A auteur ereldbekende uhamel -82- gestorven gil| Zorgeloos genieten bij Annie Schmidts musical kunst kaleiöobcoqp hlvea kamp h0utrust '66 OORVECHTER HEENGEGAAN 3 few groot humanist 4n een diep denker Verdwenen Franse componist terecht Prikkelende humor en charmant spel Jenever in ruil voor bouwvergunning -prijs verwierf Duha- „Civilisation" (1914 5.' (Van onze kunstredactie) 11 $2'jarige leeftijd is, na een langdurig ziekbed, gisteren op itenverblijf in Valmondois in het Departement Val d'Oise de beroemde Franse schrijver Georges Duhamel gestorven, nel die van huis uit medicus was. heeft op jonge leeftijd al bekendheid verworven met zijn romans over de eerste wereld- (als „Vie des martyrs" Het leven der martelaars) die officier van gezondheid had meegemaakt. Als een der voor- te vertegenwoordigers van het Franse humanisme heeft hij krschillende geschriften gepubliceerd als „Geographie cor- \el'Burope"waarin hij zich al vroeg als een vurig voorvech- l een verenigd Europa deed kennen. Ook over Nederland. r na aan het hart lag. heeft Duhamel verschillende boeiende fj gewijd, o.a. in zijn uit 1925 daterende ..Suite Hollan- mOok moeten van zijn hand de geschriften worden genoemd hij, als amateur-musicuszijn liefde voor de muziek beleed van verschillende werken ook in het Nederlands werden In totaal zijn van zijn hand 30 romans verschenen. U Duhamel werd 30 juni [parijs geboren. 1914 voltooide Duhamel zijn studie en maakte hij zijn [als schrijver met gedichten, L studies en enkele toneel- Tevens droeg hij zijn hu- fche denkbeelden uit. bel streedin de eerste we- fag als vrijwilliger bij Ver- y»iar hij talloze operaties ver- 'p de beide wereldoorlogen PT luhamel vooral bekend als |r van de Salavin-figuur, de t-mens van goed'e maar te [wil om zijn streven te ver- ISneelgroep Studio nieuwe seizoen Deelgroep Studio is voor het speelseizoen 19661967 als inengesteld: directie Han Su- Bslieke leiding Kees van Ier- isseurs Kees van Iersel en ïreter. s: Marlies van Alcmaer, lonstra, Christine Ewert, Ma- iolet, Loudi Nijhoff, Elsje 3, Dore Smit, Liesbeth Strup- Ingeborg Uijt den Bogaard, rs: Krein ter Braak, Paul iburg, Ad van Gessel, Lex It, Wim de Haas, Carol van fcn, Piet Kamerman, Lou Ad Noyons, Erik Plooyer, lartjes, Henk van Ulsen a.g. in der Vlugt, Frans Vorstman 1 jh Wingens. l|7ft repertoire van het gezel- ifllaan van Samuel Beckett ter eid van diens 60ste ver jaar aantal recente stukken, van auteur Slawomir Mrozek wonderbaarlijke nacht" „Striptease" en „Tango". Koolhaas „Niet doen een nieuw Nederlands Lewis John Carlino „Cages" Ifljjibletalk", van Frederico Gar- „Het kleine theater" (nog i Nederland gespeeld), van „Eh?", met als thema I p tegenover gezag van de jon- prikaanse schrijver Lanford [.Home Free" en „No trespas- p het repertoire blijven „Dag- In een gek" van Gogol, „De van Ann Jellice, „Obaldiade van Rene de Obaldia en donbekend en Architruc", twee -fs van Rot)ert' Pinget. I (Ad ver tent/ie) igerherdenking 4 Den Haag 95' herdenking vande 50ste f8 van de componist Max Reger 1 Pfogramma voor het concert :Oei in de Dekanale kerk van p vastgesteld en een ere- Wjl gevormd. 'Wjoncert wordt georganiseerd ^aanbeveling van de ambassa- 11 de Bondsrepubliek Duits- H. Knoke. leiding van Cor Backers ®en programma vertolkt door '"Uwenkoor Haags Vocaal En- het mannenkoor „Cantemus het Dordrechts Katholiek en de solisten Harriet adpc', alt, Anton Trommelen, 'Dulci Ouwerkerk, viool, Wim ""tingsveld, hobo, en Jan orgel. •d worden: Passacaglia op. Ictus op. 59, Fantasie und B-A-C-H, „Lobt Gott ihr allzugleich", „lm Fimmel- Haus steht", „Dank saget „Zwei geistliche Lieder", Wiegenlied", „Requiem op. !t uns den Herren preisen", en fuga voor viool-solo, en 'Pt voll Blut und Wunden". In zijn Pasquier-serie geeft Du hamel auto-biografische bijzon derheden. Duhamel