„Prinses waardig Beatrix een opvolgster" „Veel te ingewikkeld" Dr. II Drees in Nijmegen 4. H. KLOOS KLAAGT OVER LAUWHEID OP CONGRESSEN Dief in klooster Journalisten: kritiek op uitlating van Cals 572sfe STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE h t PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 APRIL 1} „Om hier en nu de republiek te forceren kan gevaren met zich meebrengen voor de democratie. De emotionele tegenstellingen, die men oproept, schaden de democra tie, doen ons de ogen sluiten voor de werkelijke problemen en ver troebelen de feitelijke werking van de democratie"Tot deze conclusie kwam dr. W. Drees tijdens zijn re feraat over „monarchie, democra tie, republiek"dat hij zaterdag hield op het congres over de mo narchie in Nijmegen. Dr. Drees merkte op, dat de drie vorstinnen, die elkaar opgevolgd waren, de sympathie van het volk hadden ver worven. Hij sprak de overtuiging uit, dat Prinses Beatrix, ondanks haar omstreden huwelijk, een waar dig opvolgster zou zijn. Dr. Drees wees erop, dat er altijd spanningen zijn geweest. Als voor beeld noemde hij Engeland dat, naar zijn zeggen, „een merkwaardige nei ging tot feodaliteit kent". „Het Ho gerhuis is eigenlijk een absurditeit", zo meende dr. Drees. „Desondanks is Engeland toch democratischer dan Frankrijk". Onder enige hilariteit merkte de minister van Staat op, dat hij dit niet te berde bracht in ver band met de Jongste verkiezingen in Engeland. „Al zeg ik, onder ons ge zegd en gezwegen, dat de Engelse kie zer verstandiger stemt dan de Neder landse". „In Nederland is echter in een be trekkelijk continue ontwikkeling een parlementaire democratie tot stand gekomen. De toestand in ons land zou zich zeker niet wijzigen, indien ons land een president zou hebben", zo meende dr. Drees. Terughoudend Over de vraag wat nu precies de po sitie van onze vorstin is, meende dr. Drees, dat hij slechts met grote te rughoudendheid over deze materie mocht spreken. „Binnen het kader van een algemeen politiek gegeven, kan de vorstin naar haar aard, haar persoonlijkheid en haar ervaring in vloed uitoefenen", zo meende hij. Als voorbeeld dat een vorstin dit wel de gelijk besefte vertelde dr. Drees van een gesprek met Koningin Juliana, waarin zij had opgemerkt: „U bent politiek verantwoordelijk, maar ik ge voel een morele verantwoordelijk heid". Ook memoreerde de oud-mi nister-president van een gebeurtenis ten tijde van een kabinetsformatie, waarbij Koningin Juliana door sa menwerking en leiding actief had meegewerkt om uit een impasse te geraken. Dr. Drees meende, dat de leiding van Koningin Wilhelmina in Londen veel sterker was dan in vre destijd mogelijk zou zijn. Niettemin bleven toen ook de ministers verant woordelijk. „Eigenlijk leefde Wilhel mina zich toen eens uit. In haar heeft het verlangen gebrand iets groots te doen", zo zei dr. Drees. De opmerking Gevaarlijk prof. Winkel- i bij de opening van het congres, als zou het wenselijk zijn, dat de Koningin eens met haar volk zou spreken over nationale zaken, zonder daarbij souffleurs in te scha kelen, noemde dr. Drees gevaarlijk. „Dit zou de verantwoordelijkheid van de ministerraad aantasten en een nieuwe tweespalt tussen vorstin en ministers zou ontstaan. Bovendien zou men dan de kritiek weer per- Elf doden bij een brand in Canada Elf personen, van wie negen kin deren, zijn zaterdag omgekomen bij brand in een huis op het eiland Parry Sund, een Canadees In dianenreservaat, zo heeft het hoofd van de Ojibway stam meegedeeld. Drie andere kinderen zijn voor brandwonden behandeld. Er zijn slechts weinig gegevens over het on geluk bekend. Volgens de politie be treft het kinderen van twee gezin nen Parry Sound ligt in de Geor gia- Bay aan het Huron meer, iets ten .