STOP'S! TUGER IN UW TANK! Clubhuis vernieuwd en uitgebreid Dank zij mevrouw Rozier Luchtgevecht boven Noord-Vietnarr EXTRA CDU nog afwijzend tegenover Ulbricht Ds. J. H. de Boer Hogere koperprijs bedreigt de Britse betalingsbalans PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 25 APRIL 1966 (Van onze Londense door met tenminste 40 miljoen Onder de velen, die deze herope ning bijwoonden, waren burgemeester Van der Willigen, wethouder C. J. Piena, oud-wethouder J. C. van Schaik, de vice-voorzitter van de NUSO, de heer H. de Ruiter, de voor zitter van de LJA, de heer H. Zun- derman, de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer J. J. van der Huizen, de afge vaardigde van de woningbouwvereni ging „Tuinstadwyk", de heer J. Ouwerkerk, en afgevaardigden van alle Leidse zusterverenigingen. Wethouder Piena wees in zijn me de namens het gemeentebestuur uit gesproken felicitatietoespraak op het feit. dat ook „Zuiderkwartier" weer heeft bewezen, dat het speeltuinwerk in Leiden op zeer hoog niveau staat. Hij zei. dat in de nieuw te creëren woonwijken rekening wordt gehouden met ruimte voor speeltuinen, zodat ook in dit opzicht het speeltuinwerk een goede toekomst tegemoet gaat. Woorden van hulde aan het adres van het bestuur en het damescomité werden voorts nog gesproken door de heer De Ruiter namens de N.U.S.O., de heer Zunderman, die zowel na- Mevrouw A. G M. J^ozier- Mooy opent het clubhuis. (Foto L.D./Holvast) mens de L.J.A. als de bejaardenso- cieteit „Humanitas" sprak, de heer Van der Huizen als vertolker van de Leidse bond alsmede door de heren D. Bredeveld en J. Ouwerkerk. afge vaardigden van resp. de klaverj as- club „Zuidje" en het bestuur van de woningbouwvereniging „Tuinstad wyk", waarmee de speeltuinvereni ging zulke prettige relaties onder houdt. Nadat de heer P. Èrandt, voorzitter van de zustervereniging „Om de Doorbraak" mede namens het damescomité van zijn vereniging met het uitspreken van zijn bewon dering voor hetgeen „Zuiderkwartier" weer tot stand had gebracht, de rij van sprekers had gesloten, was het woord aan de presidente van het da mescomité. correspondent) De beide grote koperprodu centen in Zambia. Rhodesian Se lection Trust en Anglo-Ameri can Corporation, hebben beslo ten te breken met het systeem om de koperprijs zo laag mogelijk te houden en hun produkten te ko pen tegen de termijnmarktprijs van de Londense metaalbeurs. Tezamen met het besluit van de Zambiaanse regering tot een ex portheffing op koper over te gaan, betekent dit een nieuwe bedreiging voor Engelands nog altijd negatieve betalingsbalans doordat de importrekening hier- Mevrouw Rozier memoreerde tot welke prachtige resultaten de oud papier-actie had geleid. Dat van de opbrengst niet alleen het clubhuis kon worden verbouwd werd duidelijk, toen de leden van het damescomité met tal van geschenken kwamen aandragen, die alle uit „het over schot" konden worden bekostigd. Tot de geschenken behoorden twee kap stokken, een megafoon, een stel bloembakken, twee trapleren, allerlei keukengerei, zes krukjes (aangebo den door een deputatie van de jeugd, en een grote plant, waaraan naast de Uiteenlopende meningen over beledigende foto Kroonprinses De 23-jarige hoofdredacteur van het maandblad Student, de heer W. J. Koning uit Utrecht heeft by een verhoor door de Haagse politie be kend, de omstreden foto-montage van Prinses Beatrix in genoemd blad te hebben opgenomen als pro test tegen het politioneel onderzoek van Justitie tegen „Bikkelacht" en „Provo 7" maar niet met de opzet tot belediging van de Kroonprinses. De Algemene Senatenvergadering, de overkoepelende organisatie van de zeven studentencorpora zegt in een verklaring, dat zij de opzet om in het blad Student een voor het Ko ningshuis beledigende afbeelding op tc nemen, scherp afkeurt. De wijze waarop in studentenkringen de laat ste tyd ten aanzien van de autori teiten in het algemeen en het Ko ningshuis in het bijzonder opgetre den wordt, gaat de normen van fat soen te buiten. De vrtfe menings uiting, die juist in studentenkrin gen van zo groot belang is, dreigt hierdoor in ernstig gevaar te komen. De Nederlandse Studenten Raad heeft zaterdag in een vergadering in Utrecht een resolutie van de Pro gressieve