heeft veel gereisd met het doel een beter inzicht te krij gen in de geestelijke waarden van eigen land en volk. In het in 1933 verschenen „L'hu- maniste et l'automate" poogde Duha mel de cultuur tegen de gevaren die haar omringen te verdedigen. Het fascisme zag hij eveneens als een aanslag op de humanistische cul tuur van West-Europa. In 1948 begon Duhamel met het schrijven van zijn memoires: „Le I temps de la recherche". In 1937 is Duhamel gekozen als lid van de Nationale Academie voor de geneeskunst en in 1940 als lid van de Academie voor de chirurgie. Hij heeft vele onderscheidingen ont- j vangen, zowel burgerlijke als mili- j Zenuwinzinking (Van onze Brusselse correspondent) De sinds 25 maart „vermiste" Franse componist en dirigent Raymond Legrand, vooral be kend als echtgenoot van de zan geres Colette Renard, is zoals gisteren kort gemeld terecht. Hij verblijft in een Brussels zie kenhuis, waar hij wordt ver pleegd voor een zenuwinzinking Een Brusselse neuroloog, dr. Robert Marechal, die Legrand behandelt, heeft verklaard dat deze nog ver scheidene weken in de kliniek zal moeten blijven. Zijn toestand baart echter niet de minste zorg. Verdere mededelingen heeft dr. Marechal, zich beroepend op het beroepsgeheim, niet willen doen. Colette Renard is gisteren per auto uit Parijs gekomen om haar man te bezoeken. Men zal zich herinneren dat zij er van overtuigd was dat haar man nog in leven zou zijn, ook toen zijn auto ergens bij een kanaal in noord-Frankrijk was teruggevonden. Zij voerde o.a. het motief aan dat Le grand een uitgebreide garderobe had meegenomen en dat men zoiets niet deed wanneer men zelfmoordplannen had. Legrand was weggelopen nadat dé musical „Jeanne Vérité" van hem Een scène uit de musical Heer lijk duurt het langst" (Foto L.D./Holvast) heeld. over Jeanne d'Arc, opgevoerd in het Medranocircus in Parijs een volledig fiasco was geworden en hem niet on belangrijke schulden had bezorgd. GEORGES DUHAMEL Première ballet Rooms" Op maandag a.s. zal het Ned. Dans Theater in de Kon. Schouw burg te Den Haag in een volledige nieuwe instudering het ballet Rooms ten uitvoer brengen van de choreo grafe Anna Sokolow op muziek van Kenyan Hopkins. Dit ballet dat enige jaren van het repertoire van het Ned. Dans Thea ter was verdwenen en waarvan de première plaatsvond in maart 1960 werd door de choreograaf Benjamin Harkarvy aan de hand van inder tijd gemaakte filmopnamen geheel opnieuw ingestudeerd. De solistische rollen zullen worden vertolkt door: Willy de la Bije, Jaap Flier, Charles Czarny, Job Sanders en Martinette Janmaat. Het ballet Rooms geeft uitdrukking aan de eenzaamheid van de mens temidden van zijn medemensen. De kamers zijn acht appartementen in een flatgebouw, op het podium een voudig gesuggereerd door stoelen. In elke kamer krijgt het geestelijk iso lement op zijn eigen manier gestalte. De ene bewoner droomt zich een an der leven, een tweede tracht aan de eenzaamheid te ontkomen door zich van de ene roes in de andere te storten, een derde leeft zijn gevoel voor leegheid uit in een jachtige, nutteloze activiteit; anderen geven zich over aan onvervulbare verlan- jgens of aan dagdromen. I Een figuur raakt door de eenzaam heid in paniek en de laatste zoekt de eeuwige vergetelheid^ Deze worste ling met steeds hetzelfde probleem beleven zij naast elkaar maar zon der elkaar: eenzaam en wanhopig. Dichter Brodsky uit gevangenis De Russische dichter Josef Brod sky is uit de gevangenis ontslagen en zal binnen enkele weken een nieuwe dichtbundel publiceren. Brodsky, een 25-jarige joodse in tellectueel, is in 1964 veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid wegens „para sitisme". Hij had in een aantal ge dichten de levenswijze in de Sow- jet-Unie gekritiseerd. Dit deed in binnen- en buitenland veel stof op waaien en heeft tot