BERTUS HOUDT HET BEEN STIJF panning tussen kerk en staat in Polen toegenomen hoer rond feestelijkheden Vaticaan voelt zich oor Poolse houding zeer gegriefd Over tien jaar heeft iedereen televisie" Overeenstemming cao beroepsgoederen- vervoer Grote houtzwendel in haven voor rechtbank Ford brengt nieuwe Z-serie de kwestie-barneveld Geref. Gemeenten zijn tegen radio en t.v. teDAG 2 LEIDSCH DAGBLAD Advertentie (Van onze correspondent in Wenen) lm heeft, zoals bekend, de afgelopen dagen plechtig het feit jcht, dat het duizend jaar geleden tot het christendom over- Tegelijkertijd werd de duizendste verjaardag van de nationale j| gevierd. Niet alleen dat dubbele feest, maar vooral ook Rijten die partijleider Gomoelka en kardinaal Wyszynski rbij die gelegenheid hebben gemaakt, hebben de tegenstel- tusen kerk en staat in Polen weer volop in het nieuws ge- OLK OVERTUIGD ..KATHOLIEK Poolse volk is altijd over- i.jcatholiek geweest en het j(bleven, ook toen het land communistische regering de invloed van de i Onder Stalin was de tnolging het sterkst. Ook mal Wyszynski moest en- ven in de gevangenis door- Hetzelfde lot viel overi- deel aan Gomoelka, die tng onder het stalinistische gevangen heeft gezeten. de dood van Stalin en vooral inti-communistische demon- in Poznan en andere steden Gomoelka de vrijheid. Ij) met zyn aanhangers als van een nieuwe regering op- reeg hy de morele steun van tul Wyszynski en in de eerste was de verhouding tus- irk en staat draaglijk. Vrijwel jesters werden uit de gevan- en kampen ontslagen, de teeg een paar seminaries voor tiding van de toekomstige rs ter beschikking en tevens Hl enkele kranten, weekbla- a tjjdsohriften. Wantrouwen lie tyd was de positie van Kerk in Polen verreweg de fhter het ijzeren gordijn. De kardinaal Wyszynski om modus vivendi met de com- Ische regering te komen is door het Vaticaan en voor- Ik door Paus Pius XII ge luwd. Daarin kwam verande- mder Paus Johannes, maar in de verhouding tus- irk en staat slechter geworden de anti-godsdienstige propa- van de communistische par- het verwachte resultaat had rerd. staat begon toen bepaalde pri- van de kerk weer in te trek- kerk moest hogere belasting en zij kreeg minder vrijheid terrein van het onderwijs, elke beperking protesteerde aal Wyszynski fel en hij vond ilkens gehoor bij verreweg het gedeelte van het Poolse volk, artstochtelyk bleef vasthouden iet traditionele geloof. Polen staan bekend als chauvi- maar hun chauvinisme is re- gekleurd. omdat het ont- van de Poolse staat samen- net de kerstening van het volk. Daar is door de her togen van de afgelopen dagen eens op geattendeerd. In Po- in men kerk en staat dan ook van elkaar losmaken. Enerzijds 'orden gezegd, dat Polen een lelijke staat is geworden van de invoering van het n, maar anderzijds ook Polen christelijk is geworden het ontstaan van de onafhan- staat. Dit samengaan van en staat heeft zijn stempel ge- op de hele geschiedenis van het land en dat is juist een doorn in het oog van de communisten. Het is begrijpelijk, dat de kerke lijke leiding het 1000-jarige jubileum met grote plechtigheden heeft wil len vieren als een zuiver religieus feest. Het episcopaat had zelfs de Paus en de bisschoppen utt de ge hele wereld uitgenodigd om aan de herdenking deel te nemen. Het Va ticaan liet weten, dat de Paus de uitnodiging graag zou aannemen. Een reactie van de regering bleef enige tyd uit. Zij wilde kennelijk af wachten hoe alles zich verder zou ontwikkelen. Uit de voorbereidingen echter