EIDSCH (- DAGBLAD PASEN ZONDER RECORD Militairen in Saigon zeggen verkiezing toe (eukenliof 06.000 lezoekers Katholieke vakbonden wijzigen geen c-a.o.V Koudegolf TWEE LEKKEN IN DE OLIEBLOKKADE Er passeerden 500.000 buitenlanders onze grenzen100.000 minder dan in 1965 Bij Ouderijn pas files bij uittocht 6 Wtad tUssen 0034 en (9uc/ DINSDAG 12 APRIL 1966 No. 31843 l. ecteur: e. a. e. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Het paasweekeinde heeft geen toeristisch record jebracht! Ongeveer 500.000 buitenlanders be- ochten ons land. Dat is 100.000 minder dan vorig aar. Het record staat op naam van 1962 toen '50.000 paas-vakantie-gangers onze grenzen pas- eerden. Maar toen viel Pasen ook op 22 en 23 Lil! Steekproeven bij de twaalf drukste doorlaatposten wezen uit, af ongeveer 475.000 buitenlandse vakantiegangers ons land met 'motoriseerde vervoermiddelen zijn binnengekomen. Daarbij wamen nog ruim 10.000 Engelsen, die van de luchtbrug naar het ptterdamse vliegveld Zestienhoven gebruik maakten, en voorts jrweerden er nog enkele duizenden per trein. Een totaal dus van aar schatting 500.000. Een grote toeristische trek- eister was ook dit jaar weer de illenstreek. Het was echter ;r, dat Pasen dit jaar zo viel. Te vroeg eigenlijk om te kunnen genieten van de eurenpracht. Maar toch heb- ;n de vele tienduizenden veel Demenschoon kunnen zien: fel leikleurige narcissen, hyacinten allerlei kleuren, krokussen en lipa's. Keukenhof, de lusthof van Jacoba Beieren, trok 106.000 bezoekers, larover was men zeer voldaan, want aen had in verband met de vroe- Pasen op niet meer dan 100.000 Mmenliefhebbers gerekend. Het irig jaar, zo vertelde de heer C. arnaar, van het bestuur van de lichting Nationale Bloemententoon- lelling, bedroeg het aantal bezoekers •ond 120.000. de badplaatsen Katwijk en Joordwijk was het minder druk dan «>rig jaar, maar toch was men niet ptevreden. Op een enkele plaats na taren de hotels en pensions volge- loekt en ook alle particulieren, die öch hadden opgegeven om buitenlan ders onderdak te verlenen, zijn aan tan trekken gekomen. Tweede paas- teg na het middaguur trok de grote jtroom reeds huiswaarts, zodat het pan de kust opvallend rustig werd. Pok in Leiden en de bollenstreek-dor pen was geen logiesplaatsje meer over. Verkeer Er was wel zeer veel verkeer in de rtreek tussen Leiden en Haarlem, maar de rijkspolitie had afdoende Maatregelen genomen om deze ver keersstroom vlot aan- en af te voe ren. Wanneer het te druk was op de wegen werden de verkeerslichten uit geschakeld en nam de verkeerspolitie lelf de regeling over. Toen gistermiddag omstreeks vier nur een hevige onweersbui, gepaard jteande met veel regen, de bollen- peek teisterde waren velen reeds op '"huisreis. Die bui heeft echter geen *hade aangericht aan de gewassen °P de Keukenhof. .De Algemene Nederlandse Vereni- S'ng voor Vreemdelingenverkeer in en Haag geeft twee redenen voor de «mindering van het aantal paas- j ""egangers. In de eerste plaats, 1 ftet weer toch slechter is geweest WEERBERICHT Gu ur weer ta»®?1?1 De Bilt verwacht van tot morgenavondkoud en plaatïïoï11 ZWaar bewolkt weer met wS1 ,™1 neerslag. Matige tot «tm het Waddengebied later (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 APRIL ,Uur; onto': 19.33 uur. Hoorn,™?' uur; onder 11.08 uur. "groter te Katwijk te 08.08 en Laagwater te 04.26 en 17.08 nummtf bestaat uit 22 pagina's dan het zich liet aanzien en in de tweede plaats de berichten in enkele Nederlandse bladen, lang van tevoren al, dat Nederland tydens de paasda gen helemaal vol was. Met name de Duitse toeristen zijn door deze berichten, die Ijlings wer den overgenomen door de Duitse kranten, afgeschrikt. Daarbij komt nog de mededeling van de Duitse po- litieradio, die zaterdag iedereen af raadde om naar Nederland te gaan, omdat daar geen plaats meer was en omdat er op de wegen enorme ver keersopstoppingen waren. Het tegendeel was waar. De aan voer van toeristen uit het buitenland