Leiden heeft nieuwe iierv. kleuterschool Potterie als hobby in Boerhaavezalen I Pro-rectoraat baant nieuwebestuurswegen Dit is Klaas Hut hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN V- „Geen dwang bij de geloofskeus" LEIDSCH DAGBLAD MEERHOF" officieel geopend Leiden is een (hervormde) kleuterschool rijker. Ruim een jaar nadat de wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes. op een terrein achter de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade de eerste paal de grond injoeg voor een reeks in systeem te bou wen kleuterscholen, heeft burgmeester mr. G. C. v. d. Willigen gistermiddag de hervormde kleuterschool ..Meerhof' officieel ge opend. burgemeester sprak namens dat alleen maar worden toegejuicht". Leidse gemeentebestuur zijn De heer Van der Willigen vestigde er ireugde uit over de tot standkoming in zijn openingstoespraak de nadruk Tan deze kleuterschool. „Als er in op, dat, hoewel er op 't gebied van de onze stad activiteiten worden ont- woningbouw in Leiden nog veel el- plooid om tot de oprichting van een I lende is, het op het terrein van het De senaat van de Leidse UniVersi- aterd feit heeft, zoals enige tyd geleden m reeds gemeld, het pro-rectoraat in- ijjmi 1- Prof. dr. D. J. Kuenen, h£U| 'oogleraar in de algemene dierkun de, is met ingang van 1 sep- Ford' tember 1966 voor de tyd van vijf ja- benoemd tot de eerste Leidse pro-rector. Aan deze „Leidse hervorming" wordt landacht geschonken in het docen- tennummer van 21 april van het 1 kids Uni ersiteitsblad. De pro-ree- n tor krijgt een welomschreven taak. j (Sommige taken van de pro-rector j 1 *orden bovendien opgedragen aan 1 aste leden van het presidium, die in j| de wandeling de naam „wethouder" apotlöf de gf< ha;:r lebben gekregen. De pro-rector .wethouders" zijn de manente bestuurders, curatoren de laatste tyd steeds behoefte zyn gaan voelen. De werking tussen senaat en curatorium lan er alleen maar baat by vinden, n Apd 4'dus het L.U.B. tegjj d« Apott gevolgd door de secretaris naat, die deze functie ook slechts riSAlfjaar heeft bekleed. De Leidse yersiteit kende wel verscheidene ja- rifen een pro-secretaris, die de leiding het senaatsbureau had. Na het overlijden van prof. mr. H. Fischer 1964 berustte de leiding bureau bij mej. mr. R. van Dithuy- Het bureau is thans gereorga niseerd Witte )J LUB over taal prof. Kuenen heid nog niet onwrikbaar is komen vast te zitten. „Maar er zal nog veel inspanning nodig zyn om haar in beweging te houden en haar niet r.og verder bij de „tydsvereisten" ten achter te doen blyven dan al het geval is". de werklokalen va school. (Foto L.D Hol va Behalve de burgemeester gaf op deze feestelijke middag ook de voor zitter van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs, ds. D. J. Vossers, uiting aan zijn blijdschap over de nieuwbouw. Hij vond het bijzonder verheugend, dat de kleuters na een periode van 10 jaar geen „inwoning' meer behoeven bij de heer N. L. van Dalsen, hoofd van de Prinses Mar grietschool. De voorzitter zei het kleuteronderwijs in het algemeen van groot belang te achten voor de ontwikkeling van het kind op weg naar de volwassenheid en' het bijzon der kleuteronderwijs, omdat dit zo veel mogelijk tegemoet komt aan de sfeer van „thuis". „Het jonge kind. dat uiteraard niet ontvankelijk is voor dogmatische uiteenzettingen, zal op deze school kunnen luisteren naar het verhaal, dat vertelt over de God der geschiedenis", aldus ds. Vossers. Rondvraag Na de officiële opening van „Meer hof" maakten de genodigden een rondgang door het fraaie gebouwtje, dat uit drie werklokalen, één