Predikantsvrouw heeft het druk en eenzaam Auto bepaald geen luxe INCIDENTEN IN BELFAST KARDINAAL ALFRINK OVER: Priesterschap en celibaat Frontale botsing: doden, 2 gewonden Twee doden Twee demonstraties in Amsterdam MET EEN ENKEL WOORD Brigadier hebben zou jonge geslagen HAAGS AGENTE LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 18 APR^, Predikantsvrouwen bekleden vaak een eenzame positie, zowel m het gezin man veel weg als daarbuiten. Velen staan al leen voor de opvoeding. Zij wor den in leidinggevende functies geplaatst, waartoe ze vaak niet gevormd zijn. Vrije tijd (zonda gen) is er weinig en de hele ker kelijke gemeente, met de zorgen van iedereen, leeft in de gedach ten mee, zij het dat dit vaker in een plattelandsgemeente dan in de grote stad voorkomt. Dit beeld van de eenzame predi kantsvrouw schetste ds. L. H. Rui tenberg, voorzitter van de Bond van Nederlandse Predikanten, in zijn rede voor de vandaag in Utrecht ge houden jaarvergadering van de Bond. Ds. Ruitenberg gaf in zijn rede veel interessante gegevens over het leven van de predikantsvrouw, ge gevens die hij had gekregen uit een recente enquiête onder vrouwen van hervormde predikanten. De enquöte werd gehouden door de Bond van Nederlandse Predikanten in samen werking met het Sociologisch In stituut van de Nederlandse Hervorm de Kerk. De meeste reacties kwamen uit de groep van predikantsvrouwen tussen de 30 en 50 jaar. Opleiding Ongeveer 80 procent van de her vormde predikantsvrouwen hebben een ULO- of middelbare schooloplei ding genoten en hadden vóór hun huwelijk functies in de verzorgende en educatieve beroepen. Opvallend noemde ds. Ruitenberg het, dat slechts 8 procent een universitai re opleiding heeft gehad, terwijl toch alle predikanten min of meer gedu rende enige jaren in de universitai re wereld waren opgenomen. Eén predikantsvrouw was vroeger con certzangeres geweest en één direc trice van een textielfabriek. Vijf pre dikanten zijn met vrouwelijke artsen getrouwd. Wat de kerkelijke afkomst betreft zei ds. Ruitenberg dat 83,6 procent van de predikantsvrouwen uit de meelevende hervormde gezinnen ko men en bijna 10 procent uit niet- kerkeltjke gezinnen. De predikants vrouwen behoren tot de allertrouwste kerkgangsters. Slechts 2 procent gaf te kennen dat ze niet geregeld of niet naar de kerk gingen. Gezinnen De predikantsgezinnen blijven vrij groot. Zeventien procent heeft meer dan vier kinderen, slechts 8 procent is kinderloos. Universitaire studie wordt door 31 procent van de predi kantskinderen gevolgd. Van hen stu- deerd 18,3 procent theologie, een cij fer dat volgens ds. Ruitenberg een gunstig licht werpt op het beleven van de jongeren van hun vaders be roep. Uit de enquête bleek dat 70 procent van de pi'edikanten een auto ter beschikking heeft. In het Neordierse Belfast zijn gis teravond straatgevechten uitgebro ken tussen Ierse republikeinen en voorstanders van de (nog altijd be staande) aansluiting van Noord-Ier- land bü Engeland. De incidenten deden zich voor na een republikeinse massa-bijeenkomst ter herdenking van de slachtoffers van de paasopstand van 1916 tegen het Britse bewind en na optoch ten van beide groepen. Een republi kein, die met de oranjewit-groene vlag van de republiek zwaaide, werd mishandeld en door de politie in veiligheid gebracht Voorstanders van de aansluiting bij Engeland omsingelden daarop het huis waar de republikein was binnengebracht en gooiden de rui ten in. De politie dreef hen terug maar daarop ontstonden gevechten die een uur duurden. De politie slaagde er daarna in de betogers uit een te drijven. Verscheidene politie mannen en burgers