Hoogstaande uitvoering van de „Lukas Passion' 3en Satineen unieke .schildersverschijning Commercieel artiest maar.... ook anders Nieuwe Boekenclub is in oprichting Zij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Algemene Bank Nederland Grootse prestatie van tweelingkoor rSDAG 5 APRIL 1 LEIDSCH DAGBLAD ondagavond hebben naar schatting 114 a 2 miljoen televisie- rs het programma .Kunstgrepen" van Pierre Janssen gezien de Amerikaanse kunstschilder en graficus Ben Shahn. Een tijdig talent wiens werk niet is voorbehouden tot het beperkte iek dat op gezette tijden de drempel van een museum over- ijdt. Als ..commercial artist" een Amerikaanse benaming een kunstenaar wiens werk wordt aangewend als illustratie en II e reclame en waarvoor geen passende Nederlandse vertaling komt zijn werk onder de aandacht van een groot publiek. een interview met mrs. Mary •Guitar, gepubliceerd in het „22 bekende schilders en illu- >rs vertellen hoe zij werken", jordde Ben Shahn als volgt op jraag of „commercial art" en kunst verenigbaar zijn: „Ik ben onaangenaam verrast op de ring dat er twee verschillende den zijn, „commercial art" en kunst". De „commercial ar- jy die gelukkig zou moeten zijn Lr djn beroep voelt zich door de- wering vaak achtergesteld. Het fs mogelijk, dat er bij hem van il In r talent sprake is dan bij de jcia: kunstenaar. Uiteraard is de snel ;r waarop dit talent wordt ge- dem t afhankelijk van de intelligen- ie ermee gepaard gaat. Onge- sen tiende deel van mijn oeuvre gO bmmercieel en ik doe het met ihn werd op 12 september 1898 lowno, Littauen geboren. In emigreerde familie Shahn naar L 'ika en vestigde zich in Brook- n de staat New York. Op 15- 'leeftijd ging de jonge Shahn m als leerling-lithograaf en be- i 's-avonds een middelbare >1. Vervolgens studeerde hij aan ew York Univerity en het City ge of New York. Vanaf 1922 :ht hij de National Academy of fn waar hij zijn formele artistie- pleiding ontving. Van 1925 tot maakte hij reizen naar Europa Toord-Afrika. ahn's kunst wordt vooral gety- I door zijn eenvoud, het meele- met de alledaagse problemen en ■rote drama's die zich afspelen nze wereld: het proces van twee talie geboren anarchisten, Sac- 1 Vanzetti; het proces en de exe- van de Russische spionnen de nbergs; de rassenkwestie en de tnbom. Dat zijn de dingen die J95J bewegen en waarvan hij ver- met potlood en penseel. Ntor Shahn heeft het niet veel ng hoe zijn boodschap overkomt: sen boekomslag of aanplakbiljet, tijdschrift-illustratie of" een Iderij. Het schilderij komt wel- op de laatste plaats, omdat het zo gemakkelijk spreekt tot ve als b.v. een illustratie in een kblad. Dat is juist wat hem boeit bezielt en warmte geeft aan zijn k: de communicatie met onbe- \lden veraf. ..•;]èn Shahn is een unieke verschij- onder de hedendaagse Ameri- nse schilders.Reeds op jeugdi- leeftijd opgeleid tot lithograaf ft hij zoals de uitzending instgrepen" duidelijk liet zien merkwaardige talenten als gra- ed. Kamerorkest naar Japan Iet Ned. Kamerorkest zal na zijn ■firnee door de Ver. Staten, nu een "te tournee door Japan gaan '5 •ken. Een zestal concerten zal ge- 'en worden. Deze concerten, die ^der leiding staan van Szymon 'ldberg, worden op 20 en 21 april '/Osaka gegeven, op 23 april in Na- teaki, op 28 april en 1 mei in Tokio op 30'april in Yokahama. Behalve Szymon Goldberg zal ook eerste concertmeester Thomas igyar als solist optreden. Het orkest zal op zondag 17 april r vliegtuig van Schiphol naar •pan vertrekken. ue iiu 66-jarige Ben öhann. (Foto Famous Artists Schools) fisch kunstenaar op uiteenlopende wijzen gebruikt. Hij heeft boeken