's. J. de Wit (Leiden) mei met emeritaat Ds. De Tombe (Leiden) dinsdag zeventig jaar tijdelijk98ct STOR VAN HERVORMDE PREDIKANTEN I 1 Aanmelding cdvan eerstejaars medici en tandartsen *4 Studie nieuwere godsdienstige ontwikkelingen in Indonesië Leids theoloog naar Djakarh Bouw brug over de Zijl vordert Talenpracticum ook voor liet Lager onderwijs? Waterpoloteam won royaal van Oxford BEELDJE MET ZWARTE VERF OVERGOTEN... VAN SCHEEPVAARTKANTOOR NAAR KANSEL NOG STEEDS ACTIEF V ollevbaltoernooi DURE MENU'S Mislukte overval fDERDAO 14 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 2 Advertentie pe provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland heeft aan de festor der Leidse hervormde predikanten, ds. J. de Wit, in ver- NLd met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met in- Lg van 1 mei a.s. emeritaat verleend. ar BIJNA 33 JAAR 3tn PREDIKANT IN DE SLEUTELSTAD m _Jh« Vf Ds. De Wit, die byna 33 jaar de fjse gemeente als predikant dien- werd op 12 januari 1901 uit een loudersgezin te Noordwijkerhout iren. Hij bezocht eerst het Ste ile Gymnasium te Leiden, waar verder ook aan de Leidse Univer- theoligie studeerde en zijn kan- ats- en ook zijn kerkelijk voor- Uend ezamen aflegde. ie heer De Wit in septem- door het provinciaal kerk uur van Zuid-Holland was toege- tot de evangeliebediening in fed. Herv. Kerk en hij van no- i'm'Tber 1926 tot jimi 1927 eerst ruim nenlhalf jaar by prof. dr. F. W. A. Tchlïff, toen nog predikant te Heem- werkzaam was geweest als irediker werd hij op 19 juli 1927 K jf dr. L. D. Terlaak Poot beves- als predikant van de hervorm- ieente van Vollenhove in de Kampen, januari 1930 verwisselde ds. De deze gemeente met die van Leid- idam. Op 23 juli 1933 werd' hij ds. P. Hofstede, thans emeritus iikant te 's-Gravenhage, beves- als predikant van de hervorm- het jfgemeente van Leiden, waar hij beroepen in de vacature van llijkens een mededeling van minister van Onderwijs en Volk genschappen moeten dege- skun vo°rnemens zijn in het n. liejaar 1966/67 de studie in geneeskunde (artsenstudie) Ie studie in de tandheelkun- le beginnen, zich uiterlijk 31 a.s. schriftelijk aanmelden lapvéresp. de commissie plaatsing 'en' Itejaarsstudenten geneeskun- 4 Jr. of de commissie plaatsing ur°'i r eiaa r ss t u de n t e n tandheel - L ide, beide in Utrecht geves- deze commissies zün vertegen - 14 idigd de instelling van weten- »nd. Uppeijjk onderwijs, waaraan de lie in de geneeskunde of tand- jpdê mogelijk is. p hun aanmelding ontvangen de t", Kfirant-studenten een formulier r.Zotin zij alle gegevens moeten ver- r* ^ikken, die voor een doelmatige Reling van de beschikbare plaat- 8/jJvto belang zijn. 2 30 'Eerste steenlegging 1NGE' ulo/niavo-sehool 1—4 voorzitter van het bestuur van Richting Roomskatholieke Scho- dr. G. W. M. Kallenberg, legt op ag 25 april om vier uur de steen voor de nieuwe ulo,' jo-school aan de Surinamestraat. e Simavi-collecte, die onlangs in den werd gehouden, heeft 6241,95 opgebracht. Advertentie m IRTB ZOEKT EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. leges en commissies. Zo was hij o.a. van 1933 tot 1955 scriba eerst van de algemene kerkeraad en nader hand van de Centrale Kerkeraad van de hervormde gemeente; van 1938 tot 1944 ongeveer zes jaar lid van het classicaal bestuur van Lei den; van 1946 tot 1952 ongeveer zes jaar kerkvisitator in de provincie Zuid-Holland