ASCOT Oud kerk j e van W ad way wordt toneelzaal kunst kalei öoscqqp Krachtige aquarellen van Charles Kemper ju ENKELE JAREN LEEG STAAN: Culturele avonden op hoog niveau Muziekprijs voor Jan v. Vlijmens „Gruppi" In Kunstzaal Heuff: i Boek over Béjarl Keukenhof begroet de 100.000e passagier van tulpenvluchten (Speciale berichtgeving) Jway is een gehucht bij Wognum10 km ten oosten van mm. Vanaf de Dorpsstraat loopt een paardepadjenaar een Lillen kerkje met een nog vrij gave vierkante toren. In die toren Lteen klok met name Maria Magdalena, aan wie voor de re- Uatie het katholieke kerkje was toegewijd. Die klok gegoten 0 luidt niet meer om de gemeenteleden van de hervormde op te roepen voor de dienst. Er wonen maar twee protestante zinnen in Wadway en het is al vier jaar geledendat er voor ijlaatst een kerkdienst in werd gehouden. na de zomer culturele avonden gegeven. Het programma van vorig jaar omvatte een Shakerpeare-her- denking., een vertoning van de film „Hamlet" een toneelstuk van Sha kespeare door het Zoldertheater en een muziekavond, verzorgd door het Obrecht-gezelschap. Plaats voor 100 bezoekers Het programma van dit jaar: 6 mei: Furcht und Elend des dritten Reiches" van Berthold Brecht; 3 juni Spaanse volksmuziek met Dick Visser, gitaar en Anneke van Set ten, zang; 17 juni muziekavond door het blaasquintet van het Haag se Conservatorium en op 9 sep tember de in Enigenburg wonende Albert van Dalsum (by wijze van uitzondering) met fragmenten uit de Gjjsbrecht. Men hoopt het kerkje dat ca 100 bezoekers plaats biedt deze avonden vol te krijgen. Na afloop drinkt men dan een glaasje in het nabijgelegen dorpscafé „De Vriend schap". Men komt het kerkje binnen door in de zijgevel. Achter een outen schot bevindt zich de vroe- isre consistoriekamer, waar in de .oordmuur het z.g. „Noormannen- wtje" is dichtgemetseld. Het inte- van het kerkje ademt rust en telheid. Centraal in wat vroeger ït priesterkoor was staat een preek- wel uit 1696 van oud eikenhout met I in relief gesneden allegorische irouwenfiguren. Op het achterschot het familiewapen uitgesneden van eerste eigen predikant van Wad- fey, Jacobus Larenius, die er tot l in 1691 de diensten leidde. van de kerk is gedeelte- $1 bedekt met hardstenen plavui- «n, gedeeltelijk met grafzerken., o.a. Larenius' opvolger Lam- ffltus Craay, blijkens het opschrift ftedicant te Wadweyde' CBIIT sötorven) 30 december 1734. Aan het hemels blauw geschilderde, sode-plafond, dat een goede akoes- Et, hangen twee fraaie hou- en daar vergulde lichtkro on, die kaarsen dragen. De muren ^n verweerd door vocht en weer. A-hter in de kerk en vooraan wat ble houten banken. Nieuwe bestemming kerkje van Maria Magdalena na zoveel eeuwen een nieuwe (stemming. De Hoornse arts, dr. H. C- van Scherpenberg, regissepr van k toneelgroep „Het zoldertheater" froep bracht modern toneel op wider van het artsenhuis) vond bet kerkje geschikte ruimte voor ti toneelgroep. De landelijke rust 3 de schone harmonie van kerk ten omgeving troffen hem. Om kort 'pan: er kwamen toneeluitvoerin- n in het kerkje. En concerten en Tdrachtsavonden. Voor een klein, select publiek, belangstellenden iit Hoorn en Bergen, maar ook uit trder gelegen plaatsen. aldus dr. Van Scher- wij wilden iets méér dan maar wat amateurtoneel be- j-jjven. Er kwam een „Stichting 'way", die voor het symbolische ag van f 1,- het kerkje in eigen- freeg, waarbij zij de verplich- op zich nam het kerkje dat op monumentenlijst staat, te bewa il Do Stichting wil meer zij wil het ®k3e laten restaureren en als het 1 helemaal in zijn oorspronkelijke «stand gerestaureerd kan worden, tenminste consolideren. i7® Amsterdamse