is vrijdag en zaterdag zo gespreid ge weest, dat er nergens moeilijkheden in het verkeer zijn geregistreerd. Pas in de middag van tweede paasdag, toen iedereen snel naar huis ging, kwam het verkeer wel eens vast te zitten. De automobilisten, die voor hun af tocht het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht kozen, kampten om drie uur 's middags reeds met een uur vertra ging. Het slechte weer was daar mede de oorzaak van. Na negen uur luwde de drukte geleidelijk weer. Attracties Het bezoek aan de toeristische eve nementen heeft zich begrijpelijk voor al geconcentreerd in het westelijk deel van ons land, maar ook de bos sen in het Sticht en rond Arnhem trokken vele vakantiegangers en Zee land bood als grootste trekpleister de nieuwe Oosterscheldebrug. Files van vijf tot acht kilometer lengte stonden van maandagmiddag tot maandag- "ff Zo akelig stil als het strand en boulevard bleven tijdens het lange paasweek einde, zo vol liep het par keerterrein van de Keuken hof, Hollands lente-tuin waar het gezellig druk was. avond aan de afritten. Ongeveer tienduizend auto's zijn in die tijd van Noord-Beverland naar Zierikzee ge reden. De bezoekersaantallen van enkele toeristische attr actiepunten waren (tussen haakjes telkens 't cijfer van vorig jaar)Keukenhof 100.000 (120.000), Dierenpark Wassenaar 17.000 (12.000), Avifauna 13.000 (40.000), Blljdorp 35.000 (12.500), Euromast 20.000 (18.000), de Efteling 34.500 (17.500), Spido Rotterdam 16.000 (20.000) en Scheveningse Pier 48.700 (51.600). Het totale aantal bezoekers van alle evenementen bestond voor 70 procent uit buitenlanders. Daarvan was de helft Duitsers en de rest Fransen. Belgen, Engelsen, Scandi- naviërs, Italianen en Zwitsers. Het aantal Fransen was opvallend veel groter dan vorig jaar, wellicht omdat Nederland voor de Fransen nog altijd een vrij goedkoop land is en het bezoek uit de Bondsrepubliek Duitsland kwam meer dan in andere jaren uit verder van onze grenzen verwijderde gebieden, Yoals Zuid- Duitsland en Berlijn. Na afkeuring door College Over het algemeen is de stemming bij de katholieke vakbonden: „Als we met de werkgevers een akkoord hebben bereikt over een c.a.o., gaan we daar niet meer aan sleutelen. Meent de regering, dat een c.a.o. in de economische gevarenzone is be land en dus moet worden afgekeurd, dan ligt de politieke verantwoorde lijkheid hiervoor bij de minister van Sociale Zaken". (Van onze weerkundige correspondent) Totdat gistermiddag in het zui den en westen en later ook in het midden van ons land een aantal zware buien met hagel en onweer tot ontwikkeling kwamen, mocht het paasweer gunstig worden ge noemd. Sinds 1952 toaren de paas- temperaturen in De Bilt, ivaar 17 graden werd gemeten, niet meer zo hoog geweest. In het noorden, op de Wadden en in de kop van Noord-Holland bleef het te som ber en bij 9 tot 12 graden ook kouder dan elders in Nederland. Inmiddels verjaagt een koude noord-oostenwind met luchtoan- voer uit Scandinavië alle lente- illusies. De temperatuur daalde vanmorgen in het noorden van ons land al tot 2 graden boven nul en in het Waddengebied werd natte sneeuw gemeld. De kachel en de winterjas komen er weer aan te pas. De onweersbuien van maandagmiddag gaven in Barne- veld 24 en op Schiphol 13 mm regen In zijn officiële orgaan „Ruim Zicht" schrijft het Nederlands Ka tholiek Vakverbond vandaag, dat er bij de werknemers heel weinig be reidheid bestaat, de c.a.o.'s waarvoor het College van Rijksbemiddelaars de rode lamp heeft gehesen (elf tot nu toe) te wijzigen. Voor deze c.a.o.'s dreigt dus onverbindend verklar in; door de minister. Het N.K.V. heeft de aangesloten bonden in deze geen advies gegeven, omdat het meent, dat het tot de verantwoordelijkheid van de afzonderiyke bedrijfstakken behoort, al of niet veranderingen in de c.a.o.'s aan te brengen. De c.a.o.'s van het KLM-personeel, de Twentse Kabelfabriek, de apothe kersassistenten en de handelsvereni ging Goeree-Overvlakkee