ASCOT \^m% Geef democratie nieuwe inhoud Handschriften en eerste drukken collectie Solvay - 4Ü3e*Ï |5É" VERRASSING VAN MAART (V en slot) Beginnen met studie Meer duidelijkheid in de politiek Licht ie antiekdief stal Vermoedelijke dader ontkent Aantal zeilers verdrievoudigd VERZAMELAARSTER IN GROTE STIJL Sneeuw Componistenprijs Mozartweek in Haarlem Loena meer dan honderd maal om maan JK v -■* f v K-'i - fr* Grote vreugde voor boekenliefhebber 2ATEHDAG 16 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Advertentie) (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) Verjonging van ons parlementaire stelsel zal moeten samengaan met verjonging van onxe partijformatie. Het zijn beide pogingen om te bereiken, dat de kiezer zich afkeert van het extre misme, dat nu voor velen steeds aantrekkelijker lijkt te worden. Wil men de democratie behou den dan moet men haar een nieuwe inhoud geven. ge verachil is, dat in de dure wijken de lucht en het water wat later be dorven piefen te worden. Bestuurders Een analyse van de achtergronden, die tot de laatste verkiezingsuitslag hebben geleid is uiterst waardevol. Men zou zelfs kunnen beweren, dot een poging tot modernisering van ons stelsel moet beginnen met een serieuze studie van de aantrekkelijkheden van de Boerenpartij en van de PSP. Zoiets zou dan niet moeten bestaan uit een paar steekproeven, zo als het NIPO in de afgelopen maanden een paar maal heeft gedaan, maar uit een grondige analyse. De voornaamste aantrekkelijkhe den zijn natuurlijk nu al op te som men: door helemaal links of helemaal rechts te stemmen, kiest men voor echte oppositie ook al is ,e onvruchtbaar Beide partijen hebben een een voudige doctrine, die gemakkelijk i begrijpen en nog nimmer aangetast door politieke compromissen Beide partijen hebben een dui delijk gezicht en horen overdui delijk niet bij club van vijf, die jn onze politiek de lakens uitdeelt. Al deze opsommingen zijn varia ties op elkaar, maar zij doen ver moeden. dat het vele kiezers vooral om duidelijkheid in de politiek. Alleen een onverbeterlijke optimist kan verwachten, dat binnen de sfeer van de vijf grote partijen in korte tijd de duidelijkheid zal ontstaan, die voor zoveel kiezers aantrekkelijk Is. Daarvoor zullen een aantal par tijen hun taktische principes over boord moeten gooien en dat doet men niet zo snel. Voortdurend stemmen verlies kan hier echter versnellend rerken. Misschien is het mogelijk, dat bepaalde partijen het eens wor den over een gemeenschappelijk ver kiezingsprogramma, waardoor de kie ns tenminste voor de verkiezingen weet, waarover hij moet beslissen. De kans op een eindeloze en eigen lijk weinig democratische kabinets- iormatie wordt daardoor aan merkelijk kleiner. Ook kan er nog wel iets gebeuren door veranderingen in het kiesstel- Kl, zoals invoering van een gedeel- üjk districtenstelsel en het weren ra al te kleine partijtjes uit de reede Kamer. Maar deze maatre den zijn niet meer dan hulpmidde- De werkelijke oplossing ligt in i aanpassing van het partijwezen het verlaten van, althans het niet er actief nastreven van princi- die hun grote tijd hebben ge had. Versnelling kaanse apartheidspolitiek. Het zijn onderwerpen, die een sterke politie ke aantrekkingskracht hebben maar de belangstelling blijkt voor al buiten de politieke partijen. Misschien blijkt uit deze opsom ming, dat vele onderwerpen zich weinig gelegen laten liggen aan de Nederlandse partijformatie. Dan zou men ook niet moeten proberen om namaak-onderwerpen te bedenken, die de schijn hebben wel iets met de partyformatic te maken te hebben. Op de nadelen van vuil water en vieze lucht bouwt men geen politie ke discussie op en de