en vele jaren voorzit ter van de plaatselijke afdeling Lei den van het Nederlands Bijbelge nootschap. Afscheid in Pieterskerk DS. DE WIT nu wijlen ds. A. D. Meeter, die in juli 1932 naar Wageningen was ver trokken. Ds. De Wit is in de Sleutelstad eerst ongeveer vijfentwintig jaar werkzaam geweest in de wykge- meente „Rembrandtwyk". Sinds 1958 is hij geestelijk verzorger van het Diaconessenhuis en als zodanig dient hij nog de hervormde gemeente van Leiden als predikant met bijzonde re opdracht. Verder is ds. De Wit sinds 1941 geestelijk verzorger van de psychiatrische inrichting „Ende- geest" te Oegstgeest. Ds. De Wit heeft tijdens zijn lang durige ambtsbediening als predikant van de hei*vormde gemeente van Leiden vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in verschillende col- Ds. De Wit zal zondag 1 mei in de Pieterskerk zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk neerleggen en afscheid nemen van de hervormde gemeente van Leiden. Na zijn emeritaat zal ds. De Wit te Leiden blijven wonen als emeritus predikant en nog een deel van zijn activiteiten blijven ont plooien. Het ligt niet in zijn bedoe ling om nog ergens bijstand in het pastoraat te gaan verlenen. Insluiper betrapt Een 26-jarige Leidse betonwerker werd op heterdaad betrapt, toen hy gisteravond omstreeks tien uur een winkel in de Janvossensteeg binnen sloop. De insluiper is geen onbekende bij de politie. Oneerlijke controleur Een 24-jarige controleur uit Bos koop heeft zyn werkgever in Leiden voor f. 600 aan (plastic) materiaal bestolen. De jongeman werkte in een (Ned.) Amerikaans bedrijf aan de Lammenschansweg. De politie heeft hem aangehouden. 21r Knorr Aromat is het moderne stróoi-aroma, de smaakverfij- ner voor tafel- en keukenge bruik. Kent u Knorr Aromat nog niet? Neem dan nü de smakelijkste proef van alle proeven en profiteer van de tijdelijke prijs. Van 1.15 nu voor 98 ct.Na-vulzakje 68ct. Prof. Hidding ontving subsidie De Nederlandse Organisatie i voor Zuiver Wetenschappelijk i Onderzoek heeft prof. dr. K. A. H. Hidding, hoogleraar in de geschiedenis van de godsdien- sten in het algemeen en in de fe- nomenologie van de godsdienst I aan de Leidse Universiteit een subsidie verleend voor het doen I bestuderen van nieuwere gods dienstige ontwikkelingen in In- donesië, in het bijzonder met be trekking tot het godsdienston- I derwijs en de verschijning van godsdienstige literatuur in de Indonesische taal. I Dit onderzoek zal .onder supervi sie van de hoogleraar, worden ver richt door de heer B. J. Boland, in het kader van de voltooiing van diens studie aan de theologische faculteit van de Leidse Universiteit. De heer Boland voltooide in 1941 zyn semi- naristische opleiding aan de Neder landse Zendingsschool thans Zen dingshogeschool in Oegstgeest en studeerde daarna een aantal jaren Arabisch en over de Islam onder lei ding van thans wijlen prof. dr. J. H. Kramers. In 1946 werd hij door de Nederlands Hervormde Kerk, via de raad voor de zending van deze kerk, Huis in aardspleet Een huis by Damascus (Syrië) is van een berg helling in een tien meter diepe aard spleet gestort. De zeven bewoners, leden van één gezin, en vijf op be zoek zijnde kennissen kwam om het Officiële publikaties burgemeester en Wethouders Qen vestigen er de aandacht van «hebbenden op. dat het op grond ae Premieregeling Woningverbete- en -splitsing 1953 mogelijk