en artikelen ge- I 1/. jpCT illustreerd: omslagen gemaakt voor I KHIlDC populaire tijdschriften: opdrachten Tussen 1931 en 1932 schilder- deK Ben Shahn 23 gouaches en twee panelen over de zaak Sacco en Vanzetti. twee Amerikaanse anarchisten van Italiaanse oor sprong die ter dood werden ge bracht. De reproductie vertoont Bartolomeo Vanzetti en Nicola Sacco tussen hun begeleiders. (Collectie: Miss Patricia Healy) ganisaties en regeringsinstanties. Hij heeft les gegeven aan o.a. de Univer siteit van Colorado cn de Brook lyn Museum Art School. In 1952 richtte hij tesamen met 9 collega schilders waaronder Stuart Davis, Adolf Dehn en Ernest Fiene de Famous Artists schildercursus op. De kunst van Ben Shahn is con stant, onverschillig of deze zich uit in een illustratie, een schilderstuk tot stand gekomen in de afzonde ring van zijn atelier, of in een van de indrukwekkende wandschilderin gen die hjj heeft aangebracht in een aantal openbare gebouwen in Ame rika. Dat neemt niet weg dat ook zijn werk evolueert. Met name zijn schilderijen heb ben de laatste jaren belangrijke ver anderingen ondergaan. Zij zijn be dachtzamer gewerden en wijder van van toepassing dan vroegere wer ken. Hield hij zich vroeger groten deels bezig met actuele voorvallen en taferelen onder gebruikmaking van opzettelijk directe middelen, tegen woordig aanvaardt hij de eeuwenoude zedelijke en esthetische deugden van het symbolisme. Samenwerking uitgeverijen „OPBOUW EIGEN BILIOTHEEK" Teneinde grote groepen van het Nederlandse publiek in staat te stellen voor een redelijk bedrag een goede eigen bibliotheek op te bouwen, heeft een aantal Nederlandse uitgeverijen besloten tot het Oprichten van een „boekenclub", zo is gistermiddag in Amsterdam bekend gemaakt. De leden van deze club zullen tegen aanzienlijk gereduceerde prijzen tot 50% van de normale winkel-verkoopprijs naar vrije keuze boeken uit het Clubfonds kunnen kopen, nadat zij zich verplichten jaarlijks een minimum-bedrag te besteden. Het Club-fonds zal beginnen met een lijst van 150 titels en het zal regelmatig worden uitgebreid en vernieuwd. Het voornaamste doel van de club waarvan de heer H. Jes is be noemd tot directeur is, de besre Nederlandse en buitenlandse boeken de laatste al dan niet vertaald - ter beschikking van de leden te stel len. Dit betekent uiteraard, dat even zeer boeken uit andere fondsen dan van de stichters-uitgevers zullen wor den geselecteerd. De samenstelling van de boekenlijst zal geschieden mede op advies van een deskundige jury van vooraanstaande Nederlan ders. De boekenclub zal de vorm van een Stichting krijgen. Deze Stichting wordt „gevoed" door een N.V., op gericht door de initiatiefnemers met een kapitaal van f. 2 miljoen, waar van f. 500.000 geplaatst. Het is de opzet van deBoekenclub nauw samen te werken met de erkende boekhandel. Het zal er in de praktijk op neerkomen, dat de door de club geselecteerde boeken tegen de gere duceerde prijs voor leden van de Boekenclub en tegen de normale ver koopprijs voor anderen verkrijgbaar zijn. Deze geheel Nederlandse Boe kenclub zal binnenkort de inschrij ving voor het lidmaatschap openstel len. Als woordvoerder van de groep treedt voorshands op de heer J. Gil- tay in Blaricum. directeur van Schel- tens en Giltay C.V., Amsterdam. Oprichters zijn: H. J. W. Becht Amsterdam: Uitgeverij G. F. Callen- bach N.V., Nijkerk; G. B. van Goor en Zonen N.V., Den Haag; Uitgeverij W. van Hoeve N.V., Den Haag; Hol- landia N.V., Baarn; Uitgeverij V. A. Kramers, Den Haag; Kosmos N.V., Amsterdam; A. Manteau N.V., Den Haag; Mr. H. Nelissen, Amsterdam; N.V. Televizier. Leiden; N.V. Rotatie