en op grond van de reacties uit het buitenland moet haar zijn gebleken, dat het een grootse reli gieuze demonstratie zou worden, een demonstratie dus die wel niet opzet telijk, maar toch automatisch ook een demonstratie zou worden tegen het anti-religieuze communisme. Paus ongewenst Daarom kreeg geen enkele bis schop uit het buitenland een visum om de plechtigheden bij te wonen. Ook buitenlandse correspondenten werden niet toegelaten, terwijl het \aticaan van de Poolse regering een wenk kreeg dat een bezoek van de Paus ongewenst was. Eigenlijk had men deze afloop wel kunnen verwachten. Het is voor velen een raadsel waarom het Vati caan niet langs diplomatieke weg de regering in Warschau van tevo ren heeft gepolst inzake een bezoek van de Paus. Nu voelt het Vaticaan zich zeer gegriefd. De Polen heb ben daarin een aanleiding gezien om massaal aan de religieuze feest viering deel te nemen. Als een reac tie hierop heeft toen de communis tische regering haar feestelijkheden alleen ter herdenking van het dui zendjarig bestaan van de Poolse staat georganiseerd. Hierbij werden grote militaire parades gehouden. Over de invoering en de betekenis van het christendom werd met geen woord gerept. Alleen zei Gomoelka In een toespraak, dat de r.-katholle- ken met hun plechtigheden tegen de staat demonstreerden. Wynszynski Nationale figuur Goede kenners van het communis me hadden de pauselijke reis naar Polen al van het begin af onwaar schijnlijk gevonden. Immers bij zo'n bezoek zou kunnen blijken hoe r.-katholiek Polen is gebleven en hoe dun de communistische boven laag In dit land is. Deze blamage kon Gomoelka zich niet veroorloven. Nadat het klimaat tussen kerk en staat in de laatste maanden toch al slechter was geworden door de cor respondentie tussen het episcopaat van Polen en Duitsland, is de ver houding tussen de kerkelijke hiërar chie en de communistische regering nu bU het 1000-jarig jubileum nog slechter geworden. Zolang Go moelka geen geweld gebruikt, is hij niet opgewassen tegen kardinaal Wyszynski, die een nationale figuur is in zijn land. T.V.-rel in Barneveld 9? (Van onze correspondent) ..Ik ben nog niet van gedachten veranderd en ik geloof niet dat het zal gebeuren ook. Zolang ik niet voor mijzelf de overtuiging heb. dat mijn televisieapparaat een ding van niks is, blijft het hier in huis. Intussen hoop ik dat de kerkeraad nog van gedachten zal veranderen en dat ik alsnog belijdenis mag doen". „IK ZIE ER GEEN KWAAD IN" Dat zegt de 23-jarige Bertus van Hoef uit Lunteren, die in de kerk van de Geref. Gemeente in Barneveld op tweede paasdag met zijn jonge vrouw geen belijdenis van het geloof mocht afleggen om te worden aangenomen, omdat hij kort geleden een televi sietoestel had gekocht, om het huwe lijk van Prinses Beatrix te volgen. Woensdag voor de Pasen was hij door dominee A. W. Verhoef en twee ouderlingen op de hoogte gesteld van het besluit van de kerkeraad. dat belijdenis doen voor hem en zijn vrouw er niet bij was. zolang de tv in huis was. De 42 andere jeugdige geloofsgenoten deden de tweede paasdag wel belijdenis. Bertus van Hoef en zijn vrouw kregen 2 volle dagen bedenktijd. Tot en met Goede Vrijdag dus. Maar Bertus zegt: „Ik ben naar de dominee gegaan en heb hem verteld, dait ik niet eerlijk tegenover mijzelf zou zijn als ik het televisietoestel er uit zou doen, alleen om belijdenis te doen, maar niet dat ik ervan overtuigd was dat zo'n ding .zondig' is. De domi nee had er wel begrip voor, maar hij hoopte dat ik nog