kunst Meer samenwerking in Oostelijk Europa A ÖIILDER ALBERT SERVAES TE LUZERN GESTORVEN H.VEA ïroot Vlaams expressionist psWO - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Brusselse correspondent) Intern is op 83-jarige leeftijd de bekende Belgische schilder ,ft Servaes overleden. Hij leefde daar meer of minder in bal- jjtep nadat hij na de bevrijding was veroordeeld omdat hij tij- Je Duitse bezetting verzetsstrijders had verraden. De brief 0 hij dat had gedaan werd echter door de postbode van dit 1 achtergehouden en hij waarschuwde de slachtoffers. Tegen 0de van de oorlog wist Servaes via Duitsland en Oostenrijk Zwitserland te vluchten. Enige jaren geleden verwierf hij de Ijerse nationaliteit. 1964 heeft de Belgische minster justitie zijn straf, die in 1967 lijn verjaard, geschorst en Ser- js toen weer enige keren in j teruggeweest. In de zomer van werd in het Brangwyn-museum de stad Brugge een tentoonstel len zijn werk gehouden. Deze aanleiding tot protesten van de van het verzet en van reacties i van de kant van de aanhangex-s van Servaes. Ze Jter toch opengebleven ook al ■n haar moeten uitbreiden werk van andere Vlaamse Bionisten. fvaes is ontegenzeggelijk een van er belangrijke fguren van de ne Vlaamse schilderkunst, met van het expressionisme ge- Met Frits van den Berghe en tie, behoorde hij tot de voor- rs van die richting. In de jaren de eerste wereldoorlog is er jeroering geweest rond zijn TOBOTSINC: WEE DODEN de kruising Bredevoortseweg- androute in Aalten zijn gister- g twee personenauto's met el- In Botsing gekomen. Hierbij is liejarige meisje P. W. B. M. uit Solvolde op slag gedood, stuurder van de betreffende 58-jarige L. A. A. Fontein erborg is enkele uren later in ikenhuis in WinterwRö aan de en verwondingen overleden, is een 25-jarige vrouw uit leren, ook een inzittende van [gen, levensgevaarlijk gewond, ee inzittenden van de andere gakte licht gewond. Kruisweg, die door Rome ongeschikt voor de openbare eredienst werd ver klaard. Merkwaardig is dat zijn werk in ons land eerder door de kerkelijke autoriteiten werd erkend en gewaar deerd dan in België. In hetzelfde jaar waarin Rome zijn Kruisweg veroordeelde, bestelde de St.-Anto- niuskerk in Rotterdam een Drie-een heid en een Heilige Familie. Later in 1929 heeft hij voor de zelfde kerk nog een St.-Antonius-triptiek ge schilderd. Het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht kwam in het bezit van de eens afgekeurde Kruis weg. Men moet de schilderkunst van Servaes vooral in het kader van de Antiquair bekent antiekdiefstal Een 45-jarige antiquair uit Den Haag heeft enige minuten voor hij by de officier van Justitie zou worden voorgeleid bekend, een grote partij antiek ter waarde van ettelijke dui zenden guldens van jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein te hebben gestolen en verkocht. De meeste goe deren bevinden zich in derde of vierde hand. De antiquair had een werkplaats onder een garage, aan de Parkstraat op de zolder van het pand waren de goederen, zoals kostbaar porselein, glas, aardewerk, serviezen en enkele stoelen opgeslagen. Jhr. Alberda van Ekenstein had bij het garagebedrijf gewerkt. Na zijn pensionering bleven de goederen er nog liggen. Anderhalf jaar werd niet naar de goederen om gekeken, tot vorige week werd ont dekt dat alles was gestolen. kerkelijke kunst van zijn tyd plaat sen, om te onderkennen hoe revolu tionair, hoe baanbrekend zijn werk is geweest. Hij heeft ongetwijfeld invloed ondergaan van het werk van Jakob Smits, vooral in de reeks het boerenleven. Doch al snel is hij zijn