Restauratie Caeciliagastliuis 4vergt voorlopig f 755.261 „Open kerk" /OORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD >p 1 december orgel in Stadsgehoorzaal CONCERTEN OP 15 DECEMBER Oranje - Wandeltocht op Koninginnedag Sloop stationsgebouw aan Herensingel Spaarvarken gestolen 5ENSDAG 13 APRIL 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Nadat de Leidse raad het is nu al weer bijna tien jaar gele ien een eerste krediet van f 5.000 beschikbaar stelde voor het fnstellen van een onderzoek naar de toestand van het gebouwen- nplex van het voormalig St.-Caeciliagasthuis. alsmede voor t ontwerpen van een plan door het Architectenbureau Van jberle en Schrama tot algehele restauratie en het inrichten van [het complex tot een cultureel centrum, komen B. en W. thans met (het voorstel om voor de restauratie van de voormalige proveniers- Suisjes met bergruimten aan de Lange Vrouwenkerksteeg, hoek Laeciliastraat, en de inrichting daarvan tot vier kunstenaars- toningen met ateliers een bedrag beschikbaar te stellen van 1 350.000,—. Voorts magen B. en W. de raad restauratie van het voor lig e stadsmagazijn aan de Lange metenstraat en de inrichting van dbouw tot muziekzaal een be- van f 1/05.261 aan. Dit is de •ste fase van een totale restau- itie van dit complex. W. hebben inmiddels de Mi- ;r van Cultuur, Recreatie en latschappelijk Werk om de vereiste inningen verzocht. Tevens heb- :n zij de minister zowel als het rovinciaal bestuur van Zuid-Hol- verzocht om toekenning van gen van het rijk, resp. de pro- 'incie van minimaal 40, onderschei denlijk 15% van de restauratiekosten. aanbouw zijnde orgel voor Stadsgehoorzaal zal uiterlijk 1 de- tmber a.s. gereed zijn. over mogelijke radio, en televisie opnamen. De concerten zullen op 15 december a.s. moeten plaatsvinden r de nood zaak hiertoe vloeit voort uit de voor lopig gemaakte afspraken met koor, orkest en solisten, de voorlopige re servering van de Stadsgehoorzaal, alsmede met de reeds vastgestelde data van andere concerten in Leiden. Rembrandt-prijzen Op 15 juli zal weer de 5-jaarlykse Rembrandt-prys voor de schilder kunst worden toegekend, en voor het eerst ook de Rembrandtprijs voor de grafiek. De Rembrandt-prijs der gemeente Leiden voor de schilderkunst, ten be drage van f 5.000,werd bij raads besluit van 16 april 1956 ingesteld. Voor de Rembrandt-prijs voor de grafiek werd het bedrag van de prijs bepaald op f 1.500, De jury voor de grafiek heeft ech ter moeten constateren, dat de gra- De Commissie van Advies in Cultu. fische kunst gedurende de laatste ja- Zaken heeft bij het college van ren een dermate hoge vlucht heeft en W een voorstel ingediend voor i genomen, dat zij niet langer kan wor- inwijding van dit orgel. den beschouwd als slechts een bijver - B en W zijn van mening, dat het schijnsel van de schilderkunst. rogramma van het door deze lissie voorgestelde jeugd- en avond- :oncert een waardige ingebruikne- ling van het orgel zal verzekeren. De overgelegde kostenraming toont een totaal aan uitgaven van f 6.075,— voor het avondconcert, terwijl voor het jeugdconcert een nadelig saldo "Njvaii f 1.000,wordt geraamd (totaal ^derhalve f 7.075,—). Van dit totaal tekort dient nog een bedrag aan en- [treegelden van het avondconcert te Worden afgetrokken (geraamd kan worden 400 x f 2,50, minus vermake- "ikheidsbelasting f 833.