nDuidelijke richtlijnen van de regering zijn noodzakelijk Bejaarde dame gedood bij gevaarlijke inhaalmanoeuvre Vrijbrief voor de vakbonden onjuist elke dag n fiets voor niets! Grenzen Badminton NAJAARS- EN WINTERMODE VOOR DE TIENERS IN DE R.A.I. DINSDAG 5 APRIL 1 LEIDSCH DAGBLAD I De werkstaking in cle politiek (III en slot) (Door prof. mr. T. Koopmans) Als men de huidige stand van zaken rond de staking in Neder land onbevredigend vindt, en het stakingrecht in een of andere vorm wil erkennen, moet men echter ook beseffen dat het in onze economische, sociale en juridische constellatie vrijwel uitgesloten is de vakbeweging een vrijbrief te verlenen om tot staking over te gaan wanneer haar dit zint. Het Europees sociaal handvest dat Nederland ook heeft ondertekend geeft reeds één grens aan: de staking zal niet mogen ingaan tegen verplichtingen die de vak bond krachtens een geldende collectieve arbeidsovereenkomst heeft te eerbiedigen. Voor de Nederlandse verhoudingen zal men er da delijk aan toe moeten voegen dat de staking evenmin gericht mag zijn tegen regelingen van arbeidsvoorwaarden, vastgesteld door nÉ het College van Rijksbemiddelaars of door een ander bevoegd re: orgaan. Is uw oude fiets nog we! veilig? Koop toch 'n nieuwe - nul U weet toch: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Er zijn echter nog andere maat staven die men in elk geval zou moe ten aanleggen. Grotendeels zijn zij trouwens reeds ontwikkeld in de rechtspraak, voordat deze met be hulp van de constructie dat staking wanprestatie van de arbeider is, het stakingsverschijnsel zelf in de waag schaal stelde. Zo zouden naar ons gevoel in elk geval de volgens gren zen in acht moeten worden geno- d$ men: Dat alle andere methoden tot re geling van het conflict zonder suc ces beproefd zijn; zolang de on derhandelingen nog niet voltooid zijn, zolang nog een beroep op een bemiddelende instantie openstaat en zolang nog bij de centrale over- heid of op het niveau van de be drijfstak overleg gaande is om s tot een oplossing te komen, is het iHj uitroepen van de staking ongeoor loofd1; dat de vakbond de staking aanzegt aan de werkgever met inachtne ming van een redelijke termijn; «d een verrassingsaanval is geen „fair play"; dat er een zekere evenredigheid is tussen het doel van de staking en de gevolgen die zij met zich brengt; de hele elektriciteitsvoor ziening van een gebied mag niet in gevaar worden gebracht omdat er over de lonen van het kantine- personeel van de elektrische cen trale onenigheid is; Naar onze mening kan men de wilde staking niet legaliseren. Dit betekent niet dat de arbeiders door middel van dwang weer tot de ar beid gedwongen zouden moeten wor den. Eigenlijk zou men hier een ver plichte bemiddelingsinstantie moe ten inschakelen, waarin ook de vak beweging vertegenwoordigd zou zijn, om tot de onderhandeling over het conflict te komen die in de emotie van het moment achterwege is ge bleven. Bij de georganiseerde staking heeft een verplichte bemiddeling echter geen zin: de zaak is al uit onderhandeld. En die verplichting om arbitrage te aanvaarden is op het ogenblik moeilijk te realiseren, om dat daarmee de verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van het loonniveau, die net, en niet zonder moeite, van de centrale overheid naar het bedrijfsleven is geschoven, weer zou worden verlegd naar een arbitrale instantie, waaraan de sa menstelling dan vrijwel beslissend zou zijn voor de inhoud van het loonbeleid. Zo staat d'e wetgever wat de ge organiseerde staking betreft voor een vrij eenvoudig alternatief: de rech ter de vrye hand laten te beoorde len welke staking al dan niet met de „heersende rechtsavertuiging" te rijmen valt, of een wettelijke voor ziening treffen waardoor de recht matigheid van de staking