Boskoop krijgt pak slaag „SPIEGEL STICHTSE KUNST" Bouw begonnen van de Nieuwkoopse ger.kerk MAANDAG 4 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD Minister f rolijk opende De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mr. M. Vrolijk, meent dat de instelling van het nieuwe ministerie van CRM het mogelijk maakt aan de belangrijke plaats van dp cultuur in engere zin meer aandacht te schenken. „Die zorg voor de cultuur, die als erkende overheidstaak nog heel jong is, heeft nauw verband met het maatschappelijke welzijn als totaal". Minister Vrolijk zei dit zaterdag middag bij de opening van de ten toonstelling „Spiegel der Stichtse kunst" in de Churchillhal in Bun- nik. Aan deze manifestatie nemen meer dan 50 Utrechtse beeldende kunstenaars deel. De tentoonstelling wordt gehouden ter nagedachte- nis van dr. H. J. Jonker, in leven eerste directeur van de Stichtse Cul turele Raad, die in oktober vorig jaar bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Minister Vrolijk herinnerde eraan dat 't nieuwe departement voor Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk V/erk na de kabinetscrisis van vo rig jaar is ingesteld. De minister zei dat elke scheiding tussen departe menten van alg. bestuur haar na delen heeft. „Er zijn steeds wel ter reinen die ook by een ander depar tement zouden kunnen worden on dergebracht. De verwijdering van de kunsten, niet alleen uit de naam van het vroegere departement van O, K en W, maai- ook zijn werkterrein heeft ongetwyfeld haar na-delen: de wetenschappen bijv. maken een be langrijk deel uit van de cultuur, wanneer men dat woord in bredere zin verstaat. Maar de voordelen van een departement dat als algemene taak heeft de materiele welvaart te begeleiden en tot haar werkelijke recht te doen komen- door het schep pen van de mogelijkheden voor een werkelijk welzijn van de mens als lid van zijn gemeenschap maar ook individuele persoonlijkheid, wegen ruimschoots op tegen de nadelen die de splitsing ook heeft", zo zei minis ter Vrolijk. „Onderwijs en wetenschappen ne men, terecht, in het overheidsbeleid een centrale plaats in: wil ons land niet achterblijven in de internationa le ontwikkeling, dan zal grote zorg voor ons onderwijs en wetenschappen noodzakelijk blijven. Maar juist door die voor iedereen duidelijk zichtbare noodzaak dreigde de zorg voor de cul tuur in engere zin eens teruggedron- gen te worden naar plaatsje op de achterste ry", aldus mr. Vrolijk. „Contour" in Prinsenhof J In het Stedelijk Museum „Het Prin senhof" in Delft is zaterdagmiddag de vijftiende jaarlijkse tentoonstel ling „Contour onzer beeldende kunst" geopend. De expositie is georgani seerd door „De Kring", de vereniging voor schone kunsten te Delft. Die daarbij evenals vorige jaren werd ge adviseerd door een commissie van Nederlandse kunstcritici. De tentoon stelling, die beschouwd wordt als de jaarlijkse salon dei* Nederlandse beeldende kunst, omvat schilderijen, grafiek, beeldhouwwerken en kera miek. Ierse schrijver 0' Nolan overleden Brian O'Nolan, de Ierse auteur en toneelschrijver die zich ook bediende van de schuilnamen Flann O'Brien en Myles Na Go- paleen. is in de ouderdom van 54 jaar in een ziekenhuis in Du blin overleden. O'Brien beheerste zijn taal tot in de perfectie. Bovendien was hij een groot kenner van het La tijn, Grieks en Duits. In 1940 trok hij voor de eerste maal de belangstelling van het Ierse pu bliek door zijn aandeel in een letter kundige strijd, die uitgevochten werd in de correspondentierubriek van de „Irish Times". De hoofdredacteur signaleerde zijn unieke talent en ver zekerde zich korte tijd later van zijn diensten voor een speciale rubriek onder de naam „Cruiskeen Lawn", j Deze rubriek heeft de Ierse lezers 26 jaar lang verheugd of mateloos geïr riteerd. Zijn eerste boek At swim-two birds" werd in september 1939 te Londen uitgegeven. Deze roman was een onmiddelijk succes en beleefde in 1960 een tweede druk. O'Nolan was privé-secretaris van