Beroering over „kaas-affaire" 1 Fokstieren uit Leidse omgeving gekeurd Haal heerlijke ZWANENBERG knakworst in huis! Afbraak van panden J. de Ren voorzitter JUNGHANS Venlose „amateurs" verzorgden prachtige ruimtevaart - expositie 'AO v wi schop jjjgpAG 20 APRIL 1966 leidse handelaar plakte per abuis Nederlands merk op Belgische kaas LEIDSCH DAGBLAD Een vergissing in het maga- F jfl van de Leidse kaashande- jaar J- Lagerberg aan het Utrechtse Veer heeft nogal wat opschudding veroorzaakt in zui- velkringen. De heer P. Bakker een andere kaashandelaar jnde gisterochtend op de kaasbeurs in Bodegraven een Belgische kaas, die was voor- ien van het plastic transfer van e Nederlandse Kaasunie. In deze unie hebben 30 Nederland se kaashandelaren zich verenigd om de consument de gelegenheid te ge- yen ook bij het kopen van kaas be- yyust een merk te kiezen. Het verko pen van Belgische kaas onder een Nederlands merk zou uiteraard de kwaliteitswaarborg, die een merk in houdt, in gevaar brengen en daar om wordt de vergissing by de leve rancier van de Nederlands-Belgische kaas de heer Lagerberg ernstig betreurd. „Overigens", zo zei de Leidse kaashandelaar, „heb ik sterk de indruk dat de concurrentie met deze vergissing de Nederlandse Kaas- iunie een poets wil bakken. Zo iets 'in de styi van: kyk eens, hoeveel waarborg die unie wel geeft: Bel- igische kaas wordt voor Nederlandse Verkocht". De heer Lagerberg noemt de hele zaak „een storm in een glas 'water". De fout is gemaakt in het pakhuis van de heer Lagerberg aan het Utrechtse Veer, waar partijen kaas, die zün goedgekeurd, worden voorzien van het blauwe doorschy- nende transfer van de Nederlandse bediende ook enkele (de heer Lagerberg weet niet precies hoeveel) Belgische kazen van het transfer voorzien. Deze kazen zyn in de win kel terecht gekomen en vonden zo weg naar de kaasbeurs in Bo- 1 degraven, tot grote vreugde van die n ve handelaren die geen lid van de kaas- rie Ti unie zyn. „Ik zal proberen de Bel- 'orki gische kazen te achterhalen in de winkels", aldus de heer Lagerberg, die gisteravond al is benaderd door de voorzitter van de kaasunie, de heer Van Tol, die verklaarde de zaak „erg Elend" te vinden en een nauw- g onderzoek gaat instellen. Chinese scholen op Java gesloten Ongeveer tweehonderd Indonesi- Js sche studenten zyn vanochtend het Chinese consulaat in Djakarta bin nengedrongen. Zy haalden de Chi nese vlag neer en hesen de Indone sische vlag en hun eigen gele wim pel, maar richtte geen schade aan. Twee Chinese functionarissen, die met hun gezinnen in het consulaat wunen, werden met rust gelaten. Het corsulaatgebouw Werd vorige maand bü anti-Chinese demonstraties be- ihadigd. Naar het persbureau Antara meldt i hebben de militaire autoriteiten van west-Java de sluiting van 44 Chinese scholen gelast. Minister van Buitenlandse Zaken Malik verklaarde in Djakarta, dat de betrekkingen tussen Indonesië en China nog goed zyn en dat de inci denten louter uitwassen van de toorn het volk zyn. -fa Op deze wijze worden in het magazijn van de kaashande laar Lagerberg goedgekeurde ka zen voorzien van het merk van de Nederlandse Kaasunie. Per abuis raakte een Belgische kaas uit het rek rechts tussen de Ne derlandse. (Foto L.D./Holvast) In Leiden Zoals bekend heeft het Leidse raadslid, mej, M. C. J. van Buel (KVP), onlangs het college van B. en W. gevraagd om zodanige maatregelen te treffen dat panden, die zijn aangekocht om afge broken te worden, dan pas worden afgebroken als