LEIDSCH DAGBLAD classic Vliegramp in ie VS eist 17 levens Opnieuw o heide-moo Alplienaren ziek van vervuild drinkwater 'S# <- AGERS OETEN MEER IRKENSVLEES KROPEN Kogel voor kras in autolak SEPP DIETRICH OVERLEDEN Brand in gesticht: 29 doden EINDEXAMINANDI LEIDS CHR. LYCEUM „Nam uw kind deel aan ongeregeldheden" Hanoi verwerpt voorstel van V.S. Man met hartklep van een varken van Egmond Cannes weigert film Rademakers gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 APRIL 1966 No. 31853 [fcteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: j. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Amerika is opgeschrikt door een vliegramp, die aan tenminste merendeels jonge mannen het leven heeft gekost. "en viermotorige Lockheed Electra van de chartermaatschappij „Ame- an Flyers", met aan boord 92 Amerikaanse mariniers en zes beman- gsleden, is gisteravond kort voor de landing bij Ardmore in de at Oklahoma tegen een heuvel gevlogen. Het Amerikaanse ministerie Defensie deelde mee, dat 87 inzittenden zijn omgekomen en één per- wordt vermist. Er zijn tien zwaargewonden. Dibulances uit alle steden in de eving zijn naar de plaats van het «luk gedirigeerd, die door de zwa- Icbossing op de heuvel moeilijk jreiken is. ia woordvoerder van de lucht- tmaatschappij zei, dat het vlieg - op weg was van Oakland in Ca- nië naar Columbus in Georgia, eerste melding kwam van een die het toestel had zien veron- tken. Hij deelde de politie mee ee doden en gewonden te hebben overlevenden die, hoewel u-gewond, uit de wrakstukken iet toestel waren gelaopen, zijn het ziekenhuis gebracht, oorzaak van de ramp is nog on- Het regende op het tijdstip het ongeluk, maar het zicht was Het vlliegtuig werd bestuurd de directeur van de charter- :happij. Met de toestellen van overleg met de minister van ibouw en Visserij hebben het djfschap voor het Slagersbedrljf de Federatie van Nederlandse erspatroonsbonden besloten de verkopen de bedrijven dringend te bevelen zich zowel voor wat eft de reclame weer in het bij- der in te stellen op de verkoop varkensvlees. reden hiervan is gelegen in het dat de export van varkens nug ds stagneert als gevolg van de erlng van onze EEG-partners erlandse varkens toe te laten. Is van oordeel, dat hierdoor een itle is ontstaan, waarin de var- snarkt opnieuw de steun behoeft een grote binnenlandse con- iptle van varkensvlees. 'EERBERICHT acht met. te weinig zon (Van onze weerkundige medewerker). is belangrijk zachtere lucht ingestroomd in de provincies w gisternacht dicht bij de U nog 2 tot 4 graden werd pe len tegen 8 d 10 graden in de siopen nacht. Alleen in het Hen en westen van ons land rd vanochtend weer 4 tot 8 Ismeter regen genoteerd, in loosferc en westen bleef het en ook lopen de tempera- ito overdag tot 15 a 17 graden hoger dan elders in ons land, J 12 tot 14 graden wordt he 's temperatuur zal dit week- He gunstig blijven voor april, nr in de vochtige lucht blijft l steeds teveel bewolking over- hn waardoor de zonnige pe- den spaarzaam blijven. Wel is hans op enkele opklaringen ftQen in ons land groter dan ^foag. Het tekort aan zon is under groot, want tot vanoch- zijn er in april in De Bilt 35 Ito normaal 132 uren zon ge meerd. 24 APRIL 1966 05.25; onder 19.52. op; 07.04; onder ««water ln Katwijk: 6.15 en 17.37; Iwater 1.10 en 13.34. 