LEIDSCH DAGBLAD KABINET VERDEELD Indonesisch van B.Z. is ministerie gezuiverd )irecte of Indirecte belasting Juin hoog Rusk van over de de Ver. politiek Staten ten aanzien van China Grote belangstelling voor liet prinselijk huwelijk in Den Haag Invalide bejaarde moet op herhaling ^Op?enchl J maart 1860 MAANDAG 18 APRIL 1966 No. 31848 «cteur: E. A. E. van Dishoeck «dredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Meningsverschil tussen K.V.P. en P.v.d.A. ger financiering van de begroting (Van onze parlementaire redactie) Als de voortekenen niet bedriegen, dreigt de financiering van de Jjksbegi'oting de komende maanden de inzet te worden van ern- jqe meningsverschillen tussen de twee grootste regeringspartners: K.V-P. en de P.v.d.A. J er naar uit, dat binnen het kabinet-Cals de nodige onenig- i'zal ontstaan over de wijze, waarop dekking moet worden ge- t voor de hoge uitgaven, die ook in 1967 op het gebied van het ijs, de woningbouw, de cultuur en het verkeer nodig zullen pe Party van de Arbeid wil de fi- Iclële middelen zoeken in de sfeer de directe belastingheffing, maar jlitieke kringen wordt het zeer geacht of de socialistische E KI taden voor verhoging van de ver- iTEt: gensbelasting, de successierechten het schenkingsrecht, zoals de w «ratter van de PvdA, dr. J. G. H. N E|ds zaterdag in een interview met Telegraaf heeft voorgesteld. Des- ;"»raagd zei dr. Tans weliswaar ge- '°fl voor zichzelf te hebben gespro- maar in politieke kringen wor- zfjn uitspraken vrij representa- geacht voor hetgeen sinds de htpaiBaezingsuitslag in de top van de Ra;|ty van de Arbeid leeft. Met de de PSP voor ogen is daar jduideiyke neiging aanwezig om linkser te gaan opstellen. Wrevel In KVP-kringen viel in het afge lopen weekeinde enige wrevel te con stateren over de uitspraken van dr. Broer van Aref is Iraks nieuwe president Iraks waarnemend stafchef, ge- neraal-majoor Abdoel Rahman Aref, is gisteren beëdigd als president van Irak. Hij werd zaterdag unaniem gekozen door een gezamenlijke bij eenkomst van de raad van minis ters en de defensieraad als opvolger van zijn broer Abdoel Salam Aref, die woensdag om het leven kwam toen zijn helikopter neerstortte, al dus de radio. Toen Abdoel Salam om het leven kwam was Abdoel Rahman in Mos kou aan het hoofd van een Iraakse militaire delegatie om met de Sow- jet-Unie te onderhandelen over wa penleverantie Hij bekortte zijn be zoek en vloog naar Bagdad toen hij het nieuws van de dood van zijn broer vernam. De nieuwe president is volgens ra dio-Bagdad voor hoogstens een jaar gekozen. Volgens waarnemers bete kent zijn snelle verkiezing dat het leger verwarring wil voorkomen en de oude politiek wenst voort te zet ten. luy Mollet boekt een nieuwe overwinning op Gaston Defferre 9 (Van onze correspondent) JDe secretaris-generaal der ranse socialisten, Guy Mollet, fenu al 20 jaar op die post het Ortijapparaat stevig beheerst, 'icft tijdens het afgelopen week- pde op een congres in Clichy, Parijs, een nieuwe overwin- Jng op zijn rivaal, Marseille's prgemeester Gaston Defferre, (boekt. Defferre, die zich vorig jaar kan- laat stelde voor het presidentschap i de republiek, had gewild dat in linkse federatie waarvoor Fran- is Mitterrand de grondslagen heeft leed, voor de algemene verkie zen van komend jaar ook de cialistische partij geheel zou wor- o opgelost. Mollet kreeg echter eederde van de afgevaardigden r zijn bezwaren tegen over casting van zo'n fusie met de idere linkse niet-communistische artijen. ipuy Mollet, die vorig jaar Deffer- Pogingen president der republiek worden, ook al met succes in de fem wist te smoren, speelt thans een ibtiel spel met of beter, tegen ran?ois Mitterrand, die hij eveneens el graag wat kort wenst te houden. dtok Mitterrand is, net als Defferre, 'oorstander van een fusie tussen alle Mse groepen en partijen (uitgezon derd alweer de communisten), die WEERBERICHT Af en toe regen Het KNMI verwacht van heden- t morgenavond zwaar bewolkt met „f? 106 regen of motregen. In het adengebied matige tot krachtige n!r wind. Elders overwegend "ge wind, aanvankelijk uit ooste- jie? 