Televisie - satire in Engeland verdwenen Poolse Limburger na bijna 27 jaar met zijn moeder herenigd MAANDAG 18 APRIL LEIDSCH DAGBLAD tecr^ rsch. ens B.B.C. geen tantetje meer Tien miljoen kijkers Ook Engeland heeft geen ,,Zo js hetmeer. Zaterdagavond ,s dit satirisch televisie-program- jna voor de laatste maal door de B.B.C. op het scherm gebracht. Het programma heeft bijna vier jaar gelopen. De BB.C. heeft door dit program ma de bijnaam „Auntie" (tantetje) een bijnaam, die duidde op het overdreven conservatieve karak ter ervan. Dat verdween, toen in het Britse „Zo is het" snobisme en pom- peusiteit aan de kaak werden gesteld. Op hun hoogtepunt hadden de tegen ;|I middernacht op het scherm verschü- letoej Dende satirische programma's tien tit w- miljoen kijkers. Het eerste programma heette That was the week that was", daar na volgde ,Not so much a program, more a way of life", (niet zozeer een lot"! programma, maar meer een levens stijl) en tenslotte kwam „BB.C. 3",. Uit de namen bleek al dat de sa menstellers niet eens zichzelf ernstig namen. Alle drie programma's werd gekenmerkt door een grote mate van actualiteit. Geen onderwerp was vei lig voor de bijtende satire. Protest De protesten kwamen snel in gro te aantallen. In het parlement werd het programma aangevallen. directeur-generaal van de B.B.C., Sir Hugh Greene, zelf een Steunpilaar van de door de program ma's belachelijk gemaakte „establish ment" heeft voor een aantal inci denten zijn verontschuldigingen moe- ten aanbieden. Zijn voornaamste cessie 1 druk t werd geschorst voor de verkiezingen van 1964. Toen het programma te rugkeerde, was het iets milder dan voorheen, vooral op het gebied van sexualiteit, maar in principe was het niet veel veranderd. Het feit dat de B.B.C. een onaf hankelijke organisatie is, dat met een overheidsconcessie werkt, bleek het sterkste bolwerk tegen de druk te zijn. De producer heeft ge zegd dat hij de serie onmogelijk voor de reclametelevisie had kunnen bren gen. Navolging Op het vasteland van Europa is het programma nagevolgd en ook in de Ver. Staten zijn er pogingen m die richting geweest. Het geringe succes in de Verenigde Staten wordt wel geweten aan de uitgestrektheid van het land, waarin de satire, die het best gedijt in een broeikasatmos feer, geen wortel schiet. Engeland is veel kleiner en een opgetrok ken wenkbrauw op het juiste mo ment kan daar in het hele land ge lach veroorzaken. Nu de B.B.C. heeft verklaard dat het afgelopen is, is dit zonder veel tegenspartelen aanvaard. Het week blad van de B.B.C. heeft in een artikel uitgelegd dat- „de satire-bar rière" doorbroken is. „Het elixer van de satire (of het vergif als u het eens bent met de tegenstanders van de satire) heeft zich verbreid over andere televisieprogramma's, over de populaire journalistiek en de film. Het algemeen aanvaarden van sati re ontnam de markt aan de program- In de laatste schets die zaterdag na middernacht op het scherm kwam. had een onderwijzeres ruzie met een rechter. Ze bracht hem er tenslotte toe zijn pruik af te zet ten. waarop de onderwijzeres uitriep: „Kijk, u bent een gewoon mens, net als iedereen". Dit was in feite de essentie van de gehele satirische programma's. Hella Haase in Leiden „De falende of afwezige ouders als thema in de na-oorlogse literatuur" is de titel van een inleiding, die de schrijfster Hella Haase donderdag 21 april in Leiden zal houden. Zij doet dat in de algemene studiezaal van de universiteitsbibliotheek aan het Ra penburg op uitnodiging