protesten geleid. Na het begin van zijn straf is weinig meer van Brodsky gehoord. Zijn vrienden in zijn geboorteplaats Leningrad gingen niet in op vragen over hem. SCHILDER CARRA -85-OVERLEDEN Carlo Carra, schilder en kunst criticus wiens werk over de ge hele wereld tentoongesteld wordt, is gisteren in een zieken huis in Milaan overleden. De 85- jarige futuristische schilder was dinsdag opgenomen. Carra was één van de grond leggers van de futuristische be weging in de schilderkunst in 1909. In 1916 begon hij te ex perimenteren met abstract schil deren. Zijn leven lang heeft hij een hernieuwing van de Italiaan se schilderkunst voorgestaan. Hij heeft vele boeken over kunst geschreven. Zijn schilde rijen, waarvan vele bekroond zijn op internationale tentoonstellin gen, zijn te zien in musea in Ro me, Milaan, Florence, Turijn, Berlijn, Boedapest, Parijs, Mos kou, Buenos Aires en Los Ange les. Hij was lid van de Academie van Buenos Aires en was met goud onderscheiden door de stad Milaan en de regering van Hon garije. „Le Renard" in de Strawinskyeyelus Op 7 mei zal onder leiding van Willem van Otterloo in de Strawin- sky-cyclus van Het Residentie-Orkest in Den Haag in samenwerking met het Ned. Dans Theater „Le Renard" worden uitgevoerd, te zamen met de reeds eerder aangekondigde „Danses concertantes." Het Ned. Dans Theater heeft aan de Amerikaanse choreograaf John Butler de opdracht gegeven een nieu we choreografie voor „Le Renard" te ontwerpen. Butler, die tweede paas dag uit New York in ons land is aan gekomen, heeft reeds eerder voor het Ned. Dans Theater choreografieën gemaakt voor de balletten „Sebas tian" op gelijknamige muziek van Menotti, en „Hadrianus" op muziek van Robert Starer. Butlers succesvolle choreografie voor de .Carmina Burana", studeerde hij in 1962 in met het Ned. Dans Theater. De decors en kostuums voor „Le Renard" worden ontworpen door Ro ger Chaillout. De rollen van de vos, de haan, de kat en de geit worden gedanst door resp. Charles Czarny, Jaap Flier, Marian Sarstadt en Han Ebbelaar. Als vocalisten werken mee: Serge Maurer (tenor)Willy van Hese (tenor), Peter van der Bilt (bas) en Jules Bastin (Jbas). Het ligt in de bedoeling om „Le Renard" in het programma van het Holland Festival op te nemen. Heerlijk duurt het langst Een opgetogen K. en O.-publiek dat de Schouwburg tot in de nok vulde, heeft gisteravond zorgeloos kunnen genieten van een op Nederlandse bodem ontstane en' onder voortreffelijke leiding ontbloeide vlotte opvoering van de door Annie Schmidt geschreven musical Heerlijk duurt het langst" Op hetzelfde niveau handhaafde zich tevens Winnifred Bosboom als Emma, zijn charmante secretares se en maitresse. Freddy Albeck vol tooide het viertal dat de musical droeg en tot succes voerde, als de charmeur Lars. Van de andere rollen, die zonder uitzondering goed bezet waren, ver dienen Leen Jongewaard door zijn •-komische vertolking van de kruidenier, Francine van der Linden als de dochter Pink en Bob van Houten als haar standvastige aan bidder nog met ere genoemd te worden. De schrijfster heeft zich in dit genre, dat haar klaarblijkelijk ge heel „ligt", volkomen kunnen uitle ven. Met haar eigendommelijk ge voel voor humor en frappante tegen stellingen heeft zij de problemen \an huwelijk en de opgroeiende mo derne jeugd gekruid, de dreigende breuken met vaardige hand doen ontstaan en met milde humor ve- Conny Stuart (aan haar werd de musical opgedragen) vertolkte de vrouwelijke hoofdrol met volledige inzet van haar gaven in dit genre, in markante gelijkgerichtheid met de prikkelende humor van de schrijf ster. Zij werd daarbij terzijde ge streefd door André van den Heuvel als haar man Ido, die hiermee een éclatant bewijs leverde van zijn veel zijdigheid als acteur. Vyi&nvL/ doet u goed, elke dag wéér Burgemeester De Ranitz solist