LEIDSCH DAGBLAD Volgens Ky is Da Nang in handen van communisten Russische Loena draait om maan s Washington tracht te heiregen tot burgerlijk bestuur Indonesië wil weer lid worden van VN Jongens, ga naar huis Swiebertje komt zo Mogelijk verkenning voor eerste landing Knap stuk navigatie (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 APRIL 1966 No. 31838 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 tSTRi erdet De Zuidvietnamese luchtvaartmaatschappij is vandaag gemo- ^Rflbiliseerd om troepen te transporteren naar Da Nang. dat zich "esiPPen^i^ verzet tegen het militaire bewind van premier Ky in —Saigon. De premier verklaarde gisteren, dat de stad in handen Is van communistische elementen en dat de regering op korte termijn militaire operaties zal beginnen om de stad terug te ver- Dveren. Da Nang heeft 100.000 inwoners en ligt in het centrum van het actiegebied van het eerste korps Amerikaanse mariniers. Er wordt reeds geruime tijd anti-Amerikaanse agitatie gevoerd. Volgens Ky heeft de burgemeester van Da Nang met overheids geld demonstraties tegen de regering georganiseerd. De operaties tegen Da Nang zullen dezelfde zijn als normale operaties tegen gebieden, die door de Vietcong bezet worden gehouden. tratie gehouden voor het boeddhisti sche hoofdkwartier in Saigon en be gon daarna een mars naar het cen trum van de hoofdstad. Zaterdag hebben zich ook in Da Nang en Hoeé het midden van Zuid-Vietnam be togingen tegen de regering voorge daan. Washington in ge moeilijke positie Intussen heeft Ky, op wie de Ame rikanen druk uitoefenen om 'n bur gerlijk bestuur in te stellen, de demon itranten in andere delen van het land woberen te sussen met de toezegging, lat de regering een politiek congres ,van het gehele land" zal bijeenroe- >en om een constituerende vergade ring in het leven te roepen voor het »pstellen van een grondwet. Ky be- ireurt de Anti-Amerikaanse aard van snige recente demonstraties in Sai gon en de steden in het noorden. De communisten trachten de betrekkin- odil gen tussen Vietnam en de V.S. te vergiftigen, omdat de Verenigde Sta- en onze sterkste bondgenoot vormen, ldus Ky. „Wij moeten niet in deze ommunistische valstrik vallen". In een verklaring zei premier Ky: 75 De regering heeft nauwgezet en rouw haar taak uitgevoerd, meer dan IP50| ot nu toe een gekozen regering. eder heeft het recht van kritiek, laar deze regering heeft meer dan pige andere regering voor het alge- Oieen welzijn gewerkt. De mensen ün echter te ver gegaan. Niet alle etogers zijn communisten, maar er jjn ongetwijfeld communisten die de -nschuldigen uitbuiten. Als gevolg an deze demonstraties worden ringend nodige voorraden rijst in ^aidden-Vietnam vastgehouden. De /pensen beginnen honger te krijgen. )e communisten hebben hun cellen ln een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie zei minister van Buitenlandse Zaken Rusk dat een val de militaire regering in Zuid- Vietnam niet spoedig te verwachten De strijdkrachten beschikken i de hechtste, de geintegreerdste de best georganiseerde macht in land. Zij hebben echter zelf gezegd terug te willen keren naar een bur gerlijk bestuur. De verwachting is da zij nog dit jaar een groep burgers zul aanwijzen om een ontwerp grondwet op te stellen, die aan he volk zal worden voorgelegd bij wijze referendum, om daarna zo spoe dig mogelijk verkiezingen te houden, aldus minister Rusk. «■bereidingen te treffen voor de niverwerping van de regering. Ikzelf ou aftreden indien ik van mening flAas dat mijn aftreden tot politieke Uïtabiliteit zou kunnen leiden. De re- ;eirng is vastbesloten alle communis- en te verpletteren waar zij zich ook kwerlievinden". k;.