'ater uit zuidelijke richtingen, foj v n°orden en midden van het m hogere temperaturen dan van- Opgemaakt om 11.15 uur). 19 APRIL y. 0536 uur; onder: 19.44 uur. Hrw^0^' uur- onder: 18.12 uur. wfümrTta Katw'ik te 02.48 en uur. Laagwater te 10.50 en 23.09 hij zo gauw mogelijk gerealiseerd zou willen zien. Ofschoon Mollet diezelfde noodzaak met de mond eveneens be- leidt, wordt hij toch niet moe ook Mitterrand gedurig vele spaken tus sen de wielen te steken. Na dit nieuwe uitstel van de inte gratie der linkse krachten, wint nu dan ook in Parys wel de overtuiging veld, dat Mollet als voornaamste, *o niet enige doel, voor ogen staat de socialistische party steeds sterker te maken om zo zün eigen persoonlijke machtspositie niet prys te hoeven geven. Guy Mollet, die onder de vier de republiek premier is geweest, heeft sedertdien een centrale sleutelpositie in de binnenlandse politiek van Frankryk weten te handhaven, waar door ook nu zonder zyn medewer king nog steeds geen enkele beslis sende stap in de richting van de linkse eenwording kan worden ge daan. Sinds de uitspraak van het socialistische party congres zyn de perspectieven op versterking van het linkse front tegen het gaullisme er dan ook zeker niet gunstiger op ge worden. Advertentie Tans. Afgezien van de begrijpeiyke verbazing over de wyze, waarop de voorzitter van de PvdA heeft ge meend de nieuwe opvattingen van de party top te moeten spuien, ver wees men in deze kring naar de dui delijke voorkeur, die de KVP heeft voor een verschuiving van de fiscale druk naar de sfeer van de indirecte belastingen (omzetbelasting, accijn zen, e.d.) voorzover deze verschui ving de prijzen van de primaire le vensbehoeften niet al te zeer aan tast en de lage inkomensgroepen er niet door in moeiiykheden komen. Die voorkeur is onlangs nog uitge sproken door de katholieke fractie leider drs. Schmelzer op de party raad van de KVP in Utrecht. Bij die ge legenheid werd door hem in dit ver band uitstel van de tweede-tranche van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, ook nu door dr. Tans in de discussie getrokken, af geraden, tenzij zich onvoorziene ca lamiteiten zouden voordoen". Voorbarig De socialistische fractieleider, drs. Nederhorst, zei zaterdag desgevraagd, dat zijn fractie zich nog niet heeft beraden op de fiscale koers, die voor 1967 zou moeten worden ingeslagen. Hy liet blyken de uitspraken van dr. Tans wat voorbarig te vinden. Dr. Tans zelf ontkende niet, dat de partytop zich in het kader van de verkiezingsuitslagen over de za ken beraadt, maar meende, dat te veel accent is gelegd op zijn ideeën omtrent de financiering van de be groting 1967. Hij zei slechts enkele mogelykheden te hebben willen aan stippen voor het vinden van nieuwe financiële dekkingsmiddelen. Van verdere verhoging van de omzetbe lastingen buiten die op textiel en schoeisel (reeds vorig jaar besloten) kan gezien het eenmalig karakter, dat vorig jaar aan die maatregelen is gegeven, geen sprake zyn, aldus dr. Tans. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk heeft onlangs uit tien punten bestaand pro gramma ontvouwd, waarop naar zyn mening de toekomstige Amerikaanse politiek ten opzichte van communis- tisch-China zou moeten zijn geba seerd. Hij deed dit op 16 maart in de on der-commissie voor het Verre Oosten uit het Huis van Afgevaardigden. In de eerst gisteren gepubliceerde tekst dit programma acht minister Rusk allereerst voortzetting van de by stand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten, die zich tegen de communistisch-Chinese agressie wil len verzetten noodzakelyk. Economi sche hulp aan alle Aziatische landen in ontwikkeling zijn, erkenning alle door nationalistisch-China gesloten defensieverdragen en voort zetting van het tegenwerken van pogingen om nationalistisch-China uit de Verenigde Naties te stoten zyn volgens