LEIDSCH DAGBLAD BOGAERS VIERT TEUGELS Huiskes lest functie Opschudding in proces Britse heide-moorden DERBY UP® DRINK Reeds in deze zomer •Pf Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 APRIL 1966 No. 31850 Directeur: E A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 (jeineenten in vijf provincies gevraagd naar mogelijkheid van vrijer bouw- en huurbeleid (Van onze parlementaire redactie) Bouwminister Bogaers heeft de gemeentebesturen in het noorden en zuiden des lands om advies gevraagd over zijn voornemen het huur- en bouwbeleid in deze gebieden te liberaliseren. De bouw van woningen door wo ningbouwcorporaties en gemeenten, de zogenaamde woningwetsector, kan om budgettaire redenen nog niet worden vrijgelaten. In de betreffen de gemeenten zullen tegelijk met de grotere contingenlsvrydom in de woningbouw, ook ruimere mogelijk heden voor de utiliteitsbouw worden geopend. De bewindsman wil reeds in de loop van volgend jaar in het merendeel De huren los laten. De bouw van woningen in de particuliere sector vrij laten. De huurbescherming vervangen door ontruimingsbescherming. De verdeling van de woonruimte door de gemeentebesturen ge leidelijk afschaffen. Reeds deze zomer zullen de bouwmogelijkheden in de uitverkoren ge seenten aanzienlijk worden verruimd om de woningvoorraad ook kiva- [ilitatief op peil te brengen. nodig om te voorkomen, dat de ver leende vrijheid in te hoge mate zou leiden tot de bouw van luxueuze wo ningen. tweede woningen, of week eind-huizen. tHO? nto: GROTE STREKEN De minister stelt in zijn brief aan ■de gemeentebesturen voorop, dat de jenomen maatregelen slechts [en worden ingevoerd in die ge- waar in de loop van 1967 een redelijke mate van evenwicht op de igmarkt te verwachten is. De minister denkt aan de provincies Groningen, Friesland, Drente, Zee- te e< land en Limburg. De bouwcapaciteit deze gebieden zo groot moeten tjjn, dat een verruiming van de bouwmogelijkheden in die streken I] geen reden tot ongerustheid behoeft - te geven. Verder zal de omvang van - de streken, die bij de nieuwe maat regelen worden betrokken, zo groot ■f moeten zijn, dat binnen het gebied, raar een zekere mate van vrijheid |eerst, geen eilanden worden ge vormd, die de ontwikkeling naar meer normale verhoudingen in de gehele zouden kunnen belemmeren. Tot 45.000 gulden [De gemeenten, die voor een vrijer teem van huurprijsbepaling in merking komen, zullen bij alge- me maatregel van bestuur worden uigewezen. Het ligt in de bedoeling Ie bouw van woningen door particu lieren geheel vrij van enig contingent e te laten. Voor de ongesubsidieerde bouw zal het systeem van verlenen van rijksgoedkeuring formeel nog gehandhaafd moeten blijven. Dit is Mobilisatie van stakers in Griekenland De Griekse douanebeambten en staatsapothekers zijn vandaag bij ko ninklijk bevel gemobiliseerd om hun stakingen ongedaan te maken, Vol gens het bevel moeten zij onmidde- Hik aan het werk gaan. De douane beambten zouden vanochtend aan «en staking van drie dagen beginnen, de staatsapothekers zijn sinds giste ren voor vier dagen in staking. Bei de groepen willen hoger loon en bete re arbeidsvoorwaarden. De Vereniging van Staatsapothe kers heeft tegen de mobilisatie ge protesteerd. Zij acht die „vernede rend voor geleerden". Gisteren waren 15.000 leden van het Griekse zieken huispersoneel door een gelijkluidend bevel gedwongen aan het werk te blijven. WEERBERICHT KOUD De rijksgoedkeuring zal echter zonder meer worden verleend voor alle woningen, waarvan de bouwkos ten niet boven de thans geldende grens van 45.000 gulden liggen en die niet behoren tot de categorie van tweede woningen, of weekeindrhui- Huurprijzen De lossere vormen van huurprijs- beheersing en huurbescherming, die drs. Bogaers in aansluiting op de verruiming van de bouwmogelijkhe den in de loop van volgend jaar wil doorvoeren, houden in, dat huurver hogingen niet