werden gewond en een aantal personen werd in hechtenis genomen. De politie had kort tevoren nog uitine gegeven aan haar vertrouwen, dat zij eventuele ongeregeldheden zou kunnen verhinderen. Zij had grootscheepse veiligheidsmaatrege len genomen om te voorkomen dat leden van het ondergrondse Ierse Republikeinse leger 'IRA) uit de Ierse republiek het noorden zouden binnenkomen. De grens tussen het noorden en zuiden was vrijwel ge heel afgesloten en het wegverkeer werd streng gecontroleerd. Van za terdag tot zondagavond reden er tussen de Ierse hoofdstad Dublin en de hoofdstad in Noord-Ierland Belfast geen treinen. De IRA staat vereniging van beide delen van Ier land voor. Later ontploften twee bom men, die echter weinig schade aan richtten. De ene explosie gebeurde op een r.-k. begraafplaats waar ver scheidene leden va nhet „Ierse Re publikeinse leger" liggen. De politie moest nog drie meisjes redden, die met republikeinse vlag getjes liepen. Zij waren in een vijan dige menigte van meer dan duizend mensen terechtgekomen. De ruiten van een huis waar de meisjes wer den binnengebracht moesten het ontgelden. Activiteiten „Is het huisvrouw-zfjn op zichzelf al een volledige dagtaak, het blijkt, dat 77,5 procent van de predikants vrouwen bovendien nog leiding geeft aan verenigingen", aldus ds. Ruitenberg. Hoog is ook het getal vrouwen dat semi-ambteiyke bezoe ken aflegt. Globaal bezien is driekwart van alle predikantsvrouw actief bezig in de gemeenten met vrouwenverenigingen, jeugdclubs, gen die in het verlengde van het werk van hun man liggen. Ds. Ruitenberg noemde het ener zijds wel geruststellend dat meer dan 70 procent van de predikantsvrouwen met plezier, althans zonder tegenzin, bereid is aan de verlangens van de gemeente te voldoen om zowel goede echtgenote, goede huisvrouw als het toegewijde gemeentelid te zijn, maar volgens hem duikt toch ook een hachelijke vraag op. Binnenhuisje „Is het terecht dat de gemeente blijft leven met dit beeld van predikantpastoriepredikants vrouw? Is het niet te zeer de ge- dachtensfeer van een Hollands bin huisje?", vroeg ds Ruitenberg zich af. „Welke werfkracht gaat er van uit voor degenen die buiten de typisch christelijke sfeer leven. Waar wijst dit gangbare levenspatroon van de predikantsvrouw op contact met die andere, die onzekere, of drift zijnde wereld, die zich vaker op het to neel, in de kunst, in het sociaal- politieke leven openbaart, dan in de kerk". Wat de cultuur betreft, zeker 96.8 leest de krant, maar bijna 60 procent leest minder dan 12 boeken per jaar. Wat de deelneming in het openbare leven betreft: 63 procent van de predikantsvrouwen, en in de plattelandspastorieën 70 procent, komt er niet toe om vijf maal per jaar een culturele manifestatie bij te wonen. „Moeten wij van een cul turele erosie spreken, of past dit in het levenspatroon van onze predi kantsvrouwen?" aldus ds. Ruitenberg. De voorzitter van de Bond van Ne derlandse Predikanten opperde op grond van de uitkomsten van de en quête een aantal wensen: Bij een nieuwe opzet van de trakte mentsregeling zal meer dan tot nu toe gelet moeten worden op de fi nanciering van de auto, die in het predikantengezin bepaald geen lu xe is. De romantiek van de oude pastorie zal men moeten laten varen. Het zou juist voor het leven van de pre dikantsvrouwen van grote beteke nis zijn, als de kerkvoogden een actiever woonbeleid gingen voeren. Het moet mogelijk zijn op groter schaal oude pastorieën door nieu we huizen te vervangen, met het woongerief van deze tijd en afge stemd op zelfbediening, zonder de noodzaak van permanente hulp. Meer vrije gezinszondagen. Uit de enquête bleek dat, vooral nu de vrije zaterdag is ingeburgerd, een Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Molenaarsgraaf J. T. Doornebal te Oene. Bedankt voor Odoorn-Valthermond (voor de te stichten bultgew. wijkgem.) C. J. L. Loor te Oosterblerum. GEREF. KERKEN Beroepen te Daarle, 's-Gravenmoer, Kornhorn, Mariënberg en te Rottevalle C. van Ginkel, kand. te Ede. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwaagwestelnde M. Vlletstra te IJmutden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wagenlngen G. A. Zij- derveld te Middelburg.. EVANG. LUTHERSE KERK Tweetal te Amstelveen S. Hof te Enkhuizen en G. Faflé te Hilversum. Kerkelijk bestand in Polen Uit verklaringen van de leiders van de R K Kerk in Polen kan men op maken dat zij een „bestand" heb ben aanvaard in het bittere conflict met de leiders van de staat. Zo gin gen de kerkelijke leiders ermee ak koord de plechtigheden ter herden king van het duizendjarig bestaan van het christendom in Polen, die zaterdag in de kathedraal van Gniezno werden gehouden, te beëin digen voor het tijdstip, dat de par tij- en regeringsleiders op de tribune vaii het plein van de stad werden verwacht, ter bijwoning van de fes tiviteiten ter herdenking van het duizendjarig bestaan van Polen als staat. Mieszko, de eerste koning van j Polen, werd namelijk in 966 in Gniezno gedoopt. Zoals bekend wil de staat de kerkelijke viering door kruisen met eigen feestelijkheden. Toestand mgr. Bekkers verslechterd De gezondheidstoestand van mgr. W Bekkers. bisschop van Den Bosch, is de laatste dagen verslech terd. De patiënt, die constant hoofd pijn heeft en ook over andere pij nen klaagt mag het bed niet meer uit. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat zich ln de komende dagen com plicaties» zullen voordoen. De bis schop, die ln het Tilburgse St.-Eli- sabeth-ziekenhuis wordt verpleegd, zal niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag naar het Eindho- vense St.-Joseph-ziekenhuis worden overgebracht. Het is voorlopig on mogelijk hem te vervoeren. zevendaagse werkweek voor de vrouwen niet meer te dragen Is. „Laat de vader-predikant eenmaal ln de vier of zes weken een week einde gewoon burger in zijn gezin kunnen zijn zoals de andere burger* In de gemeente". De enquête toont overduidelijk aan, dat het verdwijnen van de vijde klas gemeenten, waaraan nu ern stig wordt gewerkt, een zegen is. Ook voor de predikantsvrouw. „Men moet zich realiseren dat op niet te lange duur ook de vierde klas gemeente-Indeling aan de beurt moet komen", aldus de voor zitter van de Bond van Nederland se Predikanten. Ds. F. G. H0SPERS OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 86 ja ren is te NoordwUk aan Zee over leden ds. F. G. Hospers, emeritus- pi edikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Hospers werd 31 dec. 1879 in Vriezeriveen waar zijn vader tex tielhandelaar was geboren. Hij be zocht het gymnasium te Kampen, studeerde theologie aan de R.U. in Utrecht om in 1904 kandidaat te worden in Friesland. 7 mei 1905 aan vaardde hij zijn ambt in Kethel en Spaland waar zijn voorganger, wij len dr. J. P. de Bie hem bevestigde. Ds. Hospers diende de gemeenten van Workum, Hillegom Rotterdam- Feijenoord, Gouda en Noordwfjk aan Zee (19261929) en Zeist waar hij 1 mei 1045 met emeritaat ging Hij vestigde zich later in zijn oude gemeente in Noordwijk. Ds. Hospers was secundus-lid van het prov. kerk bestuur van Utrecht en van het clas sicaal bestuur van Amersfoort. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt woensdagmiddag om twee uur plaats op de algemene be graafplaats in Noordwijk. ,,De binding van priesterschap met celibaat is nergens in de schrift zo vastgelegd, maar m het evangelie vmdt men het funda ment ervan", aldus zondagavond kardinaal Alfrink in een vraag gesprek voor de KRO-televisie in een ingelast programma, dat ge regisseerd werd door Ad Zonneveld. „Men heeft bepaalde redenen gehad om destijds het priesterambt en het celibaat aan elkaar te koppelen. Deze evangelische redenen blijven waarde behouden in alle omstandigheden." KERK IS MET VRAAGSTUK BEZIG Of de kerk ooit tot een ontkop peling zou overgaan, achtte de kardinaal slechts een vraag van praktische aard. Hij vroeg zich af of de kerk in de toekomst mis schien gebrek aan priesters zal krijgen als de kerk de wetgeving over het celibaat handhaaft. Misschien is ontkoppeling in som mige landen dringender dan in an dere. Het zfjn allemaal vragen waar de kerk zich mee bezig behoort te houden. De kardinaal zei de indruk te hebben dat de kerk er ook mee bezig is. „Ik heb niet de indruk, dat de wens om te trouwen onder de pries ters een algemene regel is", aldus de kardinaal. „Wel is het zo dat het ce libaat aan ieder priester bepaalde eisen stelt en een bepaalde levens houding van hen vraagt met bepaal de beperkingen of belemmeringen, hoe men het ook noemen wil, in be paalde situaties". punt De kardinaal noemde de kwestie van dispensatie aan de priesters voor een te sluiten huwelijk een pijnlijk punt, „waarvoor de kerk in Rome echter al aandacht heeft". Wanneer er redelijke gronden zijn dan wordt volgens de kardinaal dispensatie ver leend. De kardinaal was van mening, dat het zicht op het priesterambt aan het vervagen is. Ook dat „het waar maken van de priesterlijke existentie moeilijk wordt". „Er is een zekere mate van geloofscrisis die de pries ter het zicht op zijn eigen bestaan moeilijk maakt", zo vervolgde de kar dinaal. „En tenslotte is er het gebrek aan een zekere mate van bevestiging, als men het zo mag noemen. In het huwelijksleven zijn het vanzelf man en vrouw die elkaar bevestigen in hun menselijke existentie. De pries ter kan alleen zijn bevestiging vin den bij de mensen voor wie hij werkt er voor wie hij zijn celibaat heeft aanvaard. Als die response niet meer zo vlot komt, komt de priester er gens in een vacuum te hangen". Tevoren was in de inleiding tot de reportage over uitgetreden priesters vermeld, dat 1965 „een pijnlijk re cord" had behaald: er waren even veel priesters die hun ambt had den neergelegd als in de vier voor afgaande jaren te zamen. Het getal was 30 geweest op 9000 priesters, het geen volgens de samenstellers van het programma „wijst in de richting van een crisis". Voor het vraagge sprek met de uitgetreden priesters zie men de T.V.-rubriek. De 26-jarige Johann Steiner uit het Duitse Zwedlbrücken, de 21-jarige W. M. van Riet uit Beers en mej. C. J. M. van Orsouw (19) uit Oss, zijn om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen de door de Duitser bestuurde personenauto en een bus uit Handel, waarin alleen een chauffeur zat, die met de schrik vrij kwam. Het ongeluk gebeurde zaterdag avond rond middernacht op de bochtige provinciale weg tussen de Brabantse gemeenten Erp en Veghel. De twee mannelijke slachtoffers overleden op weg naar het zieken huis in Veghel, mej. Van Orsouw is daar zondagochtend aan haar ver wondingen bezweken; haar verloof de, Th. H. M. Willems uit Beers, ligt nog zwaar, maar niet levensgevaar lijk gewond in het ziekenhuis. De toestand van de vijfde inzittende van de personenwagen de 21-jarige G. M. J. Cuppers uit het Brabantse dorpje Beers is zeer ernstig ge wond. Voor zijn leven wordt gevreesd. De Duitse chauffeur, die