ook de bewo ners van er naast gelegen en dus nog bewoonde panden aan andere woonruimte zijn geholpen. Officiële publikaties VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD. De voorzitter van het hoofdstem- ceau voor de verkiezing van de leden m de Gemeenteraad brengt ter open- die lijsten voorkomende kandl- op donderdag huize de lijsten Je op 1 Juni a.s. ter verkiezing van de leden van at Gemeenteraad zullen worden genum- houden stemming De Voorzitter voornoemd, VAN DER WILLIGEN. Advertentie <3&t& Zoekt O een SCBOURSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER beeft ze. De beste merken JUNUHANS. KIENZLB HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. In hun antwoord delen B. en W. mee, dat het door mej. Van Buel aangesneden onderwerp reeds meerdere malen een punt van be spreking in het college heeft uitge maakt. Uiteindelyk is door B. en W. als gedragslyn aangehouden om, met uitzondering voor wat betreft perce len begrepen in het gebied, be grensd door de Herengracht, Nieu we Ryn, Zijlsingel en Zuidsingel en in het onteigeninsplan voor die door braak noord-zuidverbinding, welke percelen, zo hiertegen uit technisch oogpunt geen bezwaar bestaat, on- middellyk na ontruiming zullen worden gesloopt, voortaan pas tot sloping van gebouwen over te gaan nadat B. en W. is gebleken, dat de gehouwen niet meer voor cultureel werk, jeugdwerk of sport bruikbaar zyn, dan wel dat sloping uit een oogpunt van verkeer of sanering on ver mydelyk is. Tegen uitstel van sloping na ont ruiming van opstallen in de beide hiervoor genoemde gebieden, be staan overwegende bezwaren. In de afgelopen jaren is het sys teem, om ontruimde woningen voor lopig ontoegankelyk te maken, reeds toegepast door het dichtmetselen ramen en deuren. Daarbij is echter gebleken, dat juist deze han- delwyze aanleiding gaf tot velerlei klachten Alle van gemeentewege getroffen maatregelen werden veelal in kortst mogelyke tyd ongedaan maakt door byv. het breken van ten in de muren en daken, regelmatig diefstallen van lood etc., gedeeltelyke afbraken en brand stichtingen plaats vonden, hetgeen tenslotte resulteerde in voor de meente extra kosten opleverende noodslopingen. Ook in de particu liere sector komt het vc dezelfde redenen tot noodslopingen moet worden overgegaan. Overigens merken B. en W. op, dat steeds getracht wordt overlast voor de bewoners van naastliggende panden tot een minimum te beper ken. Zeker wordt aandacht besteed aan het doen biyven functioneren van de riolering en de elektriciteits voorziening. Extra vochtvorming in deze, voor het merendeel zeer oude, reeds op zich veelal vochtige, pan den is ook by dichtmetselen van leegstaande woningen niet te voor komen door het plaatsvinden van vernielingen, zoals hiervoor om schreven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Pleter Johannes, A. Colenbrander Pieter Johannes, s T. Wit; Daniel NED. BOND VAN OUDSTRIJDERS De leden van de afdeling Leiden an de Nederlandse Bond van Oud- strijders en dragers van het Mobili- satiekruis hebben gisteravond in .Central" gedurende enkele uren het nuttige met het aangename gecom bineerd. Voordat er tyd overbleef om :n geanimeerde kamp elkaar met het schieten met de buks te o treffen, moesten er tal van huishou delijke zaken worden afgedaan. Het aftreden van de voorzitter, de heer Peereboom en de secretaris, de heer L. Favier, maakte het nood- lyk, dat twee nieuwe leden het dagelyks bestuur moesten den gekozen. Hy acclamatie w dit