meer van toepassing zullen zijn en dat de huurprijzen in het algemeen worden vrijgelaten. Het recht op huurbescherming komt te vervallen. Een nieuwe regime van ..ontruimingsbescherming" treedt in werking, dat. wil zeggen, dat de ver plichting tot ontruiming voor de zittende huurder van rechtswege wordt geschorst. Deze schorsing ein- Weer conflict met schaatscoach (Van onze Utrechtse correspondent) Anton Huiskes, de coach van de Nederlandse schaatsploeg, heeft zijn functie neergelegd. De jr' benoeming van de heer P. Berg- j |s ström tot directeur van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond is hiertoe de aanleiding. De heer Huiskes had na afloop van het zo succesvolle schaatsseizoen aan bestuursleden van de KNSB voorgesteld om hem gedurende twee jaar als coach trainer in vaste dienst te nemen. Het was hem te bezwaarlijk om naast zijn dagelijkse werk bij de katholieke jeugd raad ook nog te coachen. De bestuursleden voelden daar op 22 maart nog heel veel voor en ver- g^.. zochten hem zijn plannen op papier P% te zetten, wat gebeurde. Tot zijn grote verbazing verschenen pi er plotseling publicaties, waarin werd vermeld, dat de directeur van de kunstijsbaan in Deventer, de heer P. Bergström, tot directeur van de KNSB was benoemd. Hij kreeg de algehele leiding van de bond in handen, inclusief de technische be voegdheden. Huiskes, die als een der beste schaatsdeskundigen ter wereld wel naast een organisatorisc directeur wilde werken, maar niet ónder hem, deelde dat de Koninklijke Neder landse Schaatsbond mee, die hem toen schreef, dat er geen behoefte was aan een technische directeur in de KNSB. Dit was voor de heer Huiskes de druppel die de emmer deed overlopen. Hij besloot zijn verbintenissen met digt twee maanden na het tijdstip, waartegen de ontruiming is aange zegd. Genoemde termijn kan door de kantonrechter worden verlengd tot ten hoogste twee jaar. De regering is voornemens binnenkort een wets ontwerp in te dienen, dat tot strek king heeft bepaalde belangen van de huurders van bedrijfspanden met waarborgen te omkleden. Soepelheid Naarmate de vrijlating op het ge bied van de contingentering van de bouw en van de huurprijsregeling voortgang vindt, zal de toepassing van de woonruimtewet geleidelijk worden beperkt. Dat gebeurt met dien verstande, dat deze wet in elk geval niet langer dan twee jaar na de datum van invoering van de los sere vormen van huurprijsbeheersing in de desbetreffende gebieden zal worden gehandhaafd. De minister roept in zijn brief aan de gemeente besturen de medewerking van de ge meenten in om de wet zo soepel mo gelijk te hanteren. De vrije woningbouw zal als de gemeenten gunstig en spoedig rea geren, med'O 1966 al bunnen ingaan. De afschaffing van huurnrijsbchcer- sing en de vervanging vn de huur bescherming door ontruimine'ibe- scherming kan in de loop van het volgend jaar ingaan en daarna zal, hooguit twee jaar later, de woon ruimtewet 1947 worden terzijde ge steld. Overschot De minister, die een vrijer beleid al eerder in het vooruitzicht had ge steld, baseert de nieuwe maatregelen op het verwachte woningoverschot in de provincies aan het begin van het volgend jaar. Het varieert van 1,3 procent in Drente tot 4 procent in Zeeland. Behalve een gunstig effect op de doorstroming, eventueel door, maat regelen om goedkope woningen ook inderdaad voor gezinnen met lage inkomens vrij te maken, verwacht de minister ook een „versnelde ruimte lijke ontwikkeling". Deze zou plaats vinden door een „versterking van de expansieve krachten in deze streken". Een volgende stap van de minister is een verdere vrijheid voor de bouw in de nijverheidssector. Drama in Blerick Man (65) schoot zijn vrouw dood Vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering, heeft gisteren de 6b-jarige gepensioneerde ambtenaar W. Sluys in Blerick, zijn 67-jarige vrouw, met twee schoten uit een jachtgeweer gedood, waarna hij zich zelf met een schot levensgevaarlijk heeft gewond. Een langs de deur ko mende bakker ontdekte het drama, dat zich heeft afgespeeld op een tijd stip, dat de twee nog inwonende kin deren niet thuis waren. De politie vond de man hevig bloedend op bed liggen en heeft hem naar het ziekenhuis in Venlo laten overbren gen. FBI arresteert Cosa Nostra-leden Fi.I.