mm iïê; stad de des levens sr:; Antibioticum PROF.HOYTINK GAAT HEEN NA CONFLICT /u DONDERDAG 28 APRIL 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 oorspronkelijk verhaal van joeeph I. „Edelachtbare, dames en heren van de jury, dit is Susan Richardson. Zij werd door de auto van de heer Ga- lotti deerlijk gewond op een morgen, toen zij zich naar school begaf. Su san was invalide, doch ik heb de vreugde beleefd ertoe te mogen bij dragen dat zij het gebruik van haar benen heeft teruggekregen. Susan Richardson kan weer lopen. Doch wü moeten ons er tientallen Jaren geleden mede, dat wij de slachtof fers van de toenmalige kinderver- lammingsepideën stalen beugels ga ven? Neen, wij hebben koorts achtig gezocht naar het middel om de ziekte te voorkomen. En wij hebben het gevonden. Wij zijn door de Ame rikaanse en alle andere burgers toe gejuicht en gedankt daarvoor. Wel- De verkeersonveiligheid eist meer slachtoffers dan welke ziekte ooit ge ëist heeft. Wat is nu onze plicht? Wat is uw plicht?" Hij wendde zich tot Susan en vroeg: „Waaraan dacht je, Susan, toen je aangereden werd door de auto 'an de heer Galotti?" Susan keek hem verlegen aar bevochtigde haar lippen. „Ik ik moest naar school en op reis was en die dag terug komen. Ik dacht eraan, dat ik ;n dat hij een cadeautje uit Euro- ja voor me zou meebrengen". Haar dunne stemmetje klonk onge lofelijk helder door de zaal. Alle aanwezigen verstonden haar woor den. „Edelachtbare, dames en heren Gy zult onze toekomstige kinderen moeten afleren, aan hun ouders te denken", zei Flowerson sarcastisch. „Gij zult hun moeten verbieden, een cadeautje te denken dat hun vaders zouden kunnen meebrengen. Want de gemotoriseerde wereld kan dat niet meer toestaan!" Het was doodstil. Niemand zei een woord. Mac Really keek Flowerson be moedigend aan. Rechter Lincoln 6taarde naar de zoldering. Toen ont stond er enig rumoer in de bank der verdediging. Een heftig gefluister was de inleiding tot een plotselinge be weging. Toen stond Lemban Foot, de autofabrikant op. Zijn stem klonk hees, doch zeer luid. Hij leek tame lijk opgewonden. „Edelachtbare", zei hij. „Ik moet u mededelen dat de verdediging zich terugtrekt en zich bij voorbaat neer legt bij de uitspraak der jury. Ik heb zojuist aan de heer Stephenson medegedeeld, dat ik overtuigd ben van de onrechtmatigheid der ver dediging en de laakbare positie van de beklaagde. Ik distanjieer mij van de actie tegen Life City. Ik ben op de hand van de aanklager. Ik wil hem alle inlichtingen geven die hij wenst. Ik wil mijzelf niet vrijspreken medewerking aan het streven om de experimenten te Life City te doen mislukken, doch ik trek hierbij mijn medewerking in. Ik steun de verde diging niet meer. Ik heb Rechter Lincoln hamerde. „U ben geen partij", zei hij scherp tegen Foot. „Ik ken u niet. Ik heb alleen met de verdediger te maken, niet met zijn opdrachtgever. Ik ver zoek u te zwijgen". Zich tot de ver dediger wendend, vroeg hij: „Wenst u voortzetting van het getuigenver hoor?" „Neen!" zei Stephenson woedend. „Ik heb niets meer in het midden te brengen". „En u?" Dat was tot MacReally. „Ik wil niet aandringen op voort zetting van het getuigenverhoor", zei opgewekt. „Ik wacht vol ver trouwen de uitspraak van de jury af". Rechter Lincoln moest drie minu ten hameren om het lawaai te be daren. De jury begaf zich naar de raadkamer. De namen van de juryleden zijn voor het nageslacht bewaard geble- ven. In het verkeersmuseu Washington prijken zij op ee konde, die de burgers van Li hebben doen vervaardigen. De men zeggen ons thans niets Doch in de tijd van het proc ren zij op ieders lippen, ook Amerika. Reeds in die tijd