Ledental loopt nog grote partijen steeds terng Oprichter Nederlandse Houtacademie 75 jaar Goed jaar voor geitenfokkerij „Jfe leer nog elke clag" Boskoops invalide meisje (19) 11a botsing met een wegpiraat pONDERDAG 14 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD be verrassing van maart (III) weet vrij goed, wat er onder die le den leeft en houdt daar rekening mee. Zo nodig stemmen de partijen in de Tweede Kamer verdeeld. De teruggang in ledental heeft na tuurlijk ook geleid tot verzwakking van de financiële positie van de par- (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) De veroudering van de vijf grote partijen is gepaard gegaan met een onmiskenbare verzwakking. De oorzaak is tweeledig. De eerste bestaat uit een soort „regeermoeheid". Door de korte en onverwachte perioden van oppositie krijgen de partijen eigenlijk nooit aelegenheid tot zichzelf te komen. Ze moeten elke dag bereid tijen. Deze verzwakking ziin regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Dat leidt tot uitputting en verzwakking. Een „Profumo-schandaal" is in Nederland niet goed denkbaar, omdat de hartstochten in Den Haag nooit zo hoog komen, maar een zekere slaperigheid en gezapigheid ontstaat er wel door het alsmaar-regeren of alsmaar-dreigen-te-moeten-regeren. partij is nu een arbeiderspartij met een intellectuele top. Men kan zich afvragen, hoe lang een arbeider in een doctorandus zijn politiek voor vechter kan zien. De juistheid van de stelling lykt bevestigd door de betrekkelijk gun stige positie waarin de partijen met veel leden verkeren: de A.R.P. en de K.V.P. De leiding van deze partyen Veremgings- malaise Maar belangrijker is de verzwak king door het ledenverlies. Zoals el ke vereniging ondervinden ook de politiekepartüen de gevolgen van de 1 bekende verenigings-malaise. De mensen willen geen lid meer wor- den en als ze lid worden komen ze nooit op de vergaderingen. Zoiets is fnuikend voor de levenskrachten van een vereniging. En dus ook een poli- 1 tleke partij- De ledentallen van de vijf grote politieke partijen zijn de afgelopen jaren voortdurend teruggelopen. Niet snel, maar wel zeker. Het aantal kie- i zers' is echter toegenomen. Dat be- tekent, dat het gedeelte van het Ne- derlandse volk, dat zich vrij actief eet de politiek bezighoudt jaar op i jear kleiner wordt. En dat dus de ba- i sis van de politieke partijen steeds smaller wordt! Daling In het jaar 1959 telden de vijf grote politieke partijen samen 806.000 leden. Nu. zeven jaar later, is dit aantal teruggelopen tot 668.000 le den. Als men het aantal leden ver rekent met het aantal kiezers op de vijf grote partijen, dat blijkt dat er in 1959 nog 6,8 kiezers per lid wa- - dus van bijna iedere zeven kiezers was er één lid van een poli tieke partij. In 1966 is dit aantal kiezers per jli toegenomen tot 8,2. De K.V.P. Jeed het grootste ledenverlies (van <*5.000 naar 350.000). de Partij van de Arbeid daalde van 149.000 naar 138.000 de V.V.D. van 35.000 naar 30.000, de C.H.U. won drieduizend en heeft er nu 50.000. De A.R.P. bleef zoals zij was: ongeveer 100.000 leden. De vermindering van het ledental en vermoedelijk ook de teruglopen de belangstelling van de overblij vende leden, heeft er natuurlijk toe geleid, dat de partijen, de één meer dan de ander vrij le venloze organisaties werden. De par tijleiding ondervindt weinig steun van de leden en ook weinig kritiek. Men is al blij als de noodzakelijke werkjes in de party worden gedaan. Het gevaar, dat daardoor de party - I leiding het contact met de leden daardoor met de kiezers verliest Is niet denkbeeldig. Losse top De party krijgt een losse top, die misschien wel erg goedie ideeën en knappe kandidaten