resp. kapitein F. F. v. d. Reyden (voorzitter) en de heer E. M. Laman. Verder deden hun intrede in het be stuur de heren H. J. van Klinken A. J. Exter. De financiën, welke x ren gecontroleerd door de heren Van der Kwaak en Van Tol, bleken in orde te zyn, zodat de penningmees ter dieoharge werd verleend. Als af gevaardigden naar de algemene ver gadering in Utrecht werden aange wezen de nieuwe voorzitter en de af tredende secretaris. Het pryssohieten met de buks levea-de als resultaat op, dat de heer E. M. Laman met 49 punten als beste schutter uit de bus kwam. De tweede en derde prijs wa ren resp. voor de voorzitter (44 pt) en de heer A. Ouwerkerk (43 pt). Advertentie Patat Frites op tafel? Wat een kerels! (Van een deskundige medewerker) Voor west-Nederland is gisteren in Woerden de centrale stie renkeuring gehouden van fokstieren van het blaarkop-ras, uit gaande van de veeverbeteringscommissies van Zuid-Holland en Utrecht. Het was een zeer goede keuring, niet alleen omdat het weer zich behoorlijk goed gedroeg en omdat er een goede belangstelling voor deze gebeurtenis bestond maar vooral ook amdat de gemiddelde kwaliteit van de dieren van goed tot zeer goed was, om het woordje best nu maar niet te gebruiken. Hoewel het er wel mee door kon, vooral bij de oudere stieren. Om met deze oudsten te beginnen: er was een vijftal van vier jaar en ouder dat wel een byzonder goede indruk maakte. Alle vyf kregen ze dan ook een eerste premie met voorop de zesjarige oud-kampioen Marius vam Suttema, V. Adri v. Langeheerd, Groningse van k.i. „Vita Nova" te Hazerswoude, direct gevolgd door de even mooie 4% jarige Kor 2 van Al ma, V. Cor, eveneens Groningse, van S. P. Zwetsloot te Hoogmade. Deze Kor is wat te vroeg op zyn retour met zyn benen (voor dikke knieën en achter slijtage-kreupel) anders zeker even goed van exterieur als Marius. Dan volgde nog een Groningse, de 4 j. Iddo, van H. P. Groenewegen te Zoetermeer en ten slotte kwamen ro den uit stal Bosma te Rutten (N.O.P.) de 6 j. Diplomaat, V. Gradus - Frits v. Asinga pref., van „Vita Nova", stier Dierenbescherming In de gisteravond gehouden Jaar- lykse ledenvergadering van de afde ling Leiden van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren werd zien in de vacatures ontstaan door het aftreden van mevrouw E. 't Hart en de heer A. N. Zekveld (voor zitter). Gekozen werden mevrouw Hovius en mevrouw Stevens. Uit de bestuursleden werd vervolgens dooi de vergadering de heer J. de Ren als voorzitter aangewezen. Deze nam de benoeming aan. Aan het einde van de vergadering had een uitgebreide gedachtenwisse- ling plaats over het wel en wee van de Stichting Nieuw Leids Dieren asiel. De nieuwe voorzitter zal na ook als voorzitter van deze stichting optreden. De goed bezochte vergadering werd by gewoond door mr. J. van der Vorm, directeur van de Ned. Vereni ging tot Bescherming van Dieren in Den Haag. stamming f4,98: 5,05 en 5,06 pet-) en Hofnar v. Rubten, V. Frits v. Asinga pref., ook van k.i. „Vita Nova". De driejarige stieren vormden ook een zeer goede collectie: 5 eersten en 2 tweeden. Met als allereerste de ede le Groningse Dieuwertje's Dirk, V. Erik v. Fritema, van A. H. Rotteveel te Oude Wetering, een prachtstier! 