Schommel wieg |net tule of „stijfselkissie" J Katoenen kleertjes ZE BEGRIJPEN NIET WAAROM fat krijgt de baby? Slaatjes ook in het voorjaar En wat krijgen kleuters *0*©A0 1 LETDSCH DAGBLAD «I Als een meisje gaat trouwen leleeft zij bij het kopen van de littet het meeste plezier aan ladhanddoeken, dat is alom lekend. Zodra zich de baby Beidt, duikt de vrouw met venveel plezier in de luiers, lemdjes, truitjes en al wat Daar wollig, schattig en piep- s. De eerste maanden :an ze daar mee toe, maar laarna moet ze gaan denken >ver de grote stukken: wieg of door: Coks van Eysden ledikantje, commode, kinder wagen. Bij die keuze van de wieg kan een wouw zich laten leiden door al haar liefdevolle en romantische gevoelens: de houten schommel- wieg, het rondom met tule en kant beklede roten kuipje, het ranke model van wit smeedijzer met ma jestueuze hemel en vele andere schattige, snoezige, lieve en leuke wiegjes, die wedijveren om de voorkeur. Wie oordeelt: voor mijn kind is het mooiste niet goed ge noeg, dient de praktijk van een baby-in-de-wieg niet uit het oog te verliezen. Al na een paar maan den komen grijpgrage handjes over de rand, bij de eerste gymnas tische toeren al wentelt baby zich op z'n buik. (W)ETENSWA ARD Hoewel de belangstelling voor slaatjes in de zomermaanden uiteraard groter is dan in het voorjaar zorgt een koud voor- of tussengerecht ook nu voor de nodige afwisseling. De groen ten, die hierin rauw worden verwerkt leveren ons de nodige vitamines. Vooral knolgewassen, geraspt en aangemaakt met wat zure room, zijn heerlijk evenals rauwe zuurkool (rijk aan vita mine C), die hierdoor zacht van smaak wordt. Garnalenhapje Boven: Pyjama's van wollig en elastisch katoen zonder knoopsluitingen. Links: een jongensregenjas met teddyvoe ring middenvoor. Onder: een fijngeribde katoenen knicker bocker met bijpassende pet. hondsveoege lesjes ge- j ven wordt een aangenaam I kwartiertje J Conclusie: geen ondiepe bak, dot Is gevaarlijk. Conclusie nummer twee: dat helle frêle stippeltjes - gordijntje leeft hooguit vijf tot zes maanden, daarna kan het beter weggehaald worden of het gaat aan flarden. Lange vrouwen kopen bij voor keur een hoge Engelse kinderwa gen, daar passen ze achter en dat staat goed. Waarom kopen die zelfde lange vrouwen vaak heel lage wiegjes? Zeker de eerste maanden doet al dat bukken een toch al gauw vermoeide rug geen goed. Zelfs een commode zou voor zon extra lange moeder zou beetje op maat gemaakt moeten worden, zoals we ook aangepaste aanrechten op werkhoogte ken nen. Ledikantjes met verstelbare bodem worden wel gekocht; dan zie je Het Kind immers goed en als ie later groter dus gevaarlijker wordt, laat je hem diep in z'n bed wegzinken. Die zichzelf wegcijfe rende moeders toch! Zo'n hoge slaapplaats voorkomt bukken en als 't kind in de diepte ligt is ie al weer groot genoeg om zelf wat overeind te komen, zodat de af stand moeder-kind toch niet zo groot blijkt. Wie kans ziet bij alle vreugde en vertedering om de aanstaande nakomelingschap nuchter te blij ven, realiseert zich gemakkelijk, dat een reiswieg op rijdend onder stel een bijzonder praktische op lossing is voor de eerste maanden. Niet zo lief? Kom nu, ook het ver guisde „stijfselkissie" is een schat tige wieg, wanneer daar een hef pril kopje boven de geborduurde lakentjesrand uitsteekt. En de grote ruime ledikantjes, die vaak uit praktische overwegingen al voor een pasgeborene worden ge bruikt, vallen eveneens altüd mee zodra ze eenmaal aangekleed en bewoond zijn. Maar die kun je niet even in een zonnige kamer of op het balkon zetten, dat is het niet te verwaarlozen pluspunt van welke vorm van rijdende wieg ook. Met snufjes moeten we soms wat conservatief-terughoudend zijn. Een ledikantje met los bovenblad als aan kleedtafel is handig, maar maakt een kastje voor luiers en kleertjes niet overbodig. Een bed dat tevens als box dienst kan doen, lijkt het ei van Columbus. Dat is het ook voor angstig klein behuis- den die werkelijk met elke centi meter ruimte moeten woekeren. Dan tel je het nadeel van kind wakker, beddegoed er uit; kind moet slapen, speelgoed weg en bed degoed er weer in, waarschijnlijk minder zwaar dan een extra sta- in-de-weg. In andere gevallen be tekent dat verhuizen alleen maar