LEIDSCH DAGBLAD Onzekerheid over lonen Kunsthart in het lichaam Jacht op giftige groente Geen verrassingen in Britse troonrede „Niet alles kan Bisschop Bekkers stervende alles Geslaagde operatie in Amerika q n.v. v. d. velde Citroën Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 APRIL 1966 No. 31852 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck hoofdredacteur: J. Brouwet DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, 10,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 (Van onze Ensohedese correspondent) ijn partü van vijfhonderd kisten napstelen zyn in de Achterhoek en Twente uit de handel genomen, (jnlelding hiertoe vormde de plotse linge dood door vergiftiging van its runderen in Zevenaar, die deze TOor een deel doorgedraaide groen- le kregen voorgezet. Onderzoek rees uit dat de groenten waren doordrenkt met parathion. Ij onmlddeliyk gewaarschuwde keu ringsdienst voor waren ontketende daarop een jacht op tweehonderd kisten, die wèl waren verkocht en terecht waren gekomen by veertig groentehandelaren in de Achter hoek en Twente. Slechts enkele kisten bleken reeds te ztyn verkocht ian de consumenten. Tot op heden rjfn echter geen gevallen van ver- jiftiging bekend geworden. Ver- moedeiyk is dus slechts een zeer klein deel van de party vergiftigd [jeweest. raapstelen waren vorige week donderdag aangevoerd op de vei ling in Zevenaar. De party was af komstig van dertien tuinders in de omgeving. Elke kist bevatte vijf kilo raapstelen. Tweehonderd van de 500 kisten haalden de prys en wer den aan groentehandelaren in Gel derland en Overijsel verkocht. De rest, driehonderd kisten dus, werd ill veevoer gekocht door de heer G. H. J. Sweers in Zevenaar, die al JJ Jaar afnemer is van doorge laaide groenten. Noodslachting van de twaalf met raapstelen ge mierde runderen werden daarop tmstig ziek. Hun toestand werd zo kritiek dat tot noodslachting moest lorden overgegaan. Het vlees van de geslachte dieren waarop mon sters werden genomen werd afge keurd, omdat men het niet verant- voordeiyk achtte dit voor con sumptie te bestemmen. In de ma len van de dieren werden sterke parathionsporen gevonden. Mat de jacht op de 200 in de han del gebrachte kisten tot een goed einde was gebracht en het grootste deel was achterhaald, heeft een analytisch onderzoek van de groen ten aangetoond, dat deze party jeen parathion bevatte. Dr. E. Bel- jaars, directeur van de keurings dienst van waren in Nümegen neemt aan dat slechts één of hoog uit twee kisten van de gehele par ty waren besmet. Juist deze twee lijn doorgedraaid. Om evenwel alle risico uit te sluiten zyn alle achter haalde raapstelen vernietigd. Onderzoek Siar de mogeiykheid, waarop deze besmetting Is ontstaan, wordt by de kwekers een diepgaand onder- wek ingesteld. Niet uitgesloten is de mogeiykheid, dat de groente is besmet, doordat andere op belen dende landbouwpercelen geplante produkten met parathion werden behandeld en de wind het 'land- bouwvergif heeft verspreid -.met wornoemd resultaat. WEERBERICHT fRIJ ZACHT Het KNMI verwacht van heden tot genavond: Zwaar bewolkt met ^mamelijk in de nacht en ochtend regen of motregen. Daarna ook "tele opklaringen. Matige, aan de tijdelijk krachtige wind tussen en zuidwest. Vrij zacht weer (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 APRIL Ï0I1op: 05.27 uur; onder: 19.51 uui\ Haan op: 06.35 uur; onder: 23.18 uur. JfJfcw&ter in Katwijk om 4.45 en uur. Laagwater om 0.42 en 13.03 "11 nummer bestaat uit 28 pagina's II. H. Wemmers (voorzitter prot. chr. werkgevers) niet gelukkig met de huidige gang van zaken Wat gaat er gebeuren, als minister Veldkamp van Sociale Zaken voet bij stuk houdt en de c.a.o.'s, waartegen hij bezwaren koestert, niet goedkeurt? Voorzitter H. H. V/emmers van het Verbond van Protestants-chris telijke Werkgevers in Nederland is niet