§ Een menigte van enige duizenden heeft zaterdag een demon- m MAN DOODDE AGRESSIEVE VISOTTER srdt Van onze Groningse correspondent) De losarbeider E. Sok in Bant Noordoostpolder is het afgelopen eekeinde door een visotter aa lallen toen hij bij de Lamstervaart iep. De visotter kroop plotseling uit iet riet de wal op en viel de heer Sok aan. Hoewel hij enorm schrok, was zjjn reactie zeer onfortuinlijk foor de visotter. De heer Sok liet zich »p het dier vallen, pakte het beest de keel en kneep de hals dicht, gewaarschuwde politie kon r een dode.otter meenemen. Ongeveer een week geleden, 13-jarige fietsend jongetje door ■jfeen visotter aangevallen en ernstig [ebeten. ilDEN weerberi: DROOG :ht lil 1(1 De verwacht van heden- tot lllilwnorgenavond veranderlijke bewol- dng en geen regen van betekenis, overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. (opgemaakt om 11.15 uur) a ti' 5 APRIL Zon op: 06.07 uur; onder: 19.20 Maan op: 19.30 u.; onder: 06.29 Hoogwater in Katwijk te 03.06 15.24 uur. Laagwater te 11.18 en 23.41 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina' In Washington schijnt men te be seffen dat de Verenigde Staten wei nig kunnen bijdragen aan het herstel orde en rust. omdat een duide lijke Amerikaanse steun aan de rege- ring-Ky de anti-Amerikaanse gevoe lens waarschijnlijk alleen maar zou doen toenemen. Maar achter de schermen werkt natuurlijk het hele Zuid-Vietnam aanwezige Ameri kaanse apparaat om te voorkomen dat Ky en Thieoe gewipt worden. Doch sommige waarnemers in Wash ington twijfelen aan het succes hier van. Zij herinneren eraan, dat zelfs het familie-regime van Djem met zijn politiedictatuur, zich niet kon handhaven toen eenmaal de boedd histen met anti-regeringsdemonstra ties waren begonnen Mocht de regering-Ky de huidige troebelingen niet overleven, dan lijdt het geen twijfel dat dit een ernstige tegenslag voor de Amerikaanse poli tiek betekent en dat de critici van Johnsons Vietnambeleid koren op hun molen krijgen. Zou het regime- Ky evenwel worden opgevolgd door een bewind dat de oorlog wil voort zetten, dan zou Washington over de ze tegenslag wel weer heenkomen. Waar Amerikaanse regeringskringen bevreesd voor zijn, is zoals Wic ker, correspondent van de New York Times in Washington, gisteren schreef dat een eventuele nieuwe Zuidvietnamese regering een einde aan de oorlog zou willen maken, een in Amerikaanse ogen blijkbaar hoogst dubieus streven. Tot zover onze correspondent in Washington. Schuilnaam Meisje (3) bij ruzie ouders ernstig gewond Een driejarig Amsterdams meisje is gisterochtend levensgevaarlijk ge wond geraakt tijdens een ruzie van haar ouders. Het kreeg hierbij een kinderfietsje tegen het hoofd geslin gerd. Het meisje liep hierdoor zo ernstig letsel op, dat artsen in het VVilhelmina-gasthuis haar schedel moesten lichten. Gisteravond was haar toestand redeliik. De vader, een 25-jarige bouwvakarbeider, is op ver denking van zware mishandeling in gesloten. Toen hij met het fietsje gooide verkeerde hij onder invloed van al- cohol. Het echtpaar was met het grote hoeveelheid geneesmidde- fcjnd juist teruggekeerd van een be- !n- zoek aan kennissen 'dat tot vroeg in Het voedsel, dat op een der tafels ochtend duurde. Het echtpaar erd aangetroffen was nog warm, j ha(} tegen de zin van de msn af toen de mariniers de open plek in het scheid moeten nemen toen het doch- dichte mangrovewoud ontdekten. tertje, dat bij de kennissen te slapen gelegd, wakker werd. Thuisge- woorden- Hoewel de de operatie vorige week is begonnen moeder het inmiddels opnieuw te zijn 57 man van de Vietcong gesneu- I ruste gelegde kind trachtte te be- veld. Reeds eerder waren 45 bunkers schermen, kreeg dit toch het fietsje ontdekt en vernietigd. tegen het hoofd. zuiden van de hoofdstad een schuil plaats van de Vietcong ontdekt die tenminste een bataljon kan herber gen. De mariniers vonden in het ge bied, dat eerder door B52-bommcn- werpers was bestookt een complex veertig bunkers, een basiskamp, veldhospitaal en een mjjnenfa- briek. Er werden grote hoeveelheden materiaal gevonden, waaronder 200 verschillende typen landmijnen i Dicht in de buurt is nog een ander v kleiner kamp gevonden, waar kenne- komen kreeg de lijk instructie werd gegeven. Sedert