ïoorden van Ottawa. Werkloosheid door maatregelen van Franse president Ongeveer vijfhonderd Franse ar beiders, die werkloos zijn geworden of dat binnenkort zullen worden bij de Amerikaanse bases in de buurt van Verdun, hebben zaterdag een „zwij gende mars" door de straten van Verdun gehouden om van de Fran se autoriteiten nieuwe werkgelegen heid te eisen. Bij de betogers waren 460 mannen, die op 31 maart zijn ontslagen bij het „algemene depot" van het Amerikaanse leger in Ver dun, en veertig employés van de Amerikaanse basis in Etainrouvres die op vijftien april zonder werk zullen zijn. In beide gevallen waren de ontslagen onderdeel van maatre gelen om de Amerikaanse bases in Frankrijk in te krimpen. Hiertoe was al beslist voor de Franse regering on langs eiste dat alle Amerikaanse ba ses uit Frankrijk moeten verdwijnen. soonlijk op de vorstin kunnen rich ten. Men kan overigens duidelijk aanvoelen, dat er een persoonlijk heid aan het woord is als Koningin Juliana spreekt", zo zei dr. Drees. Hij vond het verder duidelijk, dat de woorden; „Wie ben ik dat ik dit mag doen", gesproken door Koningin Ju liana bij haar troonsbestijging, van haar zelf afkomstig waren. Verdoofd De vraag, hoe het mogelijk was, dat een ex-N.S.D.AP.'er in een goede verstandhouding verkeerde met het vorstenhuis komt van mensen, die dertig jaar hebben geslapen en poli tiek wat verdoofd zijn, zo meende de minister van Staat. De NJ3.D.AP. heeft de republiek nooit in haar pro gramma gehad. Reeds in de jaren dertig heeft de party een andere houding aangenomen tegenover het koningschap om de scheur in de een heid, on tstaan door het nation aai - sooialisme, niet te laten doorlopen. „Het zou een onverantwoordelijke dwaasheid zijn als we onze aanhan kelijkheid toen niet getoond hadden". Persoonlijk aanvaardde cir. Drees niet de opvatting, dat het koning schap van hogere orde is dan de volksvertegenwoordiging. De oud-mi nisterpresident merkte echter wel op, dat de Nederlandse vorstinnen zich volstrekt constitutioneel gedragen, zo dat in ons land de verantwoordeiyk- heid by de kiezer ligt. MINIMUMINKOMEN VOOR VROUWEN Met ingang van het loontydvak waarin 1 mei 1966 valt, treedt een gewyzigde beschikking van het Col lege van Ry ksbemiddelaars over het minimuminkomen 1966 in werking. De oorspronkehjke beschikking mi nimuminkomen 1966 van 10 januari vervalt hierdoor. De gewyzigde beschikking is het gevolg van een brief van de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid waarin de minister het col lege heeft verzocht de oorspronkeiy- ke beschikking het minimuminkomen van f 120,- per week mede zal gelden voor volwaar dige vrouweiyke werknemers van 25 jaar en ouder die in zgn. gemengde functies werkzaam zyn. De minister verzocht het college te vens de mogelijkheid toe te passen voor vrouwen in niet-gemengde functies in bedryfstakken of onder nemingen, waar geen loonverschillen tussen mannen en vrouwen bestaan. Het College van Ry ksbemiddelaars heeft nu, na een advies van de Stichting van de Arbeid, de tekst van de gewyzigde beschikking vast gesteld. Het minimuminkomen mag niet in de loonschalen van c.a.o.'s en loon regelingen worden verwerkt. NVV-voorzitter A. H. Kloos gelooft, dat de lauwheid, die de na-oorlogse NVV-congressen, inclusief het zaterdag in Amster dam beëindigde jubileumcongres kenmerkte, wordt veroorzaakt door de ingewikkelde onderwerpen. Hij benijdt in bepaalde opzichten wel eens vroegere generaties van vakbondsbestuurders, omdat zij met problemen te maken hadden, die veel Trieer aanspreken, zoals korter werken, brood en werk voor allen, algemeen kiesrecht en een menswaardige huisvesting. De diepst ingrijpende