ii Pastoor Commandeur kwart eeuw priester Tulp genoemd naar Mozart-vertolkster Rijnstreek-vee op Woerdense keuring Europese jongeren bespreken integratie LEIDSE GROEP IN EINDSTRIJD Uitslagen van de inter-academiale Uit het Leidse politierapport yAANDAG 18 APRIL 1 LEIDSCH DAGBLAD FEEST IN LEIDEN ZUID-WEST „Dit is niet voor de nieuwe kerk, doch voor al uw werk". Met deze versregels boden gistermiddag vrer kinderen uit de St.-Anto- niusparochie in Leiden Zuid-West aan hun jubilerende pastoor N. J. Commandeur het geschenk van de parochianen aan: een prachtig opgemaakt paasei, met daarin een bedrag van f 1.271.13. „Het Honk" gekomen bevond zich ook wethouder Menken, die de ge lukwensen van het gemeentebestuur overbracht. In Josephkerk Eerste mis van pater Beugelsdijk De neomist Ton Beugelsdijk, die dinsdag in de kerk van de Paters Redemptoristen in Wittem zjjn priesterwijding ontving, heeft giste ren in parochiekerk van St.-Joseph aan de Herensingel zijn eerste mis opgedragen. Deze mis werd met speciale toestemming van de bisschop in concelebratie gevierd. Zeven pries ters droegen de mis tegelijk op: de neomist, drie medebroeders, pastoor Van Kleef en de kapelaans Sljsener en Verlaan van de Josephparochie. oprijde' AntóniuTpal Ide medebroeders ging opkomst feestpredikatie Pastoor Commandeur, die t ieder een vriendelijk woord had door deze „verwennerij" sterk troffen was, merkte in zijn dank woord o.m. op, dat de Antoniuspa- A rochie een gemeenschap i„ opkomst I feestpredikatie in op het is. Wij zijn er nog niet er moet id6rne Priesterschap. Het kerkkoor nog hard gewerkt worden,' maar dit vo€rde de Missa Brevict in d Geschenk van parochie: paasei met f 1.271 niet het enige geschenk, dat pastoor Commandeur, voor 25 priester gewijd, deze dag in ontvangst had te nemen. Van de Ned. R.-K. Bond van Melkhandela- welke bond hij adviseur is, werd hem een fiets aangeboden. Voorts ontving hij tijdens een em in „Het Honk" aan de Telders- ide aangeboden receptie nog di- srse enveloppen met inhoud, het bestuur van de R.-K. voetbalvereni ging Docos verraste zijn geestelijk adviseur met een handkoffer, waar aan het Damescontact nog een twee de exemplaar toevoegde „omdat mijnheer pastoor zo vaak en ook graag reist". Deken Haring, die tijdens deze re ceptie het woord voerde, wees o.a. Mozart uit. De neomist was de avond tevoren feestelijk in de parochie ingehaald. Na een kort lof bracht de R.-K Har monie hem voor de pastorie een se renade. Gistermiddag was er in restaurant Bernsen aan de Breestraat een druk bezochte receptie, waarop onder an deren het woord werd gevoerd door wethouder Menken. Onder de vele geschenken, die werden aangeboden, behoorde het parochiecadeau: een elektrisch scheerapparaat. is dan ook een ideaal, waarvoor wij ons allen moeten inzetten, aldus de jubilerende priester, die daarna nog sprak over enkele komende hoogte punten in het parochiale leven, de inwijding van de nieuwe kerk en het eerste lustrum op 8 oktober a.s. van de parochie. Serenade en mis Aan deze receptie was al het een en ander voorafgegaan. In feite be gonnen de feestelijkheden al zater dagavond, toen de jubilaris voor de pastorie aan de Boshuizerlaan een serenade in ontvangst moest nemen, die tegen half negen werd gebracht door de R.