usiehormonen brengen grote groei in ondernemerswereld Concentratiekamp en kazerne PROVOCATIE EKEN VAN DE TIJD NIET MIS VERSTAAN K sent 7 ent' ?nt an Kerkdiensten Leiden en omgeving Levert onder dwang Hoorneg 10 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1» Hormonen zijn wetenschappelijk bewezen van invloed op groei, de ontwikkeling en de aard van mens. dier en plant. Fu- sdoen in feite hetzelfde voor het bedrijfsleven. Wanneer er een ubinatie van hormonen en fusies wordt toegepast in de onder- merswereld, ontstaat er een groei-explosie, die sommige econo- iten zich verbaasd doet afvragen hoe de zaak in de hand kan irden gehouden. Die vraag dringt zich op bij het lezen van het halve vele andere produkten ook hormonen vervaardigende con- ii Zwanenberg-Organon. Door verschillende fusies, waarvan met Noury en Van der Lande wel de voornaamste was, is er een ast verbijsterende wasdom ontstaan. De concernomzet, die in 54 nog maar f 364 min. beliep in één slag verhoogd tot f 761 Ijoen in 1965. proberen een dergelijke Installatie aan de Franse Centrale aan te bie den. In dat opzicht zijn de Franse ondernemers echt allemaal een klei ne De Gaulle. Toch zijn ook de Franse industriëlen er op bedacht om door aaneensluiting, door het toedienen van fusiehormonen, tot grotere eenheden te komen. Zo heeft dezer dagen de machtige Schnei- dergroep een verbond aangegaan met financiële instellingen, kennelijk met het doel in de toekomst over vol doende kapitaal te kunnen beschik ken. In de ondernemerswereld Is het net als ln het dagelijkse leven, waar do man met de dikste portefeuille haast altijd aan het langste eind trekt. Daarom maakt de groeiende kapitaalschaarste dat de vooruitzich ten voor het bedrijfsleven minder rooskleurig zijn dan wenselijk wordt geacht. De rentevoet heeft al een dusdanige hoogte bereikt dat het op grond hiervan berekende rendement de investeringen in industrieën nauwelijks toereikend is. Stijgende rentevoet Bij de door de Bank voor Ned. Gemeenten aangekondigde nieuwe uitgifte van rentespaarbrieven is het rendement gebaseerd op 6.43 a&rmede heeft Zwanenburg-Or- m zich tot de hoogste regionen het Nederlandse bedrijfs- 1 weten op te werken. Wat de it betreft is het zelfs het Neder- ise bedrijf van de Aku-groep bij gestreefd, want dat bracht niet verder dan tot een afzet ca f 600 min. in 1965. Samen de in het buitenland werkende htermaatschappijen komt Aku (er nog ruimschoots als sterkste op de mat. grotere omzet wil ook nog niet [en dat Zwanenberg qua verslag- Ing een neuslengte kwam vóór te en op Aku, want wat financiële betreft ligt Aku nog wel [e kilometers voor, al valt een het verschil wellicht te ver in de hand van de betere msinformatie, welke Aku in de der jaren heeft gegeven. Samenbundeling Zwanenberg zal in dat opzicht veel moeten groeien. hetgeen erwonderen is, want per sai ls het concern door de fusiegolf samenbundeling van afzonder- eenheden, die nog tot elkaar ten komen, terwijl Aku als de sre grote concerns al een hecht lament heeft, waarop nieuwe ac- eiten kunnen worden ontwikkeld, bewijst de opening van het produktiecentrum voor hetische garens en vezels in ons welke deze week in Breda ts vond. lar werd iets groots verricht, zou Aku kunnen worden gezegd in olglng van de titel van een inder- verschenen boek over de acti- an Nederlanders rond de nog bloeiende Gordel van Sma- Snelle evolutie >or een belangrijk deel is dat te geweest aan de grote uitga die het concern zich in de loop jaren heeft getroost voor arch en ontwikkeling van pro- len. Daarmede staat het niet al- want zowel bij Philips, Konink- Unilever, Gist- en Spiritus, en- noem ze allemaal maar op, wer- grote bedragen voor dit doel ge- ndeerd. dit verband verdiende de rede, te de president-directeur mr. J. rnen, bij de opening van het we complex in Breda