vier achtereenvolgende ministers van Binnenlande Zaken totdat hij in 1953 ontslag nam uit overheidsdienst. Hij bleef zijn speciale rubriek schrijven. Hij was ook de schrijver van „An beal bocht", een satire op de taalher- levingsbeweging. Hij heeft twee to neelstukken geschreven: „Thirst" en „Faustus Kelly". De laatste twee boeken van O'no- lan waren „The hard life", uitgegeven in 1963, en ,.The dalkey archive", dat in 1965 verscheen. Auteur Forester - 66 - overleden „Kapitein Hornblower" De Britse schrijver Cecil Scott Forester is zaterdag-op 66-jarige leeftijd in Fullerton. in Califor- nië overleden. Hij was al sinds anderhalf jaar als gevolg van een beroerte verlamd. De grootste bekedheid kreeg hij door zijn avonturenromans over kapitein Horatio Hornblower verfilmd met Gregory Peck in de hoofd rol spelend in de tijd van Nel-1 son. Deze boeken waren het pro-1 dukt van zorgvuldige studie en een levendige verbeelding. Andere beroemd geworden van zijn hand zijn „Payment defer red" en „The African Queen", welke ook verfilmd werden, de eerste met Charles Laugton in een van de hoofd rollen. Zyn eerste Hornblower-ver- haal werd in 1937 uitgegeven. Het manuscript van zijn laatste boek. waarin de kapitein sterft, ligt naar verluidt in een Londense bankkluis. Forester zou bepaald hebben dat het pas na zijn dood mocht worden uit gegeven. Bekendheid kregen ook zijn op feiten gebaseerde werken „The naval war of 1812" en „Hunting the Bismarck". Forester werd in augustus 1899 in Cairo geboren, woonde geruime tijd in Engeland maar koos tenslotte Ca- lifornië als permanente verblijfplaats met het oog op het droge klimaat daar. Sinds 1943, toen hij niet-offi- cieel waarnemer van de Britse rege ring op de Amerikaanse oorlogsbo dem „Tennessee" was, liep hij kreu pel als gevolg van aderverkalking. Expositie „Het smeekschrift der edelen" In het stadhuis van Vianen ls met een inleiding van prof. mr. H. de la Fontaine-Verwey getiteld „Ron dom het smeekschrift" een tentoon stelling geopend gewijd aan het overhandigen op 5 april 1566 van het smeekschrift der edelen aan de landvoogdes Margareth van Parma te Brussel, als eerste stap op de weg tot vrijmaking der Nederlanden. De tentoonstelling is geopend in de maand april van maandag tot en met. vrijdag van 2 tot 5 uur en op woensdag van 7 tot 9 uur 's avonds. Op goede vrydag en tweede paas dag is zij echter gesloten. Prijzen melk en melkprodukten Het ls het ministerie van Econo mische Zaken gebleken, dat in de melkdistributiesector van het westen van het land voor melk en melkpro dukten verschillende prijzen worden gepubliceerd. Het ministerie heeft daarom het volgende overzicht van de prijzen verstrekt zoals die vanaf 3 april voor de minister van Econo mische Zaken aanvaardbaar zijn. Het betreft hier de prijzen in de provincie Utrecht, het zuidelijk deel van Noord-Holland, alsmede Zuid-Hol land «behalve Goeree-Overflakkee» per ltr. p. Itr Losse melk 51 Gepasteuriseerde 57 33 Klassieke muziek op Seheveningse Pier o De directie van de Scheveningse Pier experimenteert in april met grammof oonplatenconcerten, zoals die al jarenlang in de Singercon- certzaal in Laren worden gegeven. Klassieke werken uit het concert- zaalreperoire zullen er te beluiste- :n zijn door Pierbezoekers. Begonnen wordt op Goede Vrijdag et de weergave van de Matthaeus Passion van Bach, 's middags het eerste en 's avonds het tweede deel Op Paaszaterdag en eerste Paasdag volgende zondagen beginnen de ochtendconcerten om half elf. De programma's voor deze concerten vermelden werken van Mozart. Dvorak. Brahms. Bruch, Beetho- ven, Haydn, Tsjaikowski, Rachmani- I nof. Mendelssohn, Schumann en j van oude Italiaanse, Duitse, I Franse en Nederlandse meesters der Mondriaanexpositie in Philadelphia In Philadelphia is zaterdag een tentoonstelling geopend van 120 schilderijen en tekeningen van de Nederlandse schilder Piet Mondriaan. Het kunstmuseum in Philadelphia zal de enige plaats zijn waar de ten- toonstelling