1. B werd Gladiator, inteelt op Rei- na's zoon, Groningse van W. Los te Bodegraven, 1 C de rode Ruttense Doorman van Rubten van mevr. M. J. M. Straathof-v. Blokland te Rijpwe- tering; dan de door J. P. Verwey te Woerden gefokte Herman, V. Nol v. Meyenhorst, eig. P. Molenaar te Ka- merik, even goed als de overigen en de Groningse Vazal van Ter Weer, V. Cor. v. Meijenhorst, van „Vita No- De oudere twenterstieren (3 en 4) waren goed met als eerste de heel goede, fraaie, Groningse Diewertje's Dirk 2, V. Erik v. Fritema, van H. F. J. Mooren en Zn., te Leimuiden. 1 B werd de rode Rubioo v. d. Wilg, V. Rudolf v. d. W., v. C. Kwakernaak te Bodegraven, gefokt door H. Angenent te Woubrugge, 1 C de Ruttense rode Regent v. Ruten van A. v. Oostveen te Baambrugge. De jongere twenterstieren waren net zo goed: 5 eersten en 2 tweeden. Aan de spits de beste Groningse Boris v. Suttema fevenals Marius uit stal Dijkstra te Oldehoven) van N. v. d. Akker te Alphen a.d. Ryn; zeer goede vetgeha lte - af stamming1 B de Gro ningse Edward v. Fritema (z.g. vet geh.) van W. v. Santen te Wassenaar, 1 C de Groningse Windsor van Ter Weer van mevr. G. J. v. Veldhuizen te Bodegraven, 1 D Gustaaf van M. H. Mooren te Hoogmade, gefokt door L. Eikelenboom te Rijnsaterwoude en 1 E de rode Egbert, V. Prins v. Frite ma, van A. v. Treur te Mijdrecht, ge fokt door W. Los te Bodegraven, die we hoger gedacht hadden. De drie rubrieken enterstieren wa ren toch ook goed, zij het niet hele maal als de oudere stieren. Vooral de allerjongsten waren mooi (3 en 5 en 3) met als allereerste de bestsoortige Groningse Adelbert van Ter Weer, van C. I. J. Verhaar te Ter Aar: goed ontwikkeld en best evenredig van bouw. 1 B een jong ding (8% maand) Napoleon 24, V. Elba, K. Diplomaat, f.e. S. v. Oostveen te Baambrugge, heel mooi boven, schouder iets los. Van de oudste enterstieren (4 en 4 en 2) zegevierde Ludovicus v. Meyen horst, f.e. J. Ruitenburg te Maars- i I. M. J. Jansen; T. H. de Jong en J. C. Houwaart; Gabe Frlso Anton Leonard, plerenburg, 83 Jaar, i G. J. Abrahams; V. 56 jaar. man; R. C. M. de ken, zoon; P. F. Böckel, 50 C. A. J. M. de Ruyter, 18 Onderscheidingen voor reservisten In het gebouw Op Gouden Wieken' in Scheveningen werden gisteravond tijdens een bindlngsbyeenkomst van de Nationale Reserve, door de territo riaal-commandant onderscheidingen uitgereikt voor 10 en 15 jaar trouwe dienst. Een onderscheiding ontvingen: H. van Driel, D. Verkade, K. Wage naar, D. van den Akker en W. A. Krösschel uit Katwyk; G. de Ruyter en J. H. Schuurman uit Katwyk; G. J. van Beek uit Lisse; P. v. d. Burg uit Voorschoten. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld door het gezelschap „Zig Zag" van H. van Langerak en The Hanoly Hawaaiins. Uit het Leidse politierapport Een overzicht te geven onder bo venstaande rubriek is wel nodig, want het houdt de lezers op de hoogte van hetgeen, er in onze stad gebeurt Daarom verheugde het my ook te le- dat er 17 brommers voor een technisch onderzoek in beslag zyn genomen, al moet ik constateren dat nog veel-te-veel van die lawaai makers rijden. Neem nu b.v. de Haar lemmerstraat, daar kan men elkaar byna niet verstaan van de knal-mo toren, welke sommigen jongelui be rijden. Ook het kris-kras rijden door Maarsmanssteeg, Donkersteeg enz. is dagelyks te zien en 't meest door jon gelui (die n.b op school dikwyis ver- keersonderricht krygen), maar net doen of ze boven de wet staan. De verkeersborden gelden toch niet al leen voor de ouderen? Nu weet ik wel dat Leiden slechts een kleine politie-bezetting heeft, maar is het nu niet mogelijk o: de binnenstad meer toezicht te hou den op de naleving van de verkeers regels? Want anders hebben de di verse verkeersborden weinig zin, om dat als gezegd, men