minister Rusk punten van groot belang. Men zal zich voorts die- te verzetten tegen de toetreding communistisch-China tot de Verenigde Naties. Peking moet de verzekering krijgen, dat de Verenigde Staten niet voorne mens zyn het Chinese vasteland aan te vallen, voorkomen dient te worden, dat de mening post vat dat vijande lijkheden tussen de Verenigde Staten en China onvermydelijk zyn terwijl de officieuze contacten tussen de Brandende man duikt in zee (Van onze Goese correspondent"» Met een duik in zee heeft zaterdag en 53-jarige Westkappelaar gepro beerd zyn brandende kleding te doven. Tevergeefs, hy is aan de brandwonden verleden. man was zyn bromfiets aan het schoonmaken met benzine en stak een sigaret op. De benzinedamp vloog in brand en ook de kleren van de man vatten vlam. Onmiddellyk rende hy naar het strand en wentelde zich in het water. Met derdegraads ver brandingen werd hy opgenmen in een ziekenhuis in Middelburg. Daar is hy gisteren overleden. twee landen voor uitbreiding vatbaar zyn. Rusk is ook van mening dat de rechtstreekse diplomatieke contacten met de Chinezen in Warschau ge handhaafd moeten blijven. Naar zyn oordeel zullen de Ameri kanen er in moeten toestemmen met Chinese vertegenwoordigers en ande ren aan tafel te gaan zitten om knel lende vraagstukken inzake ontwape ning en niet-verspreiding van kern wapens te bespreken. Alle inlichtingen en gegevens over communistisch-China dienen te wor den onderzocht en genalyseerd, opdat de Amerikaanse regering op de hoog te blyft van de ontwikkeling in dit land op e'k gebied. Minister Rusk acht bovenstaande politiek niet alleen van belang voor Amerika zelf, maar ook voor de Chi nese volksrepubliek en de hele vrije wereld. Vele vorstelijke personen zijn gisteren op Schiphol aangeko men ter bijwoning van het hu welijk van de in Den Haag woonachtige gravin Yvonne Sza- pary met prins Karl von Hessen. Links: Koning Constantijn van Griekenland op Schiphol in ge sprek met het bruidspaar, voor het vertrek naar Den Haag. B.M.P. ter ziele LEWIN ALLEEN IN ZIJN PARTIJ (Van onze Haagse correspondent) Moeilijkheden van organisato rische aard zyn er de oorzaak van, dat vier bestuursleden van de boe ren- en middenstandsparty hun functie hebben neergelegd. De secre taris van de pas vorige week by de kiesraad geregistreerde party is nu als enig bestuurslid overgebleven. Deze, de heer M. Lewin, overweegt nu de party op te heffen. De vier afgetreden bestuursleden menen ech ter, dat met hun vertrek de BMP reeds niet meer bestaat. Zy zyn van plan een nieuwe party op te richten rnet dezelfde beginselen als de B.M.P. In de hervormde Grote of St.- Jacobskerk is vanochtend onder grote belangstelling het kerkelijk huwelijk ingezegend van de Oosten rijks-Hongaarse Yvonne gravin Sza- pary uit Den Haag en de Duitse prins Karl von Hessen uit Kronberg Onder de gasten bevonden zich o.a. Koning Constantijn van Griekenland en zijn echtgenote, de vroegere prin ses Annemarie van Denemarken, zyn zusters, de prinsessen Sophia met haar echtgenoot, prins Juan Carlos van Spanje, en Irene. Voorts prins Philip van Engeland, de echtgenoot van Koningin Elizabeth II, en moeder, prinses Alice van Batten- berg, prinses Benedicte van Dene marken, dochter van Koning Frede- rik, en prinses Christina van Zweden, dochter van Koning Gnstaaf Adolf. De dienst werd geleid door ds. K. Grabowski, hofgeestelyke van het prinselyk huis van Hessen. Medewer king verleenden een mannenkoor en enige dameskoren. Het orgel werd Vermoedelijk ontslag van vele tientallen diplomaten Dammer bestaat uit 18 pagina's (Van onze Arnhemse correspondent) De 83-jariae heer A. Vredenberg uit de verzorgingsafdeling van het bejaardentehuis „Vredenhof" in Arnhem heeft een door generaal- maioor M. P. Feith ondertekende brief ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij als dienstplichtige z\jn eerste oefening bij de Koninklijke Luchtmacht heeft vervuld, maar üatzm resterende diensttijd 35 dagen is, „te