speel lokaal, één personeelskamer, 'n keu kentje en bijbehorende ruimten be staat. Hoofdleidster van deze nieuw gebouwde kleuterschool is mejuf frouw C. Ligtvoet. Muzikale ontmoeting Leiden-Bonn Tegenbezoek van Remigiuskoor Het Leidse Alma Materkoor is dit weekeinde gastheer voor 67 zangers en zangeressen van het Remigiuschor i uit de hoofdstad van de Bondsrepu- bliek. Zij brengen een tegenbezoek aan onze stad in het kader van de bestaande relatie tussen beide koren. Om twee uur werden de Duitse gasten gistermiddag verwelkomd in het Curatorengebouw aan de Stati onsweg. Bij die gelegenheid sprak de voorzitter van het Alma Materkoor er zijn vreugde over uit, dat de Lei- denaren nu in de gelegenheid gesteld werden hun dankbaarheid voor de ontvangst in Bonn te tonen met da den. Het zou van kortzichtigheid getui gen aldus de voorzitter wanneer we heen zouden stappen over achter docht, voorzichtige argwaan, soms duidelyke afkeer en veel verbreid on begrip tussen Uw volk en het onze. I die een veel gevaarlijker grens tus- j sen twee landen markeren dan al- leen de geografische scheiding recht- vaardigen zal. Maar Uw aanwezig heid hier bewijst de juistheid van het woord van Herakleitos „Scheiding I j voert tot toenadering". Maar die toe nadering op persoonlijk vlak vereist de afwezigheid var. argwaan, de hoop op de afwezigheid van onbegrip. maar op de aanwezigheid van open- j heid. Ter duidelyke markering van j i dat laatste heet ik u hier van harte welkom met het woord van Eurya- les, die tegen Odysseus zei: „Gegroet 1 gast en vreemdeling, en als er een woord gezegd is dat U krenkte, dat i het verwaaid moge zijn op de win- I den". Voor vanmiddag stond nog 'n ont- vangst door het Gemeentebestuur cn j een gezamenlijke feest-, en zang- avond op het programma. Morgenochtend om kwart over ne- gen zingt het Remigiuschor in de j Sint Petruskerk aan de Lammen- schansweg tijdens de hoogmis de mis van G. van Schubert, voor koor, so listen en groot orgel, het „Laudate Dominum" voor sopraansolo, koor en orgel van Mozart, en het „Hal leluja" van Handel. DIVIDEND WERNINK Commissarissen en directie van Wernink's Beton en Aanneming Maatschappij N.V. in Leiden hebben besloten aan de op 20 mei te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1965 een dividend uit te keren van lf% (vorig jaar even eens 11%). (Advertentie) Toen Klaas Hut (41) zes jaar geleden op de trein stapte naar Umuiden, wist hij nog niet dat tussen de rails zijn toekomst zou liggen. Hij was papiersnijder op een strokartonfabriek. Hij wérd rangeerder bij Hoogovens. Nu kent hij feilloos de weg over de tientallen kilometers rails die hoogovens, staalfabrieken en waiserijen met elkaar verbinden. Hij vindt het zelfstandig werk waar veel eigen initiatief aan te pas komt. Tevreden, meneer Hut? Jazeker!" zegt hij. „Ik heb veel aardigheid in het verkeersvak. Het is levendig en steeds weer anders. Toen ik bij Hoogovens kwam, wist ik niet precies wat ik zou worden. Ik had gewoon op een advertentie geschreven en wat daarin stond bleek waar. Om te. beginnen had ik gauw een huis. En verder kreeg ik bij Hoogovens de kans het werk te doen dat me het beste lag. Er zijn namelijk zoveel mogelijkheden, dat er voor iedereen wel een juiste baan te vinden \s. Ze laten je niet in je vet gaarkoken. Ze noemen dat „loopbaanbeleid" of zoiets. Het betekent gewoon, dat zc aandacht hebben voor dc mensen. Dat ze een werknémcr nooit als ccn werk- nümmer zien. Zo vindt iedereen hier het werk waar hij plezier in heeft. Mijn vrouw was overigens meteen gewend en wil ncoit meer weg. En behalve met