uitsprak andere aandacht. zijn uiteenzetting over leppende vernietiging", omdat nieuw produkt een bestaand pro- naar de achtergrond dringt en zelfs doet verdwijnen, werd een ituk aangesneden dat waard is te worden overdacht. Voor de ondememerswereld klemt het de snelle evolutie, het- produkten, hetzij in produk- 'thoden. In steeds sneller tem- treedt de economische veroude- het produktle-apparaat op. Naar de schroothoop zijn de machines in tech- opzicht in staat om nog vele te gaan, maar als de con- int met een machine werkt die grotere produktie oplevert met making van een geringer tl arbeidskrachten, dan zit er anders op dan de snel ver- de machines op de schroothoop tooien. trom moet er voortdurend kapitaal in de onderneming ihikbaar komen naast de gebrui- Jlce afschrijvingen op de boek- irde der machines, laartoe dienen de reserveringen andere winstinhoudingen. Het deze vorm beschikbaar komende tuwe kapitaal wil nog niet zeg- dat de onderneming over nieuw mogen gaat beschikken, wanneer vervanging van bestaande iduktiemiddelen wordt aange- 776 ?/7f Rendementsniveau Weliswaar kan dan doorgaans een ter produktievolume worden be lt, doch daarmee gaat gelijktijdig i kostenstijging gepaard ln de koopsector. Het gevolg ls dan dat 'rendement op de nieuwe inves tor nauwelijks boven dat van de Ie uitkomt, zodat als enig voor- I Toor het bedrijf overblijft dat «terker komt te staan in de con- "entlestrijd. tosies, bedrijfsconcentraties en klëncy hebben eigenlijk allemaal helfde doel omdat daardoor in de lende Jaren de grote, goed gelei en efficiënt beheerde onderne men de handschoen kunnen op- Ben tegen de machtige concerns de landsgrenzen, die door de vrij toegang hebben tot de bin- "tondse markt, maar waar chau- tane nauwelijks een penetratie op l«gen markt toelaat. Franse industrie kan wel kans om desnoods elektriciteitscen- in Nederland te leveren, maar '-Werkspoor behoeft het niet te rK:s tegen 5.89 bij de in november van het vorig Jaar uitgegeven rentespaar- brieflening. Destijds werd de lening geen suc ces en het staat nog te bezien of de onderhavige uitgifte er als koek in gaat. Om de plaatsing een beetje te bespoedigen heeft de BVNG een be drag van f 15 min. als maximum ge steld, waarbij „wat schaar is, is lek ker" een punt van overweging zal uitmaken. Met het rendement van 6.43 blijft de bank echter aan de zuinige kant. Dit blijkt uit de ontwikkeling van de rentevoet in ons land. Op 1 mei 1965 viel het renteniveau te bereke nen op 5.42 op 31 oktober 1965 was de stand 5.64 en thans is het opgelopen tot 6.60 per 31 maart van dit jaar. Dichtbij de top! Met die stand heeft ons land nog vel niet de top van de rentevoet in ae industrielanden bereikt, maar we zijn er toch niet ver meer van af. In het door beheerders van beleg gingsfonds van buitenlandse obliga- overzicht wordt de ontwikkeling van de rentevoet in een aantal landen als volgt weergegeven: In procenten mei okt. mrt. 1965 1965 1966 4.25 4.33 5.0 5,20 5.57 6.0 6.81 6,50 6.87 6.0 7,50 7.50 6.37 6,22 6.22 Ver. Staten Canada Engeland Duitsland Frankrijk Italië België Zwitserland Oostenrijk Zweden Denemarken Nederland 5,42 5,64 6.60 Int, lening 5.75 6.25 6,75 hypothecaire obligatielening Al vele malen ls gezegd dat de stijging van de rentevoet als gevolg 4,75 4,75 4,75 6.25 6.25 6.25 6.50 6.50 6.75 8.91 9,40 9,25 van de merkbaar toenemende kapi taalschaarste een van de meest be denkelijke symptomen is van de eco nomische ontwikkeling. Hoewel in 1965 nog slechts enkele bedrijfstak ken naar buiten zichtbare verschijn selen van teruglopende economische geeondheid optraden meent de di rectie van de Kon. Zout-Ketjen groep in haar jaarverslag zich niet aan de indruk te kunnen onttrek ken, dat er meerdere symptomen zijn, die tot voorzichtigheid manen. De factoren, die in de na-oorlog se periode steun