Flink glas wijn bracht minister Glalin ten val KW 74 aanwinst voor de Katwijkse vloot „Hier en daar moeten woningen leegstaan" Per 1 juni verlaat J. Schop Tienduizenden langs route bij begrafenis van Soetan Sjalir ir Soumokil terecht gesteld WOENSDAG 20 APRIL 1966 Persoonlijk en politiek drama in Rheinland-Pfalz LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze correspondent in Bonn) De wijn werd de liberale minister yan Financiën van Rheinland-Pfalz tot noodlot. Het druivenat voerde tot een groot persoonlijk, maar ook tot een politiek incident. Gisteren vilUgrde de minister-president van Bheinland-Hessen het verzoek tot ontslag van zijn minister van Fi nanciën, Fritz Glahn, in. Glahn was bovendien voorzitter van de Vrije De mocratische partij in het land Rhein land-Pfalz. Als einde van deze week over een nieuw mandaat voor Glahn als voorzitter zal worden gestemd, is de kans groot dat de ex-minister dan ook nog ex-voorzitter zal worden. Glahn ligt Inmiddels met een hart infarct in een ziekenhuis in Kaisers- lautern en is onmachtig de hem overspoelende vloedgolf van ongeluk te keren. Het drama begon een jaar geleden, toen Glahn met drie vertegenwoor digers van de toon gloednieuwe NPD - de partij waarin het merendeel der rechts-extremistische groeperin gen is samengebracht onder het genot van een flink glas wijn samen kwam om een gezamenlijke strategie voor de toen voor de deur staande bondsdagverkiezingen te ontwerpen. De afspraak was, dat de beide par tijen in de verkiezingsstrijd „fair met elkaar zouden omgaan". In de loop van de avond werd Glahn door de drank zozeer tot het bekennen van hartsgeheimen aangezet, dat hij zoals het nu achteraf wordt gefor muleerd „zeer positief zijn eigen prestaties tijdens de nationaal-socia- listische tijd ter sprake bracht". Glahn en de vertegenwoordigers van de N.PX). beloofden elkaar echter niets over het besprokene tot de bui tenwereld te laten doordringen. Maar de straf voor het ongeoor loofde gedrag van de voorzitter van de vrije democraten liet niet op zich wachten. Kort geleden berichtte een dagblad in Mainz, dat Glahn op een persconferentie de N.P.D.-ers had aangeduid als „de genoegzaam be kende kringen". De laatdunkende formulering liet' de N.P.D. niet op zich zitten. Zij achtte zich van de zwijgplicht ontslagen en onthulde niet alleen de politieke af spraak tussen dé F.D.P. en de N.P.D., maar ook Glahns meningen over de nazi-tijd. Verkeerd verstaan Toen minister-president Altmeier (C.D.U.) van Rheinland-Pfalz naar zijn mening over de zaak werd ge vraagd, liet hij op niet mis te ver stane wijze merken, dat hij niets met de N.P.D. te maken wilde hebben. Dit was voor Glahn een voldoende aanwijzing, dat hij het veld diende te ruimen. Hij bood zijn ontslag aan. Het werd gisteren door Altmeier ge geven. Het ridicule aan de affaire is echter, dat Glahn in het geheel Het carrillon van het pa- kis. op de Dam in Amsterdam is geheel nagezien en uitgebreid. Gisteren werden de klokken weer op hun plaats gehesen. Een karwei, dat de gehele dag in be slag nam. Hier zien we een van de klokken in de takels, op weg naar de koepel. niet op de persconferentie over „ge noegzaam bekende kringen" gespro ken had. De krant had hem eenvou dig verkeerd verstaan en gaf dit la ter ook toe. Het kwaad was echter geschied en de compromitterende waarheid aan het licht gekomen. Ernstiger dan Glahns privé-tragiek is echter, dat de geheime onderhan delingen van deze landelijke F.D.P.