eens van ge dachten zou veranderen en dat ik wel in de kerk zou blijven komen". Autospuiter Van Hoef voegt eraan toe de indruk te hebben, dat het uit schakelen van de belijdenis beslist niet het idee van de predikant ge- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenzande (3de pred.pl.) (toez.) B. Duisterhof te Aag- tekerke te Aalst. Jaarsveld. Noor deloos W. A. Vlasblom, kand. te Rot terdam te Nleuwpoort (4e pred.pl.) A. van Brummelen te Glessendam- Nederhardlnxveld te He eg A. Grif- Oudega (H O.) —_te Achter- kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM Pioniersgedachte De kerkeraad heeft er uren over vergaderd. Als iedereen het ermee was, was de zaak in 5 minu ten rond geweest, zo concludeerde hij. „Ze houden dit toch niet tegen. Er zijn wel meer lidmaten van de Geref. Gemeenten, die een tv in huis heb ben, maar die hadden al belijdenis gedaan. Over 10 jaar heeft iedereen Nu maken ze er zo'n ophef van omdat nu in deze televisiekwestie be lijdenis-doen meespeelt. Maar één moet toch de eerste zijn. Laat mjj dat dan wezen", vindt Bertus van Hoef. En die „pioniersgedachte" leeft ook bij zijn jonge vrouw. „Ik was hervormd, maar ben, toen wij trouw den, met mijn man meegegaan", zegt zij. Een foto? Nee. daarvan wil zij niets weten. „Er is al genoeg herrie over gemaakt, en we willen de kerk niet tegen ons in het harnas Jagen". De televisie? Ja, ik vind het leuk. Ik kijk graag naar nieuws, docu mentaires en een goede film. Maar ik kijk ook naar andere dingen, zoals shows en „Zo is 't". Wat ik ervan denk? „Ik vind lang niet alles goed en ik heb vaak kritiek. Maar er zit een knop aan om het toestel af te zetten. Ik weet het. Je haalt er de we reld mee in huis en dat mag niet van de kerk, maar ik zie er geen kwaad in", aldus Van Hoef, die niet meer in de kerk is geweest sedert die woensdag dat hem werd meegedeeld dat hij geen belijdenis mocht doen. Geen commentaar De predikant, ds. A. W. Verhoef, wil op de kwestie Van Hoef niet in gaan. Van mij geen enkel commen taar meer. Daar krijg ik niets als ellende mee. Dat heb ik al eens eer der ondervonden, aldus de predikant. Hij herinnert zich daarbij het feit. dat hij in de landelijke publiciteit kwam. toen hij in Voorthuizen voor de SGP een lezing hield waarin hij het Koninklijk Huis kritiseerde. Het Koninklijk Huis ontheiligde de zon dag door tijdens de vakantie te varen en te zwemmen, door bezoek aan sportgebeurtenissen op zondag, door kleding en door deelneming aan zon dige vormen van het maatschappelijk leven, zo had de predikant, die voor zijn studie loco-burgemeester van Kapelle aan de IJssel was. betoogd. Directie voor Wetenschappen In verband met de toenemende groei van het wetenschappelijk on derwijs en onderzoek is het nood zakelijk gebleken het directoraat-ge neraal voor de wetenschappen aan te passen aan de gewijzigde omstan digheden en het in staat te stellen zijn taak ook in de komende jaren naar behoren te vervullen, zo deelt het ministerie van O. en W. mee. Het aantal afdelingen is uitge breid tot zes. t.w. de afdelingen gemene zaken wetenschappelijk on derwijs. financiële- en bouwzaken wetenschappelijk onderwijs, perso neelszaken wetenschappelijk on derwijs. juridische zaken weten schappelijk onderwijs, coördinatie wetenschapsbeleid en bevordering wetenschapsbeoefening. Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de 11.000 I ondernemers en de 30.000 werkne- t mers in het beroepsgoederen vervoer over een nieuwe C A O. hebben tot overeenstemming geleid. De nieuwe overeenkomst zal van kracht zyn van 1 april 1966 tot 31 maart 1967. De belangrykste punten zijn: een loonsverhoging van 6 pro cent inclusief de huurcompensatie 1966, vermindering van de gemeen- teklasseverschillen met 40 cent per week per klasse, vermindering van de diensttijd van het rijdend personeel met een uur tot 45 uur per week. verhoging van de vakantietoeslag tot 6 procent en verhoging van de ver blijfkosten en consumptievergoe- ding. Tijdens de looptijd van het contract zal nog overleg worden ge pleegd over het bijdragen van de ondernemingen in de kosten van het vakbondswerk, voor scholing en vor ming, alsmede de kosten van de al gemene arbeid voor de gehele be drijfstak. Toerwagens Voor de rechtbank in Amsterdam is gisteren het proces begonnen tegen de elf verdachten in de om vangrijke houtzwendelzaak, die vo rig jaar in de hoofdstedelijke ha ven aan het licht kwam. De fraude, die van november 1963 tot maart 1965 werd gepleegd, be stond hierin, dat het gewicht van de voor de houtimportmaatschappy Be- in Amsterdam aangevoerde boomstammen werd ..gedrukt", waardoor men een deel van de vracht- en opslagkosten kon ont duiken. Om deze ontduiking moge lijk te maken werd een aantal Ijkers en controleur-ij kers van de stuwa- doorsbedrijven Blaauwhoedenveem „Swarttouw en Baak" en het scheepscontrolebedrijf Supercontrol omgekocht om de Ijk- en controle boekjes te vervalsen. Het werkelijk gelost gewicht werd in de boekjes gemiddeld tien procent lager opge geven, waarvoor de betrokken em ployes drie tot vijf gulden per „ver zwegen" ton ontvingen. Op deze wij ze „verdiende" de importeur aan el ke ton hout. die niet werd geregi streerd. tenminste f 100 ten nadele van een zestal binnen- en buiten landse scheepvaartmaatschappijen en enkele stuwadoorsbedrijven. Geknoeid De recherche van de Rijkspolitie te water had er in het najaar van 1964 lucht van gekregen, dat er met de uit West-Afrika ingevoerde stam men werd geknoeid. De zaak kwam echter pas goed aan het rollen, toen zij vorig jaar bij geruchten vernam, dat er bij een Amsterdams bedrijf een ijker was ontslagen wegens het indienen van een opzettelijk vervalst ijkrapport. Enkele rechercheurs stel den toen in de omgeving van de man een onderzoek in, waarbij zij tenslotte op de fraude met de hout- vrachten stuitten. Behalve de vijf van deze fraude verdachte Ijkers, wie valsheid in ge schrifte is ten laste gelegd, staan ook de directeur, twee procuratie houders en de expeditiechef van Be- kol, alsmede de directeur en de chef buitendienst van Supercontrol te recht. Zij moeten zich verantwoor den voor uitlokking van het aan hun ondergeschikten ten laste gelegde misdrijf. Het verhoor van de verdachten heeft gisteren de gehele dag geduurd. Pas om middernacht werd de zitting geschorst. Vandaag zou zij worden voortgezet. Onverminderde interesse voor leve Geschat wordt dat in 1965 nieu- levensverzekeringen zijn afgeslo ten tot een totaal verzekerd bedrag van 10,4 miljard gulden. Uit dit voor lopige cijfer, dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft bekend gemaakt, blijkt volgens het Bureau voorlichting levensverzekering, dat de langstelling voor het sluiten van le vensverzekeringen in 1965 even groot geweest is als in 1964. Het totale be drag, waarvoor de Nederlandse be king verzekerd is, wordt per einde 1965 op 66 miljard gulden geraamd. Wat de belangstelling voor het sluiten van nieuwe verzekeringen be treft, merkt het Bureau Voorlichting op, dat 1964 en 1965 moeilijk