25 APRIL 1966 «op: 05.23; onder 19.54. to> op: 07.44; onder 00.34. ««water in Katwijk: 5.51 en 18.16; ■«water 1.42 en 14.07. ®lt oom] imer bestaat uit 22 pagina's deze maatschappij, die 25 jaar gele den werd opgericht, was nog nooit een ongeluk gebeurd. „American Fly ers" voert in opdracht van de rege ring veel chartervluchten met mili tairen uit. OOSTDUITSERS LATEN WESTDUITS MEISJE VRIJ De Oostduitsers hebben de 18- jarige Westduitse Gisela Boldorf, die tot achttien maanden gevangenis straf was veroordeeld omdat zij een vrouw naar het Westen had helpen ontsnappen, na vier maanden vrij gelaten. Het meisje was vorig jaar met de vluchthelper Klaus Lindner naar het oostelijk stadsdeel van Berlijn ge reisd. De man gebruikte haar pas poort om een vrouw tegen betaling van ongeveer 2.700 gulden naar de westelijke sector te brengen. Hij ried Gisela Boldorf aan de Oostduitse autoriteiten te vertellen, dat zij haar papieren was kwijtgeraakt. Toen zy dit deed, werd zij gearresteerd. Nu wacht Lindner op zijn berech ting. „Wacht maar tot ik tegen hem kan getuigen", aldus het onfortuin lijke meisje, „ik ben woest op hem". ■jlf James Edward White, die woensdag is gearresteerd in ver band met de grote Britse trein- roof, verlaat hier met gebogen hoofd en vastgeketend aan een politieman het gerechtsgebouw. Een inspecteur van Scotland Yard heeft verklaard, dat White heeft gezegd: ,.lk wil bijzonder graag alles over de treinroof ver tellen." Volgens de politieman was White het moe als voort vluchtige te moeten leven. KROONGETUIGE BLIJKT BELANG BIJ VEROORDELING TE HEBBEN Het proces in Chester (Engeland) tegen de 27-jarige kantoor bediende Ian Brady en zijn 23-jarige vriendin Myra Hindley, die worden beschuldigd van de zogenaamde Britse heide-moorden, heeft opnieuw een sensatie opgeleverd. Nadat woensdag deze zaak, waarin de meest afschuwelijke details ter sprake komen, nog wat extra publi citeit kreeg toen de schoonzuster van één der verdedigers vermoord werd aangetroffen, is gisteren gebleken, dat de kroongetuige, de 18-jarige Da vid Smith, persoonlijk belang heeft bij de veroordeling van de beide ver dachten. Smith, zwager van de verdachte Myra Hindley, heeft toegegeven dat een krant hem veel geld heeft gebo den voor gegevens over deze zaak, wanneer het paar schuldig wordt be vonden. Hij weigerde acht keer ach tereen de naam van het blad te noe men, ondanks een waarschuwing van de rechter, die hem belemmering van de rechtspraak verweet. Smith had donderdag getuigd de moord op de 17-jarige Edward Evans te heb ben gezien. Hij gaf toe verscheidene maanden werkloos geweest te zijn en dat hij nu 150 gulden per week ont- Een schram in de lak van een auto heeft geleid tot de dood van een jongeman en ernstige verwonding van drie anderen. De politie in Frankfort heeft meege deeld, dat de jongeman, Bernd Metzger, by het parkeren van zijn auto de lak beschadigde van de wagen van zijn buurman, de 45- jarige Otto Ball. De twee mannen kregen ruzie. Ball drong daarop de woning van zjjn buurman bin nen met een pistoo?. Hij schoot Metzger door het hoofd en ver wondde daarna de vader en moeder van de jongeman, evenals een an dere buurman die trachtte tussen beide te komen. Naar schatting van de politie had de kras in de lak voor vyf mark kun nen worden hersteld. vangt van de betrokken krant. In een bepaald geval (bij een ver oordeling) zou hij een zeer grote som Vakantie Hij verklaarde later nog (toen de verdedigers doorvroegen) een bedrag van 10.000 gulden van de krant te hebben ontvangen en de toezegging tot een aandeel in de winst bij ver koop van zijn