Weidse zooiogen twee in Suriname Witte pompen blijven dicht Nu in Nederland: ASTOR Inventarisatie van zeefauna bij kust „Waarde congres vriend" voor Neerlandici Een American Blend voor gedistingeerde rokers ƒ.1,50 Kon. zilver voor C. de Vos 8 '-5AG 5 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 PT Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek van de Tropen jtro) heeft dr. W. Vervoort, wetenschappelijk hoofdambte- aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden, Subsidie verleend voor een faunistische en faunistisch-oecolo- e inventarisatie van de bodem fauna van het ondiepe water de kust van Suriname. Bij dit onderzoek, dat van medio mei edio juli duren zal, wordt dr. Vervoort ter zijde gestaan door :er C. Cornet, technische assistent aan genoemd museum. GEINIG BEKEND en onderhoud met dr. Vervoort nen wij dat de bodemdieren m dderige kustzone van Suriname jeleken met die, welke in water voorbeeld vijf-en-twintig me pte leven betrekkelijk slecht eerd zijn. De kust van Surina- lt zeer langzaam af, zodat wat 5 schelpen niet vlak onder de komen. Tot nu toe zijn de economisoh belangrijke als kreeften en garnalen Compen er van faunistisch en ver- ïngs-oecologisch standpunt wat Antwpnderzooht. Wat de bodemdie- iin s>ng'aat zijn de mollusken wat oekend dan de andere, dankzij derzoek dat dr. C. O. van Reg- dipAltena destijds naar de daar ïodgkjnende weekdieren heeft inge- 241 vel dr. Vervoort en de heer firma, de bodemfauna zo nauwkeu- zalogelijk zullen inventariseren, aandacht toch speciaal ge- n yjn op de ongewervelde dieren Hodftoraiien, kwallen en poliepen. Bases Suriname niet over een biolo- 'eldlaboratorium beschikt, in- tot Curasao, waar zich .ïbisch Marine Biologisch In- (Carmabi) bevindt, is dr. van plan ergens een min sr vaste basis in te richten en DAG aaruit zijn werkzaamheden te jgez. Ij ten. Bevinden onze landgeno- n voc^1 de t>uurt van Paramaribo, r mnnen zij eventueel gebruik i van de faciliteiten van Wotro het Surinaams museum. Bij derzoek van de kustzone hopen jzen6<rrvoort en z^n assistent aller - hr. F. de hulp van de locale visserij men krijgen, waarvoor contact Wacfagd met de „Dienst van de Vis- Suriname- Aan boord van de vissersvaartuigen zal de mon- b Pe kuïTnon geschieden met be- christ/an de daar aanwezige netten TM meegenomen kleine dragen. Kerk vorm van onderzoek zal wel aan de uiterste diepe de kustzone plaats kunnen 3PEN U Libaf onderzoek van de modderige, 5 uur»e kuststrook is alleen de zoge- r. ie „slikslede" te gebruiken. Met slede is het mogelijk om van en 9.li talloze kreken langs de kust uaij Uj^ ,je zich daar bevindende 18 1 2.5 mangrove-vegetatie het slikgebied te bereiken en er zich enigermate te kunnen verplaatsen. Het ondrzoek van het brakke water van de riviermonden willen onze landgenoten doen door middel van ter plaatse gehuurde vaartuigen met bemanning. Het zal dan vermoedelijk mogelijk zijn gebruik te maken van een kleine, met de hand te bedienen „bodemhapper" en van een kleine Materiaal De vangst met de kleine dreggen kan natuurlijk dadelijk worden on derzocht, maar de inhoud van de „bodemhapper" moet gezeefd en ge spoeld worden. Voor onderzoek van de slikgebieden zijn de zeef en de schop de enig bruikbare instrumen ten. De gevangen bodemdieren i den geconserveerd en zullen la-ter in het Rijksmuseum van Natuurlijke Hist, in Leiden, waar vergel ij kings materiaal en vakliteratuur aanwezig zijn, nader worden bestudeerd. Daar na zullen zij de collecties van dit museum verrijken. De genomen geologische monsters zullen hier te lande door geologen worden onderzocht. Aan de hand van de resultaten, welke dit onderzoek oplevert, zal dr. Vervoort dan na gaan welke correlatie er bestaat tris ten de bodemfauna en het sediment. Volledigheid door keuze van sprekers Advertentie Advertentie 9.15 Zoekt U een esthui gouden armband of collier v Juwelier v. d. WATER Oudl Haarlemmerstraat 181 1-5 heeft ze. ALTIJD VOORDELIG. nst J 's Maandags gesloten. Een nachtfeest in de toneelzaal van Sociëteit Minerva besloot het 16e congres voor Neerlandici een jaarlijks gebeuren, waaraan onder meer de bekende Nederlandse schrij ver Gerard Cornells van het Reve en professor-criticus H. A. G. Gom- perts hun medewerking verleenden. Rector Magnificus prof. dr. J. Dankmeyer en enige vertegenwoor digers van de Vereniging van Neer landici. die de manifestatie heeft ge organiseerd voerden in het Groot Auditorium van het Academiegebouw het woord en belichtten met veel lui mige citaten het thema „Waarde Vriend" in brief en