- voorzitter met de rechts-extremisten op een verschijnsel wijst, dat al vóór de bondsdagverkiezingen van deze zo mer als een mogelijkheid werd aan gekondigd. Het stemmenaantal voor de liberalen is in dalende lijn. De recente verkiezingen in Hamburg brachten de F.D.P. in deze stad een gevoelige slag toe. Wanneer deze tendens zich voortzet houden vele prognoses rekening met een steeds verdere toenadering van de vrUe de mocraten tot de extreem-rechtse hoek, die de laatste tjjd opzienba rende hoewel verhoudingsgewijs nog geringe vooruitgang boekt. De „albe Kamaraden-sfeer" waarin Glaihn geraakte tijdens zijn gesprek met de drie N.P.D.-ers, die van hun heimwee naar de goede oude tijd geen geheim maken, is dan ook voor een man van zijn generatie eerder symptomatisch te noemen dan een toevallige fout. De liJberale partij van Glhn blijft intussen koppig volhou den dat er van afspraken tussen de FJD.P. en de N.PJ). geen sprake is De Gaulle heeft niets te duchten van de Kamer (Van onze Parijse correspondent). Nog voor de motie van wantrou wen, die de socialisten vorige week tegen de regering hadden ingediend, hedenavond in stemming komt, was het al een uitgerekende zaak, dat het kabinet-Pompidou van die enige wa pen waarover het Franse parlement beschikt, geen enkel gevaar heeft te duchten. Vanmiddag kwam premier Pompidou ten tweede male aan het woord om zijn critici van repliek te dienen. Gisteren bevestigde de secretaris generaal der communistische partij Waldeck Rochet al officieel de alge mene verwachting, dat zijn fractie haar stem niet aan de motie geven zou. In tegenstelling tot de initiatief nemers van de motie wensen de com munisten de anti-Atlantische politiek van generaal De Gaulle niet af te wjjzen. De communistische leiders geven zich niettemin veel en duide lijk moeite dit fundamentele me ningsverschil met de overige linkse krachten niet op de spits te drijven. Ze spreken van een voorbijgaand in cident, dat wei weer gauw zal zijn vergeten. De socialistische secretaris-i Mollet heeft eveneens zonder deze tegenstelling met de communisten te onderstrepen, in een scherpe rede een felle aanval op generaal De Gaulle gedaan, wiens nationalisme, zo ver klaarde hij, Frankrijk nu in het isole ment had gebracht. In werkelijkheid speelt, zo riep de socialistische leider uit, Frankrijk het chauvinisme nu in andere landen in de kaart om zo alle moeizame verworvenheden van de Europese eenheid sedert 20 jaar weer op het spel te zetten. Zoals ge zegd was er voor deze waarschuwin gen echter niet de geringste kans weggelegd door de regering in over weging te zullen worden genomen, omdat tevoren vaststond, dat de mo tie haar meerderheid immers toch niet kan halen. Elf VN-leden willen geweld tegen Rhodesië Elf „niet-gebonden" staten heb ben aangedrongen op verdere stap pen van de Veilgiheidsraad, met in begrip van het gebruik van geweld, teneinde het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië ten val te brengen. Dit is geschied in een ontwerp-re- solutie, die gisteren in de dekolo- nisaitdecommissie van de Algemene Vergadering werd ingediend. In de resolutie heet het, dat de tot dusver door Engeland getroffen maatrege len ontoereikend zijn gebleken. In het ontwerp wordt „de explo sieve toestand in Rhodesië een voort durende bedreiging van de interna tionale vrede en veiligheid genoemd. E)ke steun aan het „racistisch min derheidsbewind" in Salisbury wordt veroordeeld. De niet-gebonden lan den die zich achter- het ontwerp hebben gesteld zijn Afghanistan, Ethiopië, India, Irak, Mali Per- zië, Sierra, Leone, Syrië, Tanzania, Tunesië en Joego-Slavië. Rhodesië heeft gisteren de Britse diplomatieke missie in Salisbury aan