LEIDSCH DAGBLAD Stephenson naar Pretoria voor nieuwe besprekingen Geen overeenstemming tussen Bonn en Parijs Verzoek van Wilson om oliestroom naar Smith af te snijden Haagse student met zijn verloofde uit gevangenis in D.D.R. Furdan.v. verkoopt fabriek VOOR 30 APRIL THUIS I Oostenrijk nu onder één-partijregering Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 APRIL 1966 No. 31849 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (btf vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Spanjaard wilde naar huis en vergiste zich et lichaam, dat zondag op het 'eld Orly in de ruimte voor het ngsgestel van een Caravelle uit kou werd gevonden, blijkt van Spanjaard te zijn. Vermoedelijk eft het een Spaanse arbeider bij Franse luchtvaartmaatschappij, in de onjuiste veronderstelling rkeerde, dat het toestel dat zater- uit Barcelona op Orly arriveer daarheen zou terugvliegen. Het gtuig maakte echter een vlucht Warschau en Moskou. (oude voorbij, regen blijft (Van onze weerkundige medewerker) forige week was het nog winter, de koudegolf is nu verdreven, tgeen de laatste 2Jf uur met lang- \e regen gepaard ging. Op de 'te plaatsen werden vanmor- 10 tot 20 mm neerslag geme- ij waarmee april reeds nu al een natte maand is. De gemiddelde vcimum temperatuur van de af lopen week lag in De Bilt een graad boven het normaal- I/er voor december, in Groningen 3 graden celsius zelfs lager p normaal in januari. Plaatselijk het daarbij tot drie sneeuw den. Doordat het voorlopig regen- chtig blijft is vooral de land- en nbouxo gedupeerd. Zij noteren al achterstand van ruim drie Bk, WEERBERICHT VERANDERLIJK KNMI verwacht van heden- F morgenavond veranderlijke be- met enkele locale buien en fspreid voorkomende opklaringen, zuidwestelijke wind en onge- lezelfde temperaturen als van- küst echter zwakke tot veranderlijke wind, hier en tun. en ie^ te#61"6 tempera- 115° uur) Vandaag- (Opgemaakt om 20 APRIL 1 op: 05.34 uur; onder: 19.45 M*U1 op: 05.45 uur; onder:19.25 ïuur. to KatwUk Oogwater te 11.23 en 23.39 uur. heeft Wilson in details op de hoogte gebracht van dr. Verwoeras bedoe lingen ten opzichte van het regime- Smith. Zuid-Afrika verwacht name- Premier Wilson heeft de Engelse ambassadeur Sir Hugh Ste- ihenson vandaag inderhaast naar Zuid-Afrika teruggezonden voor een nieuwe ronde van onderhandelingen in de Rhodesische crisis. Volgens de politieke correspondenten van enkele Londense dag- iladen heeft hij een verzoek van Wilson aan premier Verwoerd van Zuid-Afrika bij zich, om de oliestroom van Zuid-Afrika naar Rhodesië af te dammen. Aan dit verzoek zou een waarschuwing zijn gekoppeld dat de Itaten van Afrika wellicht naar uitgebreider sancties en zelfs wel een V.N.-blokkade van Zuid-Afrika zouden gaan streven ndien de oliestroom onverminderd zou voortduren. Dr. Verwoerd wil overleg weer op gang brengen Zegslieden van de Britse regering lilden niets mededelen over het ver trek van Stephenson, dat blijkbaar Boeger Is gekomen dan verwacht »erd. Engeland zwijgt over de re nte gedachtenwisseling met Zuid- frtka over het Rhodesische geschil. K alles blykt echter, dat deze ge- Ithtenwisseling tot een ietwat deb ate toestand heeft geleid. De Brit- regering vermoedt, dat per dag f,000 liter benzine via Zuid-Afri- i naar Rhodesië gaat. Daarmee zon helft van 's lands behoeften on- het huidige dlstrlbutiesys- i gedekt zijn iterdag heeft dr. De Wet, de Jafrikaanse ambassadeur in Lon- i een uur lang met premier ion en de Britse minister van tenlandse Zaken, Stewart, ge- aken. De ambassadeur, die het lerhoud zelf had aangevraagd, lijk, dat Engeland zijn invloed zal aanwenden om een gevaarlijke actie van de Verenigde Naties tegen Zuid- Afrika te voorkomen. Daartegenover gaat Zuid-Afrika voort te beloven, dat het zich niet zal mengen in de