litteratuur, waarna burgemeester mr. G. C. van der Willigen en de wethouder van onderwijs S. Sannes de 99 deel nemers ontvingen in het gemeente huis. De burgemeester haalde o.a. het verhaal van Humpty Dumpty aan om het belang van een heldere stijl in geschriften aan te tonen. Onder de aanwezigen waren prof. Dr. P. Mindera, prof. dr. C. A. Zaalberg en prof. dr. G. I. Lieftinck. Het ei genlijke congres werd in bungalow park „De Witte Raaf" in Noord-wij- kerhout gehouden. Men kan de organisatoren bewon deren om hun keuze van sprekers. Het congres vertoonde een typische volledigheid, prof. Gomperts, de lite- rair-historicus, schilderde woensdag avond met brede streken het ver schijnsel van de brief en de bijzon dere plaats die deze inneemt in de literatuur. Dat brieven van Cicero zeer beroemd zijn wijst al op de ou derdom van het verschijnsel. En is de moderne roman niet ontstaan uit een verzameling brief-modellen van de Engelse schrijver Richaxson? Grote auteurs, die verstikt raakten in hun eigen werk hanteerden de briefvorm en keerden daardoor te rug tot de realiteit (Marsman) of vonden hierin een geheel nieuw oeu vre (v.'t Reve) Het gaat om de wer kelijkheidsinjectie; de vorm van de brief brengt deze onherroepelijk met zich mee. zy gedoogt immers geen „literaire" stijl. Over de vraag in hoeverre men persoonlijke correspondentie van een schrijver na zyn dood mag pu bliceren, zonder het recht van „pri vacy" aan te tasten, ontstond langdurige en soms verwarde discus sie, die na een betoog van H. van Galen Last, nog werd voortgezet. De ze sprak in het byzonder over de problematiek rond de uitgave van de briefwisseling tussen Menno ter Braak en C. E. Du Perron, die hy onlangs zelf verzorgd heeft. Diezelfde dag had dr. H. W. van Tricht, vooral bekend door zyn stu dies over schrijvers rond 1900, een lange voordracht gehouden over de correspondentie van Van Eden. De toehoorders, die hy voortdurend wist te amuseren met vaak ontroerend- naïeve brieven, moesten na afloop wel verbaasd beseffen, dat hy de wereld van „Vadertje ran Eden" niet beter had kunnen oproepen, dan juist d.m.v. deze briefjes van vrien den, vyanden. schuldeisers en be wonderaars Gerard Cornells van het Reve las voor uit eigen werk. Zyn reisbrieven vormden een zeer illustratieve afsluiting van de lezin gencyclus. Deze omstreden figuur, idie de drank even vaak noemde als de naam van God. liet zich nader hand zeer laatdunkend uit over de kritiek, die destyds op zyn eerste werk „Op weg naar het einde" is uitgeoefend. Over wat hy zelf ge- senreven heeft was hy overigens ook niet altyd tevreden. De brieven aan Algra: „Veel te doen grove grollig- heid en overschreeuwerij". Hy is nu ook van plan om -zich niet meer met scherpe brieven en artikelen tegen zyn aanvallers te verweren, maar, zakelyker, met processen te gaan werken. Interessante uitspraken volgden over zyn godservaring, die een ei genaardige synthese is tussen reli gieuze en sexuele impulsen. Misschien hangt hiermee zyn raad selachtige opmerking samen: „Myn werk gaat eigenlyk niet over sexua- liteit, maar dat weten de mensen niet. Zy zullen het ook nooit weten". Het slotfeest, dat tot het vroege morgenuur duurde werd o.a. opge luisterd door het optreden van het Leids Studenten Cabaret „Troephe". Kappers op Koninginnnedag De kappers zyn verplicht op Koningin nedag (30 april) hun werknemers na 13.00 uur vrijaf te geven. De vakraad voor het kappersbedryf heeft aan de ze bepaling in de ca.o. voor de kap pers herinnerd nu de nationale feest dag in zacht komt en het publiek wellicht afspraken voor deze dag wil maken. ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen... ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaret... men ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size JOlhK Aan Rijndijk bij Leiden pos JL A ew te „witte" benzinepompen aan de Rijndijk onder oorschoten blijven dicht. ew voorz^ter van de Raad van Staten in Den Haag heeft ge- igerd de recente sluiting van de uitwegen van het pompstation or Rijkswaterstaat ongedaan te maken. •oor deze maatregelen werden de ider van de „witte" benzinepomp - heer A. van der Pouw Kraan - - enkele achter zyn pompen gele- i bedryven gedupeerd. De minis- van Verkeer en Waterstaat ver- 'ide destyds ontheffing van deze iting, maar toen bleek dat de uit jen werden gebruikt voor de ver- >p van benzine, werden de uitrit- 1 afgesloten. De gedupeerde bedrO- :i hebben by de Raad van State be- igd dat de sluiting van de uitritten •est worden opgeheven zolang het derzoek nog niet was voltooid. De