lanceert, maar daarvoor geen of weinig stem heeft. Ook als de partijleiding zijn best doet om de ideeën eerst aan de le den te verkopen lukt dat nauwelijks, want de leden komen niet op de partijvergaderingen en lezen de rap porten niet. Van deze situatie is voor al die P.v.'d'.A. de dupe geworden. De heeft waarschijnlijk vooral het wetenscha- pelijk reservoir van die partijen aan getast. Het wordt voor de partijen steeds moeilijker om hun leden in de vertegenwoordigende lichamen gemeenteraden, provinciale staten, Tweede Kamer te voerzien van de technische en wetenschappelijke gegevens, die onmisbaar zijn voor een Middelbaar Het is begrijpelijk, dat de vijf grote partijen zich druk bezig hou den met de vraag hoe hun drang kan worden uitgebreid en hoe de organi satie kan worden versterkt. Dat men daarby vooral hoopt op een toeloop van jeugdige leden ligt voor de hand. Maar het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat het overgrote -deel van de politiek geïnteresseerde jeugd weinig of geen belangstelling heeft voor de partijpolitiek. Zo wordt, door het uitblijven van voldoende jonge goede controle van het overheidsbe- j leden in de partij, het partijkader en leid. De overheidsmachinerie wordt j het partijbestuur, ondanks de goede steeds ingewikkelder, maar de moge- wil van de partijen de jndruk lijkheid van de volksvertegenwocr- ouderdom versterkt. Partijpolitiek diger om die juiste werking van de j voor de meeste Nederlanders een machinerie te bekijken, wordt steeds jzaak van middelbare dames en kleiner. ren. Rustige protestmars in Amsterdam (Van onze A'damse correspondent). Ongeveer 600 jonge Amsterdam mers hebben gisteravond de kou en de verlokkingen van de t.v.-uitzen- ding van de voetbalwedstrijd Real MadridInter Milaan getrotseerd om een demonstratieve optocht te hou den voor vrijheid van demonstratie, voor reorganisatie van de politie en voor wetswijzigingen, waardoor de burgemeester moet worden gekozen verantwoording over het politie beleid schuldig is aan de gemeente- Het waren er beduidend minder dan de 2 3000 man die de organisa toren, linkse jongeren en studenten organisaties, hadden verwacht. De demonstratie was een uitvloeisel van de incidenten, die op 10 en 19 maart in Amsterdam plaatshadden. Eigen lijk had men haar reeds eerder willen houden. Dit was echter niet mogelijk, omdat óf de organisatoren geen orde lijk verloop van de demonstratie kon den garanderen óf weigerden af te zien van het meevoeren van leuzen, die volgens burgemeester Van Hall niet door de beugel konden. Voorafgegaan door twee politie mannen te paard en twee jongelui, die een spandoek met de leus „reor ganisatie politie" meevoerden, trok ken de demonstranten van Mari An- driessens „Dokwerker" op het Jonas Daniël Meijerplein langs de rand van het stadscentrum naar de markthal len aan de Jan van Galenstraat. De optocht had een ordelijk verloop. Bij de markthallen verzamelden de de- i monstranten zich rondom een 1 vrachtwagen, van waaraf woordvoer- ders van de verschillende organise rende verenigingen hen toespraken. Hoewel de organisatoren van de de monstratie aangekondigd hadden, dat ook drie raadsleden (PvdA, CPN en PSP) zouden spreken gebeurde dit niet. De PvdA en de PSP lieten ver stok gaan. Een wel aanwezig CPN- raadslid zag in overleg met de orga nisatoren van het houden van een toespraak af. I Advrrtentle» Speelkwartier. Tijd voor hinkelen, touwtje springen, krijgertje spelen. Maar ook voor zo'n heerlijke Fyffes banaan. Boordevol vitaminen. Boordevol bouwstoffen. K.V.P.