binnenlandse politiek van Rhodes*. Het wenst met dat land en alle an dere landen waarmee zaken kunnen worden gedaan, normale handelsbe trekkingen te handhaven. Dr. Verwoerd wil de sanctiepoli- tiek van de Verenigde Naties niet tegenwerken. De prijs die hy hier voor schijnt te vragen is dat premier Wilson besprekingen met Smith op gang zal brengen. De Britse rege ring zou premier Verwoerd echter in, de eerste plaats willen inschakelen om de impasse in Rhodesië te bre ken door alle olieleveranties van Zuid-Afrika aan Rhodesië stop te zetten. Verwoerds machtspositie is sterk genoeg om een dergelijke stap te wagen, hoe onpopulair deze in Zuid-Afrika zou zijn, zo zegt men in Londen. Hij zou de maatregel kun nen verdedigen als een uitvloeisel van zijn wens om buiten het conflict te blijven. (Van onze Haagse correspondent) De Haagst student Ton van As (24), die op 18 december 1965 in Oost-Duitsland werd gearresteerd bij een poging zijn Oostduitse verloofde naar het Westen te brengen, is in vrijheid. Met zijn aan staande vrouw is hij vorige week in Berlijn over de zonegrens gezet. Precies een week daarvoor was tegen Van As tijdens een proces in Oost-Berlijn twee jaar tuchthuis geëist en tegen zijn verloofde an derhalf jaar gevangenisstraf. u nummer bestaat uit 18 pagina's Nadat Van As en zijn meisje bij Oebisfelde door Oostduitse politie mannen uit de trein waren gehaald, hebben zy in Maagdenburg gevan gen gezeten. Drie dagen later beland de het tweetal, gescheiden, in Oost- Berlijn bij de Staatssicherheitsdienst. Goed eten Van As werd dikwijls verhoord, maar bij die ondervragingen werd naar zijn zeggen nimmer grove mid delen gebruik gemaakt. De verhoren hebben nooit langer geduurd dan drie uur. Het eten in de gevangenis was zo goed, dat hij zelfs gelooft het thuis niet beter te kunnen krijgen: als hoogtepunten van het gevange- nismenue noemt hij schnitzel, wild en gebakken lever. Een keurig toilet, een keurig, nog nooit door iemand beslapen bed in een gloednieuw, drie verdiepingen hoog cellengebouw, net te bewakers, nette ondervragers, bij tijds luchten en zo nu en dan <met Kerstmis en verjaardag) een ont moeting met zijn verloofde, waarbij koffie en koek werden genuttigd. Kortom, Ton van As heeft zyn voor arrest in een gevangenis ondergaan, die alle verhalen, die hij over de D.D.R.-strafgestichten had gehoord, kennelijk logenstrafte. Ook zijn verloofde Louise werd met de uiterste zorg behandeld. Advocaat Ongeveer een maand na zijn ar restatie, hoorde Ton van As, dat hij een advocaat kreeg, die zijn zaak zou behandelen. Hij tekende een papier en hoorde niets meer, totdat hij op Student Ton van As met zijn aanstaande vrouwwande lend in Den Haag. 1 april bezoek kreeg van de pleiter. Ton van As, zich mentaal voorbe reidend op een zeer langdurig ver blijf achter tralies, hoorde toen, dat het allemaal wel in orde zou komen. Niet alleen voor hem, maar ook voor het meisje. Het proces moet een merkwaardig stukje rechtspraak zijn geweest. Voor Van As was het wel de grootste ver rassing, dat hij van de aanklager een handdruk kreeg, nadat deze zyn eis tot 2 jaar tuchthuis had ingetrok ken. Een week later werden Ton van As en zyn verloofde naar het bureau van de Staatsanwalt gebracht en ver volgens naar West-Berlijn gereden. Nog diezelfde avond zaten zij in een vliegtuig naar Nederland. Met een papiertje waarop in het Nederlands en het Duits was getikt, dat de Oost duitse autoriteiten, hadden besloten het paar uit te wijzen. Ton van As, nog wat bleekjes, re gistreert vol vreugde de verbazing van zijn aanstaande vrouw over de Haagse winkels, en hij vraagt zich nauwelijks af waarom hij zo onver wacht is vrij gelaten. Hij weet niet wanneer hij kan gaan trouwen, om- dal zijn verloofde vrijwel zonder pa- peen in Nederland is