gezegd, dat zij voor mediio mei het land moet verlaten, zo is van wel ingelichte Britse zijde in de Rhodesi- sche hoofdstad vernomen. In de negerwijken van de Rhode- sische hoofdstad Salisbury heeft de politie gisteravond verscheidene waarschuwingsschoten gelost om groepen negers uiteen te drijven, die stenen naar auto's en gebouwen gooi den. De onrust duurde ongeveer een uur en ontstond in Harari, de groot ste negerwijk, waar automobilisten werden lastig gevallen. Daarna wer den de ruiten van een handelskantoor ingegooid, zei een politiefunctionaris. Enige negers werden gearresteerd. Samengaan van vier padvinders organisaties? Hoe kan het samengaan van de vier padvinders-organisaties in ons land worden geconcretiseerd.? Het antwoord op deze vraag gaat een werkgroep geven, die de kwestie on derzoekt. In de werkgroep hebben functionarissen van het Nederlandse padvindersgllde, de Nederlandse gidsenbeweging, de kath.-verkenners en de Nederlandse padvinders zit ting. De werkgroep is thans geïnstal leerd. De vier organisaties omvatten in ons land totaal ongeveer 120.000 jongens en meisjes in de leeftijden van acht tot 23 jaar. Da/t de vier organisaties zioh op het terrein van de samenwerking reeds hebben gevonden, is wel ge bleken uit gevoerde acties, waarvan Een heitje voor een karweitje" wel de bekendste is. Zondagmorgengesprek Belgische pater beantwoordt Op uitnodiging van Bijzonder Ker- kewerk Leiden zal de bekende Bel gische radiospreker pater Bruno de Roeek uit Gent as. zodnagmorgen in de Stadsgehoorzaal moderne vragen op het gebied van bijbel, geloof en kerk beantwoorden. Evenals de vorige keer, in het ge sprek met prof. dr. G. Sevenster zal geen inleiding vooraf worden gehou den maar onmiddellijk met vragen- beantwoording worden begonnen zo dat hiervoor de volledige vijf kwartier van de bijeenkomst beschikbaar is. Gezien de enthousiaste en reëele wijze van optreden van pater De Roeck zal deze bijeenkomst, die om half elf begint en kwart voor twaalf eindigt weer een grote belangstelling waard zijn. Zes jaar wegens poging tot moord De rechtbank in Rotterdam heeft een 26-jarige Surinaamse smeerder uit Rotterdam wegens poging tot moord veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 Jaren met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had veertien dagen geleden vijf ja ren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De smeerder moest terechtstaan, omdat hij op 20 december van het vorig jaar in Rotterdam zijn 23-jari ge landgenoot Edgar Hanenberg een monteur, van korte afstand met een pistool in de kaak had geschoten. Wonder boven wonder werd de mon teur niet ernstig gewond. Na het af vuren van enige schoten ondernam verdachte een zelfmoordpoging. Deze mislukte. De twee Surinamers hadden on enigheid gekregen, nadat de smeer- j geschokt door de republikeinse instel- der de monteur had toegestaan met ling, die de linkervleugel van de hem samen te gaan wonen op zijn P.v.d.A., de V.A.R.A. en N.V.V.-sym- kleine zolderkamertje aan de Banier- Aan de Zijl, op de helling van de N.V. Scheepswerf Boot-Lei den, is men thans bezig met de bouw van de nieuwste aanwinst voor de Katwijkse vissersvloot. Het is de hektreiler KW 74 ,Tetman Hette'Dit schip wordt gebouwd voor de Visserij Maat schappij ,Kennemerland' in Kat wijk aan Zee. Het is de bedoe ling, dat de hektreiler eind van deze maand men hoopt op 29 april te water wordt gelaten. (Foto L.D./Holvast) Groot aantal leden Ned. Politie Bond wil weg bij N.V.V. Een groot aantal leden van de Ne derlandse Politie Bond (N.P.B.)aan gesloten bij het