-jongeren met eigen lijst in Den Bosch De jongerengroep van de KVP in -'sHertogenbosch zal voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen met *en eigen lyst uitkomen, nadat zij rich jan de kandidatenlijst van deze Partij in 's-Hertogenbosch heeft ge- distantiëerd. De groep heeft ver- Waard het gemeenteprogram van de KVP als basisprogram te zullen aan nemen, doch met sterke aandacht voor en geïnterpreteerd vanuit jongeren. De jongerengroep van de KVP, die van mening is, dat hun leeftijdsgroep in de kandidaatstelling volgens het Politiek advies niet is vertegenwoor digd, heeft bij de groslysts^emming propaganda gevoerd voor een eigen Kandidaat, die daardoor van een niet verkiesbare naar een verkiesbare Plaats ls opgeschoven. Het plaatselijk nastuur van de KVP verklaarde daarop de groslijststemming ongel dig. omdat de gevoerde propaganda met tevoren bij het bestuur was aangekondigd. De jongeren hebben daarop nog om een garantie gevraagd at wanneer hun kandidaat voldoen- e voorkeurstemmen zou krijgen, hij ok inderdaad in de gemeenteraad itting zou krijgen, welke garantie ™or het bestuur werd geweigerd aarop heeft de jongeren-kandidaat ki1 ^VP-Mjst laten afvoeren floten de jongeren met een 'sen lijst uit te komen. (Van onze Haagse correspondent) „Ze noemden my de artiest op het gebied van de houtsoorten, want ik interesseerde my alleen voor de fijnere soorten", zegt de nog steeds actieve, 74-jarige directeur en op richter van -de Nederlandse Houtaca demie, dr. W. Boerhave Beekman. Hy „beëdigd internationaal hout- expert, weger en meter" is nog altijd de man in Nederland van de fyne houtsoorten: zijn lievelings hout is het kostbare, diepbruine Rio- Palissander. Maandag wordt dr. Boerhave Beek man 75 jaar. 's Middags recipieert hy in Hotel Terminus in Den Haag. Op die dag wordt hem ook het eerste exemplaar van de tweede druk van het door hem samengestelde, ïyvige houtwoordenboek aangeboden. Dr. Boerhave Beekman is een kleine levendige man, die in geest drift ontsteekt, als het over zyn hobby gaat: de archeologie. Zyn werkkamer is bezaaid met allerlei houten beeldjes en voorwerpen, uit vele landien afkomstig. De ouderdom van de voorwerpen varieert echter nogal sterk. Sommige zyn eeuwen oud, andere zyn souvenirs van deze tijd. Trots wyst hy op het geschilderd portret van een somber voor zich uit starende man: de geneeskundige Hermannus BoerhartL, die één van zyn voorvaderen zou zyn. Hoewel dr. Boerhave Beekman bij zijn geboor te van zijn vader alleen de naam „Beekman" meekreeg, is hem „door de Koningin" toestemming gegeven om de naam van zijn moeder Boerhave toe te voegen. Eén van de twee a's is echter ergens by de burgerlijke stand biyven hangen. Het pronkstuk van de werkkamer is een stoel, de reisstoel van de Sjah van Perzië, waarvan het inlegwerk uit een half miljoen deeltjes bestaat. Kleine gouden sterretjes flonkeren op arm- en rugleuning. Dr. Boer have Beekman heeft de stoel via Perzische relaties gekregen, toen hy bezig was met het inrichten van een houttentoonstelling in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Am sterdam. „De waardigheid van de stoel wordt bepaald door degene, die erin zit", staat op de rugleuning. Zuid-Amerika Aan dr. Boerhave's tongval is nog te horen, dat hy is opgegroeid in het noorden. Nadat hij in de stad Groningen de toenmalige MTS had algelopen, kwam hy, bouwkundige, als gemeente-opzichter in dienst van de gemeente Groningen. Het avon tuur trok hem en een paar jaar later reisde hy voor een Engelse firma naar Zuid-Amerika. Daar raakte hij geïnteresseerd in hout Uit de Zuidamerikaanse bos sen haalde hy monsters van meer dan tweehonderd houtsoorten. De typhus maakte echter een voortydig einde aan zUn loopbaan en htJ moest naar Europa terugkeren. „En toen dacht ik: nu moet ik meer van hout te weten komen". Drie Jaar