NYV wil nog dit jaar beslissing loonpolitiek Onze man in Libanon trekt u aan Regering-Ky in Saigon staat geen betogingen en stakingen meer toe Weer betogingen in Djakarta .VERSLAAFD AAN HET LEVEN' Jean Marais ook al geheim agent VRIJDAG 1 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Het N.V.V. is van mening, dat het huidige overgangssy- steera in de loonpolitiek in elk geval niet langer mag duren dan dit jaar. Vice-voorzitter A. de Boon zei dit gisteren op het con gres in Amsterdam. Hij is van oordeel, dat de Sociaal Economi sche Raad daarom haast moet maken met zijn advies over de nieuwe loonpolitiek. Overigens acht de heer De Boon nu de tijd nog niet rijp voor een interpellatie in de Tweede Kamer over het loonbeleid van minis ter Veldkamp (Sociale Zaken). Een vraagsteller had deze mogelijkheid geopperd. De heer De Boon sugge reerde min of meer de met onver bindend verklaring bedreigde collec tieve arbeidsovereenkomsten niet aan te passen aan de bezwaren van Rijksbemiddelaars, want zulks zou zich dan aan de aandacht van het parlement onttrekken. De heer De Boon noemde het beleid van het College van Rijksbemiddelaars on doorzichtig, willekeurig en onrecht vaardig. Snelle wijziging van het be leid achtte hij noodzakelijk. Het verbondsbestuur zal een onder- I rig worden voorgesteld". De heer zoek laten instellen naar de moge- Zondervan meent, dat deze verhou- lijkheden tot het treffen van ding afhankelijk is van de vraag op maatregelen, die kunnen leiden tot welk niveau het overleg wordt ge- bescherming van werknemers en voerd. Erkenning van de vakbewe- tegemoetkoming in de sociale con- ging in de onderneming zelf is al- sequenties. welke voortvloeien uit leen te verkrijgen als zy zich duide- fusies. concentraties en sluiting j lyk op het bedrijf richt en eigen or- van ondernemingen. ganen creëert, op het niveau van de Het congres heeft gistermiddag af- onderneming, scheid genomen van de heer J. De Metaalbedrijfsbond is als eer- Landman, een van de N.V.V.-se-ste vakorganisatie in ons land met cretarissen, die de pensioengerech- dit werk enige tijd geleden begon- tigde leeftijd heeft bereikt. j nen. De heer Zondervan gelooft, dat het waard is, dat het N.V.V. zich Miskenning op dit bedrijven werk nader bezint. I Van een wettelijke regeling ver- De heer M. Zondervan, voorzitter i wacht hij weinig. van Nederlands grootste vakbond, de I Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elek tronische Industrie is ervan over tuigd, dat de vakbeweging op het niveau van de onderneming niet wordt erkend en zelfs wordt miskend. Hij zei dat vanochtend bij de voort zetting van het N.V.V. Elegant en duurzaam Breestraat 165-167 - Leiden „De goede verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in Ne derland moeten niet al te roosklcu- Enkele besluiten van het N.V.V. werden gisteren genomen of goed gekeurd. Het N.V.VV. gaat een financieel des kundige aanstellen, die tot taak krijgt een zo doelmatig mogelijke werkwijze van het verbond en de 19 aangesloten organisaties te be werkstelligen. Er zal een commissie worden inge steld, welke zich gaat beraden over de vraag of de vijftien jaar gele den voor het laatste gewijzigde omschrijving van doel, beginselen en middelen in de statuten nog een toereikend uitgangspunt en een goede richtsnoer vormen voor de arbeid in de naaste toekomst. Besluiten Duitse arbeiders boos over lof voor buitenlanders Advertentie TREVIRA® Geselekleerde scheerv/ol, gecombineerd met Treviro iei de samenstel ling 55/45, 159 - 179 - 198 - 225.- Verscheidene duizenden metaalar beiders in de Westduitse deelstaat Baden-Wurttemberg hebben gisteren wilde stakingen gehouden en protest vergaderingen. Aanleiding hiertoe was een artikel in een boulevard blad onder de kop „Zijn buitenlandse arbeiders ijveriger dan Duitse arbei ders?". Vooral het personeel van enige fabrieken van Daimler-Benz, waar Mercesdesauto's worden ver vaardigd, was zeer gebelgd, omdat het artikel gebaseerd heette te zijn op uitlatingen van een lid van de directie van deze onderneming, Hans-Martin Schleyer. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft vandaag verklaard, dat zijn regering geen betogingen en stakin gen meer zal toestaan en stappen zal ondernemen om de radiostations in de noordelijke steden Hoeé en Danang weer onder controle te stel len. De zenders werden de afgelo pen tijd dikwijls door studen ten gebruikt om hun aanvallen op de militaire regering te lanceren. Tegelijkertijd heeft de regering-Ky besloten spoed te zetten achter plan nen om een nationale grondwet op te stellen. Ongeveer drieduizend personen hebben gisteren een betoging gehou den op het marktplein van Saigon en vervolgens een protestmars van ongeveer een kilometer gehouden tegen de Vietnamese regering. De betoging had een sterk anti-Ameri kaans accent. Er was ook een de monstratie in Danang, waar onge veer vijfduizend personen gisteren eedzame demonstratie hielden. In de Mercesdesfabriek te Sindel- De anti_Amerikaanse gevoelens in de fingen hieven naar schatting drie- I duizend arbeiders spreekkoren aan I met leuzen als „weg met Schleyer". Zowel de bedrijfsleiding van Daim ler-Benz als de vakbonden verklaar den verrast te zyn over de acties. Volgens het omstreden artikel zou I Schleyer in overeenstemming met de i staatssecretaris van Arbeid, Katten- stroth, op een bijeenkomst te Bad Zuid-Vietnamese kuststad zijn gro ter dan ooit sinds de betogingen drie weken geleden begonnen. Mannen, vrouwen en kinderen voerden span doeken mee tegen de Amerikanen: „Amerikanen maken moeilijkheden voor het Vietnamese volk", „Viet nam voor de Vietnamezen", aldus de betogers. Het protest van gisteren Godesberg hebben verklaard, dat de nelyk ingegeven door een incident buitenlandse arbeidskrachten min der verzuimen dan hun Westduitse collega's. Een vakbondswoordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de acties van de metaalarbeiders wel licht mede veroorzaakt zyn door onlangs geuite kritiek van bondskan ton gezegd, dat ongeveer 50.000 com munisten zyn gesneuveld sinds het begin van dit jaar. Enige tijd lang zijn er aanmerkelijk veel Noordviet- namezen in Zuid-Vietnam binnen gekomen, maar aan de andere kant lijden de communisten zware verlie zen, zei hij. Om hieraan het hoofd te bieden hebben de communisten hun kracht versterkt en daarom zijn de VS gedwongen hetzelfde te doen, aldus de president. Amerika zal „van tijd tot tijd" nog meer troepen naar Vietnam zenden, maar Johnson noemde geen aantallen. selier Erhard op het arbeidsmoreel van de Westduitse werknemers. Ook achtte hij het niet uitgesloten, dat „nationale gevoelens" een rol heb dag ben gespeeld, woensdag toen een truck van de Amerikaanse mariniers niet door een kolonne autobussen kon komen, die meededen aan een demonstratie tegen de regering in Saigon. De truck zou op een van de bussen zijn ingereden waarbij het burgervoer tuig licht werd beschadigd. Vietcong-terroristen hebben van- Koe van J. v. d. Spek uit Abbenes werd paas-kampioen Op de gisteren in de Brabanthal len in 's-Hertogenbosch gehouden paasveetentoonstelling de laatste van dit seizoen in Nederland is tot miss rund 1966 uitgeroepen de 2Vi jaar oude vaars Mies van de heer E. Overeem uit Uddel. Kapioen stier werd een exemplaar van J. van dei- Poel te Zoeterwouae. en kampioen koe een beest van K. van der Spek uit Abbenes (Haarlemmermeer). het aanbreken met bommen geladen auto i hotel voor Amerikaanse of- Saigon tot ontploffing door de eerste drie j gesproken dat het Atlantisch bond- genootschap op basis van integratie de meeste vaste garantie geeft voor vrijheid en vrede in veiligheid. Zij zijn het eens over een streven naar versterking van het bondgenootschap in de geest van de gemeenschappe lijke verklaring van 18 maart. In deze verklaring geven de NAVO- bondgenoten antwoord op het Fran se besluit om zich uit de militaire organisatie terug te trekken. gebracht, verdiepingen van het gebouw nield werden. Er werden drie Ame rikanen en drie Vietnamezen ge dood. Het aantal gewonden zou ze ventig bedragen. In het kustgebied van Qoeang Nghia hebben Amerikaanse mari niers hun operatie „Indiana" afge sloten. By deze zuiveringsactie zyn 69 man van de Vietcong gesneuveld en één gevangen genomen. Op 40 km ten zuidwesten van Danang heb ben B52 bommenwerpers twee basis kampen van de Vietcong gebombar deerd. Een van de kampen, aldus een woordvoerder van de lucht macht, was een opleidingskamp voor guerrilla-strijders. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie in Washing- Otto von Habsburg, de zoon van de j laatste keizer van Oostenryk, heeft j gisteren een belangrijke slag om de j erkenning van de Oostenrijkse natio- naliteit van zyn familie gewonnen. In een competentiegeschil tussen de regionale besturen van de provincies Neder-Oostenryk en Wenen deed het constitutionele gerechtshof een uit spraak, die in feite op erkenning van het Oostenrijkse staatsburgerschap neerkomt. Duizenden leden van het Indo- De vijftien Indonesische minis- v.^tl°gtn^erinWest -Duitsland I nesiseh front voor studentenactie 1 ters, die onlangs „onder bescher- i woont had L^ee jaar geleden voor hebben gisteren in Djakarta een be- ming van het leger" zyn gesteld, ^chzeif en zyn gezin in Oostenryk toging gehouden, nadat hun leider worcien op het ogenblik onder- paspoorten aangevraagd en hiervoor een beroep op de regering had ge-vraagd over hun rol bij de mislukte een verklaring van 2iJn Oostenrykse daan het verbod van deze beweging staatsgreep van vorig jaar. De rege- nationaliteit overlegd die in 1956 Winstpunt voor Otto v. Habsburg HiiiiiHiiiiiwiitiHtHHiimMtffiinimwiniinwtthiiiittMmiwwtMmitWHiiwwirofwiiwiHiiiiiniHHiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHtiiiiiiiiMiiniiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiMiiiwiMiiiniiwiiwnHHiiiiHiiiimiiifwimttttHHiimiftwiHHmwhi^ Pakkende spionage-film met James-Bondeffecten 1 LIDO Deze spannende 1 film is het pakkende ant- 1 woord op de vraag wat een 1 amateur-spion ervan terecht 1 brengt als hij zich argeloos 1 door de Britse geheime dienst laat overhalen een onderzoek j§ in te stellen naar de dood van 1 een agent in de Libanon. Die 1 rol valt ten deel aan de arts 1 Jason Love, vertolkt door nie- 1 mand minder dan David Ni- ven. Love's avonturen zijn zO H boeiend, dat deze spionage- 1 film heel wat produkten in 1 hetzelfde genre met straat- 1 lengten achter zich laat. Ij Voor zijn vertrek, zogenaamd j| naar een medisch congres in H Beiroet, krijgt Love nog inder- M haast een aantal verrassende M verdedigingsmiddelen mee, waar- 1 door deze kleurenfilm op het H brede doek hier en daar echte James-Bondeffecten heeft. Maar if dit werk is veel menselijker en daardoor veel aanvaardbaarder 1 dan de Bond-films: Love-Niven U blijft amateur, al zien de Russen hem voor een sleutelfiguur van M de Britse geheime dienst aan! 1 Aanvankelijk denkt Love nog. dat hij zich voor een gemakke- H lijk karweitje heeft laten strik- =i ken. Maar als hij het vliegtuig ziet exploderen, waarmee hij de reis van Rome naar Beiroet had s moeten maken, begint hij te be ll grijpen, dat de ontmoeting met H het betoverende fotomodel Vikki s iFrangoise Dorleac) hem op het 1 nippertje heeft gespaard. Vikki speelt nog een belangrijke rol in M deze film, waarin dr. Love een moordaanslag op een pro-Brit6e olievorst weet te voorkomen. Vooral het slot. is buitengewoon verrassend en betekent een Belgisch bezoek aan Italië is gisteren geëindigd Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België hebben gisteren met een bezoek aan de Quirinaal, het presidentiële paleis, hun drie daagse officiële bezoek aan Italië af gesloten. Zij zijn intussen aangeko men in Assisi. De stad van St. Fran- ciscus van Assisi. Voordien was het vorstenpaar bij Paus Paulus op audiëntie geweest. President Giuseppe Saragat heeft een uitnodiging van de Koning aan vaard om in de nabije toekomst een officieel bezoek aan België te bren gen, aldus een communiqué Er is nog geen datum vastgesteld. Verder wordt in het communiqué het ver trouwen uitgesproken dat beide lan den voortdurend nauwer zullen sa menwerken in de richting van Euro pese eenheid, westelijke solidariteit vrede. De overtuiging wordt uit op De studenten vormden bij de 1 versiteiten bataljons die werden ge noemd naar de tijdens de oktober- opstand vermoorde generaals. De voorzitter van het front. Zam- broni. zei