van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde. De Maatschappij viert dit jaar het 200-jarig bestaan. De le zing van Hella Haase is voor ieder een toegankelijk. De Amsterdamse halfzwaargewicht Jan Lubbers heeft zaterdagavond in het Belgische Kortrijk in zijn vierde partij als prof onbeslist gebokst tegen de Belg Valere Mahau. Kandidatenlijst voor gemeenteraad BOERENPARTIJ IN LEIDEN De Boerenpartij zal in Leiden op 1 juni bij de gemeenteraadsverkie zingen met een eigen lijst uitkomen. Hedenochtend is de kandidatenlijst in het Stadhuis ingediend. Op deze lijst komen de volgende namen voor: 1. C. Koppen, technisch ambtenaar bij het departement van Defensie: 2. Th. H. Nijssen; 3. W. J. J. Pompe: 4. H. Stikkelorum („Japie van de markt") en 5. J. de ReCV §j NEDERLAND 10.20 i 10.35 i 10.40 i Nieuws in het kort. NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Tot Uw dienst. Comedy Capers Openbaar kunstbezit Flipper, tv-film NTS-journaal Politieke uitzending Moby Dick, speelfilm Stichting Socutera NTS-journaal Sluiting NEDERLAND II VARA 8.00 uur Nieu Communistisch terreurplan voor Latijns-Amerika Het hoofd van de politie in Peru, id-Al Campos Montoya, onthulde gisteren dat communisten van plan waren leljjktijdig in geheel Latijns-Ameri- h gedurende een week terreurda- te plegen. Hij zei, dat in de i/gelopen 48 uur twee wapenfabrie ken der communisten waren ont- Bfckt. Volgens Montoya zouden heftige demonstraties worden gehouden, zo genaamd om te protesteren tegen het Amerikaanse optreden in Viet- Op de solidariteitsconferen- Havanna was besloten, deze demonstraties van 24 tot 30 april te houden in Lima en andere Latijns- amerikaanse hoofdsteden. Vijf da gen geleden had radio-Havanna het wachtwoord uitgezonden voor het begin van de terreur. De politie in Lima is met machi negeweren bewapend en heeft op dracht gekregen meer geweld te ge bruiken dan de roden wanneer deze verzet bieden bij invallen in schuil- laatsen, zei hij. De politie had al drie invallen ge daan op plaatsen, die genoemd wa ren door de dezer dagen gearres teerde zwager van de voormalige Cu baanse minister Guevara, Ricardo Gadea. Er zijn nog zeven arrestaties verricht. Het hoofd van de politie van Peru tou vandaag naar Bolivia gaan. Dinsdag reist hy naar Ecuador en later mogelijk naar Venezuela voor het coördineren van het optreden tegen communistische terreur. Financieel debat tussen Vondeling en Witte veen De socialistische minister van Fi nanciën. dr. A. Vondeling en de libe rale oud-minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen zullen morgenavond voor de televisie (in AVRO's Tele- vizier) debatteren, uiteraard over de actuele financiële problematiek in het huidige parlement. Drs. F. A. Hoogendijk leidt de discussie, die van kwart voor negen tot twintig over negen duurt. het kort, NTS De diamanten van Palinos. tv-film Sur un air de Paris Kunstprogramma NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I HILVERSUM II Moskou had een staatsgreep in Ghana beraamd Generaal-majoor J. A. Ankrah heeft dr. Kwame Nkroemah en ztjn Russische adviseurs juist op tijd afgezet om plannen voor een door de Russen gesteunde staatsgreep in Ghana te verijdelen, aldus de En gelse Sunday Telegraph. De machtsoverneming zou uitge voerd worden door de „presidentiële wacht", een regiment, dat door de Russen is opgeleid en dat nu ont bonden is. De belangrijkste eenheid van dit regiment was een troepen macht van 1500 man, die het pre sidentiële paleis in Accra bewaakte. Een tweede bataljon werd