Wat gaat u vanavond opsteken? Staking in Nederland zelden een politiek strijdmiddel „Vaderland als republiek niet verloren" Toelaatbaarheid meer in discussie Renaissance Hunter King Size? Hunter filter? VRIJDAG 1 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 J)e werkstaking in de politieke arena Door prof. mr. T. Koopmans i Het lijkt wel dat in Nederland meer over de staking gepraat moet worden naarmate er minder gestaakt wordt. Vóór de oorlog was de staking een vrij normaal verschijnsel, en hoewel politici, pers en publiek wel partij kozen voor of tegen de .stakers, werd het gebruik van het stakingsmiddel zelf als feit geaccepteerd. De tijd waarin men meende dat alle stakingen per definitie als „woelin gen" moesten worden aangemerkt waarop het zenden van de ma rechaussee het enige juiste antwoord was, lag immers achter ons. Maar vooral in de laatste tien jaar, is de toelaatbaarheid van de staking een aanhoudend onderwerp van discussie geweest, hoewel het aantal stakingen van enige betekenis betrekkelijk gering was. Zijn, wij fijngevoeliger geworden, of zijn er andere redenen voor deze merkwaardige verschuiving? Typisch Nederlands De hele ontwikkeling rondom staking vertoont enkele typisch Ne derlandse trekken. In de eerste plaats al, doordat bij ons, anders dan in enkele buurlanden, het plaatsvin den van stakingen vrij zelden politieke beeld heeft beheerst. De staking was hier nooit een aanloop tot revolutie. Er zijn geen fabrieken 'door de arbeiders bezet, en ont wrichting van het openbare leven is vaker het gevolg geweest van waters- hood of zware sneeuwval don Werkstakingen. Als politiek strijdmiddel heeft de staking, wanneer men afziet vai bezettingsjaren, zelden dienst daan. De socialistische beweging heeft al in een vrij vroeg stadium het geloof in de „algemene werk staking" als politiek wapen afgezwo ren, en al zijn er wel eens stakingen geweest met een zuiver politiek doel tegen de troepenzendingen Indonesië bv. in aantal, omvang en invloed waren zij te verwaarlo zen. Een koninklijk bestek Klassiek geschenk voor mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleee verkrijgbaar bij de juwelier. Koninklijke Van Kempen Begeec 11903, en deze veroorzaakten dan ook zoveel deining dat de wetgever in beweging kwam en overging tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een stakingsverbod voor ambtenaren en spoorwegperso neel. Deze bepalingen bestaan nog steeds en zy vormen ons enige stuk wetgeving dat rechtstreeks iets over de staking zegt. Beperkt terrein Het stakingsverschijnsel heeft zich zodoende op een vrij beperkt terrein voorgedaan. Het uitte zich in hoofdzaak in twee vormen: soms wordt gestaakt als uiting van pro test tegen wat als onrechtvaar dig optreden van de werkgever wordt aangevoeld dat zijn vaak sponta ne stakingen, niet vooraf beraamd en soms wordt de staking uitgeroe pen om de werkgever onder druk te zetten in te stemmen met verhoging van lonen of wijziging van andere arbeidsvoorwaarden. Deze laatste soort staking is maat schappelijk gezien het belangrijkst: er staat meestal een vakbond achter zo dat de arbeiders het even kunnen uitzingen, en omdat de actie be raamd is kan er voor gezorgd wor den dat de staking plaats vindt op het ogenblik dat zij zoveel mogelijk effect heeft. Hier komt een tweede typische Nederlands element om de hoek kijken: er is in de periode na 1945 veel gespeeld met de gedachte dat met name de georganiseerde sta king haar tijd gehad had. Zij zou te beschouwen zijn als een primitieve manier om arbeidsconflicten uit te vechten waarvoor in ons vernieuwde, sociaal-politieke bestel geen plaats Drijf veren Er waren voor deze gedachten- ing twee drijfveren. In de eerste plaats kon men wijzen op de geleide loonpolitiek: de verplich te goedkeuring van collectieve ar- PROF. MR. T. KOOPMANS beidsovereenkomsten, de vergaande bevoegdheden 'van het College Rijksbemiddelaars, het feit dat de ze bevoegdheden in overleg met 'de centrale werkgevers- en werknemers organisaties werden uitgeoefend, het verbod om hogere dan de