des levens tijdelijl<9$ct RECHTER TIE EH HET SPOOK VAN DE TEMPEL 79. Tsjiao Tai heeft het gesvrek van Rechter Tie met de voor man met groeiende verbazing aangehoord. Nu wil hij wat vragen, maar de rechter wijst weer op de plattegrond en zegt: „Kijk, Tsjiao Tai, dat kan niet beter. Zorg dat hier bij de hoofdingang van de hal vier soldaten zich verdekt opstellen. Dan zet je er twee bij elke zijdeur van de tempelhal en twee moeten zich verschuilen achter de zuilen hier voor in de hal. Ga mee, ik wil nog even bij de kanse larij langs om iets te verifiëren. Daarna ga jij naar de voormalige Prefect Woe en naar de broeders Lie Mai en Lie Ko. Aan elk van hen geef je dezelfde boodschap, namelijk dat ik hen over een uur in de verlaten tempel verwacht, waar ik hen nodig heb als getuigen. Daarna ga je met de tien soldaten naar de verlaten tempel en stel je hen op, zoals ik je zoéven aan de hand van de plattegrond heb uitgelegd. Tenslotte ga je even bij de abdis langs. Leg haar uit dat ik straks in de hal een zaak zal behandelen die met het verlaten deel van de tempel te maken heeft en dat ik het daarom nuttig acht dat zij daarbij aanwezig is. Al je dat allemaal gedaan hebt, Tsjaio Tai, ga je zelf ook naar de grote hal, waar je mij zult vin den". „Dat klinkt goed, edelachtbare! We krijgen dus actie!" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 497. Geen ogenblik kwam het bij Bram op, dat de gil van de cloivn wel eens een valstrik kon zijn. Links en rechts bogen zijn zwaaiende armen het riet terzijde, tot dat hij bij de schreeuwende clown was aangeland. En daar bleek, dat de clown wel degelijk in levensgevaar verkeerde. Niet voor niets hadden de borden gewaarschuwd voor drijfzand en moeras. Even nadat de clown het briefje int het ladenkastje had gehaald, was het, alsof de grond onder zijn voeten wegzakte. Op het moment, dat Bram te hulp snelde was de clown reeds tot het middel in de bodem verdwenen. „Houd moed", riep Bram, „ik zal je helpen." Menig ander zou óók op de zachte bodem zijn gestapt en even eens zijn weggezakt. Maar Bram wist, wat hem te doen stond. Ra zendsnel stak hij de clown stokken toe van de griendwerkers, waar door de ongelukkige op een steviger ondergrond kwam te rusten. Gevaar voor verder wegzakken was er niet. „Haal me eruit", smeekte de clown. „Dat spreekt vanzelf", zei Bram. „Maar eerst moet je me vertel len, waarom je dat ladenkastje hebt gestolen." LETDSCB DAGBLAD PANDA EN DE WEGDOEN ER 21. Terwijl hij door Professor Kalker van zijn knellende banden bevrijd werd, vertelde Panda ivat er in de afgelopen nacht was gebeurd. „Vreemd," sprak de geleerde peinzend. „Ik schijn door dat eh - alarm-signaal heengeslapen te zijn, maar ik moet zeggen, dat ik heeleh belangrijk geslapen heb „Maar wat werkelijk belangrijk is," riep Panda nu, „dat is dat de politie zo gauiv mogelijk gewaarschuwd ivordt! Joris gaat beslist op roof uit vannacht, dus ze kunnen maar beter een oogje op de ban ken houden!" „Hm-ja", hernam de ander. „Scherp opgemerkt, Pratma! Trou wens ehwas er niet nog iets? Ik wilde nog iets aan de poli tie zeggen „Misschien van de inbraak hier," opperde Panda, „en het stelen van de Wegdoener." „Uitmuntend," prees de uitvinder, die na zijn belangrijke slaap ongewoon kioiek ivas deze ochtend. „Hm-ja. Ik ga naar de PolitieZeer juist. Nu onmiddellijk. En ga jij maar ivat slapen. Begaafde studenten hebben veel slaap nodig." Nu dat liet Panda zich geen tweede keer zeggen, want hij was tenslotte de hele nacht wakker geweest; en hij dutte tevreden in zonder zich af te vragen of de goedige geleerde zijn zending icel naar wens volbrengen zou. oorspronkelijk verhaal van Joseph I. einander w microfilms in het Verkeersmu- i zijn Interessante lectuur, zy „>llen ons wat jaren geleden In de itzzaai gebeurde, waar de strijd beschaving en