N.V.V., wil zich als gevolg van de anti-politie-hetze na de gebeurtenissen in Amsterdam, af scheiden van de socialistische vak bond. Men wil komen tot oprichting van een nieuwe bond die de belangen van de rijks- en gemeentepolitie-ambte naren kan behartigen, ofwel tot aan sluiting by de reeds bestaande zo genaamde confessionele politie-orga- nisaties. De verontruste leden zijn vooral Jaarvergadering Alpliense voetbalver. Onder leiding van de voorzitter, de heer C. P. Mulder, is gisteravond in het clubgebouw de jaarvergade ring gehouden van de v.v „Al phia". Na de leden welkom te heb ben geheten, in het bijzonder de ere leden R. Pijpers en P. C. Bouthoorn gaf de voorzitter een kort overzicht van de prestatie's van de elftallen. De stand van het eerste elftal on deraan de ranglijst baart vele Alphi- anen nog al zorg, aldus de voor zitter, die er voorts op wees, dat trouw bezoek van de training en het tonen van meer clubliefde de presta tie's der elftallen ongetwijfeld ten goede moet komen. t in de VALS GERUCHT Tienduizenden Indonesiërs, onder I brafenisplechtigheid aanwezige poli wie vele jongeren stonden gisteren I tieke gevangenen „slachtoffers van langs de route naar het heldenkerk hof aan de rand van Djakarta waar oud-premier Soetan Sjahrir ter aar de werd besteld. Onder de honderden kransen bevond er zich, voor zover kon worden vastgesteld, geen een van pres. Soekarno, die de leider van de verboden socialistische partij enkele dagen na diens dood in Zürich tot „held van de Indonesische revolutie" uitriep. De begrafenisstoet bestond uit honderden auto's en bussen. Onder de duizenden, die 's ochtends de overledene de laatste eer bewe zen bevonden zich staatssecretaris Mohammed Ichsan, oud-vice-pre- mier Mohammed Hatta en oud-mi nister van Defensie generaal Na- soetion en diens echtgenote. Zij drukten de politieke gevangen de hand, die toestemming hadden ge kregen om de begrafenis bij te wo nen. Een vertegenwoordiger van de fel anti-communistische jeugdorganisa tie „Kappi" zei, dat alle bij de ge- pathlsanten aan de dag hebben ge- j ningmeester van de klaverj asverenl- legd en voorts over de wijze waarop, volgens deze lieden, het gezag zou moeten worden gehandhaafd. Voorts hebben de politie-ambtena- ren kritiek op het rumoer dat in de Amsterdamse gemeenteraad en in de Staten-Generaal rond het optre den van de politie is ontstaan, als mede op de wijze waarop het tweede kamerlid mevrouw Brautigam vra gen aan de minister van Binnen landse Zaken heeft gesteld. Het uitblijven van een verklaring van de voorzitter of van de partij raad van de P.v.d.A. over de gezags- handhaving door de politie op de openbare straat heeft in politiekrin gen veel onbehagen gewekt. ging de heer G. Thomasse Sr. gaf vervolgens een financieel verslag van deze onderafdeling en bood een flink bedrag aan voor de vereniging en tevens voor de jeugdafdeling. By de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer C. P. Mulder, herkozen evenals de heren J. D. Bouthoorn en Th. Blom. De heren L. Koenekoop, en G. Haze werden in de plaats van de aftredende heren B. Nieumeijer en C. Boogaard geko zen. De Jos A. Jansen beker werd door de schenker zelf met een opwekkend woord aan het meest verdienstelijke lid de heer A. Bongers overhandigd. De voorzitter deelde voorts mee, dat tydens het a.s. pinksterfeest de voetbalvereniging „Untersmitten" uit de gelijknamige plaats in West- Duitsland op bezoek zal komen. Met een geanimeerde rondvraag werd deze opgewekte vergadering met een kort woord van de voorzitter ge- Het jaarverslag van de secretans, sloten, heer