in een toespraak tot de studenten dat het nieuwe Indone sische kabinet nog niet volmaakt is en dat vice-premier Soeharto moet voortgaan met zijn reorganisatie- werk. Indonesië wil een vreedzame op lossing van het geschil met zijn buurstraat Maleisië en zal de deur voor een dergelijke oplossing open houden, zo heeft de Indonesische minister van Defensie Dit heeft generaal Soeharto, lid presidium en minister van Defensie en Veiligheid, verklaard. Onder ge noemde ministers bevinden zich de voormalige minister van Buitenland se Zaken. dr. Soebandrio en oud premier Saleh. Congres De Indonesische christelijke Parkindo-partij heeft aangedrongen op spoedige bijeenroeping van het zeshonderd leden tellende voorlopige volkscongres, dat normaal slechts eenmaal per jaar vergadert. Het congres, dat het hoogste gezag ber van de strijdkrachten generaal Soeharto woensdag gezegd. Naar de correspondent van het ANP meldt, zei generaal Soeharto in een onvoorbereid onderhoud met de pers, voor president Soekarno en kele ministers beëdigde, dat de op lossing van het geschil tussen In donesië en Maleisië zou moeten zijn gebaseerd op de overeenkomst van Manilla van 1963 en op het „Mal- phindo concept" waarin werd ge bevelheb- j staat vertegenwoordigt, beslist de brede lijnen de grondwet staatspolitiek. De „Parkindo" zo meldt de ANP-correspondent legde in haar verklaring voorts de nadruk op de noodzaak van algemene verkiezin gen „om de uitvoering van de gelei de democratie te verbeteren". Indo nesië heeft slechts eenmaal in het 21-jarig bestaan van de republiek partij de jongste verkiezingen heb algemene verkiezingen gehad. Presi- j ben gewonnen. De advocaat van dent Soekarno zond het in 1955 ge- Otto von Habsburg heeft laten we- pleit voor een losse federatie tussen I kozen parlement echter naar huis en ten, dat hij en klacht zal indienen de Philippijnen, Indonesië en Ma- verving het in 1960 door zelf uitge- als de paspoorten op 10 juni a.s. nog leisië. zochte afgevaardigden. |niet zijn verstrekt. de afgegeven door de regionale autori teiten van de deelstaat Neder-Oos- tenrijk. Het regionale bestuur van de provincie Wenen bestreed echter de geldigheid van genoemde verkla ring met het argument, dat een der gelijke verklaring door het provinciaal bestuur van Wenen moest worden af gegeven. aangezien de familie Habsburg het laatst in Wenen had gewoond, voordat alle leden van deze familie na de eerste wereldoorlog het land moesten verlaten. Het constitu tionele hof was het echter met deze opvatting niet eens. In Neder-Oostenrijk is de r.-k. Volkspartij in de meerderheid, terwijl in Wenen de socialisten de overhand hebben, waardoor Otto von Habsburg daar wellicht geen verklaring van zijn Oostenrijkse nationaliteit zou hebben gekregen. De paspoortaanvragen liggen nu bij het ministerie van Binnenlandse Zaken in Wenen, dat op dit gebied de hoogste instantie is. Voor de familie Habsburg is de situatie gunstiger ge- orden door het feit, dat de Volks - David Niven en Framboi se Doreac in ..Onze man m Libanon". gloednieuwe vondst op het dr uk- bewandelde terrein van de spio- nagefilm. Repulsion STUDIO „Wij hebben U 1 gewaarschuwd", zo eindigden wij s onze bespreking over de film ..Repulsion" („Afkeer"» van de p Poolse regisseur Polanski. Dit i schijnt juist •rechtse KIM NOVAK CAMERA De verfilmde ver sie van William Somerset Maug- hams op jeugdige leeftijd ge schreven autobiografie „Of hu- man bondage" („Verslaafd aan het Leven") met in de hoofd rollen Laurence Harvey en Kim Novak, te teleurstellend. Het ge- lodramatische verhaal van de, als kunstenaar mislukte, student ln de medicijnen die door een serveerstertje het hoofd op hol is gebracht wordt door de regis seur op weinig originele wijze gebracht. Op alle mogelijke manieren probeert de student in contact te komen met de bediende in een tea-room". Is hij daarin ge slaagd en vraagt hij haar zelfs ten huwelijk, dan bekent zij dat zij enkele dagen later met een ander zal trouwen. Dat al deze verwikkelingen zijn studie niet ten goede komen is duidelijk, daarom zoekt hij zijn afleiding bij een veel oudere wouw. Zijn eerste liefde