Unieke collectie in 'Volkenkunde' XXaK 4 BELEG VIJFTIG JAAR BIJ EEN FIRMA „Leids95 paasvee in Den Bosch TreStïï lx K: belegin Interunie Interunïe V Samen op de brommei samen in ziekenhuis Leiclse wijnhandelaar krijgt drie weken D. N. Kriek verlaat gemeente Leiden Diploma- zwemmen VRIJDAG 1 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Leids museum reorganiseert Van zondag 3 april af zullen bezoekers van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden de gereorgani seerde Amerikaanse afdeling kunnen bewonderen. Het museum had tot nu toe een gecombineerde Afrika-Amerika- afdeling, waarvan de laatste de grootste was. Deze omvat onder meer voorwerpen en afbeeldingen uit Noord-Amerika, objecten van de Noordamerikaanse indianen, voorwerpen uit Midden-Amerika, als mede Surinaams en Zuidamerikaans materiaal. Bijzonder rijk is de verzameling uit Zuid-west Amerika, waarin de collectie van dr. Her man ten Cate is opgenomen, die destijds dit gebied heeft bereisd en het leven der Pueblo-indianen bestudeerde. Ook de voorwerpen uit Mexico, waaronder de wereldberoemde „Leyden plate" (de Maya steen), vormen een collectie die uniek is en als de mooiste ter we reld wordt beschouwd. Nu heeft de directie van het Mu seum voor Volkenkunde een tijd ge leden besloten om beide afdelingen te spiltsen en ook meer aandacht aan Afrika te gaan besteden, dat met zijn ontwikkelingslanden hoe langer hoe meer in de aandacht komt te staan. Door gebrek aan plaats ruimte het museum bezit circa 5000 voorwerpen heeft men het Afrikaanse materiaal voorlopig langs de wanden van de gereorgani seerde Amerikaanse collectie geëx poseerd, maar dit zal op den duur in een eigen afdeling worden onderge bracht. Ook de Indonesische schatkamer is opnieuw ingericht. Centraal staan de kostbaarheden van de Indo-Javaanse vorstencultuur en rondom dit uit gangspunt de kunstvoorwerpen uit de latere beschaving van Java, Bali en de kustgebieden van de daar in de nabijheid gelegen eilanden. „Verkoop' Een van de pronkstukken van de gereorganiseerde collec tie. (Foto L.D./Holvast) gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer Desiree Juwelier v d. WATER beeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote Keuze Op net graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. In mei zal het museum een „ver koopstand" openen en een aanvang maken met rondleidingen voor vol wassenen, die daarbij mede aan de hand van zeer voordelig te ver krijgen boekjes op verschillende gebieden georiënteerd kunnen wor den. Men is in het museum op het ogenblik druk bezig 2met de in richting van een zomertentoonstel- ling over de praehistorie", die de mens in zijn leefgewoonten zal uit beelden. Proef voor jeugdige toneelschrijvers Sinds enige jaren bestaat de stich ting „Het Nederlands Proeftoneel", die jonge toneelschrijvers in staat stelt hun stukken te laten beoordelen. Ook dit jaar is de mogelijkheid ge opend om stukken in te zenden, welke gelezen zullen worden door de heren Luc Lutz en Gerrit Korthals Altes. Bij gunstige beoordeling zullen deze stukken in tegenwoordigheid van de auteur in het publiek „in reading" worden gebracht. De Stichting „Het Nederlands Proeftoneel", postbus 221, Leiden, verstrekt des gewenst nadere inlich tingen. WONINGNOOD IN LEIDEN NOG GROOT In het vandaag verschenen Jaar verslag van de N.V.V. Bestuurders- bond te Leiden schenkt de secretaris de heer N. Langezaal die ook deel uitmaakt van de Gem. Commissie voor de huisvesting, o.m. ook aan dacht aan de Leidse woningnood. In 1965 werden door deze commissie 2978 aanvragen om huisvesting be handeld. Van deze 2978 aanvragen werden er 324 afgewezen. In totaal