G. Thomasse, gaf een duidelijk beeld van de belangrijkste gebeurte nissen in het afgelopen jaar. De pen ningmeester de heer Th. Blom kon een gunstig financieel verslag uit brengen en een flink bedrag overboe ken naar het volgend jaar. De pen De voorzitter deelde voorts mee, dat de trainer, de heer J. Schop, de wens die kennen heeft gegeven met ingang van 1 juni van zijn functie te wor den ontslagen. Burgerlijke stand oud-minister Soebandrio en zijn ben de" waren. „Wij zullen voortgaan in de geest van Sjahrir en onrecht vaardigheid en laster bestrijden". Een ander zei dat de strijd nog niet gewonnen is. ------ -• --- Een Indonesisch dagblad meldde j nSnder^S K* m" v?n der voorat; gisteren dat Sjahrir destijds werd Jacoba M., dr van G. J. Bloemendaal gearresteerd op grond van een door j en L. den Hertog; Richard, zn van W. Soebandrlo's geheime dienst verval- STTciJÏ: ste brief. Hij zou daarin de opstan- man. delingen op Sumatra hebben opge- Ondertrouwd: T. F. Zandbergen. 23 roepen hun strijd tegen de centrale 82 Jr, w.v. regermg voort te zetten. w. F. Engels; J. F. Muller, 70 Jr. De Amerikaanse ambassadeur in Spanje, Biddle Duke, heeft officieel geruchten omtrent mevr. Jacqueline Kennedy en de 62-jarige Spaanse diplomaat Antonio Garrigues tegen gesproken. Gisteravond verklaarde hij: „Uit naam van mevr. Kennedy wens ik kristalhelder en volledig duidelijk te verklaren, dat er geen basis is voor de geruchten omtrent een verloving. Persoonlijk ben ik van mening, dat mevr. Kennedy haar taak als mens zo goed heeft vervuld dat zij onze achting en be grip verdient en niet het onderwerp behoort te worden van valse geruch ten van deze soort". Garrigues is een weduwnaar met acht kinderen, die met de Kennedy's ir. Washington bevriend werd, toen hij daar ambassadeur was. Hij is nu ambassadeur bij het Vaticaan. Gisteren voegde hij zich bij mevr. Kennedy, die een vakantie door brengt in Spanje. Vuurgevechten aan Israëls grens met Jordanië Israëlische en Jordaanse troepen hebben gisteren drie uur lang bij de berg Gilboa schoten gewisseld. Hier- bii werd een Israëlische militair ge dood en een ander ernstig gewond, aldus een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv. Het vuurgevecht vond plaats bij het Israëlische grens dorp Mel Ami. Het incident ont stond toen een Israëlische patrouille op een paar honderd meter van de grens door Jordaanse voorposten werd beschoten. De patrouille vuur de terug en Israëlitische versterkin gen werden ontboden, j Israël heeft een protest Ingediend zei de minister. „Er zijn nu eenmaal bij de gemengde wapenstilstandscom- j geen winkels van huizen én wij heb- missie. 'ben ermee te maken dat er mensen Minister Bogaers in Senaat: (Van onze parlementaire redactie) „Dat er hier en daar huizen leeg staan, dat is even natuurlijk als het leven zelf". Met die woorden reageer de minister Bogaers gisteren in de Eerste Kamer op de kritiek van de heren J. B. Broeksz (P.v.d.A.) en IJmker (C.P.N.) op het leegstaan van huizen. „WU zijn altyd uitgegaan van een reserve van anderhalf procent. In een maatsch&ppy, die iets van de vrühcid wil waarmaken kunnen we niet leven zonder reserves", zei de minister. Hy betoogde dat het aan tal leegstaande huizen nooit een peil was genaderd, dat gevaar opleverde voor het goed functioneren van de woningmarkt. „Er ls een zekere leegstand nodig", sterven, verhuizen, dat hulzen onbe woonbaar worden en dat er huizen worden verbouwd". Waddenzee De liberale senator S. J. van den Bergh hield een warm pleidooi voor drooglegging van de Waddenzee. „Zo lang velen nog