bestrijding Is een economisch-tcchnisch onder- werp geen echt politiek. Het enl- By gebrek aan voldoende me ningsverschillen over principiële za ken zal vroeg of laat in Nederland hetzelfde gebeuren, wat zich in an dere landen al eerder heeft voltrok ken. Men kiest niet meer de party met de beste principes, maar men kiest de party met de beste bestuur ders. De Nederlandse politiek zal steeds meer op de Britse, Duitse en Amerikaanse gaan ïyken, waar men de voorkeur voor de persoon het zwaarst laat wegen. De meerderheid kiest Wilson niet omdat hij so cialist is, maar omdat men vertrou wen in hem heeft. De meerderheid kiest Erhard, omdat zy hem meer vertrouwt dan Brandt. De meerder heid kiest Johnson, omdat zy Gold- water wantrouwt. Een dergeiyke wyze van kiezen wordt natuuriyk sterk in de hand gewerkt door het spectaculaire ver- kiezlngsmedium, televisie, dat door zyn aandacht voor de persoon ook de kunst 'kalei öo^gfp Verschillen Het valt niet altyd mee om te zeg- >n, waaruit de politieke verschillen staan. Reeds geruime tyd schy- en de sociaal-economische menings verschillen de politieke scheidsiynen jltth bepalen. Maar het wordt steeds duidelijker, dat deze scheiding haar grootste tijd gehad heeft. Zelfs een rroeger zo omstreden onderwerp als de staatsexploitatie van natuurlijke da hulpbronnen biykt meer een zaak van doelmatigheid dan van principe h te zijn. In plaats daarvan lijken lltiek een rol te gaan spelen t Jg Nederlandse politiek. Buitenlandse taken, lange tyd de facto onttrok- VTfken aan de democratische controle én belangstelling, wordt een discus siepunt. Nu gaat de discussie nog over Vietnam, de ontwikkelingshulp EJE.G., over enkele Jaren zal s|j gaan over de positie van Duits land, de afbraak van het yzeren gordijn en de al of niet voortzet ting van de N.A.V.O. Nu én straks gaat de discussie over de Zuid-Afri- (Van onze correspondent) De Haagse recherche heeft een 45-jarige antiquair en restaurateur van antieke meubelen gearresteerd. Hy wordt er sterk van verdacht in de afgelopen 2Yi jaar een zeer om vangrijke, bijzonder kostbare verza meling antiek serviesgoed en antieke meubelen te hebben gestolen. Deze verzameling, oude Chinese schalen, het antieke Engelse Wor- cester-servies, een bronzen Indische gong en tenminste twee notenhouten Chippendale stoelen, is eigendom van jhr. mr. W. C. A. Alberda van Eken- stein in Den Haag. De verzameling stond opgeslagen op een zolder van „Alimpo", welke zaak in de plaats is gekomen van Hart, Nibbrig en Greeve in de Parkstraat. De antiquair-restaurateur heeft zyn werkplaats in de kelder van het zelfde gebouw. De politie ls er byna zeker van dat de man de antieke goederen van de zolder naar zijn kelder heeft gedragen en dat hy de kostbare verzameling by stukjes en beetjes heeft verkocht. Dat vermoeden werd bevestigd door een telefoontje van een Hagenaar, die na het lezen van de grote antiek diefstal enigszins verontrust de recherche om hulp vroeg. Hy had twee Chippendale stoelen gekocht die sprekend het evenbeeld waren van de in de Haagsche Courant van don derdag 7 april als gestolen gesigna leerde exemplaren. De man was te recht ongerust: de stoelen waren ge stolen. De antiquair-restaurateur blijft ontkennen. Bal le t- onclerselie id in g Marjoli Sehoonen De 19-jarige Marjoh Sehoonen uit het nabü Brisbane gelegen Upper Brookfield, die enige jaren geleden "iet haar ouders uit ons land naar Australië emigreerde, heeft een stu diebeurs voor zes maanden studie de „Rosella Hightow-ers school of ballet' te Cannes in Zuid-Frank- rlik gewonnen. Tot de beroemde gegradueerden van deze befaamde balletschool be horen Margot Fonteyn en Rodolf Nurejew. Gedurende de afgelopen