-K. Harmonie. Vele genodigden waren gisteroch tend om kwart voor tien in de kerk aanwezig, waar de jubilaris een mts uit dankbaarheid celebreerde. Hij werd daarbij geassisteerd door pas- Uit handen van de Leidse burge- toor Trinekens als diaken en pater meester heeft, gistermiddag de 59-ja- Van der Zijde (vorige week zelf zil- heer N. L. Segaar de zilveren veren jubilaris in de Leonardusparo- medaille, behorende bij de Orde van chie) als sub-diaken. Het gemengde Oranje-Nassau ontvangen. De onder- parochiële zangkoor zong onder lei ding van de heer Schrama. De feest- legenheid van zijn veertigjarig predikatie werd gehouden door pas- dienstverband bij de Leidse politie, j mevrouw toor Baselaar uit Den Haag, die diep De heer Segaar is werkzaam op de j gevonden inging op de taak van de priester administratieve afdeling. De plech- „door God geroepen en door de bis- tigheid had plaats In het woonhuis schop aangesteld om ons mensen te van de jubilaris, Roemer Vlsserstr. heiligen". 18. Veertig jaar bij de Leidse politie N. L. SEGAAR ONDERSCHEIDEN NAVO-werkgroep ingesteld Na afloop van hel in Bonn tussen de VS, Engeland en West-Duitsland gevoerde overleg over de gevolgen van Frankrljks besluit om de Fran se troepen in West-Duitsland per 1 juli aan het gemeenschappelijke NAVO-commando te onttrekken, is zaterdag een communiqué uitgege- Hierin wordt gezegd, dat de ge- dachtenwissellng moet worden voort gezet en dat daartoe een werkgroep is opgericht, die in Bonn haar zetel beeft. Van deze groep maken deel uit de Britse en Amerikaanse am- bassadeur in Bonn en de Westduit- se staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Carstens. De aanbevelingen die door de groep worden geformu leerd, zullen besproken worden met de andere NAVO-landen. Aan het overleg in Bonn werd j deelgenomen door de Westduitse mi- j nister van Buitenlandse Zaken, Schroder en zijn collega van Defen sie, Von Hassel, John McCloy die pas door president Johnson is be- noemd tot diens speciale assistent voor NAVO-aangelegenheden en de Britse ambassadeur in Bonn, Sir Frank Roberts. De andere leden van de NAVO, die het Franse memoran dum inzake de NAVO hebben ont vangen, zijn in kennis gesteld van het resultaat van het overleg. Ouderavond Louise de Coligny-h.b.s. Wethouder Menken biedt pas toor Commandeur gelukwensen op de hartelijke samenwerking met de jubilerende pastoor en op diens parochiale arbeid thans bijna vijf jaar in deze nieuwe wijk. „Roverhoofdman" De heer K. Suyker, die voor dit jubileum speciaal uit Delft was over gekomen, herinnerde aan de illegale arbeid van de pastoor uit zijn Delft- se tijd en zyn gedwongen verblijf in „Het Haagse Veer". Als „rover hoofdman" was u toen een be langrijke figuur in onze gelederen, aldus de heer Suljker. Voor een mu zikaal intermezzo zorgde deze mid dag de drumband van „Victorie". Onder de vele belangstellenden vrijwel de gehele parochie was naar Centrale stierenkeuring In Oud-Poelgeest (Oegstgeest): Jongeren uit België, Duitsland en Nederland zijn de afgelopen week in het vormingscentrum Kasteel Oud-Poelgeest" bijeen geweest om zich te bezinnen over de problemen van de Europese eenwording. Zij deden dat in het kader van de Negende Europaweekdie wordt ge organiseerd door de Belgische Raad van de Europese Beweging. In het gebouw „Metamorfose" bij het Oegstgeester kasteel hielden des kundigen inleidingen over ondenoerpen, die de Europese eenwor ding nauw raken, roaarbij