drukkerij Voorburgwal. Amsterdam (Uitgeefster van o.m. De Telegraaf en De Courant Nieuws van de Dag) Scheltens en Giltay C.V.. Amsterdam en A. W. Sijthoff N.V., Leiden. Mevrouw Fanny Dickens overleden Mevrouw Fanny Dickens, echtge note van een kleinzoon van Charles Dickens, is gisteren aan de voor avond van haar 90ste verjaardag overleden. Zij is 62 jaar getrouwd geweest met de advocaat Charles Dickens, de laatste nog in leven zijnde kleinzoon van de schrijver. Expositie Rudi Indiscreet Polder in Kasteel Oud-Wassenaar Donderdag 14 april wordt in Kasteel Wassenaar des avonds te half negen een tentoonstelling van schilderijen geopend van Rudi Polder. Prof. dr. Clyde E. Henson van de Michigan State University en gasthoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den zal deze opening verrichten. Voorts verlenen medewerking Maurits Bosman viool) en Theo Nederpelt (piano). Rudi Polder, geboren in 1926 te Den Haag, maakte in zijn prille jeugd reeds kennis met de schilderkunst door zijn vader, de kunstschilder Ger- rit Polder, met wie hij op zijn zesde jaar al buiten tekende. Op zijn 15de jaar begon Rudi. Pol der te schilderen, eerst impressionis tisch. Uit die tijd is nog werk van hem bekend dat reeds licht van kleur is en een vereenvoudigde vormgeving heeft. Geïnspireerd door filosofen als Sar tre, dr. Schoenmakers en Krishna- murti, kwam Rudi Polder tot het schrijven van vier existentialistisch- wijsgerige gedichtenbundels, waarvan de derde (Het Ding, 1952) leidde tot een tentoonstelling van alledaagse gebruiksvoorwerpen, getiteld „Plasti sche en Abstracte Dingentaal" in „Les Beaux Arts", te Den Haag, waarvan men nu zegt dat daar spra ke was van de eerste „pop-art". Kort daarna vertrok Rudi Polder voor zeven jaar naar zuid-Frankrijk om daar een stijl van schilderen te ontwikkelen die door de critici „blon- distisch" genoemd zou worden. Op 7 april 1965 gaf Rudi Polder on der druk van deze benaming zijn „Manifeste du Blondisme" uit, dat internationale bekendheid verwierf. Rudi Polder heeft voorts de uit nodiging aanvaard te doceren aan het Justin S. Monill College van de Michigan State University in de V. (Van onze Hilversumse correspondent). Het gemeentebestuur van Hui zen heeft de ad spiranthuurders van huizen (125.50 gulden per maand) van de Hilversumse N.V. Coördinatiebouiv een brief ge stuurd, waarin geadviseerd wordt de vragenlijst, die zij door de N.V. krijgen voorgelegd niet in te vul len. Een van de raadsleden heeft namelijk bezwaar gemaakt tegen de indiscrete vragen, die de wo ningzoekenden moeten beant woorden. Zo wil de N.V. o.a. zoeten met zoie men eventueel samen leeft of men al of niet gescheiden is en of men getrouwd is op hu welijksvoorwaarden. Voorts of men enige borgtocht is aange gaan en of weieens surseillance van betaling is verleend. Verder moet men uitgebreid inlichtingen verschaffen omtrent afbetalings contracten. autofinandering etc. Tenslotte zoordt o.a. een borgsom van f 350,gevraagd en voor in- formatiekosten f35,en fl,50 zegelkosten geëist. Dit achten burgemeester en wethouders eveneens te hoog. Franse douane zal beatniks tegenhouden De Franse douane heeft opdracht gekregen om buitenlanders, die een onverzorgde indruk maken en niet kunnen aantonen, dat hun financiële middelen toereikend zijn voor een verblijf in Frankrijk, de toegang te weigeren. Dit besluit is in de eerste plaats gericht tegen „beatniks", langharige en veelal slordig geklede jongelui, die vooral in de vakantietijd het land binnenstromen, meestal richting Parijs en die daar vorig jaar ver scheidene malen de openbare orde