lang volgde luj colleges in Delft. Intussen begon hy ook aan de import van de fynere houtsoorten. Het eerste boek van de hand van dr Boerhave Beekman verscheen ook in die tyd. Er zouden nog een stuk of negen volgen. „En weet u Korte boycot mensa A'dam De Algemene Studentenvereni ging Amsterdam (Asva) heeft de Amsterdamse mensa in de Dam straat bijna een uur geboycot uit protest tegen de per 12 april inge gane studentenmnaltijdenverhoging van f 1.50 tot f 1.80. Meer stninboekregistraties (Van een deskundige medewerker) ..Geef mij maar een kopje geitemelk" zei het Giethoornse ..besje" als ze zich minder opgewekt voelde en de dokter niet over de vloer wou hebben, ..dat helpt mij het best En ze werd honderd jaar Of dat nu aan die geitemelk te danken was? Een feit is het echter dat in kringen van geitefokkers en -houders aan de melk van de ..sikken wel bijzondere kwaliteiten worden toegeschreven. In dit verband wordt ook aan kaas uit geitemelk, geitekaas, wel bijzon dere werking toegedacht. In 1965 heeft rijksconsulent ir. P. Tiersma proeven genomen met het maken van speciale kaas uit geitemelk en de eerste proeven kunnen als geslaagd worden beschouwd. In 1966 zullen ze worden voortgezet. Op een persconferentie werd aan - kaas uit geitemelk bijzondere aan- f 1 60 wiSl hfta'i n hl vï hoogste dacht geschonken. Zo zelfs dat de Li, 7 V blok?eer?en de gevraagde kaas niet of niet in vol- eetzaal door op de trap d_.e tortoe j doende mate kon worden geleverd. Het gaat met de geitenfokkery in ons land wel goed: In het stamboek toegang geeft te gaan zitten. Zy droegen spandoeken met het op schrift: „Mijd de mensa". De actie had een byzonder vreedzaam ver loop. De boycot werd na een uur opgeheven, omdat men rammelde van de honger. werden 712 geiten opgenomen terwijl 1100 lammeren geregistreerd werden, meer dan in het vorige Jaar. Het ledental is echter iets teruggelopen, namelijk met gemiddeld één lid per afdeling. Het bedraagt rond 4000. In het stamboek werden 82 bokken opgenomen, 6 minder dan het jaar daarvóór. Gezien de uitbreiding van de k.i. behoeft deze (kleine) ver- Een zuster van Prins Claus, Theda mindering geen verwondering te Elisabeth Agnes zal zaterdag in Hitz- wekken. acker in het huwelfjk treden nvt De gemiddelde opbrengst der ge- Karl Freiherr von Friesen. controleerde geiten bedroeg in 1965: Prins Claus, die met Prinses Bea- I 840 kg melk met 3,94 procent vet in trix op huwelijksreis is in Mexico, zal I 297 dagen. Het jaar daarvoor waren de plechtigheid niet bijwonen. deze getallen 8,32 x 3,92 in 298 d. wat het prettige is? Al mijn boeken zyn uitverkocht. De totale winkel waarde is een drieëneenkwart mil joen gulden". Tijdens de oorlogsjaren kwam hy in de gijzelaarskampen Haaren en St Michelsgestel. In 1943 werd hij echter weer vrijgelaten en begon driftig te schrijven aan zyn zesdelig „Hout in alle tyden". Van laten drukken en uitgeven kwam niet veel na de oorlog. In opdracht van de Nederlandse regering reisde hy naar Noord-Amerika, Tsjecho-Slo- wakye, Joego-Slavië en Zwitserland om hout te kopen. In 1951 richtte hij de Nederland se Houtacademie op". De hele hout bond en de bond van houtindustrië len stonden er achter. Ze zeiden tegen mij: Ga je gang. Maar als er minder dan honderd zich aanmel den, moet je het ook doen. Er kwa men 280 aanmeldingen Met als devies „lignum superbum est" (hout is het beste) begon dr. Boer have aan zijn schriftelijke cursussen. Thans zyn er meer dan zeshonderd cursisten. Het cursuswerk is voor hem een klein hoewel belangrijk facet. Hy is veel bezig met het onderzoe ken en keuren van hout, in opdracht van regeringen of van houtonderne mingen. Uit zyn tas haalt hy een stuk hout