is in m. Le Bevallen een bijdrage var eldswege te verkrijgen in de kos- an voorgenomen verbetering var commodatie en de indeling van «en. De bijdrage kan onder meer worden toegekend voor ,Q vau een closet met waters uwe- vervanging van een droogcloset ™or het maken van een douche- l^bhngen hieromtrent worder "(■rekt door afdeling Volkshuisves- Proef in Leiden: Donderdag 21 april a.s. zal in het Stedelijk Gymnasium aan de Fruin- laan in Leiden een proef worden ge houden met de toepassing van het zgn. talenrpacticum t.b.v. leerlingen van het lager onderwys. Op 5 juli 1965 stelde de gemeenteraad een kre diet van f. 11.500.- beschikbaar voor de inrichting van een talenpracticum aan het Stedelijk Gymnasium. Ofschoon deze nieuwe methode van taalonderricht in de eerste plaats is bedoeld voor leerlingen van het bad gymnasium, wil men thans onder-1 slist zoeken in hoeverre dit systeem, in sterk vereenvoudigde vorm, ook toe passing zou kunnen vinden bij het talenonderwijs aan leerlingen van la gere scholen. Voor de aanvang van deze proef neming zal drs. H. A. E. Tonkens leraar in de Franse taal- en letterr kunde aan het Gymnasium, om 14.30 uur een inleiding houden. beschikbaar gesteld voor de kader vorming binnen de Soendanese kerk op West-Java. Van 1954 af werkte hy mee in de produktie en uitgave van theologische literatuur in de Indone sische taal door de christelijke uit geverij van de Raad van Kerken in Indonesië te Djakarta. Kennis verouderd In een onderhoud met prof. Hid ding en de heer Boland vernamen wij dat deze studie zich uiteraard vooral zal richten op het godsdienst onderwijs en de literatuurvoorziening zoals deze geschiedenis binnen de Islam, de godsdienst van 90 procent van de Indonesische bevolking. Im mers juist ten aanzien van de Islam dreigt onze kennis te verouderen, daar zy gebaseerd is op publikaties van westere Islamologen over de Is lam in het voormalige Nederlands Indië. Thans zal bestudeerd moeten wor den wat Indonesische moslims heden ten dage zelf schrijven, vertalen en doceren. In het nieuwe Indonesië komt een stroom van godsdienstige literatuur van de pers en de overheid staat er zeer positief tegenover de godsdiensten, zowel tegenover de Is lam als tegenover het Christendom. Zo doet de overheid veel voor het functioneren van het godsdienston derwijs, niet alleen op de lagere en middelbare scholen, maar ook op in stelingen voor hoger onderwys. Daar om zijn in de afgelopen jaren ver schillende typen van opleidingsinsti tuten voor godsdienstleraren opge richt. Bovendien schijnen er van wege het ministerie van godsdienst bepaalde instituten uit te gaan. die een belangrijke rol in de Indonesische samenleving kunnen spelen. Wellicht zyn deze ontwikkelingen vry uniek in de Islamietische wereld en van grote importantie voor Indonesië, zo wel voor de toekomst daar te lande van de godsdienst in het algemeen als van de Islam in het byzonder. Studie-opzet Voor zijn studie in Indonesië hoopt de heer Boland allereerst op de hulp en de medewerking van de departe menten van hoger onderwys en van godsdienst in Djakarta, om zich te kunnen oriënteren ten aanzien van de verspreiding en opzet van de bo vengenoemde moslimse opleidings- en andere instituten, onder andere over hun studieprogramma, de leer stof, de gebruikte literatuur en de verschijnende periodieken. Na oriëntatie in steden als Djakar ta, Bogor en