willekeur op front der verkeersproblemen uitgevochten. Luister eens naar moorden van Jonathan McReally, [T openbare aanklager: „Nog nooit L do geschiedenis der Verenigde Sta in van Amerika heeft een Ameri- unse rechter een vonnis uitgespro- m over een verdachte, die niet van -■i bloed was". Over een beschuldigde, die niet k mens hier in de beklaagdenbank in beluisteren wat zijn misdaad be- '-■? geilde en niet was toegerust met i menselijk geweten, waarin hU sreuw en goede voornemens kon ver ben. Thans doet zich echter het it voor, dat ik mijn beschuldigin- n moet richten tot een verschyn- 1 een produkt van onze tyd, een brengsel van onze moderne jlek, het gemotoriseerde vervoer- iddel. Het is een schuldeloos bjjnsel, dat niet verantwoordelijk 0 worden gesteld voor datgene, wat t aan misdaden en ellende op zyn jfgtok heeft. Doch in dit motorisch rvoermiddel beschuldig ik alle ensen, die het misbruiken alle rantwoordelijke, redeiyke mensen, dit vervoermiddel gebruiken als ipen tegen hun medeburgers en op ie wijze de Amerikaanse grondwet lenden. Zij hebben hun medemen- 1 het recht van de straat ontno- in. ZU hebben de motor gebruikt i verderf te zaaien tussen de on- rdanen van dit land, teneinde de de motor voorgoed te ves- en met misbruik van de wet. Ik met misbruik niet door over- ding. Zij hebben de weg geëerbie- d naar de letter, doch niet naar geest, zy hebben zich meestal ge- wden aan wat de wet voorschreef, ch de onvolkomenheden dezer wet fj tgebuit aan wat de wet voorschreef, "I I Ch de onvolkomenheden dezer wet gebuit om te heersen over hun vilt ti «®r«ers' beschuldig al degenen, die de f het motorrijwiel, het gemotori- ïjltrde vervoermiddel misbruikt heb- om'hun medemensen te knech ts beangstigen, te doden en ten- fè verdringen van het aardop- De wet is onmachtig geble- »m hen te straffen. De wet is bondgenoot gebleken, want zij hun de mogeiykheid verschaft beschaving de eerbied, de hof- is het ontstaan? Dit woord: OMELET Dat met de Franse keuken de namen van tal van spijzen In Nederland zijn overgenomen, Is bekend. Daarvoor behoeft men het menu (ook al een Frans woord!) in elk hotel of restau- laar te raadplegen. Dus spreken wij ook van een omelet t van een eierkoek. Ook in andere talen is dit woord aan het Franse omelette ont leend. De vroegere gehuldigde op- ratting dat omelette was ver vormd uit oeufs mêlés, geklut ste eieren;, wordt weersproken door de oudere vormen van het woord. Men vindt nameUjk vroegere vormen als amelette en alumette. De oorsprong is het Latijnse lamella: dunne schijf. Ten onrechte zag men in de eerste letter het lidwoord. Ei genlijk zouden wy dus van lo meiet moeten spreken. feiykheid als onnutte ballast over boord te gooien. Zy hebben de ver keersregels misbruikt om binnen dit voorschrift mensen ongestraf dood te ryden. Zij gingen vryuit voor die wet, want zy hadden haar niet over treden. Doch zij gaan niet vry-uit voor de ongeschreven wet der men- seiyke vryheid, die schromeiyk ge schonden is. Ik beschuldig niet allen, die ryden. Het zy verre van my, de noodzaak van het moderne verkeer te onder schatten of de klok des tyds te wil len terugzetten. Doch de ontwikke ling der omstandigheden heeft ertoe genoopt, in te grijpen en dit proces te voeren, omdat het thans gaat een nog nimmer in de geschiedenis voorgekomen bestaansstryd tussen twee groepen mensen, die de bescha ving of het barbarisme zullen doen zegevieren. Het is een strijd tussen beschaving en barbarisme zelf, die door de ontwikkeling keerswezen is kunnen ontstaan op het vlak van de weg, de gezameniyke weg. Omdat zy beiden op één en de zelfde weg zich voortbewegen, moest deze strijd komen. Onze wetten staan hierby machteloos. Het is een verti cale stryd, terwijl onze wetten hori zontaal werken. Binnen het kader van ons juridische stelsel i log