dubbel werk. Grootouders, die zich opnieuw voor kleinkinderen gaan inrichten, komen echter weer wèl bU dergelijke vernuftige meubelen terecht. Snoezige bedjes zie je, met nog snoeziger (plak) plaatjes er op, maar tegen de tijd dat uw kind zich het kaboutertje of beertje op z'n ledikantje bewust wordt, kunt u het plaatje niet meer zien. Lekker felle verf of een an dere voorstelling over het afge leefde beertje heen, zou in zo'n geval de oplossing kunnen zijn. Waarom geen hoofd- of voeten eind met schoolbordenverf (zo zijn ze zelfs in de handel) of met een plaatje kurk of zacht- board, zodat het kind al van jongs af aan z'n fantasie en z'n prentbriefkaarten kwijt kan? Een kinderbedje dat een beetje hoog op de poten staat, is fijn om speelgoedkisten onder te schui ven. Misschien kunt u het met kant-en-klaar materiaal af, zoals de voordelige spaanplaatdozen. Een klein opstaand randje of een blokje aan weerszijden houdt ze dan als laden op hun plaats. Wanneer u kisten op maat laat maken houd uzelf dan wel in toom. Als je op Je buik op de grond liggend die zee van ruimte onder de kinderslaap plaats aanschouwt is het meer dan verleidelijk dat vacuum helemaal te willen benutten. Blijf redelijk: zo'n kist mèt inhoud moet te trans porteren zijn van boven naar be neden of van links van 't huis naar de woonkamer rechts. En tus sen de twee of drie kisten in er gens een opening van vijftien tot twintig centimeter om bij het toe dekken van Klaasje de tenen on der het bed te schuiven is echt niet zo gek. Waar huisvrouwen in de woningbouw iets in de melk te brokkelen hebben, pleiten zij ook voor een terugspringende plint bij het aanrecht. Evenals de keuken mag de kin derkamer bekeken worden als een werkruimte die zo praktisch moge lijk moet worden ingericht. Maar we hébben hier met le vend materiaal te doen en nog wel met een baby en dan wordt de grootste cynicus gemakkelijk onpraktisch romantisch. Een wieg en een commode in dat ka- 4 beschuitbollen, boter, bloem, 14 liter melk. 150 gr. garnalen, 50 gr. geraspte kaas, kruiden, peterse lie. Hol de beschuitbollen uit en leg er een paar kleine klontjes boter in. Maak van boter, bloem en melk een dikke, gladde saus. Maak deze op smaak af met zout en kruiden en roer tot slot de garnalen en fijn gesneden peterselie erdoor. Vul de beschuitbollen met deze ragoüt en strooi er de geraspte kaas over. Zet de bollen enkele minuten in een voorverwarmde oven. mertje, leuke gordijnen, doude- rideine prentjes aan de muur: kom maar lieve kleine. Als het een minimaal hokje betreft rei ken de mogelijkheden niet ver der. Maar in ruimere vertrekken zou het ook anders kunnen. Een wieg of ledikantje, natuur lijk, maar in plaats van de zelden onoverzichtelijke en toch nooit zo overdadig royale commode een gro te tafel met daarop een aankleed kussen. Bij baby's bad beurt passen alle benodigdheden en de kleertjes gemakkelijk naast het kussen, de was die van de UJn geroetsjt is komt op die tafel om op te vou wen, het nylon net van de luier- was-centrale wordt er op leeg ge schud, zodat het niet overdreven is van een werkblad te spreken. On der die tafel kan een ladenkast staan, een oud, weer fris geschil derd schrijfbureau of een rasechte oommode. In een flinke kamer komt misschien een echte halfhoge ladenkast die samen met het ledi kantje in dezelfde uitvoering de eerste aanzet vormt tot een kom pleet kinderkamer-ameublement. Het bijpassende stoeltje naar maat kan nog even wachten Voorlopig is het belangrijker dat de moeder een gemakkelijke zit plaats heeft, liefst met armleunin gen. Het hondsvroege en zielig-late flesjes geven of voeden kan door een ontspannen houding een aan genaam kwartiertje worden. Later denkt mama met weemoed terug aan dergelijke momenten in zo'n speciaal baby-kamertje, dat eigen lijk altijd een zonnige aanblik biedt zo lang het kind er gedij dt en z'n tevredenheid uitkraait. Een tailleur in de zomercol lectie van Carven. In mijn achterhoofd duikt plotseling een herinnering op: Henk was nog maar Hen- kie, een klein, eigenwijs knaap je van een jaar of zes, mollig, naïef en grappig. Met een ern stig gezicht deelde hij mede: .Mammie, als ik later groot ben, neem ik de baby mee". Die baby was Marian, ons aankomend tienertje van nu. „Moet