rangeerwerk ben ik erg blij met de ploegendienst. Die geeft je een hoop vrije tijd!" Met z'n vaste maat klimt Klaas Hut op de loco. Passagiers voor deze reis: gietvormen voor de oxystaalfabriek. Over stalen rails rijdt hij naar een toekomst, die op staal gebouwd is. IIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllflIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllillliillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ Leidse „kelderclub" exposeert het L.U.B. wordt gezegd,-- dat het als een paal boven water staat, van de senaat als geheel in zhn tegenwoordige omvang geen bestuurskracht meer uitgaat. Ook het curatorschap als ereambt strookt niet langer met de hedendaagse univer- «iteit, die meer en meer moet beant woorden aan normen van rationeel beheerd. „De figuur van de beroeps curator begint door te breken". Het artikel in het L.U.B. besluit "iet vast te stellen, dat de Leidse hervormingen in elk geval bewijzen, dat deze Alma Mater door haar log- gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer Deslree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze Op het graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. gesloten. Wethouder S. Sannen opent volgende week donderdag in de Boerhaavezalen in Leiden een tentoonstelling van potterie, te keningen en schilderijen die op een bijzondere wijze is samen gesteld. De hoofdmoot van de tentoonstelling wordt gevormd door een groepje enthousiaste „amateurs", verenigd in „De Kelder". In een ruime kelder onder moderne flats aan de Leidse Mozartlaan begon de binnenhuis-architect Kees Hulst 29) in oktober 1964 een potten bakclub, waarvoor al gauw flin ke belangstelling bestond. „Toen ik destijds die kelder zag kreeg ik onmiddellijk het idee om hier een gelegenheid te scheppen waar mensen zich creatief kun nen uiten. Myn vrouw en ik hebben alles zelf gemaakt en in gericht en van de contributie kopen we materiaal". Kees Hulst wijst, naar de grote bakoven in een nis („vroeger lagen daar de kolen") die op het ogenblik het pronkstuk van de kelder is. Twee avonden in de week ko men ongeveer vijftien mensen byeen om onder leiding van Kees Hulst bevrediging te vin den in het scheppen van kunst voorwerpen. Ook kinderen kun nen er terecht en met die groep deed de jonge binnenhuis-archi tect de leukste ervaringen op. Vol trots laat hij zien hoe crea- ief en inventief heel jonge kin deren met klei kunnen omgaan. Ook op de tentoonstelling in de Boerhaavezalen zal dat volgen de wreek te zien zijn. „Juist in een tijd waarin alles zo mecha nisch wordt hebben veel mensen er behoefte aan iets met hun handen te doen, iets te schep pen. waar ze helemaal hun eigen gevoel in kunnen leggen. In „De Kelder" hebben ze die gelegen heid en daarnaast is het er leuk dat de produkten ook nog ar tistiek blijken te zyn", vertelt Kees Hulst. De kelder is gezel lig ingericht. Aan de hangen schilderyen vj Hulst (26), de vrouw v£ die hem terzijde staat bij het organiseren van de kelder-ac tiviteiten. Schilderijen en teke ningen van Fem Hulst vormen wand Fem Kees, Ds. F. Emous voor de afdeling Leiden-centruin van de INCVB: Een van de problemen waarmee ouders bij de opvoeding van hun kinderen vaak worden geconfronteerd is de vraag over het al dan niet vrijlaten in de bepaling van hun geloofskeus. Ds. F. Emous uit Den Haag heeft gisteravond in een inleiding voor de afdeling Leiden-centrum van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond getracht een antwoord te geven op de diepgaande vraag: ..Mogen wij onze kinderen vrijlaten in de bepaling van hun godsdienstkeuze?'" een onderdeel