Uteris Sacrum" speelde levendig „Maribel" SPORT Van Herwijnen winnaar jengdige tonelisten Fluks behaalt uiterst kostbare zege (5-7) Subliem Mozartspel van Annie Fischer LGB EERSTE IN ZWEMCOMPETITIE SVL-dames kunnen de dans nog ontspringen GROTE DRUKTE IN DE BOLLENSTREEK Toch gemengde gevoelens kunst jAG 25 APRIL 1066 LEIDSGH DAGBLAD het absoluut-goede en argeloze van sommige mensen ten- Ie overwinning behaalt op het kwade van anderen: zó zou grondgedachte kunnen noemen van het blijspel met diepere on „Maribel". van de Spaanse schrijver Miguel Mihura, jiterdagavond door de oudere en jonge garde van Litteris in de Leidsche Schouwburg op het podium is gebracht, verleden heeft het beroepstoneel er al succes mee gehad, de ongeloofwaardige elementen, die het bevat en waar bij ons gemengde gevoelens opwekte, iel is een meisje van lichte contrastvolle tweeledigheid van haar jat al heel wat achter de rug Ij) ontmoet in een bar de verlegen, gefortuneerde o, aan wie zij een enkele gunt. Als gevolg daarvan op slag verliefd en intro- haar in het huis van zijn fereldvreemde tante Dona war deze al vijftig jaar in ring leeft en zijn onschuldige Dona Mathilde, twee zulke •goede, lieve oude dametjes, lUjke remincentie aan „Arse- oude kant?" dat men er aisselijk van wordtToch zij, merkwaardig genoeg, met ae" meisjes. Zij zijn dus ver in de onafhankelijke, maar re en opzichtige Maribel cn tr geen denkbeeld van, wat ieB ze in de kuip hebben. Zij illeen maar intens, dat Man- met Marcelino zal trouwen. is door de onverwachte ing totaal onthutst, wii :hten, maar blijft bij nader toch in Marcelino's huis. omt zoetjes-aan onder de indruk, zowel van Marcelino's Idals die van de engelachtige les. Héél vlug, nota bene al na and, is zu gelUk een Pyg- i- volkomen veranderd, zowel als uiterlijk. Een ongeloof- ï-lamorfose! ris iels drie vriendinnen, even- srgewinterde „meisjes van de komen haar in Marcelino's loeken en ondervinden nog I avonturen, voordat Marce- rlbel voorgoed In zijn armen Hen. De ware liefde heeft dan erwonnen. Maribel veegt op ment alle kwalijke herinne- an haar vorig leven resoluut psychische noodzakelijkheid, werkelijk aan Marcelino, van oprecht is gaan houden, te geven. Een spannend facet de dreiging, die boven Mart- hangt: diens eerste vrouw weeg dit huwelijk is op een alnnige manier in een meer aken en daaruit trekken de nende vriendinnen, die voort- de wereld van het „kwaad" héél verdachte conclusies lltnemend getypeerde, tachtig- loetsappige Dona Paula (Co uw—Verhagen) en de onschul- Mathilde (Rosien Hassel- ■Oaykema) lopen over van in- en pure goedheid, leke van der Spek is een, zo- het „fatsoenlijke" als „onfat- vlak, gedecideerde en bij- aantrekkelijke Maribel, die de ingewikkeld leven reëel uitbeeldt. Bob Hageman speelt de brave, schuchtere en teder liefhebbende Marcelino. Tot het laatste ogenblik blijft men in twijfel, of hij weet, wie of wat Maribel nu eigenlijk geweest is. De conclusie is gewettigd, dat hij het wèl weet, maar dat ware liefde nu eenmaal alles accepteert en ver geeft. Maribels drie verleidelijk-geraffi- neerde vriendinnen Rufi, Lita en Nini resp. Maria Ravelli, Annet Pie- tersvan der Staak en Nettie Blan ken zijn sletjes, die letterlijk door alles heen zijn gegaan. Vooral de eerste treft door haar cynische, ironi sche en sarcastische toon. Een drietal dat bliksemsnel de biezen pakt, als het water tot de lippen komt. In minder belangrijke rollen Jan Bartelmans als de huisarts Don Luis