inten sief getraind door Russische deskun digen in Afienya in de Shai-heuvels nabij de hoofdstad en er waren plannen voor een derde bataljon. „De machtsgreep zou vorige maand plaats gevonden hebben na de terugkeer van Nkroemah van zijn reis naar Azië. Toen Nkroemah 24 februari in Peking was, sloeg het le ger toe, aldus het blad. In Ghana werden, volgens het blad, hoeveelheden Russische wa pens, uitrusting, explosieven en mu nitie gevonden die. naar vastgesteld werd. moesten dienen voor gebruik door de paleiswacht voor de machts overneming. De AVRO zendt zater dagavond op het eerste net de vierde aflevering uit van de show rond Willy Walden en Piet Muyselaar onder de titel ..Alleen voor u". Deze programma's doen het bij de kijkers goed. omdat men er hartelijk bij kan lachen. Zaterdagavond zal dat stellig het geval zijn, want ter gelegenheid van hun 25-jarig jubileum tre den De Wama's op. Wim van Wageningen en Dick van Maat zullen u laten zien. wat in een kwart eeuw op de planken hebben geleerd. En natuurlijk komen daar populaire liedjes heel in het begin aan te pas. Drie arrestaties bij „Lieverdje" A'damse correspondent) De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij het beeldje van „Het Lieverdje" op het Spui drie arrestaties verricht. Een twintigjarige jongeman werd aangehouden, omdat hij op het beeldje klom en daar de kleine ver zamelde groep opriep tot het deel nemen aan een stille protesttocht tegen het oorlogsgeweld, die gister middag plaats had. Twee anderen (22 en 16) werden door politieman nen in burger opgepakt, omdat zij een aantal pamfletten in brand sta ken. Alle drie overtraden hiermee een artikel van de algemene politie verordening. Het drietal werd in verzekerde bewaring gesteld en is gistermiddag voor de rechter-com- missaris geleid. Deze stelde hen op voorwaarde, dat z\j zich zullen ont houden van het plegen van strafbare feiten en ordeverstoring, of hande lingen die deze kunnen veroorzaken of bevorderen, voorwaardelijk in vrijheid met proeftijden van zes of drie maanden. Buurt financierde overkomst (Van onze Venlose correspondent). Na een scheiding van bijna 27 jaar heeft de 68-jarige Poolse we duwe Anna Goezowsky zaterdag haar thans 47-jarige zoon Josef in haar armen gedrukt. De nog vitale vrouw was diep onder de indruk door deze ontmoeting waarop ze tot verleden jaar niet meer had gerekend. Na de om helzing monsterde zij haar zoon en zij: „Mijn zoon, ivat ben je toch kaal en oud geworden. Ik ken je zo bijna niet meer terug". Daarna wendde zij zich tot de, voor haar volslagen onbekende schoondochter, een Nederlandse, en begroette haar als de moeder van haar kleinkinderen. Josef Goezowsky, een fabrieks arbeider woont in het Noordlim burgse plaatsje Stevensbeek. In 1939 werd hij door de Duitsers naar Duitsland gebracht. Hij ver bleef daar in tal van kampen. Nog voor de Duitse nederlaag kwam hij in Noordlimburg terecht en vond daar werk bij de weder opbouw. Hij maakte kennis met 'n Limburgs meisje, ivist 'n ka mertje te huren en trouwde. Toen hij eenmaal was ingeburgerd deed hij van alles om in contact te ko men met zijn familie in Polen. Alle moeite was vergeefs. Ook werden officiële instanties inge schakeld, doch het hielp niets. Verleden jaar, rond Pinksteren kwam er in Stevensbeek een Poolse volleybalclub op bezoek. De 19-jarige dochter Annie van de heer Goezowsky nam contact op met deze Polen en dit leidde er tenslotte toe, dat zij enkele maan den later naar Polen ging om per soonlijk haar grootmoeder op te sporen. De