architect Ys- J^d Kok, die ook de oude kerken r. Schellinkhout en Oosthuizen Het kerkje van Wadway. betalen en 25 begunstigers, die f25 gaven, wil wat ruimer in haar mid delen komen; het streeft naar 300 contribuanten. Voor die contribuan ten worden in de maanden voor -0 een ton bedragen, rekent op 70% overheidssubsi- f De toren, die eigendom is van gemeente Wognum en die vorig iwif goede beurt, kreeg, valt "««en het plan. Het Stichtingsbe- 3 een 140 gezinnen als con- "DUan® aantrok, die f 10 per jm LEIDSCH DAGBLAD Congres PEN-club (Van onze correspondent) Op 29 en 30 september en op 1 en 2 oktober a.s. zal in Arnhem en Nijmegen een executieve- en Ronde Tafelconferentie worden gehouden, georganiseerd door de Nederlandse Penclub. Het con gres zal zeer waarschijnlijk on der leiding staan van de interna tionale president, de Amerikaan se auteur Arthur Miller. Het thema van de Ronde Tafelconfe rentie zal zijns „Het theater in de wereld van Z.-H. Orkest op tournee naar Madeira Het 33 man sterke Zuid-Hollands Orkest zal eind volgende maand on der leiding van dirigent J. N. van der Waard een toernee van een week ma ken naar Portugal en Madeira. Op 28 mei a.s. zal daartoe voor het eerst in de geschiedenis van dit vlieg veld op Zestienhoven bij Rotter dam een Caravelle straaltoestel lan den en wel van de Portugese maat schappij T.A.P., waarmee het gezel schap naar Lissabon zal vliegen. Eerst zullen enkele voorstellingen in de Portugese hoofdstad worden ge geven, daarna reist het orkest verder naar het in de Atlantische Oceaan gelegen Madeira. In totaal staan 5 voorstellingen op het programma. Op 4 juni wordt het gezelschap in ons land terug verwacht. Tsjaikowsky Festival in Moskou Aan het van 30 mei tot 29 juni te houden vierde Tsjaikowsky-festi- val te Moskou eullen musici uit 38 landen deelnemen, onder wie 44 uit de Ver. Staten, zo heeft de Russische minister van cultuur, Yekaterina Foertsewa meegedeeld. Er zijn vier maal zoveel deelnemers als de laatste keer. De jury voor pianisten zal geleid worden door Emil Gilels, die voor violisten door David Oistrack, die voor cello door Mstilaw Rostropo- wich en die voor zang door Alexan der Swesjnikow. Anderen die aangezocht zijn om zitting te nemen in de jurys zijn: George London, Pierre Fournier, Gaspar Cassado, Efrem Zimbalist, George Sigetti, Carlo Zecchi, Aram Katsjatoerian en Leonid Kogan. De jongste twee deelnemers zullen naar verwachting de Japanse violist Ekko Sato en de Russische pianist Grigory Sokolow zijn. Beiden zijn 16 jaar. Picasso aanvaardt Leninprijs De beroemde schilder Pablo Picasso heeft een gouden me daille en een diploma behorend bij det hem vorig jaar toegekende Leninprijs voor de vrede geac cepteerd. De Russische schrijver Ilja Ehrenburg heeft medaille en diploma gisteren aan Picasso overhandigd in diens huis in Mougins aan de Riviera, dicht bij Nice. Op verzoek van Picasso had de plechtigheid een besloten ka rakter en is de pers pas later op de hoogte gebracht. Hauptmanns beste vriend overleden: Artur Ressel In Aichkalden in het Zwarte Woud is de ook in ons land bekende Duitse kunstschilder Artur Ressel overleden. Ressel werd in 1896 in Agnetendorf geboren. Hij was de buurman en beste vriend van de schrijver Gerhart Hauptmann, die hij menigmaal ge portretteerd heeft en ook op diens doodsbed schilderde. In 1932 verwierf Ressel, die een leerling is geweest van Kokoschka en Modersohn de „Prix de Rome". Zijn werk werd door de nationaal- socialisten als „ontaarde kunst" be schouwd, uit de meeste Duitse musea verwijderd en vernietigd. In het Ste delijk Museum in Praag zijn nog en kele doeken bewaard