vier maanden heeft Marjoh gewerkt aan de opvoering van „Look now we are dancing' welke in Brisbane heeft Plaatsgevonden onder auspiciën van haar ballet-leares Audrey Bucha- nen. De opbrengst van deze avond tostemd om Marjoh's reis naar ^ankryk te bekostigen. In „Look now We are dancing, danste jtojoh de „Bluebird' uit „Sleeping heauty", de suikerpruim-elf uit de Notekrakersuite en enige jazz be werkingen. Marjoh maakt deel uit van het Pallet van het Televisiestation Chan- nel 7 in Australië. Nieuwe gedichtenbundel van Boris Pasternak In de Sowjet-Unie is een nieuwe bundel verschenen van gedichten van de Russische dichter Boris Pasternak. De bundel, die in een oplaag van 100.000 exemplaren wordt uitgegeven, bevat uitsluitend reeds eerder gepu bliceerde gedichten. De in 1960 over leden Pasternak kreeg drie Jaar voor zyn dood ernstige moeilijkheden met de Russische autoriteiten in verband met zUn roman Dr. Zjlvago, die in het Westen werd uitgegeven. Voor deze roman kreeg hij een Nobelprijs voor literatuur Jeugd heeft interesse voor Strawinskycyclus De leiding van het Residentie-Or kest heeft met vreugde geconstateerd, dat de jeugd een duideiyke belang stelling toont voor de Strawinskycy clus die in de maanden april en mei Den Haag wordt uitgevoerd. Ruim 250 jeugdabonnementen zijn de laat ste weken verkocht. De vraag naar losse kaarten is, vooral by de jeugd, byzonder groot. Ook bulten Den Haag is er interesse voor de Stra- winskymanifestatie. Uit vele steden in Nederland hebben belangstellen den abonnementen gekocht voor de gehele serie. werkwyze van de andere publici teitsmedia veranderd. De sterrenver ering, die zich in de kunst en sport reeds heeft aangediend, houdt waar schijnlijk niet stil voor de poorten in de politiek. Dat by meer aandacht voor de persoon en minder voor de princi pes hetzelfde aantal politieke par tyen zal biyven bestaan ls niet waarschyniyk. De partyen zullen hun principes verwateren, combina- vormen en meer en meer plat forms worden voor politici en be stuurders, die hogerop willen. Deze ontwikkeling heeft mogeiyk- heden en gevaren. Zij kan ons het scherp te stellen een Goldwater en een Kennedy opleve- Volwassen Het naoorlogse Nederland is nu 21 aan het worden. De opbouwperiode is helemaal achter de rug. Het land begint aan een nieuwe episode, het wordt de metropool aan de Noord zee, de toegangspoort van Europa. Onze steden groeien aan elkaar vast, nergens zullen meer mensen op een vierkante kilometer wonen dan juist hier op deze drassige gronden. Onze Industrie wordt volwassen, onze kan toren steeds groter. Laat men zich geen illusies ma ken: dit alles zal gepaard gaan met heleboel menseiyke ontworte ling. Oude tradities sterven af en maken plaats voor massaficaties en modegrillen. Plattelandsouders zul len stadskinderen hebben, boeren gaan de fabriek in, kleine winkels worden supermarkten en Nederland zal steeds meer buitenlanders gaan ging van de opbrengst herbergen. I recreatieve activiteiten. De ontworteling zal onze po litieke instellingen niet zonder meer voorbijgaan. Misschien wordt er nu al aan de poorten van het Binnenhof gerammeld. De veroudering van ons politie ke systeem biedt mogelijkheden voor vernieuwing, maar ook ge vaar voor radicalisering. Dat is de dubbele les van 23 maart. In vijf jaar: Het aantal recreatiezoekenden, vyf jaar geleden op topdagen geschat op 1,5 tot 2 miljoen, is nu naar ra ming gestegen tot ca 5 A 6 miljoen. Het aantal wedstrydzeilers is in vijf jaar verdrievoudigd tot ruim 30.000. In vijf jaar kwamen er verder een 20.000 caravans by. Deze cyfers noemde staatssecretaris Egas (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) gisteren