verge lijkbaar zijn. In 1964 hebben zich nl. enkele omstandigheden voorgedaan, die het sluiten van verzekeringen sterk gestimuleerd hebben. Genoemd kunnen worden de vrij omvangrijke verhoging van lonen en salarissen en de aankondiging van wijzigingen op belastinggebied. Vergelijkt men het bedrag aan nieuwe verzekeringen van 1965 met dat van 1963, dan blijkt er een stijging te zijn van 2,3 miljard gulden. De onderhandelingsdelegatiee van de partijen die zijn betrokken by de C.A.O. toerwagensritten. onge regeld vervoer en groepsvervoer heb ben overeenstemming bereikt over de voorwaarden voor de herziening van deze C.A.O. Het resultaat van de on derhandelingen moet nog aan de res pectievelijke ledenvergaderingen wor den voorgelegd. Men is het eens geworden over een loonsverhoging van gemiddeld zes procent. De huurcompensatiea I960, 1962 en 1964 zullen in de lo nen worden opgenomen. Het aantal gemeenteklassen wordt tot twee te ruggebracht. De vakantietoeslag gaat omhoog van vier tot zes procent. Voorts zullen nog enkele secundaire arbeidsvoorwaarden worden ver beterd. Delfts forum over numerus clausus Naar aanleiding van het wetsont werp ter eventuele beperking van het aantal aankomende studenten aan de medische faculteiten, ingediend door de minister van Onderwys en Wetenschappen bij de Tweede Ka mer. organiseert de Vereniging voor Studie- en Studentenbelangen te Delft een forum over het onderwerp „Numerus clausus". Behandeld zal worden de vraag of deze noodwet niet de principes van het Nederlandse wetenschappelijke onderwijsbestel aantast en de vraag of deze principes in de toekomst niet herzien moeten worden in verband met de toekomstige gewijzigde situ atie. Het forum zal worden gehouden op maandag as. om 20.00 uur in de oude aula der T.H. en zal onder lei ding staan van de rector magnificus prof. ir. H. J. de Wijs. Verdere sprekers zijn: prof. dr. H. Freudenthal (Utrecht), prof. dr. R. Kronig (Delft), prof. dr. Th. G. van Rijssel (Leiden), dr. W. H. Vermoo- ter. (P.v.dA.) dr. H. A. Schuring (C.H.U.), en E. H. Boudrez (presi dent FIANEI) j rM berg (toez.) S. de Jong te Houten. Be dankt voor Kinderdijk J. Verwellus te Waddlnxveen voor Farmsum M. Ruster te Anjum. GEREF. KERKEN (N.-Br.) C. van Ginflcel. kand. te A'dam-West (vac. M. Wilschut) L. L. v. d Vliet, laatstelijk vrijgem. pred te Gronlneen-Noord. Aangeno men naar Rotterdam-Hllllgersberg (2e pred.pl.) A. J. Dondorp te Zutphen. Bedankt voor Soesrterberg A. H. Leij te Ureterp voor Arnhem (vac. D. W. v. d. Laan) J. Nlemantsverdriet te Rot- ter dam - Lom ba rd ij e n CHR. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam H. J. C. H. Zwljnenburg te Gouderak. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hardlnxveld-Gleeeendam A. W. Verhoef te Barneveld. Bedankt voor Groningen en voor St. Catharines (Ontario. Canada) P. Blok te Dlrks- land. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Brulnlsse F. Mallan te Veenendaal. OUD GEREF. GEM. IN NEDERLAND Dc Gereformeerde Gemeenten. welk kerkgenootschap in vele plaatsen van ons land gemeen ten heeft en een kleine 70.000 belijdende en doopleden telt. staan in hun geheel afwijzend tegenover de televisie en tot op zekere hoogte ook tegen over de radio. Dit vernemen wij naar aanlei ding van een geval in Barne veld. waar aan twee leden van de Gereformeerde Gemeenten niet wordt toegestaan geloofs belijdenis te doen, omdat zij een t.v.-toestel in huis hebben. In de radio-uitzendingen en zeker in de t.v.