zo gelukkig met wat er nu ge beurt op het loonpolitieke front. „Als de minister neen blijft zeggen tegen bepalingen in c.a.o.'s, dan zijn de mensen, die de tussen par tijen overeengekomen loonsverhogingen toch laten doorgaan, fout. Komen die dan voor de rechter?" De heer Wemmers heeft het gevoel, dat heel Nederland dan wel voor de rechter zou kunnen komen. gen als partijen een CAO zijn over eengekomen, waarvan bepalingen voor onverbindend-verklaring drei gen te worden voorgedragen? Tegen een algemene loonronde van zeven procent, zou men hebben gesputterd, maar men zou hebben geweten, waar men aan toe was. Uit dc CAO's, die de heer Wemmers on der ogen zijn gekomen, is hem ge bleken, dat er nagenoeg geen is, die beneden de zeven procent is geble ven. Iedereen weet, zo zei hij ,dat men in de CAO voor de bouw verder is gegaan dan zeven procent (9Vi Drie c.a.o.'s ongewijzigd aangeboden De heer Wemmers zei dit gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij wist toen kennelijk nog niet, dat partijen bij drie „onaanvaardbare" CAO's (grondpersoneel KLM, apo thekersassistenten en Twentse Ka- belfabriek) op hun standpunt blij ven staan en de contracten' onver anderd ter goedkeuring hebben aangeboden. De heer Wemmers zin speelde er wel op, dat het zou kun nen gebeuren. Wat dan? Gaan de Nederlandse Spoorwegen in hun contracten de achterstand verwer ken, terwyl dat bij anderen niet kan? Wat is de duidelijke lijn? De achterstand in sommige bedrijfstak ken is reëel. Wat ook zal er in dit opzicht gebeuren met het contract van de buschauffeurs? Alles 7 procent Er is thans een grote onzekerheid. De vakorganisaties hebben het uiter mate moeilijk. Wat moet men als werknemersorganisatie in de huidige omstandigheden tegen de leden zeg- Maastunnel tijdens liet weekeinde deels gesloten De Maastunnel in Rotterdam zal vanaf vrüdagavond acht uur tot zon dagmorgen tien uur voor de helft niet voor verkeer open zijn In verband met asfalteringswerk- zaamheden in de westelijke buis (richting noord-zuid) zal de ooste lijke buis in deze periode voor ver keer in beide richtingen dienen. Automobilisten, die oponthoud wil len vermijden, kunnen de route via de van Brienenoordbrug of de Maas bruggen kiezen. J. van Eibergen (C.N.V.): „In welke kring men ook komt, iedereen is er van overtuigd dat hij tekoVt komt. We zijn in een situatie gekomen, waarin wij zoveel ineens willen, omdat wij menen, dat nu alles mogelijk is". Dit zei de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, gistermiddag op de ledenraadsvergadering van de Neder landse Christelijke Agrarische Bedryfsbond (NCAB) in Utrecht. Het is in Nederland zo geworden aldus vervolgde hü dat de werknemers in het algemeen met een loonsverhoging van 7 procent al niet meer tevreden zyn. Wij denken radicaal verkeerd als wy denken dat dit maar tot in het oneindige door kan gaan. Wy moeten ons immers terdege bewust zyn van het feit dat wy ook verantwoor- deiyk zijn voor de werkgelegenheid van morgen. Het gaat om de vraag of er over tien of twintig jaar nog werk zal zijn voor onze kinderen. Werkgevers zou je als het moet nog kunnen missen, maar werkgelegenheid nooit, aldus de heer Van Eibergen. toch is die CAO goed- Heen en weer De heer Wemmers meende, dat bet onjuist was het College van Rijksbemiddelaars een brevet van onvermogen te geven. De Stichting de Arbeid kon er eind vorig Russen hebben meeste duikboten De Amerikaanse minister van Ma rine, Paul H. Nitze heeft gisteren in Norfolk (Virginia V.S.) verklaard, dat Sow jet-Rusland de activiteiten van zijn marine in het Midellandse- Zeegebed aan het vergroten is. In een rede zei Nitze, dat Rusland de grootste duikbootvloot van de we reld heeft, waaronder een aanzien lijk aantal lange afstandsschepen die gedurende de laatste acht jaar ge bouwd zyn. „Alleen een duikbootvloot van die afmetingen kan al grote moeilijk heden opleveren voor de veiligheid van de vloten, de handel en zelfs de steden van de Atlantische bondge noten", aldus Nitze. Nitze zei, dat de uitbreiding van de Russische marine vooral op de Middellandse Zee gericht is. Rusland treft volgens hem voorzieningen om ver van het moederland te kunnen optreden, waartoe o.m. de moge lijkheid op volle zee een schip te kunnen bevoorraden moet bestaan. Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die woensdag in 't Tilburg- se Sint Elisabethziekenhuis achten vijftig jaar werd en bij die gelegen heid vele wensen voor spoedig her stel kreeg, zal menselykerwys ge sproken niet meer beter worden. Dat heeft deken F. van Oort tydens een heilige mis in Tilburg medegedeeld na een kort bezoek aan de bisschop, die hevige pijnen lijdt, af en toe tijdelijk blind is en steeds minder bij bewustzijn komt. Vicaris Rooy- ackers heeft op de verjaardag van mgr. Bekkers een mis op diens zie kenkamer opgedragen. De bisschop heeft toen nog maar enkele gebeden bewust mee kunnen bidden. Koningin Elizabeth van Enge land heeft gisteren de nieuwe zit ting van het Britse parlement ge opend met het voorlezen van de troonrede. Deze bevatte weinig nieuwe gezichtspunten. Voor het eerst kioam er een passage in voor over een mogelijke aansluiting van Engeland bij de EEG. De vorstin verklaarde dat Groot- Brittanniè bereid is tot de EEG toe te treden mits zijn essentiële belangen en die van het Gemene best worden gewaarborgd. Enge land zal voorts pogen een einde te maken aan het onwettige be wind" in Rhodesië. Ook de her nationalisering van ijzer en staal staat op het programma, cd zal deze dan beperkt blijven tot de veertien grotere staalfirma's. Voor de nationalisering van de havens is de regering-Wilson nog terug gedeinsd. Tegen de verwachting in zijn plannen bekendgemaakt om tegen de „piraten"-radiosta tions op te treden. Ook over de benoeming van de reeds lang aangekondigde ombudsman werd niets gezegd. Het was de eerste keer dat bij een Britse troonrede tv-camera's werden toegelaten. Advertentie GRAS Niét zo maar graszaad kopen. 6 verschillende graszaadmengsels, zoals héél fyn, grof, Select I of II, langzaamgroeiend of een speciaal schaduwmengsel, garanderen een mooi, krachtig gazon op elke grond. Compost is bijzonder geschikt, om de groeilaag van Uw grasveld te ver beteren en vormt een natuurlijke voorbemesting. GROTE ZAK voor circa 20—25 m2. 4,25 heeft Nieuwe Ryn 50 - TeL 2 08 24 (01710) jaar ook niet uitkomen. Toen heb ben alle werkgeversorganisaties zich verzet tegen de wijze, waarop minis ter Veldkamp heeft gemeend de pro cedure van de goedkeuring van CAO's te moeten wijzigen. Hy heeft sindsdien de politieke verantwoorde lijkheid. maar met een dergelijke structuur als waarmee nu moet worden gewerkt, kan die verantwoor delijkheid pas na weken gaan wer ken. En zo blijft de bal maar heen en weer rollen. De Amerikaanse hartspecialist Michael Debakey met het kunst- hart, dat hij gisteren in de borst kas van een 65-jarige man plaat ste. Een groep chirurgen in het me disch centrum in Houston, in de Amerikaanse staat Texas, heeft gisteren met succes een plastic hart aangebracht in de borstkas van een 65-jarige man. Volgens de artsen, die de ope ratie verrichten onder leiding van de vooraanstaande hartspecialist dr. Michael Debakey, werkt het kunstorgaan normaal. Bloeddruk en andere levensfuncties verto nen geen afwijkingen. Men neemt in het ziekenhuis aan dat het voor het eerst is dat een kunsthart in een menselijk li chaam is aangebracht. Het kunsthart weegt ruim 4% ons en wordt in beweging gehouden door middel van samengeperste lucht. Het Haarlemse lyceïsten Niet naar school wèl eindexamen (Van onze Haarlemse correspondent) De zestien leerlingen van het christelijke Marnix van Sint Alde- gonde lyceum in Haarlem