verandering is waarschyniyk, die welke in de gees teshouding van de werkende mens zelf heeft plaats gegrepen. Uit ge slachten van verdrukten werden vrije onafhankelijke mensen geboren op wie de aanduiding proletariaat niet meer van toepassing is. Jubileumcongres zaterdag besloten In de slotrede, waarmee de heer Kloos in Amsterdam het vierdaagse jubileumcongres sloot, wierp hy nog een blik terug in de 60 jaren NVV- geschaedenis. De gemiddelde levensduur steeg van 46,2 tot 71,4 jaar voor mannen van 49 tot 74,8 jaar voor vrouwen. De kindersterfte in de eerste le vensjaren liep per 1000 geborenen voor jongens terug van 182,4 tot 16,7 voor meisjes van 148,1 tot 12,8. De arbeidstijd, die in 1903 nog on geveer 63 uur per week bedroeg liep terug tot 46 uur per week, thans in clusief het overwerk. De reële koopkracht van het loon is naar schatting thans 3Yz A 4 maal zo hoog, als men teminste afgaat op de arbeidstijd, die men gemiddeld nodig heeft om by voorbeeld een liter melk en een kilo rundvlees te verdie- Spectaculair noemde de heer Kloos de toeneming van het onderwys. In 1906 ontving slechts 1 procent van alle tieners onderwys, in 1961 dit percentage tot 21 opgelopen. Beraad Een terugblik werpend op het con gres, zei de heer Kloos, dat het ver- bondsbestuur zich zal beraden over de toekomst van de NW-congressen en vooral wedke plaats daarby aan de beetuurdersbonden (de plaatseiyke AARDGASVONDST IN URETERP VALT TEGEN De resultaten van de proefboringen van de Nederlandse Aardoliemaat- schappy in Ureterp, waar onlangs de aanwezigheid van aardgas is aange toond, zyn nog in studie, maar de NAM. heeft meegedeeld dat de voor- lopige gegevens er op wyzen dat het I hier een kleine hoeveelheid gas be- Het aantal c.a.o.'s, dat in 1911 nog treft, die niet te vergeiyken is met ïgeveer 80 bedroeg, is opgelopen tot de gasbel van Slochteren. De defi- het tienvoudige. nitieve uitslag van het onderzoek zal De heer Kloos noemde de vooruit- pas over ongeveer zes weken bekend gang na de 60 jaren indrukwekkend.zyn. afdelingen van het NW) in het con gres moet worden gegeven. Tenslotte deelde hy nog mede dat het NVV in maart opnieuw een flinke stijging van het ledental heeft geregistreerd. Br kwamen 1400 leden by, zodat het NW op 1 april 547.200 leden telde. Na 't congres begon 't feest ter gele genheid van het 60-jarig bestaan van het NVV. Ruim 1400 echtparen wa ren daarmee al enige tijd bezig. Ze kwamen 's ochtends met 75 autobus sen naar Amsterdam om de beloning van het NVV voor hun propaganda en ledenwinstactiviteiten te incasse ren: een dagje uit in Amsterdam. Een rondrit en rondvaart, een ont- spanningsprogramma en een diner zorgden voor een feestelijke dag, die werd besloten met een door de VARA uitgezonden show in de RAI. Buit i 9.000,- (Van onze Venlose correspondent) In het nonnenklooster van het Brabantse plaatsje Waalre let men schynbaar niet op mannen. Er moet namely k een man ongemerkt in het klooster zyn doorgedrongen, zelfs tot mer van moeder overste een geldbe drag van negenduizend gulden lig gen. Dit geld nam hy mee en ver dween zoals hy gekomen was, vol komen onopgemerkt. Men had het de dief wel erg gemakkelyk want de kamer, de kast en zelfs het geldkistje waren niet afgesloten. De politie deelde mede, dat het moeiiyk zal zyn de dief op te sporen. Engeland wint van Schotland Engeland, een van de favorieten voor het aanstaande wereldkam pioenschap voetbal, heeft zaterdag in een sensationele wedstryd voor het eerst sinds 1958 een uitwedstrijd te gen Schotland gewonnen. Voor liefst 130.000 toeschouwers klopten de En gelsen het in de voorronden uitge schakelde Schotland in Hampden Park met 43 (rust 21). De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de