wisseling met zijn Rekening houden met de buitenlandse werkelijkheid De Indonesische minister van Bul- vervangend voorzitter van het con- tenlandse Zaken Malik, heeft van- gres, generaal-majoor Poespojoedo, daag op een persconferentie gezegd, zal voorlopig het voorzitterschap be- dat Indonesië zijn buitenlandse po- kleden na de eerdere inhechtenisne- litiek zal herzien en zal overwegen ming van de voorzitter, Saleh. opnieuw toe te treden tot de Ver- De Indonesische militaire leider Politie tot de demonstranten zaterdagmiddag in Amsterdam enigde Naties. De confrontatie tegen Maleisië zal worden voortgezet, maar Indonesië staat altijd open voor een vreedzame regeling. De nieuwe Indo nesische regering zal zich in de bui tenlandse politiek houden aan de werkelijkheden die in het buitenland bestaan en waarmee „of we dit nu al of niet aangenaam vinden, rekening mee gehouden moet worden". Malik zei, dat Indonesië met alle landen vriendschappelijke betrekkin gen wil onderhouden, ook met com- munistisch-China. „Het is China's eigen zaak als dat land niet tevre den is over onze huidige politiek", al dus Malik. Alle communistische leden van het Indonesische parlement zijn ontsla gen, zo heeft radio-Djakarta zater dagavond gemeld. Hun ontslag werd bekendgemaakt nadat zaterdag de leiders van het congres een bijeen komst hadden gehouden. De plaats- (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse politie heeft za terdagnacht bij enige ongeregeldhe den rond het beeldje ,Het lieverdje" op het Spui drie arrestaties verricht. Een 17-jarige glassnijder, die geen gevolg gaf aan een verzoek van de bemanning van een surveillancewa- om zich te verwijderen, werd aangehouden wegens verzet. Een 24- e schilder die hierop een trap tegen de deur van de politieauto gaf werd gearresteerd wegens vernieling. Een 18-jarige jongeman (zonder be roep) werd ingerekend wegens bele diging van het openbaar gezag. Hjj riep, toen de agenten de glassnijder aanhielden „Moordenaars, moorde- De eerste twee zijn, nadat proces verbaal tegen hen was opgemaakt, vrij gelaten. De 18-jarige jon geman wordt morgen voor de offi cier van Justitie geleid. Dit is ook het geval met een 24-jarige, zich student noemende provo en twee andere jon gelui (18 en 19 jaar). Deze werden zoals gemeld in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagmor gen aangehouden in verband met op ruiing. Zij verspreidden een oproep zaterdagmiddag, ondanks een verbod van burgemeester mr. G. Hall, te demonstreren tegen het politie-optreden op 10 en 19 maart. door naar het Museumplein. Daar schoolden zij samen voor het Con certgebouw, steeds gevolggevend aan via een luidsprekerwagen gedane ver zoeken van de politie door te lopen, dan weer prompt elders samen drommend. Tegen vijf uur dropen zij tenslotte af zonder dat de politie van de wapenstok gebruik had hoeven maken. Er viel geen klap. Integen deel, de politie trad de „demonstran ten" met humor tegemoet „Jon gens, ga nou maar naar huis, om vijf uur komt Swiebertje op de tele visie". Er werden hier ook geen ar restaties verricht. Tegen twaalf uur zaterdagavond kwamen de provo's en hun aanhang weer ongeveer 200 in getal weer bijeen bij „Het Lieverdje". Enigen beklommen het beeldje, roepend dat hun voorman moest worden vrijgela ten. Het had allemaal zo weinig oir het lijf, dat de politie geen aanlei ding zag tot ingrijpen. Na ongeveer anderhalf uur was de menigte geheel verdwenen. Alleen de bemanning surveillancewagen verrichte drie arrestaties. Groepjt Aan deze oproep gaven ongeveer 200 jonge Amsterdammers gehoor. Omstreeks drie uur verzamelden zij zich bij het standbeeld „De dokwer ker" op het Jonas Daniel Meijerplein. Daar werden twee bosjes rode tulpen met een kaartje, waarop „Tegen het fascisme" stond, neergelegd. Vervol gens begaf men zich naar het Mu seumplein. Op de hoek van de Stad houderskade en de Ferdinand Bol straat negeerde de groep eer ver zoek van de politie om in plaats van