, terivijl ook Noorwegen en Denemar ken klaar zijn voor mijnbouw op de Noordzee, wordt er in ons land nog steeds gewacht op het bekendmaken van de voorwaarden waar onder de oliemaatschappijen aan de slag kunnen gaan op het Neder landse deel van het continentale plat. TOUWTREKKEN Wanneer zal minister Den Uyl (Economische Zaken) de verlossen- 'oorden spreken over deze deel- nemingsvoorwaarden? Er is al vaak gegist, maar niemand durft een voorspelling te doen. Het kan nog deze maand zijn, maar bij voorbeeld ook september. Er schij- nogal wat moeilijkheden te zijn. Het is touwtoekken tussen Economi sche Zaken aan de ene kant en de werkgroep van 31 internationale olie maatschappij (allemaal gegadigden een stukje Nederlands plat) aan de andere kant. En ondertussem gaat ontzettend veel kostbare tijd ver loren en zitten vele Nederlandse toe leveringsbedrijven, die vaak grote in vesteringen hebben gedaan om op- draohteniten te springen. De olie maatschappijen weten nu wel, dat Nederland het gasland bij uitne mendheid is geworden, maar zij we ten nog niet (dat zeggen zij althans) welke bodemschatten d'e Nederlandse Noordzee bevat. Kranten hebben al herhaaldelijk nieuws gebracht over enorme gasbellen onder de Neder landse zeebodem, geïnspireerd op Slochteren, maar de deskundigen spreken hooguit over veelbelovende structuren. Ook elders Gas of olie zoeken en winnen zijn keiharde zaken en onder de hui dige omstandigheden zitten de olie reuzen hun tijd niet alleen te ver doen met wachten op minister Den Uyl. Vrijwel al die 31 maatschappij en zijn bepaald niet alleen op het Nederlandse plat aangewezen. Zij hebben vaak al consessies op andere delen van het Noordzeeplat. En als daar dan bovendien nog gas wordt gevonden (zoals op het Engelse deel) wordt de aantrekkingskracht nog groter. Shell en Esso bijvoorbeeld hebben twee booreilanden in aan bouw in Engeland en één in aan bouw en één in reparatie in Neder land, die alle vier op het Engelse plat worden neergezet. Het succes lokt. De belangstelling Is nu niet direct op de Nederlandse Noorzee gericht. Minister Den Uyl moet spoed betrachten. Anders is het misschien straks de vraag of er wel genoeg belangstelling en boor- niateriaal is om met goede moed aan het Nederlandse avontuur te be ginnen. Op hete kolen Er wordt veel geheimgehouden, maar men kan veilig aannemen dat minister Den Uyl en zijn deskun- Meinsma wil weer campagne tegen roken Dr. L. Meinsma, directeur van het Bureau Kankerregistratie en leider van de enige jaren geleden gevoerde anti-rookcampagne. acht de tijd rijp om de actie tegen het roken via de communicatiemedia voort te zetten ..Met advertenties als „even wach ten met roken" komen we er niet" zo klaagde hij tijdens een forumbij eenkomst in Utrecht. Dr. Meisnma zei de indruk te heb ben, dat de positieve propaganda tegen het roken ongunstig is beïn vloed door tegenstrijdige meningen, met name uit de sector van de gees telijke volksgezondheid. Dr. Meisma legde aan het forum ook de vraag voor of de geestelijke volksgezondheid met zijn voorlich ting over het grotere gevaar van longkanker bij rokers is benadeeld. De Haarlemse arts dr. M. J. Heering vond het een moeilijke zaak. In ieder geval meende hij, dat de pro paganda tegen het roken de volks gezondheid niet negatief heeft beïn vloed. maar hij twijfelde aan het ef fect ervan. Tijd en wijze van presen tatie achtte dr. Heering belangrijk. Prof. mr. dr. M. Rooij gaf te ken nen, dat een anti-rookcampagne met beleid moet worden gevoerd. Uit de gevoerde actie blijkt, dat de invloed van de communicatiemedia kenne lijk niet zo groot is, want er wordt weer. flink gerookt. Dr. Heering zei ervan, dat wellicht eerst het rokers- probleem en de verslaving nader moeten worden bestudeerd. Als men steeds zonder meer maar blijft ha meren op het verband roken en longkanker, worden de mensen im- touum en gaat het effect verloren. dige adviseurs van de geologische (staats)dienst op hete kolen zitten. Aan de ene kant moeten zij de ont ginning van de Noordzee zo