Bandoeng zou gelijk de heer Boland bereids vernomen heeft een bezoek noodzakelijk zijn aan moslimse instellingen van hoger onderwys op Midden-Java (Djokja) en wellicht andere centra in Indo nesië. Volgens voorlopige informaties zou het daarbij mogelijk zyn gedu rende enige tijd een aantal colleges te gaan volgen aan dergelijke instel lingen. Daarnaast hoopt de heer Boland op persoonlijk contact met hoogle raren. auteurs van godsdienstige literatuur en andere leidende figu ren op godsdienstig terrein, alsmede met moslisme intellectuelen, studen ten etc. Voorts zal aandacht geschonken moeten worden aan hetgeen in bi bliotheken wordt uitgeleend en in boekenstalletjes wordt verkocht. Ook kan een verblijf in een kleine plaats wellicht enig inzicht geven in de manier, waarop de nieuwere ont wikkelingen op het gebied van gods dienstonderwijs en literatuur daar zyn doorgedrongen. Voor deze studie zal natuurlijk veel literatuur in de Indonesische taal moeten worden aangeschaft en verwerkt. Stedenwedstrijd tussen Leiden en Oxford Advertentie VERLOVINGSRINGEN De jeugdzwemwedstrijd, die giste ren in het kader van de stedeontmoe- ting OxfordLeiden in het Cowley- erd gehouden, eindigde onbe- beide teams behaalden zes overwinningen. By de waterpolowed- strijd bleek echter dat de Britten nog heel wat te leren hebben. Leiden maakte er een schuttersfeest van en won met 101. De gedetailleerde uitslagen luiden: (jongens) 100 yards vrye slag: 1. L. Campbell (O) 61,-, 2. T. Cusden (O) 64,8; 100 yards schoolslag: 1. P. Cox (O) 75.1, 2. H. de Zwijger (L) 80,0; 100 yards rugslag: 1. W. v. Ruben (L) 72,0, 2. T. Deacon (O) 80.0; 100 yards vlinderslag: 1. P. Thomsom (O) 67,2. 2. H. Versluis <L) 80.8; 4 x 50 yards wisselslag: 1. Oxford 2.07.6. 2. Leiden 2.08.9; 4 x 50 vrije slag 1 Oxford 1.51.8. 2. Leiden 1.58.8. (Meisjes): 100 yards vrije slag: T. Mioch iL) 67,3, 2. P. Slagwein (Li 69.2; 100 yards rugslag: 1. E. May (O) 79.8. 2. M. Brouwer (Li 86.5; 100 yards schoolslag: 1. G. Eradus (L), 2. M. Hutchinson (O), beiden 85,0: 50 yards rugslag: I. Mioch 36,3 (L), 2. A. Dawson (O) 37.2; 4 x 50 yards wis selslag: Leiden 2.27,5, 2. Oxford Met het slaan van de laatste paal in de toekomstige afrit in de richting Hoogmade werd van daag een mijlpaal bereikt in de bouw van de brug over de Zijl. die straks een verbinding zal ge ven met de Willem de Zwijger laan en in de toekomst met het station, via een nog te bouwen brug over de Haarlemmertrek vaart. Op deze paalfundering komt de oprit naar de nieuwe Zijlbrug te rusten. Werkzaam heden. waarmede men nu spoe dig zal beginnen. Op de achter grond de flatgebouwen aan de Parimaribostraat (Foto L.D./Holvast) Scholier aangehouden De politie heeft een 16-jarige Leidse scholier aangehouden, die de vorige week woensdag in te genwoordigheid van twee mede scholieren (17 en 18 jaar) het beeldje voor de Prof. v. d. Leeuw-ulo aan de Van de Bran- delerkade met zwarte verf heeft overgoten. De drie knapen zijn geen leer ling van deze school. Onze stadgenoot, ds. T. de Tombe, die ook na zijn emeritaat, dat hem op 1 mei 1961 werd verleend, de hervormde gemeenten, w.o. die van Leiden, nog regelmatig als predikant dient, hoopt a.s. dins dag zeventig jaar te worden. Izak de Tombe werd op 19 april 1896 uit een kappersgezin te Leiden geboren. Hy bezocht eerst de h.b.s. in zyn geboortestad en was daarna enige tijd werkzaam op een scheep