Studenten Organisatie aan genomen, die de „inconsequente houding van de Justitie" inzake de overneming van de betwiste foto in Student veroordeelt, namelijk het in beslag nemen van Student en niet van het Duitse blad Der Stern waar in de foto naderhand wel werd ge publiceerd. Een motie van de Delftse Studenten Raad om de plaatsing van de foto te veroordelen, werd door de NSR verworpen. (400 miljoen gulden) zal stijgen. En dat op een ogenblik dat het begin van de terugbetaling van de gigantische Britse schuld aan het buitenland van 1 miljard pond 10 miljard gulden), in no vember 1964 aangegaan om het pond te redden, snel nadert. Tot dusver had men de koperpry- zen op een zeker peil gehouden om te voorkomen, dat de afnemers tot het goedkopere aluminium zouden overgaan. De hogere koperprys als gevolg van de oorlog in Vietnam en de stakingen in Chili en Zambia, doet verwachten dat auto's, centrale ver warming, radiotoestellen, televisie en elektrische kabels duurder zullen worden. De prijs op de vrye markt behaal de deze maand het record van 800 pond per ton, vergeleken met de pro ducentenprijs van 336 pond. De ver wachting is, dat' de nieuwe prijs zich uiteindelijk rond de door Chili ge vraagde prijs van 496 pond zal kris talliseren. De gevolgen van de veranderde prtjs en tarievenpolitiek in Zambia zijn vooral groot voor Engeland, dat voor zijn koperbehoefte grotendeels van Zambia afhankelijk is. Bovendien is Zambia de enige belangrijke ko perproducent in het sterlinggebied. De kopergordel in Zambia en de economie van dit land is nagenoeg geheel afhankelijk van Rhodesië, het geen de reden is dat Zambia tot nu toe niet meedoet aan de sancties te gen dat land. Engeland heeft al ex tra-bedragen uitgetrokken om Zam bia voor een maximale periode van 6 maanden economisch te steunen, ingeval het tot algehele sancties U wenst véél kilometers uit een volle tank. En véél kracht in uw motor. Om steeds snel te kunnen optrekken wanneer dit nodig is voor uw veiligheid op de weg. Stop 'n tijger in uw tank Esso Extra! Zolang de voorraad strekt een moderne, heel aparte op-arëtciS Handige, decoratieve tas voor vakantie, weekends, school, strand, enz. slechts f. Tijdelijk verkrijgbaar bij de Esso dealers, die op dit buitenkansje wijzen met een raambiljet. mocht komen. De oorzaak van de sta kingen in Zambia is de poging van 35.000 Afrikaanse mijnwerkers om hun eigen lonen en arbeidsvoorwaar den meer in overeenstemming te brengen met de kunstmatige hoge standaard van de blanke mijnwer kers. Nu de koperprijs verhoogd is zullen de eisen van de mijnwerkers ongetwijfeld nog toenemen. (Van onze correspondent in Bonn) De christen-democraten van kan selier Erhard blyven by hun weige ring om bij de eventuele ontmoeting in het Oostdultse Chemnitz tussen Ulbrichts SED en de Westduitse so cialisten aanwezig te zyn, laat staan om aan de discussie deel te nemen. In een CDU-verklaring staat hier omtrent te lezen: „De CDU is niet bereid om een man als Ulbricht of een invloedloze satelliet als de zoge naamde Oostdultse CDU als ge sprekspartner te erkennen om pogin gen na te Jagen die met zekerheid niet de eenheid van Duitsland, maar slechts zijn onderwerping aan de communistische heerschappij dienstig zyn". De CDU schijnt de stelling van oud-kanselier Adenauer te hebben overgenomen dat „de oplossing van het probleem-Duitsland uitsluitend en alleen in Moskou ligt". Kanselier Erhard is gisteren in West-Berlijn aangekomen aan het hoofd van by na 400 bondsaf ge-vaar digden. Vandaag begint in de vroe gere Duitse hoofdstad weliswaar geen plenaire zitting, maar dan toch aantal vergaderingen en fracties in de bondsdag. Vandaag vond ook een grote CDU-meeting in het Ernst Reu-ter-Haus plaats, waar kanselier Erhard het woord zou voe ren. Afgelopen week sprak de voor zitter van de SPD, de Berlijnse bur gemeester Brandt, op een dergelijke bijeenkomst van de Sociaal-democra ten. Het thema was en zou ook van daag de gesprekken in Chemnitz en Hannover tussen de leiders van de SED en de SPD zijn. De voorbereidingen voor het eerste gesprek in Chemnitz zijn al in volle gang,.hoewel nog niet helemaal vast staat of de ontmoeting zal doorgaan. Op de pijnlijke vraag wat Brandt zou doen wanneer West-Duitslands