EIDSCH DAGBLAD RECLAME IN OKTOBER? Indonesisch legerblad beschuldigt Mao TIEN GEPAKT In radio en televisie Jongen (13) pleegde 26 inbraken Anti-atoommars in Brussel R Weer brandkastkraak in Noord-Limburg PROVO'S PROCES TEGEN TWEESS-ERS IN HANNOVER (§ud QUeuwo gericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 APRIL 1966 No. 31854 irecteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling:) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Haagse correspondent) De „Stichting tot uitzending van reclame" denkt er 1 oktober van dit jaar televisiereclame te klui ft en invoeren. De jaarlijkse opbrengst hiervan zal isen 34 en 46 miljoen gulden liggen. De reclame-stichting heeft gekozen voor ..blokken", die elk 2Yi jnuut reclame zullen bevatten. Een „blok" bestaat uit een aantal xlamefilmpjes die 10 seconden of meer duren. De stich- j is van mening dat deze „blokken" voor een belangrijk deel ndom het nieuws moeten worden geconcentreerd. Op basis van de huidige programmering wordt het volgende indschema voorgesteld: De „Stichting tot uitzending van reclame", die op grond van vier be langrijke overwegingen aanspraak denkt te kunnen maken op een eigen zendmachtiging (die haar dan auto matisch de verantwoordelijkheid geeft voor haar uitzendingen), is op het ogenblik bezig met de opstelling van de technische eisen, waaraan het in te zenden filmmateriaal moet voldoen. Onderzoek De stichting heeft veel tijd besteed aan televisie-onderzoek, d.w.z. bij de tarief vaststelling is uitgegaan van het potentiële bereik van de t.v., van het feitelijk bereik van de t.v., van de kijkdichtheid, van de kijkerscom positie (kijkers gedifferentieerd naar geslacht, leeftijd, welstand, woongebied, enz.) en van de „im pact" van bepaalde reclamebood schappen (in hoeverre hebben zij aangeslagen bij de kijkers). Overigens heeft de stichting prio riteit verleend aan het feitelijke be reik, omdat dit bij de huidige stand Mokken' rondom et nieuws jfederland I: 2 H minuut na het Hws van 19.00 uur, 2Vz minuut )T het nieuws van 20.00 uur, 2V2 nuut bij het vrouwenprogramma, naai 2% minuut bij het zaterdag- idagprogramma. (ederland II: 2V2 minuut na het 20.00 uur, 2% minuut na 00 uur en 2 Vz minuut voor het 1 ca. 22.15 uur. By het «stellen van de tarieven is de jame-stichting gekomen tot twee rones. In tydzone A (van 19.45 22.15 uur) betaalt men voor een nuut reclame via Nederland I een 1 15.000 gulden, in die fde tydzone via Nederland II bedrag van 6.000 gulden. In tydzone B (alles buiten A), op denkt de stichting de ad- teerders een bedrag van 9.000 te laten betalen voor een mi- reclame. De politie in Ridderkerk heeft een ■Jarige scholier uit de gemeente igehouden. De zeer jeugdige ar- itant wordt er van verdacht 26 in- iken te hebben gepleegd en een ntal pogingen daartoe. De meeste kraken heeft hij toegegeven. werkte met handschoenen adat de politie in bezit van zyn agerafdrukken was. Hy kwam «stal in de vroege avond scholen, Bij een betoging in Brussel tegen kernwapens en de oorlog in Viet- m is het zondag tot vechtpartyen komen tussen Belgische „revo's" irovo's uit Amsterdam aan de kant en rechtse jongeren, aldus er. Ongeveer 15.000 personen, ider wie verscheidene afvaardigin- uit het buitenland, namen deel in de optocht die was georganiseerd or socialistische, r.-k. en commu te jeugdorganisaties. Hier en gingen provo's, gesteund door publikeinse Spanjaarden, op de met tegenbetogers, maar de or- itors van de mars wisten met de politie de vechtenden lig te scheiden. Er vielen geen inden. Na afloop van de mars. Jt twee uur duurde, ging een aantal Imgelui, onder wie de provo's, in ït centrum van de stad midden op öaat zitten, o.a. op de tramrails, 'aardoor het verkeer danig in de 'ar werd gestuurd. kantines en jeugdgebouwen in door via kleine raampjes binnen te klim men. De buit by de inbraken in scholen en kantines was slechts 700 a 800 gulden aan geld en enige ge bruiksvoorwerpen. Tegenover de poli tie gaf de jongen toe meer om de spanning dan om het geld te stelen. Hy was al