tevoorschijn, Yang-hout uit Thailand. „Kijk eens, hoe onge zond het er uit ziet. Volgens my zit er een soort schimmel in". -fo Dr. Boerhave Beekman met de reisstoel van de Sjah van Perzië. De heer Boerhave Beekman be schouwt zich als een van de weinige echte internationale houtdeskundi gen in Nederland. Zyn secretaresse is het met hem eens. Hij zelf zegt: „Als het om houtsoorten van tie wereld gaat, dan ben ik de man. Er zyn in Amster dam nog wel een paar houtdeskun digen, maar die zyn dat meer op het gebied van vurenhout". Hoewel hy eeriyk bekent, ook in zyn brochure van de houtacademie: „Ik leer nog elke dag en het vak blijft interessant". Zijn kennis op het gebied van hout wordt ook in het buitenland ge waardeerd. In 1956 heeft hy door toedoen van een verzoek uit Tehe- het eredoctoraat gekregen van de internationale academische fede ratie voor wetenschappelijk onder zoek in Azië, Afrika en Europa. Bij zijn voordeur wijst de heer Boerhave Beekman vol trots op een onvolgroeide, met kleine knoppen ge tooide boom: voor een buitenstaan der een of andere den. Het is ech ter een metasequoia, waarvan voor 1944 werd aangenomen, dat dit soort was uitgestorven. In 1944. werd de metasequoia door een Chinees her ontdekt en de heer Boerman Beek man slaagde erin eeu stekje te be machtigen. Over zestig jaar is de boom volgroeid Theda von Amsberg treedt in het huwelijk EEN MAAND GEVANGENIS De hoogste opbrengst was van de vierjarige KS geit Willy 2 no. 2280 KS van C. Verrips in Stolwijk. Ze gaf maar liefst 1990 kg melk met 6,33 procent vet in 302 dagen. De hoogste produktie van de één- en tweejarige geiten was in Friesland, die van de driejarigen in Waalre (N.-Br.)Stal C. Verrips behaalde onlangs op de Rotterdamse paasveetentoonstelling de 1 A en de 1 C prijs der 2- en 3- Jarige geiten. Met de invoer van Toggenburger bokken is het stamboek niet fortuin lijk geweest: twee van drie stierven in 1965. De nog niet talryke afstam melingen maken wel een goede in druk. In zeven provincies werden provin ciale geitenkeuringen gehouden, maar niet in de beide Hollanden. Zuid- Holland is, op Friesland na, de grootste afdeling en er heerst hier veel belangstelling voor de fokkerij. Er kwamen uit diverse landen aan vragen voor de aankoop van geiten en bokken. Griekenland nam weer de meeste geiten af, n.l. 445 stuks. Er zyn in het verleden wel eens minder goede geiten uitgevoerd, controle op de export was er niet. Er wordt naar gestreefd deze export in betere banen te leiden, zowel in het belang van de export als in die van de eigen stamboekhouding. Stalkeuringen leerden dat er aan huisvesting en verzorging der dieren nog heel wat verbeterd kan worden. Met opfokwedstrijden van lamme ren heeft vooral de jonge afdeling Berkel een heel aardige beurt ge maakt. Advertentie Toen Bea zwaargewond uit de auto van haar vriendin werd ge haald kon zij nog niet bevroeden dat nooit weer in haar leven op weg zou gaan naar een danspar tijtje. Gisteren vertelde haar vriendin de Haagse politierech ter het verschrikkelijke nieuws: Bea's enkel zal altijd stijf blijven. Zij zal altijd een hoge schoen moeten dragen. Bea zelf kon niet ter zitting getuigen hoe de aan rijding met de wegpiraat zich had toegedragen. Het 19-jarige meisje ligt nog steeds te bed in de ouderlijke woning in Boskoop, met een dijbeenfractuur en een verbrijzelde enkel. FLORA NOVA 1966 te BOSKOOP van 817 april a.s. Openingsuren werkdagen 10—22 uur. Zondagen: 12—22 uur. beid. Hij wilde niet mee terug. Maar de automobilist greep hem bij een arm en voerde hem met geweld mee, tot de man besloot uit eigen beweging hem te vergezellen. j „Ik had niet meer dan vier glazen VI Kpp .niqn AA Al» tl <T cognac