snel mo gelijk verkopen aan de maatschap pijen, aan de andere kant moeten zij de staatsdeelneming acceptabel maken en voorwaarden stellen, die geld in het laatje van de staat bren gen. Daarbij loopt men voortdurend de kans, dat de oliemaatschappijen op hun achterste benen gaan staan, omdat zij de voorwaarden te zwaar vinden. Er wordt vergeleken met de voorwaarden in andere landen, voor al Engeland en het is dus logisch, dat men de Nederlandse voorwaar den wel lichter maar niet zwaarder wil zien. Worden de voorwaarden zwaarder, dan loopt Nederland de kans dat de maatschappijen gaan zeggen „Voor ons een ander". Adembenemend Het is een adembenemende zaak waarbij de minister zelf amper weet, wat hij te koop aanbiedt. Zeker hij heeft zijn deskundigen, maar de oliemaatschappijen hebben er veel en veel meer, die ongetwijfeld veel en veel meer weten over de even tuele rijkdommen in de Nederlandse Noordzeebodem. Onder zulke om standigheden is'het moeilijk om za ken te doen. Dat is al gebleken. Met smart wordt gewacht op het bekend maken van de voorwaarden. Lukt dat nog deze maand en zeggen de maatschappijen ja, dan gaat er toch nog een klein half jaar heen met het aanvragen en uiteindelijk toekennen van de concessies. Dan is het al najaar geworden en zal waarschijnlijk geen maatschappij meer gaan zeulen om de booreilan den in positie te brengen op de woe lige zee. Dat gebeurt dan pas in het voorjaar van 1967. Een gok Maar dan moet ook alles meezit ten. Als de maatschappijen om de een of andere reden hun belangstel ling verliezen in het Nederlandse deel van het continentale plat, is Holland in last. Dan gaan de voordelen aan i de Staat voorbij, dan wordt de Noordzee geen boudmijn (zoals som- j migen verwachten), maar een mod derpoel waarin de Nederlandse toe- leveringsindustrie voortijdig zal ster- j ven. Er staan zeer grote belangen j op het spel voor de vele Nederland se bedrijven, die hun krachten heb ben gebundeld in de stichting j Noordzee geen goudmijn (zoals som- maatschappijen straks op hun i wenken te kunnen bedienen. Van al- j les en nog wat zal moeten worden geleverd om de olie- en gasrace op i de Noordzee op gang te brengen en op gang te houden. Reders, scheeps- j bouwers, maohinefabrikanten en j aannemers hebben de koppen bij i elkaar gestoken en de voorbereiden- j de werkzaamheden zijn al begon nen. Er is veel en zeer veel geld no dig en dat geld zal eruit moeten ko- Als alles goed gaal zullen de olie maatschappijen veel van wat zjj nodig hebben in Nederland bestel len. Booreilanden, boorinstallaties, allerhande vaartuigen, allerhande materialen, voedsel, personeel en noem maar op. Er zullen bevoorra dingsbases komen, en er zal een hele vloot (ook hefschroefvliegtuigen) no dig zijn om alles aan de man te brengen op de booreilanden. Aan al deze dingen wordt al ge bouwd en er sluiten zich nog steeds nieuwe toeleveringsbedrijven aan bij de stichting „Noordzee Mijnbouw", die weer combinaties is aangegaan en concurrenten heeft gekregen enz. Het Nederlandse bedrijfsleven is klaar om met de oliemaatschappijen in zee te gaan. Op hoop van zegen, want een gok blijft het. Het wachten is op de minister. als vanouds wéér goed verzorgd! Gaarne wordt het U op aanvraag toegezonden door R.V.S. - Westerstraat 3 - Rotterdam - tel. 010-11 47 60 Oordeel van prof. v. Heek Met het verdwijnen van de maat schappelijke uitgangspunten van het universitaire stelsel (als bijvoorbeeld; de recrutering van studenten uit een hom egeen milieu) en het maat schappelijk isolement van de univer siteit, is ook de universitaire samen leving op losse schroeven komen te staan, aldus prof. dr. F. van Heek (Leiden) in zijn inleiding op het gis teren in Eindhoven begonnen na tionaal congres, gewijd aan „onder zoek van wetenschappelijk onder wijs". Naar het oordeel van prof. Van Heek worden de ongunstige studie resultaten in ons land vermoedelijk mede beïnvloed door het feit, dat een minder specifieke en vermoedelijk ook minden' rigoreuze selectie voor het wetenschappelijk onderwijs