gebleven. Na de oorlog werd hij volledig ge rehabiliteerd. Een van zijn laatste opdrachten was het vervaardigen van een schilderij van Adenauer dat tot zijn bekendste werken behoort. Ressel heeft als „neo-realist" na de bevrij ding ook een tentoonstelling van zijn werken in Haarlem gehouden. Ver schillende van zijn doeken zijn in Nederlands bezit. De muziekprijs 1965-1966 van de Stichting „Het Fontein Tuyn- houtfonds f 3.000, een der grootste kunstprijzen van ons land is gistermiddag in het muziekcentrum in Amsterdam uitgereikt aan Jan van Vlijmen te Hoevelaken. Een jury, bestaande uit de heren M. Flothuis (voorzitter), Theo Bruins en E. van Rooyen, heeft Jan van Vlijmen de bekroning toe gekend voor zijn kamerorkestwerk „Gruppi" voor 20 instrumenten en slagwerk. Als voorzitter van de Stichting overhandigde de heer S. J. Fontein (achterneef van de oprichter) hem een couvert, nadat de heer Flothuis het juryrapport had voorgelezen. Daarin wordt geconstateerd dat het uit een zeer groot aantal in aan merking komende composities geko zen werk, zeer de aandacht heeft ge trokken. „Gruppi" werd in 1962 ge componeerd en op 13 september 1963 door het Radio Kamerorkest on der leiding van Rudolf Kroll in Ti- voli te Utrecht voor het eerst uitge voerd. zrjwprïp Plastieken van Ru de Gier In Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar zijn thans tot en met 12 mei aquarellen te zien van de in 1913 te Heemstede ge- horen uitermate begaafde Char les J. Kemper (vader v. d. kunste naar Maarten Kernver) en vlas- tieken van de in 1921 te Rotter dam geboren Ru de Gier. Wie een bewonderaar is van de aquarelleerkunst, kan op deze expo sitie terecht. De figuratief werkende Charles Kemper heeft zich in dit veeleisende genre een sterke reputa tie opgebouwd. Zijn krachtige compo sities, welke van een grote deskun digheid getuigen en voor alles ook de knappe tekenaar ven-aden, trekken sinds lang de aandacht. Hij draagt speciaal Rotterdam een grote liefde toe, lijkt door de suggestieve stads en havengezichten, onder somber- grijze luchten, geobsedeerd. Zijn strakke impressies van de daar lig gende stoomschepen, hijskranen, in stallaties van velerlei aard, machines enz., zijn van een visueel beeldende realiteit. De met trefzekere hand neergezette en in pregnante contou ren gevatte werkstukken van groot formaat tekenen het Rotterdam en de bedrijvigheid op de Maas, dat m zijn hart leeft, ten voeten uit. Daar naast heeft Kemper ook indrukken van velerlei haveloze bouwsels in de Belgische en Franse mijndistricten verwerkt, waar eenzelfde activiteit hem inspireerde. Kempers colariet is bewust beperkt. Het past zich evenwel wonderlijk goed bij de knappe sfeertekening aan. Ziin voorkeur gaat uit naar het zwar te, grauwe, met hier en daar een stérk contrasterend rood. Doch in een illustratie als het „Verlaten strand past hij ook veel wit toe. Bil een groot voorganger als d® Haarlemmer H. Boot heeft Kemper het „ambacht" tot in perfectie ge leerd, maar hij is een eigen weg ge gaan, welke keer op keer tot boeiende resultaten leidde en waarbij de strik te zakelijkheid van een vernuchterde wereld waarin techniek hoogtij viert, op de voorgrond staat. Niet voor niets heeft Kemper, die midden in deze dynamische tijd lijkt te vertoe ven, dan ook o.a. de Willem van Col- lempdijs verkregen. Men kan hem immers tot de vooraanstaande hui dige aquarellisten rekenen, wars van romantische gevoeligheden of zoete- lijkheid. WM—W \Charles Kemper: Schip De in hoofdzaak kleine, plastieken van Ru de Gier bepalen zich voor namelijk tot merkwaardige, rond of bolvormige een enkele maal schra le figuurtjes, waarmee hij in