lustrumconcert De aantrekkelijk en gemakkelijk aansprekendle muziek werd onder lei ding van Harry Bannink correct uit gevoerd. Het koor en ballet bleek goed ge schoold en getraind en zorgde als zodanig voor plezierige afwisseling. De stemming was er al bij de eer ste scène in het warenhuis geheel in. Zij ontlaadde zich doorlopend en in stijgende lijn na elke scène in kla terende bijval, om aan het slot uit te groeien in een langdurige, staande gebrachte huldiging van een dank baar publiek. Namens K. en O werden fraaie bloemen aangedragen voor Conny Stuart, Winnifred Bosboom en Francine van der Linden. Heden morgen- en zaterdagavond volgen reprises. B.H. van de Lustrumtentoonstelling KampHoutrust66 van 15 t/m 20 april a.s., dagelijks van 10-22.30 uur in de Houtrusthal- len, Den Haag. Een feestelijke, rijk ge varieerde expositie op het gebied van kam peren, toerisme en re creatie, waar alles wat u voor uw uitrusting nodig hebt, te vinden is: tenten bungalows caravans kampeer- en bagage wagens zeil- en motorboten kampeermeubilair kampeerkeukens kampeervoeding watersportbenodigdheden sport- en vakantiekleding sportartikelen Groot voorlichtingscentrum. Terras „Touristicana"; Himalay a-expeditie elke avond volksdansen; kampeerprjjsvraag; gratis foto van elke bezit- ter van een entreekaart nummer, eindigend op 55; modeshows en nog vele andere attracties. TOEGANGSPRIJZEN Volwassenen f 1,50 per persoon Kinderen tot 14 jaar f 0,75 per persoon Scholieren, mits onder geleide f 0,50 per persoon Groepen volwassenen van tenminste 35 personen f 1,00 per persoon De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, is een van de medewerkers aan het door stu denten, docenten en medewerkers van de Rijksuniversiteit in Utrecht te verzorgen universiteitslustrumcon- cert op 20 april in Tivoli. HU speelt César Francks „Varia tions Symphoniques" met het uit al le studentenverenigingen samenge stelde orkest. Ook werkt een acade misch koor mee onder leiding van universiteitscantor Jaap Hillen. Uit gevoerd wordt ook het door Herman Strategier speciaal voor dit lustrum gecomponeerde werk voor koor en Het resultaat is dan ook niet uit- orkest „De maagd van Wognum". gebleven. Men zou op het dep ar te (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid stelt op het ogenblik een intern onderzoek in naar de juistheid van de uitlatingen, die de heer C. J. M. Bolmers, direc teur van de Schiedamse sporthallen, in een interview met het Algemeen Dagblad zou hebben gedaan over de wijze, waarop hij een bouwvergun ning voor een nieuwe sporthal heeft weten te bemachtigen. In dat in terview wordt gesuggereerd, dat de heer Bolmers de betrokken vergun ning heeft losgekregen dank zy de flessen jenever, die hij meenam op zijn reizen naar het departement in Den Haag. „Ik heb uren zitten praten by de heren in Den Haag. Flessen jenever heb ik neergezet bij de bureaus van de ambtenaren. Ik ging buiten de bezoekuren om naar binnen en heb tientallen malen getelefoneerd", zo zou de heer Bolmers hebben gezegd. ment zo genoeg van de Schiedamse directeur hebben gekregen, dat men snel de vergunning verstrekte om van hem af te komen. Op het mi nisterie wordt thans nagegaan of de betrokken ambtenaren inderdaad je never hebben geaccepteerd, dan wel aangeboden gekregen. Het onderzoek is nog niet afgesloten. De sporthal wordt op 23 april geopend door jhr. mr. Feith, voorzitter van de Ned. Sportfederatie. Rode opstand in Siam neergeslagen Negenhonderd communistische op standelingen in het noordoosten van Thailand (Siam) hebben zich overge geven. Dit is gisteren door de rege ring bekendgemaakt. Deze ging eind vorig jaar over tot een grootscheeps- militair offensief tegen „verzetsstrij ders" in de afgelegen gebieden in het noordoosten. ~~UDAO 14 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7