in Beers in een pension was, nam de eerste van 4 achtereenvolgende scherpe bochten correct; door de tweede bocht reed hij met te grote snelheid, waardoor hij op de door voor hem linker weghelft frontaal in botsing kwam met de autobus. Kardinaal Spellnian vermoeid Kardinaal Spellman van New York die in mei 77 jaar oud wordt, heeft zondag verklaard zich wat vermoeid te voelen. Hij beloofde echter zijn ambt zolang mogelijk te zullen blij ven bekleden. Hij zei als bisschop van het aartsdiocees New York te zullen blijven werken „zelfs als ik een kraan nodig zou hebben om uit mijn auto te komen". De kardinaal sprak tijdens een ontbytbijeenkomst ter gelegenheid van een charitatieve campagne van het aartsdiocees. Met deze campagne wil men dit jaar 3,7 miljoen dollar bijeenbrengen om behoeftigen te helpen. IN HET WEEKEINDE (Van onze A'damse correspondent) In de hoofdstad zijn dit weekeinde twee demonstraties gehouden tegen oorlog en kernbewapening. Zaterdag middag liepen enkele duizenden Ne derlanders en enige buitenlanders, onder wie opmerkelijk veel jonge ren, mee in de jaarlijkse paasmars van het „comité voor de vrede 1961" en „de Nederlandse vredesraad". Gis termiddag namen enkele honderden Amsterdammers deel aan een stille protesttocht, waarvoor in tegenstel ling tot de paasmars geen toestem ming was gevraagd. Beide demon straties hadden een ordelijk verloop. De deelnemers aan de paasmars vertrokken zaterdagmiddag ver gezeld van twee muziekkorpsen en een groot aantal politiemannen van het Kwakersplein in het westelijk stadsdeel naar het oude R.A.I.-ge- bouw in zuid. Zij voerden een groot aantal borden en spandoeken mee met teksten als „Geen Duitse vinger aan atoomtrekker", „Geen multilate rale kernmacht" en „U.S.A. uit Viet nam". In het oude R.A.I.-gebouw sprak schrijver Harry Mulisch. Een tweede woordvoerder was de voorzit ter van de internationale confedera tie voor vrede en ontwapening Ken neth Lee. Aan de bijeenkomst werd verder meegewerkt door de zangeres Cobi Scheijer en de protestzangers Boudewijn de Groot en Alex Camp bell. De stille protesttocht van gister middag ging voor een deel door het centrum van de stad. De organisa toren een oproep was o.a. onder tekend door Victor van Vriesland, Simon Vinkenoog, Rudolf de Jong, pater J. van Kilsdonk, Jan Hein Donner en Marga Mincel stelden zich op het standpunt dat „het cen trum niet alleen voorbehouden dient te zijn aan sprookjesachtige optoch ten als koninklijke huwelijken en sinterklaasaangelegenheiden". Terwfjl de meeste onderteke naars van de oproep verstek lieten gaan trokken de deelnemers aan de tocht, waarbij geen leuzen meege voerd werden van het standbeeld van Domela Nieuwenhuis op het Nassauplein via het Museumplein en de Dokwerker naar het Nationaal Monument op de Dam. De demon stranten gedroegen zich zo rustig dat de politie, hoewel de optocht zonder toestemming werd gehouden, geen reden zag tot ingrijpen. Bij de mo numenten werden bloemen gelegd. De eerste, die een bos tulpen aan de voet van het monument op de Dam legde was pater Thom Janssen O. P. nadat men ook hier gezamenlijk het lied „We shall overcome" had ge zongen ging ieder zijnsweeg. Het is de bedoeling, dat in de toekomst elke derde zondag van de maand een dergelijke stille protestmars door Amsterdam wordt gehouden. BINNENLAND Beter bestuur in Den Bosch Mr. Hein Bergé de Bossche advocaat, die al jarenlang vecht voor het be houd van monumenten in Brabants hoofdstad is lijstaanvoerder ge worden van de groepering „Beter be stuur", die deel zal nemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Deze groepering zal volgens haar