zullen niet worden aangepast bij de wen sen van het College van Rijksbemid delaars. De c.a.o. voor het houtbe- dryf zal mogelijk wel een wijziging ondergaan, maar dan zo, dat het re sultaat voor de werknemers geen verslechtering betekent. De verwach ting is, dat de c.a.o.'s voor schoon makers en glazenwassers niet zullen worden aangepast Engeland mag zo nodig geweld gebruiken De Veiligheidsraad heeft za terdagavond instemmend geant woord op het verzoek van Enge land geweld te mogen gebruiken bij het handhaven van het olie embargo tegen Rhodesië. Tien leden van de raad, waaronder Nederland, stemden voor een desbetreffende Britse ontwerp resolutie. De Sowjet-Unie, Frankrijk. Bulgarije, Uruguay Mali onthielden zich van stem ming. De raad verwierp een aan tal door de Afrikaanse landen voorgestelde amendementen, waarin voorgesteld werd de eco nomische en diplomatieke be trekkingen met het blanke min derheidsbewind in Rhodesië te verbreken en waarin op Enge land een beroep werd gedaar aan dit bewind met alle ten dien ste staande middelen, gewapend geweld inbegrepen, een einde te maken. Engeland houdt scherp het oog op twee mogelijke lekken in zijn olie- blokkade tegen Rhodesië: oorlogsschepen kruisen voor de haven van Beira, tenvyl de in Grie kenland geregistreerde tanker Yoan- na V afmeerde op een plaats, waar zij haar 18.000 ton ruwe olie kan los sen in de pijpleiding naar Rhodesië; de Griekse olieboot Manuela stoomt op naar Durban, Zuid-Afri- ka, nadat een Brits oorlogsschip de tanker gedwongen had koers te wij zigen. In Whitehall vreest men dat de Manuela zal proberen het olie embargo te doorbreken door de la- din gover land naar Rhodesië te la ten sturen. De agent van de Joanna V heeft verklaard dat een deel van deo lie moet worden gelost om het schip Beatrix en Claus in Acapulco Kroonprinses Beatrix en Prins Claus zyn vandaag in de Mexicaanse badplaats Acapulco aangekomen. Vermist jongetje blijkt verdronken Bij het dreggen in de Maresingel in Leiden is vanochtend het stoffelijk overschot opgehaald van de 7-Jarige Freddy Groenendijk. Het Leidse jon getje werd sedert 29 maart vermist. Men vermoedt dat de jongen in het water is gevallen toen hij over een buis liep, die langs de Herepoortbrug is aangebracht. Politiek congres in Vietnam De militaire heersers van Zuid- Vietnam hebben vandaag on middellijke algemene verkiezin gen voor een burgerlijke rege ring toegezegd. President luite nant-generaal Ngoejen Van- thieoe verklaarde op de eerste bijeenkomst van het nieuwe po litieke congres, dat het huidige militaire bewind in de kortst mo gelijke tijd het gezag aan burgers wil overdragen. Het politieke congres, dat door de regering bijeengeroepen is om een grondwet voor te bereiden, wordt geboycot door de boed dhistische hiërarchie, welker lei ders zondag hebben verklaard geen vertrouwen meer te hebben in de centrale regering. Volgens Thieoe kunnen de algeme ne verkiezingen zo gehouden worden, dat 50 procent van de afgevaardig den door verkiezingen aangewezen wordt en 50 procent door de provin cies benoemd wordt. Deze formule bleek verle den jaar voor de boeddhisten bij de stedelijke en provinciale verkiezin gen aanvaardbaar. Het Philippynse Huis van Afge- vaardigden heeft gisteravond met overweldigende meerderheid besloten troepen naar Zuidvietnam te sturen. Na zeven uur van besprekingen en redevoeringen werd met 81-7 stem men een wet goedgekeurd voor hulp aan Vietnam. Onder deze wet wordt 8 8 miljoen dollar toegewezen voor de financiering van het zenden van 2000 man van de genie naar Zuid- Vietnam voor wegenaanleg en an dere burgelyke werkzaamheden. Het ontwerp moet nu nog door de se naat goedgekeurd worden. Van de züde van het congres werd meege deeld, dat men verwacht dat deze goedkeuring snel zal plaatsvinden. B's-52 in actie Voor het eerst zijn vanochtend bo ven Noord-Vietnam de zware Ame rikaanse B-52 bommenwerpers van het eiland Goeam in de Stille Oceaan in actie gekomen. De ze vliegtuigen