eigen weg gegaan. Dikwijls heeft hij de expressie wel overtrokken, maar zijn kunst is mede daardoor af en toe volkskunst in de klassieke be tekenis van het woord geworden. Franz Paul Decker naar Duitsland Dirigent Frans Paul Decker van het Rotterdams Philharmonisch Or kest zal meewerken aan de inter nationale zomercursussen van de „Jeunesse musicale" in kasteel Wei- kersheim by Wurzburg, die van 9 juli tot 12 september worden gehouden. Hij dirigeert vier slotconcerten van de jonge musici: op 9 september in Bad Mergentheim, op 10 september in Weikersheim, op 11 september in Wurzburg en op 12 september in Bonn. Daarbij worden „tod und ver- klarung" van Richard Strauss, een vioolconcert van Mozart en „Perse phone" van Igor Strawinsky uitge voerd. De beroemde Weense I biger viert morgen zijn zeventig- toneel- en filmacteur Attila Hör- I ste verjaardag. „MONMARKTRE" IN UTRECHT Sinds gistermiddag vijf uur is Utrecht een „Mon Marktre" rijk. In de eeuwenoude kloostergang Is een kunstmarkt ingericht ter gelegen heid van het 66ste lustrum van de Utrechtse Alma Mater. De schilderijen, tekeningen, sculp turen, foto's keramiek, poppen, tex tielkunst en grafiek die hier te zien zijn, werden vervaardigd door leden van de Utrechtse universitaire ge meenschap. De markt heeft een ty pisch Franse sfeer. De kunstvoor werpen liggen er niet alleen om be keken te worden, zR worden ook (graag) verkocht. Studenten verzorgen demonstraties pottendraaien, vloertekenen zolang de markt wordt gehouden (t/m vrij dag). Behalve het werk van de stu denten worden er doeken geëxpo seerd van enkele Utrechtse schilders. Op woensdag en donderdag wordt er op het Domplein onder de eik ge danst. De rector-magnificus van de Utrechtse Universiteit, prof. dr. H. M. J. Scheffer, had een werkzaam aandeel in de opening van de kunst markt. Door op een aftandse piano wat tonen voort te brengen bracht hij via een ingenieus apparaat een imposant schilderij voort. Orgeldagen Rijnstreek' te Arnhem Van 21 t/m 24 mei worden in Am- hem voor de tweede keer de „Inter nationale orgeldagen Rijnstreek" ge houden. In tegenstelling tot het in ternationale orgelimprovisatiecon cours te Haarlem en het nationale improvisatieconcours te Bolsward, is in Arnhem uitsluitend sprake van vertolking, dus van interpretatie. Aan de internationale orgeldagen Rijn streek wordt ditmaal deelgenomen door de organisten Guy Bovet (Ge- nève), Hans Guiberteau (Alencon), Elisabeth Buschmann (Koblenz), Martin Weyer (Keulen), Wim Hen dricks (Nijmegen) en Kees van Hou ten (Helmond). De deelnemers moeten een ver plicht werk uitvoeren en een keuze- werk uit het door het Stichtingsbe stuur samengestelde repertoire, dat klassieke, romantische en moderne werken omvat. Juryleden zijn Pierre Segond (Genève), prof. dr. Hans Klotz (Keulen) en Albert de Klerk uit Haarlem. Ikoon: f13.000 Op de kunstveiling bij Paul Brandt in Amsterdam heeft een unieke eind-16e eeuwse Ikoon uit de Macedonische School. „St. Jan, de voorloper der Heren" voorstellend, f 13.000 opgebracht. De ikoon werd aan een Nederlander verkocht. Op de veiling, waar een zeer willige stemming was, werden in het alge- leen zeer hoge prijzen betaald. Een Nederlandse particulier kocht voor 24 mille een klein schilderij van Francesco Guardi. Een groot schil derij van B. C. Koekkoek, een zomer landschap, werd voor 35 mille geveild en een Hollands winterlandschap van Ch. Leickert voor 17 mille; bei de doeken kwamen in Nederlandse handen. Een deel van de kunstwerken wel ke onder de hamer kwamen was af komstig uit de nalatenschap van de heer G. D. Gratema, die directeur is ;est van het Frans Halsmuseum in Haarlem. Een schilderij van Is. van Nickelen en R. Brakenburgh, het Stadhuis en de Waag te Amsterdam, werd ge veild voor f 9.200.en een berg achtig landschap van Lucas van Uden voor f 6000.