van de tentoon stelling in de Boerhaavezalen. die de bekroning vormt van het initiatief van het artistieke Leidse echtpaar. De tentoonstel ling wordt volgende week don derdagavond om acht uur ge opend en blijft open tot 5 mei. .iiiiniiiiiniiinigniiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiMiinim km „Met een direct „ja" of „nee" is deze vraag niet te beantwoorden", merkte ds. Emous in het begin van zijn betoog op. Aan het slot kwam hij tot de conclusie: „Nee, althans niet vrijlaten in de zin van laat-maar- waaien. Wy moeten onze kinderen welbewust bij Christus brengen met het voorbeeld van het gebed en een oprecht christelijk leven van de ouders", aldus de Haagse predikant, die zijn betoog baseerde op vier uit gangspunten. Helemaal geen invloed uitoefenen in de keus van een levens beschouwing tijdens de opvoeding noemde hij „liefdeloos": het kind moet opgroeien met een bepaald standpunt, want, zei ds. Emous: „Je kunt de wereld en haar verschijnse len niet beoordelen zonder een stand punt in te nemen"; een absolute ne gatieve instelling ten opzichte van andere levens- en wereldbeschouwin gen tijdens de opvoeding is uit den boze: en: brengt een bepaalde levens overtuiging nooit bij met dwang of strafmaatregelen. Wat dan? „Wat dan? is de vraag die dan rijst", zei ds. Emous. Hy adviseerde: al in de kleuterleeftijd het kind iets laten zien van de liefde van Chris tus, bijvoorbeeld door het kinderge bedjes te leren. Beslist geen dwang, maar een zachte drang in de goede richting". Ds. Emous was van mening dat de godsdienstige vorming niet. al leen aan de christelijke school moet worden overgelaten, maar dat hier primair een taak ligt voor de ouders. Ook vertelde ds. Emous over het ge val (naar zijn mening: het „heel nare geval") waarin het kind dat her vormd is opgevoed later thuiskomt met een r.-k. vriendje of vriendin netje. „Er staat de ouders dan maar één ding te doen, hoe naar het vaak voor hen ook is, positief praten met Uw kind over de verschillen In opvat ting". Verder adviseerde de Haagse pre dikant de oudera te letten op het milieu waarin hun kinderen verke ren, de keuze van hun vrienden, ver enigingen en clubs en vooral de schoolkeuze. De bijeenkomst van de NCVB, afdeling Leiden-centrum, die werd gehouden in het Lage-gebouw aan het Steenschuur stond onder lei ding van de presidente, van Joolingen-Prak. Gouden bruiloft Op 26 april herdenken ,de heer en mevrouw Van der Veer-van Soest, Soembastraat 65 in Leiden, het feit dat zij vijftig jaar geleden in het hu- wwelyk traden. De heer Van der Veer (75) ging in 1915 in dienst het was mobilisatietijd om na de oorlog in dienst van de gemeente Leiden te treden als koetser by de gemeente reiniging. Toen de paarden werden vervangen door auto's bleef de heer Van der Veer by de gemeentereini- ging totdat een ongeval in de oorlog hem op non-actief stelde. In 1942 ging hij met vervroegd pensioen. Sindsdien heeft hij nog gewerkt in Den Haag en enkele jaren in de rij wielstalling onder het Leidse station. Mevrouw van der Veer (72) doet nog steeds helemaal zelfstandig de huis houding. Het echtpaar Van der Veer heeft twee kinderen, een kleinkind en is al ruim vyftig jaar geabonneerd op het Leidsch Dagblad. Bus verongelukt Bij Pasto, in de Columbiaanse provincie Narino, is gisteren een bus met negenen dertig kinderen in een ravijn ge stort. Er zouden slechts zeven over levenden zijn. re Straud heeft gisteren de ver sierselen van het Legioen van Eer uitgereikt aan prof. dr. L. maanse talen aan de Leidse Uni versiteit.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3