geen huis hebbein, kunnen wij het verlangen naar een tweede woning niet steunen. Bij de toenemende verstedelijking van ons land zal het verlangen ernaar echter steeds sterker worden", zo betoogde hij. De uitgestrekte zandgronden van de Waddenzee zouden er bij uitstek geschikt voor zijn. Minister Bogaers was niet enthou siast. „Dat is een werk twee tot drie keer de deltawerken, Er zullen vele studies aan moeten worden gewijd. Intussen kan de heer Van der Bergh eens wat over de kosten van het pro ject filosoferen". Mr. dr. Chr. R. S. Soumokil, pre sident van de voormalige Republiek Zuld-Molukken, zou op dinsdag 12 april J.I. op het eiland Obi op last van de Indonesische regering zijn te rechtgesteld, aldus een bericht, dat ontvangen is in Zuidmolukse kringen hier te lande. Dr. Soumokil werd sedert 3 december 1963 gevangenge houden en op 24 april 1964 ter dood veroordeeld. In een rondschrijven aan de Zuidmolukkers in Nederland hebben ae Zuidmolukse leiders, die door dit bericht diep geschokt zijn, verklaard een dergelijke daad van de huidige Indonesische regering niet voor mo gelijk te hebben gehouden. Een en ander zal er zeker toe leiden dat de kloof tussen Zuidmolukkers en Indo nesiërs groter wordt, aldus het rond schrijven, dat voorts een oproep be vat tot alle Zuidmolukkers hun ge loof te blijven vestigen op een recht vaardige en almachtige God. Op 25 april a.s. zullen de Zuid molukkers in Nederland ter gelegen heid van de zestiende gedenkdag van de republiek Zuid-Molukken op het malieveld en in de Houtrusthal- ,len in Den Haag een manifestatie houden. Op deze bijeenkomst zal de nagedachtenis van mr. dr. Soumokil worden geëerd. Dr. Soumokil bereikt de leeftijd van 60 Jaar. Hij was geboren in het toenmalige Nederlands Indië en stu deerde medicynen en rechten aan de Leidse universiteit. In brieven aan de ambassadeur j van Indonesië in Nederland en aan de Nederlandse ministerraad, heeft de Federatie van Nederlandse oud- strijders organisaties uiting gegeven aan haar afschuw en diepe veront waardiging over de terechtstelling van mr. dr. Chr. Soumokil, In de brief aan de Indonesische ambassade schrijft de Federatie o.m. in deze politieke executie het zo veelste bewijs te zien, dat de repu bliek Indonesia nog niet gerekend kan worden tot de beschaafde naties, die het recht en het leven van de mens boven de politieke wraakzucht kunnen stellen", terwijl zy in de brief aan de ministerraad o.m. con stateert „dat ook de Nederlandse re gering onvoldoende druk in Djakarta heeft uitgeoefend om het leven van waarvoor hy sprak met de sussende dr. Soumokil te redden zeker in een woorden: „De minister moet dit niet klimaat van hulpverlening die de opvatten, alsof wjj daar op korte ter- Nederlandse regering zo bereidwillig myn verandering in zouden willen jen zo gul aan de vorige en huidige brengen", machthebbers in Djakarta verleent". Enige eerste kamerleden, die had den aangedrongen op een apart mi nisterie voor Ruimtelijke Ordening of een speciale staatssecretaris voor dat onderwerp, kregen te horen, dat er al een minister voor Ruimtelijke Or dening is. Hij wilde woningbouw en ruimtelijke ordening niet splitsen. Dat deze zaak niet voldoende aan dacht kreeg wees hy met kracht van de hand. Hy heeft er zich steeds intensief mee bezig gehouden en re aliseert zich, dat hoe dichter het ein de van de woningnood naderby komt, hoe meer de ruimtelijke problemen zullen gaan knellen. De heer S. J. van den Bergh (V.V.D.) vertolkte de gevoelens van een grote deel van de Kamer dan

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11