plaats vindt. Naast de weinig specifieke selectie voor het wetenschappelijk onderwijs is er z.i. een zeer geringe differen tiatie van dit. onderwijs, hetgeen leidt tot vermenging van begaafde en niet-begaafde, van gemotiveerde en niet-gemotiveerde studenten, zo wel tijdens het eerste maar ook ge durende de laatste studiejaren. Doorlichting dat de Nederlandse universiteiten er niet aan zullen ontkomen, hl de toe komst evenveel aan dacht te beste den aan het concretiseren van de doeleinden van het wetenschappelijk onderwijs, als aan de methoden, waarmee deze doeleinden gereali seerd moeten worden. Een andere conclusie luidde, dat. de bestrijding van de universitaire problematiek gebaat is met een systematische doorlichting van het gehele univer sitaire systeem. Prof. dr. J. Tinbergen (Leiden) heeft vandaag aangedrongen op een herhaling van een onderzoek naar het vraagstuk van school en effi ciency. Hij wees in zijn inleiding op de grote betekenis van het onder wijsproces voor het algemeen so ciaal-economische ontwikkeling en op het algemeen maatschappelijk ontwikelingsproces en concludeerde o.m., dat. een groot volume voorop leiding en onderwijs er toe zal bij dragen de inkomstenverdeling gelijk- niatiger té maken. In zijn inleiding stelde professor di'. Tinbergen, dat het redement van het wetenschappelijk onder wijs in ons land boven de tien procent ligt, mogelijk ver daarboven en hij noemde dit in overeenstemming met het feit, dat er een schaarste is aan mamkracht met een universitaire opleiding in vergelijking tot andere produktie- factoren. licrkeIijk Leveu NED. HEKV. KERK Beroepen te Franeker J. W. Schaap te Kampen te Voorthuizen J. Zwij- nenburg te Oude water te Valburg J. van Vliet te Ooiddorp te Krulnlngen (toez.) B. DuLsterhof te Aagtekerke te Rottrdam-Heyplaat J. Vermaas te Maarssen door de Generale Synode Rotterdam. Be- Hoogvliet. Bedankt Vlasblom, kand. t. noemd tot hijstand in het past Rottevalle-Drachtstercompagnle j Lamberts, bijstand in het pastor») In „Hervormd Nederland" Hoogeveen (6de Vliet, laatstelijk Groningen-Noord, die Bijdragen van elders Onder de verschillende bestedings- I wijzen, die men aam voor investering beschikbare bedragen kan geven is die voor hoger onderwijs aantrekke- j lijk, aldus de hoogleraar. Hieruit volgt z.i. niiet noodzakelijkerwijs, dat deze investeringen' uitsluitend door' de overheid zouden moeten geschie den, „wamt waai- mogelijk kan men cok bijdragen van anderen trachten te verkrijgen". Prof. Tinbergen, die sprak over het economisch rende ment van het wetenschappelijk on derwijs, bepleitte het. beschikbaar komen van meer geldmiddelen voor fundamenteel onderzoek, desnoods „ten koste van een hoeveelheid on derzoek naar slechts voorbijgaande verschijnselen en waarvoor betrekke, 'lijk veel middelen worden beschik baar gesteld". EVANG. LUTH. KER leroepen t< Amstelveen S, Zondagsrust en binnenvaart Bonn geeft (voor 1975) 45 miljoen schadevergoeding De Westduit.se minister van ïanciën Baihlgriin heeft er in een vraaggesprek met Die Welt. op ge wezen, dat West-Duitsland tot 1 april 29.8 miljard' mark heeft uitgegeven aan schadevergoeding voor de nazi- misdaden. Tot en met 1975 zal nog eens 16 miljard mark uitgegeven worden. Een groot gedeelte van dit geld is ten goede gekomen aan Israëlische staatsburgers en de staat Israël, met inbegrip van een bedrag van 3.4 miljard mark krachtens een verdrag met Israël dat nu afgelopen S DahAgrün .zed, dat dit wel sterk manifesteert, dat de Westduitsers „in geen enkel opzicht van mening zijn dat zij, zelfs 21 jaar na het ein de van de oorlog, vrij zijn van hun morele verplichting tot schadever goeding', speciaal aan de joden". Gisteren zijn in het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken besprekingen begonnen over voort- zetting van de Westduitse hulp Israël. Officiële publikaties OPENBA ARM A K ING K AND ID A TEN'LI J ST EN Over zondagsrust en binnenvaart is gistermiddag op de jaarvergadering van de Koninklijke Schippersvereni ging „Schuttevaer" geruime