-uitzendingen komt zo veel voor, dat niet thuis behoort in een christelijke levenssfeer, dat de Gereformeerde Gemeenten het raadzaam achten en radio en t.v. uit het gezinsleven te weren, aldus ds. A. F. Honkoop, voorzitter van het college van curatoren van de Theologische School der Gereformeerde Gemeenten in Rot terdam. Hoe dit moet gebeuren, hoe dus tegen het bezitten van een radio- en t.v.-toestel moet worden opgetreden, wordt aan de plaatselijke kerkeraden overge laten. Het komt hierbü voor, dat de sacramenten (doop, belijdenis, huwelijk, heilig avondmaal) wor den geweigerd aan hen, die een tv- toestel in huis hebben. Slechts bij uitzondering zal men in het huis van een lid van de Gereformeer de Gemeenten een t.v.-toestel aan treffen. Tegenover het bezit van een radiotoestel staan de kerkbe sturen minder streng: de radio is al aardig ingeburgerd bjj de le den van dit kerkgenootschap. De Gereformeerde Gemeenten staan in hun afwijzend standpunt niet alleen. Volgens ds. Honkoop zijn ook de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en de Oud-Gerefor meerde Gemeenten in Nederland tegen de televisie. (Van een redacteuren Ford - Engeland brengt vandaag een serie geheel nieuwe Zephyrs en Zodiacs op de markt. Alleen de be kende namen zijn gehandhaafd. Voor het overige is alles veranderd. Uiterlijk kan men spreken van de nieuwe Ford-l|jn: laag en slank met een lange motorkap en een korte achterpartij. Spectaculairder zijn echter de technische verschillen met de voor gangers in de Z-serie, welke nu uit drie modellen gaat bestaan: twee Zephyrs en één Zodiac, alle drie le verbaar met drie transmissies: vier gesynchroniseerde versnellingen, een overdrive of een automatische trans missie. De Zephyr V4 heeft een 2 liter V-motor van 93 SAE-pk, de Zodiac een 3 liter motor van 144 SA pk. Dit is dus het meest luxe paard je met een hoge topsnelheid en een i acceleratie als een sportwagen. Maar daar moet men dan ook meer dan vijftien mille voor betalen. Stootkussen Door het overbrengen van het re serve wiel uit de bagageruimte ach terin naar voren onder het mo torblok heeft men niet alleen een grotere veiligheid kunnen verkrijgen een extra stootkussen bij een fron tale botsing)maar kon ook nog meer ruimte worden gemaakt voor de vijf of zes inzittenden (en voor de ba gage). Alle modellen beschikken nu ook over het reeds op andere modellen ingevoerde aeraftow ventilatie- en verwarmingssysteem, waardoor met dichte ramen kan worden gereden. Gevoegd bij de opvallend rustige mo tor is geluidshinder grotendeels ver bannen. In de standaarduitvoering hebben deze auto's bovendien auto matische choke. Wegligging Alle vier wielen zyn bij de nieuwe wagens onafhankelijk opgehangen, waardoor-zoals wij gisteren zelf op het circuit in Zandvoort hebben kunnen constateren- een bijzonder goede wegligging werd verkregen. De schijfremmen op alle wielen zijn va cuum bekrachtigd en zelf bijstellend. De portieren hebben sloten, die ook bij een botsing niet openspringen en krukken, die in het interieur zyn verzonken. De Zodiac onderscheidt zich fron taal van de Zephyr door zyn dub bele koplampen, het dashboard be schikt over een toerenteller. De wa gens zijn geconstrueerd voor lange le vensduur en gemakkelijk onderhoud. Doorsmeren is niet meer nodig en de olie behoeft slechts om de 10.000 kilometer te worden ververst. Aan deze nieuwe serie, is in Dagen ham (Engeland) vijf jaar ge werkt. Er werd 280 miljoen gulden in geïnvesteerd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13