eerste divisie van de Engelse league, luiden: Aston Villa- Northampton Town 12, Ful ham West Brom wie h Albion 2-1 Sunder landStoke City 20, Tottenham HotspurNottingham Forest 2—3, West Ham UnitedBurnley 11. Juivelendiefstal bij Nederlandse ambassadeur De politie in Beiroet stelt een on derzoek in naar aanleiding van een juwelendiefstal ten huize van de Nederlandse ambassadeur C. Vreede. Volgens de politie is uit de woning van de ambassadeur in Yarza, een woonwyk in de heuvels vlak buiten Beiroet, voor een waarde van 5.000 dollar aan juwelen gestolen. De Ne derlandse ambassade heeft de dief stal bevestigd, maar geweigerd na dere bijzonderheden te verstrekken. Er zyn twee verdachten gearres teerd. Voorzitter N. G. Schrama van de federatieraad van Nederlandse jour nalisten heeft zaterdag ln Hilversum kritiek geoefend op de uitlatingen, die premier Cals op 26 maart in Val kenburg deed, Hjj maakte ernstig be zwaar tegen het ongenuanceerde ver wijt van de minister-president, toen deze sprak over „de dreigende ter reur van lieden met gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel, die de be schikking hebben over communica tiemiddelen zoals pers, radio en tele visie". De heer Schrama was van mening, dat de minister-president sprekend zonder namen en feiten te MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Woning afgebrand Een felle brand heeft gisterochtend in Drou- wenermond, onder de rook van Stadskanaal, een woning in as ge legd. De familie E. Borgman man, vrouw en twee kinderen werd hierdoor dakloos. De oorzaak ls vermoedelyk het slecht functio neren van een oliekachel. Van de inboedel kon niets worden gered. De woning was verzekerd. Vader redt zoontje Terwyl de 35-jarige landbouwer J. van Bree in het Peel-plaatsje Handel op de ak ker werkte, hoorde hij van enkele kinderen dat zyn anderhalf jarig zoontje Henkie, in een snelstromend riviertje was gevallen. De heer Van Bree holde meteen naar de onheils- plek toe, sprong in het water en kon zyn kind nog net grypen voordat het via een duiker zou verdwynen. Nadat hy zyn buiten kennis ge raakt kind op het droge had ge bracht, wist de vader geen raad met kunstmatige ademhaling. Twee pas serende meisjes van een Jaar of achttien en een jongen van twintig hadden wel eens iets gelezen van mond-op-mond-ademhaling en ble ven ruim een half uur met het knaapje bezig en met succes, want het jongetje kwam weer volledig by bewustzyn. Locomotief door stootjuk Op het rangeeremplacement in Venlo ontspoorde zaterdag een locomotief, nadat deze door een stootjuk was heengedrukt. De locomotief had een vracht kolen achter zich van onge veer 500 ton. Het gevaarte kwam tot stilstand tegen een zware paal, die de locomotief ervoor behoedde dat deze van een viaduct op de weg stortte. Persooniyke ongelukken de den zich niet voor en er ontstond: geen stagnatie in de treinenloop. Overleden door gas Door ge bruik te maken van die gasgeiser, die reeds op aardgas was omgescha keld, maar pas vandaag in werking wordt gesteld, is de alleenwonende mej. E. Kluen (43) uit Heemstede het slachtoffer geworden. Vermoe delyk wilde zy gisterochtend een bad nemen. Zy had de geiser aan gestoken, die enige tyd in gebruik was, om het bad vol te krijgen. Er zyn giftige gassen in de badkamer gekomen, waardoor de vrouw onwel is geworden en later is overleden. Dodelijke val van balkon De 32-jarige mevrouw T. Belt—Braban der uit Den Haag is zaterdagmiddag om vtjf uur van het balkon op de tweede etage van haar woning aan de Dierenselaan gevallen en op het dak van een schuurtje terecht geko men. zy liep hierby dusdanig zware verwondingen op dat zy later op de avond in de Ursula-kliniek in Was senaar is