in de V.S. wordt gehou den. Na Philadelphia gaan de wer ken naar het Gemeentemuseum in Den Haag. gemeentemuseum in Den Haag en het museum in Philadelphia. Dr. Evan H. Turner, directeur van het. museum in Philadelphia, zei dat het werk van Mondriaan van grote invloed is geweest op de hedendaagse architectuur. In de Amsterdamse Bijen korf is zaterdag de traditionele ..Boekenmarkt" gehouden. On geveer zestig auteurs waren aanwezig om hun boeken te ver kopen en te signeren. Op de foto drie ..grote reizi gers" in hun boekenstal. V.l.n.r. Hendrik Scholte. fef Last en An thony van Kampen. flessenmelk Gesteriliseerde flessemelk (met kroonkurk) 60 Karnemelk los 38 Karnemelk in flessen 44 24 Melkyoghurt 68 38 Havermoutpap 69 Rijstepap 72 Gortpap 54 Bloempap 54 Vanillevla 48 Chocoladevla 52 Ondermelkyoghurt 29 Buig. yoghurt per 15/100 fles 32 Buig. yoghurt per 20/100 fles 34 Voor melk in plastic zakjes gelden dezelfde prijzen als voor flessemelk. In kartons is de prfjs iets hoger. Bodegraven ver 'liesl Forse zege Waddinxveen Nieuwkoop wint derby De lift begint voor Bodegraven steeds verder te zakken. Op nieuw kwamen de Bodegravers niet tot winst. In ,de vierde klasse E kreeg Boskoop een fors pak slaag. Niet minder dan zeven doelpunten scoorde Groeneweg. De Boskopers waren zelfs niet in staat een tegendoelpunt te maken. Waddinxveen daaren tegen was beter op dreef. Met 6 2 aanvaardde Lekkerkerk de thuisreis Onder grote belangstelling legde mevr. Speelmanvan Namen zater dagochtend de eerste steen voor het nieuwe gebouw van de gereformeerde kerk in Nieuwkoop (zie foto). Ds. Hiensch sprak de belangstellenden toe en hij herinnerde er aan dat het vele tientallen jaren geleden is dat men in Nieuwkoop een kerk bouwde. Verder sprak hij de wens uit, dat het godshuis zal gaan functioneren als centrale en als werkplaats van de Heilige Geest. „Als wij temidden van vele huizen een kerk bouwen, richten wij een teken op", zei hij; „dit teken wil zeggen, dal God by ons wil wonen en dat Hy Zijn tegen woordigheid beschermend over ons wil uitspreiden". Nadat de eerste steen was gelegd, bood de predikant mevr. Speelman een bos bloemen aan. Vervolgens sprak hij woorden van dank tot de architect en de uitvoerders van het werk, die allen druk in de weer zijn om de bouw voorspoedig te doen verlopen. (Foto Leidsch Dagblad) In de thuiswedstrijd tegen CKC heeft Bodegraven het niet kunnen bolwerken CKC verliet met een 31 overwinning de kaasstad. In de eerste helft wogen beide par tijen aardig tegen elkaar op. hoewel toen reeds duidelijk te zien was. dat de gasten veel beter combineerden. Toch was het de CKC-doelman. die zijn mannen voor een achterstand be hoedde. Op voortreffelijke wijze wist hij enkele inzetten van Scheer en Telkamp onschadelijk te maken. Aan de andere kant kwamen de gasten op wat goedkope wijze aan de leiding, toen wegens afhouden van een van de aanvallers de scheidsrechter hier voor een strafworp toekende (01). Na de hervatting was het al spoe dig 02, toen de midvoor een diepte pas handig in de Bodegraafse defen sie oppikte en doelman Struik vervol gens geen schyn van kans gaf. Het werd kort daarop zelfs 03 door een doelpunt van de rechtsbinnen. Bode graven kwam hierna sterk in de aan val en het doel van CKC werd zwaar onder druk gezet. Tenslotte slaagde Telkamp er in de stand een wat pret tiger aanzien te geven 1—3. Verder lieten de gasten het evenwel niet ko- De overige uitslagen luiden: Ver- burch—Naaldwijk 12; UNIOCele- ritas 0—2: ESDO—DHL 0—2; Slie- drecht—ADS 1—2; VELO—GDA 1—1. Stand DHL 15-21 Celeritas 14-14 ADS 15-20 Sliedrecht 15-14 Verburch 14-18 B'graven 15-13 VELO 15-17 Naaldwijk 15-11 CKC 14-16 GDA 16-11 ESDO 16-16 UNIO 14- 6 Vierde klasse Waddinxveen, dat met invallers voor Hofman en Schouten aantrad, heeft Lekkerkerk met een 62 neder laag naar de Lek teruggestuurd. Het begin offensief was echter ge heel in handen van de gasten, die met vlot aanvalsspel de Waddinx veen se achterhoede volkomen van haar