tijd ge discussieerd. Dit gebeurde naar aan leiding van een voorstel van de afde ling Rotterdam om de zondagsrust van schippers veilig te stellen door doen sluiten van alle sluizen en brug gen op zondag. Tegen dit voorstel werd door de vergadering scherp stelling genomen, en wel op economische gronden. De voorzitter, de heer J. C. W. van Dam, zei, dat dit alleen al vanwege de ple- ziervaart en de continuvaart onmo gelijk zou zijn. Een vereniging als „Schuttevaer" kan zich met de reli gieuze kant van dit vraagstuk niet bemoeien, wel met de sociaal-econo mische kant. Om werktijden te limi teren zou het wellicht nuttig zijn het Verdrag van Parijs, waarbij onder meer de werktijden bij de Rijnvaart geregeld worden, ook van toepassing te verklaren op de binnenvaart. Ook staatssecretaris De Meijer mengde zich in de discussie. Hij be toogde, dat het in de samenleving steeds meer de kant van continu-ar- beid uiitgaat. De zondagsheiliging komt daardoor steeds meer in het ge drang. Ook hij zag meer een oplos sing in de richting van reglemente ring van de werktijden. Het zou jammer zijn wanneer met name de christelijke gemeente uit rechte solidariteit met het gezag en terecht begrip voor de problemen van recht en orde geen enkele soli dariteit met deze jongeren zou op brengen", zo schrijft dr. G. van Leeuwen, directeur van de „Hel dring Stichtingen" in Zetten, in het gisteren verschenen nummer van het weekblad „Hervormd Nederland" over de provo's. Dr. van Leeuwen maakt, een dui delijk onderscheid tussen het echte provotariaat, een klein groepje de grotere groep van „infceressant- doeneirs, meelopers, baldadige kwa jongens en herrïeschopprs, die tuk zijn op een rel". Over dat kleine groepje echte pro vo's schrijft dr. Van Leeuwen; „Dat we 'hier te maken hebben met een groepje intelligente jongeren, die of we hun vondsten kunnen waar deren of niet blijk geven van een bijzondere inventiviteit, een ver rassende vindingrijkheid". Hij oor deelt dat ze al provocerend bezig zijn de zwakke plekken van het ge- onze samenleving te tasten. Vragenderwijs voert hij die zwakke plekken in onze sa menleving ten tonele. In „Hervormd Nederland" schrijft hij; „Is het zo gek, a Is zij (de echte provo's) zich verontwaardigen on terreur van het motorische verkeer en de luchtverontreiniging? Is him angst voor de verteohnisering het leven zo dwaas? Is het zo onbe grijpelijk als ze het leven willen be leven en vermoeden, dat het ii samenleving van de ouderen met het persoonlijke creatieve en speelse maar mager is gesteld? Is het alleen maar negatief, als ze zich schrap zetten tegen een leven van geld dienen en carrière maken? Heeft dat alles niet iets van een utopische droom, ik zou bijna zeggen Mes- aans verlangen". Dr. Van Leeuwen vraagt zich af, of het conformisme van de ouderen vaak niet even ongenuanceerd is als het nonconformisme van de provo's hij besluit: „Ze lopen wat vreemd onder ons rond. Hun lange haren ir riteren velen, maar dat is een kwes tie van smaak. Onze gereformeerde vaderen droegen de haren langer. Als het weer mode is om het haar lang te dragen, zullen de jongeren weer kortgeknipt rondlopen". gemeentesecretarie ling Bevolking ca neergelegd. Pierre Alidière, een 74-jarige oud-chauffeur, maakt er zijn hobby van allerlei beveilingen r auto's en motoren uit te denken. Zijn laatste vinding is een helm voor motorrijders, waarop verlichte pijlen zijn aan gebracht. De verlichting ge schiedt door aansluiting op de motor. Door het hoofd te draaien veranderen de richtingsaanwij zers van kleur, wit of rood. Cairo's vliegveld moest de lucht in Een piloot van de Egyptische lucht vaartmaatschappij „United Arab Airlines" heeft gisteren voor het hooggerechtshof in Cairo verteld van een plan om de internationale lucht haven van de Egyptische hoofdstad op te blazen. Mohammed Abbas Tob- gy, een van de 46 leden van de ver boden „Mohammedaanse Broeder schap". die terechtstaan op beschul diging van samenzwering tot geweld dadige omverwerping van de rege ring en tot 't vermoorden