Roldan, terwijl Sjoerd de Mik Dona Paula's onderdanige boekhouder, die met Rufi wel eens een slippertje heeft gemaakt en dus heel goed weet, met wie hij te doen heeft, moet voor stellen. Hij sluipt onverwacht de kamer binnen, wat onder de wulpse meisjes de nodige consternatie ver oorzaakt. Nog zijn daar Don Fernando (Tiel Chang) en Dona Vincenta (Anke de Graaf), de „betaalde" visite van Dona Paula, omdat zij al haar ken nissen van zich gestoten heeft en toch ook wel eens haar hart wil uit storten. Zij luisteren zwijgzaam toe, eten aan de lopende band wezenloos bonbons en incasseren na afloop verheugd hun peseta's. Bas Hageman regisseerde met in zicht in de uiteenlopende verhoudin gen dit merkwaardige maar toch wel erg „bedachte" en „gezochte" geval: geen geringe opgaaf om er een enigs zins acceptabel tintje aan te geven. De décors van Bob Hageman deden het weer goed: vooral van het oer- ouderwetse Interieur van Dona Paula's huis in Madrid had hij iets foei-lelijks weten te maken. Er is levendig, hoewel het in een geval als dit nog luchtiger kan, en rolvast geacteerd, in een goed afwe gen van grappige en gevoelige mo menten. De jongeren toonden zich daarbij hoopgevend in opkomst. Deze voorstelling waarborgt een paar genoeglijke uurtjes, mits U het geheel niet te zwaarwichtig neemt en het als een farce beschouwt. Na afloop veel applaus en de ge bruikelijke bloemenhulde. Th. J. n. Haitink hardhandig in Schubert symfonie in C Speciale berichtgeving Het zondagmiddagconcert door het Concertgebouworkest was een afsluiting van het winterseizoen. Dat betekent nog geen zomer vakantie, want zoals vele vroegere jaren volgt ook nu een Beet hoven-cyclus en dan het Holland Festival, waardoor de exploitatie van het orkest een 20ste eeuws continu-muziekbedrijf is geworden. Het is een gelukkige menselijke instelling dat men dit vergeet zodra er op sublieme wijze wordt gemusiceerd zoals gistermiddag in de vertolking van Mozarts piano-concert in A gr. t. met de Hon gaarse pianiste Annie Fischer als soliste. Niet voldoende scheidsrechters voor cricket Onder leiding van voorzitter W. G. K. Arendsen de Wolff hield de Kon. Ned. Cricketbond In Scheveningen «tin jaarlijkse algemene vergadering. De Ab de Haan-beker, werd uit gereikt aan de verenigingen VOC en Quick (H.), die gezamenlijk de Ne derlandse crickettitel veroverden, terwijl de R. G. Ingelse-beker werd uitgereikt aan HermesDVS, dat kampioen in zijn klasse werd. HCC-1 mooht de Heineken-tröfee in ontvangst nemen voor het winnen van de „knock-out"-competltie. Het bestuurslid D. L. Ingelse, dat zich niet herkiesbaar stelde, werd opgevolgd door B. W. M. Hillenaar, de overige bestuursfuncties bleven ongewijzigd. Op voorstel van het bestuur werd de heer LCF Wunder, secretaris van de KNCB tot erelid benoemd in ver band met zijn 20-jarig bestuurslid maatschap. Honderdachtentwintig elftallen nemen dit jaar (112 in '65) deel aan de competitie en dit stelt steeds grotere eisen aan de terreinbehoef- te, zodat mogelijk meermalen com petitiewedstrijden op zaterdagen zul len moeten worden gespeeld, mede in verband met de late afloop van de voetbalcompetitie. is voorts een tekort aan scheidsrechters. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat verenigingen uit wier midden geen scheidsrechters naar voren komen, in de eerste plaats in aanmerking zullen moeten komen zonder umpire te spelen. De competitie start met enkele wed strijden op 8 mei, de eerste volledige competitiedag zal 15 mei zijn. De cricketclub Haarlem wijzigde haar naam in „Cricketclub Bloemendaal' Maar daaraan voorafgaande moest evenwel een reeds in 1963 tijdens het Festival van de International Socie ty for Contemporary music geïntro duceerd modern werk worden ge speeld en wel de Canzone van de Noorse componist Arne Nordheim. Het viel reeds toen te respecteren, dat hij binding zoekt met het historische voorbeeld van de canzonestijl van Giovanni Gabrieli (circa 1600). Zijn patroon van ritmisch, melodisch en tonale gegevens, waren voor variatie uitwerking vatbaar. Dat had de Noorse toondichter duidelijk te ken nen gegeven in zijn programma-toe lichting. Maar de uitwerking miste de fantasie en de potentie daartoe. Klankverschuivingen en vele fortis- simi moesten twaalf minuten lang indruk maken. Dit lukte niet op het festival in 1963 in het Concertgebouw en nu evenmin. Daarom verbaast het ons dat men na die ervaring van drie jaar her, toch deze compositie als een noviteit op het programma heeft gezet. Dat besefte Mozart ook in 1786 toen hij naar de beruchte tekst van Beaumarchais zijn opera „Nozze di Figaro" had geschreven. In Parijs had Beaumarchais' onthulling en kri tiek op de adel al ontstemming ge wekt en het Weense Hof vreesde Mozarts opera vanwege eventuele di plomatieke verwikkelingen. Hoewel we Mozart thans dankbaar zijn voor deze prachtige opera, heeft hij zich toen gevaarlijk met z'n neus in de politiek gestoken. Hy moest werke lijk iets goedmaken, d.w.z. de oude muzikale gunst herwinnen, en dat deed hij met genoemd piano-con cert in A, dat door de Hongaarse pianiste zo verrukkelijk muzikaal van klank-sprankeling en nuance ring werd gespeeld, dat daarmede een hoogtepunt van de middag werd bereikt. Ook Bernard Haitink stond haar met de begeleiding van het or kest op gelijke wijze terzijde. Daarom verwachtten we dat hU Schuberts grote symfonie in C, een voudig musicerend zou interprete teren. Aldus begon hy in het inlei dend andante, maar in het daarop aansluitend Allegro vielen de accen ten zwaarder en zwaarder en naar mate we het einde naderden sloeg Haitink metrische heipalen in ritmiek, die beukend op de trom melvliezen werkten. Schubert mag fortissimi en sforzandi hebben voor geschreven, maar zijn expansies zijn niet die van een Berlioz. Jammer voor dit hardhandige besluit van deze zondag-matinee. Folkloristisch dansfestival folkloristische dansgroep te •ird is saterdag gastvrouw ge- op een festival van folkloristi- tanigroepen, aangesloten bjj de en, »tle van folkloristische groepen ui «tatod. öbevolen werd nog meer dan tot studie te maken van histori- i kostuums, opdat het optreden de diverse groepen, ook wat de afeting betreft, verder kan wor- Hfrolmaakt. Na de jaarvergade- ji ïerddoor de verschillende groe- begeleid door muziekkorpsen, optocht door Bolsward gehouden, op een vlonder boven de Tocht door een zevental groe- dtmonstraties werden gegeven, doten werd het volgende dis- tffttival te houden in Hindelo- uit welke plaats de Vereniging 'Hindelopen aan het Festival Op het a.s. internationale tóstisch Festival, dat 2al worden aden op 29 juni t.m. 2 juli in i(um (Gr.) en Waaraan zal wor- Mfttiomen door Portugal, Fin- dWlë, Zweden, Frankrijk en de Hikten, zal de Federatie verte- 'Wdigd zijn door de folkloristi- *knsgroep uit Leeuwarden de ^rter skotsploech". 