stuk bracht. Verwaal bracht binnen tier minuten de stand voor Lekkerkerk op 02. Even nog hield Lekkerkerk het heft in handen, maar toen Waddinxveen steeds meer op el kaar ingespeeld raakte en Bras de Voetbal in Rijnstreek achterstand had gehalveerd, 1—2, was het de beurt aan midvoor Quist, die met de regelmaat van de klok de stand wijzigde in een 42 voor sprong. Ook na de wisseling bleek Quist zijn kruit nog niet te hebben ver schoten. Hij slaagde erin het halve dozyn vol te schieten. Hiermee lever de deze aanvalsleider een niet alle daagse prestatie door vijf doelpunten achtereen op zyn naam te brengen. Lekkerkerk bleek duidelijk te hard van stapel te zijn gelopen, want in deze periode kwamen zij er nauwe lijks nog aan te pos. De uitwedstrijd tegen Groeneweg in Zevenhuizen is voor de Boskopers een koude douche geworden. Met maar liefst 70 kregen de boomkwe kers klop. In het begin zag het er niet naar uit, dat Boskoop een zo grote neder laag tegemoet zou gaan. Een schot van linkshalf Kant werd van richting veranderd, waardoor de Groeneweg- keeper kansloos werd. De bal ging echter net langs de verkeerde kant van de paal. De doelpunten vielen echter aan de andere kant. Na 15 mi nuten spelen kreeg midvoor Stryd- horst even vrijheid en dat betekende 10, 5 minuten latei- was het weer raak, toen de Knegt langs de Bos koop-defensie glipte. De voorhoede van Groeneweg toonde zich wel bij zonder schotvaardig, want na 40 mi nuten liet Strljdhorst opnieuw aan tekenen. Na de wisseling weid Boskoop ge heel overspeeld door Groeneweg. Na 5 minuten kogelde De Knegt 40 in de touwen en 10 minuten later was het weer Strydhorst die van Horzen geen kans gaf 5—0. In de slotfase verhoogde Strijdhorst de score: 70. De overige uitslagen luiden: Woer den—Moordrecht 1—2; Haastrecht- Stolwijk 2—5; GouderakOudewater 2—2. De stand luidt: Oudewater 11-18 Groeneweg 13-11 VEP 12-18 W'veen 12-10 Stolwijk 11-16 Boskoop 11- 9 Gouderak 12-14 Lekkerkerk 11-6 Woerden 13-14 Haastrecht 13- 3 Moordrecht 13-13 Afdeling Gouda Nieuwkoop heeft zich, zij het met de grootste moeite, tegen het bezoe kende NSV voor een talrijk publiek de sterkere getoond. Dank zy een 21 overwinning hebben de Nieuw- kopers de punten in bezit genomen. In de eerste helft ontliepen de krach ten elkaar niet zo veel en moest doel man Van Lith er minstens evenveel aan te pas komen als zijn collega van NSV aan de andere kant. Dankzij deze kostbare overwinning is Nieuwkoop in elk geval by leider Moercapelle 'gebleven, dat het zwakke Soccer Boys op eigen veld een lesje in het doelpunten maken gaf. Zes maal moest de boys-doelman naar het net. Zyn collega aan de andere kant geen enkele keer. Nieuwerkerk blijkt van slag af, getuige de 0—2 ne derlaag die men op eigen terrein van het Reeuwijkse RVC te slikken kreeg. Hierdoor is RVC tot de derde plaats doorgedrongen. WSE kwam bij Am- merstolse S.V. tot een 3—5 overwin ning en Zwervers stuurde GDS met -fa NieuwkoopNSV 2-1.1 De Nieuwkoopse doelman Van Lith heeft de bal klemvast in zijn armen. Dit tot tevredenheid van zijn rechtsachter. (Foto Leidsch Dagblad) een 72 nederlaag naar Boskoop te rug. Moercapelle 14-25 Zwervers 12-11 Nieuwkoop 12-18 Esto 13-11 RVC 13-16 A'stolse SV 12- 9 Nieuwerkerk 12-15 Soccer B. 12- 3 WSE 12-15 GDS 12- 3 Zaterdag Omdat Boskoop by Waddinxveen niet verder kwam dan een 22 ge lijkspel en Groot Ammers by hekke- sluiter Moercapelle tot een 1—5 zege kwam is de afstand van de Bosko pers tot de leiders weer tot drie pun ten verschil uitgelopen. RVC hield Zwammerdam op eigen terrein met een 1—2 zege er onder en WDS deed dit met dezelfde cyfers tegen Spor tief (2—1). Bergambacht en Bodegra ven moeten kennelyk eerst nog leren doelpunten gelet op de 0—0, die in Bergambacht na anderhalf uur nog steeds op het scorebord stond. Gr. Ammers 12-24 W'veen 14-14 Boskoop 14-21 Z'dam 14-14 RVC 13-16 Sportief 13-11 WDS 14-16 Bergamb. 12- 3 Bodegraven 15-16 Moercap. 13- 1

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7