-. Ook van buiten landse zyde was er veel belangstel ling voor deze veiling. Er waren Franse handelaren, Duitse particu lieren en enige Engelsen. k In het Amsterdamse gemeente-museum Willet-Holthuysen Wf de vertegenwoordiger van de British Council in de hoofdstad. H. G. Waymentgistermiddag de expositie ..Engels zilver WO-1850geopend. Deze expositie, die t/m 19 mei duurt, is "."yesceta door de directeur van de City Art Gallery in Bristol, theer H. Schubart, die een inleiding bij de opening hield, net doel van deze 157 stuks zilverwerk omvattende expositie is ■ie kwaliteit en de verscheidenheid van het werk der Britse zilver- gMen te tonen, vanaf het einde van de regeringsperiode van Ko nïïgin Elisabeth I tot het begin van het Victoriaanse tijdper e 1«eeuw is het sterkst vertegenwoordigd. Het zilverwerk is a\- mstl9 l,an particuliere verzamelaars, uit kerkelijke verzamelingen. iKjaen openbare instellingen. De expositie is voor Amsterdam rec s in HamburgHannover en Bremen gehouden. P de foto: een dessert-standaard zilver van een onbe en e ne«fe r uit 1850 De wonderlijke wereld van Zeman K. en O.'s filmsectie, de „Filmclub 16", heeft gisteravond in de Jacoba- zaal van „De Burcht" het seizoen besloten met Karl Zeman's kleuren film „Baron van Miinchhausen", een geestig produkt van de Tsjechische meester, dat zeer typerend bleek te zijn voor zijn opvattingen. Deze film was een afsluiting van een seizoen, dat tal van belangwekkende films binnen het bereik van belangstellen den bracht. De Filmclub hoopt haar werkzaamheden In september voort te zetten, aldus de heer H. P. v. Oos- terom, die tevens mededeelde, dat het bestuur openstaat voor suggesties. Zeman is een opmerkelijke figuur in de Tsjechische filmproduktie. niet het minst door zijn vaak verrassende techniek, waarbij speel-, poppen- en tekenfilm worden vermengd op een wijze die nieuwe perspectieven opent. Een indruk van zijn werkwijze kreeg men uit een voorfilmpje, „De won derlijke wereld van Karl Zeman", waarin men de knappe vakman aan het werk zag bR zyn trucopnamen. „Baron von Münchhausen" was ver volgens een levendige uitbeelding van de beroemde „avonturen" van de grootspreker en tegelijkertijd een pakkende demonstratie van hetgeen Zeman door zijn mooie technische vondsten weet te bereiken. Roemenië versterkt banden met Hongarije en Joego-Slavië (Van onze correspondent in Wenen) Op uitnodiging van Kallai, de minister-president van Honga rije, heeft de Roemeense premier, Maurer, een bezoek aan Boeda pest gebracht, waarbij vooma- •jï Zaterdag is het 350 jaar geleden, dat Engelands grootste dichter en dramaturg. Shakespeare. 52 jaar oud. in Stratford-on- Avon stierf. Shakespeare was de zoon van een handschoenenmaker. Hij be zocht de Latijnse school en ging in 1585 naar Londen, om daar als toneelspeler, regisseur en toneelschrijver ervaring op te doen. Ondanks enorm succes en welstand trok hij zich in 1611 in Stratford terug. Zijn bekendste werken zijn: „Richard III „Romeo en Julia", „De getemde feeks"„Midzomernachtsdroom"„De koopman van Venetië„De lelijke vrouwtjes van Windsor", „Veel lawaai om niets", „Othello", „Macbeth", „Koning Lear" en „Hamlet" melijk de economische betrekkin gen tussen de twee landen ter sprake zijn gekomen. Daarop volgde een bezoek van Maurer aan president T-to van Joego- Slavië, die hij op