waren er op 31 december 1965 in di verse urgentiegroepen 5458 aanvra gen, tegen 5490 in 1964. Gedurende het jaar 1965 werden 1382 ingeschre- -j!r Een gedeelte van de col lectie op de gereorganiseerde Amerikaanse afdeling in het Leidse Rijksmuseum voor Vol kenkunde. (Foto L.D./Holvast) Deze expositie, die vermoedelijk in juni wordt geopend, wordt op gebouwd door dr. H. R. van Heeke ren, die dit jaar tot doctor honoris cause werd benoemd en door zijn collega dr. J. Jawad, conservator van de afdeling voor het Midden-Oos ten. Lezing over duinen voor „Oud-Leiden" Het kustgebied tussen Leiden en Haarlem is vroeger een prachtig bos landschap geweest. De ontginnin gen voor de bollencultuur hebben daaraan een eind gemaakt. Het he le duinlandschap langs de Neder landse kust heeft trouwens een aan zienlijke metamorfose ondergaan in de afgelopen eeuwen. Dat bleek uit de lezing van mej. dr. S. Jelgersma, die zij gisteravond in de Lakenhal hield voor de vereniging „Oud Lei den". Dr. Jelgersma behandelde het ontstaan van oude en nieuwe duinen de verschillen tussen deze beide caitegoriën. Bij onderzoekingen in het duingebied onder IJmuiden, men bezig is met de aanleg van waterleidingduinen voor de gemeen te Amsterdam bleek onder meer, dat het duingebied in de 13de en 14de vrijwel vlak moet zijn geweest. Uit die tijd stammen de vrij dun- eenlaagjes, die zichtbaar werden tijdens de afgravingen. Daaronder bevindt zich het oude duinlandschap dat een drietal eeuwen voor de jaar telling moet zijn ontstaan. Dr. Jel gersma lichtte haar betoog toe met lichtbeelden van de duinafgravingen bij IJmuiden. Geschrapt De Oostberlijnse filosoof en natuur kundige prof. dr. Robert Havemann, door de partij herhaaldelijk berispt wegens afwijkende meningen, is ge schrapt van de ledenlijst van de Oostduitse Academie van Weten schappen. Dit is gebeurd door het presidium van de Academie. Een po ging hem door de voltallige verga dering te laten uitsluiten, op 24 maart ondernomen, mislukte doordat het voorstel niet de vereiste meerderheid van driekwart kreeg. Havemann heeft al eerder zijn leer stoel aan de academie en het lid maatschap van de partij verloren dat hij liberalisering van het regiem voorstaat. In december vorig jaar werd hij ontslagen als hoofd vai afdeling fotochemie van de academie, nadat hij in het Westduitse blad „Der Spiegel" de oprichting van een nieu we communistische partij in de Bondsrepubliek had bepleit. J^-nONA/O- k. BELEG LV-,.. N V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag Voordracht bestuur Ned. Studentenraad De voordracht voor het bestuur m de Nederlandse studentenraad ziet er als volgt uit: president: E. Lietaert Peerbolte uit Utrecht, lid van de P.S.O. (progressieve stu denten organisatie)., vice-president C. J. Vos, Amsterdam, lid van het Nederlands Studentenakkoord., se cretaris-penningmeester: H. P. Kleyngeld, Rotterdam lid van het N. S. A., secretaris-onderwijs: J. A. Bennebroek, Leiden, hij behoort niet tot een partij., secretaris sociale za ken: A. G. van Bale, Nijmegen, lid van de P.S.O.secretaris buiten land: R. Samkalden, Leiden, lid van de PB.O. Op het congres dat over ruim twee weken in Enschede wordt gehouden, zal de Nederlandse Studentenraad een beslissing nemen over deze voor dracht. De S.V.B. (studentenvakbe weging) komt niet op de voordracht voor. Op de in het afgelopen weekein de in Utrecht gehouden verga dering van de N.S.R. heeft de S.V.B. kenbaar gemaakt niet te willen deel nemen aan een zakenbestuur zoals nu is voorgedragen. De S.V.B die een groot aantal zetels in de raad bekleedt, had enkele gekwalificeerde bestuursfuncties geëist. woongelegenheidbehoevenden aan