hebben gegeven aan een krachtige uitbreiding van de Ne derlandse economie, verdwijnen ge leidelijk en de zwakke zijden wor den meer waarneembaar. Zo heeft de langdurige regelmatige groei van de welvaart hier en daar geleid tot de opvatting, dat de groei een van zelfsprekende zaak is, waarvoor men zich nauwelijk nog behoeft in te spannen. In deze gedachtengang komt men er toe de oogst van ko mende jaren thans reeds voor verde ling rijp te achten. Nog steeds achterstand Ook het besef, dat Nederland in vergelijking tot de Ver. Staten tot zijn verdragspartners in de E.E.G. nog slechts een jonge industriële ge schiedenis heeft, noopt tot een voor zichting beleid met betrekking tot de factor arbeidskosten. De Nederlandse industrie vertoont nog op meerdere plaatsen een ach terstand in kennis en efficiëncy. Het •erelst extra inspanning en kosten >m de achterstand door wetenschap pelijk onderzoek en door verbeterin gen in de organisatie in te lopen. Het vraagt echter vooral ook knappe, ijverige en enthousiaste mensen. He laas. wordt bij de besprekingen in de Stichting van de Arbeid over de hoogte van de lonen nog' altijd te weinig aandacht besteed aan de mo- Zondag 24 april Lelden Herv. Gem., PI 10 u da. L. Kievit. Hooglandse kerkWegens tie gesloten. Marekerk: 10.30 u cis. H. Bonter; 5 u da. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 u ds. J. de Wit. Bethlehemkerk10 u ds. J. de Jager Rotrterdam-3 i dr. P. L. Schoon- ber te Voorschoten. Bevrijdingskerk: 9 helm; 7 u ds. H. Bo Konlngskerk: 10 u Vredeskerk: 10 u ds. J. A. Eekhof. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuls); 0.30 u dr. J. Hoftljzer te Oegstgeest. Egllse Wallonne: 10.30 u ds. J M Jeugdkerk Aua Gymnasium; 10.30 i J. Lamping. Geref. Kerk, Kronemeljer; 7 uu scheld) Petrakerk: 10 u <^ude Vest kerk 5 u ds. Haverkamp. Maranathakerk dr. Dronkert. Bevrijdingskerk 10 i ds. kert; 5 u ds. Kronemeljer. Boer (af- Post; 5 u dr. u ds. De Boer; dr. Vlijm; 5 u dr. Dron- .verkamp. dienst dhr. Bakker. Maak hooi als de zon schijnt, zeg gen de Engelsen, maar, aangezien de zon by ons nooit schynt, hou den wij het maar op het oud-Ne derlandse gezegde dat het yzer moet worden gesmeed als het heet. In opgang heeft onze industrie nog de kans om die achterstand in te lo pen. Daarom zou het wellicht beter zyn om in de politieke stryd in plaats van over verlaging van de in komstenbelasting te redekavelen, te spreken over een mogelijkheid om het industriële klimaat te bevorde- Kloek ds. J. Schuring te Alphen a/d Rijn. Ohr - des^Woond; Herv. Gem., Adventskerk Jullanastr.: 9.30 u ds. J H. Bogers; 6.10 u Zangdlenst; 6.30 u ds. W. VerwelJ (Jeugddienst). Kruls- jjane. Geref. 2.30 u Alphei i Dienst Velema t< RUn Daarbij zal niet alleen aan het fiscale aspect moeten worden ge dacht maar ook aan de starre hand having van de pryzen. Uiteraard is het goed dat de overheid tracht de teugels van de prUsbeweging in han den te houden, maar in sommig sectoren van het bedrijfsleven dreigt slipgevaar op de weg naar verdere groei als gevolg van de prUsbevrle- zing. Op zichzelf is het niet onge zond om van tijd tot tyd in de vries kou te staan, want dat prikkelt tot nieuwe activiteiten. Sommige be- drUfstakken hebben al zodanig in de 1 Q^bou kou gestaan dat zij inert werden. In jQh. StehoüweV. de consumptieve branches, de meel- i thakerk. Raadhuisstraat: 10 Industrie, de textielnijverheid en bij wSen'Salvatorlïerk W "e'zwtjger- sommige metaalbedryven vielen al j laan10 u ds. L. J. Wolthuis; 6.30 u L1n- - ds. G. A. Westerveld. Alphen-Noord. Goede Herderkerk: 10 en 6.30 u ds. M. Doopsgez. Gem.: 10.30 u ds. H. van lilderbeek. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur Is. J. v. d. Haar. Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): .45 en 4 u dienst (donderdag 7.45 u. ilenst) Vrij Kath. Kerk (Vreewljkstraat 19): 0.30 u gez. H. Mis. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): .30 u Hoogmis (woensdag 0.30 uur H. -fis). Rem. Gem.: 10.30 u dr. J. van Goud- 3.15 u ds. P. Hilversum. EvangLu th Gem Castelijn Evang. - ht Utrecht, Kastelijn Evang. stegracht 3): 10 en 5 u dhr. G. Dol man te Utr Christian Science (Steenschuur 6) Helltglngssa- (uchtsamen- Verlosslngs- Openlucht! Drentje. BaptisCengem jhuil te bidstond) 10 Schuil te Den Dolder (dinsdag 7.3 ds. H. Rljksen 1 Gouda). Aarlanderveen Herv. Gem.: Se lm te Vlnkeveen; 7 10 W. Verweil Gebouw Naby: 9.30 C. Köhlenberg. Marbha-Stlchtln: H. Bogers. I: 10 Jeugdkapel dr. Ing: 10 30 weg Wijk Cadée. Slonskerk Wijk Onderweg Wijk III: Theun de Vries. Doodskoppen en Kaalkoppen. P. N. van Kampen en Zn. Amsterdam. Paul van der Loeff. De Wapenbroeders. Contact. Amsterdam. Het kan geen kwaad deze twee boeken na elkaar te lezen en dan maar met Theun de Vries te beginnen. Zij hebben dit ge meen, dat beide een gedwongen mannengemeenschap uitbeelden met natuurlijk het enorme verschil van de wrede dwang van de bezetter tegenover de kortzichtige dwang van de wet en de nau- welijkse dwang van het ouderlijk gezag voor zover dit laatste nog bestaat. Waarschijnlijk zal de auteur Van der Loeff me deze ver gelijking wel intens kwalijk nemen, want de verhalen van Theun de Vries behoren tot de soort waarvan hij vindt dat die voor jeugdige personen verborgen moeten blijven, zie blz. 221 van ,,De Wapenbroeders" waarop de hoofdpersoon Paul ontdekt dat zijn negenjarige neef Reinier in het bezit is van een boekje met con centratiekampfoto's. Aangezien dit een van de keer punten van laatstgenoemde roman ls, wil ik er even aan toe voegen dat zoiets niet zo best ls, maar wat moe ten ouders er aan doen als een knaap boekje tot zich neemt. Niets; zomin als mijn ouders er iets aan hebben kunnen doen dat ik op on geveer gelyke leeftijd een werkje ge naamd „De Gruwelen van de Oorlog ln Servië" in handen kreeg (gapte» waarvan ik my de vooral voor een vrouw bepaald niet opwekkende foto's nu nog voor de geest kan ha len. Het heeft mij evenwel niet ge bracht tot een morbide belangstelling massagraven noch ook tot het verbranden van levende dieren zoals dit Reiniertje en zeker niet tot het richten van verwijten tot mijn on middellijke omgeving. „Feit en fictie" Maar nu eerst over Theun de Vries. Nu eerst, 25 jaar na de oprichting van het kamp Amersfoort, is de schrijver er toe kunnen komen „feit fictie" zoals hy zelf zegt ln een kort nawoord, zodanig te ver werken dat er een beeld vrijkomt dat zowel aan de herinnering als aan de creativiteit ontleend is. De vyf verhalen vormen in zover een geheel dat ze leder voor zich l alle samen het bestaan belichten m deze gevangen mannen en hun dagelijkse ellende, hun gesprekken, hun verhouding tot elkaar, het bitte- zich dag in dag uit voortslepen met de dood in de klompen, Honder- i en nogeens honderden hebben hun leven in honger en vuil ge rekt tot de dood of tot de vrijheid, vernederd en voortgejaagd. Uit die ontelbaren heeft de auteur zich vyf figuren voor de geest gehaald en zich waarschyniyk afgevraagd wat het geweest is dat deze vijf, zelfs in een omgeving waarin het verpletteren van de persooniykheid het eerste en laatste doel was, toch nog een merk teken heeft laten houden waardoor hun beelden feller ln het geheugen gegrift zyn gebleven. Het moet ge weest zijn omdat deze vyf mannen hem het bewijs geleverd hebben dat meer is dan de som van lichaam en karakter. Het waren de genen die zich hun leven niet wilden laten afnemen maar het desnoods wel wilden geven voor een overtui ging. is daar de tolk van de Russi sche krygsgevangenen geweest, die hoopte op ontslag uit het kamp als er geen Russen meer zouden zyn, maar die op het moment dat de Rus sen hun schop hebben gekregen schreeuwt