dat kind nou altijd zo hin derlijk vlak voor de kachel zitten?" gromt Henk op een kille avond. „Ze denkt alleen aan zichzelf. Vooruit meid, schik een eindje op, Je bent hier niet op een onbewoond ei land!" „Kan dat kind nou niet eens haar kop dichthouden", jammert Adriaan. „Ik zit te lezen!" Neen, het klinkt niet vriendelijk meer en ik vraag mij af: waar is die verte derende broederliefde van tien jaar geleden voor het kleine zusje ge bleven? Voor de baby smolten ze weg, die twee grote broers. Aan het schoolkind ergeren z© zich paars. Toen droegen ze het zusje op han den, nu prevelen ze ontstemd: „De vent die zusjes heeft uitgevonden hadden ze moeten vierendelen". Overigens was de baby niet het enige wat mijn zoons wilden bewa ren en meenemen later. Adriaan had op zijn bed een roze dekentje, waaraan hij bijzonder gehecht was en waarvan hij zich voorstelde dat het hem zijn leven lang zou bege leiden. Adriaan echter groeide flink, het dekentje niet. Ten slotte be landde het in de doos van onze poes, diende als kraambed en eind- digde in de vuilnisemmer. HOEVEEL dingen waren er niet waaraan zij tien jaar gele den hingen met heel hun hart, waarop zij doodzuinig waren, waarnaar geen vinger mocht wijzen en wat zij in elk geval Moederlijke ligt voor de hand In Ieder huls zouden „meenemen"? Speelgoed jes, bepaalde boeken, tekenin gen, foto's verzamelingenHet spul ging in de loop der jaren de weg van alle stof: regelrecht naar de vernietiging en ze den ken er nu nooit meer aan terug. Als kind kun Je Je blijkbaar niet voorstellen dat je ooit van iets wat je dierbaar is, afstand zult moeten doen. Je begrijpt nog niet dat leven ook verliezen betekent. Dat alles om Je heen verandert, verslijt, ver oudert. Je gelooft dat Je eeuwig zult voortleven, dat je altijd Jong zult blijven, dat Je tot in lengte van dagen van diezelfde dingen zult hou den en dezelfde denkbeelden zult blijven koesteren. Kortom: Je zweert bij de verstarring. Maar dan vallen de eerste klappen en meestal komen ze hard aan. Je ver liest Je poes met wie Je opgroeide en die je speelkameraadje was. Het beest sterft van ouderdom, doch je begrijpt het niet en dat maakt het verdriet des te heviger. Je verliest een dierbaar speelkameraadje, met wie Je Jaren had opgetrokken en alles gedeeld omdat het gaat ver hulzen. Je verliest gaandeweg Je belangstelling in speelgoed, in boe ken die je enige jaren tevoren placht te verslinden, in spelletjes die Je eertijds in een roes van ge lukzaligheid brachten en die je nu opeens gaan vervelen. Opgroeien wil zeggen: interesses en bezit tingen opgeven. Groot worden be tekent: afstand doen, verder gaan, achterlaten. Dat schept een leegte. De nieuwe interesses komen moeizaam naar boven, de oude sterven snel af. Je bevindt Je in een niemandsland van onzekerheid en een vertwijfeld zoe ken naar waarden. De oude dingen boeien niet meer, de nieuwe zijn zo erg nieuw, zo weinig vertrouwd, zo griezelig. Je hebt het feit dat alles om je heen voortdurend verandert, dat je zelf bezig bent te verande ren nog niet geheel kunnen ac cepteren, en telkens vlucht Je te rug in de kinderachtigheden van je jeugd, die toch niet meer bevre digen. Of om het met een geleerd woord te zeggen: Je zit midden in de pre-puberteit, die bijna nog moeilijker te doorstaan is dan de echte puberteit. DAT is het onbehaaglijke tijd vak waarin onze dochter, de voormalige snoezige baby, zich nu bevindt Ze zoekt. Ze speelt, maar tamelijk lusteloos. Ze rede neert, maar heel naïef. Ze rebel leert, omdat ze de overgang voelt aankomen maar er nog niet voor klaar is. Dat maakt haar lastig, onhandelbaar, oneven wichtig. Dat maakt dat de gro te broers zich aan haar ergeren, want zij hébben dit stadium al lang achter de rug, ze zijn het zelfs weer vergeten. Nog houdt Marian vast aan de dingen uit haar prille jeugd: een pop, een doosje met kralen, een plakboek, een winkeltje. Nog grijpt ze er soms naar om aan de eisen van het nieuwe leven te ontkomen. Maar de geestdrift is er uit; voor goed. Ze begrijpt alleen niet waar om. En wie zal het haar duidelijk kunnen maken? THEA BECKMAN (Advertentie) Dit kan....maar voor de afwas zijn ze ideaal! DDDDD Uutinhn, tm ftmliirl na HtJmm Almlo

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11