eens eerder met de poli tie in aanraking geweest. De jongen, die in het Ridderkerk politiebureau is opgesloten, zal morgen in Rotterdam worden voor geleid. De Ridderkerkse politie heeft eneens een 11-jarig meisje aange houden in verband met diefstal. Het kind nam uit een woonhuis eerst een gouden horloge en later 300 gulden weg. Zy kocht er kleren en tasjes Een andere serie diefstallen is op gehelderd met de arrestatie van twee Ridderkerkse jongens, beiden 15 jaar oud. Zy stalen twee bromfietsen in Rotterdam en pleegden voorts enige insluipingen in Ridderkerk. ïoedi MP mn WEERBERICHT Iets hogere temperatuur Tamelijk koude nacht met in het Itanenland hier en daar nachtvorst plaatselyk mist. Morgen overdag weer met zonnige perioden en 5 hogere temperaturen dan van- Zwakke tot matige zuidweste- wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon op: 05.21 han op: 08.39 onder 19.56 uur. onder 01.40 uur. Katwijk om 6.33 en "•01 uur. Laagwater l nummer bestaat uit 18 pagina's ■Jc Minister-president mr. Cals is vanochtend teruggekeerd van een bezoek aan Suriname en de Antillen. Terwijl mevrouw Cals haar jongste dochter Magda om helsde. greep haar echtgenoot zoon Jos stevig bij de hand. de techniek langs mechanische weg kan worden gemeten. By de bepaling van een basisprys heeft de stichting de tarieven van reeds be staande publiciteitsmedia (met name persreclame in Nederland), de ver houding tussen tarieven voor pers reclame en t.v.-reclame in andere landen (vergelykingen met Duits land, Engeland en Zwitserland), de tarieven voor tv-reclame in andere landen en de opnamecapaciteit van de publiciteitsmarkt in aanmerking genomen. Na zorgvuldige afweging Pijnlijke misstap (Van onze Venlose correspondent). In het Venlose ziekenhuis werd in de nacht van zater dag o-p zondag een 33-jarige man uit Blerick ernstig ge wond opgenomen. De man was van een feestje thuisge komen, had zijn nachtkle ding aangetrokken en wilde toen in bed stappen. Hij ver giste zich echter deerlijk, want de man stapte niet in zijn bed, doch uit het slaap kamerraam en maakte een lelijke smak op het trottoir. van alle hiervoor genoemde uit gangspunten kwam het stichtingsbe stuur tot de conclusie dat een basis prys van 13 gulden voor één minuut zendtyd per 1000 ingeschakelde toe stellen aanvaardbaar moet worden geacht. De stichting, waarvan oud-minis ter dr. J. E. Andriessen voorzitter is, staat bemiddelende advertentie bureaus vaste kortingspercentages toe. Als aan voorkeuren voor een be paalde dag in de week, de plaats van het reclameblok in de tydzone en de plaats van de „spot" gemid delde spotlengte is 25 seconden) in het reclameblok kunnen worden vol daan, worden deze berekend. Radio Ook de radioreclame zal waar- schynlyk per 1 oktober ingaan. De opvatting wordt gehuldigd dat des avonds na acht uur de radio vry van reclame dient te worden gehou den. Ook hier geldt dat de voorkeur wordt gegeven aan plaatsing van re clameboodschappen rondom de nieuwsuitzendingen en in lichte pla te nprogramma's, die 's ochtends of 's middags worden uitgezonden. De stichting denkt 1500 gulden per minuut voor zendtyd, besteed aan radioreclame te vragen. Verwacht wordt dat de radioreclame jaarlyks 12 miljoen gulden gaat opbrengen. Uit stationsgebouw in Venray (Van Venlc: ^respondent) (Van onze Amsterdamse correspondent) De wekelijkse by'eenkomst van Amsterdamse provo's by „Het Lie verdje" op het Spui in de hoofdstad heeft zaterdagavond tot de arrestatie van 10 jongelui geleid. Acht zijn er gistermiddag door de rechter-com- missaris weer in vryheid gesteld, onder voorwaarde, dat zy zich zullen onthouden aan deelneming aan samenscholingen of het verstoren van de orde. Een 23-jarige student en een 20- jarige jongeman zyn nog in arrest. De student is vastgehouden omdat hy de voorwaarde heeft overtreden, die hem enkele dagen eerder door de rechter-commissaris was opgelegd. Dit gebeurde na aanleiding van het verspreiden van het pamflet „Provo catie 13" waarin werd opgewekt tot demonstratie tegen het politiebeleid. De