vaartkantoor en op een bank. Na zyn militaire dienstplicht ging hij in de journalistiek, waarna hij tot 1933 nog ongeveer dertien jaar in dienst van de gemeente Amsterdam werkzaam was by de afdeling politie-admini- stratie. In 1932 deed de heer De Tombe staatsexamen gymnasium B, een jaar later staatsexamen gymnasium A. Daarna studeerde hij ongeveer vijf jaar aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1936 cum laude zijn kandi daatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer De Tombe in 1938 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en eerst enige tijd bij ds. J. de Wit te Leiden werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hij op 30 april 1939 door ds. J. de Wit bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Doeveren in de classis Heus- den in de provincie Noord-Brabant. Op 23 juni 1946 verwisselde ds. De Tombe deze gemeente met die van Bladel in de classis Eindhoven, van waar hij ruim een jaar later op 3 augustus 1947 naar die van Zoelen in de classis Tiel vertrok. Vervolgens stond ds. De Tombe nog ongeveer vier jaar te Zalk en Veecaten in de clas sis Kampen. Op 30 november 1952 werd hij door ds. M. Ottevanger, toen nog predikant te Leiden en thans emeritus predikant te De Bilt, beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Jaarsveld in de classis Utrecht. Deze zyn vyfde en laaste ge meente diende ds. De Tombe tot 1 mei 1961, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verlend. Na zijn emeritaat vestigde ds. De Tombe zich in zyn geboortestad. Ds. De Tombe was o.a. lid van de Sociaal Ethische Commissie van het Christelijk Nationaal Vakverbond en bestuurslid van de afdeling Lopik van het Nederlands Bijbelgenootschap en van de Stichting voor Gezinsverzor ging. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de hervormde gemeen te van Jaarsveld gaf ds. De Tombe daarmede de stoot tot de oprichting van een jeugdvereniging. Verder werd daar in die periode ook een jeugdge- bouw gesticht en de hervormde kerk gerestaureerd. Ds. De Tombe heeft bijzondere be langstelling voor talenstudie en inte resseert zich in het byzonder voor Spaans en Russisch. Een studie, die hem nog onlangs op tweede paas dag in Leiden in staat stelde tij dens een dienst voor Spaanse werk nemers het door dr. P. L. Schoonheim gesproken woord te vertalen. j De sportvereniging „De Valken" houdt een groot paastoernooi, dat hedenavond begint en vrijdag en za terdag wordt voortgezet. De uitslag van een wedstrijd wordt bepaald door het- aantal gewonnen sets. Bij een gelijk aantal gewon nen sets is het verschil in aantal punten beslissend. In gevallen, waarin niet is voorzien, beslist de organisatie. Het programma voor hedenavond1 luidt: Dames poule A: 19.00 uur: WW 2—Valken 2; 20.00 uur: KVC 4—WW 2; 21.00 uur: Valken 2— KVC 4. Heren poule A: 19.30 uur: KVC 3Valken 3: 20.30 uur: Val ken 2KVC 3: 21.30 uur: Valken 3—Valken 2. Vrijdag: Dames poule B: 19.00 u.: Moriaan 1Valken 1; 20.00 uur: KVC 3Moriaan I; 21.00 uur: Val ken IKVC 3. heren poule B: 19.30 uur: DVO 1—Valken I; 20.30 uur: KVC 2—DVO I: 21.30 uur: Valken I—KVC 2. Zaterdag Jeugdtoernooi voor jon gens: 11.00 uur RaaphorstValken: 11.30 uur: ValkenDSS; 12.00 uur DSSRaaphorst. De Haagse economische politie rechter heeft een boete van f 3000,- opgelegd aan de directie van een bekend café-restaurant in Voor schoten omdat zy sinds 4 oktober 1964 de prijzen had verhoogd met meer dan de toegestane vier procent Het vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van Justitie. De directie van het etablissement voerde geen verweer en was niet ter zitting verschenen. De zaak werd derhalve bij verstek behandeld. 