aangekomen. En de Nederlandse burgerlijke stand is onverbiddelijk: eerst een papier van de Oostduitse autoriteiten, waar uit haar indentiteit zonneklaar blijkt en dan pas huwen. GEMINI IX Start 17 mei De Gemini IX zal op 17 mei met de astronauten Thomas P. Strafford en Eugene Ceman in een baan om de aarde worden gebracht. Dit heeft het nationale ruimtevaartcentrum vandaag meegedeeld. Deze datum was al enige tijd door de pers genoemd, maar Nasa maakt een datum nooit langer dan een maand van te voren bekend. Tijdens de vlucht die drie dagen zal duren zullen de astronauten hun ruimteschip aan een Agenasatelliet koppelen. Bovendien zal Ceman een wandeling van ongeveer 2% uur door de ruimte maken. De vlucht zal in vele opzichten ge lijk zyn aan de vlucht die de Ge- mini VIII vorige maand gemaakt zou hebben als dat schip geen nood landing had moeten maken doordat een stuurraket door kortsluiting tot ontbranding kwam waardoor het ruimteschip begon te tollen. Stafford is luitenant kolonel van de luchtmacht en Cernan luitenant ter zee. Zij zullen tijdens de derde omwenteling het contact met de Age- na tot stand brengen. By zyn ruimtewandeling zal Cer nan een ruimtepak dragen met klei ne raketjes om zich voort t© kunnen bewegen. Men heeft overwogen de astronaut er zonder lijn naar het ruimteschip op uit te sturen, maar dit wordt nog te gevaarlijk geacht. Tientallen ontslagen De Groninger confectiefabriek v/h. Gebr. Furda N.V. heeft haar neven vestiging in het Noordbrabantse Reu- sel verkocht aan de Nationale Con- fectie-industrie in Amsterdam. Dit bedrijf, dat verscheidene confectie fabrieken in Nederland heeft is al produktie-apparaat een dochteron derneming van C en A Brennink meyer. Het gehele bedrijf van Furda in Brabant is naar de N.V. overge- gaan, zowel het fabriekscomplex als de inventaris en het 160 man sterke personeel. Enkele tientallen werknemers werkzaam in de fabricage-afdeling van het moederbedrijf zullen door deze transactie moeten worden afge stoten, omdat er nu voor hen geen werk meer is. In Groningen werd na melijk de laatste hand gelegd aan in de fabriek in Reusel vervaardigde he renkleding. Dezer dagen zal over de inkrimping van de personeelssterkte overleg worden gepleegd tussen de directie van het bedrijf en de alge mene bedrijfsbond textiel en kleding „De Eendracht". Een eerste contact tussen beide is al gelegd. De directie van Furda weigerde commentaar op de plotselinge verkoop van de fabriek in Reusel, een verkoop die door het onverwachte karakter veel opzien baarde in de Nederlandse confectie- industrie. Waarom Furda nu zo maar opeens een hele fabriek heeft afge stoten is niet bekend. Financiële moeilijkheden schijnen er voor het bedrijf in het geheel niet zijn geweest. De N.V. Furda heeft ook nog een ne- venbedrijf in het Friese Jubbega, waar circa 60 mensen werken, dit be drijf blijft normaal doordraaien. Socialisten verbraken coalitie na 20 jaar Voor de eerste keer in de Oostenrijkse geschiedenis na 1945 zal slechts één partij het land regeren. Zaterdag en zon dag j.l. scheen het nagenoeg ze ker, dat de Oostenrijkse socialis ten met de Volkspartij zouden samenwerken. Gisteravond ech ter om 7 uur deelde de voorzitter van de socialistische partij mee, dat zij het aanbod tot samenwer king niet kon aannemen. Deze verandering moet zich in de loop van zondag hebben voltrokken, omdat een sterke meerderheid in het socialistische partijbestuur zich tegen de samenwerking en voor de oppositie heeft uitge sproken. Bij de definitieve stemming hier over waren dertig leden van het so cialistische partijbestuur voor de op positie, terwijl tien waarschijnlijk blanco hebben gestemd. De oppone rende en meer radicale krachten in deze partij zijn dus sterker geweest dan de gematigde vleugel. Bovendien kan men wel met zekerheid zeggen dat de socialisten deze weg hebben ingeslagen omdat zij in de laatste ja ren geen sterke leiding meer hadden en vooral omdat hun voorzitter, dr. Pittermann, als leider heeft gefaald. Nu zal de Volksparty dus alleen de regering moeten gaan vormen. Kan selier is Josef Klaus. De vroegere mi nisters van deze partij blijven in hun oude functies, terwijl voor de nu opengekomen portefeuilles van de so cialisten reeds nieuwe ministers wer den aangewezen. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Oosten rijkse republiek zal nu ook een vrouw achter de ministerstafel plaatsnemen, namelijk mevr. Rehorn, voor Sociale Zr ken. Buitenlandse Zaken wordt ge leid door Lujo Toncic-Sorinj. Na dit voor het gehele Oostenrijkse volk onverwachte besluit van de so cialisten heeft premier Klaus tesamen met twee leden van de Volksparty een korte verklaring afgelegd en daarin gezegd, dat zijn party alles in het werk heeft gesteld om tot sa menwerking te komen, maar dat de socialisten eisen stelden die niet in overeenstemming waren met het re sultaat van de jongste verkiezingen. Als spreker van de socialistische party verklaarde de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Kreisky, dat ook zijn partij alles had gedaan om de samenwerking te handhaven, maar dat de Volksparty onaanvaard bare eisen had gestald. Hy voegde eraan toe dat de socialisten van nu af een harde en onverbiddelyke op positie zullen gaan voeren. Men zal moeten afwachten of zij ook de weg zullen vinden tot een constructieve oppositie. Prinselijk paar nu in New York Prinses Beatrix en Prins Claus zyn gisteravond per vlieg tuig uit Mexico aangekomen op Kennedy Airport in New York, waar zy de pers vroegen hen met rust te laten. Zjj stonden geen vraaggesprek toe aan de wachtende journalisten en ver dwenen zo snel mogelijk per ayto van het vliegveld. Het paar probeerde achtervolgers in de war te brengen door de douane- hal via verschillende deuren te verlaten. Enkele uren tevoren hadden zy in de Nederlandse ambassade in de stad Mexico de pers voor een kort informeel gesprekje ontvangen. Het bruingebrande paar vertelde „verliefd" te zyn geworden op Mexico. Ze wilden niet zeggen, hoe zy naar huis zouden gaan. ,JDat is ons geheim", aldus de Prinses, die er echter aan toevoegde, dat zy vóór de verjaardag van haar moeder weer in Nederland zou zijn. Zy was geestdriftig over de tyd, die zij in Mexico had doorgebracht. Het verbiyf op het eilandje Cozumel was „heerlyk" en volkomen rustig, wy visten, zwommen, gingen waterskiën en kruisten rond in een motorboot". Na het vertrek uit Cozumel bezocht het paar ruïnes van de Maya-beschaving en steden, die door de Spaanse kolonisten wa ren gevestigd. De Prinses ver telde „veel te veel" Mexicaanse voorwerpen te hebben gekocht. Daarby waren kleren voor haar zelf, een modern schilderijtje, en ceramiek. Ze wilde de naam van de schilder niet noemen. „Anderen zouden ons naar de keel vliegen", lachte Prins Claus. De Prinses kocht ook verscheidene grammofoonplaten met Mexicaanse muziek. Myn vader, die hier vaak komt, heeft er heel veel van en hy speelt ze dag en nacht", verzekerde zy. Ze hadden drie nachten in hotels doorgebracht. „Onder onze eigen namen", vertelde Prins Claus met zekere trots. Op de vragen, waar zy nu naar toe gingen, bleven zy het antwoord schuldig, al zinspeelde Prins Claus erop, dat zij de komende twee weken misschien ergens In Afrika zouden doorbrengen. Ze hopen, dat deze weken net zo rustig zullen zyn als de tyd, die ze in Mexico hebben doorge bracht. Mevrouw Adolfo Lopez Mateos, echtgenote van de voor malige Mexicaanse president, had het paar geholpen by zyn geslaagde pogingen om de pers te ontlopen, zy gaf misleidende verklaringen uit. ,,De mensen wisten niet, wie wy waren. Maar wy