er zich niets vai aantrekt. Een bejaarde die een „normale' brommer berydt. Naam en adres van de inzender ons bekend Red. „L.D.", Aanbesteding van hoogheemraadschap In het gebouw van het Hoogheem raadschap Rynland in de Breestraat in Leiden werd vanochtend schoonmaken van wateren er onderhouden van sloten en greppels gedurende de jaren 1966, 1967 aanbesteed. waren zes inschrijvers, die htm prijzen opgaven voor afzonderiyke percelen of groepen van percelen. De nummering correpondeert met die in het bestek. A. Kalshoven (Nieuw Vennep): 2.02—f 6000 3.01—2515; -4190; 3.03—7600; 3.04—4350; 3.05 1850; 3.06-4125; 3.07-1000; 4.01-4700 4.02—6000; 5.03—10115; 5.04—2190; 5.0511000. Fa. J. J. van Letfden (Hoogmade); 3.03—7800 3.051800 4.04—5200 4.07—2250 4.08—1750. T Griekspoor (Nieuw Vennep)5.08 11000. N. W. C. Boezaard (Katwyk Zee)5.11—6300. J. van Groenin gen Nieuw Vennep): 2.025950 3.01 —2565; 3.03—7200 3.04—4125; 3.05— 1820 3.06—4300 3.07—1200 4600; 4.04—5500 4.05—4500 4.07— 2400 4.081900 4.00—6000 4.10— 2560; 4.11—2150; 4.12—1000 5.01— 12000; 5.02—10000 5.03—11000 5 04— 2300; 5.05—1920 5.06—3450 5.0O— 933. Fa. H. S. Nielsen (Westzaan): percelen 2.01 t/m 2.06 voor de tyd van drie jaar: f 49.466.64 (in volg orde gespecificeerd 4222.22; 5333.33 3444,44; 2111,11; 911,11 en 577.77 per jaar). Het hoogheemraadschap Ryn land wacht met gunning tot deze cy fers zyn bestudeerd. bergen (Utr.), gevolgd door de rode Groningse Granito van F. de Kuiper te Hoornaar. En de middenklasse van de enter stieren (3 en 4 en 3). met een fraai kopnummer, was in het ondereinde de minst goede van allemaal. Bo venaan, terecht. Bertha's Grademidas C. A. Visser te Leimuiden, gefokt door G. P. W. v. d. Belt te Zoeberwou- de; IB was uit Maarsbergen; IC was Knaap, V. Uranus v. Ter Weer, f.e. L. Eikelenboom te Rynsaterwoude. Van de oudsten kregen nog een eer ste premie een Maarsbergense die in Lekkkerkerk staat by A. Broere Lzn Florus, V. Gladiator, van Gebr. Los te Alphen aan den Ryn, gefokt W. Los te Bodegraven, die met zyn Groningse Jonkheer IC der allerjong sten stond. Een kampioensstier werd niet meer aangewezen. Het défilé van de eerste en tweede premiestieren, met de oudere gewel denaren voorop, maakte een beste In druk: wat een kerels! Prof. dr. ir. J. L. Bordewyk alhier en onze oud-stadgenoot, mr, J. Drijber zyn tot 1 Januari 1970 be noemd tot leden van de Radioraad. Concert „Hedendaagse muziek" in Lakenhal Het concert van „Hedendaagse mu ziek", dat maandagavond a.s. in het eum „De Lakenhal" door de leden van de KNTV gegeven zal worden, komt tot stand in samen werking met de „Werkgroep Heden daagse Muziek". Deze werkgroep is ontstaan uit de gelederen der KNTV afdeling Leiden en stelt zich ten Zo mooi als deze hebben wij nog honderdzeventien wandklokken is beslist de wandklok die u zoekt. iSi de mooiste tijd (Van onze redacteur ruimtevaart) De ruimtevaart heeft in nog geen tien jaar na de lancering van de eerste Spoetnik een enorme vlucht genomen. De belangstelling voor dit nieuwe terrein van menselijk kunnen en vernuft is over de gehele wereld enorm, niet in de laatste plaats bij de jongere generatie. Dit enthousiasme van de jongeren spreekt zeer duidelijk in een opvallend aantrekkelijke tentoonstelling over de ruimtevaart die dezer dagen in Venlo werd geopend, en die tot zondag te be zichtigen is. Hier werd door leden van de jongste afdeling van de Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde een voortreffe lijk beeld gegeven van dit