er op los te slaan. Dan is er de horlogemaker Montalban, de oude trekker met zyn intense be langstelling voor de relativiteitstheo rie, die er zeker van ls te kunnen ontsnappen als hy de kans krijgt. De ingenieur Duprez, opgepakt na de spoorwegstaking, met zyn bovenmen selijk zelfbedwang en zyn vriend schap voor de gewezen bootsman Koppenol. En verder de musicus Hartman die zijn bevrijdingssym fonie loopt te componeren en de jonge verzetsman Valentyn met eindeloos geduld zoekend naar een weg ora buiten te komen en zyn wraak te kunnen voltooien. Het zyn aangrypende verhalen, voornamelijk om de elementen van menseiykheid die Theun de Vries uit deze man nengemeenschap van botten en vod den heeft opgehaald en dit geldt, ook voor de omgevende gestalten, die minder op de voorgrond komen. Kleuterklas Ik heb er al even op gewezen dat „De Wapenbroeders" van Paul van der Loeff een antidimx vormt na de verhalen van Theun de Vries, want vergeleken bij de ervaringen in Amersfoort doet deze historie van jongens-onder-dienst aan als een kleuterklas. Niet omdat Van der Loeff naar alle waarsehynlijkheid jonger is, maar omdat men ten zeer ste de indruk krijgt dat deze schry- ver van een mug een olifant ge maakt heeft. Vooropgesteld zy dat Van der Loeff uitstekend met de pen overweg kan en dat het daarom jammer is dat hy die gebruikt voor gepruttel dat alleen maar „tegen" is, tegen iedereen en alles. Want niet alleen de soldaat in de kazerne maar ook het negenja rige neefje Reinier ik noemde de knaap al willen niet meedoen zon der duidelijk kenbaar te maken waarom niet. Goed, men zou kun nen aannemen dat de soldaat Paul anti-militalrist is en daarom met de hele dril niets te maken wil hebben. Maar dat is niet zo, dat wordt na- drukkelyk gezegd. Men zou ook kun nen veronderstellen dat hy tot de tanden gewapende, materialistische wereld van vandaag afwijst en dat hij de hele instelling van leger en luchtmacht krankjorum vindt, ge zien de hedendaagse perfectie van de vernietigingsmiddelen. Dat zyn aanvaardbare overtuigingen waarop men een roman zou kunnen gronden. Doch daar gaat het allemaal niet om. Als ik het wel heb, gaat het om de krasjes die soldaat Paul op zyn sub tiele ziel krijgt door in een kazerne Boeken mackt moeten opvolgen, knopen te moeten poetsen e.d. Er moet een psychiater aan t© pas komen om hen te bevrij den uit 'n discipline waar wel van zelf een eind aan gekomen zou zijn. Leuke spelletjes Daardoorheen loopt het avontuur met neefje Reinier. Het feit dat sol daat Paul nog zo graag met deze ne genjarige speelt, geeft te denken, maar vooruit. Reinier is een merk waardig ventje en zijn ouders zijn gewone mensen. Gemiddelde mensen doen niet bepaald kwaad en moge lijk. ook geen uitgesproken goed. zy voeden hun telg naar hun beste we ten op en de mogelijkheid dat hun beste weten niet zogoed past by de telg in kwestie, is niet uitgesloten. Dat komt veel voor en het is geen reden waarom soldaat Paul zo ho nend en minachtend over deze lie den moet denken. Hy veracht de ze oom en tante omdat ze blykbaar nog van elkaar houden en in zyn ogen niets van hun kind begrijpen. Het ls tussen twee haakjes wel ver makelijk te constateren dat de ge neratie die zo gestreden heeft voor „De Eeeuw van het Kind" nu klein kinderen heeft voortgebracht die zelf lopen te jammeren over hun eigen onbegrepenheid. Je gaat je afvra gen wat ze toch eigeniyk willen. Moeten de Relniertjes weg by de ouders en opgroeien in crèches en op kostscholen? Neen, want dat zou bedenkelyk gaan ïyken op het ka zerneleven dat neef Paul zo heeft aangegrepen. Moeten de Reiniertjes dan maar hun levende reebokjes ver branden omdat ze een gebroken pootje hebben? Dat lykt me toch het perfectonisme te ver gedreven. Wat althans Paul van der Loeff wil zegt hij duideiyk op blz. 219. „O Jezus, Reiniertje, ik wou dat ik je mee kon nemen, Ver Hiervandaan. Ik weet niet waarheen, maar weg, weg van het zoutzuur, de ongeluk ken, de botte larmoyante ernst van RUswyk Z.