student werd toen aangehouden, maar later vry gelaten op voorwaar de dat hy zich zal onthouden van deelnemen aan samenscholingen of andere strafbare feiten. Zaterdag avond stond hy luidkeels te schreeu wen by Het Lieverdje. De ander is in bewaring gebleven, omdat hy tydens het rumoer op het Spui politie-agenten voor „facist" heeft uitgescholden. De beide ar restanten zouden vandaag aan de officier van Justitie worden voorge leid. Van de acht, die werden vrygela- ten, moesten een 20-jarige student en een 24-jarig meisje, die samen „een theatrale vertoning" zouden hebben gegeven, ieder een borgsom van vyf- tig gulden storten. Inbrekers hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag toegang ver schaft tot het stationskantoor der Nederlandse Spoorwegen in Venray. Via een ruit kwam men binnen, opende de deur, en nam vervolgens de tweehonderd kilogram wegende brandkast in een gereedstaande be stelauto. In de brandkast zaten ruim drieduizend gulden aan contanten, kredietbennen en zegels ter waarde van 2500 gulden en voorts alle sleu tels van de kastjes, waarin de spoor kaartjes zyn geborgen. Vooral diit laatste bezorgde enig ongemak, omdat aan geen van de reizigers een spoorkaartje verkocht kon worden. Ze konden zonder meer in de trein stappen, waar plaats- kaarten werden uitgeschreven. Van de daders en van de brandkast ont breekt tot op heden ieder spoor. Dit is nu al de zevende brandkastkraak van dit jaar in noord-Limburg. Drie brandkasten werden inmiddels open gesneden teruggevonden, terwyl var twee dezer diefstallen de daders zyn ingesloten. Volgens de politie opereren de brandkastdieven in groepjes van Namelyk één by de auto, één op de uiitkyk en twee, die de kraak plegen om tenslotte gezameniyk de zware kast in te laden en weg te brengen. Nieuw protest van Peking Communistisch-China heeft van daag opnieuw krachtig by Indonesië geprotesteerd tegen de verdere inbe slagnemingen van Chinese ambas sadepanden te Djakatra. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken wyst in een nota op de inbeslagne ming van het militaire bureau der op 21 april en van het op 23 april. Het Indonesische legerblad Angka- tan Bersendjata is vandaag een reeks artikelen begonnen, waarin tot uit drukking komt dat het Chinese staatshoofd Mao Tse-toeng recht streeks verantwoordelyk is geweest voor de (mislukte) staatsgreep van vorig jaar oktober. Het waren Mao Tse-toeng en de voorzitter van de Indonesische com munistische party, Aaidit, die de coup uitdachten, aldus het blad in zijn eerste artikel waarin gewag wordt gemaakt van inbeslag genomen communistische documenten, waarin Mao voorstelde dat president Soekar- ou worden vervangen door Aidit tydens zyn bezoek van acht dagen aan Peking. Mao Tse-toeng zou de Indonesische communistenleider hebben meege deeld dat de nieuwe Indonesische president geen communist zou zijn en dat hij, Aidit, eerste-minister zou worden. In genoemde documenten komt vol gens Angkatan Bersendjata het vol gende gesprek voor: Mao: „U moet vlug handelen". Aidit: „Ik ben bang dat het leger een struikelblok zal zyn". Mao: „Doe wat ik zeg en schakel alle reactionaire generaals in één klap uit. Dan heeft u het leger achter Aidit: „Dat zou de dood van hon derden officieren betekenen". Mao: „In Noord-Sjensi liet ik er 20.000 in een keer doden". Het legerblad besluit het artikel met de bewering, dat China had be loofd 30.000 man van wapens te voor zien voor de uitvoering van de com munistische staatsgreep. Jongeren actief Verscheidene honderden jeugdige Indonesiërs, behorend tot de anti communistische bewegingen Kappi en Kami, hebben zaterdag de zetel van de Partindo-partij en studenten beweging Germindo in Djakarta ge plunderd. De organisaties worden als crypto-communistisch beschouwd. Het gehele meubilair werd verwoest en talryke documenten werden uit de ramen gegooid en gedeeltelyk ver brand. Na een half uur trokken de betogers zich terug met medeneming van vier „gijzelaars" die aan de mili taire autoriteiten werden overgele- Het gebouw van Partindo