verhaal. Hij zei dat het dagblad een tiendaagse vakantie in Frankrijk voor hem en zijn vrouw had betaal.d en dat het tevens de had betaald, en dat het tevens de voor zijn rekening neemt. Sepp Dietrich, voormalig comman dant van de SS-Leibstandarte en oud-opperbevelhebber van het zesde pantscrleger van de SS, is, naar gisteren bekend is geworden, donder dag in Ludwigsburg aan de gevol gen van een hartaanval overleden. Hy was 74 jaar. Na de oorlog werd Dietrich die van Hitier de hoogste onderscheidingen had gekregen, in verband met het doodschieten van Amerikaanse krijgs gevangenen tijdens het Ardennen offensief tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In oktober 1955 werd hij op erewoord uit de gevan genis van Landsberg in Beieren ont slagen. Anderhalf jaar later moest de oud-SS-commandant, die intus sen werkzaam was in een houthan del, terechtstaan wegens het doden van zes hoge SA-officieren in de ge vangenis van Stadelheim ten tijde van Hitiers actie tegen de SA-leider Ernst Röhm in 1934. Dietrich werd bij die gelegenheid tot anderhalf jaar veroordeeld. Na zijn vrijlating vestigde Dietrich zich In Ludwigs burg. Mr. Curtis, een der verdedigers van Myra Hindley, vroeg Smith of hij gedurende de lunchtijd contact met de redactie van het blad zou hebben, waarop de president van de recht bank ironisch opmerkte: „Ze trakte ren hem waarschijnlijk op een lunch". Mr. Curtis wierp Smth tevens de beschuldiging in het gezicht, dat hy één der twee mannen was geweest, die op tweede kerstdag van het vorig jaar de 10-jarige Lesley Ann Downey naar het huis van Hindley en Brady hadden gebracht, waar haar hulpge roep op de band werd opgenomen, voordat zij werd vermoord. „Dat is een leugen, dat is een leugen", riep Smith verontwaardigd uit. De advocaat drong niet verder aan. Zonder twijfel zal hij nog op dit punt terugkomen. Zijn doel was voorlopig bereikt. Hij had het getuigenis van Smith in een zo ongunstig mogelijk daglicht gesteld. Een brand in een inrichting voor geesteszieken te Lapinlathi in Fin land heeft gisteravond aan 29 van de 36 patiënten het leven gekost. Drie anderen werden ernstig ge wond. Het reddingswerk werd ernstig be moeilijkt, doordat de ramen van de inrichting van tralies waren voorzien. De hoofdverpleegster van de inrich ting vertelde later, dat de brand mogelijk was gesticht door een pyromane die twee dagen tevoren :n het gesticht was opgenomen. Deze patiënte had reeds tweemaal eerder in de inrichting gezeten en had in beide gevallen getracht brand te stichten. IN INDUSTRIEGEBIED ROND RIJNHAVEN In het Alphense industriegebied rond de Rijnhaven is deze week het drinkwater besmet geweest, met het gevolg dat een tiental personeelsleden van diverse bedrijven enkele dagen ziek heeft moe ten thuisblijven. De oorzaak was de foutieve bedie ning van een der pompen van de N.V. Biesterveld, waardoor voor dit bedrijf opgepompt water uit de Rijn haven onder hoge druk in de leidin gen van het drinkwaterleidingbedrijf werd geperst. Het resultaat was, dat in de bedrijven aan de westkant van de Rijnhaven vervuild water uit de Bezoek van Koningin aan Engeland Het bezoek dat Koningin Juliana in juni aan Engeland zal brengen, begint op maandag 6 juni. De daar op volgende dag zal zij een gedenk raam in de Nederlandse hervormde kerk, At Austin Friars, in Londen onthullen. Dit raam is vervaardigd ter nagedachtenis aan wijlen Konin gin Wilhelmina. Het herdenkingsraam is ontworpen door