vindt hij enige maanden later bij zijn ka merdeur, zij is totaal overstuur want haar „echtgenoot" bleek reeds te zijn getrouwd, wel ver wacht zij een kind van hem. Daarop neemt hij haar weer in Strijd in de Birma-jungle9' REX „Strijd in de Birma - jungle" is niet slechter en niet beter dan al die andere oorlogs films, waarvan alleen de Ameri kanen de (uiterst eenvoudige) formule schijnen te bezitten. Het cliché-verhaal: een Amerikaanse patrouille in Birma wordt na het uitvoeren van een gevaarlijke opdracht belaagd door Japanse troepen. Erroll Flynn speelt een keiharde officier, die tenslotte een kleine groep soldaten behou den naar een strategisch punt weet te loodsen. Dat gebeurt in het slot van de film en dit ge deelte is zonder meer spannend, wat dan weer veel van het voorgaande compenseert. Hoewel de füm al wat op leeftyd is. kan de toeschouwer met belangstel ling voor oorlogsfilms er wel ple zier aan beleven. genade aan, maar weer is zij on trouw. Hij zet haar zijn huis uit. bant haar uit zijn gedachten en slaagt voor zyn artsenexamen. Dan komt zij weer tegenover hem te staan, dit keer niet om hem te veroveren, maar als pa tiënte: zij heeft een dodelijke ziekte. Nadat de voor hem fatale vrouw is gestorven besluit de jonge arts uit Engeland te ver trekken. Al met al een larmoyante film die het predikaat „voor regen achtige middagen" met ere toe- Sound of music TRIANON Voor de zesde en laatste week draait Rodgers en Hammersteins musical „The Sound of Music" in het theater aan de Breestraat. De film is bijna geheel gevuld met de oude, in de na-oorlogse jaren volko men verloren gegane romantiek. Soms leidt dat wel eens tot al te zoete scènes, maar dat wordt dan ruimschoots gecompenseerd door lichte muziek van de hoog ste klasse. In de vrouwelijke hoofdrol Julie Andrews die op bijzondere wijze de gouvernamte uitbeeldt. werking te hebben, want de tweede week is ingegaan. Mis schien zullen er nog wel meer volgen ook! In deze mistroostige regendagen een extra dosis el lende mee te mogen beleven, be tekent blijkbaar voor velen een grote vreugde. Hoe de vrouw, die een afkeer van mannen heeft, langzaam aan tot de pure waan zin vervallt. twee mannen doodt op een wijze, die Hitchcock haar niet verbeteren kan. ziet ge in deze film, waarin overigens het artistieke element domineert. LUXOR De James-Bond- jes zijn dik gezaaid in de he dendaagse cinematografische litteratuur. Elk zichzelf res pecterend filmland heeft er wel een of meer. In Frankrijk heeft Jean Ma rais de oudste rechten als ge- heim-agent-nummer-zoveel. al gebiedt de eerlijkheid toe te ge ven. dat zyn capriolen als zoda nig niet zo veel verschillen van de sterke staaltjes, welke Eddy Constantine al sinds jaar en dag uithaalt. Maar mijnheer Jean (Stanislas) Marais weet ook van wanten. Hy is in deze film wel een geheim-agent-in-ruste, maar er behoeft slechts één aardig vrouwtje met één lyk aan te ko men of hij is weer volop in be weging. En dat betekent, dat de actie er aan alle kanten uitpuilt. Verschrikkelijke achtervolgingen, fantastische ontsnappingen, ko- Jean Marais en Nad- ja Tiller, zoals zij spelen in ..Mr. Stanislas slaat terug lossale vechtpartijen volgen el kaar in adembenemend tempo op in het nauwelijks te volgen verhaaltje. Soms is er geen touw vast te knopen aan de intrigue, maar niemand zal dat regisseur Jean-Charles Drudumet euvel duiden. De filmer heeft met zo veel vaart de historie in elkaar gedraaid en met zoveel humor, dat we aan de logica maar niet te veel eisen zullen stellen. Trou wens, het gebrek aan logica is kennelijk een van de middelen, waarmee regisseur Drudumet het verschijnsel-James-Bond wat in het belachelijke wil trekken. Maar de grapjes, waarmee hij zijn parodie wil onderstrepen, zijn niet erg spiritueel. Zijn actie doet het wat beter. IIIHItllllllllllllllllltllll)IM4<lltl(IH)ltlllHIMtllllNMIttHIHHfWIIMINU(HfHtllNUNHIIIIilllllllilllllllHHIIIII!lllllllll|||||||||||llUiHI(MUIIttlllllllllll!HlllllllltllUIIIIIIIIIIIIIIIIII|lll|llillll|||iir: lllllllllllllllllilllllllllMIIIIIIII||JII|||||||||||||HIIIIII||

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7