zij vooral het levensbeschouwelijk aspect op de voorgrond stelden. Het thema van de Negende Europaweek was „Levensbeschouwing en Europese integratie". A.s. vrijdag organiseert de ouder vereniging van de Louise de Coligny- hbs een bijeenkomst in het schoolge- cheiding werd hem verleend ter ge- bouw, Kagerstraat 7. Het bestuur heeft de directrice, Nij weideVintges bereid »en inleiding te houden het hoger algemeen voortgezet onderwijs (ha.v.o)zoals dit, in het kader van de mammoetwet, in de naaste toekomst zal worden inge- Na afloop van deze inleiding zal mevrouw Nijweide eventuele vragen beantwoorden. In verband met het belang van het onderwerp en de nog heersende onbe kendheid dienaangaande meent het bestuur de bijeenkomst niet alleen voor leden, maar voor alle belangstel lenden te moeten openstellen. IkiSt: De befaamde Oostenrijkse pia niste Ingrid Haebler stond van morgen in Hillegom tussen de bloeiende tulpen. Daar was een bijzondere reden voor. De firma Stassen Jr. heeft op haar bollen- kweekvelden al enkele variëteiten staan, die naar grote figuren uit de wereld van de muziek genoemd zijn. Daaraan werd vandaag de Ingrid Haébler-tulp" toegevoegd. Met de trekschuit begaven de pia niste en de andere genodigden zich naar het bollenveld. Daar hield Ingrid Haebler. die uit Salz burg rcas komen vliegen, eerst „haar" tulp ten doop. Haar werd daarna door de jonge Mozart de eerste tulpen aangeboden. Mozart heeft in zijn jeugd geruime tijd in Haarlem gewoond. Ter ere daarvan wordt in het Fraiis Hals museum de expositie Mozart in Haarlem" georganiseerd. Ingrid Haebler was zichtbaar verrast. Na deze overdracht bracht zij een be zoek aan de Keukenhof (Foto L.D /Holvast) (Va i deskundige medewerker) De fokkerij van blaarkoprundvee ondervindt blijkbaar een sterk toenemende belangstelling in West-Nederland. De catalogus voor de centrale stierenkeuring van dit veeras, die op dinsdag 19 april in Woerden zal worden gehouden, bevat niet minder dan de gegevens van 65 stieren. Dit is 12 stuks of bijna 24 procent meer dan verleden jaar toen de catalogus de gegevens van 53 stieren vermeldde. Wat naast deze toename van het aantal vooral ook opvalt is wel dat ditmaal een paar stieren uit het zui den van de provincie Zuid-Holland op de keuring zullen verschijnen en '•'el één uit Hoornaar het Zuid- Hollandse bolwerk van de zwartbont- fokkerij! Ongetwijfeld zal de bijzon der gunstige indruk die de blaarkop pen gemaakt hebben op de N.R.S.- tentoonstelling van 1964 te 's Her togenbosch aan een en ander niet vreemd zijn. Maar misschien speelt °ok de toenemende vraag naar rund vlees een rol in dezen. Keizer 550 °e afstamming van alle 65 stieren eaat terug op stamvader Keizer 550. Van diens twee preferente zonen Baron van Groeve 717 en Adelbert 743 blijkt laatstgenoemde weer verre oe grootste invloed te hebben gehad °P de Nederlandse blaarkopfokkerij: uit de lijn Baron komen 17 telgen In Woerden, uit de lijn Adelbert 48, dus bijna drie maal zo veel. Wat ons uij het nagaan van de afstamming opviel is dat we de bekende A stier Berend (Bodegraven, later k.l. „Vita Nova") in geen enkele stamboom aantroffenhet fraaie exterieur Wijkt dus niet steeds een waarborg te zijn van goed fokken. De melkvetproduktie van dit vroe gere vleesras is goed; we zien in de catalogus verschillende goede tot zeer goede opbrengstgegevens: jaarpro- dukties van 6000 k 7000 kg melk en hoger en vetgehaltes van ver over de 4 procent zijn geen zeldzaamheden. We zagen zelfs een melklijst van 8953 kg in 355 dagen en ook vet gehaltes van 4.48 en 5.05 zelfs Procent vermeld. Maar dat zijn uitzonderingen. De 65 stieren zullen in zeven leef tijdsrubrieken worden gekeurd. Van vierjarige en oudere stieren Groningsen en drie uit stal E. Bosma te Rutten N.O.P., dus roden) zijn er vier van de k.i. vereniging „Vita Nova" in Hazerswoude. Hierbij a. de zesjarige Marlus van Sut- tema uit stal Jac. Dijkstra te Olde- hove, de nationaal kampioen van 1964. Eveneens zeven driejarige stie- tellen vier Groningsen (één van de k.i), één uit de N.O.P. (Bosma) twee die in de Rijnstreek zelve gefokt z(jn. Eigen streek Van de 17 tweejarige stieren ko en er 10 uit Groningen, één uit de N.O.P. (Bosma) en 6 zijn in de Rijn streek gefokt. Tenslotte zijn er dan nog 34 enterstieren die in drie leef tijdsklassen gekeurd zullen worden. Hierbij zijn 5 Groningsen en is er één uit de N.O.P. (Bosma). De overige 23 zijn in de eigen streek gefokt (5 in Oost-Utrecht) en van de jongsten zijn er twee van de k.i.: één van H. Roest te Zoeterwoude en één van U Verburg te Bodegraven. De laatste is van een zeer produktieve moeder. De 5 Utrechtse enterstieren komen uit stal J. Ruitenberg in Maarsber- gen. Stal N. v.d. Akker ln Alphen a.d. Rijn komt met vier eigengefokte jonge enterstieren voor de jury; stal L Eikelenboom in Rijnsaterwoude komt met twee eigengefokte enter stieren terwijl ook twee tweejarigen uit deze stal afkomstig zijn. En uit stal W. Los in Bodegraven zijn drie en terstieren afkomstig plus één tweejarige. Het belooft dinsdag een Interessan te keuring te worden in Woerden Het is te hopen dat het weer wat gunstig is en dat niet een laag sneeuw het verblijf op de grasmat onaangenaam maakt. De twaalf Duitse, zes Belgische en negen Nederlandse deelnemers hoor den lezingen van dr. A. de Bruyne uit Tengerlo over pjolitiek en le vensbeschouwing in Oost-Europa, van prof. dr. P. M. de Laere OP (Bel gië) over levensbeschouwing en een wording van Europa en prof. dr. G. Cleymaet, ook uit België, sprak over „Nieuwe mensen, voorwaarde voor een nieuwe ordening van de wereld". De bedoeling van deze inleidingen was vooral de jongeren stof te geven voor discussies om zo te komen tot een meningsvorming. Dat gebeurde bijvoorbeeld in een forum, waarin zitting hadden mr A. Stempels, hoofdredacteur van de Nieuwe Rot terdamse Courant, dr. A. de Bruyne ds. N. O. Steenbeek. Een van de hoogtepunten in de vormingsweek de inleiding van dr. W. Smith uit Ghana. Dr. Smith is verbonden het Sociologisch Instituut van Dortmund en zijn betoog over het Afrikaans standpunt ten opzichte van de EEG vervulde een belang rijke rol in het resultaat van de bij eenkomst: de uiteindelijke menings- 'orming. Onder leiding van de directeur van de Stichting Oud-Poelgeest, mr. A. W. Kist probeerden de jongelui za- ig tot een samenvatting, een concluderend besluit, te komen over hetgeen zij uit de lezingen hadden opgestoken. Puntsgewijs kwamen de jongeren (studenten, onderwijzers etc.) tot een aantal conclusies, zoals: de totstandkoming van de EEG is ge vaarlijk voor de jonge Afrikaanse staten; de balans van voor- en na delen van de EEG slaat tot nu toe Eén ding bleek duidelijk: aan bet doel belangstelling voor