en Ger mindo is onder de hoede van het leger geplaatst. Volgens het legerblau Berita Yoedha (oorlogsnieuws) zijn tussen studenten en eigenaars van speelhui zen gevechten geleverd. Verscheidene personen werden gew -ad. De studen ten namen geld mee en gaven het aan het leger. De speelhuiseigenaars zyn voornamelijk Chinezen. In Djambi (Zuid-Sumatra) hebben studenten zich meester gemaakt vai Chinese opslagplaatsen. Zij verdeel den „gehamsterde goederen" onder de bevolking. Militairen schoten i lucht om de studenten uiteen te drij ven, maar deze kwamen pas tot rust nadat een order was uitgevaardigd waarby de Chinese scholen ln Zuid- Sumatra werden verboden, aldus het mohammedaanse dagblad Doete Masjarakat. De Indonesische luchtmacht heeft 306 manschappen gearresteerd, die betrokken zouden zyn by de staats greep van 1 oktober, aldus meldt het persbureau Antara De namen van drie officieren zyn voor eventuele berechting aan luite nant-generaal Soeharto gemeld. De resultaten van de verhoren zyn in de loop van deze week voorgelegd aan de nieuwe luchtmacht-commandant, commodore Roesmim Noerjadin. Het was de eerste zuivering van pro-communistische elementen in de luchtmacht sinds de mislukte staats greep. Vice-maarschalk Omar Dhani, commandant van de luchtmacht ten tyde van de staatsgreep, is uit Indo nesië gevlucht en vèrblyft vermoede- ïyk in Cambodja. Twee voormalige SS-officieren staan in Hannover terecht op be schuldiging van moord in de oorlog op ongeveer 540.000 mensen in Rus land en Servië. De betrokkenen zyn de 65-jarige gewezen SS-majoor Pradel en zyn voormalige ondergeschikte in het Berlynse hoofdkwartier van de Gestapo, de 63-jarige gewezen eerste luitenant Wentritt. Volgens de tenlastelegging zyn zij verantwoordelyk voor de bouw van 14 mobiele gaskamers die gebruikt werden voor massa-moorden in Rus land en Servië in de jaren 1941 en 1942. Meer dan 60 getuigen zyn op geroepen. Het proces zal vermoede- ïyk vier weken duren. Een Poolse commissie, die nazimis daden onderzoekt, heeft documenten gevonden waaruit blykt dat tydens de Duitse bezetting in Lodz een spe ciaal kamp was ingericht waar 12.000 kinderen van twee tot 14 jaar w; ondergebracht. De kinderen (Poolse, Nederlandse en Tsjechische) werden op grond van hun ras beoordeeld Degenen, die „gegermaniseerd kon der worden, werden naar Duitsland gestuurd. De joodse kinderen werden naar vernietigingskampen overge bracht. De kinderen, die in werk plaatsen hard moesten werken kre gen voor het minste geringste ïyf- straffen of werden in het cachot ge worpen. De 2& jarige Haagse man nequin Margo Domen, is de af gelopen nacht in het hoofdste delijke Casino tot Miss Holland 1966 gekozen. Ze wordt op de foto geflankeerd door Miss 2 Sandrina van Sennes (23), links en Miss 3 Simone Arentz (18), beiden uit Amsterdam. Vondeling in kerkportaal Twee meisjes hebben zaterdag avond in het voorportaal van de ka tholieke kerk aan de Hoofdstraat in Apeldoorn een vondeling gevonden. De meisjes hoorden, toen zy het voor. portaal van de kerk binnenkwamen een baby huilen en zagen by onder zoek ln de hoek van het voorportaal een witte kunstlederen tas staan, waarin zich een kind van naar schat ting drie weken oud bevond. Het kind had een gebreid geel mutsje op het hoofd, droeg een rood truitje met zwarte stippen en had een gele slob- broek aan. Het had donkerblond haar en donkere ogen. Een onderzoek wees uit, dat het kind volkomen ge zond was en goed was verzorgd. De politie tast omtrent de herkomst van het kind volkomen in het duister. Uit het Leidsch Dagblad van 25 April 1866: De door de militaire genie te 's Hage aanbesteedde wer ken, zijn door het Dep. van Oorlog toegetvezen aan S. van der Kamp, timmerman al hier, voor f 14.400, het eenja rig onderhoud der kazernen, stallen en magazijnen 's Hage. (Advertentie) De Heer en Mevrouw De Loos betuigen hunnen dank voor de menig vuldige blijken van belang stelling bij de geboorte kun- ner Dochter ontvangen. Lei den, 24 April.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1