ontstaan tussen twee groepen, die op leven en dood tegen over elkander zijn gesteld. Ja, op le ven en dood. De ïysten met verkeers slachtoffers zyn beangstigend. De cyfers der statistieken spreken dui- deiyke taal: een jarenlang voortdu rende massamoord is in ons vrye land aan de gang en de wet beschermt de massamoordenaars. Dit onrecht kan geen beschaafde Ameri kaan dulden. Ik zal u aantonen dat de moord door middel van het motorische ver voermiddel een moord met voorbe dachte rade is. Velen zullen menen, dat verkeersongelukken het gevolg samenloop der omstandigheden zyn. Niets is minder waar. Want men een dodeiyk wapen vervaardigt en vryeiyk gebruikt, ge bruikt men het om te doden. Waar toe moet het anders dodelyk zyn? Bekyk, dames en heren van de jury, het moderne produkt dat aan de lopende band onze automobiel fabrieken verlaat. Bekijk de wagens die thans buiten dit gebouw op hun eigenaars wachten. Bekyk uw eigen auto. Is het gevaarte niet onmisken baar gemaakt om te doden? In welk onderdeel of onderdeeltje geeft het ook maar de geringste aanwyzing tot zachtmoedigheid en voorzichtig heid? Zie het front: staal, blinkend schroom met dodelijkscherpe uit steeksels die onfeilbaar en onherstel baar treffen. Een wreed gezicht staart ons aan, als de muil van een monster. Scherpe versierselen zyn de voorzyde aangebracht, die gemaakt zyn om by botsingen zo min mogehjk te worden beschadigd niet om zo min mogeiyk zelf te beschadigen. Integendeel: dan zou den de voorzyden van onze auto's decimetersdikke schuimrubber moeten zyn gemaakt, welk materi aal even sieriyk kan zyn en even voorhanden is voor wellicht nog lagere prijs. Doch neen. De auto is wapen, en een wapen moet slaan, steken, schieten, verwonden, verpletteren. Het moet hard, onmee dogend zyn. Het is hard en onmee dogend. De dikke, staalharde bum per, de gepantserde radiator, de ster ke omrandingen der lampen, de sta len platen der spatborden, dat alles is gemaakt om rake klappen uit te delen en degene, die achter het stuur zit, zoveel mogelyk te vrijwa ren. Zoals in de oorlog de vechtwa- gens in de vijandeiyke linies ram meien, zo scheuren de auto's hun prooi uit de menigten op straat. (Wordt vervolgd) En als u het proeft, zult u (en uw gezin) tot dezelfde slotsom komen. Knorr Aromat versterkt de na tuurlijke smaak van alles wat u eet en voegt er een heerlyk krui- denarpma aan toe. U moet het echt eens proberen. Nu kan dat voordelig. Tijdelijk van 1.15 voor 98 et. Na-vulzakje 68 ct. Inventarisatie van schuilruimten tegen fall-out (Van onze Arnhemse correspondent) Een van de BB-kringen in Neder land gaat binnenkort de schuil ruimten tegen fall-out in haar ge bied inventariseren. Het betreft hier een proef. Voldoet de methodiek var het onderzoek, dan zal een landelijke inventarisatie worden gehouden. Daarna wordt door het Ryk een soort lyst met kapitaalswerken opge steld, die aangeeft wat voor bedragen er uitgetrokken dienen te worden om onbeschermde of onvoldoende be schermende gemeenten of stadswy- ken weerbaar tegen fall-out-besmet- ting te maken. Op die ïyst zal ook worden vermeld, waar er schuilruim ten en of andere beschermingsmid delen komen. Dit deelde gistermiddag minister J. Smallenbroek van Bin nenlandse Zaken mee, toen hy het nieuwe centrum van de a-kring E van de bescherming bevolking in Arnhem in gebruik stelde. De bewindsman stond uitvoerig stil by de betekenis van de BB. Iiy meende, dat er in onze gebroken samenleving telkens weer aan her innerd moet worden, dat het werk van de BB. noodzakeiyk is Vooral in een tyd, zo zei hy, dat velen een afneming van bepaalde politieke spanningen menen te bespeuren. In zo'n tyd spreken defensieve maat regelen niet meer aan, maar toch biyft waakzaamheid geboden, aldus minister Smallenbroek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17