binnen be- paaldia grenzen buiten twijfel wordt gesteld. Doet men het laatste, dan is er niet veel reden het stakings verbod voor spoorwegpersoneel te la ten bestaan over de ambtenaren- staking zou men wel weer veerschil lend kunnen denken. Om een persoonlijke mening te geven: schrijver dezes zou al met al de voorkeur geven aan een wettelij ke voorziening. Enerzijds .omdat de bestaande onzekerheid over wat nu geoorloofd is schadelijk voor een evenwichtig en goed functionerend sociaal overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties en boven dien een hinderpaal vormt voor de bekrachtiging van het Europees so ciaal handvest. Anderzijds, omdat de rechter niet de geschikte instantie is om aan de hand van een zo vage vorm als de „rechtsovertuiging" uit te maken welke stakingen al dan n'et door de beugel kunnen; sociale politiek is tenslotte zijn vak niet. Tenslotte ook wel enigszins, omdat het mogelijkerwijs totaal verdwijnen van een stakingsrecht in geval van loonconflict niet alleen zou leiden tot ressentiment onder de arbeiders, maar ook tot het risico dat dezen soms hun toevlucht zouden nemen tot andere en o.i. gevaarlijker strijd - methoden (langzaam-aan, modelac ties, wellicht zelfs sabotage). Techniek Hoe een wettelijke voorziening er uit moet zien, is in zekere zin een kwesteie van techniek. De regering wil. blijkens het voorontwerp van wet dat zij voor advies aan de soci aal-Economische Raad heeft gezon den, een verschil maken tussen de georganiseerde en de wilde staking. In het laatste geval blijft de situa tie in beginsel zoals zij is, behalve dat de werkgever niet meer de ar beiders met behulp van dwangsom men tot hervatting van de werk zaamheden zal kunnen dwingen; hij kan derhalve ontslag op staande voet geven of schadevergoeding vorderen. In het geval van georganiseerde staking behoudt de werkgever tegen de stakende arbeider slechts de ont slagmogelijkheid, maar hij zal de vakvereniging kunnen aanspreken als de staking onrechtmatig is. Oor deelt de rechter de staking onrecht matig, dan moeten de arbeiders het werk hervatten. Het regeringsvoor stel laat ons niet geheel in het on gewisse over de vraag wanneer de (georganiseerde) staking nu on rechtmatig is; het bepaalt dat dat het geval is indien de staking in strijd is met verplichtingen uit hoofde van een collectieve arbeids overeenkomst of met de wet, en voorts als de organiserende vakver eniging „kennelijk" in strijd han delt met „normen welke gelden in het verkeer tussen werkgevers en vakverenigingen van arbeiders". Deze laatste regel, hoe juist op zichzelf ook, is niet zo duidelijk als voor een ongestoorde verdere ont wikkeling misschien wel dienstig zou zijn. De regering meent echter dat het niet gewenst is bepaalde maat staven in de wet vast te leggen en aldus de ontwikkeling te „bevriezen". Dit argument zal bij de verdere dis cussies nog wel een rol spelen, om- dathier het risico van starheid, dat de regering vreest, tegen dat van rechtsonderzekerheid moet worden afgewogen. Vragen Neemt men eenmaal aan dat een wettelijke regeling gewenst is, dan schijnt het regeringsvoorstel vooral twee vragen op te roepen: l)Kan men voor de walde staking volstaan met een regeling die wel Een 52-jarige medisch adviseur uit Voorbeur reed op 10 februari met zijn auto op het spiegelgladde wegdek van de Provinciale weg in Sassenheim. Bij een inhaalmanoeuvre raakte de Voorburger in een slip om ver volgens tegen een tegemoetkomende wagen op te rijden. De klap kwam zo hard aan, dat zijn passagiere, een bejaarde dame, op slag werd gedood, de bestuurder van de tegenligger zwaar werd gewond en hijzelf een zware hersenschudding opliep. Tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning bleek dat de getuigen de snelheid van verdachtes auto op 80 km per uur hadden geschat. „Gezien het gladde wegdek reed hij roekeloos hard", waren zij eenparig van oor deel. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen legde er in zijn requisitoir de nadruk op, dat verdacht op zeer roe keloze en dus onaanvaardbare wijze had gereden. Gezien de ernst van het feit en de gevolgen ervan eiste hij een geldboete van f 500 subs. 100 dagen alsmede de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 9 maan den. Verdachte's raadsman bracht in Acad. examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. psychologie de heer B. Oosterhuis (Den Haag) en mevr. E. T. Snijders-Hekster (Pemds) kand. ex. psychologie mej. E. Droop (Deventer) en de heren A. E. Mul der (Leiden); C. Roggeveen (Scha- gen)P. A. Faber (Emmen); F. Die- penbroek (Den Haag)G. F. Wartna (Den Haag)kand. ex. pedagogiek mej. H. M. ter Beek (Leiden). de werkgever de mogelijkheid ont neemt om de arbeiders tot voortzet ting van de arbeid te dwingen, maar dan niet poogt het arbeidsconflict zelf uit de impasse te helpen, bv. via een snel werkende bemiddelings procedure? 2) Kan men aan de rechtmatig heid van de georganiseerde staking een zo weinig uitgestippelde grens lijn aanleggen als de „kennelijke" strijd met „normen welke gelden in het verkeer tussen werkgevers en vakverenigingen" Wat de laatste vraag aangaat: het risico van onzekerheid moet naar zijn pleidooi naar voren, dat zijn cliënt nog diep onder de indtuk was van de gevolgen van het ongeluk, waarvan hij zijn schuld zonder meer erkende. Hij bestreed voorts het feit, cat zijn cliënt roekeloos had gere>- den. Het vonnis luidde een geldboete van f250 subs. 50 dagen en de on voorwaardelijke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid voos de tijd van 6 maanden. Een 31-jarige chauffeur uit Dord recht liet verstek gaan. De twee ge tuigen niet. Zij bevestigden, dat ver dachte op Rijksweg 4 a met zijn trekker met oplegger een zwenking naar links had gemaakt, toen de be stuurder van een personenauto bezig was in te halen. De auto werd de berm ingedrukt, doch liep geen scha de op. De chauffeur ontkende bij de aanhouding, dat hij een zwenking had gemaakt. Verdachte is in de afgelopen twee jaar al viermaal veroordeeld wegens een grove verkeersovertreding ont dekte de kantonrechter in het dos sier. De officier twijfelde niet aa nde verklaringen van de getuigen en dus ook niet aan verdachtes grove schuld. Hij eiste een geldboete van f 100 subs. 20 dagen en de onvoor waardelijke intrekking van verdach tes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. De kantonrechter wilde verdachte nog één kans geven en vonniste wat de rijbevoegdheid be treft, met 6 maanden voorwaarde lijk en een proeftijd van 2 jaar. De geldboete verhoogde hij daarentegen tot f 150 subs 30 dagen. Een 45-jarige analist uit Haarlem wees het hem ten laste gelegde re soluut van de hand. Deze hield in, dat hij met zijn auto in de Hoofd- ons gevoel niet worden onderschat. De rechter is beter uit met criteria cie hij kan toepassen en verder ont wikkelen zonder zich in de sociaal- politieke strijd te begeven. En als de vakbeweging, waaraan het sta kingswapen door de rechtspraak thans vrijwel ontnomen is, dit terugkrijgt uit handen van de wetgever, mag zij ook wel weten in welke gevallen zij dat wapen nu mag bezigen. Maar zij zal ook moeten aanvaarden, dat de wetgever, bij het overhandigen daarvan, zijn condities stelt in het belang van een zo har monisch mogelijke sociale ontwik keling. straat in Sassenheim een bestelwa gen inhaalde om deze vervolgens met een zwenking naar rechts ,de pas af te snijden". Verdachte vond niet alleen dat hij normaal had gesneden, maar ook dat ce „bermduik" van de bestelwagen waarschijnlijk wel aan slippen te wijten was. Gehoord de getuigenverklaringen