werden al- tyd vriendelyk ontvangen. De houding van de bevolking in dit land tegen buitenlanders ls ge weldig", vertelde de Prinses ent housiast. Prins Claus verklaar de, dat hy dit land zeker kon aanbevelen voor jong gehuwden. Advertentie Het probleem van de Franse troepen op Duits gebied (Van onze correspondent in Bonn) De besprekingen tussen de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, met zijn Duitse ambtgenoot Schroder hebben gisteren in Bonn geen nieuwe mogelijkhe den gebracht voor een oplossing van het probleem over de toe komst en de status van de Fran se troepen in de Bondsrepubliek. Begin mei zullen onderhandelin gen worden geopend over dit thema. Het staat echter vast, dat deze onderhandelingen lang en moeilijk zullen zijn. Bovendien zullen ze onder de druk van tijd nood staan. dat de Franse militairen krachtens het verblyfsverdrag van 1954 ook buiten NAVO-verband om volgens de bezettingsregeling kunnen blyven. De Duitsers gaan er vanuit dat het gehele complex van in 1954 gesloten verdragen de oude afspraken teniet doet en dat de Fransen loutei en alleen in verband met dit nieuwe complex dat gemeenschappelyke verdediging binnen de NAVO re gelt op Duitse bodem kunnen bly ven. Duitse militaire samenwerking biedt, zyn Westduitse ambtgenoot Schrö- der moet er in dit verband echter op wyzen dat het vriendschapsver drag de Europese en Atlantische een heid dienen moet. Het kan daarom nooit de basis zyn voor tweezydlge onderhandelingen over militaire pro blemen buiten de NAVO om. De eind vorige week in Bonn ge vormde Duits-Amerikaans-Britse werkgroep zal binnen 8 tot 10 da gen een voorstel tot oplossing van het conflict doen. In de daarop vol gende week zullen de veertien NAVO-landen over dit voorstel van de werkgroep een beslissing vellen. Eerst daarna zullen de Frans-Duit se besprekingen over de troepeü be ginnen. Militaire vraagstukken over juli zal Frankrijk zich ^e taak van deze troepen zullen naar mening van de Westduitse regering en in overeenstemming met de NAVO-partners alleen door de NAVO-landen gezameniyk worden opgelost. Ten aanzien van deze taak verdeling echter zullen de Fransen waarschynlyk een beroep doen op een Frans-Duits verdrag van 1960, waarin een regeling werd getroffen over het verbiyf van Duitse troepen in Frankryk en een militaire oplei ding in dit land. De Franse minister van Buitenlandse Zaken ziet het ver drag in nauwe samenhang met het Duits-Franse vriendschapsverdrag dat volgens hem nog vele onbenutte mogeiykheden tot nauwe Frans- Vanaf op bevel van president ue uit het verdedigingssysteem van de NAVO terugtrekken. De regering in Bonn gaat er vanuit, dat vanaf dat tijdstip Franse troepen in de Bonds republiek elke rechtsstatus voor dit verbiyf ontberen, wanneer niet voor die tyd een juridische vorn. voor ver dere aanwezigheid gevonden is. Ty- dens de besprekingen van gisteren tussen Schroder en Couve de Mur ville is nog eens gebleken dat bei der standpunten over de troepen- status onveranderd en lynrecht met elkaar in strijd zijn. Volgens de Fransen is er geen reden voor nieuwe afspraken, om- (§ud (£ÏUeumo Uit het Leidsch Dagblad van 19 April 1866: Naar men verneemt, be staat bij de Regeering het voornemen om eerlang de verhuring voor alle klassen der Staatsloterij te doen op houden, zoodat er alleen ge hele- of gedeelte van loten voor alle klassen of voor elke klasse zullen te verkrijgen zijn. In een kleine Fransche ge meente is dezer dagen iemand gestorven, die van gierigheid een waar beroep had gemaakt. Tijdens zijn gansche leven droeg hij steeds hetzelfde vest en de zelfde broekeen hemd be- schouwde hij als een nutte loos iets; te huis was hij al tijd geheel naakt. Hij liet een vermogen na van 100.000 francs.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1