moder ne zin een eigen taal spreekt. Er zijn bepaald bijzonder karakte ristieke en aparte vondsten onder, welke een attractie kunnen betekenen voor menige kamer. Waarvan hij er echter Franse titels aan verleent, is ons niet duidelijk. Toen en evenzo bij de zes uitvoe ringen in 1964 door het Concertge bouworkest heeft het grote indruk gemaakt op het publiek. Bjj een en- quete onder de bezoekers van het ex perimenteel concert van dit orkest op 11 januari 1965 bereikte „Gruppi" de beste resultaten. In het rapport wordt Jan van Vlijmen geboren in 1935 een der meest markante persoonlijkheden van zjjn generatie genoemd, wiens werk getuigt van fantasie en durf. Het blijft beheerst, maar bereikt niettemin een maxi- um aan spanning. Dit was de tweede maal dat deze drie jaarlijkse prijs werd uitgereikt. De eerste, de com posit ieprijs van 1962/1963, werd toegekend aan Ton de Leeuw voor diens orkestwerk „Mouvements Retrogrades". „LINNAEUSHOF" DOOR ZWEEDSE AMBASSADEUR GEOPEND Het elfde seizoen van de „Lin- naeushof" in Bennebroek is gister middag officieel geopend door de Zweedse ambassadeur in ons land, de heer Jans Malling. De directeur, dc heer Henry W. Roozen, gaf een schets van de Zweedse botanicus Linnaeus (1707-1778) en hij vestig de in het bijzonder de aandacht op de omgeving, waar Linaeus vroe ger gewerkt heeft. Op deze plaats is thans in Linnaeushof. De Zweedse ambassadeur herin nerde eveneens aan het leven van de botanicus en aan de banden tus sen Nederland en Zweden in onze tijd. Daarbij belichtte hij de han delsbetrekkingen tussen beide lan den en het toerisme. Tijdens een wandeling over het terrein heeft de heer Maling een bloemstuk gelegd bij het beeld van Linnaeus. „Linnaeushof" is tot oktober geopend en bevat een groot aantal bloemperken, een speeltuin en een midgetgolf baan. Vorig jaar bedroeg het aantal bezoekers 200.000. Marini's „Paard met ruiter" naar Sonsbeek Het beeld „Paard met ruiter" van Marino Marini heeft de gemeente Den Haag in bruikleen afgestaan voor de van de zomer in Sonsbeek te houden openluchtentoonstelling. Het beeld is het grootste van Marini in ons land en het enige grote beeld van deze kunstenaar, dat een permanente plaats heeft buiten een muse De dag, dad; het precies zeven Jaar geleden is, dat „Paard met Ruiter" in een nieuwe Haagse woonwijk werd onthuld, oP 2 mei, zal het beeld naar Sonsbeek worden vervoerd. In het kader van het Holland tival wordt van 27 mei tot 25 tember in Sonsbeek een internatio nale openluchtexpositie gehouden. Er zullen ook zes grote beelden van Henri Moore en beelden van o.a. Hans Arp en Jacques Lipchlta te zien zijn. Advertentie Typografieprijzen Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft twee typografie prijzen toegekend. De N. H. Werkmanprijs, groot f 1500, ging naar Jan van Toorn uit Am sterdam voor zijn gehele oeuvre. De Frans Duwaerprijs, eveneens een prijs van f 1500, werd toe gekend aan Wim Crouwel uit Amsterdam, ook voor zijn gehele werk. De toekenning geschiedde op voorstel van een door B. en W. ingestelde adviescommissie» bestaande uit de heren B. Cor net» Ch. Jongejans en G. Kou- wenaar. wordt besohouwd als een van de rijkste schilders ter wereld. Hij wordt wel „een miljonair met een van de communistische partij" ge noemd. Als fel tegenstander van het bewind van Franco in zijn geboorte land werd hjj in 1944 communist. Vier Jaar later ontwierp hij de bekende vredesduif voor het wereldvredescon- i, dat onder communistische aus piciën in Parijs werd gehouden. Een portret dat hij in 1953 van de toen overleden Stalin maakte, lokte een protest uit van Moskou. Picasso rea- de toen met de woorden: „Waar om moeten zij met mij over kunst praten? Ik probeer hun toch ook niet les te geven in economie". (Van onze correspondent) Er is een goed bericht voor balletliefhebbers. Binnenkort zal bij de Brusselse uitgever Ver- beeck het eerste boek over de choreograaf en danser Maurice Béjart het licht zien. Béjart et la danse" zal de titel zijn: het be vat 150 foto's van de balletfoto- graaf Kayaert in een lay-out van Marina Ponjaert. Béjart's expe rimentele Parijse tijd wordt er niet in behandeld, maar wel alle ballettendie hij voor het ballet van de twintigste eeuw heeft ge maakt, van de „Symphonie pour un homme seul" af tot en met Beethovens' Negende. Mevrouw Margaret Hanson uit Gulsely Yorkshire (Engeland) Is vandaag de 100.000 ste passagier van de „tulpenvluchten", die sinds 1959 tussen Engeland en Nederland wor den gehouden. De toeristen, die van deze vluch ten gebruik maken, kunnen van vijftien vliegvelden in Engeland op stijgen voor een ééndaagse trip die ben, na aankomst op de luchthaven Zestienhoven in Rotterdam, in blik- semtempo de Nederlandse bollen- pracht laat zien. Mevrouw Hanson heeft onder meer de kaasmarkt in Alkmaar be zocht waar zij op „De Waag" werd gewogen. Haar gewicht zal, flink naar boven afgerond, in kaas ten >ede komen aan een liefdadige En- :lse instelling. Vervolgens reed zij naar Noord- wijk waar zij aan de eerste aange- komenen van de Tulpenralley 1966, bij het hotel „Hulster Duin" een bos tulpen overhandigde. Hoogtepunten van haar bezoek als „tulpenvlucht- passagiers" vormde het hieropvolgende bezoek aan de Keukenhof in Lisse, waar zij ont vangen werd door de burgemeester mr. M. J. de Graaf en het Stich tingsbestuur van de .Keukenhof". Gedurende twee uren maakte zij een wandeling door deze bloementuin. De tulpenvluchten worden georga niseerd door het reisbureau. „Olarkson'B Tours Ltd" in Londen Gebleken is, dat de veelal .honk vaste" Britten grote Interesse tonen voor deze trip. Die hen vóór het einde van de avond weer in hun hui zen laat terugkeren. Makelaars De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een wijziging van het Wet boek van Koophandel aanvaard, waardoor er het een en ander zal veranderen in de positie van de ma kelaars. Zo zal de tuchtrechtspraak worden uitgebreid tot het taxeren en uitbrengen van deskundigenrappor ten. Voorts krijgt de aanduiding „ma kelaar" strafrechterlijke bescherming. Geldmachine De politie in Dallas zoekt naar een man die een handelsreiziger 21.000 dollar lichter heeft ge maakt door middel van een bankb ilj ettenmachine. De gezochte man had de rei ziger bij zich in zijn motelkamer uitgenodigd en toonde hem daar een draagbare machine, waar van het belangrijkste onderdeel een rol was met een afdruk van een bankbiljet erop. Verder be hoorden er nog bleekmiddelen en kleurstoffen bij. De man stopte er een bankbiljet van een dollar in, dat eerst gebleekt werd en enkele minuten later door middel van een truc zogenaamd tevoorschijn kwam als een tlen- dollarbiljet. Het was ook moge lijk om van een biljet van 100 dollar er een van 1.000 te ma ken, zo vertelde de man aan de reiziger. De laatste ging onmiddellijk naar zijn eigen kamer en kwam terug met 21.000 dollar in biljet* 1 ten van 100 dollar. Hij zag hoe i zijn „vriend" met enige mede- i plichtigen het geld in de ma chine stoptef en ging toen naar aangrenzende kamer om te wachten op de voltooiing van de operatie. Toen hij in het „labo ratorium" terugkwam waren mannen, machine en geld ver dwenen, aldus de politie. Een andere zakenman zou op deze manier 2.000 dollar hebben verloren aan de bende.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17