programma in de eerste plaats ten strijde trekken tegen wat zij noemt: het verderfelijke en noodlot tige structuurplan van de gemeente. Gesprek over verkeer Het af- H. C. Seebohm, en de Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, ir. S. A. Posthumus, zich in verkeerspuzzels verdiept, die beide landen aangaan. Tussen de bespre kingen door hebben de heren rond gevlogen boven de deltawerken en gevaren in de havens en kanalen van Rotterdam en Amsterdam. Gearresteerd na brand In de Herschelstraat in Den Haag is za terdagavond omstreeks kwart over acht brand uitgebroken. De woonka mer en een kabinet brandden geheel uit. De schade wordt geraamd op on geveer f15.000. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de brand ontstaan was door het niet goed functioneren van de olie- haard. Gisteravond echter is de zoon des huizes, een 28-jar.ige fabrieksar beider aangehouden. HU wordt er van verdacht de brand te heb ben aangestoken. Ook man overleden De 75-jari ge bewoner van het pand Leidse- kruisstraat 23 in Amsterdam die na een heftige ruzie eerst zijn echtge note en daarna zichzelf met benzine overgoot en in brand stak, is zater dag in het Wilhelminagasthuis over leden. De 72-jarige echtgenote was woensdagavond reeds aan de opge lopen brandwonden bezweken. BUITENLAND Chroestsjow 72 jaar Niklta S. Chroestsjow is gisteren 72 jaar ge worden. Hij vierde de dag rustig in de familiekring. In de pers werd er geen melding van gemaakt. Portugal uit IPU Portugal is za terdag uit de Interparlementaire Unie gestoten totdat zijn Afrikaan se politiek in overeenstemming met de anti-koloniale resoluties van de Verenigde Naties zal zijn. Een aan beveling in deze zin werd door de bestuursraad met 43 stemmen tegen 26 aangenomen tijdeas de bijeen komst van de Unie in Canberra Communisten vrijgelaten In- dia's regering Gandhi heeft een be gin gemaakt met de vrijlating van ruim 1.000 communisten, die 16 maanden geleden in een landelij ke anticommunistische campagne werden opgepakt. Op 200 felle, on verzoenlijke pro-Chinese communis ten na, zullen alle personen, die in Januari 1965 zonder vorm van pro ces achter de tralies zijn gezet in de eerstkomende weken in kleine groep jes worden vrijgelaten. Stakingen in Italië In Italië hebben de artsen, tandartsen en per soneel van de posterijen vandaag 24 uur gestaakt voor betere arbeids voorwaarden. De nationale artsen bond heeft 50.000 leden het stakings parool gegeven. De artsen staken vanaf vandaag ook de samenwer king met de ziekenfondsen en gaan de patiënten contante betaling vra gen; 23.000 artsen in ziekenhuizen en de huisartsen in enkele provincie steden als Brescia en Pescara doen niet mee aan de actie. De staking van postpersoneel geldt 170.000 man. Tito naar Roemenië President Tito van Joego-Slavië is vandaag per vliegtuig naar Roemenië vertrokken voor een officieel bezoek van vijf da gen. Doel van het bezoek is de ver betering aan te tonen in de betrek kingen tussen de twee communisti sche buurlanden Tito wordt verge zeld door zijn vrouw, Jovanka, een aantal partijfunctionarissen en mi nisters. Gevecht met negers In Pasade na in Californië is zaterdag een hon derdtal negers slaags geweest met de politie. De negers wilden protesteren tegen het optreden van de politie enkele dagen geleden tegen een ne ger van 25 jaar, die door een re volverschot gewond werd. Arrestaties op Ceylon Een van de voornaamste Boeddhistische bon zen op Ceylon, die betrokken zou zijn bij een komplot tegen de Cey- lonese regering, is in Ratnapoera, 100 km van Colombo, gearresteerd en naar Colombo overgebracht. Vol gens de politie zijn er nog