rechtdoor te lopen linksaf te slaan. Dit leidde op de hoek van de Fer dinand Bolstraat en de Albert Cuyp- straat, waar zaterdags veel publiek is in verband met een markt, tot in grijpen van de politie. De bemanning van twee overvalwagens behoefde echter slechts uit te stappen om de jongelui te laten verspreiden. In kleine groepjes trokken zij echter generaal Soeharto heeft opdracht ge geven tot versnelling van de zuive ring van de civiele dienst van com munisten, zo meldt Antara Hi heeft dit gedaan uit naam van pre sident Soekarno in het belang vai vrede en veiligheid. Hier en daar ii de archipel doen zich nog anti-com munistische en anti-Chinese betogin gen voor. Vorige week hebben vol gens Antara in Medan studenten de vlag van het Chinese consulaat neer gehaald. China heeft bij Indonesië gepro testeerd tegen een „derde waanzin nige aanval" op het Chinese consu laat in Medan, op Sumatra. Op 29 maart, aldus de protestnota, mar cheerden ongeveer duizend „rechtse herrieschoppers" naar het consulaat, stalen het naambord en het consu laire embleem en hesen vervolgens de Indonesische vlag in de tuin van het gebouw. TWEE BROERS OP SCHIP GESTIKT Twee broers, de 23-jarige Willem Barelds en zijn broer Albert, zijn in hun hut aan boord van het Neder landse motorschip Bakro door ko lendamp gestikt. De politie deelde mee, dat zij don derdag bij het schoonmaken van het dek een schoorsteenpijp hadden weggenomen en een deksel op de uitlaat hadden geplaatst blijkbaar onbewust van het feit, dat zich in de kachel in hun hut nog smeulende kolen bevonden. Zij werden gisteren dood in de hut gevonden. Het schip was donderdag met een lading gedroogde vis uit Rotterdam in Diisseldorf aangekomen. Ze waren dit weekeinde iet op vele plaatsen te zien: de kinderen die ter gelegenheid van Palmpasen met lentesymbolen door de straten trokken. In Lei den bezochten kinderen o.m. be jaardentehuizen om de daar wo nenden versnaperingen aan te bieden. Admiraal prijst kracht van kernonderzeeërs De Russische kernonderzeeboten zijn bewapend met kraohtige kern raketten. die doelen op duizenden kilometers afstand kunnen raken en met torpedo's, die met kernkoppen zijn uitgerust, zo schrijft de bevel hebber van de Russische zeestrijd krachten, admiraal S. G. Gorsjkow, in .Rode Ster", het blad van de Rus sische strijdkrachten. De admiraal schrijft voorts, dat Russische kernonderzeeboten onlangs een reis om de wereld van 40.000 km hebben gemaakt zonder één keer aan de oppei-vlakte te komen De schepen zijn voorts uitgerust met een radio-installatie, die verbin ding met hun bases vanaf elk punt ter wereld mogelijk maakt zonder dat de onderzeeboten boven water behoeven te komen (Van onze redacteur ruimtevaart) De donderdag door de Russen gelanceerde Loena X beschrijft thans baantjes om de maan, waarmee dit ruimtevoertuig de eerste kunstmatige satelliet van onze trouwe wachter is geworden. En gelse en Duitse waarnemingsstations waren reeds gisteravond tot deze conclusie gekomen, die hedenochtend bevestigd werd door een officiële mededeling van Russische zijde. De Loena maakt elke drie uur een omwenteling om de maan op een afstand van 350 tot 1000 kilometer van het oppervlak. In een van de eerste omwentelingen werd door de Loena een bandopname van de ..Internationale" uitgezonden, welke enthousiast beluisterd is door het partijcongres dat op het ogenblik in Moskou bijeen is. Deze belangrijke Russische ruimteprimeur betekent een grote stap op weg naar de landing van de eerste mensen op de maan. Ook toen men er in eerste instan tie in slaagde een baan om de maan te bereiken, waren de moeilijkheden nog niet geheel overwonnen. Door de nog onvoldoende bekende plaatselij ke variaties in de aantrekkingskracht van de maan en door de betrekkelijke nabijheid van de aarde moeten voortdurend baan correcties worden aangebracht om de Loena voor af dwalingen te behoeden. Overigens kan men door het werken met hulp raketten aan boord van de