-agenten hebben in Chicago elf onderwereldfiguren gearresteerd, die zich zullen moeten verantwoor den wegens het verduisteren van drie opleggers met zilverstaven ter waarden van 940.000 dollar. De mees te van de arrestanten zijn bekende leden van de Cosa Nostra-bende. zy werden vrijgelaten nadat zij borg sommen, variërend van duizend tot 50.000 dollar hadden gestort. In totaal worden achttien man ge zocht in verband met de diefstal van de drie vrachtwagens met zilversta ven en een vrachtwagen met came ra's ter waarde van 100.000 dollar. In New York is verder in verband met deze zaak Michael d'Alessio, een andere bekende Cosa Nostra-figuur, gearresteerd. Schoonzuster van een der advocaten vermoord de schaatsbond te verbreken. Het Amerikaanse beger in Vietnam heeft de beschikking gekregen over een mijnenzoek- apparaatdat voor een jeep ge monteerd kan worden. Een pad van ll/2 tn breedte kan met een snelheid van één tot vijftien km per uur onderzocht worden. Ligt er een mijn onder de grond, dan stopt het apparaat de jeep auto- n^tisrh (Van onze Londense correspondent) Het proces dat gisteren in het kasteel van Chester is begonnen tegen de jongeman en het meisje die worden verdacht van de beruchte Britse ..heide-moorden", is vandaag door een plotselinge en nog niet verklaarde gebeurtenis wat naar de achtergrond ge drongen. Vannacht heeft men in een winkel in Salford de schoon zuster van Godfrey Heilpern. de advocaat die het meisje in het proces verdedigt, vermoord aangetroffen. Het is nog niet bekend of dit ge volgen zal hebben voor de rol vin Heilpern in het proces. Hij en de verdediger van de jongeman hebben gisteren een juridische woordenstrijd geleverd met de rechter. Het was voor de vele binnen- en buitenlandse journalisten die vour het proces naar Chester zijn gereisd een rustige dag, want over die woor denstrijd mocht niet worden geschre ven omdat de jury in de rechtzaal ontbrak. Onder die omstandigheid mag in de Britse rechtspraak niets worden gepubliceerd. De jury mag VRIJ Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond Veel bewolking met aanvankelijk op enkele plaatsen wat regen of mot sen. Morgen overdag wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog, in het zuid-oosten van het 'and kouder dan vandaag, elders on geveer dezelfde temperaturen. Kleine fdds op nachtvorst. Matige, aan de st later vrij krachtige wind tussen noord en noord-west. z 'Opgemaakt 0m 11.15 uur). 21 APRIL 1966 Zon op: 05.32 onder 19.47. Maan op: 05.58 onder: 20.41. Hoogwater in Katwijk: 3.46 en 16.02 "^8,ter: U.57 en - Dit nummer bestaat uit 20 paglna'j Vijf weken „How say you?" (letterlijk: hoe zegt u?). Brady antwoordde: „niet schuldig". Hindley zei op luisterende toon het zelfde. Brady en Hindley komen beiden uit Hattersley bij Hyde in Cheshire. Brady wordt ten laste gelegd: de moorden op het 10-Jarlg meisje Les lie Ann Downey uit Manchester tus sen 26 december 1964 en 7 oktober 1965, op de 12-jarige John Kilbride uit Ashton-Underlyne tussen 23 november 1963 en 7 oktober 1965 en de 17-jarige leerling-monteur Edward Evans uit Manchester op ongeveer 7 oktober 1965. Myra Hindley wordt beschuldigd van de moorden op: het meisje Downey en op Evans en verder van het feit, dat zy Brady heeft verbor gen gehouden, terwijl ze wist, dat hy Kilbride had vermoord. Oekrainse spion Men verwacht dat het proces in de wat theatrale sfeer van het oude kasteel vyf weken zal duren De be pruikte en in toga gehulde rechter zit op het podium, geflankeerd door