'andaag 6 Kring Gomve-Rijnstreek (Van onze zwemmedewerker) De Leidse Golfbrekers heeft op nieuw de zwemcompetitie van de l-.ring Gouwe-Rjjnstreek gewonnen. De LGB had zaterdagavond in de Overdekte tijdens de laatste (achtste) ontmoeting weinig moeite om de eerste plaats veilig te stellen, omdat het als tweede geklasseerde De Sleu telstad slechts met een „halve" ploeg aan de start verscheen. In de eind stand wist LZC reeds eerder kans loos door diskwalificaties de ploeg van De Sleutelstad uiteindelijk nog van de tweede plaats te verdringen. Tijdens de laatste ontmoeting zijn verrassingen of goede prestaties uit gebleven. Slechts de Jeugdige Anne ke van Inghen Schenau liet bij de meisjes van 10-12 jaar op de 50 me ter rugslag een hoopgevende tijd voor zich afdrukken: 43.3 sec. De senioren, die alleen op de 4 x 100 meter wissel slag persoonlijk in actie kwamen, lieten weer de (gebruikelijke) mati ge tijden voor zich afdrukken: Jos Aalders (7.02 sec) en Hans Hllkhuy- zen (5.43.8 sec). Uitslagen Meisjes: 50 meter rugslag (8-9 jr. 1. M. Bakker (LZC) 50. (Slechts één deelneemster). Idem (10-12 jr.): 1. A. W. van Inghen-Schenau (LZC 43.3; 2. M. Geerstma (LGB) 43.8; 3. J. Deegenkam) (GZC) 48.8 4x50 me ter wisselsl. pers. (13-15 jr.): 1. A. Buitelaar (GZC) 3.16.8; 2. I. Mioch (LZC) 3.17.5; 3. S. Luitjes (GZC) 3.19.8. Jongens: 50 meter rugslag (8-9 jr): geen deelnemers. Idem (10-12 jr.): 1. B. Teegelaar (LGB) 43.4; 2. J. den Edel (GZC) 44.6; 3. J. Duchatel (GZC) 45.9. 4 x 50 meter wisselsl. pers. (13-15 jr.); 1. E. Oostwouder (SI. stad) 3.02.5; 2. W. Ruben (LGB) 3 06.8; 3. P. Zandvliet (LGB) 3.08.6 Dames: 4 x 100 m. wisselsl. pers. 1 J. Aalders (LGB 7.02; 2. A. Heems kerk (LGB) 7.10.6. Heren: 4x50 meter wisselsl pers.: 1 H. Hilkhuyzen (SI. stad) 5.43.8; H. Parrel (LZC) 5.52.3; 3. C. van der Broek (GZC) 5.59.4. Eindstad: 1. De Leidse Golfbrekers 8804.1; 2. Leidsche Zwemclub 8993.7; 3. Sleutelstad 9111.9; 4. Goudse Zwemclub 9826.4; 5. Leidse Water vrienden 10161.2. Zuiderkwartier stelt zich veilig Vicus Oriëntis, De Danaiden, De Algemene en KNS hadden gisteren gedwongen rust wegens terreinafkeuringen. Van de Leid se standaardtwaalftallen kwamen alleen Fluks en Zuiderkwartier binnen de lijnen, die het beide tot een overwinning brachten. Fluks behoudt zodoende nog een kleine kans op het kampioenschap, daar de roodwitten de moeilijke uitwedstrijd tegen HSV met 7-5 wisten te winnen, HSV-FLUKS Zoals te voorzien was, gaven beide teams, resp. de tweede en derde plaats op de ranglijst bezettend, el kaar weinig toe. In de beginopstelling kon Fluks door doelpunten van Rudi Niesing en Henny SIech tenhorst de leiding nemen (02), doch door mid del van twee goed benutte strafwor- pen kwam HSV spoedig weer naast onze stadgenoten. Co de Haas zorgde opnieuw voor een voorsprong (23), doch ook hierop had de thuisclub een antwoord (33). In de tweede helft wist Henny Slechtenhorst Fluks opnieuw een voorsprong van twee punten te ver schaffen. HSV kwam nog tot 45 te rug, doch toen wisten de Leldenaars op het juiste moment door te druk ken. Een doorloopbal van Wim Seller en een afstandsschot van Co de Haas brachten de score op 47. De thuis club kon nog eenmaal scoren, doch de Flukszege kwam niet meer in gevaar (5—7). Zuiderkwartier stelde zich hele maal veilig door een 64 zege op de Eiberreserves. De geelblauwen be gonnen in een hoog tempo en legden in het eerste half uur de basis voor de overwinning. Mevrouw Zirkzee opende vlak on der de paal de score na 6 minuten spelen en via een doorloopbal van Cor Nieboer en een afstandschot van Han Zierikzee kwam de score op 30. Uit een straf worp