een betere huisvesting geholpen, terwijl 651 erkenningen vervallen werden verklaard. In 1965 werden in totaal 4327 woonvergunningen af gegeven. Het ledental aan de Bestuurders- bond bedroeg op 31 december jJ. 7230 in 1964 7182). H.J. van Nimwegen: De heer H. J. van Nimwegen viert morgen zijn gouden jubileum bij de firma Gerding, van welke kantoormachinehandel hij Leids filiaalhouder is. In 1916 als leerling-monteur „op proef" door de thans 83-jarige heer J. M. Gerding in Haarlem aange nomen vestigde de gouden jubilaris zich in 1941 als „zaakwaarnemer" in de Sleutelstad, eerst aan de Boter markt en sinds zeven jaar aan de Breestraat. Een officiële vaste aan stelling heeft de heer Van Nim wegen tot nog toe niet gekregen' ,.Een bewijs, dat de verhouding van mens tot mens in al die Jaren uiterst plezierig is geweest", zegt de jubi laris zelf. Hij heeft de firma ge- ourende de afgelopen halve eeuw met veel toewijding, trouw en eer lijkheid gediend en mede tot bloei gebracht. Dat de heer Van Nimwe gen dit jubileum „niets bijzonders" vindt, pleit alleen maar voor zijn grote bescheidenheid. En het is de ze bescheidenheid, welke de heer Van Nimwegen er van weerhoudt het jubileum in het openbaar te vieren. De jubileumviering blijft daarom beperkt tot een „etentje" in intieme kring. Dat de firma van haar waar dering jegens de jubilaris zal doen blijken staat vast! ACAD. EXAMENS Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Slavische taal en letterkunde mevr. M. M. v. Oordt-Jons (Amsterdam)doet. ex. W. Sociologie de heer A. W. M. Vink (Den Haag). Ongeluk op Haagweg Een jongen en een meisje uit Leiden, beiden 15 jaar, raakten gisteravond gewond bij een verkeersongeluk op de Haagweg. Het jeugdige tweetal reed samen op de bromfiets over de Haagweg, ko mende uit de richting Voorschoten, toen een uit de stad naderende perso nenauto linksaf de Da Costastraat Insloeg zonder de doorgang vrij te laten. De bromfietsbestuurder botste frontaal tegen de auto. Hij kreeg verwon dingen aan het gelaat en vermoedelijk een kaakfractuur. Zijn duo-passa- giere liep bij dit ongeluk een wond boven het linkeroog en kneuzingen aan het rechterbeen op. Het tweetal werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De bromfiets is nagenoeg geheel vernield. Nog geen spoor van verdwenen Leidenaartje De 7-jarige Freddy Groenendijk uit Leiden, die dinsdagmiddag niet van school thuiskwam, wordt nog steeds vermist. Daar het vermoeden bestaat dat de jongen is verdronken, heeft de politie vandaag in een gedeelte van de Oude Herengracht gedregd, echter zonder resultaat. Van trap gevallen De 46-jarige mevrouw G. van Duu- ren-Hooglander is gistermiddag in haar woning in de Kersenstraat ge vallen, toen zij de trap wilde oplo pen, maar er niet aan dacht dat in verband met een verbouwing een ge deelte van de trapleuning was afge zaagd. Zij greep hierdoor mis en viel. De E.H.D. bracht haar naar het Aca demisch Ziekenhuis, waar een sleu telbeenfractuur werd geconstateerd. Ruim f 2761,- voor Rheumafonds De in Leiden gehouden collecte ten bate van het Nationaal Rheuma fonds heeft ruim f. 2.761.opge bracht. INBRAAK BIJ BEJAARDE DAME IN NOORDWIJK Tijdens de afwezigheid van de be jaarde bewoonster hebben inbrekers zich in de avonduren toegang ver schaft tot een woning aan de Bronckhorststraat in Noordwijk en een achter het pand gelegen schil derswerkplaats. Na de achterdeu rte hebben gefar ceerd, drongen zij de woning binnen. De dader (s) braken bureau's open en doorzochten het gehele huis waar bij kasten en laden overhoop werden gehaald. Blijkbaar is het hen alleen om geld te doen geweest. Er wordt echter niets vermist. Toen de