v< de Amerikaanse pers de kui het nieuws te verbreiden in ee trekkelijke vorm, zodat men v ten de Amerikaanze grenzen leefde met de sensaties, die het rikaanse publiek bezighielden. De leden van de jury vocht< uur lang een strijd. Zij hadi die uren voor zichzelf af te n met misverstanden, sentin egocentrische opvattingen en ticisme. De meerderheid vai slaagde daarin, en deze meerc overwon de minderheid zodi slotte de uitspraak gunstig 1 over het lot van Life City. De jury verklaarde de sy sche verdachten schuldig en seerde levenslange opsluitinj die dag af begon buiten d rechtszaal de procedure in de rale staatsvolksvertegenwoordii die leidde tot de wettelijke vei regeling welke wij thans kern die een einde heeft gemaakt i mogelijkheid, dat het oppervl: Verenigde Staten en der weri slagveld tussen verkeer en me word< zoals me uitgelegd en doorgevoerd, mesete landen heeft men de ver keerswegen aangelegd in tunnels, naar het model van Life City. In andere landen heeft men de voorkeur gegeven aan de luchtbrugen, die hoog boven de begane grond een tweede „begane grond" hebben ge schapen voor het snelle verkeer. Dat verschil doet niets ter zake. De doodsvijand van de naar een rustig en veilig bestaan snakkende mens is van het toneel verdwenen. Hij is getemd en een vriend der mensen geworden. En de mens is nu, na generaties van verterende angst, verlost van de twee grote drei gingen, die in eerdere decennia het menselijke geslacht ten gronde dreig den te richten: van de oorlog: en an de verkeersonveiligheid. Hij is nu opnieuw de koning der schepping, die hij eertijds was verbonden met de natuur, in het be zit van een gezond zenuwstelsel en geneigd tot de rust van een vredig bestaan. Het is goed, in onze tijd dit alles nog eens te overwegen. Want nim mer moge het besef uitsterven, dat d" beschaving slechts door de in spanningen, het inzicht en de moed enkelingen ontwikkeld is kun nen worden tot datgene, wat wij thans bezitten. Die enkelingen zul len altijd en overal ter wereld op de vestigingen der cultuur gevonden worden, als het gevaar nader komt. Respecteer hen, help hen, steun op hen. zy zyn een gave Gods. EINDE Drie Canadese microbiologen heb- ;n een nieuw antibioticum ontdekt en ten dele getest, dat een grotere verscheidenheid ziekten veroorza kende organismen aanvalt dan enig ander bekend antibioticum, zo heeft het Canadese departement van land bouw meegedeeld. Het antibioticum, dat de naam myxin gekregen heeft, wordt onder zocht door het instituut voor kan keronderzoek van de universiteit van Saskatchewan op zyn effect voor het doden van kankercellen in rea geerbuisjes. Verwacht wordt dat het kanker onderzoek in Saskatoon nog een jaar zal duren voor bekend is voor de ut- van dit onderzoek aangaande het doden van kanker. collega zulke dramatische vormen heeft aangenomen. Samenwerking van Amersfoortsche Courant Utrechtsch Nieuwsblad De besturen van de naamloze ven nootschappen: „Utrechtsch Nieuws blad, voorheen Joh. de Liefde NV" en „NV drukkery Onnes" in Amersfoort delen mee, dat zy tot een volledig samengaan besloten hebben. De naamloze vennootschappen bUJ- ïn beide bestaan onder hun eigen directies, zodat in de rechtspositie het personeel (U.N. 314 perso neelsleden, Onnes 130 personeelsle den) geen wijziging komt. Beide ondernemingen hebben als voornaamste doel het uitgeven van dagbladen. Deze dagbladen, het Utrechtsch Nieuwsblad (oplage 67.000) de Amersfoortsche Courant en het Veluws Dagblad (totale oplage 27.000) zyn geiyk gericht, volkomen onaf hankelijk en streven naar de grootst mogelijke objectiviteit. Hun versprei dingsgebieden grenzen aan elkaar en lopen zelfs in elkaar