verdelen over ie R.e eerste dertig herhalingsdagen worden hem in die brief al m het voor- ""Telnblgfleidend schrijven, eveneens uit de Sijpensteinkazerne in Utrecht, wordt medegedeeld, dat hij geen mobihsatiebestemming in oor hooH pii nu it inaedeeld bij de mobile colonnes. De heer Vredenberg is in zijn jeugd dienstplichtig soldaat bij de luchtmacht geweest. Sinds jaren is hij invalide en kan zich slechts in een invalidenwagentje voortbewegen. Om het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken te zuiveren van pro-communistische elementen zijn achttien top-func- tionarissen ontslagen, zo heeft het ministerie vandaag bekend gemaakt. Indonesische bladen, die meldden dat de zuivering ge richt was tegen de aanhangers van de gearresteerde ex-minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, voorspelden dat er 75 diplomaten, die functies in het buitenland bekleden, ontslagen zullen worden. Bij de achttien, die al ontslagen zijn. zijn Harso- no, ex-minister van Voorlichting en mevr. Soepeni, die derde vice- minister van Buitenlandse Zaken is geweest. Minister Malik van Buitenlandse Zaken en tevens vice-premier, ver- wacht dat zyn land zal terugkeren I naar de traditionele en onafhanke- I lijke Indonesische politiek. Indonesië j zal de politiek van niet-gebonden- heid onverkort trouw blijven. In een vraaggesprek met het Joe goslavische dagblad Borba deelde hij mede, hy dat de nieuwe regering alles in het werk wil stellen om de samenwerking met de niet-gebon- den landen te versterken. Het vraag gesprek, in Djakarta gehouden, was het eerste, dat Malik een bui tenlands blad heeft toegestaan. Malik zei verder, dat Indonesië niet bereid is tot enig blok toe te tre den en dat het land nauw zal sa menwerken met de Afro-Aziatische landen en dat het de anti-imperia listische krachten steunt. Van Vietnam zei Malik dat dit het i me'(Jk eer grote probleem van de wereld is. Hy voegde hieraan toe, dat de niet-ge- benden landen zich thans vooral af vragen hoe zy hun pogingen moeten j De Indonesische ambassadeur in concentreren om een vreedzame re- Peking Djawoto, heeft zaterdag zyn geling te helpen vinden. 'ontslag ingediend. Op een persconfe- Sprekende over Maleisië zei Ma lik: „Het is ons beginsel onafhanke lijke landen te erkennen Singapo re is een onafhankelyk land en het is normaal dat wy dit feit erkennen en dat wy bydragen tot de groei van die onafhankelykheid. Wat de confrontatie met Maleisië betreft, die zal voortduren, maar ik hoop dat onze erkenning van Singapore mede duidelyk zal aantonen dat confrontatie niet noodzakelyk ge bruik van geweld betekent. De er kenning van Singapore zou Maleisië de kans kunnen geven zyn politiek ten aanzien van Indonesië te herzien. Onzerzijds staat de deur voor een vreedzame regeling nog steeds open". Ten aanzien van Indonesië's stand punt met betrekking tot de Verenig de Naties zei Malik, dat Indonesië ten gevolge van de economische toe stand op grotere schaal zal moeten samenwerken met de agentschappen van de Verenigde Naties en andere internationale organisaties. Volgens Borba sprak hij niet over de controverse wanneer en hoe In donesië formeel weer tot de volkeren organisatie zou toetreden. Malik zei alleen dat president Soekarno niet gekant is tegen samenwerking met de agentschappen van de Verenigde Naties en zinspeelde erop, dat In donesië spoedig de eerste stappen zou kunnen zetten om de banden met enkele van die agentschappen weer aan te knopen. Bewaking versterkt De gewapende lijfwacht van pre sident Soekarno is versterkt van twee tot drie bataljons. Aan de twee ba taljons militaire politie by het pre sidentiële paleis in Djakarta is na- bataljon parachutisten dat in Oost-Java was opgetreden tegen communistische re bellen. rentie in Peking verklaarde Djawoto tot deze stap te zyn gekomen uit protest tegen de huidige Indonesi sche poütiek ten opzichte van Chi na. De diplomaat zei twee maanden te hebben gewacht op antwoord van zyn regering op zyn