kwam de officier tot de conclusie, dat verdachte wel degelijk had „ge sneden" en dus een afkeurenswaar dige fout maakte. Ter correctie hiervan eiste hij naast een geldboete van f75 subs. 15 dagen de voorwaardelijke ontzegging van ce rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter achtte de tem laste legging afdoende bewezen en legde de analist een geldboete van f 150 subs. 30 dage nop. Gezien het blanco strafregister van verdachte het hij de rijbevoegdheid ditmaal nog buiten het geding. Hij had geen beroep. Wel een AOW- uitkering. „Ik ben dus maar een arm man en weet niet waar ik die f 100 vandaan moet halen". Zo pleitte hij, een 68-jarige inwoner van Haarlem, voor een vrijspraak. Hij zou trouwens ook geen schuld aan de hem ten laste gelegde fei ten hebben gehad. Hij was wel met een driewielige motorbakfiets de afrit van Rijksweg 4 in plaats van de oprit opgereden om op deze weg te komen, maar dat kwam omdat het verbodsbord ter plaatse zo slechts geplaatst was, dat hy het absoluut niet had gezien. Toen hy bezig was op de (verkeerde) rijbaan te keren kwam zyn bakfiets in botsing met een auto .maar deze auto zou te veel links hebben gere den. „Als hy normaal rechts had PAGINA II Niet minder dan zeven bekers verhuisden het afgelopen weekeinde naar Leidse prijzenkasten. Ed Gue- rin veroverde met R. v. Wijck (Drop Shot) de eerste prijs in het heren- dubbel A, en met clubgenote H. Omt- zigt een tweede prijs in het gemengde dubbelspel A. De combinatie Fea/ Langhout bleek ook nu weer de sterkste bij het herendubbelspel B. J. Guerin behaalde een tweede prijs op het zeer sterk bezette nummer he ren enkel C Met clubgenote J. van Zanten werd het gemengd dubbelspel C gewonnen na verlies van de eerste game (15-A). Nationaal kampioen Herman Leidelmeyer liep vorige week een hersenschudding op en zal daardoor zijn titel tijdens de nationale kam pioenschappen (16-17 april) niet kunnen verdedigen. gereden zou ik de weg tijdig ge noeg verlaten hebben en zou er dus niets zijn gebeurd", zo verzekerde hij de kantonrechter. „Volgens het proces-verbaal keer de u vlak voor die auto langs, keek u absoluut niet uit en gaf u de fei ten destijds zonder meer toe", repli ceerde de recster. „Helemaal niet waar", ontkende verdachte ook dit feit. Conform de eis vonniste de kan tonrechter hem met een totale geld boete van f 100 subs. 20 dagen en de voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Bromfietser gewond bij aanrijding De 18-jarige bromfietser A. Wisse uit Woubrugge werd gistermiddag omstreeks kwart over vyf vrij ernstig gewond bij een verkeersongeluk op de hoek Churchilllaan-Cornelii Schuytlaan in Leiden-Zuidwest. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van een personenauto, die evenals de jeugdige bromfietser op de Churchilllaan reed komende uit de richting Haagweg, bij het rechts af slaan de doorgang niet vrij liet. De Woubruggenaar werd tegen de grond gesmakt en kreeg een kaak- fractuur alsmede verwondingen aan het gelaat. Hij moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuii worden vervoerd. Voor de Leidse kantonrechter Dit meisje toonde gisteren in de RAI een superfantasie in pastel achtige kleuren. Voor wie wil op vallen. Een grappig, sl id rol en sportief ensemble voor partijtjes in de huis hamer in tiener stijl. Puur Mon driaan. Saïier look Een vlot pakje voor de wintersporttijd, dat ook in de Amsterdamse RAI te zien wcis. Hansopje weer in de mode. Een heerlijk pakje voor onder koude dekens. Ook de voeten zijn verpakt. „Tour de tweed", voor wie er Schots geruit uit wü zien. De fiets dient voor de show, of om erop te rijden. Dit meisje is gehuld in vistram: een soort stof dat op leer lijkt. Otir der de wollen kousen leren zolen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11