-H. Geref. Kerk (vrljgem.): 9.30 u leeedienst; 5 u ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords; 4.15 uur ds. H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 4 u leesdienst Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Bap- i Gem. Molenvlietlaan10 u ds. ""Oud Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. \V. A. S. Laurenae, 6 u dhr. Hen zen te Lelden. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. F. Harlnck. Bodegraven Herv. Gem. Den Hartogh; 6.30 ds. Van Harten; ds. "Balke. Nleniwerbrug: 9.30 u ke; 6.30 u ds. Den Hartogh. Ge- rk: 10 u ds. R. v. d. Berg (HA); ds. C. J. Ttssink (HA en dank- Baike; 6 ref. Kerk: 10 u ds. R. dit koddige, zich drukmakende, niets betekenende lauwe landje. Emigreren naar een soort paradys voor kin deren; een paar kinderen maar na tuurlijk, want de meesten zyn op jouw leeftijd al voor eeuwig verpest, verkreukeld. En je mag spelen wat je wilt. en wat je wilt gebeurt. Je mag doden en verminken wat je wilt, als je jezelf verdedigen kan, „Alsje blieft, daar hebben we het dan. En als het lieve Reiniertje dan groot is, dan mag hy een opvolger worden van Kotalla, Westerfeld en Hebbner en een perfecte kampbeul zyn. Afdeling leuke spelletjes CLARA EGGINK. hun eigen graf te graven hen toe- te moeten zitten, commando'» te PROVOCATIE. Nee. weest u maar niet bang dat dit woord van bezinning aan het ver schynsel provo, zoals zich dat in Amsterdam voordoet, zal zyn gewyd. Niet, dat dit gecompli ceerde verschynsel geen bezin ning zou behoeven, integendeel! Maar bezinning hierover kan het beste gebeuren in de stilte van de binnenkamer. Met nog meer publiciteit is m.i., naar myn overtuiging, de gemeen schap en zyn de provocerende jongeren zelf, allerminst ge diend. Aan onopvallende ge sprekken en niet provocerende begeleiding bestaat wellicht meer behoefte. Maar, het on derwerp „provocatie" is daar mee nog allerminst uitgeput en afgedaan. Want er is lets in dat ons toch wel iets te zeggen heeft en ons voor een vraag stelt. Is het niet zo, dat onze maatschappy ergens niet zon der provocatie en provocerende lieden kan? Wat is nl. provoca tie? Uitdagen, uitlokken, ergens tegen aan schoppen, mensen wakker schreeuwen, ter verant woording roepen op een bepaald punt. En, hebben wy dat niet broodnodig? De maatschappij heeft immers altijd de neiging zichzelf, haar doen en laten, haar gevestigde orde voor heilig, onveranderlyk en onafwend baar te verklaren? „Het is nu eenmaal zo en dus kan het niet anders", is haar leef- en stelre gel. Waarom? Ja, Waarom? Is het de zucht tot zelfbehoud, en dus egoïsme, van bepaalde aan de macht zynde en bovendry- vende groepen? Is het het ver langen om vooral rustig te kun nen biyven voortsukkelen en voortsudderen in het oude. ge wende, gareel? Wie zal het pre cies analiseren? Dit verschyn sel is wellicht even gecompli ceerd als het verschynsel pro vo. Maar. het feit ligt er, met alle gevaren daaraan ver bonden. Gevaren o.a, van vast geroest onrecht, ingeslapen en durende onbarmhartigheid, van volkomen scheef gegroeide toe standen. Zie, daarom kunnen wy niet zonder mensen, die er gens gaan schreeuwen, die er gens aan onze deuren ramme- WOORD VAN BEZINNING len, die ons opschrikken en on rustig maken, zo het mogelyk is, ons in beweging brengen. De mensheid heeft aan zulke pro vocateurs, eenzame schreeuwers en protesteerdere, al onnoemlyk veel te danken! Vergeten wy bv. niet dat Socrates, desty-s in het oude Athene, ter dood gebracht werd, omdat hy de mensen ergens schokte. „Een gevaar voor de Jeugd" noemden zyn rechters hem. Maar hy heeft sporen getrokken tot op deze dag! Was Maarten Luther ook die pro test uitschreeuwde