zes perso nen gearresteerd, o.m. in verband met de dood van een officier en drie onder-officieren. zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf een auto met drie inzit tenden frontaal in botsing geko men met een andere personenauto, waarin een echtpaar uit Emmen zat. Alle vijf zijn zeer ernstig ge wond opgenomen in het Diacones- senziekenhuis in Emmen, waar twee van hen kort na aankomst zijn overleden. De slachtoffers zijn de 72-jarige weduwe H. G. van Doorn uit Nijverdal en de 65-jarige F. Krommendijk, eveneens uit Nij verdal. Volgens de politie is ver moedelijk één der auto's, door te hoge snelheid in een bocht, op de verkeerde weghelft gekomen, waar door een aanrijding ontstond. Ds. J. van Noort gaat met emeriti In verband met het bereit® de pensioengerechtigde leeftijd] de provinciale kerkvergaderiv Zuid-Holland met ingang vao' emeritaat verleend aan ds j Noort, predikant van de hervi gemeente in Vlaardingen. Nadat de heer Van Noort door het provinciaal kerkbestuj Gelderland was toegelaten tj evangeliebediening in de Ned.] Kerk werd hij op 22 februafl door ds. J. J. H. Klomp, toen y kant te Voorhout, bevestigd dikant van de hervormde g$ van Noordwijkerhout in de c Leiden. Op 8 oktober 1939 venft ds. Van Noort deze gemeente ns van Brielle en op 17 novemt» werd hij door .ds. P. F. van Ni Oud-Loosdrecht, bevestigd aü, kant van de hervormde gemeerd Vlaardingen, (Van onze Haagse correspondent) Een Haagse brigadier van politie wordt ervan beticht, dat hij donder dagmiddag de 12-jarige Gio van Bommel met een stok heeft gesla gen, hem tegen een muurtje heeft gesmeten en ln een schuurtje heeft opgesloten. „Je mag het aan nie mand vertellen en denk erom, dat je niets tegen de politie zegt", zou de brigadier tegen de jongen hebben gezegd. De jongen heeft nu vermoedelijk een gekneusde linkerschouder, cn een aantal bloeduitstortingen. De politie heeft meegedeeld, dat de brigadier ontkent te hebben ge slagen. De jongen zou tegen een deurpost zijn opgelopen en de briga dier zei, dat hij de jongen slechts kort in het schuurtje heeft opgeslo ten. Hij zou dat hebben gedaan om rustig en ongestoord te kunnen tele foneren. Gio van Bommel en zijn broertjes Alfons (10), Wenson (8) en Nikkie (6) waren donderdagmiddag in de duinen aan het spelen. Ze zouden bang geworden zijn voor grotere jongens en daarom onder prikkel draad zijn doorgekropen en schietkuil van de politie-schis terecht gekomen. .Hier 1 een man in een kaki stofjas ben geroepen. De bn# vluchtten, maar Gio werd gegn „De man greep my in m'n km; sloeg me met m'n eigen stok", telde Gio. „Hy smeet me muur van een schuurtje en riep mag het aan niemand vertells denk erom, dat je niets tegen ds litie zegt". .Daarna", zegt Gio, „Stopte me in het schuurtje en dtó deur op slot. Later kwam de p Ik werd naar het bureau gebn kreeg een standje, m'n ouden den er wel meer van horen mocht naar huis". Zaterdagavond ontdekte zyn de bloeduitstortingen van de ja toen hy deze in het bad stop Vandaag zou de heer Van mei met zyn zoontje eerst nau huisarts gaan en daarna naai politiebureau om te proberen aanklacht wegens mishandeling! dienen. „Niet uit wraak", zegt „Maar om meer te voorkomen," ,eidóe CïQcfencla MAANDAG Den Burcht: Leids Onderling Zie kenfonds Film voorlichtingsavond. 7.30 uur nam. Rest. Van der Heijden: Regionale bijeenkomst WD, Spr. mevr. H. van Someren-Downer 8 uur n.m. Schouwburg: Zesde abonncmentsvoor- stelllng Opv. van Tchln-Tchin. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)K. en O.- filmavond over Zwitserland oi.v. dhr. H. Tiemstra. 8 uur n.m. zending Spr. dhr. J. zyistra. 