roodfluwelen gordijnen. De beklaag denbank beslaat een grote, vierkante (ook al toneelachtige) ruimte boven de al lang niet meer gebruikte cellen, die zich onder de vloer van de recht zaal bevinden. De beklaagden zitten achter een omheining van onbreek baar glas. Het zijn de 27-jarige effectenmake- (taarbediende Ian Brady en zijn 23- jarige vriendin de steno-typiste Myra Hindley. Ze zaten naast elkaar en maakten een kalme indruk De aanklager in deze zaak is sir Elwyu Jones, de minister van Justitie. Gerestaureerd De rechtszaal is voor 25.000 gulden gerestaureerd en in haar geheel met karpetten belegd, terwyl ook geluids versterkers zijn aangebracht. De rechters zitten op rode kussens in hun eikenhouten bank. terwyl de jury-zitplaatsen wegens de lange duur van het proces speciaal werden bekleed. Brady en Hindley zullen dagelijks langs andere geheime routes van het op 40 kilometer afstand gelegen huis van bewaring in een geëscorteerde politiewagen naar de rechtzaal wor den gebracht. De opening van het proces begon met het traditionele ceremonieel en de antieke taal die daarby gebruikt pleegt te worden. De hoge sheriff van Cheshire overhandigde de rech ter plechtig de met groen lint byeet<- gehouden rol met de aanklacht Daarna riep de griffier in nude fer minolngie: „Zet Brady en Hindle\ ners gerekruteerde SS-afdeling. Na de neer" Ze werden uit hun cellen ge- j oorlog was hy naar het Westen ge haald. Beiden kregen een blocnot-p vlucht. Op een vraag of hy verwacht- en een balpoint. j te hierom in de Sowjet-Unie vervolgd Toen vroeg de griffier aan de ver- i te worden antwoordde Dzoegalo ont- j dachten met de oude zinswendingkennend. beschuldigt West-Duitsland Een naar Moskou teruggekeerde Oekrainse balling heeft West-Duits land ervan beschuldigd Oekrainse nationalisten naar de Sowjet-Unie te sturen als spionnen. De man, een ze kere Dzjoegalo, die al enige maal van party veranderd Is, verklaarde giste ren op een persconferentie In Kiew, dat de organisatie van Oekrainse na tionalisten in München geleid wordt door de Westduitse geheime dienst. Hy zei zelf lid van deze organisatie te zyn geweest tot hy vorig jaar naar de Sowjet-Unie terugkeerde. Dzjoegalo zei dat de Westduitse ge heime dienst voor de opleiding van Oekrainers een speciale school in Salzburg hebben. De spionnen werden over de Oostenrijks-Tjechische grens gesmokkeld. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken had de Westerse correspondente in Moskou voor deze persconferentie uitgenodigd. Dzjoega lo beweerde verder dat de geheime dienst van de Organisatie van Oekrainse nationalisten teleurgestel de nationalisten uit de weg ruimt. Hy zei in de tweede wereldoorlog te heb ben deelgenomen aan een uit Oekrai- Gisteren verleende de Utrecht se Rijksuniversiteit ter gelegen heid van het 350-jarig bestaan eredoctoraten aan ds. W. Bar nard (beter bekend onder het pseudoniem Guillaume vzg der Graft) uit Rozendaal in Gelder ladn. prof. Robert J. van de Graff uit Burlington (USA), prof. P. C. Zamenick van de Harvard University in Cambrid ge (USA) en prof. Alfred Sau- vy van het College de France. Op de foto ontvangt ds. Bar nard (links) de bul uit handen van zijn promotor prof. De Graaf. Advertentie de nieuwste, de fijnste puur of met 'n tic Advertentie Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 (9ucJ QTieiiwo ft Uit het Leidsch Dagblad van f i 20 April 1866: Een Duitsch blad deelt v mede dat de Koning van J' Pruisen bepaald heeft voor- J taan de zieken in de Pruisi- J sche militaire hospitalen aan de zorg der liefdezusters toe te vertrouwen. J AdvertentieHJi. Ta bakshandelaren, die genegen mogten zijn binnen de Staa Leyden een depót in Tabak Sigaren enz. te vestigen wordt daartoe een schoont gelegenheid aangebrden op len soliden stand en in een modern winkelhuis. Adres Bureau Leidsch Dagblad Lett.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1