getelegrafeerd verzoek om van zyn functie te wor den ontheven. „Groep bandieten" Communistisch-China noemt het militaire bewind van Indonesië „een groep bandieten a la Hitier" en voor ziet een verbreking van de diploma tieke betrekkingen als gevolg van de anti-Chinese relletjes in Djakarta. Zinspelingen op een dergeiyke breuk komen voor in Pekings reacties op de gebeurtenissen in de Chinese ambassade te Djakarta. De eerste zin speling was vervat in een nota, overhandigd aan Indonesië's am bassadeur Djawoto in Peking. Een tweede kwam voor in het hoofdar tikel van het officiële volksdagblad van Peking. In de nota wordt o.m. gezegd: „Zelfs indien de Indonesische rege ring de diplomatieke betrekkin gen tussen de beide landen verbreekt, moet zy de veiligheid van de Chine se burgers en hun rechten en be langen waarborgen. De rechtse reac tionaire krachten in Indonesië, die zich in eigen huis schuldig maken aan wetteloze acties, hebben thans de grondbeginselen van het interna tionale recht met voeten getreden", zegt het Volksdagblad. „Alleen de Hitlerhorden waren een dergeiyk optreden in staat. Wat ae rechtse reactionaire krachten van Indonesië doen, bewyst dat zy niets anders dan een fascistentroep zyn" Het blad noemt de militaire heer sers „agenten van het imperialisme" dif streven naar een verbetering var. do betrekkingen met de Verenigde Staten. bespeeld door de vaste organist, Adriaan Engels. Solisten waren de sopraan Alide Miria Ellens en de trompettist Jan Verheyen. In zeventien glanzende, zwarte limousines waren het bruidspaar en zyn familieleden by de Grote Kerk gearriveerd. Er hadden, de regen trotserend, honderden belangstel lenden een plaatsje op de trottoirs ingenomen om de aankomst van de hoge gasten te bekyken. De politie kon niet verhinderen dat de drom men de afzetting doorbraken en over de rijweg stroomden, toen prins Karl by de kerk was gearriveerd. Het toilet van de bruid bestond uit een lange, witsatynen japon met losse sleep, een schitterend diadeem en een tulen sluier. Het bruidsboeket was samen gesteld uit lelietjes-van-dalen en witte rozen. Ds. Grabowski hield een predikatie naar aanleiding van de geschiedenis van de Emmaüsgangers met als motief: „Blijf by ons Heer, want de avond ls naby". De toespraak tot het bruidspaar was gebaseerd op de ge lijkenis van de wynstok uit Johannes 15, met als tekst: „Als gy niet biyfb In my en ik in U". De huweiyksbybel werd het bruids paar namens de Duits-Evangelische gemeente in Den Haag door de pre dikant van deze gemeente, ds. P. Kaetzke, overhandigd. Waarom Polen geen toestemming gaf De Poolse communistische party- leider, Gomoelka, heeft zondag in een rede voor een half miljoen men sen in Poznan gezegd, dat Polen toestemming voor een bezoek van Paus Paulus aan Polen heeft gewei gerd, omdat de rooms-katholieken trachtten de vierling van een dui zendjarig bestaan (van het christen dom) te stellen tegenover de viering van een duizendjarig bestaan van de staat. Normaliter, aldus Gomoelka, zou de staat zich niet verzetten tegen welke kerkeiyke viering dan ook, maar de bedoelde viering moest ge steld worden tegenover die van het duizendjarig bestaan van de Poolse staat. Daarom kon de Poolse regering de Paus en ook bisschoppen en r.-k. geestelyken uit het buitenland niet toestaan naar Polen te komen. „Bui tenlandse r.-k. bisschoppen dienen zich niet te laten betrekken oy eni gerlei politieke actie tegen de volks republiek Polen", aldus Gomoelka. ©ud (^ÏUe. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 17 April 1866: Prof. Veth alhier heeft in een vergadering van het In disch Genootschap Vrijdag avond te 's-Hage, een uitste kende voordracht gedaan be treffende de uitbreiding van het Nederlandsch gezag op Borneo. (Advertentie) Er bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een knappen loopjongen, goed kunnende lezen Adres in persoon bij de Boekhande laars Schreuder van Braak alhier.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1