overleden. BUITENLAND Mevr. Gandhi uit Moskou Mevr. Gandhi de premier van India is gis teren na besprekingen met premier Kosigin in Moskou over de moge lijkheid van meer Russische hulp aan haar land, naar Nleuw-Delhi te ruggekeerd. Mevr. Gandhi, die za terdag na bezoeken aan Washing ton en Londen in Moskou was aan gekomen, zei voor haar vertrek dat zy met premier Kosiging ook had gesproken over Pakistaanse „provo caties". Spion gearresteerd De tweede voorzitter van de afdeling Beriyn van de Nationaal-democrati- sche party Duitsland", de 30-jarige ziekenverpleger Voigt is zaterdag in West-Beriyn gearresteerd. Hy wordt er van beschuldigd te hebben ge werkt voor de Oosbduitse veiligheids dienst en onbevoegd de titel van doctor in de medicijnen voor zyn naam te hebben gezet. Schuld aan treinongeluk Een rechtbank in Cantazaro heeft de treinbestuurder Miceli schuldig be vonden aan het ergste naoorlogse. Italiaanse treinongeluk, waarby (in 1961) 71 mensen omgekomen zyn. Hij werd tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. Uit Kenia g«zet De voormalige Kongolese opstandelingenleider Tho mas Kanza en Christophe Gbenye hebben bevel gekregen Kenia te ver laten. Geen van beiden was uitgeno digd voor de conferentie ter plaatse, uitnodigingen waren alleen aan staats- of regeringshoofden gestuurd. De mannen zyn het land uitgewe zen omdat hun inreisvisa zyn ver lopen. Onder de leiders op de con ferentie is president Moboetoe van Minder straf Pater Antonio Corsi van het Capucynerklooster to Albano is in hoger beroep in Ro me veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf, acht maanden minder dan de straf die hem door de recht bank te Velletrl op 22 oktober 1965 werd opgelegd. Vier leken die tege- lyk met hem in Velletri werdien ver oordeeld kregen eveneens verminde ring van straftyd. Allen bleken zich destyds schuldig gemaakt te hebben aan het smokkelen van sigaretten. Sneeuwstorm in Engeland In Noord-Engeland en Schotland heeft zaterdag een voor april ongekende sneeuwstorm gewoed. Tal van we gen werden versperd en een groot aantal automobilisten strandde. Hier en daar werden sneeuwploegen ingescliakeld om hen te bevryden. Als gevolg van het slechte weer de den zich verscheidene ongelukken voor, waarbij enige doden vielen. Boudewijn terug naar Brussel Koning Boudewyn en Koningin Fa- biola der Belgen zijn zaterdag per vliegtuig naar huis teruggekeerd na een bezoek van vyf dagen aan Ita lië waarby zy hun eerste officiële staatsbezoek aan dit land hebben gebracht en een audiëntie hebben gehad bij Paus Paulus. Tito naar Roemenië President Tito en zijn echtgenote, Jovanka, zullen in de tweede helft van deze maand een officieel bezoek aan Roemenië brengen op uitnodiging van de Roemeense staatsraad en de Roemeense communistische party. Taart In de etalage van een Londense baketbakker staan de vol gende pryskaartjes: „Vruchtentaart zoals moeder ze bakte, 10 shilling 6 pence" en; „Vruchtentaart, zoals moeder denkt, dat ze ze bakte, 21 shilling". Wilde stakingen in Zambia Wil de stakingen van Afrikaanse arbei ders in de koperwinning in Zambia hebben zich tot vyf van de zeven mynen uitgebreid. Zaterdagochtend bleven meer dan tienduizend man van hun werk weg, alleen in de Moe- foelira- en Tsjiboeloema mynen werd normaal gewerkt. Het gaat hoofdzakeiyk om verschillen van loontarieven voor blanken en niet- blanken. een smet werpt op de Nederlandse communicatiemiddelen. Ook wanneer het niet zo ernstig is bedoeld dragen zulke uitlatingen by tot vertekening van de publieke voorlichting." Wy mogen van mr. Cals verlangen, dat hy zijn bezwaren zodanig formuleert, dat. hieruit geen misverstanden kun nen voortvloeien over de taak communicatiemiddelen in het alge meen tot het registreren van get tenissen, die hiervoor naar hun ning in aanmerking komen". C.A.0. Prijzen van: f. 