mogen wel deelnemen aan het eindexamen, zo is gisteravond bekend gemaakt. Maar zij worden toch gestraft voor het overhoop halen van alle schoolklas sen in de nacht van 4 op 5 april. In de paar weken, die zy na het schriftelijk examen nog naar school moesten, mogen zy niet meer in het gebouw komen. Voor die weken wor den zij van school gestuurd om thuis te werken. De leerlingen hadden hun stunt ter gelegenheid van het afscheid voor het eindexamen uitgevoerd, ondanks nadrukkelijk verbod van de rector. Waarschijnlyk hebben zy een voor beeld genomen aan leerlingen van het Christelijk Lyceum in Leiden, die enkele nachten eerder dezelfde ma nier van afscheid vieren volgden en alle meubilair uit de klassen sleep ten. Tot de nu genomen maatregel op het Marnix van Sint Aldegonde ly ceum is men gekomen na overleg met het hoofdbestuur, de schoolcom missie en de ouders. is in staat alle functies van het mensenhart, of een deel daarvan, uit te voeren totdat het hart van de pa tiënt zo ver hersteld is dat het zyn normale werk weer kan verrichten. Het kunsthart is vervaardigd door specialisten van de universiteiten in Bylor en Rice in Texas. De artsen verklaarden dat het hart dagen, weken of zelfs maan den het menselijk hart kan vervan gen. Het aanbrengen van een kunsthart s reeds op 4 februari door een groep chirurgen onder leiding van dr. Adrian Kantrowitz van het zieken huis Maimonides te Brooklyn in New York toegepast. De patiënt was 34 jaar en stierf vierentwintig uur na de operatie als gevolg van com plicaties die geen verband hielden met het kunsthart. Burgemeester beroof (f vein ambtsketen Voor de raadsvergadering, die gis teravond in Geleen werd gehouden, heeft zich een incident voorgedaan. Toen burgemeester dr. J. van Ban ning zich in het stadhuis naar de raadszaal begaf, werd hij in de hal aangevallen door een man die ver gezeld van zyn echtgenote, de komst van de burgemeester had afgewacht. De man greep de burgemeester vast en zag in een worsteling kans diens ambtsketen af te pakken. De aanval ler ging ermee van door, terwyi wet houder Van Hinsberg kans zag de vrouw vast te houden tot de gewaar schuwde politie arriveerde. Terwyl de burgemeester zonder ambtsketen de raadsvergadering opende, werd in het centrum van Ge leen jacht gemaakt op de ambts- ketendief, die binnen een kwartier in een park kon worden gevat. Het bleek een inwoner van Geleen te zijn die reeds land een conflict had met het gemeentebestuur over een bouw vergunning. Nadat proces-verbaal was opge maakt, werd de man op vrije voeten gesteld. Hij ging hierna echter in al le kalmte op de publieke tribune van de raadszaal zitten. Na afloop hielden agenten in het stadhuis een oogje in het zeil om te voorkomen, dat hy opnieuw een dergelijk iets zou ondernemen. In de raadsvergadering werd be sloten de Geleense café's 's nachts open te laten. Berichten als zou het aantal gevallen van dronkenschap hand over hand toenemen, bleken uit de lucht gegrepen. De burge meester bewees met cijfers, dat dit niet het geval is. Voor de handel: DIEPVRIES UNIE ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon 017202491 (Suct (fïUe. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van i 23 April 1866: J - Vrijdag heeft te Amster- dam in hei Paleis voor Volks- vlijt de uitreiking plaats ge- had. van de medailles en ge- tuig schriften, toegekend, aan Nederlandsche inzenders op de Internationale tentoon stelling van Nijverheid te Dublin. Onder de bekroonden waren onze stadgenooten J. C. Zaalberg en Zoon, Sanders o°7lp-:/- L' Paters e" A- w. Stjthoff. - De landverhuizing uit Europa naar Amerika neemt ait jaar in groote mate toe. De Amerikaanse bladen dee- len mede dat de 3 eerste maanden van het loopende jaar 31.673 landverhuizers te New York zijn aangekomen. '0ETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1