problemen als deze te kweken bü jonge mensen is ruimschoots voldaan. De benade- ringswüze van de problemen liet ech ter nogal wat te wensen over en het scheen erg moeilijk voor veel jonge constructief te praten. Brasem-concours De eerste voorselectie van het derde Brasem-concours, dat zater dagavond in de Pancratiuszaal in Roelofarendsveen is gehouden, heeft voor de Leidse groep The Namby Pambys een gunstig verloop gehad. Achter The Vendelly's uit Beverwijk, die 368 punten verza melden, legden The Namby Pambys op de tweede plaats beslag (340 punten). Zij hebben zich hiermee geplaatst voor de finales, die 15 mei worden gehouden. De verdere uitslag van de eerste avond luidt: 3. The Golden Therans (Noordwijk-Binnen) 329 pnt.; 4. The Tramps (Gouda) 294 pnt.; 5. The Snakes (Beverwijk); 6. Ton Senne (Lei- muiden) 213 punten. Ds. S. v. d. Veen bedankt voor beroep Ds. S. v. d. Veen. gereformeerd predikant te Zwijndrecht. die bij de Geref. Kerk in Leiden beroepen was in de a.s. vacature van ds. J. H. de Boer, heeft voor dit beroep bedankt. Advertentie Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30.— en f40.—. Of het allerbeste van f 200.- en f 400.- Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTUD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Leidse studentes superieur Alles pleit voor TELEFUNKE Bijna drie mille voor Boshuizerwijk j De bazaar, die eind vorige week ten bate van de hervormde wijkge- i meente „Boshuizerwijk" in Leiden werd gehouden heeft bijna driedui zend gulden opgebracht. Dode gevonden in landingsgestel van Caravelle In de ruimte voor het landings gestel van een Caravelle, die van Moskou via Warschau naar Parijs is gevlogen, heeft men het lijk van een man aangetroffen. De Caravelle landde gisteravond om tien voor ne gen op het vliegveld Orly. Het lijk werd echter pas omstreeks midder nacht ontdekt. Het gaat hier ken nelijk om iemand, die zich clande stien in Moskou of Warschau in de ruimte genesteld heeft. De man is van kou omgekomen. De man had geen papieren bij zich. Zijn identi teit is nog niet vastgesteld. Het lijk werd ontdekt door werktuigkundi gen, die het toestel controleerden. In het Leidsch Dagblad van zaterdag werd al gemeld dat de Leidse vrouwelijke studenten zich de sterkste hebben getoond in de inter-academiale sportwed strijden, die vorige week werden gehouden. Vandaag volgt een nadere specificatie van de uitsla gen, die tot dit voor de VVSL zo plezierige resultaat hebben geleid. De roeisters van „De Vliet" won nen op het water van de Rijn en Schiekade de nummers stijlvier, stijl- skiff, dubbelvier en snelskiff, waar mee zij zich de sterksten toonden. Ook het- turnen leverde een Leidse overwinning op, evenals het volleybal, waar het Leidse team alle partijen overtuigend won. De uitslagen van woensdag: Roeien: 1. Leiden; 2. Am sterdam; 3. Wageningen; 4. Gronin gen 5. Utrecht; 6. Delft. Turnen: 1. Leiden; 2. Utrecht; 3. Amsterdam; 4. Groningen: 5. Wageningen. Volley bal: 1. Leiden; 2. Groningen; 3/4. Amsterdag/Utrecht; 5. Delft; 6. Rot terdam; 7. Wageningen. Donderdag werd een begin gemaakt met de hoc keywedstrijden op de universitaire sportvelden bij het Piet Paaltjenspad, de laatste tenniswedstrijden werden gespeeld, terwijl in het overdekte zwembad aan de Haarlemmerstraat, de zwemsters de strijd aanbonden. Leiden had met Erica Terpstra een