8 uur Den Burcht (Jacobazoal)K. en O.- filmclub 16 ,3aron von Münchhau- sen". 8 uur nm. Hogewoerd 175Dlenstvergadertng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Hotel Central: Aandeelhoudersverg. N.V. De Leidsche Bouwvereenlging. 5 uur nm. Hotel Centraal: Ned. Bond van oud- strijders en dragers van het Mobllisa- tlekruls. Prysscnieten met de buks. 8 uur nam. Rijksherbarium (Schelpenkade 6) Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur Tchin-Tchln. 8 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur n.m. WOENSDAG Breestraat 19: Ledenvergadering Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Den Burcht: Lelds Onderling Zie kenfonds Filmvoorlichtingsavond. 7.30 uur nam. Rest. Van der Heyden: Ver. voor Fa cultatieve Crematie. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Voordrachten J. H. M. Reys en G. D. van Wengen„Het aardrijkskundeproject en de school". 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahaï-ge- spreksavond. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Stadsgehoorzaal: K. en O. Meester, serie Residentie-orkest o.l.v. Bruno Maderna m.m.v. Niklta Magaloff. 8 uur n.m. VRIJDAG Logegebouw (Steenschuur)N. C. V. B. afd. Centrum. Spr. ds. F. Emous over „Mogen wy onze opgroeiende kin deren vrijlaten bij de bepaling van hun geloofskeus?". 8 uur nam. L. de Coligny-h.b.s.: Oudervereni ging. Spr. mevr. H. A, M. Nywelde- Vlntges over het h.a.v.o. 8 uur n.m. Oude Vest 13: Evangelische Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Concert Werkmans Wilskracht. 8 uur nam. ZATERDAG BIOSCOPEN Luxor: „Moord ln de slaapwagen", 18 jr. Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Woensdag: „Patate' 14 jr. „Flipper de Dolfijn" Studio: „De dans van de reiger", 14 Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Thunderball", 14 Jr. Dag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.3C 7 en 9.15 uur. Lldo: .De verknipte melkboer", a.L Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. W« „Trapeze", a.1. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; 1-' uur Legermuseum (Pesthulslaan)i uitzondering van zaterdag (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkwfc (Steenstraat 1Dag. 10-17 u; dags 13-17 uur Rijksmuseum van Oudheden: tij ka 10-5 uur; zond 1-5 uur. Rijksmuseum voor de gescbl* der natuurwetenschappenDas uu zond 1-4 uur Avond- en nachtdienst der apotli Geopend voor spoedeisende gen apotheek Herdlngn Blanken, woerd 171, telefoon. 20502. De dag-, zondag-, avond- en nach» van apotheek R. van Breest burg te Leiderdorp wordt nomen door apotheek Her Blanken. De Oegstgeests© Apotte geopend. MAANDAG 18 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur. lands Danstheater. DINSDAG 19 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur, Rotterdams Toneel, Brouart v- de orde. v DUigentla. 20 uur. Jeugdort. WOENSDAG 20 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur.l landsche Comedle, Het el. DUigentla. 20.15 uur. Bernard sen, bariton. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 onf) geh oew licht w regen Amsterdam Den Helder f pen burg VUsslngeD Selde De Bilt geh bew Twente reh bew eindhoven regen Z.-Limburg regen Helsinki eeh bew Stockholm onbewolkt Jslo onbewolkt Kopenhagen zwaar bew Aberdeen zwaar r>ew Londen motregen Brussel regen Luxemburg regen Pari) 8 regen Bordeaux zwaar bew Irenoble Nice Beriyn •Tankfort vHlnchen Zllrlcb Genêve Locarno .nnsbruck rierado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon regen zwaar bew IK-hl OPW geh bew J' onbewolkt 25 onhewolk' half bew *2 licht bew half bew zwaar bew 10

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2