verstoorden. De consulaten van de landen waar deze jongelui vandaan komen, willen zich meestal niet met hen bemoeien wanneer er moeilijk heden zijn en dan draaien de Franse autoriteiten voor terugzending op. De grenspolitie heeft daarom instructie gekregen er streng op toe te zien dat dergelijke personen geweerd worden. «Advertentie) De Algemene Bank Nederland biedt u vier mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje 3|5 °/o Tot ƒ1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed 50,000,-. B. Spaarrekening ..3|5"/o Tot ƒ1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed 50.000,- voor particulieren en 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito.4,5°/o met drie c.q. zes maanden opzegging. Eerste storting tenminste 100,-. Drie maanden opzegging voor bedragen tot 5.000,-; ze9 maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed ƒ50.000,- voor particu lieren en 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. D. Spaardeposito 5 0 met een jaar opzegging. Eerste storting tenminste 100.-. Opzeggingstermijn een jaar. Maximum tegoed ƒ50.000,- voor particulieren en ƒ100.000,- voor ver enigingen en stichtingen. (Nederlandsche Handel-MaatschappiJ Da Twentscha Bank) ONDER ADMIRAAL IN NOORDWIJK 55 23 maal heeft nu de Lukas Passion geklonken in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen. Stellig een record voor ons land. Het ,,status-gevoel" vraagt immers om de zoveel rijkere Johan nes-Passion, die echt van a tot z van Bach is. Deze Lukas staat beneden Bach's status. Dit is al te wel bekend, al zijn revisies van zijn hand niet te loochenen en al dragen de tenor-aria's zijn stempel: voor ons lijdt het geen twijfel of de beweningsaria ,.Lasst mich ihn küssen" is geheel van Johann Sebastian zelf. die de Lukas", historisch vaststaand, enkele keren heeft uitgevoerd. prachtig gedekt door het orkest. Deze koralen, waarvan een goed aantal onwezenlijk schoon verklankt, zijn ditmaal vrijwel alle in een strax doorgaande tempo gehouden met natuurlijk aandoende woordaccenten. Een tweetal klonken vrijer, maar dan als belijdenissen. Het orkest (aangegevenu als „Haags Orkest") telt als De- kend alleen amateurs, leden van diverse orkesten, die slechts voor deze Nu is het het kunststuk om met behulp van deze mindere Lukas de luisteraar even geschokt, even ge troost en even rijk aan hoop, geloof en liefde heen te zenden als een „Johannes" en „Matthaus" dit willen doen. En al nemen buitenstaanders dit niet voetstoots aan: dit is door Johan Admiraal en zijn Passionskoor volbracht, nu meer dan ooit. Dat twee van de opgetreden solisten, die beiden in de voorbije weken in een flinke reeks Bach-Passionen hun par tijen zongen, dit gevoelen delen, sterkt ons uiteraard in de medede ling. Het gaat om het drama Golgotha en of dit met de ogen van de Evan gelist wordt „zichtbaar" gemaakt, m.a.w. realiteit werd, herbeleving, door niets afgeleid, zelfs door geen gewild schone stem. En het blijft Admiraal's geheim, ook nieuwe mede werkers op slag onder de ban van deze realiteit te stellen en deel te doen hebben aan de homogeniteit van de overgave, aan de gemeen zaamheid van mededenken en van medevoelen. Het koor, Cantate (Noordwijk) en Halleluja (Katwijk) samen, be schikkend over goed bezette mannen groepen, wier registerkleuren uitne mend doorkomen heeft een gra nieten onwrikbaarheid over zich. Dit niet alleen in het modelleren van dc vormen, ook in de dictie, de tekst- zegging. En hoe wendbaar kon zich een overgang van een opruiend z.g. massakoor naar een koraal voltrek ken. Een van de opmerkelijkheden van deze passievertolking was