2.29.6; 4 x 50 yards vrije slag: Leiden 2.11,8; 2. Oxford 2.22,2. Intussen heeft een bespreking plaats gehad tussen de comité's van beide steden over de volgende uitwis selingten). In het Leidse comité leeft reeds lang de gedachte de uit wisselingen met Oxford een bredere basis te geven dan die van praktische sport. Ook in Oxford voelt men daar van de noodzaak, reden waarom de comité's voor dit jaar reeds de vol gende afspraak maakte#: in Oxford zal men bezien of het mogelijk is in oktober van dit jaar enige jonge, ge organiseerde veehouders/ landbouwers naar Leiden te sturen alsmede een groep drukkers. Als dit lukt is deze uitbreiding in de beroepssfeer voor een intensievere herhaling vatbaar. Als mogelyke datum voor de grote uitwisseling in 1967 in Leiden werd 12 of 13 tot 21 mei afgesproken. Aan weerszijden zal men nagaan of in het programma schutters, zwemmers, wielrenners, atleten, raadsleden en leden van vrouwenorganisaties kun nen worden opgenomen. Om tot een hoogtepunt te komen in de steden- ontmoeting ook voor het publiek zal het Leidse comité pogen de Oxford City Football Club uit te no digen een wedstrijd te spelen tegen de sterkste Leidse formatie tijdens het pinksterweekeinde. De Oxford- se ploeg komt uit in de top van de Engelse amateurcompetitie. De mogelijkheden voor uitwisselin gen op zuiver cultureel niveau kre gen ruime aandacht. Aan weerszijden zal een uitwisseling op het gebied van jeugdorkesten, amateur-toneel verenigingen e.d. worden nagegaan. Twee mannen hebben gisteravond omstreeks negen uur een overvol gepleegd op het grenskantoor aan de grensovergang Beek in Rijksweg 12 De kassier, de 20-jarige heer Elshof uit Doetinchem, aan wie verzocht werd even geld te wisselen kreeg een klap met een stok op het hoofd. De man raakte echter niet bewusteloos. Toen de beide met een Duits accent sprekende mannen dit zagen, namen ze de benen. Er wordt niets vermist. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Gwendolyn Jacqueline Maria, dr van F. J. van der Poel en L. J. van Dijk; Adriana Maria Johanna dr van P. Plug en J. Dikshoorn; Ro bert Christoffel, zn van O. P. van Zwol en J. Zweistra; Jacoba. dr van H. de Mooij en IJ. de Vreugd; Inez Nynke. dr van K. Terpstra en T. Oostehveld; Dirk Jacobus, zn van A. Qualm en B. C. Brouwer; Menno, zn van M. Bar- kema en C. Pasma: Jacqueline Jeanet- ta, dr van C. A. Viele en J. Noppe; Patricia Pascale, dr. van J F. A Lafav en A. M. Smith. Overleden: F. H. Jansen. 57 laar. man; T. van de Weerdhoi. 92 laar wed. van G. C. A. Werkhoven; C. w! Nieuwenhuys. 76 jaar wed. van J de Groot: C. Haalebos, 76 j A. J. Taffijn: M. J. van man; H. de Pree, 72 Jaar. man; van den Berg. 88 jaar, man; J. M. u. W. Zelle, 69 Jaar, echtgenote van B. Span; D. Sloos, 22 jaar, zoon; C. Web bers, 62 Jaar, echtgenote van P. Gin jaar; J. Duk. 63 jaar, man; P. j. Tel- Ieur, 60 iaar, man; C. H. van den Ak ker. 86 Jaar. echtgenote van D Fas- seur; M. G. O. Gerdes. 18 Jaar, zoon; M. E. Kapaan, 3 dagen, dochter; A H van Diemen, 52 jaar, man. Jaar. wed van i Diest. 65 Jaar,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3