—)het ge- ihatte nadelig saldo komt aldus op f 6.242,—. Teneinde enige ruimte to hebben by de organisatie van deze concerten, geven B en W in overwe ging hiervoor een krediet van f 6.500 beschikbaar te stellen. De organisatie van de concerten kan door de Commissie van Advies in Culturele Zaken ter hand worden genomen, die zich ook zal oriënteren Zoekt O een SCHOORSTEEN KLOK WANDKLOK of WEKKE" d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARI.tMMERSTKAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Beide jury's zijn daarom, en mede gezien het feit, dat voor belde cate gorieën het gehele oeuvre van de kunstenaar dient te worden gewaar deerd, van mening, dat de onder scheidene prijzen even groot dienen te zijn. B en W kunnen zich met deze ge- dachtengang geheel verenigen, zulks temeer daar zij van mening zijn, dat de prijzen;» verbonden aan de figuur van Rembrandt als hoogste onder scheiding moeten blijven gelden. B en W stellen de raad dan ook voor de prijs voor de grafiek voor 1966 eveneens vast te stellen op f 5.000. Een extra krediet zal dan nodig zijn van f 3.500, Naast prijzen ook een penning Een aantrekkelijk voorstel van de beide jury's om naast de geldprijzen aan de prijswinnaars als blijvende herinnering een penning uit te reiken met de beeltenis van Rembrandt, ontworpen door de kunstenaar Piet Esser, willen B en W gezien de be langrijkheid van de prijzen, gaarne ondersteunen. Voor het aankopen van het ont werp, dat het bezit wordt van de meente Leiden, alsmede van enige penningen, zal een bedrag nodig zijn van f 1.750,(f 1.500,voor het ont werp en f 250,voor 5 penningen) B en W stellen de raad, die a.s maandag bijeenkomt, voor om in deze geest een besluit te nemen. Ontsluiting van Merenwijk Zoals bekend, zal van de Broek- en Simontjespolder een gedeelte be grensd door de Zijl, de Slaaghsloot, de spoorbaan LeidenHaarlem en de gemeentegrens Oegstgecst/Warmond, aan het Leidse territoir worden toe gevoegd. De proveniershuisjes, die na een grondige restauratie, worden ingericht als kunstenaarswoning met atelier. (Foto L.D./Holvast) Voor het bedoelde gebied, dat thans nog tot de gemeente Oegstgeest be hoort, heeft de Raad dier gemeente het uitbreidingsplan „Merenwijk" vastgesteld. Met het oog op de voor genomen bebouwing is het noodzake lijk het betrokken gebied tijdig te ontsluiten. In eerste aanleg zal dit geschieden door het verlengen van de Marnixstraat en de Sumatra- straat. Voorts zullen over de Slaagh sloot enkele bruggen moeten worden gebouwd. Aangezien het verlengde van Marnixstraat de spoorlijn naar het emplacement aan de Herensingel zal kruisen, worden over de te maken spoorwegovergang met de Neder- landsche Spoorwegen besprekingen gevoerd. Eerst nadat deze zijn a sloten, zal met de doortrekking van Marnixtraat kunnen worden aangevangen. Wel bestaat reeds nu de mogelijk heid het grondwerk, nodig voor de doortrekking van de Sumatrastraat tot aan de Slaaghsloot, uit te voeren. In verband met de sterk samendruk bare ondergrond ter plaatse is het ge wenst dit grondwerk op korte termijn te doen uitvoeren. De kosten worden geraamd op f 410.000,Hierin zijn o.a. begrepen de kosten, verbonden aan de aanleg van een duiker voor de ontwatering van de volkstuinen ten oosten van het aan te leggen we deelte. Vergoeding aan volkstuinders f59.000 VOOR VERKEERSLICHTEN Het verkeer op het kruispunt War- monderbrug - Haarlemmerweg Rijnsburgersingel - Maresingel is der mate intensief, dat het aanbeveling verdient hier regelend te gaan op treden door middel van verkeers lichten. Bij deze regeling zal dan ook de splitsing Maredijk - Rijnsburgersingel de fabrieksgebouwen c.a., gelegen tus- betrakken moeten worden, daar an- sen de Vestestraat en de Uiterste- ders het verkeer van de Maredijk gracht te Leiden, te verhogen met vrijwel doorlopend geblckeerd zou een bedrag van f 11.000,—; worden door de filevorming op de beschikbaar te stellen een bedrac sin®eI' Voorte het vailwe»e de Se" rinse breedte van de Warmonder van f 7.711,— voor het treffen vaal b noodzakelijk, dat het verkeers- voorziemngen aan het fotografisch TOOr het v6rkeK. atelier en het uitbreiden van de foto- tta Korte M vóó d b apparaten b« de Politie; ter bestrijding van de kosten van Om de afwikkeling van de ver adviezen van psychologen en psychia- keersstromen zo vlot mogelijk te ters ten behoeve van het gemeentelijk doen verlopen, zullen