goedge keurde of vastgestelde lonen te be talen, dit alles moest de mogelijk heid om een beroep te doen op het stakingsmiddel wel terugdringen. Was 'de werkgever aan goedge keurde of vastgestelde lonen ge bonden, dan zou een staking met het doel loonsverhoging af te dwingen in wezen op gericht zijn de werk gever een strafbaar feit, betalen „zwarte lonen", te laten begaan daarom onrechtmatig zijn. Was werkgeverniet aan een geld de loonregeling gebonden, dan het College van Rijksbemiddelaars in geval van conflict altijd de mo gelijkheid hebben alsnog een loon regeling vast te stellen en zo aan het conflict een einde te maken. Maar er is ook een tweede moti vering gebezigd om de staking als min of meer overleefde strijdmethode aan te merken. Met de instelling van bedrijfsorganisatie en onderne mingsraden, met de uitbouw van stelsel van sociale verzekering van het ontslagrecht, kortom met de' toeneming van de medezeg genschap van de werknemers zou een „rechtvaardiger samenleving" tot stand zijn gekomen waarin ar beidsgeschillen door onderhande ling tot een oplossing zouden moe- worden gebracht. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Schip in brand: Giftige dampen boven Waalhaven R'damse correspondent) (Van Een brandende lading nitraat aan boord van het aan pier de waalhaven liggende bin nenvaartschip Damco 82 heeft de Rotterdamse politie gistermiddag ge noodzaakt een groot gedeelte van de Waalhaven tot een kilometer in de omtrek af te sluiten. Uit het brandende ruim van het met 600 dit zogenaamde nitro-phos- ka geladen schip, kolkten dikke ge lige wolken nitreuze dampen, die bij !n grote concentratie gevaar kun- en opleveren. De keuringsdienst van waren, die an boord van een boot van de ri vierpolitie metingen nam, stelde vast dat binnen een kilometer in de om geving van het schip gevaar aanwe zig was. Vijf surveillancewagens van die politie hebben het. gebied afge sloten, terwijl de binnen deze sec tor gelegen bedrijven werden ge waarschuwd en de bewoners in de omgeving werd aangeraden de ra men dicht te houden. Ook de schip pers van de in de omgeving liggen de schepen werden gealarmeerd. Tegen - half zeven had! de brand weer het om kwart -voor drie ont stane vuur gedoofd. Het was ont staan door het werken met snijbran ders. Het schip was daartoe eerst naar pier zeven gesleept en tenslot te in ondiep water aan de grond gezet en volgepompt met water, de enige manier om dergelijke bran den te blussem. Eén van de politie mensen, adjudant H. Laanem raakte bedwelmd en moest naar het ziê- kenuis worden gebracht. Na onder zoek kon hij evenwel weer naar huis keren. De Damco is als gevolg van het volpompen van de ruimen ge zonken en steekt nog slechts met het bovengedeelte boven water uit. Het recht op staking staat op het ogenblik volop in de belang- j stelling. Er heerst een onzekere I situatie op dit punt. Is staking J geoorloofd of niet? De regering 4 I voelt dit ook aan en heeft i de Sociaal Economische Raad! i een advies gevraagd. Voor J blad heeft prof. mr. Koopmans, hoogleraar voor inleiding tot de rechtsweten- schappen aan de Leidse Univer- 4 I siteit, in drie artikelen de situa- J tie met betrekking tot de sta- I tying onder die loep genomen. Het eerste artikel plaatsen wij I vandaag. Extreme slotsom Voor beide redeneringen geldt dat zij op zichzelf niet onjuist waren. Zij trokken alleen uit een juist uit gangspunt een iets te extreme slot som. Wij kunnen nu wellicht duide lijker zien dan tien jaar geleden: een eenmaal ingezette ontwikkeling hoeft zich niet altijd voort te zetten. De geleidelijke ontmanteling van de geleide loonpolitiek die we sinds 1958 hebben meegemaakt, illustreert dit op welsprekende wijze. Maar de gang van zaken in de laatste ja ren heeft ons ook iets anders voor ogen gesteld: dat het, vooral bij verslechtering van het sociale kli maat, heel goed mogelijk is dat derhandelingen, met hoeveel vasthou dendheid ook gevoerd, niet tot resultaat leiden. En het laatste betekent dat in dit geval slechts twee mogelijkheden bestaanof men erkent de mogelijk heid voor de arbeiders om het machtsmiddel van de staking te be zigen, of men aanvaardt dat de werkgever het laatste woord heeft. Want volgens de loonpolitieke spel regels mag het College van Rijksbe middelaars niet met een loonrege ling ingrijpen en er is nu geen plicht» regeling voor' geschillen. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Successiewet gewijzigd (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer hechtte gister middag zijn goedkeuring aan de wij ziging van de successiewet, die de vrijstelling van successierechten verervingen tussen echtgenoten (met e voor weduwen) aanzienlijk verruimt. Tegen stemden de PSP de CPN. De regeling gaat in per 1 januari 1965. Een voorstel van heer Kieft (AP) om de verruiming de vrijstelling voor pensioenre gelingen per 1 juli 1964 te laten in- werd verworpen. Vóór dit amendement stemden slechts de pro testantse fracties de WD en de boe- Aanvaard Is nog een amende ment van de Kamercommissie voor Financiën, dat de vrijstelling voor particuliere pensioenen tot hooguit 240.000 gulden in mindering wil brengen op de algemene kapitaals- vrij sibedlimg van 250.000 gulden. De regering had het hele bedrag van 250.000 gulden voor mindering in aanmerking willen laten komen. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK -fa Brandweerlieden met pers- lucktmaskers bestrijden de brand op de Damco 82. dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak Prof. dr. L. J. Rogier op congres over monarchie (Van onze Arnhemse correspondent) zou het vaderland niet verlo- achten als het een republiek werd. Wy hebben vroeger al eens twee en ©en halve eeuw een repu bliek gehad", zei gisteravond prof. dr. I-. J. Rogier op het congres over de monarchie, dat gisteren en vandaag Nymegen wordt gehouden. Prof. Rogier gelooft echter wel in een duurzame monarchie al ander halve eeuw kennen wy een vry stabiele monarchie mits de op volgster straks de lyn van Koningin Juliana zou doortrekken. De Ny- meegse historicus sprak dan ook de hoop uit, dat handhaving van de monarchie mogeiyk zou blyken. De koninklyke familie zal dan zelf ech ter wel in de monarchie moeten ge loven, zo meende hy. Bovendien by het huweiyk van een mogelyke troonopvolgster een zeke- distinctie moeten betrachten. Prof. Rogier achtte de verdien sten van de Oranjes op zichzelf vol doend© om de monarchie te conti nueren. Prof. Rogier meende echter, dat het Huis van Oranje met het overlijden van Koningin Wilhelmina uitgestorven". Dat kan men ont kennen, maar niet negeren", zo zei hy. Afschaffing Afschaffing van de monarchie als staatsvorm kan men alleen overwe gen als de monarchie de natie tot schade zou strekken. Het navrante de beide huwelijken is. zfj de mogelijkheid tot afschaffing in discussie hebben gesteld. In dit verband noemde prof. Rogier beschamend, dat d© geloofsovergang van Prinses Irene in bespreking gekomen. „Dat had nooit mogen ge beuren in een land met tradities van Willem van Oranje en Eras mus". zo zei de hoogleraar. Het huwelijk van Prinses Irene met een pretendent op een andere troon had bij een eventuele troonopvol ging van de Prinses wel schade lijk kunnen zyn voor land en volk. Het kortelings gesloten huwe lijk tussen Prinses Beatrix en Prins Claus heeft geen schade berokkend, zo meende prof. Rogier. Anachronisme „De monarchie is in het algemeen een anachronisme geworden. Was er in Nederland niet de historische bin ding aan de natie, dian zou de over weging de monarchie ook hier af te schaffen reëel kunnen worden. Wi.1 de monarchie echter gezond voortbe staan, dan zal men andere middelen moeten zoeken dan prachtvertoon, dat vertedert", zo meende de Ny- meegse historicus. Tevoren had prof. Rogier een ern stig pleidooi gehouden tegen wat hy geschiedvervalsing noemde. „De waarheid naakt te willen zien is in het oog van sommigen nog steeds een onkuise begeerte", aldus de hoogleraar. Toch meende hy, dat weinig Europese vorsten-geslachten zó weinig degeneratie te zien heb ben gegeven als het Oranjehuis. Prof. Rogier merkte nog op, dat ook in 