gedronken", verklaarde de ivIVIIlclII VCCl 11^ scheepstimmerman uit Zoeterwoude gisteren voor de politierechter, „en ik voelde me nog best in staat tot auto rijden. Nee, de auto van de dames heb ik niet gezien. Ik begrijp niet hoe het ongeluk gebeurd kan zijn, volgens my heb ik behoorlijk rechts gehou den". De politie had behalve een sterke jaar journalist (Van onze Hilversumse correspondent) De heer M. Reckman in Naarden viert morgen zyn 40-jarig jubileum als journalist. Begonnen bij de Arn- hemse Courant, was hij gedurende werkzaam bij e„iSe genomen. Maar een proef had uitge wezen dat verdachtes bloed niet min- enorme klap die de frontale botsing met de auto van de Boskoopse meis jes had veroorzaakt. Bea's vriendin wist des te beter hoe de auto van de 26-.iarige scheepstimmerman links rijdend op hen af was gekomen. De tegenligger bleef links rijden en Bea had geen kans gezien uit te wyken. De enorme botsing op die avond van 8 januari had veel bekijks ge trokken. De scheepstimmerman was uitgestapt, had zich onopvallend tus sen het publiek gemengd. In de con sternatie viel het aanvankehjk nie mand op dat hy de benen nam. Maar al spoedig werd het duideiyk: de wegpiraat was gevlucht met achter lating van zyn auto. Een passerende automobilist reed op goed geluk richting Leiden. „Toen ik een halve kilometer verder een man langs de weg zag waggelen be greep ik directdat is hem", vertelde j komstig de eis een maand gevange hij gisteren de politierechter. Aan- I nisstraf oP. doch rij ontnam de rijbe- vankeiyk had de man tegengestrib- j voegdheid voor de tyd van twee jaar. landelijke dagbladen <Alg. Dagblad en Telegraaf) en later bij Elsevier s Weekblad, aan welks redactie hy nog der dan 1.15 pro mille alcohol bevat- j steeds meewerkt. Daarnaast kreeg de tefl Terwijl over het algemeen 0.5 tot heer Reckman grote bekendheid door 0,8 pro mille al te veel is om nog naar j zyn organisatorische werkzaamheden behoren een auto te kunnen bestu- 0p ander terrein de dierenbeseher- ren wist de politierechter. ming en allerlei acties van hulpver- Waarom verdachte na de botsing i lening aan mensen, die hulp behoe de benen had genomen? „Van schrik. I ven In dit verband verdienen ge- Ik was myn hoofd kwyt", verklaarde n°emd te worden het Nationaal Die- hy. renpark voor zwerfdieren in Ameron- De officier van Justitie achtte hem ?en- de stichting „Het leven begint een figuur zonder verantwoordeiyk-1 bil veertig", de nieuwe sociëteit voor heids gevoel. „Dat biykt ook uit het1 eenzamen, de stichting „Wij komen", feit dat hij al eerder is veroordeeld 1 de stichting „Puttens jeugd" en de voor doorrijden na een botsing. Door j actie voor het astmatische kind. Al zyn gemte aan verantwoordelijk- dez? organisaties werden mede op heidsgevoel is nu het veelbelovende initiatief van de heer Reckman opge- leven van een jong meisje geknakt". I en jarenlang heeft hij ook een zo verweet de officier aan verdachte, j werkzaam aandeel gehad^ in de lei- tegen wie hij wegens autorijden onder drankinvloed en het veroorzaken van een botsing met zwaar lichamelijk letsel een gevangenisstraf eiste van een maand, alsmede ontzegging van de rU bevoegdheid voor de tijd van een jaar. De politierechter legde overeen ding ervan. Hij was voorts enige ja ren secretaris-penningmeester van het internationaal bestuur van de wereldfederatie ter bescherming van dieren, welke organisatie hem enige jaren geleden met de titel „ere-jour- nalist" onderscheidde. Ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de heer Reckman wordt morgenmid dag van 15.00 tot 17.00 uur een re ceptie gehouden in de burgerzaal van het raadhuis van Naarden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13