kordate Annie is er na veel jnoeite in geslaagd, haar grootmoeder op te sporen. Bij haar terugkeer naar Nederland, zegde zij toe er voor te zullen zorgen, dat grootmoeder in Ste vensbeek op vakantie kon komen. Zaterdag ivas het dan eindelijk zover. De buurt had niet alleen de overkomst gefinancierd, maar ook het huisje en de omgeving van het gezin Goezoivsky fraai ver sierd. Tussen Poolse en Neder landse vlaggen hing een bord met een welkomstwoord in de Poolse taal. Mevrouw Goezowsky mag 3 maanden lang bij haar zoon op vakantie blijven en zal dan weer naar Polen terug gaan. Zoon Jo sef hoopt nu zoveel te kunnen sparen, dat hij met zijn vrouio over enkele jaren zijn moeder in zijn geboorteland kan gaan op zoeken. toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset^ 25 STUKS t IJ0 ELN LAURENS PRODUKÏ De steunzender Markelo het tweede Nederlandse tv-net zal morgen officieel in gebruik worden genomen. De burgemeester van De venter, mr. N. Bolkestein zal aan het programma zijn medewerking verlenen. Het ligt in de bedoeling dat burgemeester Bolkestein door de I NTS geïnterviewd zal worden. Het uittreden der priesters De zendagavond van de KRO zou onopgemerkt zijn voorbijge gaan, als niet een extra-uitzen ding was ingelast waarin aan dacht werd besteed aan het pro bleem van de uitgetreden pries ters. Het afgelopen jaar traden er 30 uit. evenals in de voor gaande vier jaar samen en men verwacht dat het er dit jaar nog meer zullen worden. Ad Zonne veld van de KRO maakte hier over een documentaire die een uur duurde en nog gevolgd werd door een vraaggesprek met kar dinaal Alfrink. Het procédé, dat hij gevolgd had. was eenvoudig maar doeltreffend. Hij had zes afgeronde interviews gemaakt, d.w.z. drie met uitgetreden priesters, en drie met priesters die nog volop actief zijn. als tegenwicht, maar er was wel als tegenwicht, maar er was geen poging gedaan de indruk, gewekt door de ex-priesters, te niet te doen met de daarop vol gende interviews met de actieve priesters. In alle zes interviews kwamen dezelfde problemen ter sprakedat van de eenzaam heid, het verlangen naar de liefdezorg van een vrouw, de sexualiteit, het verlangen naar een gezin. De voornaamste con- clusies die uit deze interviews getrokken kon worden was, dat alle zes priesters te kampen hadden of hadden gehad met dezelfde problemen, maar dat drie daarvoor een andere oplos sing hadden gevonden dan de andere drie. „Het is een exis tentiële ervaring, dat ieder mens au fond eenzaam is", zei de oudste priester van de zes. die verklaarde zich heel gelukkig te voelen en dat hij nooit het ge voel had: „God. God, wat zit ik me op te offeren". Er werden geen problemen uit de weg ge gaan. ,3©nt u wel eens verliefd geweest?", was de vraag aan een der priesters. „Ik dacht van wel", antwoordde hjj. „Door mijn werk ben ik er over heen gekomenTwee van de drie uitgetreden priesters waren in middels getrouwd, de derde stond op het punt van trouwen Voor hem bleek het grootste probleem de huwelijksdispensa tie te zijn. Man en vrouw, nog altijd katholiek, zijn normaal getrouwd en hebben een kind, maar leven voor de kerk in con cubinaat, omdat een kerkelijk huwelijk niet wordt toegestaan. Dispensatie kan wel worden verleend, maar het onderzoek naar elk geval, dat in Rome ge schiedt, vergt een lange tijd. „Te veel tijd", meende kardi naal Alfrink. Hij noemde de kwestie van dispensatie een pijnlijke zaak. die op het ogen blik echter alle aandacht van Rome krijgt. Dit. was de boeiendste uitzen ding van de zondag, samen