over. De bladen hebben ieder voor zich een uitzon- deriyk sterke positie in hun ver- spreidingsgebeied De Amersfoortse Courant en het Veluws Dagblad zullen hun eigen re dactie en mede daardoor hun eigen karakter behouden, doch kunnen profiteren van de grotere redactie- staf van het Utrechtsch Nieuwsblad. Nu voor de grafische industrie elek tronische apparatuur beschikbaar komt, hetgeen zal leiden tot wijzigin gen in de produktiemethoden, is het nodig om te komen tot zc groot mo gelijke produktie-eenheden. opdat een zo efficiënt mogeiyk gebruik kan worden gemaakt van deze kostbare apparatuur. ien, dat het tach- lershuis aanleiding diende te geven Maar in werkelijkheid waren zijn op te geven. Intussen had Panda door het gebeurde wel een aan zienlijke voorsprong gekregen. En toen hij nu in volle vaart het gebouw van de Onbeperkte Crediet Maatschappij naderde, verried het gat in de muur hem dat hij het einde van zijn speurtocht naar Joris Goedbloed in zicht had. )rAls ik maar op tijd kom voor Knop „Wat een vak, o, wat een vak," peinsde hij; „dertig jaren taaie klee?^cheurendeT °°f is™ f[ijze£d *°00Td- EnJ^n nu Thrt C!" dacht hij. Nu dat was hij blijkbaar wel, i uiterlijk of gedragingen wees er op, dat hij net J j loas geweest. „Joechei!" v RECHTER TIE EN HET SPOOK VAN DE TEMPEL 87. Tsjiao Tai en Rechter Tie schieten toe maar het is te laat: de abdis heeft de dolk diep in de borst van Lentebloesem gestoten. Terwijl Tsjiao Tai het zieltogende jonge meisje in zijn armen op vangt, grijpt Rechter Tie naar de abdis. Zij deinst achteruit. Haar linkervoet glijdt uit op de rand van de crypt en voordat de rechter haar nog kan grijpen, stort ze met een luide gil naar beneden. Rechter Tie klapt in zijn handen. Twee soldaten komen met getrok ken zwaarden vanachter de zuilen de zaal inrennen, gevolgd door vier anderen die zich verdekt bij de voordeur hadden opgesteld. ,X.aat niemand deze hal verlaten!" beveelt Rechter Tie. „Een van jullie moet zich in deze crypt laten zakken en zien of die vrouw nog leeft". Terwijl een soldaat zijn gordel losgespt om zijn makker naar beneden te laten, gaat de rechter naar Tsjiao Tai die Lente bloesem nog in zijn armen houdt. ,fZij is dood!" zegt Tsjiao Tai zacht. Tranen lopen langs zijn gebruinde wangen. De soldaat klimt uit de crypt, geholpen door zijn makker. „De abdis is dood, edel achtbare", rapporteert hij. ,£>e val heeft haar nek gebroken". Rech ter Tie knikt. Hij werpt een sombere blik op de voormalige Prefect Woe en de gebroeders Lie, die hem verwezen aankijken. Dan heft de rechter zijn hand op. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMET JE FOK 505. Heftiger werd de wind en de jury op het dobberende vlotje kreeg het zwaar te verantwoorden. Zoals dat meer gaat was de jury samengesteld uit mensen, die zelf nooit gevaren hadden. Als we deze pagina in kleuren zouden drukken zou je genoten hébben van de fraaie groene kleur op hun gezichten. Toch verlieten zij hun post niet, want juist nu kon ieder ogenblik de winnaar naderen. Spannend was de eindstrijd als nooit tevoren. De pollepel en de staande klok voerden een geduchte strijd, waarin alle middelen loerden toegepast. Zelfs werd de staande klok op twaalf uur gezet om maar zoveel mogelijk wind te vangen. Het leek tussen deze twee te gaanmaar achter hen naderde als een schim op het water het vreemde vaartuig, waarvoor Bram alle zeilen (en sokken en half hemdjes) had bijgezet. De toeschouwers juichten van opwinding. Het zou een kwestie van millimeters worden SfsfiSSS MSEL" Kerkrdyk 26 op 1 J&vvsuke ëssk;::; CrrTN«.^-k 26 op 175 ^„2v5.a:v.cAmb,v sn

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 29