ds. P. H. G. C. Kok, evengalisch- Luthers predikant in Weesp. pe op dracht was wijlen Koningin Wilhel mina uit te beelden als moeder des volks. Ds. Kok heeft bij zyn ontwerp het paasgebeuren centraal gesteld. Links boven zijn de vrouwen bij het graf van Christus uitgebeeld, luiste rend naar de engel die de opstanding aankondigt. Achter de engel bevindt zich een grote zon, die ontleend is aan het door Koningin Juliana ver taalde lied dat tijdens de begrafenis is gezongen. „De zon schijnt in mijn ziel vandaag". Onderaan in het raam is een im pressie weergegeven uit de tweede wereldoorlog. Op de achtergrond brandt Rotterdam en donkere vogels beelden de strijd en het leed uit. Rechts bovenaan wordt de bevrijding in de vorm van verdwijnende don kere wolken en wegvliegende vogels Op deze dag zal de Koningin ook aanzitten aan het diner dat ten ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen wordt gege ven. Van dit verblijf in Londen zal door de Koningin gebruik worden gemaakt om zich op woensdagochtend 8 juni naar Canterbury te begeven. Hier zal de Koningin een kort bezoek bren gen aan het Royal Sussex Regement, waarvan zij sinds 30 juni 1953 „colo nel in chief" is. kraan kwam. Het betrof hier vooral de firma's Biesterveld, Gipsbouw, Stokvis en Meteoor. Een van deze bedrijven belde don derdagmorgen de heer J. Nieuwland, directeur van het drinkwaterleiding- bedrijf, op met de vraag, of het mo gelijk was, dat het drinkwater be smet zou zijn en daardoor personeels leden ziek werden. Een voorlopig on derzoek bracht geen opheldering. Toen gistermorgen van een ander bedrijf eveneens ziektemeldingen kwamen, waarschuwde de heer Nieuwland de Geneeskundige Dienst en de Volksgezondheid, 's Middags werden onmiddellijk proeven geno men, waarbij men ontdekte dat het drinkwater in de betrokken sector „ongebruikelijk vuil" was. Direct daarna is de bedoelde sec tor van het drinkwaternet afgeslo ten, waarna chloor in de leidingen is gespoten. Tevens is met ingang van vandaag het drinkwater in de gehele gemeente van een grotere dosis chloor dan normaal voorzien. Het laatste is bedoeld als voorzorgsmaat regel. De leidingen in het besmette gebied worden voorlopig buiten be drijf gehouden. De ziekte van de werknemers blijkt overigens van vrij onschuldige aard. De meeste van de thuisgebleven per soneelsleden zijn gisteren weer aan het werk gegaan. De rector van het Christelijk Lyceum in de Kagerstraat, dr. A. Bolhuis, heeft zich in een circulaire gewend tot de ouders van alle eindexamenkandidaten, waarin hij verzoekt he,^ op 'n aangehechte strook te willen mededelen of hun zoon, dochter of pupil betrokken is geweest bij de ongeregeldheden in de nacht van 1 op 2 april jl., waarvan wij eerder uitvoerig melding maakten. Er wordt in de circulaire geen melding gemaakt van de bedoeling van dit schrijven. Moeten de ouders hun kinderen aangeven, zodat de rector, c.q. schoolbestuur en curato rium, maatregelen tegen de desbe treffende leerlingen kunnen nemen? Noord-V.ietnam heeft het voorstel n een vredesconferentie over Viet nam in Birma of Japan te houden, van de hand gewezen. Dit maakte het Noordvietnamese persbureau gis teren bekend. Het idee was oorspronkelijk af komstig van senator Mansfield, die dit deze week in de Amerikaanse Se naat naar voren bracht. Zijn voor stel werd door het ministerie van Buitenlandse Zaken verwelkomd. Unieke operatie in Oxford Uit het ziekenhuis in Oxford Is gis teren een 56-jarige Brit