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 158 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 694 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 113 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9087 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 097423- een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 083558 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 032931 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 056880 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 038908 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer 049374 de prijs van f. 30000 is gevallen op het nummer 042363 Berna „La douce France". 8 StadsgehoorzaalGenerale repetitie Mafcthaeus Passion" door „Ex Animo". Ledenvergadering „De Natuurvriend" HAAGSE AGENHA Les Galas Karsenty-Herbert: „La preuve par quatre". DINSDAG 5 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Ned. E'aT stheater. DUlgentla, 20.15 uur. Zuldhollande Orkest. WOENSDAG 6 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur. En semble: Hooikoorts. Diligentia. 20.15 uur. Nad-ia Tagrine, piano. StadsgehoorzaalGedachtenlsvier en 8.30 uur n.m. Vv'OENSDAG pr. p „Mens en stad". Stadhuis (trouwkamer): Spreefc sociale raadsvrouw. 4-6 uur n.m. Willem de Zwijgerlaan 105: Bti gespreksavond. 8 uur njn. Zomerzorg: Vola. Dia-avond „E; van de IJ-tunnel" 8 uur njn. DONDERDAG Ant ClubhuisJaarvergadering'i Ver. „Helpt Elkander'". 8 uur ni VRIJDAG Dienstvergade. .25 i Advertentie HAAGSE Natuurlijk sprak de heer Schrama op deze jaarvergadering ook over de c.a.o. voor dagbladjournalisten. Hij gaf uiting aan zyn grote teleurstel ling over het afwijzend advies van het College van Rijksbemiddelaars. De moeizaam bereikte overeenstemming dreigt ongedaan gemaakt te worden door naargeestig gemillimeter, waar in de vrijere loonpolitiek langzamer hand is vervallen. De werkgevers hebben ondanks de minder rooskleu rige positie van het dagbladbedrijf gemeend de journalisten de overeen gekomen salarisverhoging te moeten geven, omdat zy van mening zijn, dat de dagbladjournalistiek een fi nanciële herwaardering nodig heeft. Wanneer de overheid deze mogelijk heid tot herwaardering de pas zal af snijden, zal de zuigkracht van andere bedryfstakken de journalistiek bhj- ven bedreigen. „Wy kunnen ons nau- welyks voorstellen, dat de overheid hiervoor mede verantwoordelykheid zal willen dragen". Hoge woerd 165 van Jehovah's getuigen, Oude Vest 13: Evangelisatie tl tengem. „Ecclesia". 8uur nam. Pinkstergemeente (Dr. Van Ver" huyzenschool)Spr. dhr. F. A. L.i teray. 3 uur njn. ZATERDAG Adventkerk (Doopsgez. Kerk): 11 .ir vm. bijbelstudie; 11-12 uur: van Kerkvoort van Voorschot*: ZONDAG Dr. Van Voorthuijzenschoolp, stergemeente. Spr. d!hr. F. A. L. Pj iy. 3 uur njn. Hogewoerd 175: Wachttorens*, an Jehovah's getuigen. 4 en 6J ..m. Openbare lezing: 2.30 en 5,1! Oude Rijn 5Baptistengem« oor oorspronkelijk christendom,! evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur ni I Steenscihuur 6: Kerk van k Christus van de heiligen der la; dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 1 2.30, 7 en 9.15 uur; zond,! 