in Den Haag, waar hy de vijfde „Kamp Houtrust"-ex- positie opende. De toeneming van de vooral actieve recreatie gaat samen met een groeiende economische betekenis van rond f. 500 miljoen in 1960 tot rond 1 miljard in 1965. Sinds 1950 is zelfs sprake van een vertienvoudi- Tijdens een congres voorafgaan-i ten om deze wedstrijd in 1967 in de aan de zeslanden zwemwedstrijd J Dortmund te houden. De zeslanden- tussen West-Duits land. Groot Brit- j wedstrijd zal dan in september wor- tannië, Italië, Nederland, Frankrijk I den gehouden. Voor 1968 is het toer en Zweden in Straatsburg is beslo-1 nooi toegewezen aan Zweden. De hockeyontmoeting tus sen de herenteams van Wales en Nederland die vandaag In Cardiff zou worden gespeeld, gaat niet door. De recente sneeuwval in zuid-Engeland en Wales op het speelveld ligt 25 cm sneeuw, die niet op korte termijn kan worden verwijderd is de oorzaak van deze voor een hockey- interland unieke afgelasting. Gezien het overvolle inter landprogramma van het Ne derlandse elftal kan de ont moeting WalesNederland niet worden verplaatst naar een latere datum in dit sei zoen. De Tsjechische oomponist Jiri La- boerda heeft een prijs van 100.000 peseta's gewonnen (1.666 dollar) bij de jaariykse internationale muzlek- wedstrijd „Oscar Espla" In Alicante, Spanje. De winnende compositie was een muzikale mis getiteld „Glasgolitica", Er waren 32 deelnemers uit tien lan- dan. Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag 23 april wordt Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wasse naar door de heer O. Kruis een ex positie geopend van schilderU en en aquarellen door Charles Kemper en n plastieken door Ru de Gier. Vier Haarlemse bloemenmeisjes hebben gistermiddag met mandjes vol gele narcissen de burgemeester Salzburg, de heer A. Baeck, ln land begroet. In gezelschap van de zangeres Chrlsta Hoffermann, de organist prof. J. Messner, en enkele wethouders arriveerde de burgemees ter op Schiphol ter gelegenheid van de Mozartweek, die in Haarlem wordt gehouden. Voorts waren o.m. de burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en de wethouder van cultu rele zaken, de heer D. J. A .Geluk ter begroeting aanwezig. In 1766 heeft de jonge Mozart, die toen 10 Jaar oud was, een enkele maal op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem gespeeld. Dit feit wil de stad de komende week herdenken met verschillende culturele evene menten. Gisteravond is de reeks festivitei ten geopend met de uitvoering van ..Don Giovanni" door het operage zelschap „Forum" in de Stadsschouw burg van Haarlem. Het onbemande Russische ruimte schip Loena-X, dat op 3 april de eerste satellet werd die om de m cirkelt, heeft meer dan honderd lopen volbracht en een afstand anderhalf miljoen km. afgelegd Tass meldde dat alle apparatuur aan boord van de satelliet normaal werkt en dat de radioverbindingen met de aarde betrouwbaar zyn. j r j RjJK— /Slw r" - VISAGES préeédé de «KL iféfsLSÊu JHy PORTRAITS OFFICIELS i Aï-'-l per Jeaa-Paal Sartre «wee 4 pointes-tiches de Wolt efcez Seghers dL £L L (Van Brusselse correspondent) Kort voor haar dood heeft de weduwe van de Belgische soda- magnaat Louis Solvay bij testament haar kostbare verzameling boeken en handschriften aan de Kon. Bibliotheek te Brussel ver maakt. Dat was in november 1961 en 8 maanden later. 