verschillende schoolmaatschappelijk werk, op de bestrafcingswerkzaamheden moeten gemeentebegrotingen 1965 en 1966 worden uitgevoerd, zoals het afron- aanvullende kredieten te verlenen den van bochten, het maken van een van onderscheidenlijk f 3.775,— en verkeersgeleider en het aanbrengen f 3.300,idem voor subsidiëring van van voorscrteringsvakkenOok is het Kath. Sociaal Pedagogische gewenst bepaalde verkeersmaatrege- Schooldienst een aanvullend krediet len te nemen en enige bushalten te van f 2.782 te verlenen; verplaatsen, hetgeen voor de ring- lijn 13/14 tevens een routewijziging voor de verbetering van de een- noodzakeUjk maakt. trale verwarmingsmstallatie r-k g.l.o school Haarlemmerstraat 32 een kre diet van f 5.500 te verlenen; idem van f 23.798 voor de inrichting van een natuurkunde-practicum-lokaal in df prot. chr. ulo-scholen Antonie Duycklaan 1; idem van een krediet van f 14.214 voor de aanschaffing van meubilair in deze school; idem f 79.670 voor het treffen van brand veiligheidsvoorzieningen in een aan tal bijzondere scholen; idem het ver strekken van geldmiddelen voor de aanschaffing van leermiddelen t.a.v. de muzikale vorming op enkele ulo scholen het brengen van een wijziging in de verordening betreffende het Re gionaal Woonwagenkamp. bepaling van de bedragen, be doeld in artiekl 33, lid 1, van het Be sluit buitengewoon lager onderwijs 1949, over het jaar 1963 en 1964; voorlopige vaststelling exploita tiekosten openbaar kleuteronderwijs over 1964. Benoemingen Tenslotte is er een voorstel om mevr. drs A Schattenkerkvan Nas sau met ingang van 16 augustus 1966 te benoemen tot lerares in niet-vol- ledige betrekking in de Engelse taal en letterkunde aan het Stedelijk Gymnasium; idem drs. Chr. de Zoe ten tot leraar in volledige betrekking in de Nederlandse taal en letterkunde aan dit Gymnasium. Het pla n voor de verkeerslichten- iinfltaOlaibies, dat tevens het aanbren gen van voetgangerslichten omvat, is opgesteld in overleg met de ver- keersdeskundige van de gemeente. De kosten ervan zullen, met inbegrip van de bestratingswerkzaamheden, naar raming f 59.000,bedragen. Voor de 12de maal in Leiden Dit jaar zal onder auspiciën van de Vereniging „Koninginne dag" en in samenwerking met de Wandelkring-Leiden, de Ge meentelijke Schoolsportcommissie en de Leidse Jeugdactie weer de traditionele Oranje-Wandeltocht worden gehouden. Voor de twaalfde maal in successie zal dit wandelfestijn één der hoogte punten in het middagprogramma van de Leidse Koninginnedagvie ring vormen, en gezien de nog steeds toenemende belangstelling verwachten de organisatoren een record-aantal inschrijvingen (vo rig jaar ruim 1400). Ten behoeve van het genoemde grondwerk moeten ongeveer vyftig volkstuinen, behorende tot het volks- tuinencomplex Leiden-Noord, worden ontruimd. Blijkens een taxatie door deskundige zullen de vergoedin gen in totaal een bedrag van onge veer f 125.000,belopen. Tenslotte moet in de Merenwijk een grondonderzoek worden verricht, ter voorbereiding van de plannen voor het bouwrijp maken van de al daar gelegen gronden. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op f 50.000,—. Voor de uitvoering van het grond werk. voor de vergoeding van de schade, te lijden door de tuinders, alsmede voor het grondonderzoek in de Merenwijk is derhalve in totaal een krediet nodig van f 585.000, Wat verder aan de orde komt In de zitting van a.s. maandagmid dag komen verder de volgende voor stellen in behandeling: een aanvullend krediet ad f 7.600,beschikbaar te stellen ten i behoeve van enkele sanitaire voorzie ningen in het regionaal woonwagen kamp; een bedrag van f 18.000,be schikbaar te stellen ten behoeve van de aanschaffing van twee „Volkswa gens Combi" voor de Gemeentelijke Werkplaats; ten laste van de gemeente Lei den met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Graven- hage een geldlening