bestookten tot dusver slechts Vietcong-concentraties In Zuid-Vletnam. Gebombardeerd wer den toegangen tot de Moe Gia-pas, ruim driehonderd km ten zuiden van Hanoi en slechts anderhalve kilo meter van de grens met Lagos. De pas is een belangrijke schakel In de voornaamste bevoorradlngs- en in- filtratleweg naar het zuiden. Vervolg pag. 2 hoger op het water te krygen, zo dat herstelwerkzaamheden aan de schroeven kunnen worden verricht. In Durban bevindt zich een grote raffinaderij in gemeenschappelijk beheer van Shell en British Petro leum. De afgelopen maanden zijn aanzienlyke hoeveelheden geraffi neerde olieprodukten vanuit Zuid- Afrika aan Rhodesië geleverd. Het grootste deel daarvan schynt van plaatselyke oliemaatschappyen gekocht te zyn door als agenten voor Rhodesië optredende Zuidafrikanen. Wat het aanvoeren van benzine uit Zuid-Afrika betreft, daartegen kan Engeland op het ogenblik niets doen. Zuid-Afrika kan elke hoeveel heid olie raffineren en naar Rhode sië te sturen zonder de resolutie van zaterdag van de Veiligheidsraad te overtreden. Volgens een bericht in een Brits blad heeft de regering- Smith al een miljoen pond betaald voor 27 scheepsladingen olie voor raad voor een jaar) van de groep, die eigenaresse is van de twee tan kers. Als Beira voor deze schepen gesloten wordt kan de olie alleen per spoor uit Zuid-Afrika aangevoerd worden. In de Veiligheidsraad ech ter neemt de druk toe om sancties te nemen tegen Zuid-Afrika. In Londen eisen de conservatie ven een debat over de Rhodesische crisis als het parlement op 21 april weer bijeenkomt. Reginald Maud- ling, vice-leider van de conservatie ven, heeft verklaard, dat het ge weld van Engeland om de olie van Rhodesië weg te houden „een ern stige nieuwe stap is op een weg vol gevaren". SINGAPORE ZAL MOETEN KIEZEN Het Maleisische kabinet heeft vandaag in spoedzitting verga derd over het voornemen van In donesië tot erkenning van Singapo re. Na afloop verklaarde eerste-ml- nister Tenkoe Abdoel Rachman, dat Singapore zal moeten kiezen tussen Indonesië en Maleisië. Hij zei dat zyn regering heeft kennis genomen van Singapore's welwillende ant woord op de Indonesische stap. zy is er zich volledig van bewust dat de Indonesische regering heeft ver klaard, dat de werkelyke aanleiding tot deze stap de uitbreiding van de confrontatiepolitiek tegen Maleisië is, aldus Rachman. Vice-premier van Griekenland afgetreden Elias Tsirimokos, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van Griekenland, heeft gisteravond zyn ontslag ingediend. Premier Stefano- poelos heeft het aanvaard. Tsirimo kos zei in een brief aan de premier, dat hy geen vertrouwen meer in de regering heeft. Hy zou zyn afgetre den omdat hij met Stefanopoelos van mening verschilt over het bevel over de Cyprische nationale garde. De nationale garde van Cyprus, die 11.000 man sterk is, staat nu on der bevel van generaal Grivas Pre sident Makarios van Cyprus heeft onlangs gepoogd het commando van de generaal te beperken tot het Griekse contingent van de garde. De Griekse regering heeft Makarios een nota gestuurd waarin handha ving van Grivas als bevelhebber van de hele garde zou zyn geëist Er dreigt nu weer een ernstige politieke crisis in Griekenland te ontstaan. De Griekse regering heeft slechts een meerderheid van twee- stemmen ln het parlement. Het ont slag nan Tsirimokos zal de regering tenminste drie stemmen kosten. Uit het Leidsch Dagblad van 11 April 1866: J Advertentie) Leydsche Broodfabriek. Aanbesteding van het bouwen der Fabriek, op Maandag den 23sten April 1866. Het plan met bestek en voorwaarden liggen van den 16den ter inzage ten huize van den Heer C. Blansjaar, Langegracht te Leyden, die den 21 sten aanwijzing zal ge ven. De Commissarissen. Te Diekirch in Luxemburg woedt de cholera sedert ge ruime tijd zeer ernstig. Van de 2000 zielen stierven tus- schen Zondagavond en Woensdagmorgen meer dan honderd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1