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mr. Stanislas slaat tel 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; E Amerikanen bij Palomares hebben te vroeg gejuicht (Van onze Spaanse correspondent) Na de opgewonden jubelkreten, dat de bom van Palomares door onder zeeboten van de Amerikaanse vloot was gelocaliseerd op 8 kilometer uit de Zuidspaanse kust op een diepte van 750 meter, heerst er grote stil te in het Amerikaanse kampement aan het strand, van waaruit de ber ging van de bom wordt geleid. Nog steeds is de bom niet boven water en de vissers van het dorp zyn er nu Wel van overtuigd dat de Ame rikanen te vroeg gejuicht hebben. Zij achten het niet onmogelyk dat ae bom tenslotte niet te bergen zal zyn, omdat de zeebodem op de plaats waar hy ligt te grote moei- lykheden oplevert. Het is nu wel duideiyk dat men de huid van de beer al verdeeld heeft, voordat hy geschoten was. Het aanbrengen van een kabel rond de bom bleek minder eenvoudig dan aanvankeiyk werd gedacht. Slechte weersomstandigheden bemoeiiykten bovendien het werk op zee. De bom lag op een gevaariyke plaats. De rot sige zeebodem is daar zeer grillig en vertoont diepe sleuven. De bom lag Vrouw overleden bij brand By een brand in een by keuken achter een woning in Erlecom is gis termiddag even na het middaguur de 44-jarige mej. J. Arns om het leven gekomen. Haar zuster, met wie zij de woning deelde, wist zich in "eiligheid te brengen. Zy kon, door ien opgelopen shock, nog niet wor den gehoord. De brand ontstond toen beide dames bezig waren gas flessen te verwisselen. NIEUWE UITGAVEN Bij het uitgaven-bureau Jac G. Las schuit in Bilthoven is dezer dagei verschenen de vyffctgste uitgave vaa Lasschult's officieel adresboek van ho tels motels en restaurants ln Neder land. In het boekje zijn alle goede to zeer goede bedrijven in ons land opge nomen waarvan ongeveer 950 bedrij- afzonderlijk staan vermeld met ongeveer 950 bedrij- rtaan vermeld met foto. Bovendien is een summiere handleiding in opge- sbben te bieden Oegstgeest 52130. de diverse' plaatsen v.»l. - Dokter Van Walchren precies op de rand van een smalle kloof. Als hy daar in zou vallen zou hy onbereikbaar zyn. Alle hoop hebben de Amerikanen nu gevestigd op een nieuw soort on derzeeër, die speciaal voor dit doel is ontworpen en dezer dagen uit Amerika in Palomares is gearriveerd. Dit is een onbemande robot, die ra diografisch wordt bestuurd en met televisie-camera's en grijparmen is j uitgerust. Dit zonderlinge apparaat 1 is door de Amerikanen „Curv" ge doopt, maar de inwoners van Palo mares hebben er de toepasselijke naam „CangTejo electronlco" (de elektronische krab) voor gevonden. Dit zonderlinge apparaat heeft zeer geringe afmetingen en kan in nauwe rotsspleten werken. Tot nu toe heb ben de Amerikanen de „Curv" nog nooit op zo groot diepten als die bij Palomares gebruikt. w 2.30. 4.45, 7 Studio: „Repulsion". 18 7 en 9.15 uur; zond. 2.5 9.15 uur. Trianon: „The sound of music".. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2. 5 en 8" Camera: „Verslaafd aan het Ier; 18 jr. Dag. 7 en 9.15 uur. 'sMldó Huweiyk Prinses Beatrix. Rex: „Strijd in de Birma-Jungle".! Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zo: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur; U dag: „Kid Galahad'". Oskar Kokoschka. Werkd. 10' .m.4 uur njn.; zond. 14 uur: t/m 18 april) De Lakenhal: Dag 10-4 uur; i1 uur Legermuseum (Pesthulslaan): ja uitzondering (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum (Steenstraat 1): I 18' Volkenku' zond 1-4 Avond- en nachtdienst der apotb( Jet Geopend i spoedeisende gevi tel. 20085. De Oegstgeestse Apotheek is geof J By geen gehooi van on oaüi[ specialist (of diens waarnemer») ua op dokters telefoon 22222. gei vai liq WEERRAPPORTEN Amsterdam geh Gelde De BUt Twente Glndhoven 5.-Limburg 6 g" ÉL g dcx g stu M p Ha by zer 10 4 cië! 10 5 hei 7 14 11 15 i os. c 1 tie 13 Ji geli 13 10 9 1 j gra 10 7. 6 j Gai 9 14 1 stri 11 1 30 15 16 li juli 15 5 ling 16 J Niw 15 20 0 stri 18 1 en 19 5 wed 16 15 3 O 16 18 15 "j best f wed 16 te l 19 li

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2