steeds in belang toenemende terrein van wetenschap en techniek. Veelzijdig De expositie In het byzonder fraaie moderne Cultureel Centrum omvat schat aan toestellen, Instrumen ten, lectuur en andere materialen (tot lucifermerken toe), die betrek king hebben op de ruimtevaart. On- meer is een model te zien van astronomische kyker, die docr Nederlandse en Duitse technici is ontworpen en geplaatst kan worden ïn kunstmaan. Gisteren hebben wy daarover reeds een bericht gege- Deze materialen zyn op prettige wyze geëxposeerd in een passende entourage van fotomateriaal en andere afbeeldingen, die een indruk geven van het nabye en verwy derde heelal en de vruchten van het ruim te-onderzoek. Een van de belangrykste afdelin- in van de expositie is gewyd het KNMI in De Bilt en aan weersatellieten Tiros, Nimbus Essa. Het materiaal voor de expositie werd verkregen door medewerking zeer vele instanties, zoals het Laboratorium voor Ruimte-onderzoek in Utrecht, de Leidse en Utrechtse Sterrenwachten, Amerikaanse in stanties als Nasa en USIS, het thans nog in Delft maar binnenkort in Noordwyk gevestigde Europese ruim tevaartlaboratorium Estec, het Insti tuut voor Ny verheid en Techniek in Amsterdam (waar vorig Jaar een by zonder aantrekkeiyke ruimtevaart expositie te bewonderen viel) en diverse industrieën. Ook echter uit „eigen bezit" zyn enkele voorwerpen te zien, die be wonderende belangstelling verdiener, zoals door leden van de Venlose or ganisatoren zelf vervaardigde astro nomische kykers, waaronder byzon der fraaie exemplaren die een ver- geiyking met vakwerk glansryk kun nen doorstaan. Dit alles is tot stand gebracht dank een jeugdig, enthousiast elan van de jongste afdeling van de Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde, die eerst in oktober vorig jaar in het leven werd geroepen en nu reeds 160 leden telt: ook dit aantal is een afdelingsrecord. Dit enthousiasme wordt in sterke mate gevoed door de leden van het bestuur, aan wie de sterrenkunde niet vreemd is: hec zyn Utrechtse studenten in de ster renkunde, van oorsprong woonachtig in Venlo. Voorbeeld Mej. C. M. Gieskes In Oegst- geest is benoemd tot lid van de examencommissie pedagogisch ge tuigschrift n.o. voor bezitsters van de akte N XII 1966. De tentoonstelling heeft één be zwaar: zy is slechts tot zondag a s. geopend en de excentrische ligging maakt het onwaarschyniyk, dat zij uit breder kring dan de eigen omge ving belangstelling trekt. Dat zyn twee betreurenswaardige aspecten. Een dergeiyke tentoonstelling zou zeer grote belangstelling uit het gehele land waard zyn. Er zou iets te zeggen zyn, er een „reizende" expositie van te maken, die nu eens hier, dan eens daar te zien zou zyn. Om technische-organisatorische re denen is dat evenwel niet mogelijk. Maar wel is mogeiyk, op soortgelijke wyze elders exposities in te richten. De Vereniging voor Weer- en Ster renkunde (waarmee min of meer ook de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart is gelieerd) heeft afde lingen in het gehele land. Misschien dat die afdelingen uit het Venlose voorbeeld de moed kunnen putten, ook elders soortgeiyke tentoonstel lingen in te richten, zy weten waar zy ervaren mede-amateurs kunnen vinden, die de weg kunnen wijzen naar de vele instanties, die nuln kunnen bieden en materiaal ver schaffen. In dit opzicht kan het Venlose initiatief bijzonder vrucht baar zyn. De zaak is het waard, en de mogeiykheden zyn er.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3