1795 velen zich heet noch koud konden maken over het Huis van Oranje. „Het moet altyd wel een grote groep geweest zijn", zo meende hy. Als men door het verzwijgen van de fouten van de Oranjes het voort bestaan van de monarchie wil be vorderen, dan zal men de monar chie juist ondermynen, zo vreesde prof. Rogier. Heilig huisje Advertentie EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK „Door d© aard van de huwelyken in de Prinsessen is het koning schap uit het heilige huisje of wel uit de gouden koets gehaald" Dit verklaarde de heer J. Roes, praeses van de organisatie van denten in de geschiedenis in Ne derland aan het begin van het gres. waaraan 200 personen deelne- Prof. dr. P. H. Winkelman, hoofd van de sectie geschiedenis in Nyme gen, kwam tot enkele belang wekkende uitspraken. Een drama als by voorbeeld de geldontwaarding doet volgens hem omzien naar een geweten voor de natte en liiefst geen contemplatief geweten. Beter is: „Een staatshoofd met een duideiyke staatkundig ge zicht, waarvan de mensen weten wat ze er aan hebben". „Misschien zouden wy zonder schade voor ons geesteiyk leven ook de koninklyke kerstboodschap kun nen missen. Hoe verfrissend zou het zyn als de Koningin op nieuwjaars dag of op haar verjaardag eens zon der souffleurs kon spreken met haar volk over nationale zaken", aldus prof. Winkelman. Stichting Weg contra minister Biykens een communiqué van de onlangs opgerichte Stichting Weg verschilt zy van mening met minis ter Suurhoff van Verkeer en Water staat over het Nederlandse wegen net. De stichting verwyst naar de Me morie van Toelichting op de wet tot Instelling van een rijkswegenfonds, waarin stond: 2.000 km autosnel weg in de komende vyftien jaar, waarvan in de periode 1965-1970 800 km. Dit was ook het plan, waaraan zo zegt de stichting zy haar steun kon verlenen. Maar dit is nu het plan, dat niet doorgaat, zo vervolgt de stichting. Hiervoor worden argumenten aan gevoerd, die naar de mening van de Stichting Weg geen steek houden: de bewering van de minister dat de pryzen voor de wegenaanleg zou den zyn opgelopen is niet juist. De laatste maanden van 1965 en de eerste maanden van 1966 hebben geen prijsverhogingen in de wegen bouw te zien gegeven. De voort schrijdende mechanisatie en de scherpe concurrentie oefenen een neerwaartse druk uit; er zyn zelfs gevallen bekend, waarby van een prijsverlaging kan worden gespro ken. Afnemen Naar zyn mening werd Koningin Wilhelmina door haar toespraken „Radio Oranje" de „moeder des vaderlands". De troonswisseling geen aanleiding tot afneming van de aanhankeiykheid. „Zonder aan- wysbare oorzaken hebben zich 6 jaar geleden aan de linker zyde van het toch weer de eerste te- deleeuwen. Dans Theater had succes in Berlijn Na vier voorstellingen in de Aka demie der Künste" in Beriyn is het Ned. Dans Theater gistermiddag uit Beriyn op Schiphol teruggekeerd. Onder leiding van Hans van Manen Benjamin Harkarvy heeft het in Beriyn o.a, de première gegeven van het nieuwe ballet van Job Sanders „Screen-play", dat door het pu bliek zeer goed werd ontvangen. Gedurende de laatste drie dagen werden opnamen gemaakt voor de televisie-zender „Freies Berlin" van de balletten „Omnibur" en „Maan in de trapeze", beiden van Hans van Manen. Zelf is Van Manen met Alexandra Radius, een van de so listen, en Jaap Flier, de eerste dan ser, in Beriyn achtergebleven voor de beëindiging van deze opnamen. Reeds zyn onderhandelingen be gonnen voor een tweede bezoek van het Danstheater aan Beriyn. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK kenen van anti-monarchie gevoe lens en redeneringen geopenbaard. De partner-keuze van de kroonprin- heeft deze beweging in de stroom der versnelling gebracht" zo ver klaarde de hoogleraar. De onschend baarheid van het koningschap noem de hy een fictie. Duitse prof. dr. E. P. Schramm, hoogleraar aan de uni versiteit in Göttingen, benaderde het thema weer anders. Hy hield een verhandeling over de mythen rond het koningschap, vooral in de mid-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9