tegen de wereldlykte kerk van zyn da gen, evenals een Franciscus van Assisi op zyn manier. Zij heb ben het allerminst gemakkelyk gehad, maar wie zou durven ontkennen, dat zy het aange zicht van de wereld hebben ver anderd. de kerk en de maat schappy hebben vernieuwd? Ongelofelyk, wat heeft de we reld aan hen een massa te dan ken? Ik kan my zo voorstellen dat men ln Zuid-Amerika dr. Martin Luther King, met zyn niet aflatende geweldloze uitda ging, maar een lastige provoca teur vindt, maar was is het een zegen, dat deze man de moed gevonden heeft aan de deur van Zuid-Amerika, ja van heel de wereld, te gaan rammelen, ge tuigend tegen het onrecht van de supprematie van het blanke ras? Zouden er zo niet veel meer namen te noemen zyn van mensen, die de maatschap py hebben uitgedaagd en wak ker geschud op bepaalde pun ten van arbeidsonrecht, achter stelling van de vrouw enz.? Las tige mensen ongetwyfeld, maar onmisbare figuren! Zie, dat doet by my de vraag opkomen, zyn wij, die de kerk, of althans christenen noemen, niet te weinig provo cerend in ons optreden, doen en laten, spreken en handelen? zyn wy niet te gezapig? Te gemakzuchtig? Niet te zeer op onze rust gesteld? zyn wy, mis schien allermeest, niet te bang en te laf? Want, christenen be- ïyden immers een Heer te heb ben, een levende Heer, Die Gods Heerechappy overwinnend in de wereld heeft uitgeroepen en in gebracht. En, Gods Heerschap- py is immers een heilige heer- schappy van gerechtigheid en barmhartigheid. O. Ik weet wel, wy hebben, omdat dit ons te onrustig, te provocerend was en ons veel te ver ging, deze heer schappij verwezen naar het ter rein van onze ziel, er een gees- telyke zaak van gemaakt, be trokken op het hiernamaals. De Heer Zelf heeft het echter al lerminst zo bedoeld! Hy is naar deze wereld gekomen om deze wereld op te roepen voor het Ryk Gods, het heil, dat Hy kwam brengen. En men heeft deze lastige Provocateur dit niet in dank afgenomen. Maar Hy heeft alle tegenspreken der zon daren verdragen, verzoend en overwonnen! Dat hebben wy op Pasen gevierd! Hy heeft krach- tiglyk bewezen de Heer te zyn over alle duivelse machten van zonde en ongerechtigheid en dood. Is dit waar? Waar voor ons? Ja, zeggen wy: „Christus, onze Heer verrees. Halleluja! Nou, en?? Waar biyft dan ons getuigen in woord en daad van Hem en Zyn overwinning? Waar biyft de oproep aan de wereld? Het schreeuwen tegen het onrecht, de onbarmhartig heid, de onheiligheid van deze wereld? O nee. dat zou het voor ons niet makkeiyker maken. Wellicht zou men ons als las tige „provo's" proberen buiten spel te zetten, maar, we zouden wel de zaak van onze Heer en Zijn Evangelie geloofwaardiger maken, naar mijn overtuging. En. in ieder geval, de Heer der wereld vraagt het van ons! J. P. Honnef, hervormd predikant te Leiderdorp. sink (HA): 6.30 i satlekring: 10 u eredienst; 45 u Jb. 9.30 en 6.30 u dr. J. v. d. Linden te Maartensdijk. Hoormade Herv. Gem 10 u da. Fred. J. Broeder. Katwijk aan den RUn Herv. Gem., Dorpskerk: 10 u dhr. J. F. Sierat te Lelden; 6 u ds. A. Makkenae. Kapel Nwe Duinweg: 10 u ds. S. G. J. Go- ver te te Naaldwijk; 6 30 u ds. Jac. de te Katwijk aan Zee. Gym.lokAAl wihool Narcisstraat10 30 u ds. R. i Zee Herv. Gem.. NVe s. de Vos; 6 u ds. Bou- Kerk: 10 u ds. i ds. C. van dienst ds. Vink (ond. ..Daar zijn6geen elden; 4.30 u ds. 10 u ds. Hagen. dsp. J. van Dcrtc Noord wlJk-Blnnen. Geref. Kerk. Voorstraat: 9.30 u ds. Bakker; 5 u ds. de Vries. P, Heinlaan: 9.30 u ds van Beek; 5 u ds. Bakker. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. van der Ent. Geref. Kerk (vrl|gema<akt)8.30 en 7 uur onbekend; 10.30 en 5 u ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 u Leesdlenst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 u Leesdlenst. den R(|n Herv. ds. Maikikinga. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u ds. ds. J. P. Honnef; 6.30 u dhr. J. v. d. Hoek. Kerkzaal Zljikwartler10.30 uur dhr. v. d. Hoek; 7 uur ds. Honnef (Combo-dienst nvm.v, zanggroep en corvboGebouw: 10 u Jeugdkerk. Ge ref. Kerk: 10 u ds. Mlnnetna; 6.30 u dse. Van Drie. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 u ds. Van Drie; 5 u ds. Mlnnema. Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a)10.30 u ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Lelinulden Herv. Gem.: 9.30 u ds. Alphen a'd R(jn. Pntël: 7 u J. Baaijens. Herv. Gem.. Grote Kerk: 10 H. G. Oostlnga; 7 u ds. S. Kool- Hel v.kApel: 10 u ds. S. Koolstra. der Woude. Chr. Geref. Kerk": Geref. Kerk: 10 Clu D. H Blesrna. Geref. Gem. (vrljgem. leur. Ou Leesdlenst. Ned. Prot. Bond geen leur. Oud Geref. Gem.: 9.30 Leesdlenst. Ned. Nieuwkoop - Oliemans; tjrberg te Lelden (jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 t Driebergen. Chr. Geref. Kerk: ~!U!eveld te Bussum. Rem. 10 u ds. T. Mayer. Geref. Gem.: lenst)Gere: M. wynia t terk: Ö.30 Joh. Stehouwer te Alphen a/d Ryn. -n 6.30 u ds. H. O. A. Zee Herv. Gem.: Geref. Kerk Melnders. Noordwlik 10 u ds. D Keuning; 5 A. L. Lapré (Jeugddienst). Sole Mlo: 10 u ds. A. L. Lapré. Geref. ds. H. A. van Rottenburg;" Te Winkel te Sassenhelm. VGLO-school, Kerk: 10 i Herv. Geref. Bvanj Schoolstr. 2: 10 en ,lou ds. H. A. X Slooten te Nykerk. NoordwUk-Blnnen Herv. Oem.: 10 u ds. Wolthuis te Zuidbroek; 7 u ds. H. A. van Dop. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. vr~ cis. H. Berghstlchtlng11 Kerk: 7 u ds. F. Bruinsma. Geref. Kerk: 10 i Vegter. Geref. Kerk 3 u d«. I. de Wolff. Oude Wetering Herv. Oem.: i dr. A. W. Cramer. RUnsaterwoude Herv. Gem.: ds. Llndenburg te Goedhart te Noorden. Ohr. Oer. Kerk: i Ter Aar; 7 u dhr. Dienst des Woords; 2.15 G. de Vries te Rijnsburg. Rijnsburg Herv. Gem.. Grote Kerk 10 u ds. M. C. Oroeuewoud; 5 u ds. ld. (Jeugddienst). Bethelkerk: 10 u ds. H. van Gosllga: 5 u ds. P Holst te Den Haag. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kertc: 10 en 5 u ds. G. de Vries. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 u ds. Bljleveld: 5 u de. v. d. Linde. Rapenburgkerk9.30 u ds. d. Linde- 5 - ds. W. H. Walvaari: 7 u ds. J. Eekhof (jeugddienst). Ger. Kerk: 9.3 Dalen te Slootdorp. Ned. Prot. Bond: 10.30 u ds. J. Nooter te Den Haag. Valkenburg Herv. Oem.: 10 u ds. D. Lekkerkerker; 6.30 u da. D. Veld kamp te Den Haag (Jeugddienst) Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrljgem,): 8.30 u ae. J. Douma; 3 u dr. c. TrLmp. Voorhont Herv. Gem.: 10 u ds. A. Oskamp. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Meyering; 7 uur ds. Hengstmanger» te Zoeterwoude (Jeugd dienst). Rijndijk: 10 u ds. Van der J. Verwelius; 11.30 u ds. P. Fader te Schoonhoven. Malelse dienst Imma- nuëlkerk: 9.30 u dr. G. de Ru te Rot terdam; 7 u dr. A. van Haarlem. Ge ref. Kerk: 8.45, 10.45 en 6.30 u da. B. Koekkoek. Chr. Afgesch. Gem.: 9 30 en J- P. Verloop. Rem. Garef. Ge- Dok te Noordvryk; Oostlnga te Llase (Jeugddienst). Wassenaar Herv. Gem., Dorpskerk Zanten. Dorpscen trum: 10 u Jeugdkerk: Geref. Kerk. Bloemcamplaan10 en 5 u ds. E P1U- - 10 en 5 u ds. .fed Pmt Ronil Kerkdam: 10.3 prof. dr. J. Spema veen. Johannahuis: .30 u da. C. W. den Herder-Brugman, drv. Geref. Evang.. Dorpshuis: 10 en u ds. C. Treure te Haeeelt. Wou brugge Herv. Oem.: 930 u ds. Kempenaar; 6.30 Zwammerdam. Geref. Kerk: der Metilen te Broek 9.30 en 6.30 u Leldschendam. Zevenhoven Herv Gem.: geen op gaaf ontvangen. Geref. Kerk: 930 en 7 uur ds. A. P. Helner te Ter Aar. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 u ds R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: TO a ds. C. L. v. d. Broeck, 6 30 u ds. E, Kempenaar te Wou brugge Ger Kerk; 10 en 6.30 uur ds. J, Wagenaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19