staatsvijand nr 1 Ulbricht hem de „kamaraad'-schappelyke accolade zou willen geven, gaf de SPD te ver staan: ,De eenvoudigste vormen van hoffelijkheid zullen in acht moeten worden genomen. Zo zullen hand drukken met functionarissen van de SED niet te vermijden zijn". NAM AFSCHEID VAN CEREF. LEIDEN Tijdens de avonddienst in de Zuiderkerk nam ds. J. H. de Boer. die ruim zeven jaar geleden predikant werd van de Geref. Kerk in Leiden, afscheid in verband met zijn vertrek naar Hengelo. Hij preekte naar aanleiding van 1 Cor. 15: 57 en 58 - ,,Maar Gode zij dank, die ons de overwinning geeft door onze Here Jezus Christus. Daarom, mijn geliefde broeders, weest standvastig, onwankelbaar, te allen tijde overvloedig in het werk des Heren, wetende, dat uw arbeid niet vergeefs is in de Heer". Lofprijzen en doorwerken Het motto van de preek luidde „Lofprijzen en doorwerken". „Af scheid nemen is een klein beetje sterven", zo begon ds. De Boer zyn laatste preek. Is daar het hele leven niet vol van? Kinderen verlaten net ouderlijk huis om zelf een gezin te gaan stichten; na verloop van jaren gaan hun eigen kinderen echter ook ■jï Een groot aantal belang stellenden heeft gistermiddag in de voormalige Hollandse Schouwburg in Amsterdam de joodse slachtoffers van het nazi regime en de gevallenen in de I sraëlische bevrijdingsoorlog herdacht. Tijdens de herdenking werden aan de voet van het mo nument op de binnenplaats kran sen gelegd als eerbetoon aan de vermoorden. Opperrabbijn A. Schuster hield een korte rede. .straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht hebben bij een luchtge vecht boven Noord-Vietnam te noor den van Hanoi twee in Rusland ge bouwde Migs 17 neergeschoten. Het gevecht duurde slechts vijf minuten, aldus een Amerikaanse woordvoerder in Saigon. Het is meer dan negen maanden geleden dat Amerikaanse vliegtuigen voor het laatst Migs hebben neerge schoten in Vietnam. Het lucht gevecht vond zaterdag plaats op on geveer 100 km ten noorden van Ha noi. De neerschietende vliegtuigen waren twee F4c-Phantoms. Later is in Saigon meegedeeld, dat de aanvallers in drie golven kwamen. De aanvallen werden uitgevoerd door veertien vliegtuigen. Het waren alle Migs-17, op twee Mig-21-toestellen na. De Amerikaanse toestellen ontweken het gevecht met deze twee toestellen. Er is nog nooit een toe stel van het moderne type Mig-21 met een Amerikaans toestel in ge vecht geweest. Bij het luchtgevecht gingen geen Amerikaanse toestellen verloren. Wel werden elders twee F105-toestellen van de luchtmacht neergeschoten door grondvuur. Er zyn geen vlie gers als vermist opgegeven, dus wordt aangenomen dat ze zijn gered. De belangrijkste grondactie was een treffen tussen twee regimenten legeringstroepen en een regiment van de Vietcong in de delta van de Mekong. De regeringstroepen heb ben meegedeeld dat 245 man van de Vietcong zijn gesneuveld. De Vietcong heeft zaterdagnacht een textielfabriek op elf kilometer ten noordwesten van Saigon in brand geschoten. De fabriek staat aan de weg naar de grote Ameri kaanse luchtbasis Bien Hoa. Ook in de hoofdstad was de Vietcong actief. Een politiebureau werd met hand granaten en mitrailleurs bestookt. Hierbij vielen zes gewonden. Rooms-katholieke Zuidvietname- zen hebben gisteren in Saigon en Da Nang betogingen gehouden tegen de „zwakheid van de regering met betrekking tot de eisen van de boeddhisten". Zij eisten het vertrek van de Amerikaanse ambassadeur, Henry Cabot Lodge. Protestmarsen van Ambonezen De jongerenorganisatie van de stichting ,Door de eeuwen trouw" heeft zich telegrafisch tot de minis ter Luns van Buitenlandse Zaken gewend en hem verzocht druk uit te oefenen op de Indonesische regering om de Nederlandse ambassadeur in dat land. mr. Sohiff. toegang te ver lenen tot de gevangenis, waarin mr. dr. C. Soumokil zich bevindt en in het openbaar verslag uit te brengen omtrent zijn toestand. Zoals gemeld hebben Zuidmolukse kringen in Nederland het bericht verspreid, dat dr. Soumokil zou zijn: terechtgesteld, maar dit bericht werd door de Indonesische regering tegen gesproken. In verschillende plaatsen in ons land waar woonoorden van Ambon- nezen zijn gevestigd en met name uit j Barneveld, Eist en Breukelen hebben