aan te gaan groot f 215.000,— tegen een rente van 6^% per jaar; een krediet beschikbaar te stel len van f 374.941,of zoveel meer of minder als de werkelijke kosten van het uitvoeren van onderhoudswerken aan 51 woningen (complex 1) van de woningbouwvereniging Ons Doel zul len blijken te bedragen; het krachtens zijn besluit van 3 mei 1965 beschikbaar gestelde kre diet van f 845.000,voor de aankoop van de NV Koninklijke Nederland- sche Fabriek van Wollen Dekens v/h TARIEVEN VOOR SCHOOLZWEMMEN In verband met de gestegen ex ploitatiekosten heeft de directie van de Leidse Zweminriohting „De Over dekte" het tarief voor het gebruik van dat bad voor het schoolzwem men met ingang van 1 januari 1966 verhoogd van f 36,— tot f 42,per uur. De hieruit voortvloeiende kosten bedragen f 5781,per jaar, welk be drag als volgt is berekend: 23V2 (uur) x 41 (weken) X f 6,Het nieuwe tarief komt B. en W. redelijk voor. Voorts heeft de Noord-Zuid-Hol landse Vervoer Maatschappij N.V. medegedeeld, dat met ingang van 1 januari 1966 het tarief voor het ver voer van schoolkinderen van en na-ar het „Zweiland'bad" is verhoogd van f 102,50 bot f 150,per vervoersdag. Als gevolg hiervan zullen de ver voerskosten met f 9737,per jaar stijgen. Ook met deze verhoging kun nen B. en W. zich verenigingen. B. en W. verwachten, dat ook de raad hiermede akkoord gaat. 15 km voor alle overige wandelsport- liefhebbers (sters)kinderen jonger dan 8 jaar zijn beslist van deelne ming uitgesloten. De start vindt weer plaats vanuit de grote zaal van „Den Burcht" (in gang Nieuwstaat) en wel voor de af stand van 15 km tussen half twee deelnamen ontvangen een jaarcijfer ter bevestiging aan het lint van de eerder verworven medaille; als de tocht voor de vijfde of tiende maal wordt volbracht wordt het jaarcijfer vervangen door een kroontje respec tievelijk bijzonder herinneringsteken. Aan groepen, die hiervoor volgens twee uur en voor de tocht van 10 km een deskundige jury inzake hun tussen twee uur en half drie. Iedere deelnemer (ster), die één van beide routes uitloopt ontvangt een speciaal ontworpen herinne ringsmedaille en iedere groep (van marsvaardigheid en discipline in aanmerking komen, worden weer enkele extra prijzen uitgereikt, zoals een wisselbeker. Traditiegetrouw zullen de deel nemende groepen ook nu op de Hoge Rijndyk weer een feeststoet vor- teneinde met muzikale opluiste ring de laatste kilometers naar de finisch gezamenlijk af te leggen. Wie ivordt Leidse Miss Beat 1966? In Leiden begint donderdag de eerste ronde van de verkiezingen „Miss Beat 1966". Dat gebeurt in de zaal in de Maria Gijzensteeg bij de Haarlemmerstraat op initiatief van de Pops Movement Club, een Leidse organisatie die beat-avonden organi seert. Iedereen kan deelnemen aan de verkiezing. Miss Beat wint een langspeelplaat en maakt kans op een finaleplaats. De verkiezingsbijeen komst wordt muzikaal opgeluisterd door de Haagse beatgroep The Scar lets. SUPERMARKT OP BEVRIJDINGSPLEIN Verkeersmaatregelen Kanaalstraat Op de hoek Kanaalstraat/Hoge Rijndijk doen zioh dikwijls gevaar lijke situaties voor als gevolg van het slechte uitzicht ter plaatse. Dit slechte uitzicht wordt veroorzaakt door de grote voortuinen langs de Hoge Rijndijk ten westen van de Ka naalstraat. De in deze tuinen staan de scheidingshekken, ligusterheggen. en bomen vormen vooral des zomers een ondoorzichtig netwerk. Boven dien is door deze grote voortuinen, de wegindeling van de Hoge Rijndyk ter plaatse verre van ideaal te noe men. Het trottoir ten westen van de Kanaalstraat steekt veel verder naar voren dan het trottoir aan de oost zijde van deze straat. Het verkeer van de Kanaalstraat, dat linksaf de Hoge Rijndijk op wil gaan, moet zo doende een eind naar voren rijden om te kunnen zien of het verant woord is de weg over te steken. Teneinde in deze toestand verbe tering te brengen, zou overwogen