dan ook het ongeforceerde, onmiddellijke ineengrijpen van actie en reactie in de constant wisselende keten van handeling en geloofsbezinning, zon der geestelijke stilstanden Dit waar borgde een ongebroken doorzich'ig- heid, doorzicht zowel op het histo risch gebeuren als op het muzikale gebeuren. Admiraal-Passion tijdelijk als Pas- sions-orkest bijeenkomen (met niet minder dan 30 strijkers). Het is in de materie ingegroeid en dan ook een niet weg te denken steun geworden. Een aantal maten voor z.g. obligaat- karakter (beroepswerk) waren met grotere exactheid gediend geweest, maar verder stroomde de beweging volgens eis en verwachting. Tot het orkest zouden we de organist Johan Zweers kunnen rekenen, die o.m. de recitatief-ondersteuning zowel van Evangelist als van Christus-partij (met gescheiden timbres) tot taax kreeg: met alle in het geding zijnde vakkunde. Nieuw voor Noordwijk-Binnen Is de tenor Bert van 't Hoff, als Evan gelist zowel als voor de aria's geënga geerd. Een bijzondere verdienste van deze uitstekende lyrische stem met gezonde kleuring in de hoogte-be- heersing, die vrij blijft van week- wording en het zo vee! voorkomend lawaaierig forte. Soms hadden we wel eens voorkeur gegeven aan een scherpere aanduiding van de situa ties (aangaande Judas bijv.), menig maal ontving de vertelling toch ter dege beeldend relief (in de Petrus- scènes met name). In de speelrol van Petrus trad de tenor Cor de Heiden op, even fris, dragend, gedecideerd en mannelijk van timbre als altijd. De bas Henk v. d. Brink (op de orgelgalerij) imponeerde opnieuw door de rustige stabiliteit van de ge heel apart staande stemkleur en door de autoriteit, aan zijn stemtype eigen. Geheel nieuw voor ons was Sicco Gerlsma, bas, voor de Pilatus-figuur en kleinere partijen. Zijn diepreikend sonoor stemtype, zijn zangwijze en heel fraai geluid herinnerden sterk aan zijn voorganger Han Campfens, alleen is het gebruik van de stern- middelen ruimer. Ten slotte rest ons de oud-getrouwen Nelly Schulze, so praan, en Belia Keyzer te noemt n voor haar aria-werk, beiden kernvest in het intoneren en rotsvast in de voordracht. Zonde altijd, dat de alt zich hier met slechts één aria dient te vergenoegen. De bekende Vlaamse dichter Karei Jonckheere en leidei der bekende literaire Forumdiscussies voor radio en televisie hoopt 9 april a.s. zijn 60ste verjaardag te gedenken. Metaalbond over neo-nazisme en anti-semitisme Het grootste Westduitse vakver bond I. G. Metall, heeft gisteren de justitiële autoriteiten tot grotere waakzaamheid tegen neo-nazisme en antisemitisme gemaand. In „Metall", het orgaan van het twee miljoen leden tellende verbond, wordt opgemerkt dat de Jongste suc cessen van de extreem-rechtse Na- tionaal-Democratische partij bU de gemeenteraadsverkiezingen in Beie ren, Sleeswijk-Holstein en Hamburg reden tot ongerustheid geven. Toezien en niets doen betekent een bedreiging van democratie, recht en vrijheid in West-Duitsland, aldus het blad dat een ander alarmerend teken ziet in het feit. dat de Justi tiële autoriteiten bijna altijd van oordeel z(jn dat het gevaar uitslui tend van uiterst links komt. „Metall" schrift vervolgens, dat sinds 1960 slechts 733 personen zijn veroordeeld wegens het plegen van neo-nazistische of antisemitische misdrijven, terwijl jaarlijks gemid deld tienduizend beweerde commu nisten, pacifisten, of linksgeoriën- teerden worden ondervraagd van wie velen streng worden gestraft. Grotere waakzaamheid is volgens het orgaan geboden wil men de uiterst-rechtse stromingen binnen de perken houden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9