met nog een praatprogramma, n.l. „opspraak", waarin jongens en meisjes op veelal zinnige wijze hun mening kenbaar maakten. „Mies en scene Zaterdagavond introduceerde „Achter het nieuws" de eerste actualiteiten-miss: Anneke Bou- man. Zij deed het goed, al was het even wennen. In „Mies-en-scene", kreeg het elftal van Nassau-ulo 3. dat in de school voetbalcompetitie zijn drie wedstrijden met een totaal score met 300 verloren had. kaartjes voor Nederland-België (.Je steekt er allicht iets van op"), waarna Mies Bouman sa men met Wim lbo diens heen gaan bij de VPRO bezong. Ze damde ook nog een potje met Piet Rozenburg (als Mies bij de 7de 22—17 had gespeeld i.p.v. 2218. had ze een goede winst kans gehad» en de accordeonist Tony van Maurik speelde zijn nu 29-jaar oude draaiorgelliedje, dat plotseling uitverkoren werd voor de film .Modesty Blaise" met Monica Vitti. MAANDAG 18 APRIL de koorzang: ly.ao Op de man Strijkork. en vocaal e 20.30 De i hoorspel. 5 21.45 Pianorecital: mod. muziek. 22.15 Lichte gram. (8 30-8.32 Nw 19.00 19.45 V. d. Jeugd. 19.30 Lichte oorl.: Ontwikke lingshulp en Bedrijfsleven. Vraagge sprek van Paul de Waart met drs. J. Boetkstal, Directeur Buitenlandse Eco nomische Betrekkingen van het Min. van Economische Zaken. 20.00 Nws. 20.05 Weet ik veel, wedstrijdprogram ma. 20.30 Zing met ons mee: liet uz.progr. 2055 De horizon Isaavieze: licht ge- bij. reisaclviëzen21.35 Radar: radio- pèriodi begrip. Nw 22 40 Act. 23.00 Licht lnstr. ens. 23.15 Almanak: act.progr. uit de universitaire wereld. 2350 Ned. Koorweek: oude liederen. Nws. FOONPLATENPRC DRAADOMROEP (Over (le 4e lijn van 18-20 Sir Edward Elgar. Variaties origineel thema op. 36 (Enigma Variaties). Pittsburghs Symfonie Ork. o.l.v. William Steinberg. n. Frederick Concert Jacqueline Du Pré, cello: Kon. Philharm. Ork. o.l.v. Sir Malcolm Sargent. III. Benjamin Britten. 1. Les Illu- terlude. Being beauheous.Parade. Dé- part. Jantne Micheau, sopraan: La- moureux Orkest o.l.v. Paul Sacher. 2. Variaties en Fuga over een thema van Purcell op. 34. B.B.C. Symphonle Ork. Malcolm Sargent. (Scherzo). Presto. Evelyn Rothwell, hobo: Londens Symphonle Orkest o.l.v Sir John Barbirolli. VOOR DINSDAG 19 APRIL baken, lezing 11.00 V. d z.progr. 10.50 Licht- 1257 Meded. 12.30 Nws. 12 40 Act. 12.50 1250 V. d. boeren maak alles nleuv zieken. 16.40 17.50 Overheidsvoorl.: Statla. Spreker: F. J. Hilversum II. >98 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgyn V. d. kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11 02 Nws). 12.00 Lichte orkest - 13.00 Nws. 13.10 Journaal Nws 1602 Lichte gram. 16 15 Jeugd 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gram. v d. tieners. Hilversum III. FM en 210 m. NRU/NORV9.00 Nws 9.02 lnstr al lerlei. 10.00 Nws. 10.02 Lichte muziek- progr. (Om 1100 Nws.). 12.00 Nieuws. 12.02 Volksmelodietjes 12.30 Licht mu- ziekprogr rond een populaire groep. 13.00 Nws.. event, act. 13.irz or gelspel. 13.30 Klanken van eigen bo- week. NRU/VARA: 17.00 Nieuws. 17.02- 18.00 Verzoekplatenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S N'ederl. I: NTS: 10.45-11.45 School- Isle. 19.00 Nws. -3.00 Journaal AVRO: 20.20 Dick van Dyke show. 20 45 Televtzier. 21 20 EXPÓ '67 de voorbereiding De tweewaardige Logica. Nederland: NTS: 20.00 Nws. In het I kort. 20.01 Dichter bij Lopik. filmrep KRO: Het grote avontuur, serie gecira- Het levende „ja. (Om 7.30- 1.38 Nws.). 755 Overweging. 8.00 Nws. 1 2.15 Dichterbij, wekelijks progr.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5