kunnen warden de hoek Kanaal straat/Hoge Rijndyk als voorrangs kruising aan te wijzen, maar afdoen de zal dit toch niet zijn, vooral niet voor het links afslaande verkeer. Het verdient daarom volgens het Leidse College van B. en W., de voorkeur de zaak grondiger aan te pakken door het gedeelte van de Kanaalstraat, gelegen tussen de Hoge Rijndijk en de Hartmanstraat, gesloten te ver klaren in de riohbing van de Hoge Rijndyk. Het verkeer van de Ka naalstraat zal dan via de Hartman- straat en De Goejestraat of Kanaal- eg moeten rijden om op de Hoge Rijndijk te komen. Daarnaast blijft de wenselijkheid ïsbaan om te komen tot verbetering van de wegindeling op de hoek Hoge Rijndijk-Kanaalstraat. Het College heeft daarom besloten met de eige naren van bovengenoemde voortui nen onderhandelingen aan te kno pen over gehele of gedeeltelijke aan koop van deze tuinen. Leids botanicus naar Maleisië De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek voor de Tropen (Wotro) heeft prof. dr. C. G. G. J. van Stee hoogleraar in de bijzonde re plantkunde aan de Leidse Uni versiteit en directeur van het Rijks herbarium alhier, een subsidie ver leend voor een botanisch onderzoek in Maleisië. Dit onderzoek wordt verricht door dr. Ding Hou, hoofd ambtenaar aan het Rijksherbarium, die dezer dagen vertrokken is; hy zal zes maanden wegblijven. N.V. Albert Heijn te Zaandam heeft verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel bouwter rein, gelegen aan het Bevrijdings- plein. Het ligt in de bedoeling op deze grond een standaard-super markt te bouwen. Naar de mening van B. en W. bestaat tegen deze ver- werd een spaarvarken, koop geen bezwaar. f 300, In de periode tussen 9 en 12 april is een insluiping gepleegd in een per ceel aan de Oude Singel tijdens afwe zigheid van de bewoners. De daders zijn binnengekomen door het op schuiven van een raam. Ontvreemd inhoudende In verband met de uitvoering van het partiële uitbreidingsplan ..Leiden-noord" dient het voor malige stationsgebouw met bijge bouwen aan de Herensingel te worden afgebroken. Aangezien het gebouw naar verwachting binnen afzienbare tijd geheel zal zijn ontruimd, is het mogelijk als dan tot de afbraak over te gaan. De aan de sloping verbonden J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden van kosten worden geraamd op f 55.000de kosten van het be straten van het vrijkomende ter rein met oude klinkers, waardoor ter plaatse voorlopig parkeerge legenheid ontstaat, bedragen f 40.000. Met de N.V. Ned. Spoorwe gen is overleg gaande omtrent een verplaatsing van het spoor wegemplacement en de los- en laadplaats nabij de Herensingel. (Foto LD./Holvaart) OP INITIATIEF VAN LEIDSE STUDENTEN: Het Groene Kerkje in Oegstgeest (ook wel genoemd de Willibrords- kerk) wordt met ingang van donderdag 14 april twee maal per week speciaal opengesteld voor weggebruikers. Op maandag en donderdag tussen half twaalf en twee uur kunnen weggebruikers, die behoefte hebben aan een plaats waar zij tot geestelijke rust en bezinning kunnen komen, van deze protestantse kerk gebruik maken. Dit project, dat de naam „Open Kerk" heeft gekregen, is een ini tiatief van een aantal Leidse studenten. Naar de mening van deze studenten bestaat er bij de deelnemers aan het steeds drukker wor dende verkeer in de Randstad behoefte om zich (ook door de week) een ogenblik terug te trekken in een kerk. Er zullen in de Oegstgees- ter kerk geen diensten worden gehouden. Wel zullen er op de ge noemde tijdstippen leden van de organiserende studenten werkgroep hrnrHtkpgri?^nV ri,1S 0F le<2*5ur aanwezig. De Groene- of Willi- brordskerk is te bereiken vanaf de Rijksweg 4 via de afrit Warmond naar Oegstgeest, die parallel loopt aan deze Rijksweg. rwStLoiden is de kerk te bereiken langs de weg door het dorp Oegstgeest in de richting kanaalbrug.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3