vrouw omstreeks half elf thuis kwam, ontdekte zij de aangerichte ravage. De recher che stelde een onderzoek in. Teveel citroentjes Een 57-jarige wijnhandelaar uit Leiden was in Hazerswoude en Bode graven al begonnen met „tanken". Geen benzine voor zijn auto maar citroentjes voor zichzelf. HU had ook in Bleiswyk het een en ander ge dronken. Zo bij élkaar werd het een flin ke hoeveelheid, waarover met de Haagse politierechter moest worden gepraat. De wUnhandelaar had zich te verantwoorden, omdat hij onder invloed van drank verkerend zyn auto had bestuurd. Verdachte zou zijn begonnen met vijf citroentjes, wélk aantal later nog werd uitgebreid. Het juiste aantal zou ongeveer negen zijn geweest, maar men kwam ook aan een bere kening van zestien. Na 47 jaar trouwe dienst De gemeente Leiden heeft van ochtend afscheid genomen van de heer D. N. Kriek, een ambtenaar, die bijna 47 jaar zijn taak in het Leidse Stadhuis heeft vervuld. Dat is een aantal dienstjaren, dat niet gauw dooi zijn collega's zal worden geëvenaard en het gaf de afscheidsbijeenkomst in de kantine van het Stadhuis een bijzonder cachet. De heer Kriek chef van de onderafdeling centrale inkoop en huisdrukkerij en plaats vervangend chef van de afdeling in terne zaken ter gemeentesecretarie gaat met pensioen. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen noemde de scheidende ambtenaar een „rustig en evenwichtig man". Hij had veel waar dering voor de wijze waarop de heer Kriek zijn taak heeft vervuld en hij uitte die onder meer met de over handiging van de presse-papier van de gemeente Leiden. „Een man die altijd klaar stond", noemde le loco- secretaris, mr. Chr. de Jong, de heer Kriek, waarna hij het woord gaf aan gemeentesecretaris dr. J. van de Poel. Dat moet dan niet letterlijk worden opgevat, want de heer Van de Poel is ziek en sprak de heer en mevrouw Kriek toe via een bandopname-appa raat. Als laatste voerde het woord de heer J. Hennes, chef van de afdeling interne zaken. De heer Kriek trad op 7 april 1919 in dienst bij de gemeente, waar hij achtereenvolgens werkzaam was op de afdelingen algemene za ken, financiën en interne zaken. Na afloop van het officiële afscheid nam de heer Kriek op wat meer in formele wijze afscheid van zijn col lega's. Op de foto de heer en mevrouw Kriek. (Foto LD./Holvast) Verdachte was by klanten gaan af rekenen, maar had toen wat moei lijkheden ontmoet, waarop hy de ci troentjes had gebruikt. De officier van Justitie vond het een zeer bedenkeiyke zaak: omstan ders hadden verdachte aangehouden omdat hy zo gevaarlijk reed. Boven dien is verdachte reeds tweemaal eerder voor een dergeUjk feit veroor deeld. De eLs luidde daarom drie we ken gevangenisstraf benevens intrek king van het rijbewijs gedurende 18 maanden. De verdediger berekende dat het alcoholpercentage van ci troentjes niet zo hoog is en ver dachte niet zo erg dronken zou zyn De rechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf en Intrekken van het rijbewijs gedurende 18 maanden, waarvan zes maanden voorwaardeiyk. Met garantie en verzekering PIERROT JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIOEN TEL. 20778 Leden van de zwemvereniging „De Zyl", hebben in het Zweilandbad om diploma's gezwommen. Het diploma A werd uitgereikt aan: J. Landkroon, M. v. d. Mey, J. v. Woudenberg, L. Tjerks, J. v. Rey, W. C. M. v. Dam, R. Juffermans. E. v. Beusekom, M. Hartens, C. Tjerks, L. P. v. d. Geek, A. G. v. Dam, P. Belt, W. Koolhaas, B. de Jong, T. de Rooy, H. P. v. Dam. Het diploma B werd uitgereikt aan: K. Zwaan, R. G. Proost, B. Meerkeus, M. Kuisen, A. Kamphuis, M. v. d. Linde, R. Barendse. WMM Lj^ez&ró schrijven J DIERENASIEL Leden van de afd. Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren kunnen klachten over het beleid van het bestuur, en ook over het asiel, naar voren brengen op de jaar vergadering, die op 18 april as. ge houden zal worden. Met klachten van leden, op de Juiste plaats ingediend, kan rekening worden gehouden. Ieder lid kan zeg gen wat hy of zy op het hart heeft. Zy kunnen ons beleid afkeuren en voor diverse vakatures kandidaten stellen, zy kunnen nog veel meer. Maar dan ook niet wegbiyven. Ook niet voor persooniyke kwesties. Daar is het belang van de dieren niet mee gediend. De secretaris van de afd. Leiden en penningmeester van het asiel J. DE REN. (Van onze deskundige medewerker) Het was gisteren de 31ste maart maar ook de 31ste paasvee tentoon stelling in 's-Hertogenbosch. Deze was tevens de laatste van de paas- veetentoonstellingen in 1966, want wat vroeger de laatste (de centrale) was, die in Amsterdam, werd dit jaar niet gehouden. In Den Bosch werd dus nu de eindstryd gestreden en hier werd „Miss Rund 1966" uitgeroe pen: een bute roodbonte viertand vaars van E. Overeem in Uddel (Veluwe). De voorgaande jaren was stal de Lint in Zevenbergen steeds met de eer gaan stryken, maar stal Overeem versloeg haar ditmaal. Echter met met groepen: de vyf roden van stal de Lint waren massaler en uniform, zodat deze als groep eerste werden en de vyf van Overeem werd tweede van kwaliteit even goed. Het was een best zestal dat voor de kampioenskeuring in de ring kwam, zes kampioenen in hun afde lingen, waaronder een tweetand os van Gebr. de Lint in Zevenbergen, de vaars van Overeem en een dikbil viertand vaars van dezelfde, een stier van J. W. N. v. d. Poel in Zoeterwou- de, een dikbil-stier uit Friesland en een niet afgewisselde koe van K. v. d. Spek in Abbenes. Die dus in hun rubrieken ook de ereprys hadden ge kregen. Na de tw.eetand os van de Lint werd ereprys B veroverd door één van J. v. d. Berg in Zoetermeer, ter- wyi dezelfde v. d. Berg ook de 1C prys kreeg. Van de zwartbonte stieren kreeg de ereprys één van J. de Waal in Amsterdam. By de roodbonte stieren volgde op de kampioen van v. d. Berg met de 1 A prys één van A. M. Ammerlaan ln Zoetermeer en werd 1 C één van J. Bak ln Nieuwveen, terwyi de 2 A prys voor één van C. J. v. Leeuwen ln Oud-Ade was. Van de tweetand dikbil ossen (stie ren) werd 2 B één van Fa. v. d. Werf- Nooter ln Hazerswoude. De viertand dikbil vaarzen telden als 1 C één van P. Roos in Ter Aar en als 1 D één van Gebr. Spronk ln Zoetermeer. De vaarzen zonder brede tanden telden als ereprys B één van J. v. d. Berg in Zoetermeer. Van de tweetand-vaarzen werd 1 B in van Fa. G. Roos en Zn. in Hazerswoude en 2 B één van J. de Waal in Amsterdam. By de viertand-vaarzen behaalde P. Roos in Ter Aar één eerste cn twee tweede pryzen terwyi een vaars van Gebr. Spronk de ereprys C kreeg. Van de zestand-vaarzen werden IA en IB twee van J. de Waal in Amsterdam. De niet-afgewisselde koeien zagen als ereprys-winnares één van K. v. d. Spek (de kampioenskandidate) en als eerste prys één van P. Roos in Ter Aar. By de oudere koeien lichtere klasse werden vier van J. Oskam in Lopik resp. ereprys, IA, 2B cn 2 C. In de zwaardere klasse werd de beste zware blauwbonte van Gebr. Spronk in Zoetermeer winnares van de ereprys, als twee eersten en twee tweeden, gevolgd door vier van J. Oskam ond. Van de groepen werd het beste vyftal van P. Roos in Ter Aar derde, na de groepen van de Lint en Overeem. wees er op tijd bij Tot 31 mei krijgt u bij aankoop van een DAALDEROP snelkookpan een kookwekker van f 10,95 cadeau. met het PRESTO raambiljet

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3