Ambonezen protestmarsen gehou den, die gepaard gingen met het I meevoeren van spandoeken en blauw-wit-groen -rode vlaggen en waarbij brieven werden overhandigd a. d. onderscheidene burgemeesters. Uit het optreden van de Ambonezen kan worden afgeleid, dat zij blijven vasthouden aan hun mening, dat dr. j Soumokil terechtgesteld ls. weer hun weg. Breek uw tent op en ga heen naar het land, dat God u wyst als dat er maar is, aldus ds. De Boer. De wet is van God, de zonde is iets van de mens maar wat is de dood? Wij moeten daarvan worden verlost. Paulus sprak een hoofdstuk lang over dit probleem en ten slotte kan hy het uitjubelen: wij zijn ver lost. Door Zyn dood heeft Christus de zonde als het ware aan het kruis genageld. Gods liefde en de over winning van Jezus Christus heb ik u altyd mogen prediken, vervolgde de scheidende predikant. De overwin ning van Christus is zo volledig, dat ook de lichamelijke dood eens zal worden overwonnen. Hij geeft ons die overwinning om er mee bezig te zyn. Wy moeten vanuit die overwinning leven en we moeten standvashg blijven want dit leven is niet tever geefs geweest. Helaas is ons werken lang niet altijd overvloedig maar eerder armoedig. Wij bouwen echter iets op, dat op het eeuwige leven is gericht; waar we dat doen is onbe langrijk, zo besloot ds. De Boer zijn preek. Na de dienst richtte hy zich tot de gemeente en de genodigden, onder wie predikanten, ook van de Her vormde Gemeente en de Chr. Geref. Kerk. Wethouder Harmsen vertegen woordigde het Gemeentebestuur. Ook was een deputatie uit Hengelo aan wezig. Goede tijd Ds. De Boer verklaarde, dat hij in Leiden een goede tyd heeft gehad. Veel heeft hy hier ook mogen leren en met plezier gaf hy catechetisch onderwys. In zyn dankwoord noem de spreker speciaal de scriba de heer Melse en koster van Diggelen. Namens wyk I sprak de heer De Koning, die indertyd als lid van de beroepingscommissie naar Middel- j burg was gegaan om ds. De Boer te beluisteren. Hy bood de nog op de kansel staande predikant een pro- I jectie-apparaat met -tafel alsmede een ets van de universiteit en een gravure van de Marekerk aan. Nadat ook mevrouw De Boer-op de kansel had plaatsgenomen, overhandigde de heer Van Hilten het echtpaar na mens wyk 4 een schemerlamp en een ligstoel. Dr. Dronkert, sprekend ais praeses van de maand en namens de classis voegde namens de collega's een boek aan de geschenken toe. Reeds eerder ontving ds. De Boer van de wykkerkeraad een projectie doek. Na afloop drukten vele gemeente leden het echtpaar De Boer de hand. Feest bij „Zuiderkwartier* Onder grote belangstelling heeft mevrouw A. G. M. Rozier-Mooy, presidente van het damescomité van Zuiderkwartier zaterdagavond het clubhuis van de speeltuin aan de Anjelier straat officieel her opend. Hiermee ging een reeds lang gekoesterde wens in vervulling. Door de gestadige groei van onder meer het clubwerk werd namelijk ruim vijf jaar geleden al de ivens geuit en het plan opgezet tot ver groting van het oude clubhuis en een verbetering van de outillage. Mede dank zij het ijverige en onvermoeibare damescomité, dat on der leiding van haar presidente, mevrouw Rozier, een oud-papier inzameling op touw zette, kon het plan worden gerealiseerd. Op 23 oktober 1965 werd door het ere-lid en mede-oprichter van „Zuider kwartier" de heer L. D. Planjer, de eerste steen voor het nieuwe met een vloeroppervlakte van ruim 100 m2 en aan circa 80 personen plaats biedende clubhuis gelegd. Met het ontsluiten van de brede dubbele voordeuren ver klaarde mevrouw Rozier onder grote bijval het clubhuis ,,'t Zuidje" voor hergeopend. „DE ZAAIERS" VERDWIJNEN Het bestuur van de AVRO heeft tot zyn spUt moeten besluiten, het orkest tn vast dienst „De Zaaiers" op een nog nader te bepalen datum op te heffen. De jaariyks stijgende kosten van het orkest-apparaat, als ondermeer de salarissen en sociale lasten, hebben ertoe geleid, dat zy steeds meer een onevenredig groot deel van het totale program mabudget zijn gaan uitmaken. Het overleg is inmiddels geopend, waarbij er naar gestreefd wordt deze zeker ook door de AVRO zeer be treurde maatregel, zo soepel mogelijk te effectueren in het belang van betrokken musici.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4