het eiland Brio- ni wees op de eeuwenoude vriendschappelijke betrekkingen tussen Roemenië en Joego-Sla vië". Daarop werd bekend dat Roemenië's handelsbetrekkingen met joego-Slavië veroteikt zullen worden. Wie in de communistische pers de berichten over deze concentratie achter het ijzeren gordijn aandach tig leest, moet vaststellen, dat het initiatief voor deze reizen en bespre kingen telkens van Roemenië uit gaat, van het land dus dat zich ten opzichte van Moskou de grootste zelfstandigheid heeft weten te ver overen. De betrekkingen tussen Roe menië en Hongarije zijn al jarenlang zeer goed, maar nu wil Roemenië ook Joego-Slavië in deze nieuwe con stellatie opnemen, ofschoon Tito een economisch systeem heeft ontwikkeld dat in het geheel niet klopt met de orthodoxe communistische leer. De besprekingen hadden vooral ten doel om de directe handelsbetrek kingen te versterken. Men wikkelt deze dus niet meer af via Moskou, of via het Comecon (de communis tische EEG), maar langs recht streekse weg. Op deze manier heeft Roemenië handelscontracten afgeslo ten met Polen, Bulgarije, Hongarije en zelfs met het communistische China en zijn satelliet Albanië. Het blijkt duidelijk, dat politieke of ideo logische verschillen hierbij geen be letsel zijn. Men zou als het ware kunnen spreken van een soort coëx istentie binnen het kader van het communisme. Maar de drie genoemde landen, Roemenië, Bulgarije en Hongarije, onderhouden tevens reeds lange tijd handelsbetrekkingen met het westen, voornamelijk met Oostenrijk en West-Duitsland. Met Oostenrijk wor den deze commerciële betrekkingen het gemakkelijkst afgewikkeld dat Oostenrijk een neutraal land is. Tegenover West-Duitsland echter koestert men altyd nog een zeker wantrouwen, ofschoon dit land veel grotere voordelen biedt. Het is natuurlijk voorbarig om nu al aan een kleine Balkan-federatie te denken en nog minder is het ge motiveerd om te spreken van een zo genaamde Westeuropese tendens in deze landen. Maar wel valt er niet aan te twyfelen, dat deze drie lan den op economisch vlak steeds meer hun eigen weg gaan en dat zR zich daarbR niet laten tegenhouden door ideologische overwegingen. ZR zouden betrekkingen met het Westen zelfs nog veel meer willen versterken, r zij worden daarin gehandicapt, niet door de vrees voor Moskou maar door het feit dat zR nog over te weinig deviezen beschikken. Toch kan men in dit alles geen aardver schuiving zien. De drie landen blR. ven nog altyd communistisch, maar inzake de handel zijn ze neutraal of zelfs liberaal, iets wat tien jaar ge leden nog ondenkbaar was. (Advertentie) /ylonizs doet u goed, elke dag wéér Belangrijke veiling van schilderijen Maandag a.s. komen bR Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam ongeveer 100 kunstwerken onder de hamer. Daaronder behoort „De Wa termolen" van Van Gogh uit zijn Brabantse periode, opgenomen in de catalogus van Baert de la Faille. Verder worden geveild stukken van Campigli, tekeningen van Chagall, Cocteau en Miró, 'n „Verzoeking van de H. Antonius" van Fantin Latour, stillevens van Gromaire en George Gross, abstracte doeken van Herbin, zeegezichten van Permeke. een stil leven van een landschap resp. van Philippe en Théodore Rousseau, et sen van Suzanne Valadon en een aquarel van De Vlaminck. Ook komen er niet minder dan 19 Breitners onder de hamer, alsmede werken van o.a. Sluyters. Verster. Van Velde, Werkman, Gestel, Israëls, Hordijk, Van Dongen, Mondriaan en Appel. In het algemeen zyn alle 1 werken van internationale klasse.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9