30 juli 1962, toen zij kwam te overlijden, werd de Belgische staat erfge naam van de tegen de 1300 nummers tellende collectie, die zowel oude als nieuwe boeken en een groot aantal handschriften e.d. omvatte. dat men niets in de hand mag ne men want een boek is er nu eenmaal om het aan te vaoten en te lezen en te kijken. Maar men kan nu een maal niet Alles hebben Zeldzame manuscripten In drie omvangrijke catalogi wordt i aanwinst vastgelegd. Verleden jaar heeft men een eerste deel, mo dern geïllustreerde en byna allemaal kostelijk gebonden boeken tentoonge steld. Dit Jaar is de tweede keuze aan de beurt: eerste drukken en handschriften van moderne Franse schrijvers, ongeveer 400 catalogus nummers. Alle grote namen van de hedendaagse en de Franstalige Bel gische letterkunde vindt men thans in de vitrines van de grote zaal van het Albertineum. Het is voor de boekenliefhebber een vreugde, ze te bekijken al blijft er, zoala altyd, het kleine verdriet Ik weet niet, hoe mevrouw Solvay te werk ging by het samenstellen van haar verzameling. Ik vermoed, dat zy te Parijs een goede relatie had, die haar opmerkzaam maakte op byzondere stukken en die w schyniyk ook zelf voor haar op soek ging. Dat biykt tenminste uit i dan één van de aanwezige brieven evenals het duidelijk is dat zy ook zelf correspondeerde met schrijvers Illustrators. Zo is het curieus om te lezen hoe Paul Leautaud door be middeling van zyn trouwe vriendin Marie Dormoy aan mevrouw Solvay een manuscript van enige pagina's uit zijn dagboek verkocht en hoe Marie Dormoy daar dan bijschrijft dat zulke manuscripten van de klui zenaar zeldzaam zyn. Boeiend en ook wel ontroerend is de correspondentie van mevrouw Solvay met de ongelukkige schilde res en en teken axes Louise Hervieu. Aanvankelijk gaat die alleen over de aankoop van een tekening. Al spoe dig ontstaat er een vrij geregelde briefwisseling, waaruit blijkt dat de verzamelaarster zioh ook interesseert voor de gezondheid van de schilderes en eveneens dat zy prompt met be talen is en het hoogste bod doet op een uniek exemplaar van haar boek ,3on vouloir" Even daarna kocht zy ook nog een stilleven op de laatste tentoonstelling, welke de kunstena res by Bernheim hield om enig spaargeld te vergaren. Het is eigen lijk wed heel jammer dat de brieven van mevrouw Solvay hoogstwaar schijnlijk niet zyn bewaard. Veelzijdigheid De verzameling getuigt ook van de veelzijdige belangstelling van vrouw Solvay, die werkeiyk het bloed van de verzamelaarster in haar ade ren moet hebben gehad. Zo verwierf zy bijv. het door René Clair geschre ven draaiboek voor zijn film ,.A nous la liberté", gedateerd 29 juni 1931. Diezelfde zomer werd de film in Bre- tagne opgenomen. Colette ontbreekt natuurlijk evenmin. Van haar is er o.a. het manuscript van het laatste hoofdstuk van „En pays connu" en ook een van een artikel voor een tijdschrift, zoals zij er in haar lange leven zo vele heeft gemaakt. Als al tijd geschreven op blauw papier. Ik herinner me van een kort bezoek, dat ik haar eens bracht in haar ap partement in het Parijse Palais- Royal hoe zy van dit blauwe papier een vrij dikke blocnote naast zich had liggen. Van Colette's buurman, Jean Coot eau bezat mevrouw Solvay vrij veel hy heeft ook veel ge schreven o.a. het manuscript van „Le Potomak" met de meer dan 100 tekeningen, wedke de auteur ervoor heeft gemaakt. Van hem is ook een merkwaardig manuscript van een ar tikel over Picasso, dat in een soort agenda met alfabet is geschreven. Ook drukproeven van „Les enfants terribles" met een uitgebreide cor respondentie erover verwierf me vrouw Solvay evenals de door André Malraux gecorrigeerde proeven van zyn roman L'espoir. Maar dat zy aan het boek zelf hechtte, niet alleen aan de waarde van het manuscript of de kostbaar geïllustreerde uitgave blijkt ook uit ogenschijnlijk onaanzienlijke boekjes als de eerste, in België uit gegeven druk van Rimbaud's „Une saison en enfer' of de „Histores na turelles" van Jules Renard.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13