van hoog geplaatste Egyptische functionarissen zei dat hij het vliegveld speciaal met het oog op sabotage in kaart had ge bracht. Hij was ei' persoonlijk te gen, maar wist dat „wie zich tegen de instructies van de organisatie ver zette, vermoord zou worden". Tobgy, die destijds op de lijn Cairo-Londen vloog, zei dat hij wel had geweigerd geluiddempers voor revolvers irit En geland me» b» brengen. Ds. L. Rijk sen tegen televisie „De Saambinder", het officiële kerkelijke weekblad van de Gerefor meerde gemeenten, geeft deze week bij monde van de Rotterdamse pre dikant ds. L. Rijkscn. commentaar op het besluit van de Barneveldse kerkeraad om een echtpaar niet toe te laten tot het afleggen van ge loofsbelijdenis, omdat het televisie in huis heeft. Ds. Rijksen geeft de kerkeraad groot gelijk: „Vast hebben wij er aan te houden, dat degenen, die de aloude waarheid voorstaan, geen te levisie in de gezinnen behoren te hebben. De televisie is niet op de markt gebracht ter bevordering van het woord Gods. maar veeleer tot zinnestreling. Daarby moet een tele visie als zeer schadelijk voor zeer velen worden gezien", aldus ds. Rijk- Hij gaat breed in op die gevaren „speculatie op zinnelijkheid en misdadigheid" en besluit: „alleen al uit protest tegen al wat door de televisie komt, moet geweigerd wor den zulk een verderfelijk apparaat in huis .te dulden. De kerk heeft geen beeldendienst van node, maar wel de levende bediening van Gods woord. Laten wij toch goed beden ken, dat wij door dergelijke toestel len zelf medewerken aan de verlei ding van onze gezinnen en zelf het oordeel over ons en onze gezinnen bij de gevolgen, die dit kijken mee brengt, inroepen Bijna 3 miljoen voor Brood voor het hart In mei 1963 en voor de twee de maal in mei 1965 voerde de Ne derlandse Zendingsraad in Amster dam onder verantwoording van een i groot aantal protestantse kerken in land de actie „Brood voor het Spaanse bisschop laat jeugdblad vernietigen De aartsbisschop van Madrid, mgr. Morcillo, heeft last gegeven het laat ste nummer van „Juventud Obrera" (arbeidersjeugd), uitgave van de ka tholieke arbeidersjeugd in Spanje, te vernietigen. In dit nummer was een artikel opgenomen over toestanden in het Spaanse leger, zoals die door een rekruut waren beleefd. Hoewel Spanje sedert 9 april van dit jaar geen perscensuur meer kent, moeten week- en maandbladen ge- j hert' ruime tijd voor verschijning aan hetdoel 7an ^eze ac^e was twee- ministerie van Voorlichting ter lezing er^e': enerzijds een betere en grote re lectuurproduktie en -distributie mogelijk te maken vanuit de ker ken, waarmee de Nederlandse pro testantse kerken in Azië, Afrika en Zuid-Amerika speciale banden on derhouden en in de tweede plaats het bijeenbrengen van f 1.000.000 ten behoeve van het in 1964 opge richte wereldfonds voor christelijke lectuur. Thans, precies een jaar na dat de laatste actie gehouden is, kan het resultaat verantwoord worden. In totaal kwam beschikbaar bij na f3.000.000 (f2.920.300). Hiervan i3 f950.000 bestemd voor het wereld- fonds voor christelijke lectuur, ter wijl de overige f2.000.000 naar de kerken van vooral Indonesië (f726.275) en Kameroen (f717.700) maar ook een groot aantal kerken in Kenya, Rwanda, Tanzania. Ar gentinië en Brazilië ging. worden aangeboden. Het ministerie liet de uitgevers van dit jongeren blad weten, het niet eens te zijn met de inhoud van het bewuste artikel. De uitgevers stelden zich daarop in verbinding met de aartsbisschop van Madrid. Deze laatste schaarde zich achter de mening van het minis terie en verbood verspreiding van het blad. Onder snypersen is het inmid dels tot papierwol verwerkt om te voorkomen, dat exemplaren clandes tien zouden worden verspreid. Deze gebeurtenis heeft de critici van de Spaanse wet op de persvrij heid, die menen dat hoewel de pers censuur officieel wordt afgeschaft, maar in een aantal paragrafen toch zeer gedetailleerd weer terugkeert, voedsel gegeven hun mening te ver- eterken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7