scoorden de gasten tegen, waarna Nico van Leeuwen de ruststand op 4—1 bepaalde. Na rust even een terugslag bij de geelblau wen, waarvan de Hagenaars direct V olleybalcompetitie (Van onze volleybalmedewerker) Voor de dames van SVL krijgt de competitie nog een verlengstuk. En kele weken geleden reed» schreven wij, dat de kans groot was dat in de hoofdklasse West vier ploegen met een gelijk aantal punten zouden ein digen. Dat is inderdaad gebeurd. St. Paul, SVL, Octopus en PVC blijken 12 punten te hebben vergaard. Dat betekent voor SVL dus nog een kans om de dans te ontspringen. Voor VVS valt a.s. zaterdag tegen Zandvliet de beslissing. Concordia heeft namelijk de wedstrijd tegen HVS in winst omgezet en staat nu dus twee punten voor op WS. Kangeroes De Italiaanse coureur Maria is vrijdag in Padua na een »TOg ziekbed op 33-jarige leef- "erleden. Valotto werd olym- tampioen in de ploegenachterl bij de Spelen in Rome in Rudy Mol van Altis uit Amers- in 1.07.12.7. won voor de 2de maal in suc- uWn 20 km wegwedstrijd in 1 :(®min. 57.4 sec. voor H. Cou- ^anünitas in Geleen in 1.07.12 De 25-jarige Carol van Herwijnen van de toneelgroep ..Studio heeft de eerste prijs gewonnen van het vierde ICC-concours voor jonge beroeps-tonelisten dat vrijdag en zaterdag onder grote be langstelling in het nieuwe De La Mar-theater in Amsterdam is gehouden. Namens het Prins Bernhardfonds werd hem de prijs f 1000 uitgereikt door de heer Guus Oster, lid van het bestuur van het fonds. Aan het concours hebben vier ac trices en zeven acteurs tussen 20 en 28 jaar deelgenomen. Het program ma van de beide audities omvatte een monoloog of dialoog (met een tegenspeler) uit een klassiek en uit een modern toneelstuk elk van cir ca vijf minuten. Met de winnaars waren nog drie van de kandidaten tot de finale toe gelaten, n.l. René Jesserun Lobo (25) van „Ensemble", Lou Landré (25) van „Studio" en Johannes Kruijk (28) van het „Nieuw Rotter dams Toneel". Aan het programma De 27-jarige Etha Coster van De Nieuwe Komedie verwierf de tweede prijs, f600. Zij ontving die uit han den van de heer Henri Knap, voor zitter van het organiserend Interna tionaal Cultureel Centrum, dat deze bekroning had uitgeloofd. De derde prijs f400, ter beschik king gesteld door het Ned. Toneel fonds, werd toegekend aan de 21- jarige Hidde Maas van „Het Cen trum. De heer Henk Woudstra, be stuurslid van de Amsterdamse afde ling van het Verbond, overhandig- t de Bruin van Minerva uit de hem deze onderscheiding. •Jc In hetNieuwe de ld Mar Theater" in Amsterdam is za terdagmiddag de finale gehou den van het tweedaagse I.C.C.- concours voor jonge tonelisten. Carol van Herwijnen (links) won de eerste prijs. Etha Coster werd tweede en Hidde Maas derde. van deze tweede auditie was als der de, overigens niet verplicht onderdeel toegevoegd: een vrije uiting op het gebied van mime, dans, zang of cabaret van maximaal vijf minu ten. De jury bestond uit 1? dames en heren directieleden van acht toneel gezelschappen. „Don Carlos" in Holland Festival In het Holland Festival zullen zes voorstellingen gegeven wor den van Verdi's Don CarloS door De Nederlandse Opera stichting (op 17, 25, 28 juni en 2 en 5 juli in Amsterdam en op 21 juni in Rotterdam). De voorstellingen worden ge-1 leid door Bernard Haitink. De regie berust bij Georg Reinhardt, de décors zijn ontworpen door Heinrich Wendel en de kos tuums zijn van Inge Dietrich. De solisten zijn Mimi Aarden, Gré Brouwenstijn, Hugh Beresford, Nicola