ontslagen wiens hartklep is vervangen door die van een zeug. Een woordvoerder van het zieken huis zei dat de man drie weken ge leden stervende was en dat men voor de operatie de hartklep van een zeug had moeten gebruiken bij gebrek aan een menselijke. De operatie had vier uur geduurd en was uitgevoerd door de 47-jarige arts dr. Alfred Gunning die uit Kaapstad afkomstig is. Het was de eerste operatie van dergelijke aard in Engeland. De patiënt leed aan een fatale hartziekte en kon niet meer dan vijf meter zonder moeite lopen. De chirurg verklaarde dat zijn hart nu weer perfect in orde schijnt. De man kan zonder inspanning lopen, maar hij moet het de eerste maanden thuis kalm aan doen. Kunsthart De toestand van de 65-jarige man, bij wie donderdag een kunsthart werd ingebracht, is in het algemeen bevredigend. In een gezondheidsbul letin dat vrijdag door het medisch centrum in Houston is uitgegeven, wordt echter gezegd dat de patiënt nog niet tot bewustzijn ls gekomen De artsen achten het mogelijk dat dit het gevolg is van een enige her- senschade. Het is nog te vroeg om de eventuele consequenties hiervan te kunnen vaststellen. Het kunsthart blijft goed functioneren en de bloeddruk is constant. De patiënt. Marcel Derudder, heeft een zwakke linker hartkamer. Het bloed wordt daarom vla het plastic hart naar de aorta de hoofdslag ader die alle delen van het lichaam van bloed voorziet gevoerd, linker hartkamer, die uitgeschakeld is, is het voornaamste pomporgaan. Het heeft nu kans te genezen. Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS BREESTRAAT 173 Advertentie VOL-A U TOMA Tl S CHE Het lijkt ons twijfelachtig of vele ouders bereid zullen zijn die vraag te beantwoorden. De vraag rijst ook waarom er 22 dagen moesten verlopen alvorens tot actie wordt overgegaan, waardoor uitgerekend vier dagen voordat a.s. woensdag de eindexamens beginnen een sfeer wordt geschapen welke onmogelijk bevorderlijk kan zijn voor de resultaten van de komende eind examens. Ook buiten de kringen van de be trokken school wordt met belangstel ling de beslissing van de schoollei ding, welke a.s. maandagavond moet worden genomen, tegemoetgezien. Fons Rademakers, die dezer da gen in Parijs was, heeft daar ver nomen dat de selectiecommissie van het Cannes-filmfestival „De dans van de reiger" niet heeft geaccep teerd. Een motivering is daarvoor niet gegeven. De speelfilm is door Nederland ingestuurd samen met Theo van Haren Nomans korte film ,X>e gewonde". Het ziet ernaar uit dat in Cannes dit Jaar vele films zullen worden vertoond van landen achter het IJze ren gordijn. Het is niet onmogelijk dat De Gaulle's politieke inzichten weer eens tot op het festival hebben doorgewerkt niet de eerste maal trouwens en dat „De dans van d® reiger" daarvan slachtoffer is ge worden. op het sportveld i m in nipt rlmir wcJ heerlijk (Sud teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 24 April 1866: Heden Maandag heeft al hier de aanbesteding plaats gehad voor het bouwen van de Leidsche Broodfabriek. Van de 9 inschrijvers was P. v. der Kamp alhier, de laag ste, aan wien het werk dade lijk voor f 17.310 gegund werd. Nu 20 jaren geleden werd te Odenberg (in Hongarije) een kind van het vrouwelijk geslacht géboren. Ontbreken haar de handen, het is de mond die daarvoor in de plaats treedt. Met haar tong naait en borduurt zij, brengt daarmede de prachtigste handwerken ten uitvoer.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1