orzitter van de kamer van de Raad n State, prof. Beel, die deze zaak handelde, heeft als vaststaand ngenomen dat de klagers door de afsluiting van de uitritten in hun belangen worden geschaad. Hy over woog echter, dat de ervaring leert dat de aanwezigheid langs een druk ke weg van een benzinestation ern stige gevaren voor de verkeersveilig heid met zich meebrengt, tenzy voor zieningen zyn getroffen die aan hoge eisen voldoen. In het geval van de witte pompen aan de Ryndyk zyn die naar de me ning van prof. Beel onvoldoende. Een toeneming van het gebruik van de uitritten tengevolge van de vestiging van een benzinestation zou de ver keersveiligheid op de drukke Ryndyk ernstig in gevaar brengen, aldus prof. Beel. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft gistermiddag de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer C. de Vos, die vijftig jaar. in dienst was van Wernink's Betonfabriek aan de Hoge Morsweg. HALVE EEUW BIJWERNINK De burgemeester schetste de jubi laris niet alleen als een goed burger, maar ook als een goed werker. Van het technisch personeel ont ving de heer De Vos een horloge, uit het jubileumfonds een enveloppe met inhoud, uit handen van de directeur de heer A. Sitzen een aandeel in het bedrijf, de zilveren draagmedaille en eveneens een envelop met inhoud. Mevrouw De Vos kreeg bloemen ten geschenke. Burgemeester Van der Willigen speldt de Koninklijke onderschei ding op. Rechts de oud-directeur van Wernink mr. J. J. G. van Hoek. (Foto L-D./Holvast) Laatste spreker in de lange rij was de heer De Vos zelf, die de dank overbracht aan collega's en directie. Als veertienjarige jongen trad de heer De Vos in dienst by Wernink als betonwerker. Sinds 1932 is hy werk zaam in het natuursteenbedryf. Dit najaar gaat de heer De Vos met pen sioen. Lezing over Frankrijk De charme en de schoonheid van Frankryk zyn al veel beschreven en bezongen De bezoekers van de K. en O. lezing "La douce France", die gisteravond in Huis over 't Hoff in Leiden werd gehouden, zullen er al leen maar nog steviger van over tuigd zyn dat Frankryk een ideaal vakantieland is. De heer M. Berne van het Franse Verkeersbureau hield een lezing met lichtbeelden over de vele aantrekkeiykheden die het land de toerist te bieden heeft. Hy illustreerde zyn verhaal over het klimaat, de wyze van reizen, de in tieme cafeetjes en al die andere fac toren die Frankryk zo typeren, met mooie kleurendia's over de kastelen, de mensen en de kerken. Verder ver toonde hy de films „Du cóte de la cóte" en >rLa France a grands spec tacles". Bazaar voor bouw hervormde kerk De wykgemeente ,3oshuizerwyk" van de Leidse Hervormde Gemeente, ten behoeve waarvan plannen m voorbereiding zyn voor de bouw van een kerk met wykcentrum, ziet zich in de komende jaren geplaatst voor de opgave een deel van de stichtings- kosten van dit hervormde centrum te moeten opbrengen. Allerlei activiteiten staan in ver band daarmede op het programma en gestart wordt met een bazaar die op 14, 15 en 16 april in het Boshuis wordt gehouden. De voorbereidingen zyn in volle gang. Wykkerkvoogden doen een beroep op een ieder om medewerking in iedere vorm te ver lenen. Twee weken voor Leidse opkoper De officier van Justitie by de Haagse politierechter constateerde, gisteren, dat by het kopen van lood de opkopers altyd erg voorzichtig dienen te zyn en dat was een opko per in Leiden niet geweest. Hy had ni. lood gekocht, dat van diefstal afkomstig bleek te zyn. Ver dachte liet verstek gaan, doch de officier was van oordeel, dat voor dit soort heling als door verdachte gepleegd alleen maar gevangenis straf kan worden opgelegd en niet met een geldboete kan worden vol staan. De eis luidde twee weken ge vangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. Een 25-jarige koopman uit Gel- senkirchen botste gisteravond op De Grent in Noordwyk met zyn perso nenauto tegen een daar geparkeer de wagen van een Leidse timmer man. De Duitse gast bleek zich in een eetgelegenheid te hebben getrakteerd op veel geestrijk vocht en onder in vloed daarvan zyn auto te hebben bestuurd. Beide wagens werden zwaar be schadigd. Voor de snackbar-houder kreeg de botsing nog een staartje, want hy had in zyn zaak zonder vergunning sterke drank verkocht Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt, ter- wyi een aantal flessen met cognac en jenever door de politie in beslag genomen werd. Aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het kand. ex. economie de heer' H. Over- meer te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3