Ghiuselev, Guus Hoek man en Arturo Sergi. Medegewerkt wordt door het Concertgebouworkest en het koor van het Teatro Comunale te Bologna. Het is Kangeroes niet gelukt de laatste competitiewedstrijd tegen het Delftse Sigi in winst om te zetten. De Leldenaars speelden een tamme wedstrijd, terwijl Sigi eveneens groots spel toonde. Kangeroes won de eerste twee sets; 1513; 1513. In de derde set lukte het niet meer. Sigi daarentegen ging met elk puntje winst beter spelen en won met 151 de set. Daaruit putte het de moed om in de vierde 6et een achterstand van 19 weg te werken en in winst om te zetten: 15—13. Daarna gaf Kangeroes er de brui aan. Zonder veel moeite won Sigi de vijfde 158 en 32. Kangeroes trad aan met i n vall ens voor Jaap Broersma en Jaap van de Sande. profiteerden en tot 4-3 terugkwamen. Daarna herstelde Zuiderkwartier zich Een doorloopbal van Henny Devilee en een ver schot van Han Zierikzee deden de rust in de Leidse gelederen terugkeren (63). De Eiberreserves kwamen nog eenmaal terug (64), doch verder het Zuiderkwartier het niet komen. Successen KNS 2 behaalde gisteren het kam pioenschap van de reserve 3e kl A, waarmee dit reeds het derde twaalf tal van deze vereniging ls, dat dit seizoen een kampioenstitel behaald heeft. (KNS 1 en KNS-junioren zijn reeds voorgegaan). Na enkele minder gelukkige jaren heeft men dus niet bij de pakken neergezeten, doch de zaken serieus aangepakt en de resul taten zijn niet uitgebleven! Er zit oJ. nog een kampioenschap voor KNS in, •ant met 2 punten voorsprong heeft KNS 3 een prachtige kans kampioen van de LKB te worden! Zover is het nog niet. In elk geval KNS, onze ge lukwensen met de tot nu toe behaal de resultaten! Uitslagen Hoofdklasse: RohdaWester kwar tier 45; Blauw WitArchipel 4i; DOS—Luto 6—9; ZKC—Roda 9—4. Overgangski. B: SpangenDie Ha- ghe 4—4; SperwersKoog Zaandijk 46; EindhovenSVK 82. Z-West I: HSV—Fluks 5—7; Zui derkwartierO. Eibernest 2 64. Res. Ie kl.: Rozenburg 2Quick S 5—4; DKC 2—'t Zuiden 2 2—4; Zui derkwartier 2—Spangen 2 0—7. Res. 2 A; Trekvogels 3Fluks 2 23; O. Eibernest 4Deetos 3 63. Res. 2 B: Fluks 3't Zuiden 3 310 Olympiaan 2Deetos 4 22; Trek vogels 2Achilles 2 46; Danaiden 2 HKV 4 9—1. Res 3 A: Phoenix 3Kwiek 2 04; O. Eibernest 5Algemene 2 33; Achilles 3—KNS 2 2—11 (KNS 2 kampioen) LKB: le kl.: De Algemene 3—Crescendo 2 51; Danaiden 4Vic. Orientis 4 73Danaiden C —Crescendo 3 100. 2e-lil.: Danaiden 5KNS 4 32. Junioren: SperwersFortuna 15; O. EibernestDanaiden 73. Sportsplinters Voor een prachtig succes zorgde op de eerste dag van de internatio nale scherm weds try den, die ln Am sterdam werden gehouden. Zaal, Abrahams uit Den Haag. Deze ploeg legde met 11 overwinningen beslag op de eerste plaats in de teamwedstrij den. Vele duizenden hebben zondag een bezoek gebracht aan de Bollenstreek, waar reeds bloeiende velden te bewonderen waren. Alleen al de Keukenhof telde ruim 40.000 bezoekers. Het was, buiten verwachting, een echte bollendag, zo verklaarde de VVV in Lisse en de rijkspolitie, die het verkeer had te regelen, sprak van een buitengewone drukte en kilometerslange files van auto's en bussen op de wegen in en naar de Bollenstreek. Er waren opvallend veel Duiters, maar ook zeer veel Engelsen, die er in het schrale voorjaarsweer op uit waren getrokken om van de bloemenpracht langs onze dulnenrand tussen Lelden en Haarlem te genieten. Belgen kwamen onder andere in lange rijen bussen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15