zeer sterke troef (zij won alle wed strijden), maar desondanks werd Lei den tweede. Op en om de sintelbaan van de Leidse Hout werd atletiek be oefend, maar het koude weer verhin derde goede prestaties. De Kaag vormde het wedstrijdterrein voor het zeilen, terwijl er ook no badminton werd gespeeld. De uitslagen van donderdag: Tennis: 1. Utrecht; 1. Amsterdam; 3. Wageningen; 4. Groningen: 5/6. Delft/Leiden. Atletiek: 1. Leiden; 2. Wageningen; 3. Groningen; 4. Utrecht; 5. Delft; 6. Amsterdam. Zwemmen: 1. Groningen; 2. Leiden; 3. Rotterdam; 4. Utrecht; 5. Wage ningen; 6. Amsterdam; 7. Delft.; Zei len: 1. Groningen; 2. Leiden; 3/4. Amsterdam/Wageningen5. Utrecht. Badminton: 1/2. Utrecht/Leiden; 3. Groningen; 4/5. Amsterdam/Delft; 6. Wageningen. Vrijdag de laatste dag van dit jaarlijkse sportfestijn stond in het teken van paardrijden en hockey. De verschillende steden hadden hun sterkste vertegenwoordi gers gestuurd en er werd fel gestre den en gereden om de prijzen. Gro ningen won het paardrijden in de Leidse Hout en Leiden werd hockey- kampioen zonder verliespunten. De uitslagen van vrijdag: Hockey: l. Vandaag was het vijftig j; Leiden: 2. Amsterdam; 3. Groningen; leden zijn, dat mr. W. J. R. Thor- 4. Utrecht; 5. Wageningen; 6. Delft, becke, geboren en wonende te Den Paardrijden: 1. Groningen; 2. Am- Haag, aan de Leidse Universiteit pro sterdam: 3. Wageningen; 4. Leiden; moveerde tot doctor in de rechtswe- 5. Utrecht. tenschap. j Eveneens vandaag was het vijftig De einduitslag luidt: 1. Leiden jaar geleden, dat mr. H. Smits, (97.95 pnt); 2. Groningen (90.60); 3. geboren te Soerabaja en thans wo- Utrecht (79.50)4. Amsterdam nende te Zeist, aan deze Universiteit (65.93)5. Wageningen (51.58)6. promoveerde tot doctor in de rechts- Delft (12.82); 7. Rotterdam (9.48). 1 wetenschap. Uit een in aanbouw zijnd hui zenblok aan de Leidse Zaanstraat is een stalen aanrecht ter waarde van f200.ontvreemd. De diefstal moet in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gepleegd. Er is van deze diefstal aangifte gedaan bij de politie. Een 19-jarige Leidse militair brak zaterdagmiddag op de Lange- gracht zijn rechterenkel. De jonge man struikelde en viel. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. De Leidse politie heeft gisteren controle uitgeoefend op bromfietsen. Zeventien brommers zijn voor een technisch onderzoek naar het bureau gebracht. Een personenauto is zaterdag avond omstreeks half twaalf bij het starten op de Botermarkt in Leiden in brand geraakt. De chauffeur van een juist voorbijkomende NZH-bus heeft het vuur geblust. De auto, toe behorend aan een inwoner van Lei den, was kort tevoren betrokken bij een aanrijding. Een 56-jarige bromfietser uit Leiden reed zaterdagavond omstreeks kwart voor acht toen hij komende uit de Tesselschadestraat ltnks af de Morsweg opreed pardoes tegen een stilstaande auto op. De man, die let sel aan de schedel kreeg, werd door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Maria Leon ie. dr van D E Brussee 1 G. C. Geerling; Rose May Georgette indra. dr van A. H. M. van Spaen- >nck en P M. A, Mutsaerts; Pleter, l van B Blok en W. Paauw; Marti- 1 M. de Jong J. E. M. Winters; Arle. 1 DuiJvenbode: Frank Cor nells. zn van P. H. van den Ende en B Sobel. OVERLEDEN J Lorier. 28 Jr. man; T. M. Bos, 72

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3