Loena bij een perfecte navigatie de baan om de maan ook naar believen wijzigen en deze bv tot slechts zeer geringe hoogten tussen de honderd en vijftig kilometer laten variëren. Op het ogenblik schijnt de Loena nog een paar honderd kilometer boven het maanoppervlak te cirkelen De Russen hebben hiermee een fraai stukje ruimte-navigatie ten beste gegeven. Op het juiste moment tijdens de na dering van de maan moest namelijk de snelheid van de Loena (ongeveer 2.35 kilometer per seconde» door rem- raketten worden verminderd om te voorkomen, dat het ruimtevaartuig de maan voorbij zou schieten naar een baan om de zon. Zou de afrem ming echter te sterk zijn, dan zou de aantrekkingskracht van de maan de Loena op de maan te pletter doen vallen. Camera's hetgeen wel waarschijnlijk is, kan het ruimtevaartuig zeer duidelijke opnamen maken van vrijwel het ge hele maanoppervlak. Daarmee wordt niet alleen een wetenschappelijk be lang gediend, maar verkrijgt men te vens waardevolle gegevens omtrent mogelijke langsterreinen voor ruim tevaarders. Tweede primeur De Amerikanen hebben ook een dergelijke maan-satelliet op stapel staan, doch deze kan eerst in de loop van komende zomer of herfst wor den gelanceerd.zodat de Russen de Amerikanen in de eerste maanden van dit jaar twee belangrijke maan- primeurs hebben afgesnoept: de eers te zachte landing van instrumenten door de Loema IX op 3 februari j.l. en de eerste maansateliet. Amerika heeft de eerste poging tot een zachte landing pas voor mei a.s. op het pro gramma staan. Stunts op komst Wanneer het experiment met de Loena X volledig slaagt, kan ver wacht worden dat de Russen nog dit jaar een bemand ruimteschip een vlucht om de maan laten maken en reeds volgend jaar het waagstuk zul len ondernemen van een landing van ruimtevaarders op de maan. Ameri ka is daar volgens de huidige plan nen pas ln 1968 of 1969 aan toe. Het is dezer dagen, namelijk op 12 april, pas vijf jaar geleden dat de eerste mens, de Rus Joeri Gagarin, een ruimtevlucht maakte en volgend jaar op 3 oktober zal men ongetwij feld met een grandioos experiment herdenken, dat 10 jaar geleden de eerste kunstmaan, de Spoetnik werd gelanceerd. Insluiper eiste geld van Gerrit de weerman De familie Eerenberg aan de Hil- versumse Boomberglaan van wie het gezinshoofd elke zondagochtend als VARA's „Gerrit de weerman" de radio-luisteraars met of zonder pa raplu de natuur in stuurt, heeft be zoek gehad van een insluiper. De naar alcohol riekende bezoeker kon binnenkomen doordat het raamje van de voordeur openstond. „Ik moet poen hebben", sprak de man bars tot vrouw des huizes. „Gaat u alstublieft weg", ant woordde zij, maar de man hield voet bij stuk. „Ik moet poen hebben", herhaalde hij, Jullie hebben alles en ik heb niets". Mevrouw Eerenberg riep daarop haar echtgenoot uit zijn werkkamer. De weerman kwam en stroopte zijn mouwen op, waarop de 2>ker zijn hand dreigend in de binnenzak stak en zei: „Kom niet dichterbij. „Op dit kritieke moment redde mevrouw Eerenberg de situa tie door uit te roepen: „Man doe niet idioot wij wonen hier zelf op ka- rs". Want daarop zei de insluiper zoiets als: „Dan heb ik me vergist. Dat kan iedereen overkomen. Maar pas op als het niet waar is. Dan kom ik terug". En met rasse schreden verdween hij. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van i 5 April 1866: 1 (Advertentie) Apotheek. t Een fatsoenlijk jong mensch J 1 P.G. wenscht tegen Mei a.s. J t geplaatst te worden. Meer op J l goede behandeling dan op f hoog salaris zal gelet worden. Adres franco brieven onder letter B.B. bij den uitgever dezes. J (Advertentie) Politie. Op Zaterdag den 24 Maart j.l. is alhier ontvreemd een gewone 1 koperen keukenlamp. De da- der van deze diefstal is aan de Justitie overgeleverd. De gene, welke de ontvreemde lamp gekocht heeft wordt uitgenodigd zich te vervoegen aan het Bureau van Politie. De Commissaris van Politie.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1